Buitenland. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. steenkolen uit Engeland is opgenomen. De leiding van het vervoer heeft de Scheepvaart en Steenkolenmaatschappij, die, behalve haar eigen schepen, daarvoor andere gebruikt, welke zich vrijwillig daarvoor hebben aange boden. Het zijn de Zijldijk der Holl.—Ame- rika-lijn, de Loppersum van de Stoomvaart maatschappij Oostzee, de Agneta en Folmina van de firma Jos. de Poorter, de Otis Te- troitx der firma Hudig Pieters en het stoomschip Aug. Borremans van de firma J. van Steen. De schepen zullen zwart geschil derd worden, terwijl de begeleidende sleep boot Wodan een witte kleur zal hebben. De vracht bedraagt f 15 per ton, terwijl de ver zekering van het schip voor regeeringsreke- ning plaats heeft. DE OORLOG. PARIJS, 10 October. (Reuter.) Officieel Wij versterkten onze in België vermeesterde stellingen. Sedert gisterochtend zijn 400 man gevangen genomen. De Duitschers deden een hevigen aanval benoorden het Chaume-bosch en kregen voet op sommige punten onzer vooruitgeschoven linie. Ous geschut bracht de vijandelijke elementen tot staan. LONDEN, 10 October. (Reuter.) Officieel De vijand deed gisteravond verscheidene tegenaanvallen in de nabijheid van den spoor weg Yperen—Staden, die alle werden afge slagen. Ten Zuiden van den spoorweg echter, op een front van ongeveer 2000 meter, werden onze vooruitgeschoven troepen over een korten afstand teruggedrongen. Andere aanvallen, die tijdens den strijd van gisteren Noordwaarts van Broodseinde door den vijand werden ondernomen, werden met verliezen afgeslagen. Wij ondernamen met succes eenige over vallen Zuidelijk van de Scarpe. Heden regende het ook hevig. De Engelsche regeering verlaat Londen. Naar de „Köln. Ztg." verneemt, deelt de „Daily Mail" mede, dat tengevolge der toe nemende Duitsche luchtaanvallen op Londen, een aantal belangrijke regeeringsbureaux uit de hoofdstad naar een andere plaats worden overgebracht. Voor een spoedigen vrede. Naar het Korr. Bureau meldt, werd te Wee- nen op een vergadering waar de afgevaar digde van den Rijksdag, de prelaat dr. Gies- weiss 't woord voerde, een motie aangenomen dat een spoedig einde van den vreeselijkeu volkerenmoord voor de reading van Europa beslist noodig is. Telegrammen van hulde werden verzonden aan den Keizer en aan graaf Czernin. Geen Amerikaansche soldaten naar Frankrijk Berlijn, 10 October. (Part. Tel.) De „Bas- Ier Anzeiger" zegt in eene bespreking van de hulp, die Amerika aan de Entente kan ver- leenen o.a. het navolgende „Ook in militaire kringen der Geallieerden wint thans de mee ning meer en meer veld, dat de Amerikaan sclie soldaten op Franschen bodem niet slechts een actief, doch ook een zeer aanzienlijk pas sief beteekenen. Een actief natuurlijk wat betreft de strijdkracht, een passief echter voor de overigens reeds thans zoo ernstige be dreigde verzorging der Entente-troepen aan het Westelijk front. Slechts een krachtige steun kan tot eene militaire overwinning lei den, doch juist die krachtige hulp zou an derzijds achteraf tot een catastrophe voeren. Met het oog hierop verlangen de militaire leiders der Geallieerden thans dan ook, dat Amerika in plaats van troepen, vóór alles specialisten, vliegeniers en materiaal beschik baar zal stellen. Hiermede zijn "de Franschen het echter niet eens, aangezien zij vermoeden, dat uit hun, toch reeds zeer verminderd, aantal mannen weder opnieuw troepen voor den strijd zullen worden getrokken. Wanneer men dezen stand van zaken in het oog houdt, kan men niet anders dan met verwondering vragen waaraan de Franschen hun vertrouwen in den goeden uitslag hunner zaak, toch eigenlijk ontleenen Uit den Rijksdag. BERLIJN, 9 Oct. rV. D.) In de Rijksdag- zitting verklaarde de Rijkskanselier nog De afgevaardigde Dittmann heeft gezegd, dat onder de marine-manschappen te Wilhelms- hafen 20 jaar tuchthuisstraffen en zelfs dood straffen zijn uitgesproken. Volgens zijne voorstelling zouden dit overdreven en on rechtvaardige straffen zijn geweest. Dit is niet het geval. Op deze lieden wer den papieren govonden, waarin zij zich ver plichtten de principes der Onafhankelijke Sociaal-Democratie te erkennen. Zjj hebben daarmede een omvangrijke agitatie op de Duitsche oorlogsschepen gedreven. Het verschillend Oorlogsdoel van de Entente en Amerika. Naar aan de „Voss. Ztg." via Bern geseind wordt, valt de bekende Engelsche militaire schrijver Hillair Belloc in de „Morning Post" het Amerikaansche weekblad „The New Re public" in scherpe bewoordingen aan. In het jongste nummer van dit weekblad wordt stelling genomen tegen verschillende eischen der Entente, terwijl de redactie zich in het nummer van 8 September j.l. met beslistheid tegen eene losmaking van Elzas-Lotharingen van Duitschland heeft verklaard. De houding van het betreffende tijdschrift verrast des te meer, omdat in Amerika al gemeen bekend is, dat het onder den invloed van President Wilson staat. Eén der uitge vers, Walther Lippmaun, is eerst enkele we ken geleden tot onderstaatssecretaris bij één der Ministeries benoemd. Tot dusverre heeft het blad geenerlei blijk gegeven van pacifistische of Duitschgezinde tendeuzen. Onmiddellijk na de aankondiging van den onbeperkten duikbootoorlog eischte het zelfs in een speciaal vlugschrift eene on verwijlde oorlogsverklaring aan Duitschland, wat toen, wegens de bekende relaties met President Wilson, groot opzien wekte. De invloed van het blad is sedert de oorlogsver klaring aan Duitschland zeer gestegen, wat o.a. blijkt uit het feit, dat. te Washington een half-oflicieus persbureau der „New Republic" werd opgericht. Het is derhalve te begrijpen, dat de plot selinge koerswending van liet weekblad, te Londen groote verwarring teweeg heeft ge bracht, te meer waar de oorzaak van de ge wijzigde opvattingen met bekend is. Belloc eischt van bekende Engelsche schrijvers, als Wells, Brailsford en anderen, die vaste me dewerkers zijn, dat dezen zich van het blad zullen losmaken. Dit zal echter aan de po litiek van het tijdschrift, die vanuit Washing ton wordt geleid, niets veranderen, aangezien een zelfde tendenz nog kortelings in de hou ding van President Wilson ten opzichte van de deelneming van Amerikaansche senatoren en congresleden aan een „Parlement der En ten te" te voorschijn trad. Steeds duidelijker zoo gaat de „Voss Ztg." voort wordt er van uit Washington den nadruk op gelegd, dat de Vereenigde Staten zich geenszins solidair gevoelen met de territoriale oorlogsdoeleinden der verschil lende Entente-staten. Een rede van Erzberger. Erzberger, het bekende invloedrijke Rijks daglid heeft een belangrijke rede gehouden De „N. R. C." deelt daaromtrent o.a. het volgende mede Erzberger spreekt uitvoerig over de nota van den paus. „De tegenstanders brengen die in verband met de motie, en zeggen Erzberger heeft een wenk uit Rome gekregen hij heeft op bevel gehandeld alles was van te voren afgesproken. Dit is fantasie. Men heeft niets van elkaar geweten," Hij betoogt dan, dat de nota van den Paus ook door Wilson gunstig is ontvangen. In drastische termen schildert hij, met hoe slechte manieren Wilson is opgetreden, en hoe hij het Duitsche volk voor het hoofd heeft ge- stooten. Maar wat de zakelijke inhoud van zijn antwoord betreft„hij kwam op voor ont wapening, voor scheidsgerechthij wil geen schadeloosstelling, geen verbrokkeling van landen, en vooral geen oeconomischen oorlog. Dit laatste is heel heugelijk. De bijkomende fraaiigheden zijn niet beslissend voor de po litiek. Dat hij den oeconomischen oorlog ver worpen heeft, beduidt een splitsing in de Ententehierin staat wilsou aan onze kant." Zeer merkwaardige dingen zegt Erzberger naar aanleiding van het Duitsche antwoord op de nota aan den Paus. „De Duitsche regee ring verklaart zich bereid, den vrede door overeenkomst te sluiten, dien de Rijksdag op 19 Juli heeft geëischt. Geen wanklank, geen afwijkende meening meer tusschen alle or ganen en alle instanties van het rijksbestuur - ik leg daar nadruk op." Zoo sterk is het optimisme van Erzberger. Hoe ook het antwoord van de entente uit vallen mag, één ding staat vastWij naderen met groote schreden een duurzamen wereld vrede." Den eigenlijken hinderpaal, die nog uit den weg moet worden geruimd, noemt hij België. „Wij hebben drie documenten als leidraad de Rijksdagmotie geen overweldiging het pauselijk manifest België oeconomisch, po litiek en militair onafhankelijk, tegenover welke mogendheid ook en de Duitsche nota van antwoord ontwapening, scheidsgerecht, aanvaarding van de rijksdagmotie, en de stel ling ieder volk moet bevredigende voorwaar den voor zijn bestaan krijgen. „Wij zullen de Belgische kwestie zoo oplossen, dat zij geen hinderpaal zal zijn, voor het spoedig tot stand komen van den vrede." „De omtrekken van den toekomstigen vrede beginnen zich reeds af te teekenen. Een vrij Polen, verbonden met de centrale mogendhe den, is reeds opgericht" 21 Juli zijn ver tegenwoordigers van de meerderheid bij den kanselier geweest, en hebben hem om dat gene gevraagd, wat nu gebeurd is, zoo vertelt Erzberger. „Dat in Litauen een volksverte genwoordiging is gevormd en een volksraad is ingesteld, en dat de Koerlandsche landdag reeds bijeengekomen is, is in den geest van het besluit, door de commissie van den Rijks dag in Augustus 1917 genomen. Dit luidde, dat in het Oosten, tusschen Rusland en Duitschland, tusschenstaten moesten worden gevormd. De laatste steen voor dit alles moet echter in een vriendschappelijke over eenkomst met Rusland worden gelegd." Erzberger erkent, dat in het Westen nog vele moeilijkheden uit den weg geruimd moe ten worden. Maar de vrede is op weg. Hij hoopt, dat de komende winter geen volle winter van oorlogsellende moer zal zijn. „Als de vredesonderhandelingen met Kerstmis be ginnen, zal ik zeer tevreden zijn." TER NEUZEN, 12 October 1917. De afdeeling Land van Axel van de Ver- eeniging v. Chr. O. en O. in Ned. en O.-I. Bezittingen vergaderde Dinsdagavond in de Chr. Bewaarschool alhier. Inzake de salarisatie werden besluiten ge nomen. Naar de vergadering, welke 24 Octo ber te Utrecht zak worden gehouden, werd door de afdeeling een afgevaardigde aange wezen. De heer C. J. Nobels hield een schoone en leerzame inleiding over Daniël 7. De vergadering was druk bezocht. Drie nieuwe leden werden ingeschreven. Naar we vernamen is thans de vroege postbestelling in onze gemeente weder inge voerd. De postpakketten, aankomende 10 uur v.m. worden thans ook direct besteld. Woensdagavond kwam de heer P. P. A Dieleman per stoomfiets uit Terneuzen. Plot seling geraakte hij met zijn stoomfiets tus schen een rijtuig, dat in tegenovergestelde richting langs het kanaal reed. Als dood were de heer D. opgenomen. Zijn toestand bleek zéér ernstig. Heden werd alhier verkocht door notaris Van der Moer de hofstede „Gemetsschuur' te Biervliet, groot 215 gemeten voor de som van f 555 per gemet. Kooper werd de heer Backer, de tegen woordige pachter. Zaamslag. Een zesjarig dochtertje van den landbouwer K. de Kraker Kz., bad het ongeluk een houtsplinter in den arm te stooten, waar door het kind onder hevige pijnen is bezweken. Vanaf 15 Oct. a.s. wordt de tram yan 6.10 vm. van Walsoorden naar Hulst opge heven. De eerste tram van 4.50 van Hulst blijft dan te Walsoorden tot 9.15, om dan eerst naar Hulst terug te vertrekken. Dinsdagnacht kocht een landbouwer te Vlake van een schipper 40 H.L. steenkolen, die hij in een roeiboot laadde en tot den morgenstond voor den wal zou laten liggen. Toen hij des morgens kwam om de steen kolen te halen, bleek de boot gelost en de steenkolen verdwenen te zijn, vermoedelijk gestolen. Uit Graauw meldt men aan de „Z. Koe rier", dat de vlashandelaar J. de P., toen hij Vrijdagavond omstreeks 9 uur van het Jagertje naar Hulst ging, onverwacht door drie per sonen, die uit een eikenbosch sprongen, aan gevallen werd een gevecht ontstond, waarbij de heer de P. het onderspit moest delven. Hij kreeg enkele steken in 't hoofd en werd door een der bandieten met den schoen in 't gelaat getrapt, waardoor het linkeroog deerlijk werd geschonden. Onderwijl zochten de schur ken het geld, dat hij bij zich droeg, en den kende dat zij het gevonden hadden, namen zij ijlings do vlucht. Toen zij weg waren, klopte de aangevallene de bewoners op van een dicht- bijzijnd huis. Deze kwamen direct ter hulp om zijn wonden te verbinden. Bij onderzoek in zijn zakken bleek, dat de aanranders wel de portefeuille met rekeningen en quitantie haddeneen andere portefeuille echter met ruim f8000, alsook de portemonnaie, waren nog in het bezit van den heer de P. Zouden de struikroovers iemand gehoord hebben (want het is een druk begane weg) dat zij zoo spoedig zijn gaan loopen De ontboden geneesheer verklaarde, dat de wonden niet levensgevaarlijk zijn. Het is te hopen, dat de poiitie de daders spoedig moge vatten. Met ingang van Maandag 15 October a.s. zal trein 840 Vlissingen—Roozendaal we der worden ingelegd. Vlissingen (vertrek 9.25 v.m.)—Roozendaal (aankomst 11.33 v.m.); doch zal vervallen sneltrein 182 Vlissingen (vertrek 7.28 n.m.)Roozendaal (aankomst 9.10 n.m.). De politie te Bergen-op-Zoom legde be slag op 1000 K.G. rogge, die ten vervoer in een schip in de haven was geborgen met be stemming voor Middelburg De rogge was af komstig van een landbouwer te Wouw. —- Het was Dinsdag den ganschen dag door een heele drukte langs den dijk te Westkapelle. 's Morgens was nog een gedeelte door de mili tairen afgezet, maar toen later bleek dat de mijn, die Maandagavond nog voor de Kriekel- straat lag, verdwenen was, liep jong en oud langs den waterkant, begeerig uitkijkende, of de zee na den stormachtigen nacht niets af te geven had, dat van hun gading kon zijn. En velen liepen dien dag niet voor de poes, want er dreef heel wat hout aan, mooie stukken hout, zoogenaamde mijnstutten, die velen zeker met de schaarschte aan brand stoffen, nu dubbel welkom waren. Niet alleen hout, doch ook veel waskaarsen dreven er aan, doch dat was geen spekje voor het bekje van den Westkappclaar. Deze spoelden meer aan op het Zuiderstraud, waar zij ten goede kwamen aan de matrozen, daar het strand nog altijd verboden terrein is voor de burgerij. Geref. Kerken. Beroepen te Paesens en Moddergat (vac.- dr. Greydanus)II. Popiria te Oudega c.a. Beroepen te Wormerveer: II. Brouwer te Schoondijke. Aangenomennaar Koudekerk a. d. Rijn J. Sybesma te Zierikzeenaar Medan (Suma tra) W. G. Harrenstein te Noord Scharwoude naar LandsmeerJ. H. Beumée te Stedum. Aangenomen naar 's Graveland, cand. H. Smit te Ierseke. Bedanktvoor Ter AarH. v. d. Zanden te Harmeien voor de Krim J. Sybesma te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Drietal te MaassluisG. J. Koldewijn te Domburg, dr. W. Lodder te IJlst, en E. War- molts te Nunspeet. Ds. A. Scheele, Geref. pred. te Veere hoopt 21 dezer afscheid te preeken en 28 dezer te Kapelle Biezelinge door Ds. L. Bouma van Middelburg bevestigd te worden. Ver. v. Chr. onderwijzers(essen) i n N e d. e n O. B. Blijkens een bericht in de „Ned". zal de salarismeeting van de Ver. van Chr. onder wijzersfessen) in Ned. en de O. B., niet te 's Gravenhage, maar te Utrecht op Woensdag 24 October gehouden worden in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen. Als sprekers zullen optreden de heeren Jonkman (over Salaris en Onderwijs); de Ka merleden v. d. Molen en Gerretson (over Salarissen en het Rijk), en de heer Wirtz (over Onderwijs en de Besturen. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: P. V. A. Galle, leerling machinist, Grenulaan 13, uit Middelburg. A. A. Geers, dienstbode O 43, uit Hontenisse. I. van Houte, brood bakker, Nieuwediepstr. 6, uit Goes. P. J. Verlielst, koewachter, P 93, uit Hoek. N. Baart, dienstbode Q 3, uit Westdorpe. M. Wagenaar, dienstbode, Markt 5, uit Borssele. J. Fonk, boekhouder, Noordstr. 14, uit Ang- vvirden. W. II. K. Ilerkerath, kantoorbed, I). Visserstr. 24, uit Utrecht. M. A. A. van Riel, zonder, Rosegracht 7, uit 's Gravenhage. J. J. Stempels, leerares in de Engelsche taal, Schoolplein 11, uit 's Gravenhage. P. E. Remerij, tramchef, D. Visserstr. 114, uit Phi lippine. E. L. van Puijvelde, kantoorbediende, Grenulaan 36, uit Axel. V ertrokken: L. van Gorkum, lijnwerker bij de Tele- graphie, Lange Kerkstraat 92, naar Heer. A. Versloot, onderwijzer, O. 36, naar Pernis. A. C. Burm, dienstbode, Noordstraat 99, naar Hulst. P. A. G. van Altena, smidsknecht, Tholensstraat 41, naar Ierseke. J. Doorns, zonder, Walravenstraat 8, naar Stavenisse. c! P. Elve, zonder, Donze Visserstraat 56. naar 's Gravenhage. Getorpedeerd. In de „Daily Mail" beschrijft een „getorpe deerde" al de onaangename dingen waaraan hij en zijne lotgenooten blootstonden toen zij weder aan land waren gekomen. Wij kwamen in de haven van X aan land. „Oh 1 getorpedeerd, hè vroegen de liaven- beambteu opgewekt, terwijl ons doorweekt, merkwaardig gekleed stelletje aan land ging. Zij zeiden dat op een toon alsof zij vroegen „Uw trein gemist?" Wij reden naar een hotel. Wij waren nu tamelijk wel zat van het geheele geval in technisch, sensationeel en sentimenteel zeis financieel ^opzichten toch waren wij allen onze kleeren kwijt. Wij hadden voor langen tijd genoeg van torpedo's, onderzeeërs en dergelijke instrumenten van afgrijselijkheid ter zee. Maar de lui in het hotel moesten al de bijzonderheden van het verhaal hooren niet zooals wij later hoorden, uit sympathie met ons leed, maar alleen om het te verge lijken met dat der geredden van de die in het begin van de week getorpedeerd was. Toen ons verhaal uit was, vertelden zij ons, dat onze ervaringen veel minder belangwek kend geweest waren dan die van de vorige geredden. „U zult misschien wel wat kleeren willen koopen, niet waar mijnheer?" vroeg de por tier van bet hotel tamelijk overbodig, aange- z'.en !?iin 9°stume op dat oogenblik bestond uit mijn pyjamas en een reddingsgordol. „Ik kan de firma B. Co. aanbevelen. Hoeren, die getorpedeerd zijn, gaan daar in den regel heen." Wij gingen daarheen in een gesloten rijtuig, om ons eenigszins ongewoon costume niet te laten zien. De winkelier glimlachte als iemand, die oude bekende kranten ziet bin nenkomen. „Morgen, heeren getorpedeerd, niet waar. Juist. Hier hebt U bijzonder geschikte con- fectiecostumes." Hij li'et ons zelfs de namen zien van voorname slachtoffers van vroegere torpedeeringen, wien hij geleverd had. Ik ben nu al negen dagen thuis en heb een eindelooze reeks lui „alle bijzouderheden" moeten vertellenen omdat ik er tenslotte toch levend van af gekomen ben en zelfs niet in het water heb gelegen, zeggen zij allen tenslotte met iets geruststellends in hun toon „Och, tenslotte was het toch nog niet eens zoo heel erg, wel?" Niet zoo heel erg 1 Ik wou dat die vervelende lui het nu eindelijk eens vergaten. Ik vond het erg genoeg!" Slaan op school. Te Rondebosch, nabij Kaapstad, had een onderwijzer in een bui van drift één van zijn leerlingen zóó geslagen, dat het trommelvlies van een der oören gebarsten was. De zóó bezeerde jongen slelde een eisch voor scha devergoeding in, daarbij ondersteund door zijn vader. Zijn plan was geweest, zich tot mar- conigraaf te laten opleiden. Dat plan moest nu worden opgegeven. Van den onderwijzer werd een schadevergoeding van 1000 geëischt. De rechter vond straffen op school goed, maar tuchtiging, welke in mishandeling ontaardde, strafwaardig en stelde het bedrag der schade vergoeding vast op 700. De Tyfoon in Japan. Renter meldt uit Tokio, dat het aantal slachtoffers van den tyfoon van verleden week Maandag gestadig aangroeit. De verliezen en de schade zijn zoo groot, dat een globale schatting nog niet mogelijk is. De stoffelijke schade zal in elk geval de 100 millioen yen te boven gaan. Alleen inde prefectuur Tokio zijn meer dan 500 dooden en zijn 3000 huizen vernield. In 150,000 huizen stroomde het wa ter binnen, 200.000 menschen zijn dakloos. Verscheidene dorpen in den omtrek van Tokio zijn geheel verwoest. Alleen deSoendamoera zijn 300 lijken gevonden. Driehonderd bewoners van een eilandje bij

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2