Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Uit de Pers. Binnenland. Buitenland. No. 1483. Woensdag 14 November 1917. 15* Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT00IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIEN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Amerika en Nederland. De heer Colijn merkt in Stemmen des Tijds" het volgende op Bij Amerika zullen, vrees ik. al onze betoo- gen als op graniet afstuiten, zegt de oud- Minister. Maar juist hier staan wij niet geheel mach teloos. Er is in Amerika's pantser één zwakke plek en dat is zijne belangstelling voor België en Noord-Frankrijk. Het Belgian Relief Com mittee is machteloos, indien Nederland zijn medewerking niet verleent. En van deze omstandigheid mogen wij in den uitersten nood gebruik maken. Wanneer straks in het eigen land het voedsel ontbreekt, de bevolking hongert, 't straatrumoer in geweld overgaat, zal bet onmogelijk blijken te Rotterdam ofVlissingen aangevoerd graan naar België door te zenden en ons eigen volk toe te roepen Ga heen en wordt warm! Wie dat meent, kent de Neder- landsche volkspsychologie al heel slecht en wie liet desalniettemin zou willen doorzetten zou zijn onvermogen al spoedig ondervinden. Reeds op dezen practischen grond zal de Regeering genoopt worden aan de hulp ver leening ten behoeve van 't Relief Committee de voorwaarde te verbinden, dat ons bet noodige niet onthouden wordt. Maar ook overigens is onder de bestaande omstandig heden zulk een voorwaarde gewettigd. Een fraai gebaar is het allerminst, maar hier is een toestand van noodweer aanwezig die ver oorlooft van dit middel van verweer gebruik te maken. En er mag m.i. op gerekend worden dat de Regeenng dit middel niet ongebruikt zal laten. Wat de vaart op Indië betreft, zullen we weer den weg van Houtman moeten kiezen. En als we aan de Kaap, wat wel zeker schijnt, geen kolen kunnen krijgen, zullen we onze schepen in convooi moeten laten varen en ze door kolenschepen doen vergezellen om onder weg in volle zee kolen in te nemen, wanneer dit in ankerplaatsen niet zou worden toege laten. Makkelijk is dit alles niet. Integendeel aan deze oplossing kleven vele bezwaren, o.a. zal men de vuren der schepen moeten wijzigen, maar dat is de hoofdzaak niet. De vraag is alleen: varen of niet varen! En dan i% het antwoord eenvoudig! De salariëering der onderwijzers. In „De Standaard" schrijft Dr. Kuyper Tegemoet komend. Nu het ontwerp van wet ter ontrukking van de onderwijzers aan hun noodstaud er is, vervalt het scherpe verwijt, dat zich tegen de Regeering keerde, en waar ook wij steun aan boden, inzake den onhoudbaren toestand van het onderwijzend personeel. De Regeering is dan nu toch overgekomen, ze heeft aan den steeds krachtiger opduwenden drang van het in verlegenheid rakende Per soneel, een tegemoetkoming moeten geven, en wat ze biedt, is althans iets. Het is lang niet wat noodig bleek, en veel minder wat begeerd en als afgebeden werd, en zelfs draagt Tiet ten deele een beknibbelend karakter, maar er bleek dan nu toch van 's Ministers goeden wil. Niet ontkend kan zelfs worden, dat de Rugeering te recht niet ailen over één kam schoor, maar onderscheiding aanbracht. De pas aankomende ongehuwde onderwijzer kent nog niet den nood van wie op ouder leeftijd met oen gezin zit. Maar ook al kan dit toe- gogeven, liet werd toch steeds meer de vraag, of ook de minst belaste onderwijzer geen toeslag, al ware het slechts een' tijdelijke toeslag, van noode had. De vraag zal nu maar zijn, of de beide Kamers der Staten-Generaal in liet ontwerp dat nu werd ingediend, slechts het uitgangs punt zullen zien, om door amendementen te bereiken wat stellig noodig is, dan wel of de Minister den pas forceeren zal, door te ver klaren Dit of niets. Zulk een dilemma zou toch volstrekt onver dedigbaar zijn. De finantieele positie is thans van die'n aard, dat er met de millioenen en nogmaals milli oenen letterlijk op alle terrein gegoocheld wordt. 'Het is een opstapeling van de milli oenen waaraan geen eind komt. En bij zulk een stand van zaken dwingt 'tgcen eerbied af, zoo de Regeering voor den stand, dio 't hier betreft, op reductie tot een minimum bedacht zou zijn. En zulks met name met liet oog op de Bijzondere onderwijzers, waar de Gemeente besturen de Openbare onderwijzers, mee ten koste van de minnaars der Bijzondere school, met goudbons als overladen. „EFFATHA." Men zond ons liet 28e Jaarverslag van „Ef- fatlia", de eenige school in ons land, waar wij voor onze doofstommen een Christelijke opvoeding en Christelijk onderwijs kunnen krijgen. Uit dit verslag blijkt, dat liet Be stuur al liet mogelijke doet, om liet onderwijs op een hoog peil te brengen. Zoo zal liet o.m., om de voor het doofst, onderwijs zoo hoogst schadelijke mutatie van liet onderwij zend personeel te voorkomen, op de kwestie der salariëoring de volle aandacht vestigen. Er waren bij liet begin van den cursus 1917—18 52 leerlingen, een getal, dat nog nooit zoo groot is geweest, en dat steeds grooter wordt. En wanneer geen kinderen, die krachtens liet beginsel der ouders in „Efïatlia" beliooreu, meer om financiëele re denen naar andere instituten gaan, dan zal liet getal leerlingen ook hierdoor toenemen. Om een en ander mogelijk te maken, is op een buitengewone Algemeene Vergadering in April besloten, subsidie aan te vragen. Daar die subsidie echter op den duur niet voldoende zal zijn, is liet voor den bloei der Vereeni- ging en liet welzijn der aan haar toevertrouwde doofstommen noodig, dat liet aantal leden grooter wordt. De Penningmeester spreekt in zijn verslag de wenscli uit, dat men om bovengenoemde redenen en met bet oog op personeel-uitbreiding en noodige verbouwing „Effatlia" ook «in zijn testament gedenke. De andere instituten ontvingen van hun vrienden talrijke legaten laten de vrienden en vrien dinnen van liet Christelijk onderwijs bij hen niet achterblijven, maar in hun testament ook zetten „Effatlia" Vereeniging tot bevordering van Christelijke Opvoeding en Onderwijs van doofstomme kinderen en jongelieden, gevestigd te Utrecht. Het nieuwe hoofd der school, de Heer A. A. van Holten, maakt in zijn jaarverslag o.m. melding van een bezoek, dat Redacteuren van verschillende groote bladen aan de school brachten. Zij woonden het onderwijs bijna een geheelen dag bij, en gaven daarvan in hun bladen een uitvoerig verslag. Als Secretaris van de Algemeene Onder steuningskas, die zich ten doel stelt on- of minvermogende ouders te steunen in de kos ten van onderwijs gn verpleging, vraagt de Heer van Holten, wie mee zijn best doet, om het aantal leden daarvan te brengen van 04 op 640. Zestien kinderen worden nu door de kas geholpen en dit aantal zal vermoedelijk reeds dit jaar belangrijk stijgen. Als Bibliothecaris der Blinden bibliotheek schrijft de Heer A. B. van de Heuvel, buis- vader van „Effatlia," dat bet getal blinden- boeken met 5 vermeerderd werd. Door het stijgen van vracht- en papierprijzen waren dit boekjaar de uitgaven voor de bibliotheek on geveer f 30.— liooger dan de ontvangsten. W ie nader met den inhoud van liet verslag wenscht kennis te maken, wende zich tot den Penningmeester der Vereeniging, den lieer W. L. B. den Blaauwen, Antonie Duyckstraat 49, 's-Gravenliage. DE DISTRIBUTIE IN OCTOBER. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt Omtrent de distributie van verschillende levensmiddelen gedurende de maand October kunnen de volgende cijfers worden gegeven, voor zooverre de werkzaamheid van liet. Rijks Centraal Administratiekantoor betreft. Rijst Gort Havermout Bak- en braadvet Peulvruchten Zeep Boter Kaas: Goudsche vv Enammer 40 Friesche Aangevr. K.G. 2.695.800 1 640.900 640.900 2.3i7.550 3.705.500 3.346.068 212.325 105.649 51.544 46.359 Toegew. K.G. 2.577.000 1.295.400 500.350 2.174.250 1.709.500 2.678.800 212.325 57.733 49.494 36.258 Afgelev. K.G. 2.419.000 1 296.300 477.700 1.767.950 1.806.600 2.062.440 237.050 74.940 36.258 50.035 Aardappelen Eieren wag. wag. wag. 6.849 6.8021/s 5.050 stuks stuks stuks 8.335.700 3.248.594 3.662.924 K.G.- K.G. K.G. Varkens 50.211 2.777.140 Hierbij dient te worden opgemerkt, dat tussclien aanvrage en aflevering uit den aard der zaak eenige tijd, in liet algemeen ten minste een week, verloopt, zoodat de afge leverde hoeveelheden ook nog voor een deel betrekking hebben op de in de vorige maand ingekomen aanvragen. Dat vaak minder wordt toegewezen dan aangevraagd is, vindt zijn reden hierin, dat nog steeds door verschillende burgemeesters meer wordt aangevraagd dan niet bet rantsoen van een bepaald artikel overeenkomt. Ten aanzien van de aardappeldistributie kan hieraan worden toegevoegd, dat deze, hoewel er vele moeilijkheden met liet vervoer zijn, tamelijk vlot verliep. Volvette Goudsche kaas werd vooröüresp. 60 pCt. der aanvrage toegewezen. Friesche kaas werd ten deele met volvette kaas aan gevuld. Van eieren werd in de eerste twee weken van October, in verband met de scliaarschte van dit artikel, 50 en in de laatste twee weken slechts 20 pCt. toegewezen. DE BRANDSTOFEEN VOORZIENING. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt De door de Rijkskolendistributie aan de verschillende brandstoffencommissie voor de maand November toegewezen hoeveelheden brandstoffen zijn zoodanig, dat voor ieder gezinshoofd, van welke klasse ook, zes brand- stoffencenlieden (ondereenbraiidstoffeneenheid wordt verstaan 1 II.L. antbraciet, kachelkolen of eierkolen of de daarmee gelijkgestelde hoeveelheid cokes, biiketten of harde turf) beschikbaar zijn. Deze zijn gedeeltelijk ver strekt, gedeeltelijk in voorraad. De Rijkskolendistributie beeft aan de brand stoffencommissie aaubevolei^oor de gezins hoofden beboerende tot deHI;tssen I, Ia, II en Ha (dat zijn zij, die 1 of 2 haardsteden hebben en al dan niet op gas koken), althans een gedeelte in voorraad te houdennoodig is het echter volgens de Rijkskolendistributie aan de gezinshoofden belioorende tot de IIIe~ en hoogere klassen deze zes brandstoffen - eenheden in ieder geval vóór 1 December te verstrekken. Bovendien kan aan deze gezins hoofden boven de genoemde zes eenheden nog een hoeveelheid op hun rantsoen worden verstrekt, welke is bepaald op drie brand- stoffeneenlieden. Dit mag echter alleen geschieden onder liet beding, dat daardoor de hoeveelheid van zes brandstoffeneenheden voor de klassen I Ia II en Ha niet in gevaar wordt gebracht. NEDERLAND EN DE FRANSCH- RUSSISCIIE OVEREENSTEMMING. Ilavas seint uit Parijs aan de N. R C. Naar aanleiding van de hardnekkigheid van enkele Nederlandsche bladen en vooral van liet N. v. d. D. om te schrijven over een Fransch Russische overeenstemming inzake de toewijzing van Nederlandscli grondgebied aan een derde, wordt in de meest bevoegde kringen te Parijs en op de meest besliste wijze tegengesproken, dat eenige schikking van dien aard op eenig oogenblik of in eenigen vorm is getroffen. Men ziet in de hardnekkigheid van deze veldtocht een propaganda middel van Duitsche zijde om de betrekkingen tusschen Frankrijk en Nederland te bederven en men betreurt liet, dat Nederlandsche schrijvers deze ma noeuvres met hun goede trouw en gezag dekken. De N. R. C. voegt hieraan toe Wij zullen over deze mededeeling niet iu discussie treden doch volstaan met aan te teekenen, dat de inlichtingen waarover wij beschikken ons geenszins uit Duitsche bron zijn geworden. Hoever het er overigens van af is, dat men met een Duitsche intrigue te doen heeft blijkt ten overvloede uit den Parijschen brief in de Nederlander van 24 Augustus j.l., waaruit wij het volgende knippen „Intusschen houdt de lastercampagne inde Fransche pers tegen ons aan. Bleken natio nalisten laatst iels gematigder van'toon, van radicale bladen ais Le Pays, liet nieuwe, door Caillaux opgericht orgaan, ondervinden wij niets dan schimp en hoon. En dit, terwijl ons, naar verluidt, een on aangename verrassing wacht, zoodra de inhoud van de geheime Franscli-Russisclie overeen komst aan de openbaarheid zal worden prijs gegeven Die verrassing zou best hierin kunuen bestaan, dat wij den Belgischen annexionisten als een makkelijke prooi werden aangeduid. Waarmee zich op schier automatische wijze denkeu laat hoe nauw verband in het feit verscholen ligt, dat juist dezer dagen ook Baron Beyeus tot aftreden genoopt werd. Immers, van dezen kundigen diplomaat ging de gunstige roep pit, dat hij liet Belgische anuuxionisme in zijn onstuimige vaart gestuit had, 'tgeen niet precies van zijn opvolgea aan liet departement van Buitenlandsche Zaken, minister de Broquovillo, mag worden getuigd." DE GRINT- EN CEMENTQUAESTIE. „Reuter" seint uit Londen Naar wij vernemen, heeft de Britsclie re geering twee uitvoerige nota's gezonden aan de Nederlandselic regeering inzake liet ver voer van grint en cement. DE ZAND- EN GRINTKWESTIE. LONDEN, 12 Nov. 39 monsters van beton van verschillende doelen van liet Vlaamsclie front zijn onderzocht, en in 32 gevallen van liet gebruikte grint gebleken, ongetwijfeld Rijngrint te zijn.-Het tijdelijk staken van den aanvoer na 15 November in overeen stemming met de Duitsch-Nederlandsclie over eenkomst zal niet voldoende zijn, de Britsclie regeering er toe te brengen liét beslag op de Engelsche telegraaflijnen voor Nederlandsche liandelstelegrammen op te heffen. INTERNATIONALISME. Zeelander schrijft in de Chr. Amsterdam mer Weet je wat liet toppunt van internationale verdraagzaamheid is? Of als je dat liever wilt van verdraagzaam internationalisme 'k Zal het je zeggen, want raden doe je liet toch nietWanneer de herdenking van de kerkhervorming gevierd wordt door de Neder landers in een Fransche kerk met een Duit sche cantate, uitgevoerd onder leiding van een katholiek dirigentOnmogelijk, zal je mis schien zeggen. Ja, elders zou je gelijk kun nen hebben, maar in Zeeland niet, want zulks is gebeurd inMiddelburg! DE OORLOG. DE TOESTAND. Rusland Die naam spant thans aller aan dacht en verbeelding. Hoe zal liet daar gaan Lenin zit nu op liet kussen, d. w. z. de man, die een onverwijlden wapenstilstand zal voorstellen en aan zal dringen opeen democratischen vrede. Wapenstilstand op alle frontenMaar zit Lenin wel vast op het kus sen Bestaat niet de mogelijkheid, dat hij straks weer wijken moet voor een andere fractie De Entente pers hoopt daar op en meent zelfs met eenigen grond te mogen voorspellen, dat binnenkort zulks liet geval 'zal wezen. Hieruit blijkt reeds genoegzaam, dat de Entente voorloopig nog niet van Lenins voorstellen gediend is En Duitschland en diens bondgenooten, die, naar het schijnt, hun oude program van vrede zonder inlijvingen handhaven, zullen toch ook eerst meer dan Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1