Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. FEUILLETON. OMHOOG! Binnenland. Buitenland. Zaterdag 20 October 1917. l5e Jaargang. HE Mo. 1476. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad-verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekehd. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. V De hand aan den ploeg. Een [belangrijke vergadering staat a. s. Woensdag gehouden te worden te Utrecht. Vanwege de Vereeniging van Clir. O. en in Ned. en O. I. Bez. wordt dan een salaris meeting, [waar als sprekers zullen optreden de heéren Jonkman met liet onderwerp De Clir. onderwijzers en de salarissen J. v. d. Molen en B. [Gerritson, leden, der Tweede Kamer, met liet onderwerp Het Rijk en de salarissen(terwijl de heer J. C. Wirtz Cz. zal spreken overDe schoolbesturen en de salarissen. Inderdaad is liet gewensclit, dat deze ver gadering door honderden onderwijzers èn bestuursleden van chr. scholen worde bezocht. De toestand wordt hoe langer hoe meer onhoudbaar. Dc salarissen zijn in de meeste gevallmi zóó laag, dat er noodstand is. We moeten uit de impasse uitkomen. De openbare onderwijzers zullen hun sala rissen binnenkort aanmerkelijk zien rijzen. Zoo hoorden we, dat in een gemeente, vlak in de buurt het hoofd der openbare school zijn jaarwedde met f300 zal zien verlioogen een onderwijzeres in die gemeente met f250. We zeggen: uitnemend maar, wat krijgen nu onze bijzondere onderwijzers Een intense actie moet van nu af zonder ophouden gevoerd worden. We herhalendoor onderwijzers èn school besturen. Het is beider belang. We kunnen ons zoo van heeler harte ver eenigen met wat Dr. Kuycr in De Standaard schreef. V' Op 24 October naar Utrecht. Niet genoeg kan er op worden aangedrongen, dat ook onze Onderwijzers, zoo 't kan, in volledigcn getale, op 24 October naar Utrecht mogen optrekken. De ongelegenheid waarin de duurte der tijden onze Christelijke Onderwijzers bracht, mag niet voortduren. Er moet hier raad geschaft. Reeds liet feit, dat in de Tweede Kamer de honderd gulden geen genade vonden, verried liet sterke gevoel van onder gaan onrecht, dat de onrust verwekte. Men liet zich met geen honderd gulden afschepen. Voor het aannemen van zulk een douceur stonden onze mannen te hoog, en was de- krenking van recht die hen trof, te sterk sprekend. Daarom vergiste zich dan ook ten eenenmale, wie zich inbeeldde, dat onze Onderwijzers liet alsnu hierbij zoiftlen laten zitten. Het geding waarop het aankomt, heeft hun dan ook geen rust gelaten, en reeds aanstaan den Woensdag zullen ze te Utrecht lucht geven aan hun klacht, en zinnen opj-edres. Van harte mag dan ook gehoopt, dat onze 43) HOOFDSTUK XV. Hij draaide de vlam van de kleine petro- liolauip wat lager, pookte liet salamander kacheltje wat op, zette zich op een stoel er voor en ging zitten staren in den gloed van liet vuur. Hij had een oude jas over zijn ldeeren aangetrokken, en, weg gedoken in de hoogopgetrokken kraag, zat hij en peinsde. Omhoog, was immer zijn 'ideaal geweest omhoogEen hittere glimlach speelde om zijn lippen. Waarlijk, hij was nu hoog ge noegals hij zijn oogen opsloeg door het zol dervenster kon hij de sterren zien Eerste etage van de lucht af, was de humoristische aamluidiug voor zijn tegenwoordig verblijf. Op een verveiooze tafel stonden stapels boeken, schriften, zonder veel orde en regel maat. Terzij geschoven was de rest van een blijkbaar niet overvloedige» maal j I Ongezellig zag het er hier uit. Bo.-.-n zijn hoofd welfde zich de houten bekapping van Onderwijzers zich niet van uit de verte door de pers zullen laten mededeelen wat te Utrecht verhandeld is, maar er, kon het in volledigcn getale, present zullen zijn, orn zich klaar en duidelijk uit te spreken. Wel zal de Vergadering kort van duur zijn, want ze vangt pas te halftwee aan, wat allicht maakt dat men niet voor twee uur ten volle in de zaken inzit. En te laat mag liet ook niet worden, want de treinen maken .dat vooral wie ver af woont, weer op tijd op het station moet zijn. Met alle landsvergaderingen zal men dit gemeen hebben. De loop der treinen is thans pover, en vaak poverder nog de kans om een plaats in de volbezette wagens te krijgen. Zeer hopen we dan ook, dat de Spoorweg maatschappijen gewaarschuwd zullen zijn, en dat er wagens apart voor onze mannen open zullen staan. In dagen als we thans doorworstelen, moeten we over alles weten heen te komen. Het is liet liooge Staatsbelang dat hier den eiscli stelt. Schietc in liet met vollen ernst behandelen en bevorderen van dit hooge "belang niemand onzer te kort. Alleen krankheid mag hier als recht tot absentie gelden. Schrijver dezes betreurt hot dan ook ten zeerste, dat de gevolgen van het overkomen ongeval hem vooralsnog het reizen met de spoor door artselijk verbod afsnijden. Het is hem een storende hinder, dat. hij er niet komen mag. Deze oproep vinden gehoor. De Ufrechtsche vergadering moet liet begin worden van een krachtig aangevatte propa ganda Landelijk, gewestelijk en gemeentelijk. OOK EEN DWANG OP IN DIE. Uit Batavia wordt aan de N. R, C. liet volgende geseind De uitvoer vau rijst uit Rangoon naar Nederland en Nederiandsch Oost Iridië is verboden. De overheidspersonen weigeren de redenen mede te deelen, die tot dit verbod geleid hebben. In wélingelichte kringen meent men dat dit verbod in verband staat met den doorvoer van zand en grind door Nederland naar België. Wij (N. I. I'. A.) vernemen verderf dat liet rijstuitvoerverbod voor Rangfikn weldra ge volgd zal worden door een voor Saigon. Stellige berichten uit Rangoon vermelden, dat er groote hoeveelheden rijst zijn opge slagen een tekort is dus niet de reden van liet uitvoerverbod. Deze maatregel treft in het hjjzonder D ;li, dat hoofdzakelijk Rangoonrijst ontvangt. het dak. Een door een oud gordijn afgescho ten hoek diende tot kleerenbergplaats. Een paar stoelen, een kleiner tafeltje met wat eetgerij en een weinig terzijde van het kacheltje een soort bpekenkast, bestaande in eenige hoven elkander tegen den muur aangebrachte planken, dat was het ganscho meubilair. Ook had hij zich niet de minste moeite ge nomen zelfs maar een glimp van gezelligheid en huiselijkheid aau zijn verblijf te geven geen enkel portret, schilderij of plaat „ver sierde" den kalen wand. Geen enkel, is te absoluut gesproken te midden van de sta pels hoeken en papieren, achter den glazen inktkoker bevond zich een klein formaat por tret achter glasliet stelde een vrouw voor van middelbaren leeftijd, wier kleeding, voor zoover liet portret die liet zien, er op wees, dat zij tot deu eenvoudigen boerenstand be hoorde, Zijn oogen deden pijn van liet studeeren bij de roodachtige kleine vlam. Hij voelde zijn armen en beenen als verstijfd door liet stil zitten in de kille atmosfeer van liet dak kamertje een afgeschoten hoek van een ta melijk grooten zólder. Hij heeft de bovenklep van liet kacheltje opengeslagen en staart in de lange vlammen tongen, die gulzig likken langs den vuurstee- nen binnenwand en af en toe in onverzadigde UIT ZAANDAM. Burgemeester Ter Laan heeft in een on derhoud met een hijzonderen verslaggever van Het Volk o.m. gezegd Ik hen sociaal "demo craat en wil in mijn gemeente sociaal werk tot-stand brengen. Maar als de oorlog en liet uitblijven van steun van de regeering er toe leiden, dat hier nog belastingverlioogiiig noodig is, zoodat voor nu en de toekomst elk financieel uitzicht ons benomen wordt, dan wordt liet tijd mij af te vragen, of ik mijn tijd en werkkracht niet beter op andere wijze in dienst der arbeidersklasse kan stellen. Er bestaat tusschen mij en de sociaal de mocratische fractie van den gemeenteraad geen enkel verschil van inzicht omtrent te nemen maatregelen. Ik ben het van harte met haar eens en ik sta volkomen aan baal kant. Maar als burgemeester en als beheer der van de financiën voel ik misschien ster ker dan zij, dat liet mis moet loopen met een gemeentekas, waar men meer uitneemt dan dat incn er in kan doen. Dat wij in die. dwangpositie zijn gekomen, is echter geenszins de schuld der fractie, want de gelieele raad doet mee. Uitkomst I an de regeering schenken, die de noodzakelijke crisis- lasten der gemeenten veel en veel te lang laat aangroeien, voor en aleer zij een hand uit steekt om verlichting te brengen. INBESLAGNEMING. De Engelsche vice-consul te Hilversum had door middel van zijn regeering 15.000 K.G. steenkolen ontvangen. De burgemeester van Hilversum hoeft deze in beslag willen doen nemen en hoeft de goedkeuring van den minister gevraagd. De Engelsche gezant heeft daartegen geprotesteerd. Daarop heeft de burgenreester besloten de inbeslagneming nog 24 uur uit te stellen. (Ned.) Ter aanvulling van dit bericht ontlecnen wij nog aan liet Hbl. liet volgende Het betreft hier den vice-consul, den lieer E. J. Labarre, verbonden aan liet Engelsche consulaat te Amsterdam. Een paar maanden geleden werd uit Engeland een hoeveelheid antluaciet gezonden ter distribueering over dc verschillende Engelsche consulaten, kan toren en personeel. Dit geschiedde met goed keuring van het Rijkskolendistributiebureau. Ook do heer Labarre ontving zijn deel, van welk feit hij kennis gaf aan de Ililversumsclie autoriteiten, die volgens zijn zeggen zich ermede konden vereenigeu dat de brandstof (liet betreft 15000 K.G. anthraciet) bij den brandstófïenhandelaar Maaskant werd opge slagen. Die goedkeuring wordt ontkend, daar de burgemeester van Hilversum direct machtiging tot inbeslagneming aan den minister heeft gevraagd, welke machtiging zeer lang uitbleef. Toen de lieer Labarre het bericht der voor- begeerlijkheid door de bovenopeuing heen. Nog huivert hij, schoon dicht hij liet vuur gezeten, want de kilte van liet holle vertrek bekruipt hem. Geen vroolijke gedachten zijn liet, die blijk baar zijn hoofd en hart vervullen, zijn ge laatsuitdrukking is al even somher als zijn omgeving. Met eeu wreveligeu zucht komt hij uit zijn ineengedoken houding weer overeind. Eenige malen loopt hij heen en weer, staat stil, her vat zijn wandeling. Dan schijnt hij tot een besluit te zijn gekomenvan achter liet ge melde gordijn haalt hij een winterjas te voor schijn en een paar bottines. Hij kleedt zich om uit te gaan. In een toiletspiegel, die hij van uit een schuif in de tafel haalt, monstert hij zijn voor komen. De borstel wordt ter hand genomen, liet laatste stofje weggesclïuierd. Hij wapent zich mot den wandelstok, dooft de lamp, zet de kachel dicht en daalt de krakende trap af. De verschillende verdiepingen langs be reikt hij liet portaal, de buitendeur, de straat. Stil is het hier, maar weldra bevindt hij zich in de drukkere buurten, in de menschen- volte, waarin de liclitzee der schitterende uit stalkasten, de menigte heen en weer golft. Ge ziet liet hein niet aan, dat hij zoo pas zijn armelijk zoldervertrek heeft verlaten genomen inbeslagneming ontving, heeft hij direct er werk van gemaakt en is de Engelsche gezant daarvan in kennis gestold, die bij de Regeering daartegen heeft geprotesteerd. In verband met dit protest is de inbeslagneming, die binnen 24 uur zou geschieden, door den burgemeester met 24 uren uitgesteld. STIJFSEL. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald lo. de verkoop, de aflevering en het ver voer van stijfsel is verboden 2o- liet verbod sub 1 gesteld is niet van toepassing voor zooverhet vervoer plaats vindt in hoeveelheden van minder dan 5 K. VERHOOGING BROODRANTSOEN. Ernstig wordt overwogen om liet brood rantsoen van 250 gr. per dag, weer te brengen op 311 gr. daags, door vermenging van het meel met aardappelmeel. SUIKER. Aan Het Volk wordt gemeld, dat de regee ring heel den oogstr vtn suikerbieten zal overnemen. Alle suiker wordt regeerings- suiker. De fabrikanten zullen dc regecrings- huifen tot suiker verwerken en die tot een overeengekomen prijs aan de regeering leveren, die zorgen zal voor de distributie. Do suikerprijs voor liet publiek zal, ondanks de vermeerderde productie kosten, niet worden verhoogd, want de regeering zal 5 cent op liet pond toeleggen. Nu is de prijs der jjidustrie met f 15 per 100 kilo verhoogd, om dien bijslag van 5 cent op de particuliere suiker weer goed tc maken. NEDERLAND EN DE ENTENTE. Een voornaam Nederiandsch koopman in Engeland heeft, naar aan het Ildbl. wordt gemeld.' tot een medewerker van de Daily Express gezegd De beperkingen, die zijn opgelegd, snijden aan weerskanten, en ik heb reden om aan te nemen, dat vertoogen zijn ingediend door de Kamer van Koophandel te Manchester en de Bank van Engeland. BURGERLIJKE DIENSTPLICHT. Naar verluidt, zou bij de regeering in over weging zijn het indienen van een wetsontwerp, regelende de burgerlijke dienstplicht. DE OORLOG. Van het Oostelijke gevechtsterrein. BERLIJN, Officieel. De onder bevel van generaal von Kathem op Oesel strijdende troe pen stelden zich gisteren volledig in liet bezit van liet voornaamste gedeelte van liet eiland Op het zuiden toe loopende schiereiland Swor- be bieden de afgesneden Bussische troepen nog harduekkigen weerstand. niets in houding of kieeding zou het verra den. Behoeft ook de buitenwereld er iets van te weten Tot nu toe heeft hij zijn te genspoed alléén gedragen en zooveel mógelijk verborgen gehouden voor anderen, voor vrien den en kennissen. Voor 'toog der wereld is Kaffel Randers nog dezelfde van voorheen, ofsclidón een min der opgeruimde trek op zijn gelaat te bemer ken is en zijn collega's wel eens, vol „belang stelling" hebben geïnformeerd, wat hij toch „had." Hij „had' veel, maar hij wachtte zich wel, hen er deelgenoot van te 'maken. Wat moei lijke maanden zijn liet, die hij heeft door- leeld na Van Dalems dood. Zijn toestand mocht verre van rooskleurig heeten. Al spoedig had li ij zijn kosthuis moeten verlaten, want de vooruitbetaalde huur liep ten einde, en hoe zou hij den hoogen „pension" prijs opnieuw kunnen storten Bij een kamerver- huurster, die een oud heerenhuis, dat in ver vallen staat verkeerde, op wat afgelegen stand,, exploiteerde door de verschillende grootere en kleinere vertrekken te verhuren „mèt of zonder pension," zooals liet in haar advertenties heette, was hij eindelijk voor een prikje terecht gekomen. (Wordt vervolgd.) I DOOR ZELANDIA. Nadruk verboden.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1