Buitenland. bit Stad en Provincie. ËOTER EN MELK. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt Gelijk reeds vroeger werd medegedeeld, komt bij een gemiddelden jaarprijs voor melk van 12 cent de winterprijs op 14 cent per in verband met de verhouding tusschen zomer en winterproductie die als 21 kan worden gesteld. Met 15 October 1.1. is die prijs van 14 cent ingetreden en bet spreekt vanzelf dat daarmede ook de productieprijs voor boter is gestegen. Nu is bet bekend, 'dat tot voor korten tijd de consumpsieprijs voor boter voor bet binnenland laag kon worden gehouden soms zelfs beneden den productieprijs doordat de prodecenten een vergoeding vonden in den prijs die op den uitvoer van boter werd gemaakt. Toen echter in begin Augustus de uitvoer van boter werd stopgezet, moest de prijs voor bet binnenlandsch verbruik worden verhoogd tot een zoodanig bedrag als overeen kwam met den productieprijs, n. 1. f260 per K.G. Nu de productieprijs der melk, gelijk hier boven werd gezegd, aanzienlijk is gestegen en de winst op uitvoer voortaan ten goede zal komen aan de Export-Centrale, zoodat die niet kan medewerken om den binnenlandschcn prijs laag te houden, moet, van Maandag j.l af. de maximumkleinhandelprys voor boter op f 3.50 per K.G. worden gebracht. DE NIEUWE LEENING. Het nieuwe leeningsontwerp, dat bij den Raad van State aanbangig gemaakt zal wor den, loopt over een bedrag van 500 millioen gulden. 150 OPCENTEN In verband met de reeds aangekondigde wetsontwerpen waarbij voor de levensmid delenvoorziening liooge bedragen worden aan gevraagd, is bij de regeering in overweging een wetsvoorstel, strekkende om op ieder dei- beide verdedigengsbelastiugen I en II 150 op centen te heffen. VROUWENKIESRECHT. De Nederlandsche Bond voor Vrouwenkies recht richtte zich onlangs tot de Hoofdbestu ren der politieke partijen in Nederland, met verzoek, bij de aanstaande verkiezingen plaat sing van vrouwen op de candidatenlijsten der partijen wel te willen bevorderen. Alleen de Liberale Uunie beeft geantwoord. Thans richt de Bond zich rechtstreeks tot de leden der politieke partijen in Nederland met bovengenoemd verzoek. DE KOLENSCHAARSCHTE. Naar het persbureau Vaz Dias van goed ingelichte zijde verneemt, zal het goederen vervoer per spoor tusschen Amsterdam en Rotterdam geheel worden stop gezet begin November. Het geheele goederenvervoer zal te water geschieden. DE „PARKHAVEN." Het Ned. stoomschip „Parkhaven" metend 2651 ton, Donderdagnacht laat van Rotterdam naar zee vertrokken, is door een Duitsche onderzeeboot door kanonvuur tot zinken ge bracht, 15 mijl benoorden het lichtschip „Noord-Hinder." De bemanning, bestaande uit 24 personen is gedeeltelijk reeds te Hoek van Holland geland, gedeeltelijk in veiligheid op een IJmuider logger. Het' sclnp was uit gevaren om steenkolen uit Engeland te balen. De logger „Mercuris", K. W. 46 heeft te IJmuiden aangebracht de overige 10 opvaren den van het stoomschip „Parkhaven". Allen zijn ongedeerd. De „Parkhaven" was in bal last op weg naar Engeland om steenkool te laden en is zonder waarschuwing op grooten afstand door geschutvuur tot zinken gebracht op ongeveer 60 mijlen W. N. W. van Sche- voningen. DE OORLOG. LONDEN, 20 Oct. (Reuter). Reuters correspondent in ligt Fransche hoofdkwartier seintEen vloot van Zeppelins, vermoedelijk op hun terugweg van Engeland, werd in dén afgeloopen nacht door de Fransche luchtver dediging aangevallen. Vier werden neerge schoten of tot dalen gedwongen in Frankrijk. Naar verluidt, is nog een vijfde luchtschip vernietigd bij Bourbon les Bains, maar be vestiging is nog niet ontvangen. De nadering van 11 Zeppelins werd in den laten avond door geheel Frankrijk aangekon digd. Onmiddellijk werden alle 'verdedigings eskaders en batterijen over het geheele land gewaarschuwd en de vijandelijke luchtschepen werden aangevallen en over heel Frankriik uiteengejaagd als een vlucht verschrikte vogels. Een Zeppelin werd bij St. Clement bij Lune- ville neergeschoten door afweergeschut. Twee anderen werden neergeschoten of tot landen gedwongen de een bij Vergeannes (departe ment van de Cole d'Or), de andere bij La Marche aan den bovenloop van do Marne De een was door een Fransch vlieger vlieger beschadigd en de ander door afweergeschut. Een vierde Zeppelin werd, na door geheel midden Frankrijk te zijn gejaagd, over de districten Lyon, Dyon en Saint Marcellin, in de Hautes Alpes neergeschoten, ver verwij derd van zijn doel. In Frankrijk werden geen bommen gewor pen door de aanvallers, die feitelijk aan de schitterende Fransche luchtverdediging waren overgeleverd van het oogenblik af, dat zij de kust overvlogen. PARIJS, 20 Oct. (Havas). In de laatste uren van den nacht hebben in het oosten ver scheidene Zeppelins gekruist. Een is in vlam men gehuld neergestort in de buurt van Ram- bervillers. PARIJS, 20 Oct. (Havas). Officieel. In de buurt van Saint Clement en sur Meur- themoselle is hedenochtend een Zeppelin neer- geschoten door het afweergeschut. Elders werden twee Zeppelins neergescho ten. LONDEN, 20 Oct. (Reuter). Officieel. Bij de Zeppelinaanvallen van gisteravond werden 27 personen gedood en 535 gewond. Er werd eenige schade toegebracht aan huizen en particuliere eigendommen. PETROG RAD, 19 Oct. (Reuter). In ver- band met den nieuw geschapen strategischen toestand, waardoor Petrograd binnen de ge vechtslinie komt, neemt de regeering ijiaat- regelen voor de aanstaande ontruiming der hoofdstad. PETROGRAD. 19 Oct. (Reuter). De No- voja Wremja meldt: Den 16den Oct. is een begin gemaakt met de ontruiming van Reval, in verband met het gevaar, dat een dreigen de ontscheping van Duitsche troepen voor de stad oplevert. Het meerendeel der inwoners verlaat de stad, om zich te begeven naar die per in Rusland gelegen provincies. Inliet Duitsche spoorwegboekje (winterdienst) staat reeds de D-trein BerlijnRiga opgegeven. Hij vertrekt 's avonds om 10.13 van de Fried- richstrasse en is den avond van den volgenden dag om 9'39 (een minuut voor tien in Riga. De route loopt over Frankfort a.d. Oder, Posen, Thorn. Allenstein. Insterburg, Tilsit en Schau- len. De trein is voor algemeen verkeer be stemd. Men kan dus thans op Duitsch gebied van Oostende naar Riga reizen. De Stockhormsche Correspondent van de „Vossische Ztg," verneemt langs indirekten weg uit Petersburg dat de bezetting van Oesel in de Russische hoofdstad een paniek heeft veroorzaakt, niet alleen door het feit, zelf, doch ook door de alarmeerende wijze waarop de gebeurtenissen in de plaatselijke pers zijn weergegeven. Eene beschouwing der „Novvoje Wremja": „Petersburg in ge° vaar" en eene verklaring van den Minister van Marine, in de „Ruszkaja Wolja" dat het nieuwe Duitsche optreden buitengewoon ge vaarlijke gevolgen met zich moet brengen, hebben de inwoners van Petersburg met een' wilden schrik vervuld. Zondag geloofde men zelfs dat de vijand vlak voor de poorten der stad stond. Op het Suamenskiplein waar zich het Moskou-station bevindt, verzamelden zich honderdduizenden burgers gepakt en gezakt, die sterk gesticuleerende een extra-trein naar het binnenland eischten. Eene zelfde vertoo ning viel aan bet Moskou-Windau-station waar te nemen. De toestand werd nog erger toen 1.1. Zondag bekend werd dat op bevel uit Petersburg Reval ten spoedigste ontruimd moest worden. Hoe vérstrekkend de paniek is, blijkt uit het feit, dat do Petersburgsclie zomergasten, die wegens den woningnood nog steeds in hunne zomerverblijven aan de Oost- Finsche kust vertoeven,komen in groote scharen naar Petersburg vluchten, zoodat de straatweg van Sestrorezk met eene onafzien bare schare vluchtelingen gevuld is. Bij den trein van Wiborg naar Petersburg spelen zich de wildste tooneelen af. Dat bij deze zenuwachtige stemming de meest over dreven geruchten worden verspreid en ook geloof vinden, is licht te begrijpen. Nu eens heet het dat de Duitschers reeds Hangon bezet liebben, dan weder weet men mede te deelen, dat Baltischport in Duitsche handen gevallen is. De hoofdspaarbank aan de Fontanka kade wordt door reusachtige massa's belegerd, die niettegenstaande het Zondag is, eischen' dat het bureau geopend wordt 'ter uitbetaling der spaargelden. Zeer onverstandig handelde de regeering toen zij om onbekende oorzaken Zondag vroeg plotseling het stooinbootverkeer met Kroonstad liet stopzetten; onmiddellijk verspieidden zich de wildste geruchten, o.a. zou de Oostzee- vloot in Westelijke richting weggestoomd ziju, ten einde zich bij de Duitsche vloot aan'té sluiten. Anderen wisten weder te vertellen dat artilleristen van Kroonstad het geschut van de forten Pawel en Konstantijn onbruik baar gemaakt hadden, enz. Toen in den vroegen ochtend eene groote Russische vlieg machine, die een proefvaart van Dudernhof naar Nowoja Derefïna maakte, boven Peters burg verscheen, ontstond er op straat een wilde vlucht. Men geloefde een Duitsch vliegtuig te zien, en algemeen werd een wijk plaats in de kelders gezocht. De kalmere elementen in de stad, die den militairen toestand juister weten te bcoor- deelen, vreezen echter dat onrustige politieke elementen van den nieuwen toestand misbruik zullen maken om uiterst gevaarlijke relletjes op touw te zetten. Onder het opschrift „Spionnenschool" schrijft de „Norddeutsche Allg. Ztg." het navolgende „Wat aan onze tegenstanders niet met de wapens gelukt, moet door middel van spionnen en agenten geschieden. Zoo heeft men ten koste van reusachtige bedragen in de aan Duitschland grenzende landen een uitgebreid net van spionage centrales georganiseerd, die door hun personeel alle wetenswaardigheden over Duitschland en omtrent in Duitschland gebeurende dingen trachten te weten te komen terwijl zij er tegelijkertijd op uit zijn, de' stemming in de landen der Middenrijken ongunstig te beïnvloeden. Door de arrestatie van een aantal spionnen in Duitschland heeft men waardevolle, bijzonderheden omtrent de organisatie van den spionagedienst in de Enteiif e-staten verkregen. Zoo zijn thans reeds vier Russische spionage-organisaties bekend, die alle hun zetel te Kopenhagen hebben of gehad hebben. Hunne taak was tegen Duitsch land, Zweden en Denemarken te spioneeren. Ier vorming van liet personeel bestaat eene werkelijke spionnenschool, waarvoor een zekere Dr. Katz, alias Hertz, te Kopenhagen ijverig werkzaam is, of was. Deze Dr. Katz wierf voornamelijk jonge lieden uit de door de Duitschers bezette Poolsche gebieden aan, die dan eerst een bijzondere spionageschool te Sbudzin moesten doorloopen. Deze school werd door den Russischen majoor Leontowitsj geleid, die in vredestijd hoofd der gendarmerie in het district Lodz was. Aan de school waren verder nog een kapitein Kamiensky en een luitenant Cabicki als instructeurs verbonden. De leerlingen moesten een cursus van vijf weken medemaken, waarbij zij uitvoerig om trent de legertoestanden in Duitschland, Zweden en Denemarken werden onderricht. Verder kregen zij practische wenken, omtrent de wijze waarop militaire inlichtingen kunnen worden verkregen, b.v. boe men uit het tijds verschil tusschen het voorbijmarcheeren van een troep en het vertrek per trein ten naastenbij de sterkte van het betreffende troependee'l kan berekenen. Ook werd hen een code voor schriftelijke mededeelingen verstrekt, die zij uit het hoofd moesten kennen. Nadat dé leerlingen een examen hadden afgelegd, werden zij twee aan twee naar Petersburg gezonden, waar zij zich bij den Majoor Sorokoff moesten aanmelden. Deze stelde het tijdstip van hun tijdstip van hun vertrek naar Kopenhagen vast, waarheen zij weder op een niet opval- lende manier, bij twee of drie tegelijk afreisden. Dr. Katz ontving de kersversche spionnen te Kopenhagen en voorzag hen aldaar van in structies, die wanneer zij voor Duitschland bestemd waren, van den oorlogstoestand af hingen. Voorzien van valsche papieren begaven zij zich dan op weg, doch niet rechtstreeks, maar via Engeland, Frankrijk en Zwitserland. Enkele spionnen werden ook voor Zweden en Denemarken gebruikt. Niet minder dan twaalf tot de organisatie van Dr. Kats behoorende voormalige leerlingen der spionnenschool zijn thans aan de Duitschers bekend. Zij droegen alle een pseudoniem. De namen van een zestal hunner vingen alle met M., de namen van het andere zestal met N. aan. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de letters AL reeds gebruikt. Indien men voor deze serie ook per Ietter zes spionnen aan neemt, dan komt men reeds tot een aardig cijfer, dat de prestaties van meneer Katz in een scherp daglicht stelt. Duitschland wordt overstroomd door systematisch geschoolde spionnen, zoodat de Duitschers alle reden hebben hunne waakzaamheid en argwaan tegenover schijnbaar ongevaarlijke ondervra gers te verdubbelen Naar aanleiding van de door het Reuter- agentschap van gezaghebbende Engelsche zijde verkregen beschouwing over de jongste Duitsche verklaring ten aanzien van de ver antwoordelijkheid voor den oorlog, gepubli ceerd in de Norddeutsche Allgem. Ztg. van 11 dezer, wordt thans van b e v o e g dv? Duitsche zijde liet navolgende opgemerkt „Aangezien de publicatie van het betreffen de telegram Duitschland zou kunnen „schoon- wasschen" is het een opmerkelijk feit, dat de Entente er zoo vaak naar gevraagd heeft. Het „Weenige" telegram, waarop volgens Reu ter, het verwijt berust, dat Duitschland in de kritieke Julidagen telegrammen heeft opge houden is gedagteekend van 31 Juli, en onder No. 51 in het Oostenrijksche Roodboek opge nomen. Dit telegram behoefde echter niet door Berlijn te worden doorgegeven, aange zien de Oostenrijksche Minister van Buiten- landsche Zaken liet zelf reeds naar Londen geseind had. Het telegram No. 51 in het be treffende Oostenrijksche Roodboek vangt na melijk aldus aan „Aan de K. K. Gezan ten te Londen en Petersburg!" In den ochtend van den 31en Juli was de Russische mobilisatie echter reeds afgekon digd, en het was juist een verdienste der Duitsche legeering, dat zij op 29 en 30 Juli voorstellen bemiddeld bad, nog vóór deze be slissende stap tot den oorlog was gedaan. Oostenrijk heeft zich nooit, ook niet in tele gram No. 51 bereid verklaard, zijn conflict met Servië aan arbitrage te onderwerpen. Het heeft veeleer de bemiddeling van Sir Edward Greij aangenomen onder beding, dat met de Oostenrijksche militaire maatregelen tegen Servië zou worden voortgegaan, terwijl de Russische mobilisatie dan zou worden stop gezet. Van Rusland werd nooit verwacht, dat hef „de verovering van Servië" en het „brengen van Servië binnen de Oostenrijksche invloeds feer", zoomede „het verslaan ven het Servische leger" stilzwijgend zou toelaten. Er was dan ook eerder van eene tijdelijke bezetting van Belgrado sprake. liet door het Reutor-agentschap met be trekking tot deze aangelegenheid gepubliceerde antwoord, is dus in alle voorname punten onjuist en misleidend." zuinigheid in het gebruik van levensmiddelen, met het oog op den voedselaanvoer van over zee. Sir Arthur \ajip heeft nu de leiding op zich genomen van een nieuwe „food economy"- campagne. Hij is van oordeel, dat zuinigheid allernoodzakelijkst is, en dat het gewenscht is de bevolking in alle kringen en lagen te doordringen van deze noodzakelijkheid. Hij wil daarom een verbond van nationale veiligheid vormen en door redevoeringen en huisbezoek het volk overtuigen, hoezeer spaarzaamheid en zuinigheid met levensmiddelen dringend noodzakelijk zijn. Er is, zoo zegt de Times, trouwens schaarschte niet alleen aan granen, vleescn en suiker. Men vormt ook al files voor de Londeusche winkels om aan margarine en boter te komen, en thee is zoo schaarsch, dat vele kruideniers al uit zichzelf hun klanten op rantsoen hebben gesteld Een van de raadselen van dezen oorlog is zeker ooi het dralen van de Engelsche regee- ring met de invoering van een rantsoeneerings- systeem, zooals welhaast overal is geschied. De Engelsche pers dringt er sinds jaar en dag op aan, de Engelsche arbeiders snakken er naar, getuige de onophoudelijke ontevredenheid over de voortdurend stijgende prijzen, maar de regeering stelt het telkens- weer' uit De Times van 29 September schreef: „Het is duidelijk, dat het brood verbruik onder controle moet worden gesteld. Wij achten de distributie gewaagd, maar moeten 'er toch bij de regeering op aandringen, niet te lang met haar maatregelen te wachten" Waarom acht de Times distributie „ge waagd"? Zou het waar zijn, dat in geval van rantsoeueering de per hoofd beschikbare hoe veelheid zóó klein zou wezen, dat dientenge volge arbeidersonlustcn te vreezen stonden De verbeten woede der werklieden over het verloop van den oorlog zou beweert men van zekere zijde tot uitbarsting komen, als de regeering er toe moest overgaan, de geringe hoeveelheden voor iedere week bekend te maken. Voor brood zou het slechts 1.30 K.G. bedragen tegen 1.75 K.G. hier te lande en 1.90 K.G. in Duitschland. Maar als dat zoo is, dan moet het onbeperkt gebruik toch al heel spoedig vastloopen. En heeft Lloyd George niet uit de treure ver zekerd, dat Engeland niet zou en niet kon uitgehongerd worden? {Stand.) Kölnische Zeitung verneemt uit Kopenhagen, dat aan Engeland's westkust het verkeer van beteekenis is afgenomen. Het blad Politiken meldtUit Bergen ko men opzienbarende meedeelingen van Noord- sche zeelui binnen, die bij de Engelsche kust- vaait betrokken waren en naar Bergen terug keerden, aangezien het verkeer aan de weste lijke kust van Engeland is verminderd. Over de oorzaak daarvan is niets bepaalds bekend, maar men gelooft, dat de staking van kust- veikeer met bepaaldo Dnitsche vlootplannen, waarschijnlijk duikbootverrichtingen, in ver band staat. In elk geval leveren de beperkingen van liet verkeer stof tot geheimzinnige geruchten. lot zoover Politiken volgens de Kölnische. In dit .verband herinneren we op de vermin dering met 500 der schepen, die volgens de' jongste opgaaf uit zonden Britsche havens in- en uitliepen. De directeur van het Engelsche voedsel- departement heeft een rede gehouden te Hud- dersfield, waarin hij aandrong op de uiterste In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 uur te houden openbare vergadering van den Gemeenteraad alhier, komen de vol gende punten in behandeling 1. Vaststelling notulen. 3. Verkoop van gemeentegrond aan T. de Smidt. 4. Idem aan A. P. de Vos. 5. Idem aan de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk. 6. Voorstel tot het verleencn van vergun ning aan M. C. van Leeuwen van het doen draaien van deuren boven gemeentegrond. 7. Voorstel tot het verleenen van dispensatie van het bepaalde bij art. 10 der bouwveror dening aan W. Rouw. 8. Vaststelling der gemeentebegrooting voor 1918 eu in verband daarmede goedkeuring van de begrooting voor 1918 van a. het bestuur der brandweer. b. de commissie tot wering van schoolver zuim voor de kom der gemeente en voor Sluiskil. c. van het burgerlijk armbestuur. d. vau de kamer van koophandel en fa brieken. 9. Verzoek van de gemeentewerklieden, de politiebeambten en het secretarie perso neel om een duurtetoeslag. 10. Idem van den grafdelver P. A. de Rijk, 11. Verzoek van de vereeniging leeraren bij het middelbaar onderwijs om verhooging van de jaarwedden van het personeel der H. B, S. 12. Verzoek van de hoofden der scholen A. C. en D. om hunne jaarwedden niet meer afhankelijk te doen zijn van het getal onder wijzers van bijstand aan hunne scholen. 13. Verzoek van de afdeeling Ter Neuzen van het Ned. Onderwijzers Genootschap tot herziening der jaarwedden van het onderwij zend personeel. 14. Verzoek van de afdeeling Ter Neuzen en omstreken van den Bond van Ned. onder wijzers om alsnog te willen bevorderen, dat vijf leerkrachten van de lagere scholen in oude rechten worden hersteld. 15. Verzoek van de vereeniging van bur- De luchtaanval op Engeland en Frankrijk. Vier zeppelins neergeschoten. Petrograd en Reval worden ontruimd. Ostende Riga. De paniek te Petersburg. De spionage in Duitschland en Scandinavië. De voorgeschiedenis. Geruchten ovy plannen ter zee. Schaarschte aan levensmiddelen. TER NEUZEN. 23 October 1917. 2. Ingekomen stukken.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2