Antirevolutionair voor Dieuws* en Advertentieblad Zeeland. Binnenland. FEUILLETON. OMHOOG! Buitenland. No. 1484. Zaterdag 17 November 1917 15* Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT001J Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiEn vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENT1EN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. VOEDINGSMIDDELEN UIT AMERIKA. WASHINGTON, 14 Nov. De onderhande lingen tusschen de Vereenigde Staten, Noor wegen en Nederland betreffende de voedsel voorziening zijn ten einde gebracht. Van be voegde zijde wordt verklaard, dat Amerika de beschikking verkrijgt over 400.000 ton scheepsruimte der onzijdigen, als tegenpresta tie voor voedselzendingen. Nog zijn te be palen de punten betreffende de vaststelling der te exporteeren levensmiddelen en waar borgen tegen bevoordeeling van Duitschland door deze transactie. (Veevoeder zegt een telegram zal eerst dan geleverd worden als Ameiika den waarborg heeft dat er geen zuivelproducten naar Duitsch land zullen gaan.) DE ZAND- EN GRINDDOORVOER. Bij navraag te bevoegder plaatse is aan de „N. Crt." gebleken, dat aangezien de ten doorvoer toegestane hoeveelheid zand en grind van 185,040 ton voor het tijdvak 15 October—15 November gisteren was bereikt,- die door voer reeds eergisteren is stop gezet. De geheele toegestane doorvoer is niet be reikt, aangezien in de vorige maand omstreeks 15,000 ton minder is doorgevoerd dan was toegestaan. DE ZAND- EN GRINTKWESTIE. Naar wij vernemen is, behalve het thans eerlang te verwachten Witboek betreffende de zand- en grintaangelegenheid, bij het Depar tement van Buitenlandsche Zaken óók in be werking een Witboek, bevattende de diplo matieke bescheiden, betreffende de toelating van bewapende handelsvaartuigen der oorlog voerenden en onzijdigen binnen het Neder landsche rechtsgebied. Deze bescheiden zullen loopen van Augus tus 1914 tot October 1917. Een Oranjeboek dat volgens gebruik, over tal van verschillende onderwerpen loopt, is mede in bewerking, doch heeft eenige vertra ging ondervonden en zal dus eerst later kun nen verschijnen. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat de openbaarmaking van de met de Duitsche en Britsche Regeering gevoerde briefwisseling nopens den doorvoer van zand en grint enz. en van metalen ver traagd wordt doordat van de Duitsche Re geering nog geen toestemming is verkregen tot publicatie van enkele der van die Regee ring ontvangen bescheiden, terwijl ook ten gevolge van de gebrekkige postverbinding bij het Ministerie nog niet is ingekomen de vol ledige tekst van een der Memoranda, welke de Britsche Regeering in den laatsten tijd aan Ilr. Ms. gezant te Londen deed toekomen, hetgeen tevens ten gevolge heeft gehad, dat Mokkend stapte hij verder. Wrevel in het hart. Ontevreden op zich zelf. En hij voelde zich zoo klein, zoo klein. Al die anderen wa ren bun brood waard. Eu hij Zijn broers thuis ThuisTerug dwaalden zijn ge dachten terugver terug naar de dagen, toen hij als jongen van dertien, veertien jaar ■zich zijn luchtkasteelen had gebouwd. En wa ren zij thuis er nu allen niet beter aan toe dan hij Hoorde hij daar een stem fluisteren, dat hij, met het kiezen van een anderen koers dan zij, toch het niet verder had gebracht, neen, het minder ver had gestuurd, dan die anderen Neen, weg met dergelijke overwe gingen. Hij wilde vooruit, omhooghij zou zich een weg banennu mochten de moei lijkheden hem allerzijds omringen, straks, als hij zich slechts door deze opecnhooping van tegenslagen mocht heenslaan, /.nu hij bóven hen allen staan. Maar hierin schuilde juist het onaangename van zijn toestand, hóe zich het antwoord op deze Memoranda, dat tege lijkertijd zal worden openbaargemaakt, ver traging heeft ondervonden. Ten slotte wordt gezegd Z. M. regeering kan niet toegeven, dat de bepalingen van de Rijnvaart-akte 1868 of die van eenige ander tractaat, dat is aangehaald, de Nederlandsche Regeering rechtvaardigen om de verplichtin gen als neutrale staat niet na te komen en niet een einde te maken aan het gebruik van Nederlandsche waterwegen door de Duitsche regeering ten behoeve van den aanvoer van beuoodigdheden als zand en grint voor België. Naar „Reuter" opmerkt, schijnt in Neder land de indruk gekregen te zijn dat, zoodra de doorvoer van zand en grint door Nederland voor de wintermaanden op 15 November op houdt, de Britsche regeering de faciliteiten zal herstellen voor het overbrengen van Ne derlandsche handelstelegrammen. Bij navraag in welingelichte kringen ver neemt „Reuter," dat de tijdelijke staking van den zand- en grintdoorvoer niet voldoende zal zijn om de Britsche regeering te bewegen haar embargo op Nederlandsche telegrammen op te heffen. Men meldt uit Den Haag Het Witboek door Engeland gepubliceerd inzake de zand- en grintkwestie omvat slechts een klein en recent gedeelte van tusschen onze en de Britsche regeering gewisselde stukken. De uitgave van het Engelsche Witboek brengt uiteraard geenerlei verandering in de verschijning van het Nederlandsche Witboek, waarin de kwestie van den aanvang af zal worden behandeld. DUITSCHE EN ENGELSCHE KRIJGS GEVANGENEN. Te Wolfheze is een kampement voor 3000 militairen en te Hattem een voor 1000 bur gers in aanbouw. Woonbarakken en hulp middelen voor den bouw van het kampement worden uit Duitschland aangevoerd. DE INTERNEERING DER KRIJGSGEVAN GENEN IN NEDERLAND. In aansluiting met het bericht van liet Nederlandsche Correspondentiebureau om trent het onderbrengen van Duitsche en Engelsche krijgsgevangenen in Nederland, vernenmt de „Deutscher Nachrichten Dienst" van welingelichte Duitsche zijde nog het navolgende „Voor zoover de woningtoestanden dit moge lijk maken" zullen ook te 's Gravenhage krijgs gevangen Duitsche officieren worden onderge bracht. Te 's Gravenhage bevinden zich trouwens reeds circa twintig geïnterneerde Duitsche officieren. Ongeveer vijfentwintig honderd Duitsche krijgsgevangenen zullen te Rotterdam, Schiedam cn Dordrecht verblijf houden. Verder zal nog te Oosterbeek en er door te slaan. Welke middelen stonden hem daartoe ten dienste Op dezen avond had hij zich die vraag reeds zoo vele malen gesteld, zonder tot het gewenschte antwoord te geraken. Hoe hij zijn zaak ook bezaghij kon slechts één reddingsplank meer ontdek ken, waaraan hij, schipbreukeling in het ge zicht der haven, zich zou kunnen vastklem men, om er den oever mede te kunnen be reiken leenen. Hij liep in gedachten de rij af van degenen, die hij in staat en van goe den wille kon achten, hem geld voor te schie ten maar de slotsom was even troosteloos als bij een vorige revuenergens kon hij te recht. Doelloos bleef hij verder dwalen, zonder te letten op de straten, die hij door gingal door draaiden zijn gedachten in den zelfden cirkelgang rond. Hij hoorde een kerktoren in de buurt negen slaan. Onwillekeurig haalde hij zijn horloge voor den dag, om zijn uurwerk te vergelij ken. 't Werd tijd, terug te keeren. Waar bevond hij zich eigenlijk Inderdaad, zoozeer was hij in zijn gedachte verzonken geweest, dat hij zich eerst eens moest oriënteeren. Hij bevond zich op een plein. Voor hem rees het groote ziekenhuis met zijn tallooze, verlichte of alreeds donkere zalen. In eens schoot de herinnering door zijn Zwolle, zoomede in de villadorpen Wolfhezen en Velp aan Duitsche officieren en onder officieren een verblijf worden toegewezen. Aan alle studeerenden wordt veroorloofd in de verschillende universiteitssteden overeen komstig hunne faculteit te wonen. De Neder landsche regeering heeft op zich genomen rekening te houden met de bijzondere wen- schen der geinterneerden omtrent hunne woonplaats en werkkring, die eventueel uit bijzondere omstandigheden of betrekkingen mochten voortspruiten. Deze wenschen zullen ieder voor zich in overweging worden genomen. Niettegenstaande zich in verschillende detail punten groote moeilijkheden voordeden is men met de Duitsche toebereidselen reeds gereed dit in tegenstelling met de voorbereidende Engelsche maatregelen. Een bijzonder woord van dank mag worden gebracht aan de Neder landsche overheid die alle mogelijke tegemoet koming heeft- verleend." VERHOOGING BUITENGEWOON OORLOGSCREDIET 1917. Ingediend is een wetsontwerp in de hoofd zaak strekkende tót verhooging van het bui tengewoon krediet, hetwelk bij de wet van 23 Mei 1917 voor 1917 werd toegestaan, met de som, die ter bestrijding van de buitenge wone uitgaven van het departement van oor log voor dit jaar nog noodig wordt geacht. Het eindcijfer der begrooting wordt erdoor verhoogd met f 160,873,900. VLIEGTUIGEN UIT ZWEDEN. Uit Stockholm wordt geschreven aan de „N. R. Ct.": Verwacht mag worden, dat de delegatie, welke het Nederlandsche munitiebureau naar Zweden heeft gezonden voor den aankoop van vliegtuigen en vliegmotoren, in haar zending slagen zal. Er wordt van Zweedsche zijde compensatie gevergd, en deze zal vermoedelijk bestaan in den uitvoer uit Nederland van 2500 ton suiker. DE OORLOG. In Italië ontwikkelt het krijgsbedrijf zich nog steeds ten gunste der Centralen. De Entente hulp is nog immer voor 90 pCt. ge legen in redevoeringen en toezeggingen en betuigingen van deelneming. In Rusland neemt de verwarring hand over hand toe. Kerenski en Lenin bestrijden elkaar gewapenderhand. De burgeroorlog is allerheftigst ontbrand. De berichten zijn zoo tegenstrijdig mogelijk. Er is nog niets met zekerheid te zeggen, omtrent den afloop. In Frankrijk neer maar minister-crisis. En in Engeland is men zeer boos op Lloyd George, die in Frankrijk zicb ongunstig over de mili- brein, aan wat nog slechts enkele maanden geleden was geschied aan zijn verblijf daar, hij kou de zaal wel aanwijzen. En tegelijker tijd herinnerde hij zich de toen onverwachte ontmoeting van zijn zuster Betje hij had haar sinds het haastig afscheid aan den trein na moeders overlijden geen enkele maal meer ontmoet. BetjeZou zij niet kunnen helpen Zeker had ze wel een spaarpotje. Zou hij Dat was een idee. Als zjj helpen kon, deed ze 't, dat verwachtte hij stellig maar hij zag er tegen op, het haar te gaan vragen. Altijd had hij haar zoo heel uit de hoogte bejegend, en, hun gesprek in den trein stond hem nog zeer helder voor den geest, zij had dat wel gevoeld en hem tamelijk duidelijk te verstaan gegeven, dat hij er geen enkele rechtvaardiging voor kon bijbrengen. En nu te gaan vragen, aan haar 1 Bovendien, er was nog een andere reden, die hem terug hield zou ze weer niet het oude thema gaan behandelenhem met zedepreeken, naar hij ze schatte, lastig vallen En toch kon hij de gedachte, die hem met de snelheid van den bliksem zoo plotseling was te binnen geschoten, niet zoo dadelijk loslaten. Want ze bood tenminste een kans, die hem verre weg de voordeeligste leek. „Ik ga," zei hij, bijna hoorbaar, in zich zelf. taire samenwerking tusschen de Entente heeft uitgelateneen diplomatenraad wil instellen om eenheid in het krijgsbedrijf te krijgen en nu deswege zich in het Lagerhuis moet ver antwoorden. Bereidt hij zich op een terugtocht voor De Haagsche redacteur van „Het Volk" heeft aan mr. P. J. Troelstra gevraagd, hoe hij dacht over de gebeurtenissen in Rusland en over de vredesmogelijkheden in verband daarmede. Mr. Troelstra antwoordde „Het is uitgesloten, dat een overwinning der uiterste fraktie een blijvende zaak zou zijn en dat deze fraktie de duurzame leiding der Russische revolutie in handen zou krijgen en duurzaam do regeering zou bezetten. Zulks zou strijden legen alle mogelijke ont wikkeling, tegen de wijze, waarop de geschie denis zich voortbeweegt. Tijdelijk kan zulk een fraktie erin slagen, naar voren te komen, maar gewoonlijk volgt weer een reaktie. Waar dit als algemeene regel het geval is, valt het nog meer te verwachten van een land als Rusland. Wanneer alles is gedesor ganiseerd en men de beschikking heeft over een gedeelte van leger en vloot, is het be trekkelijk gemakkelijk om door een staats greep als daar is voorgekomen, aan de macht te komen. Echter is de groote vraag: is men in staat van do macht dat gebruik te maken, dat door de directe nooden en behoeften van het volk wordt geëischt Later zei mr. Troelstra nog „De Ententepolitiek, die zich tegen Stock holm heeft gericht, is voor alles aansprakelijk voor deze tijdelijke overwinning der uiterste anti-militairistische elementen. Als deze menschen zeggen, dat Rusland vrede noodig heeft, zeggen zij de waarheid. Met mijn vriend Axelrod, die dezer dagen mede aan deze omstandigheid de overwinning der Bolsjewiki toeschreef, ben ik het dus eens. De tweede omstandigheid is het onverant woordelijk lange uitstel van de konstitueeren- de vergadering." Over Lenin zei hij o.a. „Evenmin echter als de organisatoren der konferentie te Stockholm ooit de bedoeling hebben gehad, daarbij te spelen in de kaart van Duitschland, evenmin kan dit van Lenin worden gezegd. Het is'nu eenmaal gewoonte bij elk politiek streven, zich zooveel mogelijk van de nooden en wenschen van tegenstan ders te bedienen om zijn eigen doel te be reiken." Naar aan het „Berliner Tageblatt" uit Bazel geseind wordt, spreekt de „Tribune de Gc- néve", die omtrent de politieke stroomingen in Frankrijk vaak goed ingelicht is, de mee ning uit, dat Clcmenceau stellig tot macht En hij ging. Uitstellen diende nergens toe. Hij was nu in de buurtlicht kon hij haar even te -spreken krijgen wellicht was ze wel vrij. Wilde ze hem helpen, dan was hij voor- loopig gered. Weigerde ze, welnu, dan was hij er niet verder mee achteruit. Hij ver voegde zich bij den portier en informeerde. Ja, zuster Randers was vrij. En ze was ook niet uit. Eenige minuten later klopte hij aan. Ze opende hem de deur van haar klein ge zellig kamertje, waar het heerlijk licht en lekker warm was. „Karei, jij daar zei ze, verrast. „Kom binnen." Hij trad nader. Ze schoof hem een gemak- kelijken stoel toe, bij het vuur. Hij had alleen haar groet beantwoord. Zwijgend zette hij zich. Wat onderscheid tusschen dit knussig ver trekje en zijn kaal zoldervei blijf, dat armelijk hok, waar hij bivakkeerde. „Doe je jas wat uit," noodde ze. „Zal ik je een kopje thee schenken Wat was ze weer voorkomend. Zoo onge kunsteld hartelijk. Ze zette hem zoo dadelijk op zijn gemak en toch, neen, op zijn gemak eigenlijk ook weer niethij voelde hetzij behoefde haar houding niet te wijzigen hij wél. (Wordt vervolgd.) NflRZONDBN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ PEN UITOEVBR. DOOR ZELANDIA. 47) DE TOESTAND. Troelstra over Rusland. De politieke toestand in Frankrijk./

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1