Buitenland. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. hoorende tot de Centrale Staten een verdrag sloten zullen worden gedwongen in liet Amerikaansche leger te dienen, vraagt men liet IIbid. of er tusschen Nederland en de Vereenigde Staten zulk een verdrag, als in de Senaatsresolutie bedoeld, bestaat Het is nu gebleken, dat zulk een verdrag niet is gesloten. Hieruit echter af te leiden, dat de Neder landers in de Ver. Staten gedwoDgen zullen worden dienst te nemen, zou voorbarig zijn. In de eerste plaats is de wet, volgens welke dit zou moeten gebeuren, nog niet aangenomen in het Huis van Vertegenwoordigers. Eu het is niet te verwachten, dat neutrale landen, die volgens hunne wetten den Amerikaanschen burgers in hun gebied niet tot dienstplicht dwingen, zich zullen neerleggen bij een zoo danige beslissing, wanneer die mocht worden genomen. DE OORLOG. In den loop van deze week is de bevolking van Roeselare achterliet Duitsche front ge heel geëvakueerd. In Oostende is men bozig met het ontruimen. Uit Kortrijk zijn reeds 2000 personen vertrokken. Talrijke burgers van Berlare heeft men gedwongen te gaan arbeiden aan verdedigingswerken te Tourcoing. Onder hen zijn er van allen stand. („Hbld.") BERLIJN. (Wolff). Officieel. Een onzer duikbooten heeft in den nacht van den 5en Sept. bij de Engelsclie oostkust een oorlog schip van het uiterlijk der torpedo kanonneer boot Halcyon getorpedeerd. De ontploffing van de torpedo is buiten kijf waargenomen. Een andere duikboot heeft den 9en Sept. in het Kanaal een kleinen kruiser van de Arabis-klasse met een torpedo getroffen. Dooi de ontploffing van minutie, die dadelijk op den treffer volgde, werd het achterschip van den kruiser dicht achter den grooten mast geheel weggeslagen. De twee duikbooten hebben het zinken van beide schepen niet kunnen waarnemen BERLIJN. (Wolff.) Van 1 Jan. tot 19 Aug. zijn in de Middellandsche Zee met de door onze duikbooten vernietigde bewapende stoom schepen niet minder dan 226 kanonnen naar den kelder gegaan. Onder deze kanonnen waren 3 van 12 c.M., 1 van 11,8, 1 Van 10,8 2 van 10,2, 5 van 10, 1 van 9, 1 van 5,7, 1 van 5, 42 van 7,6 en 169 van onbe kend kaliber. BERLIJN, 13 Sept. (V. D.) De Vorwarts schrijft Reeds sinds eenige dagen waren in Berlijn geruchten vetspreid als zouden de vooruit zichten der pauselijke vredesaktie aanmerke lijk zijn verbeterd. Zii, die deze geruchten in omloop hebben gebracht, hebben zich daarbij beroepen op toonaangevende kringen en schijnen in zooverre gelijk te hebben gehad, dat de Rijkskanselier te Stuttgart tegenover het op het station verzamelde publiek de hoop uitsprak, dat het nog in dit jaar tot vrede zou komen. Men houdt het er algemeen voor, dat de leidende staatsman zich niet zoo geuit zou hebben, wanneer zijne verwachtingen niet op konkrete feiten gegrond waren. Naar wij meenen te weten is de basis dezer verwachtingen tamelijk smal en moet voor een ontijdig optimisme worden gewaarschuwd. ST. PETERSBURG, 15 September. (Reuter.) De regeering is verwittigd, dat Kornilof en zijn voornaamste medeplichtigen in hechtenis zijn genomen. BERLIJN, 15 Sept. (II. N.) Het 8 Uhr Abendblatt verneemt De Rjetsj deelt mede, dat op de reede van Wladiwostok een Japansch slagschipeskader verschenen is. Het heeft er den schijn van, dat de Japanners Wladiwostok willen bezetten. In Wladiwostok moet een paniek uitgebroken zijn. Te St. Petersburg is men van meening, dat het verschijnen der Japanners op aan dringen van Wilson is geschied. Naar verder wordt bericht, heeft de Japansche schout-bij nacht troepen-, in Wladiwostok laten laten. In het afgesloten gebied om Engeland zijn weer een aantal koopvaarders en eenige visschersschepen met 22,000 ton inhoud ver nietigd, o. a. het gewapende Belgische stoom schip Elizabethville (7017 ton), met vaten olie van de Kongo naar Falmouth een Franseh zeilschip met steenkool naar Nantes, een-s.s. met aardnoten van Dakar naar Duinkerken, een onbekend gebleven, in konvooi varend s.s., verder de Belsche vischkotter Jeanet en dè Engelsche vischkotters Unity en Rosary. Uit de door een duikboot buit gemaakte papieren van een Engelsch schip, blijkt, dat er in Engeland groot gebrek is aan stuurlieden ter koopvaardij. Op een stoomschip moest een man van 73 jaar als tweede-stuurman worden aangemonsterd. In een artikel in „Het Volkwordt o.m. gezegdStockholm in indertijd gekozen als plaats van de kouferentie, omdat het de hoofd" stad is van een neutraal land, en van uit Rusland het gemakkelijkst is te bereiken. Ook het feit. dat Branting, de vriend der Entente, te Stockholm woont, heeft gewicht in de schaal gelegd. Maar allengs is, door den loop der gebeurtenissen, en vooral in de laatste weken door de onthullingen, door de Amerikaansche regeering gedaan, in deoogen van alle entente- mogendheden Stockholm verdacht geworden als een centrum van Duitsche intriges. De Fransche en de Engelsche arbeiderspartijen zullen zonder twijfel in hun verzet tegen de weigering der passen veel sterker staan, zij zullen het ook zelf met veel meer overtuiging voeren, als het doel van hun reis niet meel is Stockholm, maar een hoofdstad die zich inderdaad nog in den roep van neutraliteit mag verheugen, bijv. Den Haag of Amsterdam. Wij geven het denkbeeld in overweging, de kouferentie te verplaatsen. Wij zijn overtuigd, dat het én in Engeland, én in Frankrijk, in goede aarde zal vallen. „Verleden jaar was het voor ons verboden aldus do „Bitaille". „te zeggen, dat Frankrijk zijn economischeu ondergang tegemoet snelt door meer in te voeren. Thans deukt niemand er meer aan, deze waarheid te verheimelijken. Het overschot van onze invoer bedroeg in 1914 1,5 milliard francs, in 1915 8 mjliard en in 1916 10 miliardvoor het loopende jaar wordt het op 25 milliard geschat. Ons land, dat voor den oorlog de bankier der •wereld was, zal na den oorlog de schuldenaar der wereld zijn. „Frankrijk 'heeft de grootste offers gebracht bij honderdduizenden heeft het zijn mannen op de slagvelden geworpenhet heeft alles in den steek gelaten om geweeren, kanonnen en mitrailleuses te vervaardigen. De staats lieden der Entente overdekken ons met bloemen; dat streelt onze eigenliefde, maar kan er niets aan veranderen, dat de toestand uiterst zorg wekkend is. De militaire zijde van den oorlog heeft allen gehypnotiseerd, die er voor moesten zorgen, dat wij legers vormden, maar ook, dat de overwinning ons niet aan liet einde onzer krachten vindt, 25 miliard francs, die wij jaarlijks moeten uitvoeren, omdat Frankrijk in zuiver militairistische koorts niet heeft af gevraagd, wat er door dit avontuur van mijn economisch leven terecht zal komen! „Rondom ons sluiten de oorlogvoerenden hun grenzen voor vreemde producten ook voor de Fransche, want de bewondering van onze bondgenooten gaat niet zoo ver, dat zij blind zijn voor hun eigen belangen Zij nemen uitgebreide maatregelen voor den econouiischen oorlog na den oorlog, voor de verovering van nieuwe afzetgebieden. Maar wij zullen aan het einde van den oorlog tot over de ooren in de schulden zitten en gedwongen zijn, de oorlogsschade weer goed te maken, en dat met een sterk verminderde werkkracht. Wan neer men dit alles overziet, kan men geen hoop meer koesteren, om na den oorlog verder te levenwij hebben ons eenvoudig ter dood veroordeeld Een Reuter-telegram uit Kaapstad d.d. 19 Aug. in de Engelsche pers verschenen, meldt dat de Federale Raad van de Nationalisitische partij (het centrale bestuur der nationalistische partijen in de vier provincies), een uitvoerig manifSst in zake onafhankelijkheid heeft uit gegeven. Het stuk zegt, dat het republikeinsche ge voel in Zuid-Afrika begrijpelijk en rechtmatig is. Het wortelt diep in de geschiedenis en 't leven van het volk en het is verwant aan de groote bewegingen in het Britsche rijk en in al de landen van de 'wereld. Elke poging om dat gevoelen uit te roeien zou in Afrika vrede en rust aantasten. Elke poging om de positie van de Unie van Zuid-Afrika te veranderen, zoo gaat het stuk voort, moet echter grondwettelijke wegen volgen en die positie moet berusten op den wil van het volk. De Unie moet bij elke regeling als een en ondeelbaar worden be schouwd. Dus mag de kwestie der onaf hanke- lijkheid niet als een nationaliteitskwestte worden opgevat, want dat zou tot burgeroorlog leiden. De oorlog heeft de gemoederen zoo in be roering gebracht, dat het op het oogenblik niet gewenscht is, actieve republikeinsche propaganda te voeren, aangezien dat nu aan stoot zou geven en de betrekkingen tusschen de menschen verbitteren. Niettemin is er bij de beperking van de vrijheid van het land voortdurende waakzaamheid en strijd noodig. In het licht, dat de oorlog op de tegenwoordige verhoudingen in het Britsche Rijk heeft ge worpen, moet er voor Zuid-Afrika en andere van dat rijk een positie worden verkregen, die beter strookt met de waardigheid van een zelfbesturenden staat, die met Engeland op voet van gelijkheid staat. Het stuk betuigt, er instemming mee, dat de wereldoorlog gaat om het beginsel, dat alle landen, klein of groot, volkomen over eigen lot zullen mogen beschik ken en geen volk tegen zijn zin zal gedwongen worden onder een ander mogenheid te leven. Dit beginsel maakt omwenteling zonder bloedvergieten mogelijk Derhalve wenscht de Federale Raad-, dat dit beginsel op de con ferentie wordt aanvaard, en Zuid-Afrika niet van de toepassing uitgesloten zal worden. Uit Johannesburg seinde Reuter den 19en, dat daar een aantal aanzienlijke ingezetenen een grondwettelijk verbond hebben opgericht om de republikeinsche propaganda tegen te gaan De directeur-generaal der Posterijen en Telegraphie maakt bekend, dat met ingang van 16 September 1917 een publiek telefoon station van het locale Rijkstelefoonnet Ter Neuzen in dienst is gesteld in het perceel O 115 van den- heer P. Dieleman, te Driewegen (gem. Ter Neuzen.) Dit station, hetwelk is aangewezen voor den localen, interlocalen en internationalen tele foondienst, is geopend op werkdagen van 8 u. v.m. tot 9 u. n.m. De minister van L., N. en H. maakt bekend, dat aan den heer J. Huiziuga, burge meester van Ter Neuzen, ingevolge zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als lid der Provinciale Broödcommissie voor de provincie Zeeland, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. (St. Crt.) Sluiskil Dank zij de Brandstoffencommissie kreeg de bevolking van Sluiskil Maandag morgen brandstof, bestaande in 25 K.G. bruin koolbriketten tegen den prijs van f 1,17]/».* voorwaar niet goedkoop. Maar wilde men deze 25 K G. briketten erlangen, dan was men verplicht -27 K.G. derrie, die nog niet droog was te nemen voor f 0,95. Bij die 27 K.G. natte derrie was begrepen 91/3 K.G. molmr waar men feitelijk niet veel mee kan doen, dus 177s K.G. natte derrie voor f0,95, een ongehoorde hooge prijs, dat is tegen f 55 de 1000 K.G. 't Mooist echter was, dat men op de braudstoffenkaart alleen 25 K.G. briketten mocht invullen. De derrie werd dus geleverd door particu lieren. Zij die deze dure natte derrie niet wilden nemen, werden verstoken van de bri ketten en zouden van de nog te zenden steen kolen niets kunnen krijgen, werd er gezegd. Stemmen van ontevredenheid gaan dan ook hier op. (Tern. Crt.) Axel. De brikettenfabriek op de Axelsche vlakte is gistermorgen bij het stooken van een oven, in brand geraakt. Mot eigen middelen werd men den brand meester. Hoek Bij de gehouden verkiezing voor lid van den gemeenteraad (vacature Platteeuw) werd bij enkele candidaatstelling verkozen verklaard, den heer G. Dieleman Pz. De motorboot Schelde is te Hansweert onder militaire bewaking aangekomen om geinterneerd te worden. Dit is de boot, waar mede j. 1. Zondag twaalf aanzienlijke lielgen uit Antwerpen zijn gevlucht, om zich naar het Westerfront te begeven. Den molenaars te IJzendijke was aange zegd na Zaterdag geen tarwe meer te malen. 13e molenaar G. D. deed het toch de vo rige week was hem door veel winsdtilte niet voordeelig geweest met het gevolg dat bij hem 4200 K. G. broodgraan werd in beslag genomen. Dat koren was grootendeels eigen dom van arbeiders, wier kinderen het verza melden op de akkers. Met geld spelen. Een zestal jonge mannen hadden zich op de rechtbank te Middelburg te verantwoorden wegens het op de Vischmarkt met geld spelen. Zij werden door een nieuw aangestelden agent in burgerkleeding betrapt en door de toege-' schoten inspecteurs van politie gearresteerd. De kantonrechter wees er de jongens met klem op, dat het in dezen tijd zeker niet te pas komt het geld te vermorsen met spclei) en dat zij een voorbeeld hadden aan een ouder persoon, die hen tot spelen aanzet, doch zelf door spel en drank zijn zaak heeft zien verloopen. Tegen ieder der jongelieden werd f3 boete of 3 dagen hechtenis gevorderd, voor een, die beneden 18 jaar is, voor dit laatste een week tuchtschool. Ook in Ter Neuzen wordt vaak met geld gespeeld op- de openbare wegen, en kleine kinderen ziet men publiek op straat kaart spelen. De kommies-soldaten hielden Zondag op de tram te Draaiburg een soldaat aan, die er verdacht dik uitzag. Bij onderzoek bleek, dat hij onder zijn kleeren maar even 70 stukken zeep verborgen had. De man was afkomstig uit Vlissingen en op weg naar Sluis. Vandaar moest de zeep natuurlijk op de een of andere manier de grens over. Het „Maandagochtendblad" van 16 Sep tember verneemt van de grens Vliegers kwamen bommen gooien op Duitsche stellingen tusschen Knocke aan Zee en het gehucht Ilaazegaas. De Duitschers beschoten hevig de vliegtuigen. Drie granaten zijn daarbij op Hollandsche gebied gevallen tusschen Re- tranchement en de kust. Ze ontploften eenige ruijen zijn gesprongen. Een der granaten barstte op korten afstand van twee Holland sche militairen die gelukkig ongedeerd bleven. Geref. Kerken. Drietal te BloemendaalH. Brouwer te Schoondijke, J. C. Brussaard te Meppel en G. R. Knijper te Alblasserdam. Beroepen te Hoofddorp K. van Anken te Pernis. Gedurende de vacantie-Zondagen van Ds. J. B. Netelenbos, Geref. predikant te Middelburg, ontving Z.Eerw. niet ééu preek- verzoek van de Geref. kerken. Vermoedt wordt dat zulks verband houdt met zijn op treden voor Ds. Cramer in Den Haag. C li r. H. R, S. t e A m s t e r d a m. De heer C. Tazelaar, te Weesp, thans tij delijk werkzaam als leeraar in de Nederland- sche taal en letterkunde aan de Christelijke Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Amsterdam is thans definitief benoemd. De „Duitsshe Vereeniging tegen het misbruik van bedwelmende dranken" heeft, vóór eenigen tijd aan de Overheid het verzoek gericht, bier- of gerstkanrteu in te voeren, zoodat dus ook de gerst onder al de inwoners van 't Duitsche Rijk gelijkelijk zou worden verdeeld en niet zooals nu het geval is de bierdrinkers zouden worden voorgetrokken boven anderen. Het oorlogsvoedingsbureau heeft op dit ver zoek afwijzend beschikt. De argumentatie is als in Nederlandde hoeveelheid graan die er voor gebruikt wordt is al zoo klein. En voegt men erbij dan de last van dat kaurtensysteem voor de gemeenten. N. B. in Duitschland, waar men voor alles en nog wat het bonstelsel invoerde, zou zooals de „Volksfreund" spottend opmerkt juist de bierkaart de maat doen overloopen. ja, 't is wel merkwaardig En het verzoek van de Duitsche Vereeniging lijkt toch zoo rationeel als men bedenkt, dat sedert het begin van den oorlog in Duitschland 45.000.000 centinaars gerst door de bierbrou werij aan de volksvoeding zijn ontrokken. En bij het voedselverlies moet ook nog in aanmerking genomen worden verlies aan steen kolen. Volgens opgaaf van de brouwers zelf zijn voor het vervaardigen van eiken Hecto liter bier 60 pond brandstoffen noodig. En dan kon men onlangs nog in een bierbrouwers krant lezen, dat de heeren bezig waren de Regeering te bewerken, om als vervaardigers van voedingsmiddelen bij de distributie van brandstoffen een voorsprong boven anderen te hebben. Te Bovenmilde zou een landbouwersgezin het middagmaal gebruiken, toen men ontdekte dat een paar varkens waren losgebroken Allen verlieten in haast de kamer en joegen de varkens het land op, maar in dien tijd was het een paard gelukt uit den stal te ontsnappen en de openstaande kamerdeur door te gaan. Toen de familie binnenkwam en den maaltijd wilde voortzetten, vonden zij niet den hond maar het paard in de potaardappelen-, groen ten en vleesch waren naar de maag van het paard verhuisd. De zoon woedend af„Nou kom je in huns om te eten(Ass. Crt.) Het is der justitie bij de arr.-rechtbank te Winschoten gelukt heden een gedetineerden 14-jarigen knaap, den verversjongen Jan V. aldaar, tot bekentenis te brengen terzake de gepleegde inbraken in het Distributiekantoor, bij ds. Chr. Bruins o.a. en tevens van fiets en andere diefstallen, alle handelingen, die hij wilde uitvoeren, zoodra hij weer bioscoop voorstellingen had bijgewoond. De directeur van de Glasgowscho tramweg maatschappij heeft een overzicht in het licht gegeven, dat ons eenigszins duidelijk maakt, hoe gropt het aandeel is, dat de drank heeft in de ongelukken die er voorvallen. Hij heeft zijn beambten èèn Zaterdagavond laten nagaan, welke ongevallen moeten worden toegeschreven aan dronkenschap. Men lette op het laatste woord. Immers, zooals de be richtgever zelf opmerkt, de schuld van den drank is veel, veel grooter, want ook waar men nog niet dronken is in den vollen zin van het woord, oefent de alcohol zijn invloed. Welnu, hier heeft men het lijstje, dat be trekking heeft op vier en een half uur, des avonds van den 25 Nov. 1916. 6 u. 15 m. Een man viel naar be neden dronken 6 u. 20 m. Botsing 'n man met een kar dronken 6 u. 40 m. Man omvergereden 6 45 m. 7 u. 39 m. 8 u. 5 m. 8 u. 15 m. 8 u. 31 m. 8 50 m. 9 u. 5 m. Vrouw omvergereden 9 u. 10 m. Man van de tram gevallen 9 u. 11 m. 9 u. 35 m. Vrouw van de tram 9 u. 45 m. Man van de tram gevallen 9 50 m. Man omvergereden 10 u. 20 Botsing.... koetsier 10 u. 47 m. Man omvergereden In den tijd van boterduurte komt goed te pas een recept voor goedkoope en zeer smakelijke jam, dat een huismoeder ons verstrekt. Het luidt aldusNeem een bos wortelen of 1 pond Ontruiming in West-Vlaanderen. Engelsche oorlogsschepen getorpedeerd. De Pauselijke vredesaktie. De crisis in Rusland. Japan en Rusland. De duikboot- en mijnoorlog. Na Stockholm Amsterdam of Den Haag De economische uitputting van Frankrijk. De toekomst van Zuid-Afrika. TER NEUZEN, 15 September 1917. Geen bierkaart. Het paard in den pot. De invloed van de bioscoop. Drank en veiligheid. 77 li. u n n 11 n 71 11 n 11 n n 77 11 11 77 11. 11 11 77 77 17 11 77 77 77 11 )J 11 11. 11 ni. 11 11 Goede en goedkoope jam.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2