nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Antirevolutionair voor eens: de actie der boeren. Binnenland. 15" Jaargang. Woensdag 26 September 1917 No. 1469. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT00IJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfdq adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Onder herinnering aan ons artikel in no. 1466 van ons blad, getiteld „De actie der boeren", werd van bevriende zijde onze aan dacht gevestigd op een driester in „De Nieuwe Aaltcnsche Courant", van 21 Augustus j.I. Bedoelde driester beeft tot opschr iftRevo lutionair. Een gedeelte ervan volgt hier „Als bij ontevredenheid onder dc ar beiders socialistische woordvoerders optreden in druk bezochte-^yergaderingen, bet volk aanmanende tot verzet tegen de Overheid ^dan noemen wij dergelijk optreden revo lutionair. Als bij ontevredenheid onder de boeren bun voormannen optreden in druk bezochte vergaderingen, de hoorders opzettende tegen de plaatselijke Overheid, en als diezelfde mannen in iurn bladen aanvuren tot verzet tegen de Overheid dan noemen wij der gelijk optreden natuurlijk ook revo lutionair. In Amsterdam was men ontevreden over den onvoldoenden toevoer van aardappelen. Mannen van de S. D. P. wakkerden die ontevredenheid aan, hieven den revolutio naire leuze „eigendom is diefstal" aan en gaven openlijk te kénnen, dat 't oogenblik was gekomen om de graanpakhuizen en de aardappelenschepen te plunderen. Was erjn 't geheel geen reden tot onte vredenheid Wij zouden 't niet gaarne ontkennon. Toch protestceren wij tegen het optreden van dé valsche volksleiders en brandmerken hun actie als revolutionair Niet één lezer van ons blad. die 't hierin niet met ons eens zal zijn. Nu hot andere geval. De regeering neemt allerlei maatregelen voor de volksvoeding. Deed ze dit nie^ dan hadden we in een minimum van tijd revo lutie: 't eene deel van ons volk zou volop hebben van allerlei levensmiddelen, 't andere deel zou omkomen van honger en gebrek. Tast de regeering in dezen nooit mis Wie zou het durven ontkennen! En daarom is het heel goed, dat verschil lende volksgroepen hun wenschen en be zwaren aan de Regeering kenbaar maken. Laten ze vergaderen, laten zo hun protes ten opzenden, laten ze er de Kamerleden en allen, die bij de Regeering invloed hebben, warm voor maken, maar wat niet mag, wat volstrekt ongeoorloofd is vooral in deze ook voor de Regeering ontzettend moeilijke tijden, dat is: verzet prediken tegen de Över-heid." Tot zoover de „Nieuwe Aaltensche Courant." Van andere zijde werd, naar aanleiding van hetgeen wij over de actie der boeren schreven, om de vraag gesteld, of wij het dan billijk keurden, dat een boer de vrijheid -kreeg, zoo veel brood te eten, als liij verkoos, terwijl toch aan den anderen kant duizenden met hun karig rantsoen moeten toekomen. Naar aanleiding yan bovenstaande, meenen we good te doen, nog eens duidelijk ons stand punt in deze quaestie uiteen te zetten. Allereerst merken we dan op, dat we het met het geciteerde uit de „Nieuwe Aaltensche" volkomen eens zijn. En we haasten ons erbij te voegen, dat uit ons artikel over de actie der boeren geenszins kan volgen, dat wij er anders over dachten. In gemeld artikel is gewezen op velerlei grief. En de hoop uitgesproken, dat „het gezamen lijk protest van den landbouwenden stand een geopend oor mocht vinden bij den minister." Ofschoon we weten, voor welke moeilijk heden de Regeering zich ziet geplaatst, met name wat het voedingsvraagstuk belangt, toch meenen we, dat een gepast protest tegen maatregelen, welke een zekere klasse ondoel matig of onrechtvaaidig schijnt, volkomen op haar plaats is. Zóó alleen kan de Regeering er toe korpen, mogelijke misstanden weg te ruimen. Alleen, en daarop wenschen we, na wat ons bekend is geworden over don toon, waarop in sommige kringen is gesproken, den nadruk er op te leggen, dat het een gepast protest zij. D. w. z., dat men zakelijk, zónder, over drijving de grieven kenbaar maakt en den toestand bloot legt, met verwijzing naar even tueel schadelijke gevolgen, welke doorvoering van getroffen maatregelen zouden kunnen meebrengen. Nooit evenwel mag gedreigd worden, waar het zulk een ernstige zaak geldt als de voedsel voorziening van ons gansche volk, met staking. Dat zou inderdaad revolutionair zijn. Niemand wenscht dit in bescherming te nemen. Bleek inderdaad, dat de landbouwende stand door zekere maatregelen der Regeering zich ruïneerde, of dat tenminste groote schade het gevolg zou zijn, dan kwam de zaak anders te staan. Doch zoolang dit niet liet geval is, en zelfs nog niet alle pogingen bij do Regeering aan gewend waren tot wegneming der grieven, was een dreigen met staken ten hoogste on gepast. t Wc hoorden van een landbouwer in onze omgeving, die 18 gemeten bezaaide met koolzaad, terwijl liet land bestemd was voor den verbouw van tarwe. Die landbouwer onttrekt moedwillig een deel van het zoo noodigé broodkoren aan bet, volk. Zoo iets komt ons onverantwoordelijk voor. Die koren inhoudt, dien vloekt het volk. o Intusschen hebben de grieven der boeren voor een deel althans goeden ingang gevonden bij de Regeering. Er heeft een samenspreking plaats gevonden tusschen minister Posthuma en een 25-tal voorzitters van verschillende landbouworga nisaties in ons land. Aan verschillende grieven is door den Mi nister tegemoet gekomen, voor zoover deze die grieven rechtmatig vond, èn m de moge lijkheid verkeerde ze in te willigen. De veevoederquaestie werd onder de oogen gezien en de Minister zei toe, een nader onderzoek in te stellen en desnoodig maat regelen te nemen tegen vervalsching. Ook de prijszetting der producten werd geregeld in dien zin, dat aan rechtmatige grieven tegemoet gekomen werd. Voorts werd toegezegd, dat de prijzeli der speculatieve gewassen zouden gedrukt worden, teneinde het animo voor het zaaien van voe dingsgewassen te vermeerderen. Een practisch woord sprak o. i. de lieer Van Foreest, (voorzitter van de Holl. Mij van Lanöb.), waaruit ook blijkt, dat de revoluti onaire dreiging met staken volstrekt niet overal weerklank heeft gevonden. Het verslag zegt er van A- „De heer Van Foreest (Holl. Mij. v. Landbouw) zegt, dat bij het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Land- bouw, zoowel van afdeélingen als van kringen tal van brieven ingekomen zijn met klachten over do wijze, waarop dit jaar de boel is geregeld, gepaard gaande met de bedreiging dat de boeren in een geheelen kring overeen zijn gekomen om, wanneer er geen verbe tering komt, niet te zaaien. Dit zou zeer te betreuren èijn en het bestuur heeft die bedreigingen zooveel mogelijk tegengehou den. Spr. geeft in overweging den boer meer vrijheid te laten door hem slechts te verplichten naar de grootte van zijn bed rijf en de qualiteit van zijn grond tegen matigen prijs een zekere hoeveelheid tarwe, rogge, enz. te leveren, waarbij hem algehcele vrij heid gelaten zou moeten worden om met de rest van zijn bedrijf te doen wat hij wil. Spr. vertrouwt, dat de vrijheidszin en de speculatiegeest van den boer tot resultaat zouden hebben dat er een veel grooter quantum werd afgeleverd, dan thans het geval is." Zou zou iets niet zeer wel uitvoerbaar zijn Dr. Kuyper ging in zijn aitikel „Het platteland" ongeveer denzelfden kant uit, toen ook hij er op aandrong, dat de Regeering de teelt van heel het land aan zich moest trekken. o Ten slotte willen we de vraag nog beant woorden, omtrent het verstrekken van brood koren aan de boereu van eigen graan. Nimmer is bij ons de gedachte opgekomen, alsof de boer en zijn arbeiders maar de vrije beschik king zouden krijgen over hun gewas en naar believen zooveel brood konden verorberen als zij wilden. Wat we wél een rechtige vraag hebben ge noemd is deze, dat de hoer van zijn eigen graan mocht eten. Hoeveel We willen het zeggen met de woorden van Dr. Kuyper in het reeds gemelde artikel Het platteland. „In de eerste plaats moet hij" (de boer), uit zijn eigen teelt zich wet zijn gezin en zijn dienstvolk naar behooren kunnen voeden". Een bijzondere rantsoeneering kan worden toegepast, En als het niet kan, volgens de mecning van don minister? Welnu, dan natuurlijk nog geen dreigen niet staking enz. Maar een zich schikken in liet onvermijdelijke. Dat voegt ieder Nederlander. Ook den boer. KOFFIE EN THEE. Het Bureau voor mcdedeclingen in zake dc Voedselvoorziening meldt Op 30 September houdt de voorloopigc koffie- en theeregeJing op te werkende be doeling was op dat tijdstip dc definitieve regeling in werking te doen treden. Intusschen is dit niet mogelijk gebleken met liet oog op de omvangrijke administratieve voorbereiding dier regeling, met name de uitreiking der koffie- en theekaarten. Daarom zal nog één maal het lichaam der broodkaart, en wel die voor de 28ste week, dienst moeten doen voor het verkrijgen van thee en koffie. Deze brood-' kaart is echter tot 4 October noodig voor het verkrijgen van brood, zoodat eerst op 5 Oct. daarvan gebruik kan worden gemaakt voor de koffie- en thee-distributie. In verband met een en ander is daarom bepaald, dat van 30 September tot en met 4 October geen thee of koffie mag gekocht of verkocht worden. Van 5 tot en- met 13 October 'kan dan tegen inlevering van het lichaam eerier broodkaart voor de 28ste week een half ons koffie of een half ons thee worden gekccht. Inmiddels hoopt men gereed te zijn met de invoering der definitieve regeling. VOORRADEN IN ONS LAND. Naar het Bureau van Mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt, is de voor- stalling, die een Amsterdamsch blad lreeft gegeven, omtrent de in ons land beschikbare voorraden veel te gunstig. Het is onjuist, dat wij zoodanige graanvoor raden hebben, dat tot Mei 1918 op voldoende brood kan worden gerekend op den voet waarop thans brood beschikbaar wordt gesteld Even onjuist is, dat de thans aanwezige rijst- voorraad tot Maart 1918 zou kunnen strekken. Ook ten aanzien van zuivelproducten en rund- vleesch is de toestand anders dan in boven genoemd blad werd geschetst. BOTER. Van Rcgeeringswege is "thans reeds niet minder dan 2400.000 K.G. inmaakboter in koelhuizen opgeslagen. STOPZETTEN VAN HET SPOORWEG VERKEER. Naar de Msb. verneemt zal over drie wekqn, indien de onderhandelingen met Duitschland omtrent onze kolenvoorziening niet ten spoedigste ten goede geleid worden, het ge- heele spoorwegverkeer worden stopgezet, daar' de Nederlandsche spoorwegen, slechts een kolen voorraad hebben, genoeg om het verkeer ongeveer drie weken gaande te houden. Uit betrouwbare bron kan men meedeelen dat in deze nog geen enkele beslissing is genomen. KOLEN VOORZIENING EN KOLENNOOD. Het Hbld. meldt dat, in zake de levering van steenkool tusschen Nederland en Engeland overeenstemming is verkregen. Het N..v. d. I). deelt mee, dat, in verband met den kolennood, de spoorwegen Woensdag het goederenvervoer stop zullen zetten. VRIJE VAARGEUL VOOR KOLENSCHEPEN VAN ENGELAND. Het persbureau Vaz Dias verneemt uit vertrouwbare bron, dat onze regeering onder handelingen met de Duitsche regeering voert, ten einde een vrije vaargeul naar Engeland voor de kolenschepen te verkrijgen. De bespreking is nog niet geëindigd. LEVENSMIDDELENVOORZIENING. Het Nederl. Correspondentie;-bureau in Den Haag meldt: In de Openingsrede is medegedeeld, dat maatregelen om in den meest dringenden nood van ons volk to voorzien, weldra aan do Staten-Generaal zullen worden voorgesteld. In verband hiermede vernemen wij, dat hierbij gedoeld wordt op een uitbreiding van do distributie, waarvoor dan ook voor dc komende periode aanmerkelijk boogere sommen zullen noodig zijn dan voor do maanden, die achter ons liggen. Naar verluidt, is aan het departe- van landbouw, nijverheid en handel reeds ge- ruimen tijd in voorbereiding een wetsontwerp, waarbij belangrijk boogere bedragen voor de levensmiddelen voorziening in het laatste kwartaal van 1917 on voor het jaar 1918 worden aangevraagd. De verschijning van dit wetsontwerp kan spoedig worden tegemoet gezien. Niet alleen zal meer geld noodig zijn voor de verschillende artikelen, welke reeds thans onder de distributie vallen, er zal ook met de verstrekking van schoenen en klompen veel geld gemoeid zijn, maar bovendien zijn nieuwe maatregelen in voorbereiding ten op zichte van de distributie van vot. Ook zal het wel tot distributie van rundvleesch moeten komen, gezien liet feit, dat de varkensstapel zoo geweldig inkrimpt ten gevolge van het niet aankomen van veevoeder. Of ook melk zal worden gedistribueerd, staat nog niet vast. Wel kan voorspeld worden, dat de melkprijs in den komenden winter zal stijgen. Wij hoorden een maximumprijs van 15 cent per liter noemen. Maar daartegenover staat, dat het in de bedoeling ligt, op ruimer schaal dan thans melk beschikbaar te stellen tegen den prijs van 11 cent per liter voor zieken, zwakken en kinderen. PETROLEUM. Er zijn maatregelen in voorbereiding, be- oógende de levering van petroleum aan ge zinnen, die van elke andere kunstverrichting zijn verstoken. IIET NEDERLANDSCHE GEZANTSCHAP IN WASHINGTON. Reuter seint Volgens de Washingtonsche bladen heeft minister Lansing ontkend, dat de Nederland sche gezant in Washington, Ridder van Rappard, zich met pro-Duitsche bemoeiingen zou hebben ingelaten. DE ENGELSCHE KOLEN. Het Hbld. verneemt van zeer bevoegde zijde, dat Engeland bereid is ons kolen te leveren tegen billijken prijs, die zeker niet hooger is dan f50. Zelfs is er reden aan te nemen, dat.de prijs niet hooger zal zijn dan f25.— inclusief de vracht cn assurantie. Zij wil leveren tot 200,000 ton kolen per maand op voorwaarden, 'lat een gelijke tonnemaat als gebezigd wordt voor het vervoer van de Engelsche kolen beschikbaar worden gesteld voor de Belgien Relief. De eisch, dat de schepen welke de kolen halen, beladen naar Engeland moeten' komen, is vervallen. De schepen mogen in ballast naar Engeland varen. Als tegenvQorwaarde stelt Engeland, dat geen Nederlandsche schepen mogen worden opgelegd of mogen opgelegd blijven. Het is de bedoeling van Duitschland, zoo redeneert de Edgelsche regeering, om de scheepvaart stil te leggen, teneinde Engeland te isoleeren voor aanvoeren over zee. liet opleggen van schepen is dus spelen in de kaart van Duitsch-

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1