Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Binnenland. ~F E U I L L E T 0 N. OMH O O G Jaargang. Zaterdag 13 October 1917 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1Franco per post: voor Nederland 1,10. Men abonneert zich bij alie Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit b id verschijnt Dinsdags en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij" den Uitgever D. H, LITT0MIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN L i REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Du. KUYPER. Aan Dr. A. Kuyper zal op 29 October a.s., zijn 8Üen verjaardag, een huldeblijk worden aangeboden door een groot aantal vrienden en geestverwanten. ENGELAND EN NEDERLAND. Naar de bladen melden, heeft de Ëngelsciie legatie aan de vertegenwoordigers van Reuter hier te lande medegedeeld, dat alle telegra fische handelsgemeenschap niet Nederland is verbroken op last van de Britsche regeering totdat de 'Nederl. regeering een einde zal hebben gemaakt aan het doorvoeren van zand, grind en metaalsplinters vaii Duitsehland naar België. liet „Hand." voegt hieraan toe de Nederl. Regeering heeft al liet mogelijke gedaan om zekerheid te verkrijgen, dat geen doorvoer van zand en grind geschiedt in strijd met het volkenrecht. Door niettegenstaande de ver kregen zekerheid den doorvoer te verhinderen, zon zij een volkenrechtelijk geoorloofden door voer belemmeren en tevens de Rijnvaartacte schenden. HOE SOCIALISTISCH BEHEER SPAAK LOOPT. Uit een gnmeenteraadverslag van Zaandam in „De Maasbotte" Inzake de financieóle regeling brandstoffen- voorziening werd besloten, aan ingezetenen, die in de personeelo belasting zijn aangeslagen voor i of 2 haardsteden een toeslag te geven van 51 cent per rantsoen (B. en W. hadden voorgesteld 371 cent). Naar aanleiding dat de Raad tegen liet voorstel van B. en W. deze hoogoro toeslag, welke de gemeente f40.000 zal kosten voteerde, achtte de voor zitter, de lieer K. ter Laan, het oogenblik gekomen, den Raad in deze te waarschuwen, dat hij als verantwoordelijk wethouder van financiën, niet kan nalaten de hoeren in kennis te stellen, dat liet zoo niet langer kan gaan. Zaandam staat aan den-rand van een financieel bankroet. Middelen om meerdere inkomsten te verzekeren zijn gezien de hoogé belastingen niet meer te vinden en liet is dan ook de itM'cning van den Burgemeester van Zaandam spoedig een onbestuurbare gemeente zil worden. Op liet verwijt van den heer Duys, dat do burgemeester heter gedaan had te zwijgen wegens den onguustigen indruk, dien deze mcdedeeling in Den Haag zou verwekken, antwoordde de burgemeester, dat hij de ver antwoordelijke persoon is. De a.s. gemeente- begrooting sluit op papier, doch in werkelijk heid is er een tekort van twee honderd duizend gulden. Het is daarom dat uitvoering van alle sociale maatregelen moet wachten, en dat spreker den tijd gekomen acht, de Raadsleden van den toestand in kennis te stellen. Do mededeeling scheen op de Raadsleden 42) i: Het stond vast hij zou liern aan zijn lot overlaten, geheel de hand van hein aftrekken hij zou liem er voor doen boeten, den ka- raktérloozel 1 Nog een week levens gaf hem de geneesheer. Hij zou het alles tijdig regelen en hij zou de Voldoening, smaken zich tc wreken. Hel' was hem een hitter zoete gedachte, een, die hij koesterde, die hem zekere voldoening ver schafte. En, als soms Karei zich nog inoplit melden, hij zou hem niet meer te woord wil len staan De huishoudster kreeg liet consigne, Karei niet binnen te laten, indien hij soms mocht komen. Hij kwam. Regelrecht van den trein. Driftig belde hij aan. Een korte woordenwisseling, lij Irc.f openen der deur, ontstond tussclien de di nsihode en hem hij wilde regelree.lil naar binnen gaan, indruk fe maken en Werd met de grootste aandacht aangehoord. Alleen de lieer Duys nam het niet zoo 'ernstig, dan moest de Rogeei'ing maar bijspringen, meende hij. ABNORMALE PRIJZEN VOOR DIVERSE LEVENSMIDDELEN. De minister van landbouw heeft de volgeude circulaire uitgegeven: Het is mij gebleken, dat verschillende han delaren levensmiddelen en andere handels waren, zooals vermicelli, puddingpoeder, cacao, chocolade, stijfsel, enz., cpkoopen en tegen abnormale prijzen weder van de hand doen. Ik vestig er nadrukkelijk de aandacht op, dat onder de tegenwoordige tijdsomstandig lieden een dergelijke handel minder geoorloofd is dan ooit en dat ieder, die zich op deze wijze, hetzij aan vasthouding, hetzij aan prijs opdrijving schuldig maakt, zich blootstelt aan inbezitneming en daardoor aan somtijds zeer aanzienlijk geldelijk verlies. (St.ct.) IE AARDAPPELMELLINDÜSTRIE IN GEVAAR. Men schrijft aan „De Standaarduit Do Krim (Ov.)Zeker geen der Nederlandsche industrieën ondervindt meer moeilijkheden met 't in stand houden van liet bedrijf, dan de 'aardappelmeelfabrieken. Toch is deze industrie een onmisbare schakel in de economische keten. Hoe zou, nu elke aanvoer van buiten uitblijft, onze textielindustrie de benoodigde garens sterken van welke grondstof wil men sirosp bereiden, die voor de voeding even onontbeerlijk is als sago, uit aardappelmeel bereid, en aardappelmeel voor huishoudelijk gebruik Maar bovenal in de broodvoorziening kan aardappelmeel een reddende rol spelen, evenals liet vorig jaar, ofschoon er toen weinig meel was geproduceerd tengevolge van den slechten aardappeloogst. Ec zijn toen slechts tot aard appelmeel verwerkt dio aardappelen, welke voor de consumptie ondeugdelijk waren aard appelen die anders noodwendig verloren zouden zijn gegaan, leverden liet waardevolle aard appelmeel, dat zeer duurzaam is, zelfs eenigc jaren kan worden bewaard, zonder kans op bederf. liet vorig was de aardappeloogst slecht, en toch is er zeker nog wel 100,000 ton aard appelmeel geproduceerd uit ondeugdelijke aardappelen, Dit jaar blijkt de aardappeloogst zoo overvloedig, dat in normalen tijd millioenen hectoliters zouden uitgevoerd moeten worden. Het zou nu een daad van wijs beleid ziju, indien de personen of commission', dio inzake vermaling van aardappelen tot aardappelmeel, regelend hebben op te treden, een zoo groot mogelijk kwantum aardappelmeel lieten prodii- ceeren. De veenkoloniale aardappelen zijn voor de consumptie niet zoo geschikt als aardappelen in klei- en zandgronden verbouwd. De zoo zij wilde eerst „de juffrouw" roepen. De laatste kwam op hét gerucht naar be neden ze stuurde liet dienstmeisje weg en beduide Karei, dat zijn komst ongewenseht was en dat de stellrge wil van Van Dalem was, dat Randers hem niet zien mocht. „Maar er is een misverstand in liet spel,'' betoogde hij. „Ik hen zélf ongesteld geweest, moeder is pas overledenhet was me onmo gelijk eer te komen zog liet oom laat me naar hem toe gaan Bijna sméékeud klonk liet. Hem toelaten mocht ze niet. Bovendien, Van Dalem was dood zwak Maar ze zou liern-het genoegen doen, den zieke den sa menloop van omstandigheden mee te deelen wou hij dan morgenochtend niet eens terug komen Ja, stemde hij toe. En ^voedend ging hij heen. Weinig ver wachtte hij van de tusschenkomst der huis houdster. Dat toch alles zóó loipen moest. Gewis, hij verspeelde het ml. En dan? Zijn studiën nog niet voltooid. Zijn schulden, neen, geen bijzonder groette, maar toch be duidende, onbetaald een rekening hier, een onvoldane nota daar, waar men hem niet te lastig viel om zijn goede betrekking met Van Dalem, liet suikeroompje overvloedige oogst der consnmptie-aardappelen produceerende gronden, is nu voldoende voor de aardappelvoorzieniug. Men behoorde dus de vermaling van voor de consumptie minder geschikte aardappelen te bevorderen, ja zelfs te bevelen. Enorme hoeveelheden aardappelen zullen bederven, vooral in de veenkoloniën, omdat de daar verbouwde aardappelen niet duurzaam zijn. Geheel Nederland zou juichen, indien er in deze donkere tijden schepen met 100,900 ton graan onze havens binnen vielen. Maar men weet niet, dat meer dan 100,000 ton zuiver meel in ons land te produceeren is, waarhij tevens een waardevol veevoeder kan worden gefabriceerd. Men bevele dan slechts„pro duceert aardappelmeel uit aardappelen, on geschikt voor de consumptie." Daarmede zou de dreigende crisis in de veenkoloniale landbouwbedrijven zijn opgelost. Men wensclite veel verhouw en liooge op brengsten, en deze wensclien zijn vervuld. Als echter van dezen oogst, zoo overvloedig als ons land zelden heeft voortgebracht, een groot deel moet bederven, dan moet den pro ducenten de lust tot verhouwen wel vergaan. Deze onherstelbare fout zou niet te wijten zijn aan omstandigheden, maar aan personen, en is dan een ramp voor Nederland. RANTSOEN BAK- EN BRAADVET EN ZACHTE ZEEP. De Minister van landbouw heeft liet rant soen van normaal hak- en braadvet, met ingang van 9 dezer, verhoogd tot 350 gram per hoofd en per 4 weken, terwijl het rantsoen van zachte zeep met ingang van denzelfden datum is verlaagd tot 400 gram per hoofd en per 4 weken. (St.Ct.) HET GEBEURDE AAN I)E WIELINGEN. Een Wolff telegram stelt de volgende Duit- sche lezing van liet gebeurde vast. lo. Dat Nederiandsclie landbatterijen Duit- sclie vliegtuigen over den Scheldemond be schoten hebben zonder dat deze zich in liet door de Nederlandsche regeering aangewezen zee-territorium bevonden 2o. dat een van de vliegtuigen, hetwelk, naar men beweerd», binnen de Nederlandsche grenzen geland was, inderdaad er buiten bleef en toen huiten zijn schuld over de grens werd gedreven. Een reden om te iiiterneeren was er niet 3o. dat huiten de Nederlandsche territoriale wateren een Nederlandsche torpedoboot een Duitscli vliegtuig heeft beschoten, dat een vlieger zwaar gewond werd, en dat liet vlieg tuig met den bevelvocrenden officier weder rechtelijk werd opgebracht. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn inmiddels de noodige diplomatieke onderhan delingen tussclien de Duitsehe en Nederland sche regeering over deze aangelegenheid inge leid. Hij bracht een onrustigen nacht door. En onbehoorlijk vroeg, (maar ziekenbezoek komt immers altijd gelegen 1) schelde hij reeds aan. Zijn gelui werd bijna oogenblikkelijk beant woord. Leek wel. alsof er op hem was gewacht. De huishoudster verscheeu met zeer ernstig gezicht. „Ik wilde hij beginnen. „Had mijn heer niet gemerkt, wat er was gebeurd „Gebeurd?" herhaalde hij, werktuigelijk. En van de stoep, waarop hij stond, wendde 11Ij onwillekeurig de oogen naar boven alle gordijnen waren gezakt, alle men sloot rouw. Een oogenblik draaide hem alles voor de oogen. „Kom u even binnen," noodigde ze. Wel zeker, nu was- er geen bezwaar meer, liern toe te laten Hij volgde haar naar het hem zoo welbe kende vertrek, waar hij eens als groene boe renknaap voor liet eerst was binnengelaten, waar hij sedert zoo vaak met Van Dalem had gepraat geschaakt, gekaart, gedronken „Gisterenmiddag," vertelde de „juffrouw," „if mijnheer in slaap geraakt. Toeii u kwam, DE BOMMEN OP CADZAND. Officieel. Met betrekking tot den bom aanval nabij Cadzand in den nacht van 25 op 26 Augustus jl. wordt op grond van militaire waarnemingen van ambtelijke Duitsehe zijde het navolgende medegedeeld „In den nacht van 25 op 26 Augustus jl. passeerde een vijandelijk vliegtuig, dat zich van Zeebrugge naar Knokke begaf, in Ooste lijke richting op korten afstaiyl van de kust, de Nederlandsche grens. Kort nadat liet vliegtuig, dat slechts op geringe hoogte vloog, over de Nederlandsche grens was gekomen, werden in de nabijheid van Cadzand drie a vier groote vuurzuilen waargenomen en ont ploffingen gehoord.'' DE DUITSCIIE VLIEGTUIGEN. (Officieel). In aansluiting met het commu niqué van 30 September j.l. en tor wederleg ging van onjuiste berichten in de Duitsehe pers, kan worden (gemeld, dat de plaatsen, waar de heide Duitsehe vliegtuigen op 25 September j.l. in de Wielingen werden aan gehouden ver bïnnen de Nederlandsche.grens der territoriale wateren liggen. Deze grens is in het zuidelijk deel der Wielingen aange geven door drie gekleurde boeien met Neder landsche vlag als topteeken, liggende in het verlengde der landgrens tussclien Nederland en België. liet Dmtsche vliegtuig dat door een motordefect moest landen, werd ten anker liggende aangetroffen op 2900 meter binnen deze grenslijn, liet tweede vliegtuig datjzonder noodzaak binnen Nederlandsch [gebied kwam, werd aangehouden op 3500 meter binnen de genoemde grenslijn te water liggende. Peilin gen door twee marine-vaartuigen gedaan geven absolute zekerheid omtrent deze plaatsen. DE KOLEN UIT DUITSCHLAND. Het Ned. Corr. Bureau verneemt van be trouwbare zijde, dat zeer waarschijnlijk aan staanden Maandag de eerste treinen met kolen uit Duitsehland zullen aankomen. Vermoedelijk zullen hiertoe 7 treinen der Staatsspoor naar Duitsehland vertrekken. Deze treinen zullen ongeveer in totaal 5000 ton kolen aanbrengen. STEENKOLEN UIT ENGELAND. Een deputatie uit het bestuur van de Ne derlandsche Vereeniging van gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij heeft gistermiddag een onderhoud gehad met den minister van landbouw, nijverheid en handel, over de te verwachten steenkolenvaart op Engeland. In den loop van dit onderhoud is gebleken, dat, in tegenstelling met de loopende geruch ten, de regeering geen enkel schip voor die vaart heeft gerequireerd en dat van regee- ringswege geen enkele waarborg hoegenaamd voot de veiligheid van de navigatie in het versperde gebied gegeven wordt. Het „Hbld." meldt, dat een 13-tal stoom schepen van hier voor het vervoer van de was hij nog niet wakker en hij is ook niet meer wakker geworden. Gisterenavond laat is hij overleden, zonder nog bij kennis te zijn gekomen." Hij stond als verplet. „U weet niet," begon hij, „had oom, of is u er iets van hekend, of er nog een notaris geweest is tijdens ooms ziekte?" Ze keek liern met een lichte ironie aan. „Tijdens mijnheers ziekte Neen wei had de notaris moeten komen, morgen, maar Hij stond op. „Dank u, juffrouw. Goeden morgen." Ze liet hem uit. Bijna nijdig rukte hij de deur achter zich toe. Was het zóó, dan bleef hem geen hoop. Of, zou misschien reeds eerder een guns tige beschikking gemaakt zijn Hij wist bijna zeker van niet, maar, een kleine hoop gaf liet nog. Die was ook spoedig genoeg vervlogen Weldra stond de werkelijkheid in al haar verschrikking vóór hemhij had niets te hopen- Wat aan te vangen (Wordt vervolgd.) DOOR ZELANDiA. Nadruk verboden.!

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1