Ouitsche torpedojager vergaan. LONDEN, 2 Nov. De Daily Tele graph uit Kopenhagen d.d. DonderdagSaall- Eosten verneemt uit bizonder goed ingelichte ron het gerucht, dat een Duitsch oorlogs schip in den Sond is verongelukt, is juist. Het was een torpedojager, die op een mijn v is geloopen. Twee lijken zijn aangespoeld. De nieuwe Rijkskanselier. BERLIJN, 2 Nov. (Wolff.) De keizer heeft rijkskanselier dr. Michaëlis ontslag verleend als rijkskanselier, voorzitter van het Pruisische staatsministerie en als Pruisisch minister van buitenlandsche zaken, hem den keten van het grootkruis van de orde van den Rooden Adelaar geschonken en dr. graaf von Hertling, Beiersch staatsminister, tot zijn opvolger in deze ambten benoemd. Uit Frankrijk. In verband met een onduidelijk bericht in de Nederlandsche pers wijst 'men er van Fransche zijde op, dat Long, minister van levensmiddelvoorziening, onlangs in de Fran sche Kamer heeft gezegd, dat het broodrant soen tot 150 of 200 gram zou moeten worden verminderd, als Frankrijk zich enkel met den Franschen oogst tevreden zou moeten stellen. De toestand is echter heel anders, daar Frankrijk vrijelijk met het invoeren van Ameri kaansch graan doorgaat. Daardoor kunnen de Franschen, naar men weet groote lief hebbers van brood, de toekomst zonder eenige ongerustheid tegemoet zien. 0e inval in Italië. Nog 3000 Italianen gevangen genomen. WEENEN, 2 Nov. (Korr. B.) Uit het oorlogsperskwartier wordt gemeld De nederlaag der Italianen wordt steeds vernietigender. Door de inneming van Gemona, in welks gordel van forten onze tirailleurs reeds den 28en October binnendrongen, als mede door den val van het bruggehoofd van Pinzano is thaus de gansche linkeroever van den Tagliamento in liet bezit der Ceutralen. In het laatst-e gevecht leden de Italianen, die nog tegenstand boden, opnieuw een zwaren tegenslag. Vijftig officieren, waaronder een commandant, en meer dan 3000 man, zijn door de Duitsche troepen gevangen genomen. Ook bij Latisana werden eenige vijandelijke bataljons vernietigd. Enkele Italiaansche bataljons, die nog in de plaatsen bij Latisana tegenstand boden, zijn voor het meerendeel vernietigd. De gunstige weersgesteldheid bevordert de krijgsverrichtingen. in Albanië zijn tegen het front van de Italiaansche^ troepen, welke daar in de streek langs de Vojusa staan, ondernemingen door gezet, die, hoewel de rivier ten gevolge van het jaargetijde een belangrijke hindernis vormt, het beoogde doel ten volle bereikten. Geruchten over vredesvoorstellen. LONDEN, 3 November. De „Times" ver neemt uit Rome van Donderdag Men acht het hier zoo goed als zeker, dat de centralen zeer binnenkort een afzonderlijken vrede zul len voorstellen. Ter zee. LONDEN, 3 November. (Reuter.) Officieel, Een zeer snel varend door electriciteit gedre'ven vaartuig heeft vandaag Britsche schepen aan gevallen, die aan de Belgische kust patroel- jeerden. De aanval werd afgeslagen en het vaartuig vernietigd. LONDEN, 3 November. (Reuter.) De ad miraliteit deelt medeOuze in het Kattegat opereerende zeestrijdkrachten zijn met vijan delijke strijdkrachten, waarschijnlijk patroelje- schepen, in gevecht geweest. Om klaarblij kelijke redenen is het zenden van draadlooze berichten door de schepen, die in vijandelijke wateren werkzaam zijn, niet geoorloofd. De eenige officieele inlichting welke do admira liteit bezit, is dat eenige onzer schepen zijn weggezonden om gevangenen op te halen én hun bases naderen. LONDEN, 3 November. (Reuter.) De ad miraliteit heeft verdere officieele rapporten van onze strijdkrachten in het Kattegat ont vangen. Wij vernielden een Duitschen hulp- kruiser, met zes-duim kanonnen gewapend, alsmede een gewapend patroelje-vaartuig. Er werden 64 gevangenen door onze strijdkrach ten opgepikt. Wij leden geen verliezen. Het Italiaansche Leger. „Wolff" seint uit Berlijn, dat het Itali aansche Isonzo-leger over alle wegen van het moerasgebied op de Tagliamento af komt. De terugtocht wordt bemoeilijkt door den stroom vluchtelingen uit de burgerbevol king, die door feilen schrik bevangen, west waarts trekt, met have en goed de door de stortregens doorweekte wegen bedekt en bij de enkele overgangsplaatsen over den hoog gaand en vloed als opeen dringt. De gewich tige stad Udine, tot dusver het middelpunt der Italiaansche aanvoering, en de verzorging van het Isonzo-leger, hebben de zegevierend en onstuimig voorwaarts dringende bondge- nooten al ver achter zich. Ook aan het Karinthische front zwicht de vijand voor den concentrischen druk. Hij wijkt in de richting van de Taeliamento, door de Duitsche divisies nagezet. De Italiaansche pers blijft de ramp voor het volk verborgen houden. Ze spreekt van kleine voordeelen der bondgenooten, die de sterke Italiaansche verdediging geenszins hebben ondermijnd. kruiser, de „Tauchkreuzer," zooals de Duit- schers hem noemen. De Amerikaansche bla den hebben vol gestaan met beschrijvingen van de groote 5000 tons-duikbooten, die Duitsch- land bouwtze zijn zwaar gepantserd en zwaar gewapend met kanonnen van 15 c.M. en, naar verluidt, bouwt Duitschland ook duikkruisers van 6000 en 8000 ton, die met kanonnen van 20 c.M. gewapend zijn. Blijkbaar zijn torpe dojagers geen partuur voor zulke ondérzeesche dreadnoughts en waarschijnlijk waren het een paar duikkruisers, die ons Noordzee-konvooi naar den kelder hebben gezonden. Deze kruisers hebben, naar men zegt, een ontzaglijken radius van actie, zoodat zij de zeven zeeën kunnen bevaren en naar goed dunken, kunnen vechten en in den grond bo ren zonder een spoor achter te laten. Blijk baar treedt het duikbootgevaar nu in zijn derde en gevaarlijkste faze. De strijd voor den Russischen vrede. Van bijzondere Russische zijde, die klaar blijkelijk zelf bij de oogen blikkelijke gebeur tenissen betrokken is, verneemt Max Behr- mann, de correspondent der „Vossische Zei- tung" te Stockholm, het navolgende„De strijd voor den vrede, die zich eenerzijds tus- schen Rusland's imperialisten en Rusland's democratie, anderzijds tusschen Rusland en zijne bondgenooten afspeelt, is oogenblikkelijk in een acuut stadium getreden, en op de Pa rijsche conferentie vooropgesteld, dat deze inderdaad nog in haren oorspronkelijken vorm zal plaats hebben vvordt mogelijk den be- slissenden slag in dezen strijd geleverd. Men weet dit in Petersburg even goed als te Lon den en Parijs. Vandaar dan ook de hevige strijd achter de coulissen over vorm en in- houd der aanstaande onderhandelingen, eene wrijving, die thans reeds bijkans drie weken duurt. Zoowel in de Russische bladen, als in de pers der Geallieerden circuleeren hierover sedert eenigen tijd de meest tegenstrijdige geruchten, en in verband hiermede kan het derhalve zijn nut hebben de authentieke fei ten hier in chronologische volgorde weer te geven Op 18 October riep Kerenski een kleinen ministerraad bijeen, waaraan hij mededeelde, dat de Duitsche successen in de Oostzee, de toenemende invloed der Bolsjewiki en het veidwinnen der anarchie in geheel Rusland, het denkbeeld op den voorgrond brachten, om op de aanstaanden Parijsche conferentie de gemeenschappelijke oorlogsdoeleinden opnieuw te herzien, en wel in de richting eener mo gelijkheid van een spoedigen vrede. Zonder met betrekking hiertoe een bepaald besluit te nemen, verklaarde de kleine ministerraad die uit Kerenski, Terestsjenko, Werdereffski, Werekoffski en Konowaloff bestond zich in principe met het betoog van Kerenski eens, nadat deze nog had medegedeeld, dat de Chof van den Goneralen Staf dezelfde meening was toegedaan. Op 20 October zijn daarop bij Torestjenko de gezanten Buchanan, Roulens en Garlotti verschenen, en legden de verklaring af, dat Londen, Parijs en Rome „de voortzetting van den oorlog nog steeds als noodig beschouwen" en derhalve niet op eene nadere overweging der oorlogsdoeleinden kunnen ingaan. Verder deelden de gezanten aan den Mi nister van Buitenlandsche Zaken nog mede, dat de voorgenomen Parijsche Conferentie slechts uit officieele persoonlijkheden kan be staan, en dat dientengevolge vreemde per soonlijkheden niet tot de conferentie kunnen worden toegelaten. (Hiermede wordt Skobe leff bedoeld). lerestsjenko noodigde de drie gezanten uit, hunne verklaring in don vorm van een schrif telijk promemorie te kleeden, dat hij dan aan liet Ministerie in plenum zou voorleggen. In plaats hiervan verschenen in den voor middag van den twee en twintigsten October Buchanan bij Keresski, waarmede hij een on derhoud van twee en een half uur had, dat een niet ontheftig verloop had. Hij deelde aan den Ministerpresident mede, dat de Ge allieerden aan hunne verklaring van 20 dezer zullen vasthouden, en dat de generaal Ale- xejeff slechts ouder dit beding bereid is aan de Parijsche conferentie deel te nemen. Ver der wees hij er op, dat de Generaals Russki en Broessiloff op de groote, onder de leiding van Rodsjanko, Goetsjkoff en Miljoekoff te Moskou gehouden conferentie van vertegen woordigers der burgerlijke partijen, onverho len met een burgeroorlog gedreigd hebben, indien de Regeering van Kerenski „de aan- staade Parijsche conferentie tot een spring plank voor vredesonderhandelingen zou ma ken." Het autwoord van Kerenski aan Bu chanan schijnt niet geheel bevredigend te zijn geweest, want op zesentwintig October werd Skobeleff bij den Amerikaanschen gezant Francis ontboden, die daarbij de rol van wel willend makelaar op zich nam. Skobeleff werd door den Gezant dringend verzocht den Sowiet er toe te bewegen zijne bekende instructies voor Parijs terug te 'ne men. en zijne vertegenwoordiger slechts te zenden, met het doel zich van de zaken op de hoogte te stellen. In dit geval zou de vertegenwoordiger van den Sowiet worden toegelaten. Het antwoord van den Sowiet was op het oogenblik van de opstelling van dit bericht nog niet bekend. nog door de Belgen bezet was en hoe hij toen schreef„dat vergeten we nooit Wat we van vijandelijke zijde niet vergeten konden, en niet vergeten, vraagt hij dan, zul len we dit kunnen, nu, dezen jongsten Zon dagavond, den 28sten October 1917, terwijl een doffe maan schuil ging, opeens, met een nooit te vergeten knal, de ijselijkste der ram pen op ons is neergestort „Ik heb er dicht bij gestaan, en op enkele voetstappen van mij af, op den hoek der Bre- derodestraat, tuimelden ze vermorzeld neer, de ongelukkigen die aan hun deur te praten stonden over den grooten knal en den af schuwelijken brand ginds in de Montigny- straatEr werden in onze stad een veertig tal onschuldige menschen gedood, op den slag, of begraven onder puinen en langzaam ver stikt of verplet, vrouwen, kinderen, mannen, oude en jonge, terwijl ze wandelden, of ter- wrjl ze rustig aan tafel zaten, een oude die op haar man wachtte, allen goede menschjes, die broers of zonen aan 't front hebben, Bel gen, die hun vaderland lief hebben, en er voor stierven, door welke moorddadige hand „De eerste bom, een geweldige, die heel de stad deed opspringen, viel te kwart over ach ten. Weldra zag men den hemel in lichter laaie aan den Zuidkant, den steeds beproefden Zuidkant. Het was vermoedelijk op Zuid-sta tion gemunt, maar er was een piepe kuil ge graven in de Montignystraat een eind verder, en huizen werden verpulverd met man en muiseen jongen, die aan de piano zat, lag vermorzeldhet huis Delhaize, het socialis tische Hulp en Onderstand in puin, al de huizen heel de lei en 't omliggende, één glas scherf, en overal kreten van gewonden, ge weeklaag, en geschrei. De vlammen stegen op, nadat de gasleiding ontploft was, en laai den hoog boven de huizen. Maar, wat infer naai mag heeten, toen de brandweer juist was opgetrokken om den brand te blusschen, en van heinde en verre de menschen waren toe gestroomd, uit nieuwsgierigheid, om te zien of er bijv. aan het Museum niets was mis komen, of om een helpende hand uit te ste ken, toen viel, te midden van de menigte, waar ik mij met een bevriend kunstenaar on der bevond, een nieuwe bom en doodde er een tiental op den slag! „Bebloede hoofden, gekneusde ledematen, verscheurde kleederen, was al wat men zag. „Ontzind vlood men om 't lijf te bergen, de een links de andere rechts. Toen ik den bou levard ten einde was geraakt, op de hoogte van de Keijserlei, hoorde ik opnieuw een knal, en wederom een schelle klaarte naar den Scheldekant toe ook daar was 't bloedig spel aan den gang." Op tal van plaatsen deden de bommen hun vernietigend werk. „En alle doelen gemist! Geen enkel militair zelfs maar geraakt! J. v. d. Velden van de Wed. A. Kok Wed. P. C. Standaert 8e U. Rammelo 7e G. P. Veerman 7e J. P. Beek 5e G. L. Crone 5e P. van Hove 6e P. Jansen 5e F. Schelfhout 5e IJ. P. Stasse 6e H. Bombeke 4e A. C. Faas 4e E. A v. Loij 4e A. Mommaas 4e J. L. Vollemaire 4e J. F. Dierikx 3e P. J. de Pauw 3e V. J. Vilain 3e J. v. d. Wello 3e P. Ringel berg 2e 10e naar de 2e klasse 4e 6e 4e 4e 3e 3e C. M.Galle, Van het kohier afgevoerd zijn P. 1. Jones, A. J. Bliek, wed. J. B. Keijser, wed. W. de Feijter, U. F. de Witte en D. Romijnsen. De reclame van O. C. F. Hamerlinok is af gewezen, op grond, dat deze te laat was ingediend. De lieer E. ontving aan het postkantoor alhier een zilverbon waarop van achteren geschreven stond Verzuchting van een mil. soldaat. O. foei, O foei, wat is dat geld toch glad. Zoo kryg als de soldaat f 1.50 tractement, en binnen een paar dagen is er geen spaan meer van over, alle menschen krijgen bijna duurte- toeslag, behalve de soldaten. O', was het eens vrede- Dan kunnen wij weer huiswaarts keeren, maar en nog eens maar wan neer Groede 27-10 17. Door mej. W. H. J. Bongers, leerares in de Duitsche taal en letterkunde aan de H. B. 8. alhier, is tegen 1 Januari a. s. eervol ontslag aangevraagd. Naar verluidt bestaat het voornemen 15 dezer alhier een centrale keuken te openen. Zij gaat uit van een particulier comité dat daarvoor giften bij de burgerij inzamelde en overigens ook den steun zal genieten van het Kon. Nat. Steuncomité. Hoek. Alhier viel een tweejarig ventje in een pot kokend water. Deerlijk gebrand werd het kind er uitgehaald en is aan de bekomen brandwonden overleden. Hoek. Vrijdagnamiddag reed een boeren knecht met een wagen bespannen met twee paarden over het Mauritsfort naar de Los- kade. Onderweg schrokken de paarden van het aan den weg staande schilderhuisje der militaire wacht, en sloegen op hol waardoor zij met den wagen boven op de palen der Lit Mad eil "rovilicie. voertuiK grootendeels vernield werd, en TER NEUZEN, 6 November 1917. In de laatst gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier werden de volgende reclames tegen den II. omslag behandeld Gehandhaafd zijn de aanslagen vanT. J. de Smidt, A. D. Versluijs, J. A. van Leuven, C. M. Kerpel, D. II. Littooij, M. de Bruijne, J. v. d. Linden, L. I. Verhage, A. F. L. de Bakker, L. de Blaaij, A Bal, H. C. Meeuwsen, F. Laffort, V. J. B. Focquier, J. Jansen, J. van Silfhout, W. Weeda, L. Allaart, L. Gei- regat, P. Obrie, L. van Tatenhove, Th. v. d. Winckel en wed. K. Kielman. De gevaarlijkste faze. Een inzender in de „Daily Mail" schrijft: U vraagt, wie de Noordzee beheersciit Het antwoord is waarschijnlijk de duik- De 40 bommen op Antwerpen. Emanuel de Bom, een der Antwerpsche correspondenten van de „N. R. C.," geeft in dat blad een ontroerend beeld van de ver schrikking, die in de Scheldestad verwekt is door den vliegeraanval van de zijde der ge allieerden op Zondag 28 October j.I. Hij her innert eerst aan de Zeppelinaanvallen en het bombardement in de dagen dat Antwerpen M. Blankers van de J. A. van Rompu J. F. van Osselaer S.- van Hoeve L. de Feijter Ern. Hamerlinck M. Vroegop H. van Cautfort Wed. A. H. Donze J. J. Huijssen Ding. Scheele W. Bedet R. J. Scheele H. Hartog Wed. I. S. Standaert,, E. A. IJsebaert Wed. J. Leunis A. de Meijer G. J. Balkenstein B. P. de Boij G. A. v. d. Straate L. Moes P. van Es D. C. IJsebaert G. G. M. Bogers A. Moggré C. J. M. van Rompu,, Wed. A. J. Balnikker D. Bareman L. de Bruijne P. J. Visser Jac van Wijck W. Wieberdink 'eijter Wijck Th. Acke D. F. Daelman R. P. M. van Oppen W. H. J. Bongers J. de Feijter—Dees J. P. Smies G. Verpoorten G. Bakker A. G. J. F. Schagen van Leeuwen A. J. de Jonge P. J. Verhelst J. Th. van Aerde J. van Luik M. R. de Feijter J. A. de Lege L. J. v. d. Velden Wed. A. Bongers A. Kaan M. J. Blok A. J. Schirris 138e naar de 138e 88e 75e de voerman van den wagen tusschen de paar den in viel. Gelukkig stonden de beesten direct stil anders hadden zij hun voerman on getwijfeld verpletterd. Zaamslag. Bij een winkelier op het Zaam- slagsche Veer is een aanzienlijke hoeveelheid levensmiddelen en manufacturen, te zamen een aanzienlijke waarde vertegenwoordigende in beslaggenomen. Vrijdag werd te Axel bij een winkelier ruim 160 K.G. zout in beslag genomen,- omdat het boven den maximum prijs verkocht werd. Donderdag in den laten avond brak door totnogtoe onbekende oorzaak een hevige brand uit op het erf van den landbouwer-vlasbewerker D. v. P. te Koewacht. Bijna alles wat zich op het erf bevondlandbouwmaterialen, stroo, hout en een groote hoeveelheid onbewerkt vlas, waarvan de waarde op ruim f4000 ge schat wordt, werd een prooi der vlammen. - Donderdagmiddag maakten twee jongelui van Koewacht per fiets een smokkeltochtje. Waarschijnlijk kwamen ze van Axel en waren langs binnen- en landwegen op weg naar de grens, elk met een hoeveelheid zeep. Op een drie kwartier afstand van Koewacht werden zij gezien door aldaar dienstdoende ambtenaren van Zuiddorpe. Aan het bevel om halt te houden werd niet voldaan. Toen werden eenige schoten gelost. Een van het tweetal, zekere S., stapte van zijn fiets, de ander trachtte te ontkomen, hij werd echter door een kogel in het hoofd getroffen en was bijna onmiddellijk dood. Zijn lijk werd op een kar geladen, waarop ook zijn fiets lag, en naar het doodenhuisje te Koewacht vervoerd. De getroffene, zekere v. R., een 19-jarig jongeling van Moerboke, was een maand of vijf geleden uit België weten te ontvluchten. Zijn -makker S. werd naar Zuiddorpe gebracht. Hoofdplaat. In de jongste vergadering van den dijkraad werd de raming van kosten der gewone werken voor den dienst 1918/19 vast gesteld op f6930 en het goed slot der rekening 1916/17 ad f4511,1679 overgebracht op de begrooting 1917/18. Aan den eervol ontslagen bode van het waterschap, Angelus Weynen, is een pensioen verleend van f 43,35. Een voorstel van het bestuur om de jaar wedde van den waterbouwkundigen ambtenaar A. Mooldijk met f 150 te verhoogen vond eerst bestrijding bij den heer W. C. de Smidt, omdat het maximum reeds enkele jaren is bereikt. De heer Hendrikse wilde een duurte- toeslag verleenen. De heer Iz. Verplanke zou de jaarwedde voor den tijd van één jaar met f 100 willen verhoogen, omdat Ged. Staten van geen toeslag willen weten, welk voorstel met 9 tegen 7 stemmen werd aangenomen, nadat eerst was uitgemaakt met 9 tegen 7 stemmen, dat men verhooging wenschelijk achtte. 4e 3e 2e 2e le 3e 3e 2e 3e Ie 2e 2e le le 11 >1 t i o v*» paicii uci prikkeldraadversperring sprongen, waardoor 58e 55e 55e 54e 54e 51e 49e 46e 46e 40e 38e 38c 37e 35e 33e 33e 33e 32e 3ie 31e 30e 30e 30e 29e 29e 29e 28e 28e 27e 26e 25e 24e 22e 20e 19e 19e 19e 19e 17e 17e 16e j 16e 15e 15e 14e 14e 13e 12e 12e 10e 10e 105e klasse 126e 72e 72e (48e 49e 51e 39e 52e 43e 44e 42e 40e 35e 28e 34e 25e 32e 31e 31e 22e 31e 29e 29e 27e 18e 24e 27e 20e 26e 24e 16e 26e 2-2e 22e 22e 2Ce 18e I7e 14e 18e 17e 16e 15e 14e 13e 13e 13e 7e 12e 12e 2e 8e 7e 2e

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2