Hntirmiutionair voor nieuws» on Advertentieblad Zeeland. FEUILLETON. OMHOOG! Binnenland. Buitenland. Zaterdag 6 October 1917. Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT00IJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. V Steeds echter Nationaal. Op ons protest inzake enkele beweringen in het Standaard artikel over Staats-Vlaan- deren", dient het blad op de volgende wijze van bescheid. „Onze klacfjt, dat in Staats-Vlaanderen liet echtnationale element in de laatste jaren terrein verloor, en dat niet zoo klein contin gent van Belgisch origine door Belgische land eigenaren in deze afgelegen streek was ingezet vond bestrijding in Luctor et Emergo, ons uitnemend orgaan uit Ter Neuzen. Ziehier wat de geachte redacteur van dit blad tegen ons aanvoert (Volgt een gedeelte van het artikel in ons blad. Red. L. et E.) Daarna vervolgt De Standaard" „We stelden er prijs op dit protest on verkort op te nemen, en aarzelen niet luide uit te spreken, dat niets ons inniger verheu gen zal dan straks het hier beweerde in de houding van het afgelegen gewest te zien bevestigd. Toch is het nu geleverd bewijs ons nog te zwak. Dat in Staats-Vlaanderen de Calvinistische elementen steeds tot de trouwste belijders van heel Nederland, behoorden, stond ook voor ons steeds vast. Voor geen enkel deel van het overige land deed wat in Staat-Vlaanderen woonde in cordate belijdenis en.in trouw aan onze beginselen onder. Dit wist ieder, en ook wij waren er niet onkundig van. Juist daarom betreurden we het zooveel te meer, dat kenners van de streek ons de laatste jaren zoo herhaaldelijk klaagden over ver mindering van het eciit nationale element en de inperking van hun politieken invloed Vooral kwam gedurig de klacht totons.dat het Belgische element wel Roomsch was, maar politiek zeer beslist liberaal, en dat deswege zelfs de Roomsche geestelijkheid niet in staat bleek de ook door haar gesteunde candidaten te doen triomfeeren. Deze lieden van Belgische herkomst waren van huis uit liberaal en stemden daarom steeds liberaal. Zelfs werd niet verheeld, dat meer dan één Belgische boer, wat hemzelf aanging, gaarne op den niet liberalen candidaat zou stemmen, maar dat de Belgische eigenaar van het land, die veelal volop liberaal, of zelfs radicaal was, dat niet toeliet. Voorzoover we konden oordeelen, scheen de uitkomst vandestombus, bij vroeger vergeleken dit wel ten deele te bevestigen. Niets zal ons echter liever zijn, dan dat de redactie van Luctor et Emergo ten slotte gelijk krijgt. Moge bij de eerstvolgende verkiezing de uitslag van de stemming ons hierin ongelijk geven, en de eere vau Staats-Vlaanderen, alsnog van ouds in zijn meerderheid van be volking Calvinistisch, vernieuwen." Naar aanleiding van dit antwoord merken wij het volgende op. 41) HOOFDSTUK XIV. In "het ruime slaapvertrek, waarvan de openstaande deuren uitkwamen op een fraai balcon, waren de gordijnen halverwegen ge zakt. Het binnenstroomeude licht, dat de milde September zon uitgoot, moest getemperd worden, opdat het den lijder, die op het ledi kant lag uitgestrekt, niet te fel in de oogen stralen zou. Van Dalen was het. Zijn oude kwaal had zich den laatsten tijd met meer nadruk laten gelden. Eerst had hij gemeend, dat de aanval van voorbij gaanden aard zou zijn en dat hij met een paar dagen het bed te houden, er weer wel bo\ enop zou zijn. Maar het proces, dat al lang werkte zette door- De geneesheer, die ten slotte werd -ontboden, schokschouderde. Een verouderde, Onzerzijds was niet beweerd, dat Zeeuwsch- Vlaanderens bevolking in haar meerderheid Calvinistisch is. Evenmin hebben we betoogd, dat de stem bus na Glinderman zich meer en meer ten gunste van Rechts uitsprak. We hebben deze punten zelfs niet aange roerd, om de eenvoudige reden, dat deze zaak niet in geding was. Immers, het Standaard-artikel handelde over het gevaar dat een onverdedigd of te slap verdedigd Zeeuwsch-Vlaanderen voor een eventueelen vijandelijken aanval een gemak kelijke prooi zou opleveren. Én nu werd de noodzakelijkheid van een volledige weerbaarmaking bepleit, ook al mee om deze reden, dat de bevolking niet natio naal betrouwbaar meer kon heeten. Het Belgische element, zoo Heette het, won in toenemende, mate. Daartegenover stelden wij eenige argumen ten we lieten de feiten uitwijzen, dat de voorstelling van „De Standaard" verkeerd was. Vindt nu „De Standaard" het „nu gele verd bewijs nog te zwak," zoo antwoorden we, dat het zelfs in het geheel niet als be wijs wil worden aangemerkt ten aanzien van het politieke vraagstuk, dat nu naar voren werd geschoven. - Dp dit vraagstuk gaan we nu niet in, om dat het het punt in quaestie niet raakt. We hebben goede hoop, dat „De Standaard" ons „bewijs" inzake de nationale betrouw baarheid van de Zecuwsch-Vlamingen afdoend zal achten, vermits ze boven haar driestar het opschrift plaatste„Steeds echter na tionaal." Zoo is het. DE TREINEN NIET VERWARMD. Volgens „Het volk" is liet nu zeker, dat in a.s. winter de reizigerstreinen niet verwarmd zullen worden. Wel zullen de afdeelingen voor het treinpersoneel in de D, LD ED- voertuigen, zoowel in personen- als goederen treinen met stoom verwarmd worden, voor zoover deze wagens onmiddellijk achter de locomotief geplaatst zijn, of daarvan niet door personenrijtuigen gescheiden zijn en treinper soneel in die wagens dienst doet. De bestel- goederentreinen zullen worden verwarmd voor zoover zulks beslist noodzakelijk is. LEDERPRIJZEN. De Minister van Landbouw heeft de vol gende maximumprijzen voor ieder vastgesteld le. Tussenhandelprijzen (dit zijn de prijzen tegen welke leder door de leden der Leder- vereeniging aan schoenmakers ten hoogste zal mogen worden verkocht) f4 per K.G. '2e Kleinhandel prijzen (dit zijn de prijzen tegen welke zolen en hakken aan zelfrepara- teurs ten hoogste zal mogen worden verkocht) voor kinderschoeneu 25/30 gewicht ongeveer 0.110 K.G' f0,50 voor idem 31/36 (gewicht bovendien veronachtzaamde leverkwaal, liet weinig hoop op herstel. Hij vleide zijn patiënt niet. Daar lag van Dalen, mokkend, morrend Zou het levefi hem, die er met zoo ruime teugen van placht te genieten, nu gaan ontglippen Zeker, hij was niet jong meer, maar toch nog geen zestig. Moest nu reeds liet einde zijn Zijn levensbeschouwing, welke hij immer had gehuldigd, werd op harden proef gesteld. Nu kwam de beurt aan hem, hij kon het zich niet verheimlijken. Nu ja, hij wist wel, tenminste hij had altijd zoo gesproken, dood moest je eenmaal en zoo heel erg was dat nu ook niet, want dood was immers dood. Maar zooals het een lekkerbek moèilijk valt, midden onder liet genot van een overvloedigen maaltijd te moeten opbreken, zoo moest het hem toch ook wel zwaar vallen, zijn leven van genieting op het onver wachts vaarwel te zeggen. Hij zei het zich- zeiven met bitterheid, terwijl hij daar machte loos neerlag. Hij voelde, dat zijn dagen geteld waren. Hij hoopte, dat dan ook maar spoedig het einde zou komen. Waartoe te rekken, waar het einde in het zicht was? De medicijnen, hem voorgeschreven, nam hij slechts met tegenzin en telkens alleen na aandringen van de huishoudster, die hem oppaste in. ongeveer 0.140 K.G. f0.60; voor vrouwen en ondermanschoenen 37/12 (gewicht ongeveer 0.175 K.G. f0.75, voor mansschoenen van af 40 (gewicht ongeveer 0,250 K. G. f 1.10. Maximumprijs voor reparatie van Kinderschoenen (zolen en hakken).25/30 f 1. idem 31/36 f 1.30 vrouwen en ondermansschoe- neu (zolen en hakken) 37/42 f 1.65 mansschoe nen (zolen en hakken) van af 40 f2.25. VLIEGTUIGEN VOOR ONS LEGER. Zondag zijn te Bentheim bestemd voor ons leger aangekomen twaalf groote vliegtuigen, welke onder leiding van denLuitenant-vlieger Versteegh zullen worden vervoerd (Hbl.) MAXIMUMPRIJZEN. Voor petroleum 44 cent per L. Voor geraffineerd zout 11 cent per K.G. AARDAPPELMEEL. Met de aardappelmeelfabrikanten wordt overleg gepleegd om gedurende de campagne direct en zooveelmogelijk grondstof te krijgen voor ons regeeringsbrood. Men wil trachten de aardappels dadelijk in haar geheel te drogen of de vezels direct na de vermaling, aan een drooe-proces te onderwerpen. ONZE KOLEN VOORZIENING. Naar de Msb. van zeer bevoegde zijde ver neemt, is de Regeering er in geslaagd een overeenkomst in zake kolenleverantie, zoowel met de Duitsche als met de Engelsche Regeering tot stand te brengen. AARDAPPELEN NIET SCHILLEN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening schrijft: De Directeur eener groote sociteit deelde mede, dat in een door hem beheerde inrichting, waar dagelijks 140 a 150 leden en ongeveer 20 man personeel eten, de aardappelen onge schild worden gekookt, hetgeen eene groote besparing oplevert. De aardappelen zijn veel smakelijker en de verbruikers kunnen zelf het dunne schilletje er gemakkelijk afhalen. In dezen tijd nu de grootste zuinigheid met alle levensmiddelen plicht is, mag dit advies zeker ter overweging worden aangeboden. Inderdaad levert deze wijze van bereiden slechts geringe moeilijkheden op, terwijl er veel voedingswaarde, die bij het koken van geschilde aardappelen verloren gaat behouden blijft. Navolging van het hier gegeven voorbeeld zij daarom ten zeerste aanbevolen. OPSLAG VAN VOORADEN. De „Nieuwe Crt." schrijft In gewone omstandigheden komen tal van handelsreizigers bij de winkeliers, hun waren te koop aanbieden, maar tegenwoordig reizen allerlei speculanten de winkeliers af en koopen hun voorraad op. Die voorraden worden in gehuurde magazijnen bijeengebracht en daar door dergelijke opkoopers opgeslagen. Nu alles vrijwel regelmatig duurder wordt en de meeste artikelen zeldzaam zijn, is de kans op Zijn sociëteitsvrienden lieten hem in de steek. Hij verwachtte hén ook niet. Maar wie hij wél verwachtte, naar hij meende met goeden grond, Karei Rauders liet zich evenmin zien. Hij wou niet laten merken aan de huishoud ster, dat hij Kareis komst tegemoet zag. Maar hij kon zich na eenige dagen toch niet weerhouden, te vragen of nog „niemand" aan de deur was geweest en naar zijn toestand had geïnformeerd. Het antwoord luidde ontkennend. Zoo verliepen een paar weken. De /loiter kwam dagelijks, en liet duidelijk bemerken, dat geen herstel meer te wachten was. Daar lag hij en voelde diep zijn verlaten heid. -Bitter waren de gedachten, die hem ver vulden. Zoo werd nu zijn liberaliteit beloond; zóó betaalde men zijn onbaatzuchtigheid. Stellig had hij er op gerekend, dat Karei hem zou opzoeken was het zelfs diens plicht niet geweest Eindelijk had hij zijn plan gemaakt. Met moeite stelde hij eigenhandig een briefje op, dat persoonlijk aan Karei moest worden afgegeven en waarop onmiddelijk antwoord diende te volgen. Maar het gcwenschte ant prijsstijging groot. Door de beschikbare voor raden vast te houden en buiten het bereik der konsumenten te brengen, bevorderen de opkoopers de prijsstijging. Het zeer anti-cosiaal bedrijf van dergelijke speculanten behoort vooral in deze tijden krachtig bestreden te worden. Waarom de verordening, die in het in staat van beleg verklaarde gebied met het oog op smokkelhandel geldt, ook niet achter de water linie uitgevoerd Men kan de voorraden van deze gelegen heids-kooplieden achterhalen, in beslag nemen en in circulatie brengen. Dr. KUYPER. In een driestar in de „Standaard" leest men de meedeeling, dat aan dr. Kuyper te Weis- ser-Hirsch een ongeval is overkomen, dat hem bijna het leven gekost heeft. BOMMEN GEWORPEN? Onder voorbehoud meldt men ons Dinsdagavond omstreeks 10 uur zouden vermoedelijk uit een vliegmachine, welke uit het Noord oosten scheen te komen, twee of drie bommen geworpen zijn, welke in de na bijheid van ons aan de Zeeuwsch-vlaamsche kust gestationeerd wachtschip ontploft zouden zijn. Tot welke nationaliteit het vliegtuig behoor de, kon men ons niet met zekerheid zeggen. Van het wachtschip moet op het vliegtuig zijn geschoten en het schip liet ook de sirene werken. Het vliegtuig, dat naar do Belgische kust koerste, werd op die kust niet beschoten. Óp het oogeublik dat de bommen vielen werd ook Zeebrugge gebombardeerd door Vleigma- chines. (N. R. C.) VERKOOP VAN MUNITIE IN AMERIKA. Op vragen van den heer Van Leeuwen be treffende de uitlatingen van Amerikaansche ministers omtrent verkoop van patronen en kruit aan een Nedcrlandsche commissie, inge zonden op 28 September, heeft de minister van buiteniandsche zaken den lsten dezer geantwoord, dat de toedracht der zaak volle dig is uiteengezet in een officieel communiqué, dat reeds van het munitiébureau was uitge gaan voor de vragen van den hoer Van Leeuwen hem hadden bereikt en dat opgenomen is in de bladen van 29 September. Aan de gezant te Washington is telegrafisch de zaak uiteengezet en hem is opgedragen, bij de betrokken ministers, indien zij zich inderdaad hebben uitgelaten als het telegram van de Daily Telegraph aan geeft, op te 1 omen tegen de conclusies, die zij uit de te hunner beschikking gekomen documenten hebben ge trokken. DE OORLOG. Duinkerken verbrand. BERLIJN, 3 Oct. („Wolff.") In den afge- woord kwam niet. Dat maakte van Dalems ontstemming nog erstiger. Karei was dus onverschillig voor hem. Voor hem, die zijn weldoener was, wiens genade brood hij at. Hij wachtte nog in moeizaam verbeiden in klimmende ergernis. Misschien kwam hij toch nog; den anderen morgen, middag, avond.... Zou hij het briefje niet goed gelezen hebben hij had het toch duidelijk genoeg laten door schemeren, dat wegblijven ernstige gevolgen kon hebben. Zou Karei er zoo vast op rekenen erfgenaam te zijn, zooals hij hem wel eens in vage termen te kennen had gegeven, dat hij hem nu stilletjes het wegsterven, zonder zich zelf de moeite te nemen den erflater te be zoeken. Ha, hij zou zich vergissen. Nog was niets bepaald. Nog kon hij beschikking maken naar zijn believen. De stille uren deden zijn bops- heid groeien. Niemand, die zich om hem be kommerde.maar al was hij thans vereen zaamde, de maehtelooze, hij kon wraak nemen! En hij teekendc in zijn gemelijke stemming zich Kareis beeld, hoe? Iedere trek begon thans te spreken van zelfzucht, berekening, van harteloosheid, totdat zelfs de gedachte aan Karei hem met afkeer vervulde. (Wordt vervolgd.) DOOR ZELANDIA. Nadruk verboden.I

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1