JSteaa? (loez,:J' C—' Leestafel. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. loopen nacht vermeldden vliegers, datgansch Duinkerken door bomontploflingen een prooi der vlammen is geworden. Hiermede is de hoofdopslagplaats van het Belgische leger en een der grootste havens van overlading voor het verkeer tusschen Engeland en Frankrijk vernietigd. De vliegers, die Duinkerken gebombardeerd hebben, constateerden dat de ontstane bran den zich uitgebreid hebben. Hedennacht werd medegedeeld, dat Duin kerken nagenoeg geheel vernietigd is. De „Vorwarts" schrijftMet voldoening wordt door de oorlogsmaniakken, met teleur stelling door de vredesvrienden er op gewezen, dat in deze redevoeringen een nauwkeurige verklaring over België niet werd afgelegd. Wij hebben reeds Maandag er op gewezen, dat de Duitsche regeering tot het alleggen van zulk een .verklaring bereid is, maar dat zij het juiste psychologische oogenblik nog meent te moeten afwachten. Is de openlijke bespre king zoo helder, dat het ontbreken eener nauwkeurige verklaring over België als de eigenlijke belemmering voor den vrede schijnt te zijn, dan zal die belemmering worden weg genomen. Na de woorden van minister Von Kühlmaun is dat een kwestie van een paar weken. Meenen wij daardoor de taktiek der regee ring juist te hebben weergegeven, zoo zijn wij er toch niet van overtuigd, dat deze zelf juist is. Door deze taktiek der regeering moet bij de vrede niet voor ons, doch ook voor hen een menschens waardig goed is. Voor het oogenblik zullen zij de militaire verstoktheid van Duitschland afkeuren en de vredesvrienden zullen ontmoedigd worden. Dit alles kan en moet worden verdragen als het werkelijk niets is dan een kort diplomatiek voorspel, en als de rekening blijkt juist te zijn, dat een Duit sche verklaring ten gunste van de Belgische onaf hankelijhheid binnen korten tijd een af doende uitwerking zal hebben, die thans nog niet wordt ingezien. Bli]kt echter deze betekening valsch te zijn, dan moet de Duitsche regeering op de scherpste aanvallen voorbereid zijn. BERLIJN, 2 October. („Wolff.") Den 30en September heeft in de Thalia-zaal te Ant werpen een vredesbetooging van den Bond voor den Wereldvrede (afdceling Antwerpen) plaats gevonden, waaraan ongeveer 2000 per sonen deelnamen. Met algemeene stemmen werd een resolutie aangenomen, waarin voor een vrede zonder annexatie en schadevergoe ding wordt opgekomen en die zich tegen de voortzetting van den oorlog tot het bitter einde keert. Redevoeringen werden gehouden door de afgevaardigden Hendrikx (katholiek), Augusteyus (lib.), Joris (sociaal dem.) en een vertegenwoordigster der vrouwenbeweging. Compère Morel betoogt in de Humanitó, dat, wanneer de oogsten van dit jaar niet véél beter uitvallen dan die van verleden jaar, de toestand in F r a 11 k r ij k in 19t8 „uiterst tragisch" zal zijn. De 'groote fout, die de verschillende regeeringen, die elkaar sedert Augustus 1914 aan het bewind zijn opgevolgd, begaan hebben, is, volgens dén schrijver in het socialistische blad, dat zij te zeer uitsluitend op het militaire karakter van den oorlog gelet hebben. Ondanks een hard- nekkigen veldtocht met de pen en het woord in de pers en in het parlementondanks de verschillende ontwerpen tot organisatie van den landbouw, die er uiteengezet zijn en de wetsontwerpen ten opzichte van de verlaten terreinen, ingediend bij en behandeld door de Kamersondanks het herhaalde beroep van wat er van boeren op de akkers was ach tergebleven, van de vrouwen, kinderen en grijsaards, die nog veldarbeid verrichten, be schouwde de regeering ongetwijfeld deze kwestie als van ondergeschikt belang en schonk er zoo weinig beteekeuis aan, dat er een ramp volgde. Compère-Morel dringt er dan ook op aan, dat er thans met de grootste snelheid de krachtigste beschikkingen geno men worden om den Franschen landbouw op de been te helpen. In de eerste plaats moeten er arbeidskrachten gevonden worden en wel terstond. Het zou gemakkelijk zijn die in Spanje, Marokko, Indo-China aan te werven nog gemakkelijker is het, zegt Compère Morel, die arbeidskrachten in Frankrijk te vinden, n.l. onder de oudste soldaten in het Fransche leger. Waarom niet uit den Franschen bo dem halen wat noodig is voor de dagelijksche voeding van de legers, waarvan het grootste gedeelte op Franschen bodem staat. Waarom niet de scheepsruimte gebruikt uitsluitend om de grondstoffen aan te voeren, die men niet in Frankrijk kan vinden? Waarom niet ge profiteerd van het Fransche klimaat en de vruchtbare Fransche akkers, instede van te trachten het aantal tonnen te vergrooten van den invoer, die ten zeerste belemmerd wordt door de duikbooten, wier optreden aan 'de Franschen sommige vrij pijnlijke ontberingen oplegt. Voor Compère-Morel is het niet twij felachtig, dat Frankrijks bondgeuooten dit gemakkelijk zouden begrijpen en niet aarzelen het aantal hunner manschappen uit te breiden opdat Frengrijk zijn oudste lichtingen zou kun nen ontstaan. In de Matin lezen wij, dat volgehs de voor- Ioopige schatting van het Fransche ministerie von landbouw de graan oogstinFrank- r ij k dit jaar nog niet de helft bedraagt van den oogst in een normaal jaar. (N.RC.) 1. De boeken, genoemd Apocriefe. Uit gave J. H. KOK te Kampen, afl. 6—8. Met deze afleveringen is dit werk compleet. Wie nu een mooie uitgave verlangt, ge drukt op extra papier, met zeer duidelijke letter, kan hier terecht. 2. Maranatha- Scheurkalender door Ds- J. J. KNAP. Dr. J. C. DE MOOR en L. PENNING. We ontvingen het proefschild, een treffende voorstelling bevattende van de~ wijze en de dwaze maagden, als de Bruidegom komt. De uitvoering is schoon. De prijs zal zijn 60 cent. Met premieboek Het eenzame bidden door wijlen Ds. KNAP (van Heeg) kost hij f 1. 3. De Gezondheid. Uitgave MORKS, Den Haag, afl. 19, bevat; Over pijn bij dieren Dieet voor galsteenen. De juiste manier om te boësten. Lupus en het Fuitenlicht. Wen ken voor verpleegsters. Henna. Dieet en kleur der huid. Wat iedereen van vuur en licht behoort te weten. De schoonheid dei- vrouw in het oud-worden. Slaag als opvoe dingsmiddel (zeer interessant). Het geestes leven van het ongeschoolde kind. Genezingen in den droom. 4. Dertiende jaarverslag van Vrederust. De lezing zal ongetwijfeld de liefde tot het heerlijke liefdewerk der verplegiug van de geesteskranken aanwakkeren. Er is nog veel noodig. Ook voor de kerk is pas de helft (f 10.000) binnen. 5. Vrij en Blij. Kindertijdschrift (5—14 jaar.) Uitgave BOSCH, Nijverdal. De. eerste afl. werd ons ter beoordeeling toegezonden. We zeggen na inzagedat is wat we misten. Naar zulk een tijdschrift grijpt elke jongen en elk meisje. De uitgave van dit Chr. kindertijdschrift verdient aller steun. Naar we vernamen zijn in de vorige maand aan de brandstoffen-commissie alhier, 35,000 K.G. Industriekolen beschikbaar gesteld ter distribueering. Er zijn Industrieelen echter in onze gemeente die nog steeds op indu striekolen wachten. In de week van 1 October wordt voor elk gezin ruim 200 K.G. huisbrand kolen beschik baar gesteld. Door den heer de Jager en anderen was een adres aan den Rijkskolendis- tributeur gericht, om meerdere brandstof in Ter Neuzen verdeelt te zien. Het antwoord daarop is als volgt „Naar aanleiding van uw schrijven, betreffen de de distributie van brandstoffen, heb ik de eer u te berichten, dat blijkens nauwkeurige cijfers kan worden aangetoond, dat voor de gemeente Tor Neuzen naar evenredigheid niet minder kolen werden beschikbaar gesteld, dan voor andere braudstoffencommissiën. Aangezien echter over geheel Nederland brandstoffenood heerscht, en de distributie overal plaats heeft bij betrekkelijk kleine hoeveelheden, is het zeker verklaarbaar, dat zulks ook liet geval zal zijn, in uwe gemeente. Evenwel kan ik u mededeelen, dat de Rijkskolendistributie te 's-Gravenhage zal trachten, spoedig eeue vrij groote hoeveelheid kolen naar Zeeuwsch-Vlaanderen te zenden. Nog deze week zal eeue hoeveelheid van 500000 K.G. huisbrandkolen voor de brand- stoffenconnnissie te Ter Neuzen worden be schikbaar gesteld, dus voor elk gezin ruim 200 K.G." Door den heer Nobels en anderen te Sluis kil was een adres aan den R. kolendistribu- teur geriebt, waai in gewezen werd op te weinig brandstof, en dat inplaats van turf, derrie werd gedistribueerd. Het antwoord daarop is van den volgenden inhoud „Naar aanleiding van uw klacht, betreffende distributie van brandstoffen, heb ik de eer U te berichten, dat ten onrechte door U wordt beweerd, dat in plaats van turf, derrie, werd gedistribueerd. Deze brandstof is officieel door de Rijks kolendistributie te 's-Gravenhage onder de benaming turf toegewezen. Tot op heden werd door geen enkele brandstoffencouimissie in Zeeuwsch-Vlaanderen derrie gedistribueerd. Bij onderzoek op een bureau is dan ook gebleken dat deze turf een vergelijking kan doorstaan met turf uit de Noordelijke provin.- ciën, wat het calorisch effect betreft. Even wel is het aschgehalte hooger. Dat deze turf zoo hoog in prijs is, vindt hoofdzakelijk zijn oorzaak in het feit, dat de kosten van graven aanmerkelijk hooger zijn, dan van andere turf, omdat dit z.g. laagveen gegraven wordt uit gronden, welke voor hooge 3rijzen worden aangekocht en na uitgraving vrijwel waardeloos zijn. Wanneer de brandstoftènnood niet zoo groot was, zou men daarmede zeker niet begonnen zijn. Wat betreft uw klacht, dat zoo weinig brandstof in uwe gemeente wordt verstrekt, moet ik U erop wijzen, dat voor de Gemeente Terneuzen, blijkens nauwkeurige cijfers niet minder brandstof werd beschikbaar gesteld, dan in andere gemeenten van Zeeuwsch- Vlaanderen. Het zal U echter bekend zijn, dat in geheel Nederland betrekkelijke geringe hoeveelheden brandstoffen worden gedistribu eerd, zoodat bet toch zeer verklaarbaar is, dat zulks het geval is in Zeeuwsch Vlaan deren. Evenwel kan ik U mededeelen, dat op het eiude dezer week vijf honderdduizend kilo gram huisbrandkolen voor de brandstoffen- commissie van Terneuzen beschikbaar zullen worden gesteld. Dinsdagavond was omstroeks 10 uur boven onze stad eene vliegmachine duidelijk hoorbaar. Tegelijkertijk was hier zeer hevig kanonge bulder te hooren, terwijl honderden menschen naar de luchtgevechten stonden te kijken Van de alhier opgerichte huurcoinmissie maken deel uit de heeren D. J. Dees, voor zitter, L. Wabeke, vice-voorzitter, J. de Feij ter Jacz. (voor de verhuurders); N.Hamelin'k (voor de huurders), benevens de heer J. J. de Jager. I laatsvervangende leden zijn de heeren Aug. B. de Meijer (voor de verhuurders), P. II. IJsebaert (voor de huurders) en Joh A Feij. n Dinsdag werd te Axel door notaris J. A. Dregmans ten verzoeke van de wed. en erven van P. Verstraten Jz. verkocht een hofsteedje, bestaande uit huis, schuur en weiland in den polder „Capelle", groot (4 gemeten 113 roeden) Kooper werd de heer J. de Visser Mz., land- bouwer en koopman te Axel-Magarette, voor 1 Januari a.s. zal te Axel een locaal rijkstelefoonnet worden gevestigd. Gedurende de feesten te Hulst op 6-7- en 8 October, vertrekt de laatste trein uit Hulst een uur later. 7. Tot tijdelijk onderwijzeres aan school I te IJzendijke aldaar is benoemd mej. S. Bruins te Groede in plaats van de heer Hoste te Oostburg, die bedankt heeft. Aardenburg. Dinsdagavond hebben telkens weer vliegeraanvallen plaats gehad op de kust. Omstreeks 10 uur kwam een Engelsche vlieger, achtervolgd door een Duitsche," boven Neder- landsch gebied. Hij vloog laag over Aardenburg en gaf seinen, rood. wit en groen. Aan de grens gekomen werd hij door de Nederland- sche grenswacht en daarna door de Duitsche beschoten. Hij wist evenwel weer omhoog te komen en ontkwam in noordedijke richting. Ook later kwamen nog herhaaldelijk vreemde vliegers boven ons land. Een niet alledaagsche advertentie leest men in het „Middelburgsch advertentieblad". Verloren een nieuwe „Zeemelap." Gaande van de Markt naar de Bree. S. v. p. terug te bezorgen, en dan het adres. Waren het granaatkartetsen Een Engelsthe machine Men meldt uit Sluis aan het „Vad:" Zoo juist kwamen wij hier aan om de ruïne in oogenschouw te nemen, die hier door het vallen van twee bommen is aangericht en om deze te kunnen vergelijken met die, welke te Zierikzee was aangebracht. Wij kunnen ver klaren dat, al moge het zeer gelukkig zijn dat hier geen menschenlevens te betreuren zijn, de uitwerking der bommen aan de gebouwen niet minder erg is. In de KapelJestraat zijn vooral de woningen van bakker Versluis en van Cau- wels en Aarnaudts zwaar getroffen. De bom viel op de grens van de erven van Versluis en Cau wels, sloeg een zeer diep gat in den grond en vermelde de achterhuizen totaal. Deuren werden weggeslingerd, het dak van de bakkerij lag bij Aarnaudts in den tuin. Versluis' vrouw en dochter, die boven-voor slapen, waren juist naar bed, wat hun redding is geweest. In de Nieuwstraat was de toestand nog er ger. Ook hier een diepe put achter het huis van den schoenmaker Heirman, een ontzetten de ruïne. De beide kinderen van Heirman slie pen in het achterhuis en lagen onder een groote puinhoop bedolven. Men "begrijpt niet hoe de kinderen ongedeerd er onder vandaan zijn gekomen. Het meisje van 12 jaar be schermde haar 8 jarig broertje, die pas ge opereerd is, tegen het puin. Na hard werken mocht het gelukken de kleinen uit hun ne telige positie ie redden. Nog zij gemeld, dat een andere vrouw met twee kinderen, die ook in het achterhuis wo nen, juist te Vlissingen waren. Zij kwamen Dinsdagmiddag de plaats, die hun doodsplek had kunnen worden, in oogenschouw nemen. De kapitein-garnizoenscommandant stond ons vriendelijk te woord en uit zijn mede- deelingen bleek, dat men hier waarschijnlijk te doen heeft met granaatkartetsen, afgescho ten op een naar Nederland gevluchte Engel sche vliegmachine. Dit blrjkt behalve uit de gevonden stukken ook daaruit, dat op de grens de lichtseinen werden gegeven, die Duitsche vliegmachines waarschuwen als zij op neutraal gebied dreigen te komen en de machine, die boven Sluis kwam, keerde niét terug. Reeds is door den kapitein een com missie gevormd, die de schade op f 55.000 schatte. Een ooggetuige, die den bomaanval van be gin tot het eind medemaakte, deelt ons mede Omstreeks 10 uur stond ik in de Kapelle- straat bij het postkantoor, toen ik plotseling boven mijn hoofd het geronk van een vlieg machine hoorde, onmiddellijk gevolgd door een hevigen slag. 100 M. van mij af zag ik, dat het achterhuis van den schoenmaker Her mans door een bom, die op de achterplaats was gevallen, geheel vernield werd. Nog voor ik van den schrik bekwam viel er een tweede bom, nu 10 M. van mij af op de ach terplaats van het huis van den bakker P. Versluis, van welk huis eveneens het achter gedeelte vernietigd werd. Door den lucht druk werd ik een weinig op zijde geduwd. Na de ontploffing der bommen bemerkte men een hevigen zwaveldamp. De gaiage van den fietshandelaar Murtjn is oveneens beschadigd. De schuur van'den heer Duforcé beliep mede groote schade. Vële ruiten in den omtrek der straten zijn ingeslagen. Spoedig nadat de bommen gevallen waren en de machine verdwenen was, liet kapitein Larnour de straten afzetten en een schild wacht voor de getroffen huizen plaatsen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amsterdam (vac. Heldring), r Ó-- Briede, pred. te Franeker (vaca- te h'S'E C' Vunderhik, predikant Bedankt voor MeliskerkeDs. Ouwejan te Waverveen. Geref. Kerken. Beroepen te Sliedrechtds. A. Schippers, e Doesburg; te Haarlem: ds. R. E. van Arkb te Soest. Beroepen te Drachten (2e predikants-(plaats): ds. K. van Anken te Pernis. Bedankt voor Werkendam; ds. A.Endree te Schoonhoven. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Utrechtds. L. de Bruijne te Zaamslag en ds. A. Visser te Leeuwarden. ,Pf- L- Aalders. sinds November 1912 geestelijk verzorger op de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom, is ongesteld. Hij kan zijn arbeid niét verichten, waarom pogingen aangewend worden hem tijdelijk te doeu ver vangen door een theologisch candidaat. Hollandscheveld (Zuid-Oost) is de nieuwe kerk ingewijd. Tot kerk-en pastoriebouw had een onbekende uit Amsterdam door be middeling van ds. T. Doevendans aldaar f30 000 gegeven. Zoo was de jongste gemeente der Hervormde Kerk spoediger tot zelfstandigheid gekomen dan verwacht werd. Een buitengewoon brutaal stukje op het ge bied van inbreken heeft zich op klaarlichten dag in de St. Nicolaasstraat te Amsterdam afgespeeld. Een grootmeester in het edele vak der zwijntjesjagerij die zich dan ook in de bij zondere belangstelling van do politie mag verheugen zat schuin tegenover ons re- dactiobureau op een stoep schijnbaar onver schillig te droomen. Het jongmensch bleek zich echter bijzonder te interesseeren voor het perceel no. 56, waar een pakhuis voor electrische apparaten is gevestigd en deze bo- langstelling was aan de aandacht van de po litie niet ontsnapt. Oude bekenden weten elkaar altijd te vin den. Toen het jongmensch aanstalten maakte om weer de stad in te trekken, werd dan ook, vanwege de oude vriendschap, besloten, hem te volgen. En niet tevergeefs. In de Jordaan bleken nog twee 'andere vrienden te zitten, die uitverkoren waren de geheimen van ons jongmensch te deelen. Weldra zag men het drietal met een handkar gewapend hun schreden weer naar de St. Nicolaasstraat te richten, waar voor het per ceel 56 halt werd gehouden. Het slot van het pakhuis was spoedig vol gens alle regelen der inbrekerskunst gefor ceerd, zonder dat het passeerend leekenpu- bliek er de minste aanstoot aan kon nemen. Lu alsof liet hun dagelijksch werk was, be gon het drietal de handkar in het zweet huns aanschijns met ijzeren geleidingspjjpen te la den. liet ware werkelijk zonde geweest hen. te storenZoo dacht de politie er ook over- In het onbetwist genot van een 500-lal pij pen verdween het drietal weer met de hand kar naar een bekend adres op de Snoekjes graebt, waar het spul tegen inbrekersprijs van de hand werd gedaan. Toen de koop was gesloten, was echter tevens het juiste tijdstip aangebroken, om ook de helden vaif dit avontuur achter slot te brengen. De drie dieven en en eerlijke heler werden vriendelijk uitgenoodigd op het politie bureau eenige ver trouwelijke mededeelingen te willen doeu. In afwachting daarvan werd op de pijpen en de handkar vast beslag gelegd. „Tel." De Gezondheidscommissie te Rotterdam geeft in een schrijven in ernstige overweging „hooikisten' niet te vullen met hooi, doch met een andere slecht warme-geleidende stof b v. houtwol en papiersnippers, zulks ter ver mijding dat de in het hooi steeds aanwezige bacteriën in het voedsel dringen en dit bederven Voorts word geadviseerd als bekleedsel niet katoen te gebruiken, maar flanel. Ook moet men soep niet te lang in de hooikist bewaren. Door den burgemeester der gemeente Voor- burg is in beslag genomen, met machtiging daartoe door den minister van L.. N. en H., bij den heer F. A. W. van Overbeek. Handel; drijvende onder den naam van Middenstands,- Vereeniging „Mercurius", Westeinde D 67 Voorburg, een partij groot 1100 K.G. koffiedik, benevens een partij uit koffiedik getrokken extract, hetgeen in den handel wordt gebracht onder den naam van „Ideaal Extract Supe rieure, vervang Mocca". De inbeslagneming geschiedde op grond van de distributierege- ling voor koffie en tliee. VOOR DE JEUGD. Willen de jongens en meisjes me even la ten weten, of ze dezen winter de gelegenheid zouden hebben, 's avonds hun raadsels klaar te maken Of zullen we dezen winter maar overslaan Geef vóór Woensdag a.s. even-antwoord, hé 7 Groetend, De jeugd-Redacteur. Een oordeel van de „Vorwarts." Uit België. De Honger voor de deur. TER NEUZEN, 5 October 1917. Bommen op Sluis. Een brutaal stukje. Hooikisten. Voor koffieliefhebbers.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2