nieuws* en Advertentieblad Zeeland. Antirevolutionair voor FEUILLETON. OMHOOG! Uit de Pers. Binnenland. Zaterdag 10 November 1917. Jaargang. No. 1482. ABONNEMENT: x Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op ï'eestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiSn vóór uren op den dag der uitgave. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden najfr plaatsruimte berekend. EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. V. Dringend noodig. Weder hebben vliegers der oorlogvoerenden, (de nationaliteit is nog niet vastgesteld, doch het ligt tamelijk toor de baud aan wie deze nieuwe neutraiiteitschennis moet worden ge weten) bommen geworpen boven ons land. Axel en Sas van Gent zijn nn weer de dupe der traditioneele vergissingen. In verband met het den laatsten tijd telkens wederkeeren dezer abuizen mag de vraag gesteld, of het niet hoog noodig is, de plaatsen langs de grenzen, in 't bijzonder in Zeeuwsch- Vlaanderen, van behoorlijk afweergeschut te voorzien. Zooals nu de toestand is, kunnen de zich vergissende vliegeniers vrijwel ongestoord hun gang gaan. Degenen, die in de nabijheid der grenzen wonen, prufiteeren daarvan. We hopen, dat de thans weer plaatsgehad hebbende luchtraid boven een vreedzaam neu traal gebied, onze legerautoriteiten moge aansporen onverwijld de noodige maatregelen te treffen, opdat bij eventueel nieuwe vergis singen een nadrukkelijk antwoord gegeven kunne worden. Nog zeer onlangs drong Dr. Kuyper er op aan, Zeeuwsch-Ylaanderen toch te brengen en te houden in geduchten staat van verweer. En daarbij mag een goed georganiseerd stelsel voor liet weren van verdwaalde of lichtvaardige bommenstrooiers stellig niet ontbreken. V In de goede richting. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is een wetsontwerp ingediend, dat on getwijfeld de voorstanders van het bijzonder onderwijs zal verblijden. Niet dat het uitsluitend het bijzonder onder wijs ten goede zal komen, maar de werking ervan bij aanneming, en die is zoo goed als zeker, zal toch vooral een reden van verheu ging zijn voor hèn. Het betreft de salarissen der onderwijzers. De minister stelt toch voor een regeling, waarbij aan ieder onderwijzer met minder dan vijf dienstjaren een minimum jaarwedde van fiOO boven liet thans geldend minimum wordt gewaarborgd terwijl voor hen, die meer dan 5 dienstjaren hebben, het minimum wordt verhoogd met f 200. De minister stelt zich de werking van dit ontwerp aldus voor Steleen onderwijzer heeft nog geen 5 dienstjaren en is aangesteld op een wedde van f25, of f50, of f75 boven het minimum. (Toestand op 1 October 1917). Nu zal de minister de salarissen aanvullen resp. met f75, f50, of f25, zoodat voor elk ilier onderwijzers de minimumjaarwedde juist f 100 hooger wordt dan zij volgens art. 26 der L. O. wet zou moeten zijn. 4 6) 't Is naar ik meen, vier-zestig, ziet U en hij telde eenige kwartjes en dubbeltjes neer uit een geldbakje, dat bij hem stond. Het bloed steeg^Karel naar het hoofd. De chef schoof, 'een kaartje als een schopje gebruikend, de uitgetelde munten naar den kant der tafel, waar hij stond. Vervolgens deed hij een paar geduclite ha len aan zijn sigaar, die bijna uitgegaan was, greep een courant en verdiepte zich in zijn lectuur. Die taal was meer dan duidelijk. Een oogenblik kwam de gedachte bij Karei op den bureaupotentaat het geld naar het hoofd te werpen. Maar tegelijk zag hij het dwaze daarvan in. You hij zich belachelijk maken, èn de zoo noodige penningen ver beuren Bovendien was die man immers vrij, van zijn diensten gebruik te maken of niet, naar hij zelf verkoos Zijn aarzeling scheen den chef reeds te hinderen. Een onderwijzer, (zoowel hoofd als onder wijzer van bijstand) met meer dan 5 dienst jaren, die thans geniet een jaarwedde van f25, f50 of f75 (enz.), boven het wettelijk minimum zal zijn wedde zien opvoeren tot f200 boven dit minimum, weshalve de minister jaarlijks suppleert tot een bedrag van f175, f 150, f 125 enz. We noemen dit een stap in de goede richting. Inderdaad verkieslijker dan he( voorstel Marchant was. Zoo wordt denhal vc het minimum voor eiken onderwijzer met minder dan 5 dienstjaren met f 100 en dat van de anderen met f200 ver hoogd. Evenwel moet men dit niet zoo verstaan, als zouden alle salarissen met f 100 of f200 naar boven gaan. Immers, wie nu reeds f 100 of f200 boven 't minimum geniet, ontvangt niets méér. Maar, waar, vooral bij het bijzonder onder wijs nog zooveel salarissen voorkomen, die gelijk zijn aan het wettelijk minimum, of daar slechts even boven uitkomen, zal deze maat regel voor velen een zeer gewenschte verbe tering van positie beteekeneu. In de goede richting gaat dus dit ontwerp. Evenwel slechts een stap.- „Uitsluitend daar, waar de behoefte zich het dringendst doet gevoelen" strekt, naar de woorden van den minister in de toelichting, de Staat de helpende hand uit. Er blijft derhalve nog heel wat te doen. Maar dit neemt niet weg, dat dit ontwerp vele schoolbesturen en onderwijzers zal ver blijden. „Geacht wordt", zegt liet ontwerp, „dat deze wet in werking is getreden 1 Januari 1917". Hongersnood. In „De Nederlander" lezen we: „Van oorlog, pest en hongersnood, verlos ons, Heerzoo luidt een stuk uit een zeer oude litanie der kerk. Zij zal weer in eere komen als het niet God behaagt om spoedig een einde te maken aan de verschrikkingen van den krijg. De menschbeid kan véélzij is er in geslaagd om de pest, die vroeger den oorlog volgde op den voet, uit te bannen, maar zij staat machteloos tegen het probleem van den oor log zelf, en straks wellicht even machteloos tegen zijn valen gezel, den hongersnood. Het zijn de volkshuishoudkundigen die keer op keer waarschuwen de honger komt. De honger komt niet alleen over een streek, een land dat door den oorlog geteisterd wordt, maar de honger komt over de wereld. Er is geen oogst meer straks, omdat de ar- „Is het niet in orde zóó informeerde liij loos. Ilij had zich met den rug naar Karei gedraaid, maar wendde zich nu hal verwegen om en keek schuin van achter zijn krant naar hem toe. Karei zette den hoed, dien hij bij het bin nentreden in de hand had genomen, weder opdeed eenige seconden, gedurende welke hij het luttele bedrag opstreek, alsof hij den vrager niet hoorde en keek vervolgens met woedenden blik den chef aan. „In orde? Ileelemaal niet. Is dat een be handeling!" voer hij uit. De krant werd netjes, zeer langzaam opge vouwen, gladgestreken. Dan keerde mijnheer zich geheel en al naar den obstinaten Ran- ders en keek hem scherp aan. „Wat wou-je Wat heb je? Heb ik jou niet betaald, wat je toekomt „Toekomt, toekomt?" bauwde, in zijn woede Karei. „Een hongerloon is het, een woeker- loon, een „Niemand heeft je immers geroepen. Je bent je zelf komen aanmelden en je was wat blij, dat je zoo'n hongerloontje kon verdienen." „Had ik „Wat sta je te zaniken. Je hindert me. Ruk op en laat me alleen." Karei verbeet zijn woede. Wat baatte liet, of hij zich nog al meer opwond, uitvoerHij beiders zoo weinige warende bodem is verschraald omdat hij niet werd bemest en de gewone toediening van kali en chili- salpeter uitbleef. De lijke Amerikaansche graanproductie kromp in, nu Duitschland, dat het kali-monopolie heeft, de graanstaten moest in den steek laten, en de bodem in Duitschland levert niet genoeg, omdat de cliilisalpeter ontbrak. Dezer dagen hebben we in een Engelsche courant gelezen dat ter wille van de kali de Vereenigde Staten gewis zouden ingrijpen in Europa, immers Elzas- Lotharingen is een rijk kaliland, en dus heeft de bondgenoot der Entente belang bij het herwinnen van dit gebied door den Franschen vriend. Hoe schoon is toch de politiek der groote Mogendheden Maar intusschen zinken de cijfers der oogst opbrengsten zienderoogenonze voorraden slinken weg afgesneden van de Koloniën die ons het gemis aan invoer uit de Vereen. Sta ten voor een deel zouden kunnen vergoeden, geraken wij al meer overgeleverd aan het bon p 1 a i s i r der 'grootmachten, bij wier genade kleine volken leven, en straks sterven, als God het niet verhoedt. O, wie zal hun de stem doen hooren die ze waarschuwt voor de komst van het vale paard, dat Honger, en waarop de dood zijnen zege tocht zal doen over de wereld BRUINKOLEN. Naar men meldt zullen van heden af ge regeld bruinkolen van de bruinkolen-exploi tatie Bergerade te Heerlen naar het binnen land worden vervoerd om ter beschikking te worden gesteld van de Rijkskolendistributie. Het voornemen bestaat, de zendingen in den beginne 50 wagons per dag geleidelijk tot een belangrijk hooger kwantum op te voeren. BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Het „Eindh. Dagbl." verneemt, dat het aan tal vluchtelingen in het kamp te Veghel bin nenkort aanmerkelijk zal stijgen al de Bel gische vluchtelingen, die in de provincie Zee land verblijf houden, moeten dil gewest ver laten en zullen in het vluchtoord te Veghel ondergebracht worden. De bevolking telt thans 6500 zielen. In antwoord op een door ons gezonden vraag aan den plaatsvervangend regeerings- commissaris van het vluchtoord te Uden, ont vingen wij ten antwoord „Mij niets bekend Belgische vluchtelingen Zeeland zouden moeten verlaten." (Midd. Ct.) 150 OPCENTEN OP DE VERDEDIGINGS BELASTINGEN I EN II. Ingediend is een wetsontwerp tot heffing van 150 opcenten op de aanslagen in de ver dedigingsbelastingen I en II over het belas tingjaar 1918 1919, ter bestrijding van de kos- begaf zich naar de deur, die hij met een boo- zen slag achter zich dicht wierp. Een oogenblikje later stond hij weder bui ten. Hij voelde zich nu nog ellendiger dan zoo even. Zijn laatste loontje droeg hij thans in den zak. Hier moest de beste economie falen. Waar niets is, baat ook geen zuinigheid maar deze filosofie was hem een troostelooze wer kelijkheid. Dit soort werk leek hem het eenigste toe, dat hij, zonder zich te veel te verlagen of zijn armoe te zeer te openbaren, had kunnen ter hand nemen. En nu Hij kon toch geen sjouwerswerk gaan ver richten geen kellner wordenniet gaan be delen Maar hoe danZou er voor hem niets anders openstaan, dan naar huis terug te keeren en liet landwerk aan te vatten. Wat dwaasheid. Stonden hem, met zijn ken nis, geen andere wegen open Zou hij het •niet eens wagen met een kantoor Maar ai, wat kon hij eigenlijk presteeren Wat wist hij af van kantoorwerk. Hij zou dan wel als jongste bediende moeten beginnen. Wie zou hém daarvoor nemen. En zóó kon hij zich toch ook niet verlagen. Goed, maar wat dan Hij liep als gedachteloos door het gewoel van de straatdrukte. Hij had toch het gym- ten van de beschikbaarstelling van levens middelen. Het door den Minister van Landbouw ge vraagde bedrag van 40,000,000 gld. zal voor ongeveer 25,000,000 gedekt kunnen worden uit inkomsten van den uitvoer in het laatste kwartaal van het loopende jaar, zoodat 15 millioen ongedekt hlijft, dat hoofdzakelijk uit leeningsgelden moet worden bestreden. Voor de kosten van de voor een deel van 1918 ingestelde verstrekking van levensmid delen is door den Minister f 130,000,000 ge vraagd en als bate van den goederenuitvoer over de eerste helft van 1918 is te verwach ten f 40,000,000, zoodat f 90,000,000 ter dek king overblijft. De opbrengst van de verde- digingsbelasting 1918—1919 is te stellen op 45 a 50 millioen gulden. Op grond hiervan acht de regeering 150 opcenten op de verde- digings belasting noodig. DUURTETOESLAG OVERHEIDS PERSONEEL. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen De Federatie van R. K. Ambtelijke orga nisaties van Rijks-, Provincie- en Gemeente- personeel, hield Zondag 4 November j.l. een gecombineerde bestuursvergadering in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht, ter bespreking der duurtoeslagvoorstellen van de Regeering. Algemeen was men van oordeel, dat de voorstellen blijven ver beneden de rechtma tige verlangens van het Rijkspersoneel. Besloten werd met den meest mogelijken spoed aan te dringen bij de Volksvertegen- woordingen op verhooging der bijslagen, in dier voege, dat er worde toegekend le. aan* gehuwden en daarmede gelijkge- stelden een hoofdbijslag van 30 pCt. van het loon met een minimum van f 300 en een ma ximum van f 450. 2e. een kinderbijslag voor alle kinderen beneden de 18 jaar van f 25 per kind, met dien verstande, dat het totale inkomen f4000 niet zal overschrijden. 3e. aan alle ongehuvvden een hoofdbijslag, gelijk aan de helft van den aan gehuwden toe te kennen hoofdbijslag. Het dagelijksch bestuur der Federatie zal zich in verbinding stellen met de R. K. Ka merclub, ten einde het beoogde doel te kun nen bereiken. Vermeld zij nog, dat de fede ratie thans omvat diverse organisaties van R. K. Overheidspersoneel met een gezamenlijk ledental van pl. m. 5000 leden. Het secre tariaat dezer federatie is thans gevestigd ten huize van J. J. van Mierlo, v. d. Helststraat 49, Amsterdam. NIEUW ONTWERP DUURTE-BIJSLAG RIJKSAMBTENAREN Onderstaande is er aan ontleend De betaling om die ongehuvvden van het genot van den hoofdbijslag uit te sluiten, die bij ouders inwoonden, en niet als medekost- 'nasium afgeloopenZou er dan niets voor hem zijn Bezat hij maar eenig kapitaal, dan zou het hem gemakkelijk vallen, meende hij, de ladder op le klimmenmaar hém was den laatsten tijd immers alles te- gengeloopen, letterlijk alles. Maar wat won hij met al zijn gemor Hij moest een beslissing nemen en wel zeorspoe dig. Hoe moest hij aan het geld komen, om zóó lang het nog vol te kunnen houden, al was het ook onder de nijpendste bezuinigin gen, al was het in fatsoenlijke armoe (hij was den laatsten tijd toch al niet anders meer gewoon,) tot zijn examens achter den rug waren, waarvoor hij slagen moest. Vragen, dat was de eenige oplossing, althans de eenige mogelijkheid van oplossing der qu- aestie. Bij wien Hij had niet veel vrien den vooral nu niet meer, nu ze hadden be merkt, dat hij op zwart zaad zat. En die hij had, de luttele, konden niets afschuiven. Hij schreed doelloos voort. Het kon hem eigenlijk niet schelen, waar hij heen Ifep. Waar zou hij heen Zijn zolderverblijf, kil en donker, lokte hem niet. Studeeren zindo hem nu gansch niet. Mee maar met den -stroom (Wordt vervolgd.) DOOR ZELANDIA. |NadnU^verbodeïw|

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1