Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Binnenland. Buitenland. No. 1479. Woensdag 31 October 1917. 15® Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. V 29 October 1917. Tot de „zeer sterkenbehoort I)r. Kuyper, die gisteren, 29 October, zijn tachtigsten ver jaardag vierde. Sterk, in letterlijken zin, waar, na een zeld zaam rusteloos leven, onze Leider nog geenerlei sporen vertoont van „seniele aftakeling". Sterk, in figuurlijken zin. Sterk, zeer sterk, in organisatorisch talent zeer sterk, in het bepleiten onzer beginselen zeer sterk, in bet politieke steekspel en op het electorale slagveldzeer sterk, in, elk terrein bestrijkende, polemiek zeer sterk, in wetenschappelijken arbeid zeer sterk, in zijn meesterschap over onze sohoone taal, door hem gekneed, vervormd, verrijkt. Een ridder, welgeharnast, die herinnert aan de verheerlijkte helden der middeleeuwen die thans, gloriënd, zich aan zijn dankbare volgelingen, zoowel als aan zijn verbitterde tegenstanders vertoont in de kracht zijner tachtig jaren. Een man uit duizend! Wie zou, in een krantenartikel kunnen saamperser,, wat stof oplevert voor een foliant de poging, te schetsen in zijn veelvoudigen arbeid, den man, diè, zij hij er om geprezen of gelaakt, zijn invloed heeft doen gelden op de geschiedenis van ons kerkelijk- en politiek leven Maar wat wel kan, wat zelfs dankbare plicht mag heeten, is, den Tachtigjarige, onze geluk- wenschen te bieden op een dag, die daartoe op zoo bijzondere wijze de gelegenheid biedt. Ook van uit Zeeuwsch-Vlaanderen, waar vVQÜe harten warm voor hem kloppen. Dat het uitnemendste van zijn tachtig jaren moeite en verdriet is, heeft dr. Kuyper bij .uitnemendheid ondervonden. In en,buiten den kring zijner geestverwanten. Hem sterke dan de aanhankelijkheid der- genen, die giet hem leven uit hetzelfde be ginsel. Aan menschvergoding mag nimmer een Christen zich schuldig stellen. Maar evenmin aan verguizing van hen, die door God gesteld werden in de voorste rangen. Geen heilig verklaring op dit feest, maar «wel een verklaring van trouw aan het Vaandel, •en aan hem, die het ophief en beziejend het vooruit dragend, zijn troepen hardde in den strijd en ze vaak leidde tot de overwinning. Hem sterke, spare en zegene de nabijheid des Ileeren, Wiens eere te zoeken steeds was bet ideaal zijns levens! JOE ZAND- EN GRINTKWESTIE. Naar aanleiding van de door de Britsche legatie in Den Haag verstrekte mededeeling betreffende het standpunt der Britsche regee ring, ten opzichte van den doorvoer van zand en grint door Nederland naar België, heeft het Ned. Corr.-bureau zich andermaal tot het ministerie van buitenlandsche zaken om in lichtingen gewend. Men verwees het allereerst naar het tloor dat departement uitgegeven officieele commu niqué en voegde daaraan toe, dat in afwach ting van de verschijning van het Witboek geen nadere uiteenzettingen van de regeering te verwachten zijn. Wat de aan het slot der mededeeling van de Britsche legatie vermelde cijfers omtrent de doorgevoerde hoeveelheden aangaat, kon men ondertusschen verklaren, dat deze 0{* gaven beslist onjuist zijn. De hoeveelheid zand, grint en steenslag, die gedurende het tijdvak 1 Januari 1 September 1917 uit Duitschland door Nederland naar België is vervoerd, bedraagt in het geheel 2,828,420 ton en was samengesteld uit 3793 ton zand, I,748,008 ton grint en 576,619 ton steenslag. In verband met de verklaringen door den Minister van Buiténlandsche Zaken.Dinsdag II. in de Tweede Kamer afgelegd nopens de kwestie van den doorvoer van zand en grint, en de toezegging door Z.Exc. gedaan, de met de Duitsche en Britsche regeeriugon hierover gevoerde briefwisseling aan d« Kamer over te leggen, nadat overeenkomstig internationaal gebruik de toestemming der betrokken re geeringen daartoe verkregen zal zijn, vernemen wij nader, dat deze toestemming telegrafisch is aangevraagd, zoodat waarschijnlijk reeds in het begin dezer week de openbaarmaking van de desbetreffende stukken kan worden ver wacht. DE HOLLANDSCH-OOSTENRIJKSCHE HANDELSOVEREENKOMST. Naar uit Weenen gemeld wordt, bedraagt het door wissels op de schatkist gedekte crédiet, dat in de Hollandsch-Oostenrijksch- Ilongaarsche overeenkomst aan Oostenrijk-IIon- gaarsche Bankgroepen geleend is, f 24.000,000, waarvan maandelijks 4 millioen ter beschikking gesteld zal worden. DE SMAAK VAN HET BROOD. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt In de volgende weken zal door de regeering veel inlandsche tarwe in ontvangst worden genomen, die in korten tijd moet worden verwerkt. De tarwe toch is dit jaar vochtig en er zou dus, wanneer het bewaard werd, allicht bederf komen. Waar nu de grootste zuinigheid met broodkoren is geboden, mag natuurlijk geen kans worden geloopen, dat een deel der tarwe tot bederf zou kunnen overgaan. Daarom is het noodig deze tarwe eerst voor verdeeling aan de meelfabrikanten in aanmerking te doen komenzelfs zal er in het brood meer van moeten worden ver werkt, dan anders wenschelijk zou zijn. Het is dus mogelijk, dat in de eerstvolgende weken het brood een eenigszins anderen en wellicht minder goeden smaak heeft. Men weet dan nu wat de reden daarvan is. Aan de voedzaamheid van hét brood doet het niet af. VERBETERING VAN ONDERWIJZERRS- SALARISSEN. In aansluiting aan het dezer dagen mede gedeelde, dat bekrachtiging door de Kroon van het door de Staten-Generaal overgenomen wetsontwerp tot verbetering der onderwijzers- salarissen (voorstel Marchant c. s.) niet te ver wachten schijnt, meld het Ned. Corr. bureau dat een nadere regeling der jaarwedden van de onderwijzers bij het lager onderwijs, thans echter van regeeringswege, reeds bij den Raad van State in behandeling is. STAATSLEENING VAN 500 MILLIOEN. In de rubriek Staten-Generaal, komt een uittreksel voor uit het wetsontwerp, bij de Tweede Kamer ingediend, tot het aangaan van een 41/3 pets. geldleoning van f 500,000,000 en nadere voorziening ten aanzien van de 5 pets. schuldbekentenissen ten laste van het rijk (conversieleeniug 1914). VRIJE LIBERALER. J.l. Dinsdag heeft, zoo meldt De Fakkel, de afdceling Amsterdam van den Bond van Vrije liberalen een buitengewone ledenverga dering gehouden die zeer goed bezocht was. In verband met de vele te verwachten werkzaamheden ingevolge de invoering van algemeen kiesrecht, evenredige vertegenwoor diging en stemplicht werd besloten het bestuur met 4 leden uit te breiden. Gekozen werden de heeren W. Duykers, A. Molenaar. C. van Oldenborgh en A. Zonneveld. Na een uitvoerige inleiding van het be stuurslid den heer 1). Mannassen en een zeer geanimeerde discussie, werd bij acclamatie de volgende door het bestuur voorgestelde motie aangenomen. „De vergadering, enz. gezien het feit, dat tot nu toe door het hoofdbestuur tevergeefs gepoogd is samenwerking te verkrijgen met de beide andere vrijzinnige partijen of 11a de weigering der vrijzinnig democratische par tij'met de liberale Unie alleen. gehoord de inleiding en de discussiën over het vraagstuk onzer toekomstige staatkunde, besluit het hoofdbestuur te adviseeren om te concludeeren, dat de Bond van Vrije Li beralen als staalkundige partij niet moet over- ga'an tot fusie met een der andere vrijzinnige partijen, verder geen samenwerking met een der andero vrijzinnige partijen moet zoeken voor den verkiezingsstrijd bij de stembus van 1918 en derhalve bij de komende verkiezin gen zelfstandig moet optreden." De vergadering drong er bij iiet bestuur op aan, het hoofdbestuur met klem te ver zoeken, het daarheen te leiden, dat spoedig een program van actie voor de verkiezingen in 1918 aan de afdeelingen ter bespreking zal worden gezonden. VALSCIIE ZILVERBONS. De Minister van Financiën brengt ter kennis, dat opnieuw valsche zilverbons van f2.50 zijn aangetroffen. Deze valsche bons hebben een onduidelijken blauwachtigen ondergrond, ter wijl ,de cijfers 2.50 in den onderdruk niet voorkomen. Overigens zijn deze bons vrij goed nagemaakt en dikwijls voorzien van een, hoewel niet onberispelijk, met vet nagebootst watermerk. De valschheid der bons is in- tusschen aanstonds te onderkennen aan een drukfout in de W van het woord „Twee." Terwijl bij de echte zilverbons de binnenste boenen van de W gekruist zijn, is dit bij de bedoelde valsche bons niet het geval. Valsche zilverbons worden niet door het Rijk vergoed. MAXIMUMPRIJZEN VAN JAM EN GEDROOGD FRUIT. De Minister van Landbouw brengt ter al- gemeene kennis dat het in zijn voornemen ligt eerlang maximumprijzen voor jam en voor gedroogd fruit vast te stellen. VERKOOP, AFLEVERING EN VERVOER VAN ZOUT. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat het sub 2 zijner beschikking van 1 dezer gestelde verbod van verkoop, aflevering en vervoer van zout niet van toepassing is op hoeveelheden van niet meer dan 10 K.G. UITVOER VAN EIEREN. De Minister van Landbouw heeft bepaald dat met ingang van 29 dezer tot een nader te bepalen tijdstip voor uitvoer van eieren geen consenten meer zullen worden afgegeven. VET DISTRIBUTIE. Naar Do Slagers Crt. verneemt, is de re- gecriug nog steeds zoekende op welke wijze de distributie van vet zal plaats vinden. De mogelijkheid is zeer groot dat deze in handen van dé N. O. T. zal worden gesteld. SPIONNAGE. Het Wolffbureau seint uit Berlijii Mej. Diepenhorst, die zooals wij reeds meldden tot 6 jaar tuchthuisstraf veroordeeld is, wegens spionnage, heeft in opdracht van de Fransche regeering berichten doorgezonden aan Fransche ageqteu in Nederland, over troepenbewegingen aan het Westelijk front, zoowel als over de standplaats van het hoofd kwartier. In haar woning werden nauwkeu rige gegevens gevonden over Duitschlands militair-economische verhoudingen. DE OORLOG. Uit Ierland. LONDEN, 27 Oct. (Part.) De Sinn-Fein- conventie te Dublin heeft een ontwerp grond wet aangenomen dat de erkenning der Iersche republiek verlangt. Valera is tot president van de beweging gekozen. Hij sprak over opstand en de noodzakelijkheid om offers te brengen, ten einde het gezag van Engeland af te schudden, bepleitte de bemachtiging van de meerderheid in de graafschapsraden en van de geheele regceringsmachine in Ierland, voorts de afscheiding van het Iersche bank en verzekeringswezen van het Engelsche geld wezen en opheffing van de samensmelting van Iersche en Engelsche arbeiders. (N. R. C.) Brazilië en Duitschland. LONDEN, 27 Oct. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de Kamer de verklaring betroffende den Staat van Oorlog met Duitschland heeft bekrachtigd. Uit Rusland. KEULEN, 27 October (Part.) De Köllnische Zeitung reproduceert een bericht van Retsj, volgons hetwelk de St. Pttersburgsche Raad van arbeiders en Soldaten in zijn zitting van Maandag met een aanzienlijke meerderheid zich heeft veieenigd met een verklaring, waar in staat flat de eenige redding van Rusland voor een totalen ondergang is tegstond vre desonderhandelingen te openen. Vrijdag heeft de Soldatenafdeeling van dezen Raad in een motie den eisch opgesteld, dat de regeering vrede moet sluiten, of als zij niet in staat is St. Petersburg te verdedigen, voor een andere moet plaats maken. Gorki schrijft, dat het denkbeeld van de ontruiming van Petersburg gelijk staat met de erkenning van een ne derlaag. De voorloopigo, regeering moet trachten .tijdens den winter den vijand van St. Peters burg af te houden en intusschen zoo spoedig mogelijk een vrede te bewerken. („N.R.C.") Het Italiaansche Front. Het offensief, door Oostenrijkers en Duit- schors gezamenlijk ondernomen, heeft bun re'eds een buit bezorgd van 60000 gevangenen en 500 kanonnen. Het begint daar te spannen. En dat, terwijl Cadama zich gereed maakte voor een nieuwe Isonzo-overwinning. De leiding van dit succesvol offensief berust bij den bekenden Mackensen. 60.000 Italiaansche gevangenen. BERLIJN, 27 Oct. (Wolff.) Duitsch staf- bericht. De operatie tegen de hoofdmacht van ^ïet Italiaansche leger, die onder de op- perleiding 'van den Keizer van Oostenrijk voorbereid werd, gaat onder de medewerking van den stootkracht der Duitsche troepen, die schouder aan schouder met hun wapenbroe ders aan den Isonzo ten strijde togen, groote successen tegemoet. Het tweede Itali aansche leger is verslagen! Door een goede weersgesteldheid begun stigd, drongen de Duitsche en Oostenrijksch- Hongaarsche divisies over de hoogten en doör de dalen waarbij zij den. vaak hardnekki- geu tegenstand van den vijand braken onweerstaanbaar verder. De scherpe hoogte rug van den Stol is door de Oostenrijkscli- Hongaarsche 22e divisie tirailleurs genomen. De 1641 M. hoogc, krachtig versterkte top van den Monte Matajur, werd reeds den 25en dezer om 7 uur 'smorgens, 23 uur naliet be gin van onzen aanval bij Tolmino, vermees- tord door de buitengewone energie van luite nant Schnieber, die met vier compagnieën van No. 63 het sterke Italiaansche steunpunt aan de gr.ens bestormde. De verrichtingen in den strijd en don opmarscli van alle troepen, die vóór de bergen der Julische Alpen naai de Italiaansche vlakte oprukken, ziju boven allen lof verheven. Het aantal der krijgsgevangenen is tot 6 0.0 0 0 gestegen, dat der ka nonnen tot 4 5 0. Een niet te overziene hoeveelheid oorlogsmateriaal moet uit de ver overde stellingen der Italianen nog geborgen worden. Zes en twintig vijandelijke vliegtuigen zijn in de beide laatste dagen neergeschoten. Het Italiaansche Isonzo-front wankelttotaan de Wippach. Op de hoogvlakte houdt de vijand stand. Van het Italiaansch-Oostenrijksch gevechtsterrein. BERLIJN, 26 October. (Wolff.) Officieel: Hun voordeel voortzettende bij Flitsch en Tolmein, zijn onze-divisies over Zaga, Karfrcit en Ronzina voortgerukt. De troepen van den noordelijken vleugel van het 2de Italiaansche legercorps zijn, voor zoover zij niet in gevangenschap zijn geraakt, teruggeworpen en aan het wijken. I11 hun onweerstaanbaren dian» om op te rukken, vermeesterden de Duitsche en Oosten- rijksch-Hongaarsche regimenten, met elkaar wedijverend, de hindernissen en wierpen den vijand uit de sterke achterwaartsche hoogte stellingen, die hij trachtte te behouden. Onder onzen druk begon de vijand zijn stellingen op de hoogtevlakto van Bain.-Tzza- Ileilige Geest te ontruimen. Wij hebben reeds herhaaldelijk op Itahaajisch gebied gestreden.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1