Verpachting. Kerk en S c h o o 1. Gemengd Nieuws. B iir g e r 1 ij k e S tand. Laatste Berichten. lloögwatei'getij te Terneuzen. A <1 v e r t e ii t i n. Petroleu m. Bak- en Braadvet en rarine. Marge Gevestigd sedert 1871. Ls. van Waesberghe- Janssens. Middelburg. Eenige maanden geleden is dooi den Gemeenteraad besloten de beslissing omtrent de inrichting van een centrale keuken op te schorten tot den wintertijd. B en W. vragen thans of de Raad er zich mede kan vereenigen, dat, indien een centrale keu ken noodig blijkt, deze een gemeente instel ling zal zijn. De suikerbieten vallen in Schouwen- Duiveland niet tegen. De opbrengst beloopt 15000 a 18000 kilo; het gehalte bedraagt 17 a 18 °/o- Gaief. Kerken. Drietal te BloemendaalA. M. Boeijenga te Koog-Zaandijk, H. Brouwer te Schoondijke, J. Brussaard te Meppel. Bedanktvoor Bloemendaal en Giescn- Oudekerk G. R. Kuijper te Alblasserdam. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Den Burg (Texel)W. Kroese Jr. te Vrouwepolder te W ter den en te Schoon hoven Ph. J. Vreugdenhil te Sprang te El- burg J. H. van Paddenburg te Staphorst te HarderwijkF. Kijftenbelt te Leerdam te BrakelJ. Ronge te Hoogblokland. Chr. Geref. Kerk. Beroepeu: te Utrecht: J. de Bruijne -te Zaamslag. In het Septembernummer van het „Gere formeerd Theologisch .Tijdschrift" komt een „Kroniek" voor van ds. J. C. Rullman, die ditmaal geheel gewijd is aan den Middelburg- schen dominee die sinds Juni zooveel pennen in beweging bracht. Ds. Rullman dan vertelt, dat er in de vacantie een nieuw werkwoord is ontstaan, dat luidt: „Netelenbossen." Men vervoegt het in alle tijden, in alle personen, in enkel en meervoud: ik, gij, hij; wij, gij, zij. Een gereformeerd jongeling, die in de Kerk bode zag, dat „zijn" dominee niet „op" was, zei: „ik ga Netelenbossen", en woonde nu een godsdienstoefening bij in één der kathadralen van zijn stad, waar een bekend redenaar preekte. Verweet hem daarna een kennis: „gij hebt genetelenbost", dan .antwoordde hij eenvoudig„Mijn gaan daarheen droeg een uitzonderingskarakter. En als uitzondering kan goed zijn, wat als regel afkeuriug zon verdienen." Predikant-administrateur. De Raad van Beemster benoemde Dr. R. Kuipers,'doopsgez. pred. aldaar, tot directeur administrateur van het electrische bedrijf in die gemeente. De nieuwe afdeeling der Rotterdamsche recherche, belast met het toezicht op de uit voering der distributiewetten, legde beslag op een partij van 850 kisten stijfsel, 350 kisten maizena, 700 kisten harde zeep, 170 kisten gecondenseerde melk, 5 manden jam, 95 kisten slaolie, 400 vaten en kisten cacao, 200 balen peperkorrels, 4 kisten schoenen, 8& vaten olie (lijnolie, katoenolie, enz.) en 120 pakken cacaoboter. Dit alles was voor rekening van een expediteur opgeslagen in pakhuizen. In 't Westen der stad namen ze in beslag 300 kisten puddingpoeder, 55 kisten geconden seerde melk, 500 K.G. thee, 11 vaten jam, 3 vaten olie, 1 baal cacaoboter, 900 K.G. hard vet. De waarde van het in beslag genomene wist men nog niet op te geven, doch vermoedelijk is op een bedrag, dat in de honderdduizenden loopt, te schatten. De directeur van het levensmiddelenbureau te Haarlem heeft Zaterdag bij een particulier in beslag genomen 50 K.G. blanke stroop, 70 zakken diverse soorten meel, 70 kisten maizena, 250 kisten vermicelli, alsmede 2 zakken tarwe een en ander eveneens in verband met de circulaire van den minister van landbouw van 10 October, waarbij het opkoopen en tegen abnormale prijzen weder van de hand doen van verschillende artikelen als bovengenoemde, verboden is. Te Wijk bij Driebergen hebben dieven ingebroken in de Herv. pastoriedaar het in het begin der maand was (wat een overdrij ving) konden zij f GO rooven en eenige gou den voorwerpen. Dit was blijkbaar niet ge noeg, zoodat de dieven uit wraak, dominé's boeken, die zij niet begeerden, over den grond hebben gesmeten. Te Mierlo (N.-B.) drongen 2 Duitsche de serteurs de woning van de weduwe Joostcn binnen. Zij bonden de vrouw aan een stoel vast en mishandelden haar. Een driejarig kind, dat begon te huilen, worgden de in dringers. Daarna maakten zij zich meester van 40 gulden en eenige gouden sieraden. Enkele buren, die gewaarschuwd waren, zetten de misdadigers na, waarna ook mili taire wielrijders de misdadigers achtervolg den. Bij Stratum werden zij aangehouden en van daar gevankelijk naar Helmond ge voerd. De toestand der mishandelde vrouw is zeer zorgelijk. -Omtrent den kindermoord te Mierlo meld men ons nog het volgende De twee aangehouden Duitsche deserteurs hebben bekend bij de weduwe J. ingebroken en het kind geworgd te hebben. liet zijn de 41-jarige V. en de 21-jarige B„ die reeds lang in den omtrek rondzwierven. Zij waren in het bezit van revolvers, messen en maskers. Ook werden op hen gevonden een bij dokter M. te Ileenegestolen revolver,cigarettenkoker en horloge. Ook deze inbraak hebben zij bekend. Gisteren zijn zij na confrontatie te Heene en Mierlo naar de gevangenis te Roer mond overgebracht, Men meldt ons uit OuddorpDe oude strandjuttersgeest zou hier weer gaan opleven Vrouwen en mannen en kinderen spoeden zich naar het strand. Er ligt veel hout en kaarsen, een onmisbaar artikel vooreen ge meente „in den donker". Men ziet vrouwen bijkans bezwijken onder de vracht hout, kin deren met zakken kaarsen, glunderend van genoegen, dat ze 's avonds licht hebben. Stand. Een boekbinder, werkzaam op een druk kerij te Amsterdam in de Van Ostadeslraat, waar de broodkaarten worden gedrukt, had, bij de verzending, eenmaal 580 en een ander maal 600 stuks verduisterd. Bekl. genaamd G. F. E. Vroom bekende; hij had drie kaarten verkocht aan een ze keren A. F. Dibheling en M. Splinter. Het waren broodkaarten van de 25e, 26e, 27e en 28e week. De inspecteur van de drukkerij „Elsevier" waar de ontvreemding plaats had, verklaarde dat er zooveel gedrukt werden, dat hij niet kon zeggen of er nu en dan vermist werden. De kaarten van de 25e en 27e week werden gedrukt bij de firma Lindebaum en dan door de drukkerij „Elsevier" afgehaald. Het O. M. vond dat hier een ernstig feil ge pleegd was. Een broodkaart heeft een papier- waarde, maar is in dezen tijd toch van groote waarde voor anderen. De eiscli luidde drie maanden. Bekl. zeide tot zijn verdediging, dat hij tuber- culoos was en longontsteking had-ook en ge trouwd zijnde nog eens in het gasthuis had gelegen. Hij had geld moeten leenen en kon zijn schuld niet afdoen. In verlegenheid zijnde, was hij voor de verleiding bezweken om voor die broodkaarten geld aan te nemen. In verband met bovenstaande verscheen in de bank der beklaagden een broodbezorger, A. T. Dubbeling, die bekende 580 en 600 brood kaarten ontvangen te hebben van Vroom en die aan Splinter verkocht te hebben met een halven cent winst. Tegen hem werd vier maanden gevangenis straf geëischt. De officier. Mr. Luyken Glashorst, merkte op, dat deze bekl. grooter schuld had dan V., .dien hij tot de daad verleidde. Bekl zeide nog, dat de schoonmoeder van V. hem gezegd had, dat er bij V. wel kaarten verkrijgbaar waren. Daarna stond M. Splinter terecht, ook een broodbezorger. Deze zeide. dat zijn ver diensten schraal waren en hij met die brood kaarten nu meer brood kon verkoopen en dus meer verdienen. Ilij wist dat er bij V. broodkaarten verkrijgbaar waren. Tegen hem werd vier maanden geëischt. Mededeeling van het Kon. Ned. Moteorolo gisch Instituut te De Bildt. Op het verzoek om mededeelingen omtrent in den avond van Maandag 1 October waar genomen trillingen ontving hetMeteorologisch Instituut te De Bildt ruim 80 berichten, bij na alle uit het westelijk deel van Noord- en Zuid-Holland, voorts een uit Utrecht en een uit Wageningen. Een paar berichten hebben blijkbaar betrekking op den geschutstrijd in Vlaanderen. Het lijdt geen twijfel, dat de waargenomen trillingen hef gevolg zijn van een ontploffing in een munitiefabriek in een noordelijken stad van Engeland, waarvan een Reuterbericht van 2 October melding maakte- Het midden van noordelijk Engeland ligt on geveer 550 K.M-. van De Bildt. Uit de be. studeering der ontploffing'in Kent (Zuid-Oost- Engeland) van Zondag 2 April 1916 is geble ken, dat de door den reismograaf opgetee- kende storing zich met de snelheid van het geluid in de lucht heeft voortgeplant. Het geluid legt in drie seconden ongeveer 1 K.M., in een minuut dus 20 K.M. af. Gegeven den tijd van waarneming te De Bildt 9 u. 18 m. 30 s. is uit den afstand van verschillende plaatsen tot de aangenomen plaatsen der ont ploffing af te leiden hoe laat ongeveer de tril lingen moeten zijn waargenomen. De door de waarnemers opgegeven tijden zijn in het algemeen daarmede wel in overeenstemming. Opgaven, die een groot vertrouwen verdienen, doordat terstond op klok of horloge werd gekeken, waarvan vrij juist bekend was hoe veel het voor of achter liep, komen op 1 of 2 minuten na overeen met de berekende tij den. De door de ontploffing veroorzaakte en aan de huizen medegedeelde trillingen, brach ten voorwerpen in huis, die in min of meer los verband daarmee zijn, als ramen, die eenigszins los in de sponning zaten, schuif deuren enz. in trilling, deuren sloegen dicht of open, opgehangen voorwerpen begonnen te slingeren op deze wijze vinden de waarge nomen verschijnselen een eenvoudige verkla ring. Een uitvoeriger bericht zal later worden gepubliceerd. Een recept, dat misschien in de toekomst van nut kan zijn, vinden we-in de Vegetarische Bode van deze maand opgenomen. Het betreft de toebereiding van grassoep, door mevr. L. W. De Koeyen—Smit opgesteld. Het recept luidt „Men neme een hoeveelheid (bv. een halve emmer) zoo mogelijk jong, versch gesneden gras, wascht het en zet het met ruim water op het vuur en laat dit ongeveer een half uur zacht koken, totdat het water groen ziet, ten bewijze dat de sappen aan het gras onttrokken zijn. Dan verwijdert men het gras door paar denharen zeef of vergiet. Het Vocht wordt, gelijk bloemkoolsaus, met bloem en boter bereid, Verhoudingop 1 L. vocht 30 gram tarwebloem en 40 eram plantenboter. Men smelt de boter, roert de bloem er door en brengt dit roerende aan de kook, giet het vocht telkens bij scheutjes er bij, totdat alles verbruikt is. Dan laat men de soep roerende even doorkoken, nadat men er zout en een scheutje soda aan toegevoegd heeft. Men kan er een geklopt ei door roeren, doch noodig is dit niet. Een dure liefhebberij zal het drinken wor den. Een borrel zal voortaan kosten: In, de „volksherbergen" 10 cent per glas van 40 gram en 12 cent per glas van 50 gram Tn de „tussehenzaken" 13 cent per glas; In de „le klas-zaken" 15 cent. Voortaan zullen slechts 2 soorten bier ver krijgbaar worden gesteld, donker bier en licht bier, dat het Pilsener vervangen zal. Het donker bier zal kosten 24 cent per heele flesch en 13 cent per halve flesch, het lichte bier 33 cent per heele en 17 cent per halve flesch Getapt in de bierhuizen is de prijs per glas In de „volkszaken" 12 en 17 cent In de „tussehenzaken" 17 en 22 cent In de „le klas'zaken" 20 en 25 cent. Aldus werd besloten op een vergadering te Rotterdam den 13en Aug. j.l. gehouden door de „Vereeniging van Koffiehuis-Restaurant houders en Slijters" en de afdeeling Rotter dam van den „Nieuwen Nederl. Bond van Koffiehuishouders." Teekenénd is, dat dit besluit is genomen in overleg en onder bescherming van distil lateurs en van brouwerijen". Aan deze ,,bescherming"(!) zal het andere besluit wel te wijten zijn, dat, met uitzondering van melk, koffie en thee, ook de andere dranken in prijs verhoogd zullen worden. Het Londensche blad „Word" schrijft: „In geen 25 jaren hebben wij zoo'n natten Augustus gehad als dezen zomer. Het is twij felachtig, of het mogelijk geweest is het graan sedert het begin van het warme weer in Juli binnen te halen. Het dient tot niets dezen emstigen toestand te verkleinen. Zelfs bij de betrekkelijk schoone Septembermaand is het niet mogelijk op meer dan de halve oogst aap tarwe te rekenen, als wij verwacht hebben, liét is niét waarschijnlijk, dat wij dit jaar meer dan drie mihoen buarters tarwe men- schelijk gebruik zullen produceeren, en dat is één tiende van hetgeen wij noodig hebben Op dezelfde wijze is het gesteld met gerst en haver. En hoe staat het met de groente Het buitengewone natte weer heeft onze aar dappelen vernietigd en nauwelijks zullen wij genoeg groente hebben voor de conserven. In zijn slotrede in het Parlement schijntUloyd George den indruk verwekt te hebben, dat de voedingsmiddelen tot aan de lente verzekerd zijn- Maar hij rekende met een normalen oogst en nu zal zijn berekening absoluut niet uitkomen." Meikwaardig noemt De Loc. het, hoe de toestellen voor draadlooze telegrafie, waarmede ook in Djokjo proeven werden genomen, in de Javaansche wereld worden opgevat. Men meent er, dat het zijn ontstaan te danken heeft aan den grooten Europeeschen oorlog en dat men er zich mee kan overtuigen van den toestand van een familielid op het oor logsterrein. Met zulk een toestel kan men duidelijk zijn beeltenis zien en waarnemen of hij verminkt, verwond of in ongedeerden toestand is. Men heeft er slechts 50 centen voor op te offeren. TER NEUZEN. Huwelijksvoltrekkingen. 11 et. Jacobus Andries Tolhoek, oud 26 jjm. n Elizabeth Maatje Dooms, 24 j., jd. i Geboorten. 7 Oct. Leonora Maria Florentia, J. Jvan Florentius Engels en Cornelia Marie \iati der Velden. 10 Oct. Tauneke, d. van Joh an Marie van der Hooft en van Levina 4e Kraker. 12 Oct. Hendrik, z. van Duurt Sweepe en van Kaatje Wilhelmina Christina Johanna Mackor. 13 Oct. Maria Catharina, d. van Arie Lambertus de Jong en van Maria Sophia de Meijer. Naar den Raad van State zijn thans ver zonden twee wetsontwerpen-suppletoire land- bouwbegrootingen, waarbij voor de levensmid delenverstrekking over het looponde dienst jaar nog 40 millioen gulden worden aange vraagd en over het eerste halfjaar van 1918 130 millioen gulden. Naar wij uit goede bron vernemen, wordt de aankomst der eerste wagonladingen Duit sche steenkolen in Nederland heden verwacht. Naar aanleiding van tien bericht van de Maasbode, als zou de vaart van Nederlandsche schepen van Nederland op Engeland stopge zet zijn, kan de Tel, uit gezaghebbende bron raededeelen, dat dit bericht in geen enkel op zicht juist is. De verkoop van warm water van gemeente wege te 's Gravenhage, is gisteren den eersten dag der verkrijgbaarstelling, zeer goedgeslaagd.. Van de 20 voor warmwaterverschaffing inge richte wagens, welke ieder ongeveer 1400 Liter kunnen bevatten, waren te 12 uren enkele reeds voor de derde maal gevuld. De correspondent van het Hbld. heeft zich tot den heer Ter Laan, burgemeester van Zaandam, om inlichtingen gewend. Burge meester Ter Laan ontkende zeer beslist, zijn ontslag te hebben gevraagd of er zelfs aan te hebben gedacht en noemde het gerucht een allerdwaast verzinsel. BERLIJN, 15 Oct. (Wolff.) Duitsch avond- stafbericht. Arensburg, de hoofdstad van het eiland Oesel, is in onze handen. DAGEN. W oensdag 17 Oct. 2.7 2.21 Donderdag 18 2.37 2.51 Vrijdag 19 3.8 3.23 Zaterdag 20 3.11 3.57 Zondag 21 4.17 4.37 Maandag 22 5.00 5.25 Dinsdag 23 5.56 629 Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon D. SWEEPE- K. SWEEPE—Mackor. Ter Neuzen, 12 October 1917. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend Gedurende het tijdvak van 15 t/m 31 October 1917 mag worden verkocht en afgeleverd: Op bon No. 1 2 liters Petroleum. Ter Neuzen, 15 October 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend DE MINISTER VAN LANDBOUWNIJ VERHEID EN HANDEL, Gezien artikel 6 der Distributiewet 1916, HEEFT GOEDGEVONDEN TE BEPALEN het, is verboden Bak- en Braadvet en Mar garine te verwerken 1°. in producten van bakkerij of banket bakkerij 2°. in hotels, restaurants, sociëteiten en daarmee gelijkstaande inrichtingen bij het bereiden van spijzen. Ter Neuzen, 15 Oct. 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, zullen op Maandag 22 October 1917, des namiddags ten drie ure, ten gemeentehuize, bij inschrijving, publiek trachten te ver pachten lo. een perceel BOUWLAND, groot 42 aren 5 centiaren, gelegen in den Pierssens- polder, deel uitmakende van het kadas trale perceel sectie G no. 1687 en de zuidwestelijke daarlangs gelegen water gang over de volle breedte, kadastraal sectie G no. 1695, groot 2 aren 67 centi aren 2o. het TERREIN bestemd voor alg&ieene begraafplaats in den Noord polder. Ins.chrijvingsbiljct'ten voor een of meer perceelen te samen kunnen tot het uur der verpachting, worden ingeleverd ter gemeente secretarie, alwaar inlichtingen kunnen ver kregen worden. Ter Neuzen, den 15 October 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. WISSEL- en EFFECTENKANTOOR, HULST en TER NEUZEN. In beslag genomen. Onmenschen. Roofmoord. Een buitenkansje. Broodkaartenverduistering. Een ontploffing. Grassoep. Oorlogsvaria. De „World" over den Engelschen oogst. Snugger. Levensmiddelenvoorziening. Duitsche steenkolen. De scheepvaart op Engeland. Warm water. De burgemeester van Zaandam. Arensburg veroverd. Voorm. Nam. 11 11 11 11 11 11 HENDRIK. Sluit Molest-verzekeringen.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3