Leestafel. Uit Stad en Provincie. Kerk e n School. Gemengd Nieuws. Laiidbouwberichteii. Berliner Zeitung am Mittag De onophoudelijk voorwaarts dringende Duitsche overwinnaars hebben de stad Riga, die in haar schild de wapens van Bremen en Hamburg vereenigt, in den middag van den 3den bijna tegelijk aan beide kanten van de Duza bereikt. De stad was in rook en smook gehuld. Ontploffing volgde ontploffing. Zoo lag de stad, blijkbaar weer een offer van Russischen verniellqst voor mij, toen ik de vechtende troepen op den voet volgend, door de Mitae'sche voorstad den westelijken oever van de üuna bereikte. Ik nam plaats in een boot. Aan den oever staan wuivende men- sclien. Ik zie mannen en vrouwen Duitsche soldaten omdringen. Een hartelijk welkom schalt van alle kanten. Ik sta in de stad. Er is nauwelijks door komen aan, zoo verdringt men zich om dit nieuwe beeld. Wanneer komt onze keizer? roepen nu een paar vrouwen elkaar toe. An deren klagen, dat de Duitscliers zich zoo lang hebben laten wachten. Drie jaar hebben alle Duitscliers hier naar hen uitgezien. Overal Duitsche begroetingen en het drukken van handen. De Russen namen de ontruiming 1 Sept. ter hand. In den nacht van 2 op 3 September begonnen ze te plunderen. Tal van winkels werden leeggeroofd, kazernes, stapelplaatsen en stations in brand gestoken, maar particu liere huizen en bouwwerken van kunstwaarde bleven voor de vlammen gespaard, zoodat be houdens do grondig vernielde militaire werken Riga bijna onverlet den Duitschen bevrijders in handen is gekomen. Woensdag waren de straten vol feestelijk gestemde menschen. Onze soldaten voelen zich hier thuis, waar ieder Duitsch voelt en spreekt. Woensdagochtend trok de opperbe velhebber in het oosten de stad binnen. Vóór zijn kwartier speelde een Duitsche militaire kapel „Deutschland, Deutschland über alles." Den mooisten groet hoorde ik echter van twee jonge vrouwen „welkom in Duitschlaud". Het gaat als een geluk- en zegewensch van den nieuwen tijd door Riga, waarboven de Duitsche vlag zegevierend waait. PARIJS. Hutiu schrijft in de „Echo de Paris" als Kornilof niet dictator wordt met onbeperkte bevoegheid, vallen de stellingen van Dunaburg den Duitscliers toe. Dit zou met eeu algemeenen terugtocht der Russen gelijk staan. (N. R. C.) Het blad „Italia" schrijft De Paus zal de antwoorden der oorlog voerenden aan de vijandelijke machten sturen met het verzoek om verklaring. De nieuwe nota van den Paus streeft naar een onmiddellijke onderhandeling. De „Messagero" verklaart, dat de Entente zeker nieuwe voorstellen van den Paus op haar antwoord verwacht. De „New-York Sun" meldt, dat Wilson bjj zijn nota aan den Paus een eigenhandigeii brief heeft gevoegd, die het den Paus mogelijk maakt niettegenstaande de fonneele afwijzing, zijn vredeswerk voort te zetten. Hij heeft in dezen brief zich bereid verklaard, het werk van den Paus tegemoet te komen. Men schrijft aau de „N. R. C." Een Duitsch deserteur, die zoo pas over de grens kwam, gaf de volgende mededeelingen omtrent den nijpenden toestand in Ostende. Vleesch is er haast niet voorhanden. Wanneer er beschikbaar is, deelt het gemeentebestuur het uit en dan krijgt ieder 75 gram per week. Koffie is te krijgen tegen 25 frank. Suiker is er niet. Het NederlandschSpaansche Hulpcomité zorgt voor de bevoorrading ir. brooddagelijks 300 gram per persoon. Melk, boter, eieren, groenten zijn geheel onvindbaar. In al haar misère, in al haar gedruktheid, blijft de bevolking nog hopen op een spoedige overwinning der entente. De „Baslar National Zeitung" schrijft Berichten van betrouwbare reizigers wijzen er op, dat de komende winter Italië voor ge weldige problemen zal stellen. Het gebrek aan kolen is zoo ernstig geworden, dat zelfs de munitiefabrieken weldra het bedrijf niet meer ten volle gaande kunnen houden. Het stilleggen van het werk in zeer grooten om vang is onvermijdelijk. Reeds nemen de protestestakingen toe, die, al worden zij met geweld onderdrukt, dadelijk elders weer uit breken. De duurte wordt onhoudbaar. Overal breekt de geest van verzet en van verbittering zich baan. Het is boven allen twijfel verheven, dat de toestand van Italië critieker is dan ooit, en dat van het succes van Cardorna niet alleen het bestaan van de dynastie, maar de kwestie: revolutie of niet, afhangt, Aan het Londensche weekblad „World" wordt het navolgende ontleend Indien de Engelsche regeering werkelijk besloten is, Duitschland geheel te verpletteren, zoodat alle kans op herstel is uitgesloten, en indien zij dit willen volbrengen voordat het overige deel van Europa den oorlog hartelijk moede is geworden, dan moeten onze aan- voedeis eerst met wat meer plannen voor den dag komen en hun troefkaart uitspelen. Rusland moet als strijdende mogendheid uitgeschakeld worden. Men zou echter twee millioen Japanners door Rusland kunnen laten oprukken, die dan Duitschland en Oostenrijk op het Oostelijk front zouden kunnen aan vallen, terwijl de Fransche, Engelsche en Amerikaansche legers een gel ijk tij d igen aanval in het Westen zouden kunnen ondernemen. Naar aan de „Corriere della Sera" uit Petersburg geseind wordt, hebben te Helsing- fors meer dan 500 politieke in hechtenis nemingen op bevel van Kerenski plaats gehad. Onder de gearresteerden bevindt zich o.a. de tweede president der ontbonden Finsche land dag. Volgens de „Neue Zürcher Ztg." heerscht dan ook te Helsingfors eene volslagen regeering- loosheid. Een groot aantal winkels zijn ge sloten uit vrees voor plunderingen. Uit Petersburg werd eene groote troepenmacht, voorzien van artillerie, naar Finland gezonden ten einde het bijeenkomen van de Landdag onder alle omstandigheden te verhinderen. De socialisten verklaarden, dat de geheele arbeidende klasse tegen deze indringers ge mobiliseerd is, en dat geweld tegenover geweld zal worden gebruikt. De Gezondheid, afl. 17 (van 1 Sept.) Uitg. MORKS, Den Haag. Deze aflevering bevatPleinvrees en angst toestanden. Zien en waarnemen. Dieren en beelden. De oorzaak van het uitvallen der haren. Het honorarium van Japansche artsen. Geheugen en vergeetachtigheid Luchverver- selling. De „Isola"-kookkist. Wat maaglijders niet mogen hebben. Wat iedereen van vuur en licht behoort te weten Vragen en ant woorden. Als immer zeer levenswaardig. De Unie-collectie in de kom dezer gemeente gehouden bracht dit jaar op f 132,28. De heer A. Tazelaar Johz., alhier, slaagde voor het toelatingsexamen aan het Geref. gymnasium te Amsterdam. Hedenmiddag werd aan de vluchthaven alhier een schip aan de ketting gelegd. Dit werd gevolgd door de arrestatie van twee schippersknechts door de marechaussees. Hedenmiddag kwam de Prov. boot uit Vlissingen wat laat aan, wat tegenwoordig vooral des middags meer gebeurd. Een 12 tot 15 tal reizigers voor Zaamslag en Axel misten daaidoor de aansluiting met de Z. VI. Tram, die juist 5 minuten weg was; toen zij aan het station aankwamen. Dit was natuurlijk een groote tegenvaller, vooral voor de ver scheidene verlofgangers. Het was nu wachten tot half zes ure. Men kan op deze verbiuding niet rekenen, want niet aansluiten komt vaak voor. De heer Jac. Deij, volontair aan de Chr. school, Knol, Hoek, is benoemd tot onderwijzer aan een Chr. school te Ouddorp (Z.-H.) Hoek. De verkiezing voor lid van den ge meenteraad, vacature Platteeuw zal plaats vinden op 14 September a.s., de stemmingop 25 September en de herstemming zoo noodig op 5 October a.s. Te Axel werd als wethouder herbenoemd de heer L. Lamaitre. Te Hoek is herbenoemd de heer J. 1). Jurrij. Te Zaamslag is herbenoemd de heer C. A. Wisse. Axel J.l Woensdagavond had de machinist A. de Zeeuw, werkzaam in z.g.n. „Stoof" alhier het ongeluk, om met zijn voet tusschen een riemschijf bekneld te raken, waardoor zijn voet ontwricht werd, en een drietal teenen zwaar werden gekneusd. Per rijtuig werd hij naar dr. Bom vervoerd om verbonden te worden. Gedurende de vorige week werden in de haven te Philippine gelost 4000 K.G. mosselen. Te Ter Neuzen werden voor België aange voerd ongeveer 25000 K.G. mosselen. De prijs wa^j f2,75 a f3,50 per 100 K.G. Een nieuwe brandstof. De directeur van de gasfabriek te Hulst heeft proeven genomen met het maken van briketten van cokesgruis en klei, welke goed voldeden. Deze briketten kunnen twee uur branden en geven voldoende hitte. Thans worden nieuwe proeven met leem en cokesgruis genomen. Woensdagnacht achtervolgden commies soldaten te IJzendijke nabij de Ponte smokke laars tot op het erf van Chr. R. Deze wordt wakker van het gestommel en denkende aan kippendieven hij had er al meer last van gehad gaat hij kijken en neemt zijn geweer mee. Buiten gekomen wordt hem toegeroepen „Halt, commiezen". „Ja, 'k zal je commiezen", zegt hij terug en legt aan. Voor hij echter af kon trekken, werd hij zelf doodgeschoten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te HoornH. A. Enklaer te Berkhout, te WeerdenN. Warmolts te Neerlangbroek. Bedankt voor IJzendijke J. N. Pattist te Aardenburg voor den Burg (Texel)- D, J. Lazonder te Giessen-Nieuwkerk. Geref. Kerken. Beroepen te Oldehovedr. H. W. Smit te Ieiseke; te Hijlaard II. Brinkman teGlaner- brug; te Den Ham (O.): II- Ilummelen te Breda.; te Kapelle Biezelinge A. Scheele te Vee re. Bedankt voor Waardhuizen II- Dekker te Venlo voor Koudurn C. J. Hakman te Har: lingen voor WaarderJ. S. Langen te Gouda; voor Genderen F. Staal te Colijnsplaat, voor LandsmeerA. J. de Boer te Garrelsweer. Geref. Gemeente. Beroepen te Rotterdam (2e maal)J. Fraanje te Goes. Generale Synode der Geref. Kerken. Blijkens het Officieel Persverslag werd Woensdagmiddag verder gehandeld over de re geling der „Emeritaatsgelden". De rapporteur Prof. Dr. II. II. Kuyper besprak uitvoerig den rechtsplicht der plaatselijke Kerken om voor haar eigen emeriti enz. te zorgen. Hij wees op de uitnemende manier waarop de thans bestaande regeling heeft gewerkt, op bezwa ren tegen onderlinge verzekering door de Kerken en ook op de onbevoegdheid van Sy node en andere meerdere kerkelijke vergade ringen om zich met zodanige onderlingn ver zekering in te laten. Besloten werd voorstellen en verzoeken betreffende deze zaak ter zijde te leggen, de oude regeling te handhaven en de Kerkeu aan te raden en fonds voor de „emeritaats gelden" te vormen. Prof. J. Jager, van Emden, moest vertrekken en nam op hartelijke wijze afscheid. Gerapporteerd werd over wat gedaan is ten behoeve van de geestelijke belangen der Gere formeerden in Argentinië. Van H. M. de Koningin kwam in een tele gram van dankbetuiging. Dr. S. Greijdanus deelde mede, dat hij de benoeming tot hoogleeraar aan de Theol. School wenschte aan te nemen. Na besprekingen werd besloten te voldoen aan het verzoek der Ned. Geref. Kerken in Argentië (Buenos-Ayres, Tres Arroyos en Rosario) om haar op te nemen in het Kerk verband der Geref. Kerken in Nederlad en wel door haar toe te voegen aan de classes der Part. Synode van Zuid-Holland (Zuid). Aan de classis Rotterdam werd opgdragen tusschentijds met de Kerken in Argentinië te corresponileeren en haar in dringende gevallen te adviseereu. Dit sluit nog niet in de be roepbaarheid van de Arnentijnsche predikanten in Nederland. In zake de Evangelisatie werd besloten een drietal Deputaten en twee secundi te benoemen om de volgende Synode van advies te dienen omtrent de algemeene regelen en beginselen. Na rapport en besprekkingen werd besloten in zake het gravamen van Prof. Lindeboom tegen de zinspeling in het gebed bij den kin derdoop „met Hem in zijnen dood begraven worden, zich uit te spreken, dat voor inciden- teele wijziging der liturgie geen reden is en dat bedoelde uitdrukking geen afgbreuk doet aan wat in Rom. 6 vs. 3, 4 en elders geleerd wordt, maar dat ze veeleer een geheel Schrif tuurlijke gedachte op niet onduidelijke wijze uitdrukt. De Centrale Diaconale Conferentie. De 28e Centrale Diaconale Conferentie van de Geref. kerken wordt Dinsdag 18 September fe Utrecht gehouden. De heeren mr. R. Reusma te Gouda en mr. R. van Maare te Arnhem zullen inleiden „De eisch der geheimhouding der onder steunden, mede ook in verband met onze deelneming aan den Armenraad". Mede staan verschillende practische vraag: stukken op de agenda, o.a.: 1. Wanneer de plaatselijke kerk niet vol doende meer kan bijeenbrengen, mag de Diaconie dan met een lijst collecteeren bij de gegoeden niet-gereformeerden 2. Welk standpunt hebben de Geref. diaconiën in te nemen ten aanzien van school- kleeding en schoolvoeding 3. Mag een Geref. diaconie kapitaal aan vaarden, om van te kweeken rente speciaal onkosten te bestrijden, b. d. die voor sanatoria of andere stichtingen van barmhartigheid 4. Van een huisgezin, dat bijna geheel hulpbehoevend is, behoort de vader met de meeste kinderen tol de Ilerv. kerk en de moeder met de andere kinderen tot de Geref. kerk. Hoe moeten onze diakenen naar roeping en plicht met dit gezin handelen. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: E. R. Kolbe, fabrieksarbeider, O 205, uit Sas van Geut. J. M. Jurrij, zonder, Noordstr. 60, uit Go- richem. D. Bruggeman, timmerman, Baandijk 1, uit Heerlen. E. Oppeneer, landbouwersknecht. Kerkhof!. 15, uit Axel. E. W. van der Horst, fruitcontroleur, Donze Visserstr. 69, uit Rotterdam. V e r t r o k k en J. A. Toesseint, klerk b/'d post en telegrafie van Bovenstr. 29, naar Bergen op Zoom. J. Ilerrebout, onderwijzer, O 169, naar Ermelo. 5. J. Koster, Donze Visscherstr. 46, naar Kampen. R. G. E. L. Verstraeten, zonder, Nieuwe Stationweg 3 naar St. Michiels Gastel. J. van Es, landbouwersknecht, O 84, naar Zaamslag. J. M. van der Hooft, zonder, Zandstr. 12 naar Rotterdam M. T. Dhaeze, zonder, Dijkstr. 44. naar 's-Gravenhage. H. C. A. Ferinont, aannemer, O 188, naar 's-Gravenhage. A. Wolfert, werkman, P. 53a naar Enk huizen. C. A. Verlinde, zonder, Nieuwstr. 40 42, naar Amsterdam. J. Jansen, Nieuwediepstr. 5 naar Hoek. In den loop dezer week zullen in Dordrecht geïsoleerde waterwagons rondrijden,jwaardoor het publiek op nader te bepalen uren en voor waarden in de gelegenheid zal gesteld worden warm water te verkrijgen. Zondagmorgen is te Egmond aan Zee 500 meter bezuiden strandpaal 40, het lijk aange spoeld van een vlieger. Op het 'lijk werd gevonden een bruin lederen portefeuille, waarin verschillende bescheiden, o.a. een dienstneming in het Fransche vreemdelingenlegioen van 1/6 1917, ten name van Julian Bidele, geboren te Philadelphia 19 April 1890, van beroep bankier; een dienstorder, waarin opgedragen wordt op 17 Augustus 1917 des nfcn. te half twee uur van St. Pol naar Duinkerken te vertrekken en een brevet van vlieger, behaald in Amerika in de Aeroclub op 11 October 1916. Voorts werd op het lijk gevonden een bedrag van frc. 365 aan bankpapier. Vijdagmiddag vonden twee kinderen 't lijk van den 23-jarigen zoon van den heer M. Jansen, blauwververij te Woensel. 's Middags te halftwee was hij naar den garenzolder ge gaan. Toen de kinderen boven kwamen om hem te roepen, vonden zij hem dood. Genees kundige hulp kon niet meer baten. Men gist naar de oorzaak en er loopen vreemde ge ruchten. Als waarschijnlijk wordt ook aan genomen, dat de slechte kwaliteit verven, men spreekt zelfs van vergiftige verf, waarmede hij werken moest de oorzaak zou zijn. (Eind Crt.) Eenige tijd geleden werd ingebroken in een perceel aan de Weteringschans te Amsterdam. Daar werden o.a. gestolen: 11 kisten thee, 2 kisten koffie, een partij spijkers, een schrijf machine en pl.m. 60 gulden aan geld en post zegels. Dit alles is nu ongeveer door de politie terruggevonden. Den volgenden dag reeds werd een man op den openbaren weg aange houden. Dij was in het bezit der gestolen schrijltnachine. Voorts werd een inval gedaan in een opslagplaats in de 3e Oosterparkstraat 52. Hier werden 800 K.G. spijkers gevonden. Een tweede inval had plaats in de Maarten Jansz. Kosterstraat, waar de thee en koffie gevonden werd. In het geheel werden vier personen aange houden. Een mooi succes dus voor de politie. (Hbl.) Te Ulverhout heeft een ontzettend ongeval, plaats gehad. Vrouw Meere v. Kuijk had het ongeluk met de dorschmachine in aanraking te komen. Zij werd hierdoor gegrepen en driemaal in het rond geslingerd, waarbij de ldeeren haar van het lichaam werden gerukt. Vreeslijk bloedend en met de ldeeren geheel in flarden gescheurd werd zij opgenomen. Dr. Commers verleende de eerste geneeskundige hulp en verbond de vrouw. Het bleek, dat de rechter onderarm totaal verbrijzeld was. Overigens had de vrouw geen verwondingen opgeloopen. Zij werd naar het St, Laurentius gesticht te Ginneken overgebracht, waar zij thans nog wordt verpleegd. De arm is nog niet afgezet, doch hoogst waarschijnlijk zal men hiertoe wel moeten overgaan. Naar wij vernomen wordt, is de toestand der vrouw redelijk en bestaat er gelukkig geen levensgevaar. ('s-Hert. Crt.) Aardappelen. Het Bureau voor mededeelingen omtrent de voedselvoorziening deelt het volgende mede In den laatsten tijd wordt uit verschillende streken des lands aan de dagbladen gemeld, dat onder de aardappelen de bekende aard appelziekte voorkomt. Daardoor kan de indruk worden gewekt, als zou de aardappeloogst ernstig worden bedreigd. Tegelijk worden in de advertentiekolommen door tal van aard appelhandelaren aanbiedingen gedaan en wordt het publiek opgewekt zich nu reeds van voor raden voor den winter te voorzien. Voor deze onrust is in werkelijkheid geen reden. Inderdaad komt hier en daar ziekte onder de aardappelen voor, een op zichzelf geenzins ongewoon verschijnsel. Ondanks de bezwaren, die zich op sommige plaatsen voor doen, kan echter een ruime aardappeloogst worden verwacht Er bestaat dus geen aan leiding om thans reeds wintervoorraad in te slaan. Trouwens, de bestellingen, welke men nu doet, kunnen toch niet worden uitgevoerd, voor zooverre het de voor winteropslag meest geschikte aardappelen betreft, waarvan het Nieuwe nota van den Paus. In Ostende. De toestand in Italië. Maar voor het zeggen. De toestand in Finland. TER NEUZEN. 7 September 1917. Warm water op straat. In de dienst omgekomen. Tragische dood. De inbraak aan de Weteringschans. Vreeselijk ongeluk.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2