Antirevolutionair voor. nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Uit de Pers. Binnenland. 1473. Woensdag 10 October 1917. Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. V Aardappelen. De Minister van L. H. en N. heeft, gelijk iedereen bekend is, bepaald, dat geen winter voorraad door particulieren mogen worden opgeslagen. Van verschillende zijden is daartegen reeds geprotesteerd. Echter tot heden tevergeefs. Aan den maatregel ligt een „democratische" overweging ten grondslag. Averechtsche democratie, naar we meenen. De minister vreest, dat bij stagnatie in de aardappelenvoorziening de meergegoeden, die voorraden ineeslagen hadden, onredelijk be voorrecht zouden zijn, boven -degenen, die daartoe niet bij machte waren. Dat klinkt heel democratisch. Maar is de practijk zoo Zijn het alleen de meergegoeden, die voor raden kunnen inslaan? Of men voorraad opleggen kan, is nog niet alleen een quaestie van geldbezit. Er zijn duizenden arbeiders, die jaar op jaar hun winterprovisie opdoen. En er zijn duizenden „meergegoeden", die het niet doen, óf, omdat ze dat gemakkelijker vinden, óf omdat ze geen geschikte berging hebben. Maar bovendien helpt de maatregel van den wal in de sloot. Stel. .dat een gemeente duizend gezinnen telt. 1 Neem aan, dat van die duizend gezinnen 700 gewoon zijn, wintervoorraad op te doen. Dan zou, ware dit thans geoorloofd, de gemeente slechts te zorgen hebben voor de 300 resteerende. Bij stagnatie in den aanvoer, bv. door gebrek aan rollend materiaal, zou toch stellig eerder in de behoeften van die 300, dan van 1000 zijn te voorzien. Bovendien, men weet hoe weinig zorg vaak gedragen wordt voor de dingen, wanneer het gemeentezaken raakt. Verderzal elke gemeente over geschikte opslagplaatsen beschikken Bijvoorbeeld bij strenge vorst Voortsmoet de qualiteit er niet op achter uitgaan, vooral in het voorjaar, als voortdurend de aardappelen versjouwd móeten worden uit de regeeringsdepóts, naar de gemeentelijke bewaarplaatsen, en vandaar weer naar de pak huizen der wederverkoopers. Dan zal Ook de prijs noodwendig moeten stijgen, of, zoo niet, gemeente of Rijk (voor den belastingbetaler gelijkzullen op groo tere kosten gejaagd worden. Al verder zal een legertje ambtenaren moe ten bezoldigd" worden. En loopt de zaak tusschen Rijk en gemeente niet al te vlot, dan is er groot gevaar, dat, trots voldoende aardappeloogst, de gemeen tenaren geen aardappelen zullen bekomen. De regeling is nu zoo, dat binnen 3 X uur elke zending aardappelen van het Rijk aan de gemeente door deze laatste moet zijn betaald. - Geschiedt dit nu niet, en abuizen zijn toch ook op gemeentelijke bureaux mogelijk, zoo kan dat, aldus dreigt de minister in zijn laatste circulaire, aanleiding geven tot ver traging in het uitvoeren van verdere bestel lingen. Slordige gemeentebesturen, en die zijn er ook nog wel, kunnen dus de heele gemeente zonder aardappelen zetten. Zou het werkelijk niet voordeeliger en prac- tischer uitkomen, nu de aardappeloogst ruim voldoende is, als vanouds elk, die daartoe bij machte is, zijn voorraad naar rantsoen te laten opdoen Of moeten weer groote quantums verloren gaan V Het groote boven het kleine. Een merkwaardige gedachtengang is het, die „Het Volk" volgt in een polimiek, die het voert met de mannen van den grafischen Bond. „liet Volk" moet namelijk uitgebreid worden. Het moet heelemaal grootscheeps ingericht. Een ochtendblad moet er ook bij komen. Maar zoo redeneereu de sociaal d> mocra- tische drukkersgezellen, iieel consequent., een ochtendblad brengt nachtarbeid mee. Het is onmogelijk, zonder nachtarbeid, een ochtendblad de wereld in te zenden. En daar bedanken ze voor. Als „Het Volk" anders er niet komen kan, dan maar niet. „Het Volk" vindt deze redeneering bekrom pen en dwaas. Immers, het is een arbeidersbelang, dat de krant zoo goed mogelijk wordt. Eu daartoe moet ze kunnen concurreeren tegen de zoogenaamde „bourgeeis"-pers, of tegen de pseudo-arbeiderspers. Daar deze nu over ochtend-uitgaven be schikt, dient ook „Het Volk" er wel een te hebben. Dat is het groote. En het kleine is, dat enkele typografen daarvoor nachtarbeid moeten verrichten. Staat de keuze zoo, dan de regel toegepast het groote boven het kleine. Daarmee Jis, naar „Het Volk" vaststelt, de zaak beslist. Toch dunkt ons, die regel voor „Het Volk" een zeer gevaarlijke. Naar deze wet gerekend, blijft er vaiv de hooggeroemde vrijheid heel weinig over. Wat is grootwat is klein Het ligt er maar aan, welken maatstaf men aanlegt. Dezen regel toepassende, kan men zijn be ginsel wel geheel op zij zetten. Feitelijk heerscht dan weer het recht van den sterkste. Elke sociale misstand kan er mee bestendigd, elke dwangmaatregel ermee goedgepraat wor den, elk protest ermee het zwijgen opgelegd worden. „Het groote boven het kleine", in den zin als „Het Volk" het bedoelt, lijkt ons meer in den „kapitalistischen", dan in een democra- tischen gedachtengang te passen. Wat principieel verkeerd is, moet men niet ter wille van het succes, aanwenden. Ongelijke verdeeling. „De Botterdamnierschrijft Van verschillenden kant maakt men er op merkzaam op, dat in alle gemeenten niet het zelfde rantsoen rijst en gort wordt toebedeeld aan de bevolking. Terwijl b.v. in Rotterdam in één week per hoofd gewoonlijk hoogstens 1V2 of 2 ons rijst, gort of havermout wordt verkrijgbaar gesteld, heeft elk lid van de Amsterdamsche bevolking meestal recht op 3 a 372 ons- 0°k uit andere gemeenten be richt inen ons, dat het zoo ongelijk toegaat. Dit komt ons voor niet billijk te zijn. Wanneer er weinig rijst is, gaat het niet op, om in sommige gemeenten bijna niets verkrijgbaar ie stellen, en in de hoofdstad met haar groote bevolking veel meer af te geven. Niemafid zal dit de Amsterdamsche bevolking mis gunnen, maar wij gelooven toch, dat dit niet de bedoeling kan zijn van den Minister. Mis schien is een en ander nog ontsnapt aan de opmerkzaamheid van de Levensmiddelen commissies. Wij bevelen haar deze zaak dus aan. EERSTE KAMERVERKIEZING. In de vergadering van de Provinciale Sta ten van Noord-Holland kwam aan de orde de verkiezing van een lid in de Eerste Kamer in de vacature Drucker. Bij de herstemming werd gekozen de heer W. H. Vliegen met 41 stemmen tegen 21 op prof. D. P. D. Fabius en 5 in blanco. VOOR DEN VREDE. Dr. M. Balt te Ede zal namens het Co mité voor den Vrede onderstaanden zendbrief in Frankrijk, Duitschland, Engeland en Ame rika laten verspreiden. Moge de Ileere deze poging, om de consciëntie der volken te tref fen, met Zijnen zegen bekronen. Gij hebt gehoord, dat er gezegd is.Gij zult uwen naaste liefhebben en uwen vij and zult gij haten. Maar ik zeg u hebt uwe vijanden liefzegent ze, die u ver vloeken doet wel degenen, die u haten en bidt voor degenen, die u geweld doen, en die u vervolgenopdat gij moogt kin deren zijn nvvs Vaders, di« in de hemelen is. Heilige Schrift. Aan onze in den Heere geliefde Broe ders en Zusters in de oorlogvoerende Staten. Reeds lang hebben wij Christenen in de Neutrale St3ten met groote zorg om onze strijdende Broeders en Zusters in de oorlog voerende Staten om Gods genade gebeden voor een spoedigen Vrede. Sedert de nooden en moeielijkheden gestegen zijn, gevoelen wij ons gedrongen onzen geliefden Broeders en Zusters ton troost mede te deelen, dat ons gebed tot een ijverig smeeken aangegroeid is. Verder is het ons een behoefte geworden, ons tot U te wenden met de vraag of de Broeders en Zusters zich met ons vereenigen willen m het gebed, opdat het tot één eenig gemeenschappelijk tezamenstemmen wordt van alle Geloovigen voor Gods troon naar Matth. 18- 19„Wederom zeg j.k U: iïidien er twee van U samenstemmen op de aarde over eenige zaak, die zij zouden mogen be- geeren, dat die hun zal geschieden van mijn Vader, die in de hemelen is". Wij willen te zamen, terwijl wij de gren zen, welke door de verschillende kerken en staten getrokken zijn, wegdenken, ons ver ootmoedigd buigen onder de geweldige hand Gods; waarbij wij allen onze groote schuld inzien en bekennen, en nu dagelijks maar vooral iederen Zondag onze handen opheffen naar den Hemel, en smeeken om genade en een spoedigen, rechtvaardigen en gezegenden Vrede. Wij willen de schuldquaestio voor de beide oorlogvoerende machten niet beschouwen, overtuigd als wij zijn. dat wij allen schuldig zijn, allen de geboden Gods verwaarloosd hebben en niet de broederlijke liefde jegens elkander beoefend. Hoeveel leed, sma#t en wee heeft men elkander reeds aangedaan thans willen wij gaarne tusschenbeide treden en de handen der strijders in elkander leggen tot verzoening. Daartoe moot men de wapens nederleggen en naar het Vredespaleis iu den Haag komen om te beraadslagen tot een rechtvaardige gezegende Vrede verkregen is. O, laat ons daarmede haast maken, want wanneer de Vrede er eens is, zullen wij allen diep berouw gevoelen over al het leed, dat men elkander aangedaan heeft en zeg gen ach, hadden wij toch eerder de vredes- *zaak ter hand genomen. Gaarne willen wij Hollandsche Geloovigen de Vertegenwoordigers van alle oorlogvoerende Staten jubelend ontvangen en met de Gede legeerden van alle Landen voortvaren in het gebed, dat de Heere der Heirscharen, de Koning de Koningen zegenend Zijne handen mogen uitbreiden en Wijsheid en Verstand geven, opdat de beraadslagingen tot besluiten leiden, waarbij aan all«n recht gedaan wordt en een rechtvaardige gezegende Vrede tot stand komt. Lof, roem, dank, eere en aanbidding zij het Lam Gods, hetwelk de zonde der wereld draagt en de wereld overwonnen heeftAmen, Halleluja, Ja, Amen Het Arbeidscomité van den „Oproep tot gemeenschappelijk gebed in de neutrale staten voor den vrede". Dr. M. Balt, Ede Prof. Dr. II. Bouwman, Kampen Ds. A. M. Diermanse, den Haag G. W. F. G. Eichhorn, Amsterdam Dr. A. F. Kruil, RotterdamMr. R. van Maare B.Jz., ArnhemJhr. S. B. Ortt, Rot terdam Ds. W. B. Renkema, Arnhem A. W. Vos, Bennekom S. Wouda, Berkel. INSCHRIJVING LANDSTORM. De minister van Oorlog heeft de inschrij ving voor (\en landstorm bevolen, zonder daartoe te belmoren, van de personen, gebo ren in 1877 en 1876. De keuring zal voorloopig nipt worden ge houden. DE GRIEVEN DER BOEREN. De Noord-Brabantsche Christelijke Boeren bond heeft zich tot den Minister van Land bouw gewend toet een adres, waarin het o.m. dank zegt voor de getroffen maatregelen, waardoor het Besloten heeft de boeren niet meer te adviseeren andere gewassen in plaats van rogge en tarwe te verbouwen. Hot hoofdbestuur verklaart echter teleur gesteld te zijn, dat le. de prijs der rogge niet is gesteld op f 25 de 100 kilo 2e. niet toegezegd is, dat de prijs dor kunstmeststoffen zal worden verlaagd, én 3e. niet een deel van den oogst voor eigen levensonderhoud aan de boeren is gelaten. Het hoofdbestuur verzoekt alsnog deze ver langens in te willigen. SERGEANT LOK. Generaal-majoor Boellaard tot Ilerwijnen heeft, naar de „Nieuwe Ct." meldt, naar aan leiding van zijn oproep, om aan sergeant Lok een herinnering te geven aan het neer schieten van een vreemd vliegtuig, voor dat doel f 818.90 ontvangen. De serge ant heeft gekregen een gouden horloge met inschrift en een gouden ketling en verder een bedrag van f 646.70. Het geschenk is bij eengebracht door ongeveer 1225 personen. ROTTENDE AARDAPPELEN Te Stadskanaal, aldus schrijft ons een der korrespondenten van het Noorden, is een druk bezochte vergadering van verbouwers van veenkoloniale aardappelen gehouden, waarin bitter geklaagd werd over „het ergerlijk ge talm der regeering met het nemen eener be slissing inzake het aanvangen der aardappel- kampagne". In normale jaren begint die kam- pagne begin September. Nu is het al Octo ber doch van een vergunning of een regeling is nog geen spoor. Het nadeel van dit getalm is, dat reeds reusachtige kwantums tot verrotting zijn over gegaan. Sommige boeren op laag gelegen gronden hebben reeds geconstateerd, dat een vijfde deel van den oogst is verrot. Het ver rottingsproces is door de vele zomer regens van veel grooter omvang dan andere jaren, terwijl men met het vermalen der minst- duurzame soorten nu reeds een volle maand ten achter is. Nadrukkelijk werd besloten geenerlei an dere wenschen te bepleiten of een volledige openstelling der fabrieken te vragen. Alleen werd een commissie benoemd die zal trachten van de Regeering gedaan te krijgen, dat zieke en tot rotting overgaande soorten worden ver werkt. Ter vergadering bleek, dat het getalm be- invloed wordt door de te Kiel Windeneer op regeeringslast te nemen proeven met vezels. Die proeven vorderen echter niet snel en als daarop moet worden gewacht dan is'de el lende op het gebied der aardappelfabricage niet te overzien. („Het Volk.") MIJN GESPRONGEN. Gisterenmorgen is op het strand voor den Boulevard Favauge te Zaudvoort een mijn gesprongen. Van verscheidene villa's werden de deuren en ruiten uit hun voegen gesla gen. Een groote verwoesting werd aange richt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade wordt geschat op 30.000 gulden. PETROLEUM. De minister van L, N. en H. heeft aan de burgemeesters bericht, dat bon no. 1 dei- verstrekte petroieurakaarten geldig wordt ver klaard van 15 t/m. 31 October, en dat daar op verkrijgbaar kunnen worden gesteld 2 liter petroleum. De toewijzingscommissie voor petroleum deelt mede, dat zij voor het veehoudersbe- drijf geen petroleum kan beschikbaar stellen. De commissie meent echter, dat de kaarsen commissie met een voorbereiding in deze werkzaam is. KOFFIE EN THEE. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening herinnert er aan, dat van 5 tot en met 13 dezer een half ons koffie of een half ons thee kan worden gekocht tegen inlevering van het lichaam van een brood- io<l ILOJI ha(

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1