Binnenland. Buitenland. Uit Stad en Provincie. Laatste Berichten. gronden, weifee daar liggeh cti op de lievol- king, welke daar woont en welke ofschoon zij Waarlijk niet verwend is trouw is gebleven aan ons Vorstenhuis en dit geeft grond tot het vermoeden, dat onze regeering hare ver plichting zal nakomen, welke zij ook voor dit deel van ons volk heeft. Er wordt vaak in dat land geklaagd, dat er vroeger weinig ge daan werd om deze streken te helpen, en het kan wel zijn, dat deze klachten niet altijd ge grond waren, maar we gelooven wel, dat er ook billijke redenen toe waren. Het is nu wel duidelijk, hoe noodig het is, dat onze regeering in geval van gevaar over genoeg zame troepen en wapenen kan beschikken om wat dreigt te keeren, en het is daarom wel te denken, dat deze les ook, als de oorlog voorbij mocht zijn, nog nawerken zal. Vee! is er aan gelegen, dat de nationale geest er versterkt wordt en dat dit deel, dat steeds zoo innig met heel ons land verbonden is ge weest, steeds blijve belmoren tot ons dierbaar Vaderland. Laat ieder zeggen, hoe hij het ziet, als hij bedenkt, dat er heel wat gedaan en gelaten kan worden om ook dit goede land nauwer te verbinden aan het overige Nederland, waarover nog lang het vorstenhuis regeeren moge. Bouma. Z. Kerkbode. DE GRINTKWESTIE. De Fransche bladen deelen mee, dat ook de Fransche gezant in Den Haag aan den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken een nota heeft overhandigd inzake het gebruik voor militaire doeleinden van het zand en het grint uit Duitschland door Neder land en België naar Noord-Frankrijk vervoerd. Daarin wordt opgemerkt, dat het onderzoek van de Nederlandsche gedelegeerden niet be slissend noch afdoende is, daar zij zich niet hebben begeven naar de zone, waar het zand en het grint voor militaire doeleinden worden gebezigd. DE DUITSCHE VLIEGTUIGEN VOOR DE SCHELDE. (Officieel). Het Wolffbureau deelde op 6 October het gebeurde mee in de monding van de Schelde op 25 September, waarbij twee Duitsche vliegtuigen door Hollandscheoorlogs- vaartuigen werden aangehouden en ter inter- neering weggesleept, terwijl ook nog een Duitsche vlieger zwaargewond werd. In de Ilollandsche couranten werd op 10 October bericht, dat alles zich op Hollandsch gebied had afgespeeld. Het eerste vliegtuig zou op 2900 M., het tweede op 3500,M. in de Schelde zijn aangehouden. De plaats van de aanhouding was door twee marine-vaartui gen met absolute zekerheid vastgesteld. Tegen deze uiteenzetting is aan te voeren, dat' volgens verklaringen van de Duitsche vliegers het eerste vliegtuig op volle zee neer streek eu ten gevolge van overmacht een kor ten tijd in als Hollandsch verklaard gebied dreef. Het tweede vliegtuig bleef "op volle zee, ook toen het door het Ilollandsche mari nevaartuig beschoten werd. De Duitsche vliegers protesteerden tegen de interneering en verslangden dadelijk dat de Hollandsche torpedoboot door gezamenlijke peiling zou be palen waar de plaats van de aanhouding was. De commandant van de torpedoboot weigerde dit en stond den vliegers ook nu toe, zijn kaarten te mogen raadplegen, met de bewering, dat hij slechts geheime kaarten aan boord lied. Een bewering die, zooals spoedig daarop bleek, niet met de werklijkheid overeenkwam. Van Duitsche zijde moet daarom de absolute zekerheid van de plaats door de Hollanders aangeduid, beslist bestreden en aan de juist heid van de opgaven van de Duitsche vliegers vastgehouden worden. VERVOER TE WATER. Naar het persbureau Vaz Dias verneemt, zal, ingaande 1 November a. s., het vervoer van goederen, dat thans nog per spoor geschiedt per boot plaats hebben. DE OORLOG. Nog geen kans op duurzamen vrede. Geen verstandig mensch zou den oorlog één uur verlengen, wanneer er kans op een werkelijken, duurzamen vrede bestond, doch het moet een duurzame vrede zijn, geen vrede, die het voorspel is tot den oorlog, een nieu wen, nog vernietigender oorlog. Naar ge u kunt voorstellen, kijk ik verlangend naar den horizon, doch er zijn geen voorwaarden in zicht, die tot een duurzamen vrede zouden kunnen leiden, aldus sprak de eerste minister, kanselier der schatkist, Lloyd George, in een groote rede, in de Alberthal te Londen, waar een reusachtige menigte was saamgekomen. De premier vervolgdeik ben vaii oordeel dat thans alleen voorwaarden mogelijk zou den zijn, welke uitloopen op een wapenstil stand, ik bedoel een wapenstilstand, ein digend in een nog gruwelijker worsteling. Deze Oorlog, die op zichzelf buitengemeen ontzettend is, is nog afschuwelijker in de mo gelijkheden, welke hij heeft geopenbaard ten opzichte van de nieuwe gruwelen te land, ter zee en in de lucht. Ik vraag dengenen, die op een voorbarigen vrede aandringen om een oogenblik na te denken over hetgeen zou ge schieden indien wij een onbevredigende op lossing tot stand brachten. De knapste we tenschappelijke geesten van alle landen, aan gespoord door nationalen wedijver, riationalen haat en nationale hoop, hebben gedurende tien, twintig en dertig jaar hun wilskracht er aan gewijd om de vernielende krachten te vergrooten, die in de laatste twee maanden door de oorlogvoerenden ontketend zijn. Hier aan moeten wij eens voor al een einde maken. De beheersching van de lucht heeft al deze scheikundige elementen ontwikkeld, waarvan men voor het eerst partij heeft getrokken. Indien men op dezen voet na dertig jaar we tenschappelijk werk en practischen arbeid zal voortgaan, kunnen, geloof mij, mannen en vrouwen, die nu in deze zaal zijn, van den dood der beschaving getuigen zijn. Daarop moet een botsing van dezen aard uitloopen en daarom is het voor de toekomst en het welzijn van het menschelijk ras van de hoogs te waarde, dat men nu .in dit geschil tot zoo'n oplossing komt, dat ruw geweld voor altijd zal worden onttroond, zoodat onze kinderen niot veroordeeld zullen worden tot de ver schrikkingen en de afschuwelijkheden, waar van zelfs de levendigste verbeelding geen durft op te hangen. Daarom zetten we alle kracht aan het werk om nu aan dit conflict voorgoed een eind te maken. Men zal mij vragen, of een dergelijke be ëindiging aanstonds binnen het bereik ligt. Ik heb al gezegd, dat ik meen van niet. Duitschland zou m.i. nu alleen vrede sluiten op voorwaarden, die het in staat zouden stel len, voordeel te behalen uit den oorlog, waarin het de wereld moedwillig heeft gestort. Dat zou beteekenen, dat Duitschland wel zou va ren bij zijn eigen snoode waagstuk en het zou voor elk vrijbuitersrijk voortaan een aanmoe diging kunnen zijn, daarmee ook eens een proef te nemen. TER NEUZEN, 26 October 1917. Een groote verbetering-voor de bewoners van Driewegen -en Spui was dat de bode een uur later vertrok waardoor deze menschen, waaronder vele handelslui zeer veel met hun post vooruit waren. Doch dit was van korten duur, want spoedig is de oude toestand weer terug gekeerd tot veler groot ongemak. Indien de postbode weer een uur later ver trekt, zouden zij veel gebaat zijn en al de correspondenties ontvangen die juist nog aan komt als de bode vertrekt (de boot van 8.26 uur van Hansweert) en zij alzoo 24 uur van de post verstoken zijn, Tenminste alle be woners uit den Oud-Zevenaarpolder en meer anderen waar de middagbestelling niet onder behoord. Zij zouden dan nog dien zelfden dag op die correspondentie kunnen antwoorden door ze met de middagpost mede te geven. In de gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier deed de vice-voorzitter mededeelingen omtrent het re sultaat van een onderhoud, dat hij, naar aan leiding van verschillende klachten, in de Ka mer de vorige zitting geuit, met den directeur van het post-en telegraafkantoor heeft gehad. Daaruit bleek, dat op het oogenblik geen toezeggingen kunnen worden gedaan voor ver betering van het telefoonverkeer wegens het ontbreken van de materialen voor vermeerde ring der lijnen. Om dezelfde redeijkanthans niet worden overgegaan tot het inrichten van een tweede gunstiger gelegen spreekcel in kantoor. Met algemeene stemmen werd besloten ad- haesie te betuigen aan een verzoek, door ver schillende handelaren gericht tot den Minister van Waterstaat, om, wegen gebrek aan lost plaats voor de drukke binnenscheepvaart, het eilaud tusschen de oude kauaalarmen met den vasten wal door een dam, waarover een ver harde weg, te verbinden, opdat daar kunnen worden gelost en opgeslagen goederen, die niet per schip, spoor of tram, doch per as verder moeten worden vervoerd. De Kamer achte het gewenscht te verzoeken, den dam van zoodanige breedte te maken, dat deze, zonder het voertuigverkeer te belemmeren, ook eventueel voor tramverkeer kan worden gebruikt, en voorts de weuschelijkheid uit te spreken, en het opslagterrein van het eiland voor den handel in het algemeen disponibel zal gestold worden, en aldaar geen monopolie aan de een of andere maatschappij zal wor den verleend. De aanbesteding had plaats van het aanbrengen en onderhouden van beplantingen met bijkomende werken op de dijken van het kanaal van Terneuzen tusschen Sluiskil en Terneuzen. Raming f5000. Inschrijvers de heeren G. A. van der Straaten, Neuzen, f5945; firma A. J. Eijkelboom, IJzendoorn, f4760; J. Wolfert, Hoek, f4920; D. Duijnae- ker, Kruiningen. f 4580, en H. Voorhoeve, 's-Graveuhage. f4524. Benoemd aan de Chr. school te Leksmond de heer M. Faas, iijdelijk onderwijzer aan de Chr. school te Zaanislag (Othene.) Een zekere J. L. uit Middelburg tegen wien zes maanden gevangenistraf werd gevor derd wegens mishandeling met een mes, zeide, dat hij er nog zes maanden voor over zou hebben, als hij zijn tegenstander nog eens flink mocht afranselen. Te Middelburg en Vlissingeu wordt van gemeentewege warmwater verkrijgbaar gesteld tegen 2 cent per emmer. Eergisteren werd van uit Westka- pelle een vliiegmachine drijvend gezien,waar op zich nog menschen bevonden. Vanuit Vlissingen gingen torpedobooten uit om de drijvende machine te zoeken en een dezer booten vond de machine, welke met vier per sonen bemand was. Het was een bijzonder groote machine met twee motoren. Dinsdag avond had de machine eene noodlanding moe ten doen en was daarbij onder water gedoken. Bovenkomende was de machine defect en moesten de Engelschen trachten haar drijvend te houden. Zij brachten een bangen en killen nacht door, maar konden zich toch boven wa ter houden, tot redding opdaagde. Bij de po ging om de machine ook veilig te Vlissingen te brengen is deze gezonken, maar toch zal worden getracht haar alsnog te lichten. De vier mannen, o. w. twee officieren, zijn te Vlissingen onder militaire bewaking gesteld, in afwachting van de beslissing of zij al of niet moeten worden geïnterneerd- M. C. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Vergadering op Donderdag 25 October 1917, des voorm. ten 10 ure. Tegenwoordig alle leden, behalve den heer De Bruijne. Voorzitter de heer Huizinga, die de vergade ring opent. De notulen der vorige vergadering worden vastgesteld. Ingekomen bericht van Ged. Staten, goed keuring schoolgeldkohieren. Idem goedkeuring verkoop grond aan Elfrink. Idem goedkeuring wijziging begrooting 1917. Idem goedkeuring ontruiming verlenging termijn onbewoonverklaring. Proces-verbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger en bij den Hoofdcontroleur- boekhouder van het levensmiddelenbedrijf. Bericht dat de heer Van Borssum Waalkes bedankt als lid van de commissie van toezicht op het L. en M. U. L. O. Bericht van den heer" Kohier dat hij zijne benoeming als onderwijzer bij het herhalings- onderwijs aanneemt. Alle deze stukkeji worden voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van den heer P. J. Visser om annkoop van gremd, benevens een verzoek van het bestuur der Ver. Transport- en haven arbeiders om verlaging van den prijs van petroleum wordt gezonden om bericht en raad. Aan Mej. de Smidt wordt toegewezen 21 M3. grond aaii f7.— de M3. en aan den heer A. P. de Vos 110 M3. a f7,—, liggende aan de Scheldekade. Aan den kerkeraad der Ned. ITerv. kerk wordt een strook grond toegewezen van 48 M3. a f 3.— de M3., liggende tegenover het diaconiehuis. Een verzoek van M. C. van Leeuwen om deuren over gemeentegrond te laten draaien wordt aangehouden, en aan W. Rouw wordt dispensatie verleend van art. 10 der bouw verordening. 4 Hierna wordt overgegaan tot behandeling van de gemeente-begrooting. Opgemerkt wordt dat de wethouders bij de behandeling in de 1ste afdeeling niet tegen woordig waren, en dat zulks óók voorgeko men was bij de commissie van bijstand inzake de behandeling der reclames in den 11. O. en wordt hierover de afkeuring uitgesproken, waartegen de wethouders zich verdedigen en ten slotte wordt uitgesproken dat met de gemaakte opmerkingen in het vervolg reke ning zal worden gehouden. Nog wordt in overweging gegeven voor het behandelen van het kohier van de II. O. de belastingplichtigen zelf aangifte te laten doen en tevens wanneer blijken mocht deze te laag is gedaan een navordering te doen. Dit denk beeld zal nader door B. en W. worden uit gewerkt. Tevens wordt in overweging gesteld bij Ged. Staten aan te dringen om het bedrag dat de gemeente uitgaf voor de crisis uitga ven in '17 en '18 van de regeering terug te mogen ontvangen, dat volgens het inzicht van den raad deze gemeente zéér zeker in aan merking daarvoor komt. Betreffende de post H. O. a f 78.750, wordt uitgesproken de raad deze wel kan aannemen, doch daaraan niet gebonden is. Bij de verdere behandeling wordt een ver zoek van de ambtenaren ter secretarie om duurte-toeslag van de hand gewezen. Idem bij de behandeling der jaarwedde van den bode. Ter bezuiniging van brandstof wordt aan genomen dat de secretarie voor het publiek zal geopend zijn van 9 tot 2 ure. Inzake een verzoek van den Chr. Graf. bond om drukwerk alleen te gunnen aan ge organiseerde patroons wordt niet ingegaan. Betreffende een verzoek van de firma Van de Sande om vermeerdering van loon voor de te plaatsen advertentie zal nader door B. en W. met genoemde firma in overleg worden ge treden, en bij verandering naar rato ook den uitgever van het T. N. Volksblad dit toe te staan. Post voor de Telephoon wordt verhoogd tot f100.' Post Hoofdstuk 3 art, 3 loon marktmeester blijft gehandhaafd. Hoofdstuk 4 afd. 1 art. 1 wordt voorgesteld een duurtetoeslag aan de agenten van politie. Na bespreking verworpen met 8 tegen 4 stemmen. Op de straatverlichting zal, aangezien er geen (voldoende petroleum is voor de buiten wijken geen licht of zoo min mogelijk ver strekt worden. Bij [de reinigingsdienst wordt voorgesteld een duurtetoeslag te geven, alsmede bij den post vaste arbeiders, welk voorstel echter met 8 tegen 4 stemmen wordt verworpen. Door B. en W. wordt voorgesteld een nieuwen vasten arbeider in dienst te nemen, waarvoor f550 geraamd. Na bespreking wordt deze evenwel voor dit jaar niet toegestaan. Aan den grafdelver op |de R. K. begraaf plaats wordt op zijn verzoek om duurtetoeslag, besloten deze niet gegeven. Betreffende het punt gelegenheid tot baden wordt de gedachte aan de hand gedaan, dat een vereeniging het initiatief neme tot stichting en daarna subsidie aan de gemeente vraagt. Voor het stichten eener gasfabriek tot leve ring van gas voor huishoudelijk gebruik wordt de .post memorie uitgetrokken, daarbij wordt bepaald de raad nog tot niets gebonden is. Bij de post verhooging jaarwedden onder wijzers wordt medegedeeld dat beide afdee- lingen adviseerden geen verhooging toe te staan. Voor Mej. v. d. Heijden wordt f50 meer begroot. Aangaande het personeel aan school 13 inzake het vroeger gegeven onderwijs aan de M.U.L.O.-school |staken de stemmen over het voorstel Nolson om daarin verande ring te brengen. Een verzoek van de leeraren der II. B. S. om meerder salaris wordt afgewezen. De post „subsidie aan het Muziekgezel schap" wordt gehandhaafd, hoewel wordt uit gesproken dat de Raad gaarne meer concerten zag uitgevoerd. Besloten wordt bij de post „Geneesheeren" voorloopig de zaak te laten en metéén genees heer het te doen. Voorgesteld wordt aan de Vereeniging tot Ziekenverzorging in plaats.van f680 f 1000 subsidie te geven. Hierover staken de stemmen. Aangaande de te verleenen subsidie van f 1200 aan de Z. V. T. M. zal nader onder zocht worden welke voorwaarden daarvoor destijds zijn gesteld. Bij hoofdstuk 14 wordt f600 toegewezen in de kosten van de huurcommissie en wordt f 10.toegestaan aan de vereeniging van burgemeester en secretarissen. Hierna wordt de vergadering geschorst tot half drie. 1 en half drie ure opent de Voorzitter de ge schorste vergadering en gaat men over tot het behandelen der Ontvangsten. In do 1ste afdeeling was opgemerkt dat wanneer de uitkomsten der beei ruiming niet sloten, het tarief voor de ruiming te verhoogen. De rekening van deze dienst wordt overgelegd en blijkt dat uitgegeven wordt f 3297,50 en ontvangen f2873.87, alzoo een tekort van f363.63 en deelt de Voorzitter mede dat tengevolge vermoedelijke hoogere op brengst der faecalien deze rekening zal uitkbmen. Mocht dit niet het geval zijn dan zal overwogen worden het tarief te herzien. Bij het punt hondenbelasting wordt vastgesteld en aangenomen de belasting daarvoor te verhoogen van 4 en 8 op 6 en 12 gulden per hond, hierbij uitgesloten de werk-, waak- en schaaphonden. Dit voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Hoofdstuk 4 afd. 1 art. 7, bijdrage van het Rijk en Provincie in de verpleging van krankzinnigen, wordt verhoogd tot f500 en art. 10 met f176. Een post van f300, vergoeding van het Rijk voor de huurcommissie wordt in deze afdeeling aange bracht benevens f 180,41s bij art. 5 afdeeling 2. Tengevolge de vermeerdering der inkomsten en vermindering der uitgaven wordt de post onvoor ziene uitgaven verhoogd met ongeveer f1000 en zal in overeenstemming daarmede art. 1 en 2 van hoofdstuk 15 worden gewijzigd, waarna de begroo ting wordt aangenomen met alle stemmen met een eindcijfer van 157993.71s nader uit te werken met de post van f 1000. Op een vraag in een der afdeelingen gedaan, hoeveel vaste bedeelden door het B. Armbestuur worden verzorgd, wordt opgegeven 38 en 40 door het steuncomité. De begrooting geeft o.a. in uitgaven Bestuur gemeente f 10675,Algemeene kosten f 3977,20 Burgerlijke Stand f 950 Politie f 7659,— Brandweer f 730,54; Straatverlichting f5400,— Gezondheidsdienst f 6128,68Openbare werken f 3692,50 Middelbaar onderwijs f 19685,83sLager onderwijs f 38555,87 Geneeskundige armenverzor ging f 3295Armenverzorging f 9740,—Landbouw, Handel en Nijverheid f626,50; Beheer en onder houd bezittingen f 131,28s; Renten f6234,75; Anuï- teit f2825,Aflossingen f8020,Pensioenbij dragen f4255,—. Uitgaven van verschillenden aard, waaronder f 15000, voortvloeiende uit de distributie wet f 16390.Onvoorziene uitgaven f 2554,65s en de ontvangsten goed slot 1916 f 2500,67s. Inkomsten uit bezittingen f 4395,69s. Heffingen waaronder schoolgelden en loon voor het ruimen van privaten f 10170,05s; Opcenten f 19418,30H. Omslag f 78750,Belasting op de honden en vergunningsrecht f2256,25; Uitkeering volgens art. 1 Wet 1 Mei 1897 f 5558,75 Uitkeering art. 10 Wet 10 Mei 1897 f 600,Subsidie Middel baar onderwijs f 12000.idem Lager onderwijs f 18785,Opbrengst faecaliën f 1500, De begrootingen brandweer, commissie van toe zicht op het onderwijs. Burgerlijk armbestuur in de Kamer van Koophandel worden mede vastge steld. Het suppletoir kohier Hondenbelasting wordt vastgesteld op een eindcijfer van f755. Aan J. A. Meertens wordt vergunning verleend voor het maken van een privaatput in gemeente grond. Ontheffingen, belastingen, worden toegestaan. Aangenomen wordt een plan tot bestrating van een gedeelte der Noordstraat Arsenaal weg en een gedeelte van de Markt wat begroot wordt met aankoop klinkers op ongeveer f 3500., en zal deze post gevonden worden uit de gelden voor het stratenplan aan de Scheldekade enz. waarvoor eene leening van f 43000 is toegestaan. B. en W. vragen machtiging tot opzegging van een tweetal erfpachtsperceelen. De heer Geelhoedt vraagt en verkrijgt inlichtin gen betreffende de hoogere prijs van steenkolen, betaald door de ingezetenen van Sluiskil. De heer Van den Ouden vestigt de aandacht dat vergaderingen van verschillende corporatie's des. avonds gehouden worden en vraagt met het oog op bezuiniging die op den dag te houden. Een onderzoek wordt toegezegd. Hierna gaat men over in eene beslotene verga dering, ter behandeling reclames H. O. Bij het weder openbaar worden vraagt niemand der leden het woord en wordt de vergadering gesloten. VOOR DE JEUGD Voor deze week luidt de opgave Zend zelf een niet te groot letterraadsel in. (Bijv. 30—40 letters.) Het beste geef ik vol gende week als raadsel op. Jeugd-Rcd. In beslag genomen. Hedennacht is aan de Electrische Cen-- trale te Tilburg een defect ontstaan. Er- zullen eenige maanden noodig zijn voor het. herstel. De Centrale kan nu slechts weinig- stroom voor verlichting en geen krachtstroom leveren. WASHINGTON, 25 Oct. (Reuter.) De re geering heeft Engeland een nieuwe leening toegestaan van 30.000.000 dollar. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 28 OCTOBER 1917. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9 en 2 uur Ds. S. Groeneveld. Avondmaalsbediening in beide diensten. Axel [Singelweg] 9 uur Leeskerk 2 uur Ds. A. Thielen. Axel[ Stationstraat] 9 uur Ds. A. Thielen 2 uur Zaamslag 9 en 2 uur Ds. H. P. M. G. de W alle. Hoek 9 en 2 unr, Ds. H. van de Wal.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2