Buitenland. Binnenland. lit Stad en Provincie. Kerk en Se li ooi. Voor de Jeugd. iioogwatergetij te Terneuzeu. mogelijk was heden nog te kunnen nagaan wie hem op deze wijze blijken van blangstel- ling gaf. De„Standaard" verscheen Maandagavond met een extra Tweede blad. Daarin wordt o. m.over dr. Kuyper geschre ven door de lieeren Colijn, Idenburg, Bavinck, Heemskerk, Scheurer Duymaer, v. Twist, v. d, Voort van Zijp, II. de Wilde' Van Vliet, ds. Vonkenberg, dr. Van Schelven, Krap. Beu nier, Briët, Ruys, Lindeboom, P, Wielenga. W. J. Possenbroek, e. a. een lading koffie en tabak te Amsterdam aan gekomen. THEE EN KOFFIE. De minister van landbouw, nijverheid en - handel heeft het volgende bepaald 1. De leveranciers- van thee en koffie aan detaillist en, zullen in het tijdvak van 1 tot en met 27 November aan detaillisten thee en koffie mogen afleveren en wel op een hun door een detaillist over te leggen bon no. 1 eener thee- en koffiekaart 0.1 K.G. thee en op een hun door een detaillist over te leggen bon no. 2 eener thee- en koffiekaart 0.15 K.G. koffie, geldende deze hoeveelheden als voor ziening in de behoeften van den detaillist voor de geheele maand. 2. Gedurende het tijdvak, aauvangende op 1 November en eindigende op 15 November, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op bon no. 3 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. theeop bon no. 4 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. 3. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 16 November en eindigende op 30 November, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op bon no. 5 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. theeop bon no. 6 eener thee- en koffiekaart 0.1 K.G. koffie. 4. Bons no. 3 en 5 voor thee en no. 4 en 6 voor koffie, door detaillisten van verbrui kers in ontvangst genomen, kunnen door den betreffenden detaillist dadelijk aan zijn le verander worden afgegevennader zal be kend gemaakt worden, welke hoeveelheid de leverancier op deze bons na 30 November zal mogen afleveren aan den detaillist. („St.ct.") OFFICIEEL ENGELSCPI BERICHT. De „Deutscher Nachrichten Dienst" te s Gravenhage schrijft ons het navolgende „Ofsciioon het niet op onzen weg ligt mede te werken tot eene verdere verspreiding van ofllcieele Engelsehe verklaringen, willen wij ditmaal toch eene-uitzondering maken, en de aandacht vestigen op een karakteristiek En- gelscli bericht, dat wij in het Ochtendblad van de „Telegraaf" van 30 October aantref fen „Maandag is bij de Reedersvereeniging te IJmuiden uit 's Gravenhage van den verte genwoordiger van het Engelsehe vischbureau officieel bericht ontvangen, dat de stoomtraw lers „Union Y. M. 67" en „Margaretha Y. M- 23" veilig in een Britsche haven zijn aange komen. (Lees opgebracht.") Het verdient werkelijk de aandacht, dat de Redactie van „De Telegraaf" die hare Engel sehe sympathieën niet ouder stoelen of ban ken pleegt te steken, den zedelijken moed blijkt te bezitten, om het woord „aankomen" door eene redactioneele opmerking „lees op gebracht" in een juister daglicht te stellen. De vorpi waarin dit opbrengen van vreedzame visschersschepën ter kennis van het publiek ivordt gebracht geeft overigens een eigenaar digen kijk op de opvattingen, die door som mige Britsche overheidskringen worden ge huldigd. Inderdaad men weet niet waar hier de huichelarij ophoudt en de hoon begint." Dr. KUYPER. Dr. Kuyper heeft ter gelegenheid van zijn 80n verjaardag ook nog een telegram van ge- lukwensching ontvangen van den Duitschen Minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Von Kühlmann, die tot den kring zijner kennissen behoort, reeds uit den tijd dat de heer Von Kühlmann, alvorens hij later tijdelijk aan het hoofd stond van het Duitsche gezantschap al hier, als gezantschapsraad aan die legatie ver bonden was. SPOORWEG OP ZUID-BEVELAND. Ingekomen is een wetsontwerp tot bevor dering van den aanleg en het in exploitatie brengen en regeling van de exploitatie van spoorweglijnen van Goes over's Heer-Arends- kerke, Borssele en Hoedekenskerke naar Goes, van Goes over 's Heer-Arendskerke naar het Wolphaartsdjjksche Veer en van Goes naar Wemeldinge. De kosten van aanleg, met inbegrip van die voor het in exploitatie brengen van het ont worpen net, waarvan de lengte ongeveer 62,5 K.M. bedraagt en dat op exploitatie als ver eenvoudigde locaalspóorweg zal worden inge richt, zijn geraamd op f 3,210,000. Het ren teloos voorschot der provincie Zeeland zal be dragen een derde der kosten van aanleg met inbegrip van de kosten van het rollend' ma terieel, tot een maximum van f 1,070,000, ver minderd met de tegen 4 pet. gekapitaliseerde waarde van de door belanghebbenden (ge meenten, polders of derden) toegezegde bij dragen deze bedragen zullen moeten verze kerd zijn tot een bedrag van f 266,440. In liet wetsontwerp wordt voorgesteld ook door het rijk een derde, tot een maximum van f 1,070,000 te doen bijdragen. BRANDSTOF. In het Tijdsc.hr. v. Geneesk. deelt dr. A. Sikkel mee, dat de Rijkskolendistributie 5 ILL. steenkolen beschikbaar heeft gesteld voor de spreek- of behandelingskamer van genees- lieeren. Voor studeer- en wachtkamers wordt niets beschikbaar gesteld. Zelfs aan minis ters is elke bijslag voor het studeervertrek geweigerd, schrijft dr. Sikkel. EEN LADING KOFFIE EN TABAK AANGEKOMEN. Met het Nederlandschc stoomschip „Aga memnon' van de Kon. Nederl. Stoomboot maatschappij is na geruimen tijd weer eens DE OORLOG. an uit het Oosten en het Noorden komen thans de Oostenrijksch-Duitsche troepen in de italiaansche vlakte afzat ken. Udine een be langrijk Italiaansch spoorwegknooppunt isrèeds in handen der Centralen, De Tagliamento de rivier waar de Italianen heetten stand te zullen houden, is door de Centralen reeds overschreden. De nederlaag der Italianen is in een woord verbijsterend. Na zes dagen strijd, vielen den Bondgenooten reeds 180 000 gevangenen in handen, benevens 1500 kanonnen Een gansch leger van 60.000 man lei gezamen lijk de wapens neer en waar zal dat alles op uitloopen De binnenlandsche toestand geeft in Italië eveneens ernstige reden tot bezorgd heid. Reeds eerder kwamen hongeroproeren voor, o.a. te Milaan. De waarheid van de nederlaag kan niet lang verborgen blijven en dan Zal dan waarlijk, zooals de bladen möenen, gansch Italië zich schouder aan schouder scharen, óf zullen binnenlandsclie onlusten den toestand nog hachelijker maken Ln hoe gaat het, mocht Italië minder gevaar- lijk of bijna niet te tellen tegenstander der Centralen woiden, straks op het VVestelijk front Het wordt al meer een spannenden strijd. LONDEN, 29 Oct. (V. D.) Do Labour Par tij neemt belangrijke wijdingen in overweging in liet memorandum over de oorlogsdoeleinden hetwelk zij publiceerde voor de Arbeiders- conferentie. van de Geallieerden. Zij had toen daarin opgenomen, dat teruggave van Elzas- Lotharmgen Frankrijk eene noodzakelijke vre desvoorwaarde was, maar-tengevolge der Fran sche conferentie te Bordeaux overweegt zij thans deze voorwaarde te veranderen en té verklaren, dat het probleem van den Elzas er een-is, hetwelk moet worden opgelost door de gansche natie, bij voorkeur door middel van een referendum aan de inwoners der be trokken provinciën. Naar men meent, zullen binnenkort Engelsehe Fransche en Belgische delegaties bijeenkomen, om verder de oorlogs doeleinden te bespreken. Woensdagavond trad in Geref. kerk alhier op Ds. Groeneveld tot liet houden van een Luther rede. Op boeiende wijze besprak Z.Eerw. Luthers jeugd en Luthers strijdperk. In een pauze werd door de Chr. Zangvereeni ging „Mobilisatieklanken" de Hervormings cantate uitgevoerd. Ook bij het begin en het einde van de samenkomst werden door het Zangkoor liederen ten gehoore gegeven. Het beneden gedeelte van het kerkgebouw was geheel met toehoorders gevuld. Axel, 31 October. Op uitnoodigiug van de Geref. Jongelingsvereeniging alhier, trad op böVengenoéinden datum de Weleerw. Heer Ds. A. Thielen voor haar op met het onder werp: „Luther en de Hervorming". Spreker bepaalde zijn gehoor bij drie ge dachten le. De noodzakelijkheid der hervor ming 2e. De beginselen der hervorming en 3e. De vruchten der hervorming. De noodzakeliikbeid bestond volgens Spreker daarin, dat de Kerk zoozeer veroasterd was, dat niet meer Gods Woord, maar Priester heerschappij de boventoon had. De Kerk legde toen op heel het mensclienleven beslag. Staat en Maatschappij zuchtten onder haar dwang. Geen enkele pog' ig die tot dusver was beproefd, bad tegen c-ie alj.es beheer scheude Kerk iets vermocht. God verwekte echter op zijn tijd den man, die de hervorming zou tot stand'doen komen. Die mn was Luther. Hij zelf maakte eerst die hervorming door in zijn eigen hart. Nu de zekerheid verkregen hebbent „dat uit genade zaligheid verkregen door het geloof, predikte hij dit nu aan allen. Hij verfoeide alle eigen werk. De priesters met hun werk werden hierdoor op zijde gezet. Aflaatkra- merij werd als bedrog bestempeld.Alleen een dienen van God naar Zijn woord, dat was liet beginsel der Hervorming. De vrucht der Hervorming was, dat nu weer het leven vrij werd. De leer der „twee zwaarden" had uitge diend. Het leven van den enkelen inpnsch werd vrij. De Staat en Maatschappij herkregen ieder hun plaats. Vrij, doch alleen gebonden aan Gods woord. Dat was de hervorming. Ook nu nog. Jammer, dat er niet meerderen opgekomen waren om deze schoone rede, die met gloed en overtuiging werd uitgesproken, aan te hooren. De samenkomst werd geopend dóór den Vice-voorz. M. Lansen en gesloten met dank zegging door den Spreker, Ds. A. Thielen. (Corr.) Jl. Zaterdag des namiddags ten 21/2 ure werd in het gebouw der Ambachtschool te Hulst do algemeene vergadering gehouden der Ambachtschool voor Hulst en omstreken. Er had mededeeling plaats van een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken houdende bericht, dat Z. Ex. gelet op den toestand van 's lands middelen geen vrijheid heeft kunnen vinden op de onlwcrp-begrooting van zijn departement voor liet dientjaar 1918 gelden uit te trekken om de toekenning van eene verhoogde Rijkssubsidie tea behoeve van de Ambachtschool te kunnen bevorderen. Daarna worden de begrootingen van 1918 goedgekeurd, die der Ambachtschool op een bedrag van f. 12.5000 met een post voor on voorzienbare uitgaven van f. 103.57 en die der avondvakteekenschool op een bedrag van f. 2.520, met een post voor onvoorzienbare uitgaven van f 20.18. Op eene vraag van den lieer P. Kost of er in de begrootingen gelet is o|3 een duurte toeslag voor het onderwijzend personeel, ant woordt de voorzitter, dat daarvoor geen gel den beschikbaar zijn, doch dat bij het Be stuur epne nieuwe salarisregeling in overwe ging is genomon. Aan de orde was de verkiezing van 3 Be stuursleden, wegens periodieke aftreding van de Heeren F. Hombacli en F. Verstraeten.eu wegens vacature ontstaan door het bedanken van den Heer J. F. Rottier. Alvorens tot stemming over te gaan bracht de voorzitter een woord van dank aan den Heer Rottier voor al hetgeen door hem in liet belang der school is verricht geworden, bij de oprichting daarvan en tijdens de ver vulling van het Secretariaat der' Vereeniging. De uitslag der verkiezing was, dat de Hee ren Ilojjibacli en Verstraeten worden herko zen, terwijl in de plaats van den Heer Rot tier wordt benoemd de Heer R. C. Wilking. Door de controleur van de Kunstmestof- fencommissio, tevens onbezoldigd rijksveld wachter, is ,bij een handelsfirma te Breskens een partij van ruim 18.000 K.G. kunstmest stoffen in verschillende soorten in beslagge nomen, en wel 4700 K.G. chili-salp., 2200 K G super, 1200 K.G. superfosf. en 10.000 K.G. Peruguano. Dinsdagmiddag kwart over twaalf is een mijn ontploft nabij het fort „De Nolle" onder Vlissingen. De hierdoor outstaaiie luchtdruk was zoo hevig, dat bij den landbouwer Poppe twintig ruiten werden ingedrukt, terwijl ook bij verscheidene huizen aan den Dislioeksclien weg de ruiten het moesten ontgelden Op de buitenplaats „Der Boede" en in de open- bui e school te Koudekerkc werd eveneens een ruit ingedrukt. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: Ned. Herv. Kerk. Beroepen te HoogvlietC. van der Waal te Waal en Koog op Texel. Geref. Kerk. Tweetal te Vlissingen J. Donner, em. pre dikant te Breda en dr. G. J. Keijzer te Tiel. "7" Ds. J. B, Netelenbos Geref. predikant te Middelburg, debateerde op de predikanten conferentie der Ncd. Herv. Kerk te Middel burg. m PS', .J' B" NeteIenb°s, Ger. predikant te Middelbar g, over wiens optreden te s-Gtavenliage zooveel te doen is geweest trad Woensdag te Deventer bij de herdenking van de kerkhervorming in de Evangelisch Luthersche Kerk op. Deze gemeente js va. cant. Onderwijzerssalarissen. Het Bestuur der Geref. School te Zwijn- drcclit keerde over het jaar 1917 aan zün personeel de som van f 1000 aan duurtetoe- sla3 („Rott.") PREDIKBEU RT E N. Dit raadsel werd ingezonden door een vriendinnetje. Ik geef liet voor le Novem- berraadsel. Het geheel is een gebod, door onzen Hei land gegeven. Een 22, 21, 11, 4, 5, is een vreeselijk dier. Een 15, 13, 14, 10, 9, wordt haast door een ieder bereden. De 20, 5, 7, 8, 25, is een heel mooie vogel, maar die ons weinig nut geeft. 1, 7, 20, 21, 25, hebben in deze maanden een zeer onrustig leven. De 23, 12, 13, 14, 10, loopt van Delft naar Leiden. 6, 16, 3, 16, 17, was lieelemaal geen vriend van koning David. 3, 16, 2, 18, 16, is een beroemd Hervormer, Voor de Octoberraadsels heb ik een prijsje voor 1. Zonneschijn. 2. Kanarie. 3. Adriana Coumou. 4. Hagedoorn. 5. Watergeus. Ze moeten me van de week even laten we ten, welke prijzen of ze al eens gekregen hebben. Daarna zend ik hun een boek. De Jeugd-Red. DAGE N. Voorrn. Nam. Zaterdag 3 Zondag 4 Maandag 5 Dinsdag 6 W oensdag 7 Donderdag 8 V rijdag 9 Nov. 3.49 4.10 4.31 4.55 5.1S 5.43 6.11 6.45 7.20 7.58 8.38 9.17 9.53 10.25 Het nieuwe Oostenrijksch-Duitsch offensief. De strijd in het Westen. i V an een bijzonderen militairen medewerker). Terwijl aller aandacht geboeid wordt door het machtige gebeuren op het Italiaansch oorlogstooneel wordt de worsteling in het Westen om het bezit van Laon met onverminderde hevigheid voortgezet. Ofschoon van geringere afmetingen en minder schokkend, verdiend het verloop van den strijd aldaar toch zeer de aandacht, en wel omdat de gevechten in het Westen n^r of meer als een terugslag van hetgeen zich in Italië afspeelt, mogen worden beschouwd. De reis van den Italiaansch en koning naar I raukrijk, zoomede de weigering van Cadorna om troepen voor het Fransche front af te staan, zijn beide factoren, dio er op wijzen, dat het "F Italiaansche regeeringskringen reeds geruimen tijd bekend was, dat de Centralen iets in hun schild voerden. Ondanks het koniugsbezoek heeft het 'adorna niet mogen gelukken van zijne bondge nooten rechtstreeksclie hulp in den vorm van manschappen te verkrijgen. Thans, nu het te iaat is, zegt Frankrijk steun toe, doch het is duf delijk, dat een uiteengerukte legermacht wat de Italiaansche troepen 7op het oogenblik zijn zelfs door den aanvoer van eene groote hoeveelheid nieuw menschenmateriaal niet ljcht tot staan te brengen is, om nog niet eens vaii een herstel der slagvaardigheid te spreken. De eenige hulp die de Geallieerden kunnen bieden zou eene uiterste krachtsinspanning in het Westen zijn. De Franschen ingelicht omtrent het aan staande Isonzo-offensief der Centralen hebben dan ook bloedige pogingen ondernomen om Laon te vermeesteren, en ofschoon het hen door een hevig artillerievuur en massale infauterie-aanvallen heeft mogen gelukken eene niet onbeduidende terrein winst te behalen, hebben zij huu werkelijk doel niet bereikt de druk in het Westen heeft het krijgsbedrijf op het Italiaansche oorlogstooneel niet kunnen verhinderen. Op zichzelf bezien kunnen de Franschen natuur lijk tevreden zijn met het bijLaon verkregene evenals de Engelschen in Vlaanderen. Doch wat helpt hen ten slotte dit voortdringen bft stukjes en beetjes Het Duitsche front wijkt elastisch terug, doch tot een werkelijke doorbraak en da,ar gaat het toch ten slotte om komt men niet. Bovendien leeren de oogenblikkeiijke gebeur tenissen aan de Isonzo, dat elf njet bloed gekochte overwinningen, door één nederlaag volkomen te niet worden gedaan. Het kan derhalve zijn nut hebben eens na te gaan, welke resultaten de Fransch-Engelsche troe pen sedert het voorjaar 1917 met hunne aanvals- ondernemingen hebben behaald. In drie gioote slageD zijn de Engelschen er in Vlaanderen in geslaagd het front der Duitschers in te deuken, echter geenszins op zoodanigewijze, dat hunne strategische positie er door in gevaar wordt ge bracht. Meer dan een millioen soldaten werden in den strijd geworpen en als men thans den toe stand objectief overziet, dan blijft slechts de slot som over, dat de geheele vooruitgang slechts bestaat uit een terreinwinst*van niet meer dan honderd vierkante kilonfeters, terwij] de Duitschers nog 30,000 vierkante kilometers'Belgisch gebied bezet houden. Veel nader tot hun doel zijn de Geallieerden hier dus niet gekomen I De buitengewoon felle aanvallen der Franschen aan de Aisne in het voorjaar 1917, waaraan een artillerie-duel van ongekende hevigheid voorafging, leidden tot niet veel minder dan eene catastrophe. Men herinnere zich slechts de tallooze interpella ties in de Fransche Kamer, en de afzetting van kPi Oostzee-eilanden en last not least in Italië >ehaald, dan zal ieder onbevooroordeeld waarnemer moeten erkennen, dat de vaak geuite meening, als zou de militaire kracht der Centralen eene spoedige uitputting tegemoet gaan, allen grond van waar- mist. Het verschil in de strijdmethode der Geallieerden en dor Centralen is, dat terwijl de eersten hunne kracht zoeken in verschillende on samenhangende lokale successen, laatstgenoemden volgens een vast plan evenwel met grootere tus- schenpoozen, hunne tegenstanders verpletterende slagen toebrengen. Wat aan de strijdwijze der Geallieerden ontbreekt, is de groote lijn der Hiii- denburgsche strategie. Kentering «au don opperbevelhebber, generaal Nivelle! Ook het offensief bij Verdun werd na een beperkt aanvan kelijk succes in korten tijd tot staan gebracht. Wat nu ten slotte de jongste Fransche aanval len betreft, die op 23 October jl. over een front van 25 kilometer breedte een aanvang nemen, en die zich richtten tegen de linie, welke zich bij Vauxaillon tot ten Noorden van de hoogvlakte van Paissy uitstrekt, ook hier bleef bet succes van plaatselijken aard. Indien men zich de moeite geeft het terrein van den strijd eens op een eeDigs- zins gedetailleerde oorlogskaart te bekijken, zal men tot de overtuiging komen, dat het door de Duit schers prijs gegeven terrein, door hen om zuiver strategische redenen, en tot op zekere hoogte vrij willig werd ontruimd, terwijl anderzijds de Fran schen Laon nog bijlange niet bereikt hebben. De door hen veroverde heuvels tusschen Vauxaillon en Pinon zijn 154 meter, de heuvels bij Qrtne en Montparnasse reap. 183 en 198 meter hoog. Te genover dezen bergrug, en daarvan door het Aisne- kanaal met zijn moerassig dal gescheiden, bevin den zich de Duitsche stellingen. Deze strekken zich over een heuvelreeks uit, waai van de hoogte tusschen 172 en 182 meter varieert. Verander is de toegang tot Laon zoodanig door bergachtig ter rein versperd, dat voor de Franschen nog slechts een in Noord-Noord-Westelijke richting naar Laon leidend dal overblijft, dat echter niet meer dan 2 kilometers breed is. De bewering, dat deze stad aan de handen der Duitschers dreigt te ontvallen, kan derhalve niet anders dan zeer voorbarig worden genoemd. Wanneer men tegenover de verschillende duur betaalde plaatselijke successen der Entente, stelt de enorme terreinwinst door de Centralen dit jaar in Galiclë, in de Boekowina, bij Riga en Jakobstad, TER NEUZEN, 2 November 1917. G. van Gelderen, zonder, Nienwediepstr. 63, uit Gent. ,1. Hamelink, werkman. Vlooswijksti13, uit Gent. L. M. B. Dhaene, dienstbode, Noordstr. 08, uit Rotterdam. G. L de Zeeuw, werkman Nieuwediepstr. 91, uit Middelburg. C. J.Sprniten- burg, zonder, Noordstr. 66, uit Rotterdam. R Holman, veldarbeider, P. 67, uit Zaamslag. J. A Itiemens, dekknecht o/d Prov. boot, Kazernestr 12, uit Breskens. Vertrokken: 'ff PeÜter> veldarbeider, Baandijk 91, naar Axel. I Wullaert, hotelkneeht, Westkolkstr. 8/10 r>aa^l?U Schooff, landbouwersknecht, P. 102, naar Axel, G. P. van Breen, zonder, 14 Ij, naar Rotterdam. J. Deij, onderwijzer, Donze- Visserstr. 99, naar Oudorp. J. C van der Lubben zonder, 2e Kortestr. 10, naar Rotterdam. A V Ila- rnelink, dienstbode 2e Feyterstr. 6, naar Roosendaal VV. M. Kerpèl, dienstbode, Blokken 14 naar Huizen ZONDAG 4 NOVEMBER 1917. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9 en 2 uur Ds. S. Groeneveld. Herv. predikatie) Axel [Singelweg] 9 uur Ds. A. Thielen en 2 uur Cand II. W. Smit van Ierseke. Axel[ Stationstraat]9 uur Cand. H. W. Smit 2 uur Ds. A. Thielen. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. H. P. M. G. do Walle. Hoek 9'en 2 nur. Ds. H. van de Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/2 en 2 uur Ds A. Timmerman Gedenkdag Kerkherv. en Doopsbod Sluiskil 9</2 uur Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 unr, Ds. G. van Dis Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en ö'/j uur, Ds. D. C. Overduin Lokaal Eben=Haëzer", (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/j uur, Evangelisatie.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2