Koopt voor Geld Mugging 4% °/o Panflttrieveii De levering van Kleedi Ls. van Waesberghe=Janssens, Burgerlijke stand. Aanbesteding. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Hoogwatergetij te Terneuzen. Adverts n t i n. der Zeeuwsche Hypotheekbank te MIDDELBURG, In stukken van f 1000.-, f 500.- en f100.-. aan te besteden in massa Wissel» en Effecten bank, gTTT .g|T sn TEE 's Dinsdags te SAS VAN GENT en 's Zaterdags te AXEL. Na de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat tengevolge van het broodgebrek, dit de laatste maal was dat de leden op koffie en brood kou worden onthaald. Algemeen was men van oordeel, dat hiervoor een eenvoudig middagmaal in de plaats moest komen wegens de oroote afstand die sommige leden naar de vergadering moeten afleggen. Hiervoor zal toestemming aan Gedep. Staten worden g vraagd, zonder dewelke men mets vei mag. In de haven te Hoofdplaat ligt een schip met Belgische kolen in losging tegen den prijs van f90 per 1000 KG. Men vraagt zich af waarom deze hier, en ook elders, niet worden in beslag genomen en aan de ingezetenen tegen normalen prijs worden gedistribueerd. (Ziel.). Provinciale Staten van Zeeland. De opening van de najaarszitting der Provin ciale Staten van Zeelaud is bepaald op Dinsdag 4 December a.s. De opening zal met des avonds, doch des morgens te half tien plaats hebben, zulks met het oog op de hchtbesparing. Dienzelfden dag kunnen dan ook nog by dag licht de sectievergaderingen plaats hebben. Geref. Kerken. Bedankt voor Waarder'(bij Woerden): ds. E. J. van Voorst te.Borsele-Driewegen. - Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zevenhuizen (Z.-H.)(na goed keuring der ambachtsvrouwe mevr. Roepers van Zevenhuizen)ds. G. Alers te Goudnaan. Bedankt voor Harderwijk ds. 1Katten belt te Leerdam; voor Hoogbloklandds. b. Anker te Brakel. - Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Utrecht: L.' de Bruijne van Zaamslag. De Gereformeerde Kerk te D o m b u r g, die slechts een klein getal leden heeft, zal geen nieuwen predikant beroepen, maar van buiten af bediend worden. De pastorie zal binnenkort worden bewoond door den rijks veldwachter. Ds. L. Bouma, Geref. predikant te Mid delburg, vroeger te Terneuzen, hoopt op 13 November a.s. zijn 30 jarig ambtsjubilé te herdenken. Den 18den November a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat Ds. J. J. Impeta, Geref. predikant te Katwijk aan Zee, werd bevestigd in het ambt. Vrije Universiteit te Amsterdam. Aan de Vereen, voor H. O. op Geref grond slag is naar de „Stand.' meldt, gelegateerd door wijlen den heer J. Schlimmer, te Rot terdam, de som van fjlOOO, vrij van successie. Een ontmoeting. Mevrouw Johanna D. zit in de electrischen trein naar Rotterdam. Ze kijkt haar mede reizigers eens aandacht wordt in het bijzondei getrokken door een niet knappe jonge vrouw, waarvan het gezicht haar bekend voorkomt, doch dat ze toch niet kan thuisbrengen. De vrouw zit keurig in de kleeren, een spik splinternieuw tailormade costuum, een hoedje naar de joi gste mode, gouden ketting, juwee- len, een paar ringen, kortom aan alles is te zien dat de jonge vrouw in goeden doen is. Haar oog valt op mevrouw D. en plotseling begint ze hevig te knikken en te lachen, staat op en gaat naast mevrouw D. z'tten met de woorden Kent u me niet meer, mevrouwik ben Marie Nu gaat mevrouw D. een licht opMarie is een vroegore dienstbode, die ee paar jaai geleden getrouwd is met den bediende van haar kruidenier. Gunst, Marie, neen, ik had je zo gauw niet herkend. Gaat het je goed Dat behoef ik je eigenlijk niet te vragen, als ik je zoo aanzie. O, het gaat ons best; mijn man is erg gelukkig in de zaken geweest. We kunnen ons best bewegen en het wordt nog beter. We wonen nu in een der niewste straten van het Bezuidenhout en ik ga vanmiddag even naar Rotterdam om met mijn man een auto te bezichtigen, dien we voor een prikje kunnen krijgen. Zoo vertelt ze verder en mevrouw heeU ïiaast geen gelegenheid om er een woordje tusscheu te voegen. De tram stopt te Rotterdam, mevrouw staat op, steekt met oen minzaam lachtje haar hand uit en zegt Dag, Marie, nu het doet me plezier je weer eens gezien te hebben. Mij ooktot ziens, Johanna Marie af. Mevrouw blijft een oogenblik verbijsterd staaneen dergelijke familiariteit van haar dienstbode valt haar toch wat te koud op het lijf. (Het Vad.) Naar den ouden tijd terug. De -,,N. Arnli. Ct." vertelt, hoe aan de ge meenteraadsleden van Arnhem en aan de ver tegenwoordigers der pers in de Maandagavoud gehouden raadsvergadering ouderwetsche sto ven werden verstrekt, omdat de centrale ver warming was stopgezet. Na een half uur doofden de kooltjes in de stoven echter al en was de zaal vol kolendamp. Gelukkig schijnt het debat nog al gloedvol geweest te zijn, zoodat de edel-achtbaren, zij het al geen warme voeten, dan tenminste warme hoofden hadden. De burgemeester van een stad in het Noor den des lands ontving het volgend rijmpje Edelaclitbre Burgervader, Toe, verklaar mij dit eens nader Dat, terwijl de heele stad Zit te kleumen koud en nat, Ieder op zijn kantoor of school Snakt naar turf of hout of kool, Elk zijn anthraciet bewaart Op 't bevel van hooger „spaart Burgemeester op r stadhuis, Ieder ambtenaar incluis, Lekker in de warmte leeft En de brui aan 't sparen geeft Vader, is d&t in den haak Vader, is dAt 's vadere taak Of deze burgemeester ook met een rijmpje antwoorden zal? (Ilbl.) Geen kouvatten meer. Een van de groootste vorderingen, die de mensch in zijn gezondheidstoestand fnakeu kan is onvatbaar te worden voor kou vatten, schrijf Vox Med. Het kou vatten is daarom zoo gevaarlijk, omdat geen geneesheer weet, wat kouvatten eigenlijk is, en hoe het tot stand komt. In de Frankfurter Wochenschrift Umschau wijst prof. Huge Salomon er op, dat het gevaar voor kouvatten door de meeste menschen te erg overdreven wordt en daardoor ook te veel gevreesd. Allereerst moet er tegen ge waarschuwd worden, elk klein tochtje als ge vaarlijk te beschouwen. Ook en dat is 't belangrijkste moet iedereen weten, dat het gevaar voor kouvatten alleen dreigt, wan neer° het lichaam in rust is en dat men zich dus het beste beschermt door een verstaudige beweging te nemen. Zooals men op koude winterdagen vanzel( sneller loopt, zoo moet men dat bij alle temperatuurdalingen doen, in plaats van het lichaam door een onverstan dig gebruik van warme kleedingstukkon te verwennen en daarmee zijn gevoeligheid te verhoogen. Met de Duitsche vloot naar Oesel. Colin Rose geeft in de „Voss. Zthg. de navolgende levendige schildering, van de ope raties der Duitsche vloot tegen de eilanden in de Golf van Riga, die hij als ooggetuige medemaakte October 1917. Aan boord van Z. M. Gelijkmatig drupt de regen. De zee is echter kalm. De torpedoboot die de staf van leger en vloot aan boord van liet vlaggeschip moet brengen deint nagenoeg niet. Het is nog nacht. De schepen der transport vloot die thans voltallig in het reusachtige bassin van de haven van Libau liggen, duiken spook achtig na elkaar in het duister op. De zee sterekt zich uit als een eentonig grauw en onbewogen vlak. Langzeam wijkt de duisternis voor het licht. Aan den horizont duiken zwarte rookpluimen op, steil en lood recht stijgen zij ten hemel. Het is een Duit sche oorlogseskader, dat van Putziger Wiek in aantocht is. Het wordt dag. Vier streken voor ons uit ligt een klein en nietig schip, vermoedelijk een torpedoboot, denken wij. Naarmate wij meer naderbij komen, wordt het schip echter grooter en grooter, en ten slotte ligt voor ons reusachtig en massaalhet vlaggeschip Op liet F-T signaal, dat vanuit het vertrek van den Chef van den Staf werd gegeven, begon de reusachtige machine te loopen, als een strak opgewonden uurwerk, waaruit de stop-pal is weggenomen. De machine loopteene onbehagelijk groote en geweldige machine. Honderden schepen bewegen zich volgens een wekenlang bestu deerd plan, als figuren op een schaakbord naar hunne plaats. Van de Putziger Wiek bij Danzig zijn de machtige pantser-eskaders ge komen. Bij Windau [kiezen flottilles mijnen vegers zee. Uit Libau komen de kruisers en de transportschepen met te hunner beveiliging de torpedobooten, torpedojagers, enz. Ten slotte dan eene schier eindelooze rij van aller lei hulpvaartuigeu, als schepen voor vlieg machines, kolenbooten, hospitaalschepen enz. Wij bevinden ons thans in volle zee. Het is vólkomen dag. De verschillende onder deden stoomen naast elkaar. De langzamer varende schepen hebben een voorsprong en oernt geleidelijk nemen zij hunne plaatsen in de kolonne in. Zoover het oog reikt is het water met een wirwar van schepen bedekt, niettemin is het geheel een welgevorderd organisme. Wij varen achter elkaar. Het eskader linie schepen, te midden waarvan het vlaggeschip stoomt, wordt door een kruiser begeleid. Rechts en links verichten torpedo-jagers den veiligheidsdienst. Aan stuurboord vaart op j gelijke hoogte de transportvloot, met aan de I spits eeuige groote mijnenvegers gestaffeld achter elkaar. Dan komen groepsgewijs de transportscheoen iedere groep wordt door een kruiser geleid. Nog verder vooruit bevindt .zich een flottille torpedobooten, die als vóór troep wordt beschouwd. Een aantal kleine vaartuigen van nog geen 2000 ton inhoud, die de stormcompagnieën voor de eerste landing aan boord Iiebbeu, begeleid hen. De Duitsche marine begeleidt het Duitsche leger tot den aanval ter zee Het gaat welis waar niet tegen Engeland, zooals een matroos vanochtend meende, doch deze operatie stelt de Engelsche heerschappij ter zee niettemin in een eigenaardig daglicht. Met zoo gioote zekerheid zijn de Engelsche troepen niet naar Gallipoli gevaren! De aanblik is verwarrend, en het is werkelijk niet onder woorden te brengen, welken indruk de geweldige vloot maakt zooals zij thans haren weg naar Oesel vervolgt. Uit de schoorsteenen stijgen zware, zwarte rookwolken op. Het is alsof het uitspansel door een machtige zuilenrij geschraagd wordt. Langzaam wisselt het beeld. Do met de eskaders varende kolonnes der transportvloot en der voortroep wijkt meer en meer achter waarts uit, en schuift geleidelijk in de hoofd- kolonne terug, die zich daarop als een schier eindelooze streep over het zee-oppervlak be- Alleen de torpedo-booten behouden hunne plaatsen. Als trouwe waakhonden tegen vij andelijke duikbootaanvallen stoomen zij rechts en links aan beide zijden van het eskader. In de lucht boven ons gonzen de watervliegers en een enkele Zeppelin beweegt zich als een zilvergrijze streep voor ons uit. De torpedojagers, de vliegers en de lucht schepen kunnen ons tegen vijandelijke zee strijdkrachten en duikbooten beschermen. Het meest onbehagelijke gevaar schuilt echter onder zee: de mijnen. Het eiland is door een breede versperring omcirkeld. Dit be schouwen de Russen dan ook klaarblijkelijk als hunne meest veilige bescherming. Onze weg voert ons echter midden door de aoode- lijke zóne. Weken lang zijn hier divisies mijnenzoekers en mijnenvegers aan het werk geweest. In donkere nachten heeft men bijna binnen den gezichtskring van het eiland den weg gebaand, die veilig door de versperring leidt. Het gaat er nu nog steeds om de vloot veilig door den geëffenden weg te voeren. Op honderd meter komt het aan Een flottille mijnenzockers wordt uitgezonden om de duikbooten door branders te vervangen, waarvan de lichten naar landzijde zorgvuldig afgedekt zijn zij zullen de vloot een onfeil- baren weg wijzen. In een geheimzinnig duister gehuld nadert de vloot. Èr brandt geen licht aan boord alle luiken zijn gesloten. Spookachtig teekenen de reusachtige omtrekken der schoorsteenen en masten zich tegen den nachtelijken hemel af. Als donkere schaduwen zien wij de schepen voor en achter ons oprijzen. Doch de einde looze keten breekt niet af. Achter elkaar tasten do schepen zich hun weg door liet De scherpe boeg van ons schip doorsnijdt het water, en aan weerszijden spatten fosfori- seerende golven op. Lichtend en glanzend worden zij langs de scheepswanden omhoog gestuwd. Een diep zwarte, door den vonken regen der vuren als met goud doorstikte, rookpluim stijgt uit de schoorsteenen omhoog. Een torpedojager duikt als een spook uit zee op, komt langszij en verdwijnt weer in het niet. De nacht is als een zwarte afgrond, een gapende leegte heel zwak lichten de sterren. Men drukt het gloeiende voorhoofd tegen den koelen stalen wand van een gescliuttoren. Is het werkelijkheid? Spoken bewegen zich over de zee. Springvloed en storm, die bij het eerste ochtendgrauwen als donder en bliksem op het eiland zullen neerslaan Geboorten. 26 Oct. Adriana Janna Cor nelia, d. van Mattheus Smallegang en van Pieternella Janneke 't Gilde. Margaretha Pie ternella, d. van Cornelis den Engelsman en van Catharina Schoonakker. 27 Oct. Janna, d. van Daniel Hamelink en vap Adriana de Ferjter. Overlijden. 9 Oct. Johanna Suzanna de Kraker, oud 5 j., d. van Krin en van Cornelia Jacomina Dieleman. 10 Oct. Jacob Lensen, oud 69 j., echtg. van Tanueke Wisse. 14 Oct. Maria Verlinde oud 67 j., echtg. van Abraham Dees. Metje Suzanna Hameliuk, oud U/a m., d. van Joost en van Sara Ilamelink. 19 Oct. Marinus Bakker, oud 20 j., z. van Jan en van Johanna de Jonge. 27 Oct. Willem Fran cois Dieleman, oud 12 w., z. van Martinusen van Cornelia Verpoorte. 29 Oct. Pieternella Wolfert, oud 87 j., wed. uit het le huwelijk van Jacob Scheele en uit het 2e huwelijk van Francois de Ruijter. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 7 8 9 10 11 12 13 Nov. 7.20 8.38 9.53 10.53 11.38 0.34 7.58 9.17 10.25 11.17 11.58 0.17 .0.51 KOERS 99 "/o. Verkrijgbaar ten kantore der Bank en bij H.H. Effectenhandelaren. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 3 Nov. Albertus Arie Dees, oud 23 j., jm. en Florentine Maria Hamelink, oud 23 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. 1 Nov. Jan Rie- mens, oud 27 jjm. en Elisabeth Christina 't Gilde, oud 27 j., jd. Geboorten. 29 Oct. Honore Marie, z. van Philemon van Grembergben en van Delphine Bracke. Peter, z. van Reinier Hofman en van Catharina Pieternella Bakker. 1 Nov. Maria Apolonia, d. van Jozias Johannes Dieleman en van Levina van IJk. 2 Nov. Pieternella Sophia, d. van Petrus Maximilianus Cornells en van Ludovica Maria Martens. 3 Nov. Ma rinus, z. van Jacob van der Est en van Ja comina Elisabeth Michielsen. Overlijden. 28 Oct. Cornelis van Lange velde, oud 79 j., z van Pieter en van Janneke Simus. 30 Oct. Jacobus Oppeneer, oud 50 j, echtg. van Dina Pieternella de Putter. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 4 Oct. Abraham Dees, 22 j„ jm. en Lena Johanna Bruijnzeel, 24 jjd. 11 Oct. Levinus Marinus de Zeeuw, oud 18 j., jm. en Janneke Zegers, oud 19 j-, jd- 15 0ct" Cornelis Snap, oud 24 j., jm. en Bonna Maria Wisse, oud 23 j., jd. 19 Oct Andries Adriauus Geensen, oud 40 j jm.' en Aaltje de Bree, oud 68 j., wed. van Pieter Sol. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Oct. Jacobus de Putter, oud 23 j„ jm. en Adriana, de Poo- ter oud 23 j., jd. Adolf van Arenthals, oud 23'j. jm. en Janna de Jonge, oud 23 j., jd. 11 Oct. Jan Millenaar, oud 30 j., jm. en Bar- bera Maria Riemens, oud 31 j., jd. 25 Oct. Levinus Marinus de Zeeuw, oud 18 j jm. en Janneke Zegers, oud 19 j., jd. Abraham Dees, oud 22 jjm. en Lena Johanna Bruijnzeel, oud 24 j., jd. Het ALGEMEEN BURGERLIJK ARMBE STUUR van Zaamsiag maakt aan de inge zetenen bekend dat het op Donderdag 15 November a.s., des namiddags half twee uur, bij inschrijving zal trachten benoodigd voor uitdeeling op 13 December e. k. STALEN zijn vanaf Maandag 5 November tot en met Donderdag 8 November a.s. van 1 uur tot half twee te bezichtigen op het Gemeentehuis. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Secretaris-Ontvanger. Zaamslag, 1 November 1916. Het Armbestuur voornoemd, C. A. WISSE, Voorzitter. C. J. DE VRIES, Secretaris- Ontvanger. komt volgende weekweder ter aflevering voor de lezeressen van „LUCTOR ET EMERGO", gereed. DE UITGEVER. De obligatiën 5 Staatsleening 1914 kunnen nu reeds ter conversie (omwisseling) ingeleverd worden bij DAGELIJKS te WGGat. 1K9CUI up 5°|. STAATSLENING 1914.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3