VAN DALEN, AUTOMOBIELEN te lm Kerk en School. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertent i n. P. J. VISSER, Ter Neuzen. Broodrantsoen. Aan wij zing verkrij gbaar- stelling Levensmiddelen. L8. van Waesberghe-Janssens. T andarts, NIET te consulteeren. Gevestigd sedert 1871. der gemeente op verschillende plaatsen het riool moet dienen voor aanvoer van water voor de brandspuit. Men zou dus hebben te overwegen, of onder deze omstandigheden in het algemeen kan worden toegestaan, wat nu aan de Schehtekade is toegelaten. Toch zal het moeilijk gaan, dit voortaan te weigeren Het zal nu gaan, als met het verbod om urinoirs op het riool te laten uitloozen. Dat verbod werd ingetrokken omdat de gemeente het zelf deed, nu, met die privaatgeschiedenis doet de gemeente het zelf wel niet, of het zoude moeten zijn met die der H. B. S., maar in elk geval is het toch toegelaten ten behoeve van raadsleden, een wethouder, gemeente secretaris, dito bouwmeester, wat wil men meer. Wat zou men wel gezegd hebben, aldus de Voorz., en hij zag dan vermoedelijk op die lijst van ingezetenen ten wier behoeve do ver gunning was verleend, als we verleden jaar met een voorstel tot wijziging der verordening waren gekomen Dan zou men gezegd hebben de rest konden de hoeren wel aan vullen meende hij. Mijnheer, de Voorzitter wat zullen de ingezetenen dan nu zeggen, nu publiek geworden is, wat men blijkbaar liever wilde verzwijgen En de gevolgen De vergunning, is gegeven in strijd met de verordening. Op grond van de verordening kan niemand die vergunning vragen (en ook niet verleenen.) Hoe moet het nu, wanneer straks b.v. het college van B. en W. van samenstelling verandert en er zou eens geen meerderheid meer zjjn die de bouwverordening wil verkrachten Die Scheldekade heeft het tegenwoordig col lege van B. en W. al tot vreemde dingen geleid Eerst wordt er, zonder dat iemand daarom ooit te voren gedacht heeft, zonder dat er in den Raad met een enkele woord van gekikt is, watervoorziening aangebracht, door middel van een welput, ten behoeve van en nu blijkt dat even stikem eene strafbepaling niet wordt gehandhaafd ten behoeve van de lezer vuile maar in. Hadden B. en W. kunnen voorzien, dat er bezwaar tegen deze oplossing der kwestie zoude gemaakt worden, dan zouden B. en W. den Raad er wel mede hebben in kennis ge steld. Nu die is kostelijk. Het standpunt was erg zwak, en daarom de verdeding van den Voorz. voor zijn doen ditmaal al erg mat. De heer Waalkes acht het een verkeerde toestand, dat aan de Scheldekade de faecaliën vloeien in een stilstaand riool. Er is daarin geen doorspoeling (en die zal er wellicht in een onafzienbaar tijdperk ook niet komen). Dhr. Nolson voerde daartegen aan, dat dhr. Waalkes abuis was, wat betreft het vloeien van faeca liën in de riolen. De vaste stoffen blijven in de privaatputten achter. Alleen het spoeling- water en de urine spoelen weg. Hij acht dat B. en W, met het verleenen der vergunningen iets goeds tot stand hebben gebracht. (Dat B. en VV. daarmede buiten hun wettelijk boekje zijn gegaan, is blijkbaar aan de aandacht van dhr. Nolson ontgaan.J Dhr. Dees sloot zich bij dhr. Nolson aan (hoe kan het in dit geval anders, hij gaat ook aan de Scheldekade wonen en zal aan die besluiten van B. en W. hebben meegewerkt). Na hetgeen nu openbaar is medegedeeld, zal men toch wel niet kunnen nalaten iets te doen, al bleef de Raad niettegenstaande het gehoorde, vrij of liever gezegd te zoet sappig. Ten slotte bleek uit een mededceling van den heer Waalkes, dat dhr. D. Scheele in de vergadering dor commissie de kwestie waar het hier om gaat, had ter sprake gebracht. Die schijnt dus den hiervoren aangestipten fijnen neus te hebben gehad. Men kan dezen heer «on praktischen kijk op zaken niet ontzeg gen. We kunnen ons.'wel indenken, dat deze hem, toen hij van een en ander op de hoogte kwam, de haren ten berge zijn gerezen, nog te meer, als hij tot de conclusie was gekomen, dat een hem, althans zeker ten deele, sym- patiek wethouder, op wien hij torens en ker ken zal gebouwd hebben, voor wat betreft liet waken voor de inkomsten der gemeente, in deze een behulpzame hand heeft geboden, Dat nu juist hij te kort schoot om voor het lieve geld te waken, we kunnen ons indenken, dat de heer I). Scheele dat erg moest vinden. Uit bovenstaande uit 't „Tern. Volksbl blijft dus óók dat die toestand ongewenscht wordt geacht. In ons vorig nummer namen we van den heer Nolson eenige gedachten op die hij ons toezond. Nu blijkt echter dat do drie plaat selijke bladen het anders moeten weergeven, als datj blijkbaar de heer Nolson het liefst gehad zou hebben. Wij handhaven dus in hoofdzaak ons verslag. Zaamslag. Bij den landbouwer L. de M. heeft men des nachts een groote partij ajuin van het land weggehaald. De heer J. C. Bal, onderwijzer aan de Chr. school te Hoek (Knol) behaalde dezer dagen zijn hoofdacte. Dinsdagmorgen geraakten te Axel de kleeren van een 19-jarige dienstbode in brand door de uitslaande vlammen van een leem- kachel. Zij liep de straat op, waar het een paar toegesnelde mannen gelukte spoedig de vlammen te blusschen. De dienstbode had ernstige brandwonden aan armen en beenen hekomen. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door verschillende fabrikanten en parti culieren te Sas van Gent is eene vergadering gehouden, alwaar besprekingen zijn gevoerd tot het verstrekken van electrische verlichting aan de bevolking. Het schijnt de bedoeling te wezen particu lieren in het genot van electrische verlichting te stellen door middel valï de electrische in stallatie der thans nagenoeg stilliggende glas fabriek. Zuiddorpe. In den nacht van Zondag op Maandag omstreeks 2 uur ontmoetten twee kommiezen in den Oudenpolder een vijftal smokkelaars, die een aardig «vrachtje in de richting van de grens brachten. Aan het haltgeroep en aan de waarschuwings schoten der ambtenaren stoorden ze zich niet en liepen met of zonder smokkelwaar als hazen in de richting der grens. Nieuwe schoten knalden met het treurig gevolg, dat een dei- smokkelaars, de gehuwde Belg Van G., die met vrouw en kroost uit België (Oudeburgsche Sluis) naar onze gemeente gevlucht is, doodelijk getroffen werd. Geneeskundige en geestelijke hulp werd hem spoedig verleend, noch kort daarna is hij overleden. (Zei.) Het derriesteken nabij de tramhalte te Hengstdijk is onverwachts gestaaktmen schijnt ook niet weer te zullen beginnen, want het kipspoor wordt opgeruimd. Naar men zegt, was de derrie niet zoo ge makkelijk meer te verkoopen, in verband met voorraden en prijs van Drentsche turf. De werkzaamheden aan de trambaan van de Pyramide via Biervliet naar Hoofdplaat. De tram zal niet rijden door zijn thans al gevorderd tot de Biervlietsche buurt Drie wegen, een half uur van Hoofdplaat. De tram zal niet rijden door die buurt maar geheel achterom, waardoor onteigening van bouwland noodzakelijk was Niet alleen de smalle straat, maar ook de krommingen in die lijn zijn thans ontgaan. Met den eigenaar van den Plattendijk is de maatschappij niet tot overstemming kunnen komen. Het gevolg is dat de tram niet zal rijden om den breeden onderberm van dien dijk, doch op den noordelijken Zomerwegmet omlegging van den straatweg. Het gevaar bestaat dan voor rij- en voertuigen dat, als de paarden verschrikt uitwijken, zij nood wendig in een zeer diepe sloot terecht komen. Dit had men kunnen voorkomen door den zuidelijken Zomerweg als trambaan uit te kiezen, zooals ook de deskundigen der maat schappij aanvankelijk hadden voorgesteld en al in 1915 was uitgemeten. (M. C.) Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Oostburg is benoemd mej. J. S. Risseeuw te Heinkenszand. - Te Schoondijke had de herveiling plaats van een hofsteedje en gevolgen bewoond door I. van Male te Groederten behoeve van den heer Joh. Risseeuw te IJzendijke. Toegewezen werden koop 1,' het hofsteedje groot 5.14.80 H.A., aan P, de Martelaere te Groede voor f 11.610; koop 2, 2.79.70 II.A bouwland, aan I. van Male te Schoondijke voor f6350; koop 3, 2.17.50 H.A. bouw- en weiland aan De Martelaere voornoemd voor f5200; koop 4, 3,21.15 H.A. bouwland aan Joh. ^du Bois te Groede voor f6320; koop 5 1.67.70 H,A. weiland aan J. Casteleijn te Groede voor f2610. Vlissingen. Alhier is een tuindorp geopend bevattende 1000 inwoners in 2000 woningen De huurprijs is f3.25. De bouwkosten boloopen een half millioen. Ned. Herv. Kerk. Bei oepen te s-Graveland J. L. v. Leeuwen Lisse. Aangenomen naar LutjegastB. Geuser cand. te Groningen. Bedankt voor Oude-TongeO. J, van Rootselaar, te Bergschenhoek. Geref. Kerken. Beroepen te 's-HertogenboschDoornbos Doetmehem; te OldeboornH. Hasper Schiermonnikoog te Appelscha A. J. Fanoy' cand. te Middelburg; te Drogeham Th. a! ^crj=sma> kxcloërmond te Scherpenzeel G. Menken, cand. Driebergen. Bedankt voor Lholen K. Veen, te Melis- kerke; voor Werkendam: N. W. Ilummelen te Ileerenveen voor Koudekerke (Z.) dr 1)' J. van Katwijk, te Pijnacker-Nootdorp. Geref. Gemeenten. Drietal te Rotterdam J. Fraanje te Goes, H. kievit te Veenendaal en I). C. Overduin te Ter Neuzen, oiT. Du Joh' Raams.tc Ascl' hoopt Zondag -jl October a.s. bevestigd te worden door zijn broeder ds. E. Raams te Hoek, als predikant bij de Ned. Ilcrv. kerk te Breskens. Het moderamen der Generale Synode der Geref. kerken te Rotterdam is samenge steld als volgt: Ds. J. H. Landwehr, praeses, ds. B. v. Schelven, assessor, dr. G. Keijzer, scriba en ds. H. de Geus, sub*scriba. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: M M. Vermoet, dienstbode, Baandjjk 36, uit Sas van Gent. P. van Acker, varensgezel, Markt 14, uit Groede. S. J. Koster, zonder, Donze Visserstr. 46, uit Kampen. M. de Jongh, zonder, Noordstraat 61, uit Breda. Vertrokken: A. T. Theunissen, schipper, aan boord, naar Dordrecht. M. F. Klaassen, zonder, Blokken 21, naar Middelburg. C. Rietmulder, sergeant b/d artillerie, Donze Visserstr. 69, naar Cadsand. L. van der Meer, dekknecht op de Prov. boot, Tholenstr. 143, naar Vlissingen. P. M. Audenaerd, dienstbode, Baandijk 8, naar 's-Gravenhage. J. Pladdet, zonder, Sclioollaan 9, naar Goes, A. van Allena, broodbakker, Nieuwediepstr. 6, naar Rotterdam. C. J. Faas, dienstbode, Smidswal 23, naar Haarlem. P. J. W. Geelhoedt, zondeu, Donze Visserstr. 9,^naar Vlissingen. A. C. P. de Rijke, dienstbode, Javastr. 44, naar 's-Gravenhage. Huisbiggetje. In het „Rott. Nbl." komt het volgende ver haal voor. Een vrouwje van buiten kwam tot voor kort aan den rand van de stad afval ophalen voor de twee magere varkentjes, die ze aan 't oppappen was, en steeds was "de collectie groot genoeg om de „biekjes althans levend te houden. Doch dezer dagen was dat opeens uit. Overal waar ze aanbelde werd ze zonder afval weggestuurd, tot ze eindelijk eens vroeg naar dereden. En jawel daar had je 'P Kom zeivers maar eens kijken, riep de vrouw van twee-hoog, en toeri ze bovenkwam, liet men het afvalvrouwtje een big zien in een hokje, ras en licht op'de warande getim merd. En kijk maar 'sover de „veraude" ook, zei de juffrouw, overal hebben ze bigge's, het t is hier je reinste biggenvreugd. Wat was er gebeurd Een ondernemend koopman, profiteerend van de waardeloosheid der pasgeboren varkens, was met een honderd tal deze buurt ingetrokken en had koopsters te over gevonden, die allemaal tegen Novem ber „etfentjes gauw" op hun warande's of in hun tuintjes een varken wou'n mesten voor winterprovisie! Te Bodegraveu worden door de boeren de dienstboden en knechts voor circa f 100 min der ingehuurd aan het vorige jaar. Een lezer van het „Utr. Dagbl." dient zijn medelezers van het volgende advies: Ik las met belangstelling wat u schreef over „papierkisten of doozen", die oneindig veel goedkooper zijn dan hooikisten. Mag ik u nu even mededeelen, hoe het in mijne woning wordt gedaan? Wij hebben een zoogenaamde gonjezak gekocht voor 70 cent; dien zak heeft mijn vrouw heelemaal gevoerd met kranten papier, wel vijf of zesdubbel. Dat gaat heel gemakkelijk, met een flinke, grove steek naait men het papier zonder moeite aan de binnen zijde 4van de zak vast. Wij kregen dus als het ware een papieren zak in den gonjezak. Als nu ons eten begint gaar te worden, gaan alle pannen in den zak naast elkaar of op elkaar. En alle openingen tusschen de potten in, stampen wij stevig aan met groote proppen papier, die wij in 'n mand klaar hebben staan. Daarna wordt, voor zoover de zak niet vol is nog een flinke partij krantenpapier bovenop de potten en paunen geduwd, bij wijze van afgluiting en de gonjezak verdwijnt in' 'n kast of -wordt op 'n stoel in de keuken gezet. Uren later komt ons menu, goed gaar en volkomen warm, op tafel. De proppen papier worden op den duur ietwat groezelig en vuildat is niets, wij vernieuwen de proppen en de oude bewaren wij als brandstof voor den a.s winter. Onze gonjezak voldoet uitstekend. Weet u wat het voordeel van zoo'n zak boven een doos of kistje? In 'n zak berg je vier vijf pannen, t doet er niet toe of ze hoog zijn of (aag, breed of smal de heele rataplan gaat bij ons 's middags den gonjezak in en doordat alle openingen tusschen de pannen goed zijn volgestampt met papierproppen, blijft de ge- heele collectie prachtig op en naast' elkander staan. Men behoeft dus niet bevreesd te zijn dat iets zal omvallen. Onze kolenvoorzienrng. Naar de „N. Venl, Crt." uit goede bron ver neemt, is door de Nederlandsche Regeering met de Üuitschc Regeering eon contract ge sloten voor de levering van genoegzame hoe veelheden steenkolen. PREDIKBEURTE N. Zonnetijd. DAG EI L Voorin. Nam. Zaterdag 1 Sept. 1.8 1.30 Zondag 2 1.51 2.13 Maandag 3 2.32 2.53 Dinsdag 4 3.14 3.34 W7 oensdag 5 3.53 4.14 Donderdag 6 4 34 4.55 V rij dag 7 5.18 5.41 Het Bestuur van de Vereeniging „VESTA" van gediplomeerde oud leerlingen van de Landbouwhuishoud cursussen voor meisjes te Axel en Ter Neuzen doet een dringend beroep op allen die belangstellen in de ontwikkeling der Boerenmeisjes om toe te treden als contribueerend lid hunner Ver eeniging. Het Bestuur, JAC. WEIJNS, Voorz. C. DE FEIJTER, Vice-Voorz. E. A. DE PUTTER, Secr. P. DE RUIJTER, Penn. N. DE FEIJTER,- Bibl. TELEFOON 24. De Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat Z.Exc. de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gezien art, 1, 2e lid en art. 31 der brood- distributieregeling, beeft goedgevonden, te bepalen met ingang van 2 Sept. 1917 zal de hoeveel heid brood, op eene broodkaart te verkrijgen, moeten strekken voor een tijdsduur van elf dagen, niettegenstaande op de 'kaart staat ver meld, dat zij geldig is voor eene week mitsdien wordt de geldigheidsduur -der broodkaarten, te beginnen met 2 Sept. a.s., die waarop vermeld staat voor de 26e week van 2 tot en met 12 Sept. oqG o? 23 Ter Neuzen, 31 Aug. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. IHJIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NLIjZEN maken bekend, dat in de week van 3.-9 Sept. geldig zullen zijn voor: Bak en braadvet Bon 110. 3, 2e Serie Varken svleesch 4 2e irroene erwten „18 1 h Gort i Ter Neuzen, 31 Aug. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. IILIZINGA, Burgemeester. L. W ABEKE, Secretaris. N B. Op hou No. 4 voor Varkensvleesch mag 0.400 K.G. worden afgegeven. 'p bon no. 7 voor Gort mag slechts 0.200 K.G worden afgegeven. WISSEL- en EFFECTENKANTOOR, HULST en TER NEUZEN. Belast zich met het verzenden van gelden naar de voornaamste plaatsen in België. De loonen gaan naar beneden. Een papierzak. ZONDAG 2 SEPTEMBER 1917. [Z o m e r t ij d]. Gereformeerde Kerk. Ier Neuzen 97a en 2 uur Ds. A. Scheele van Veere' Axel [Singelweg] 97, uur. Leeskerk. en 2 uur Ds. A. Thielen. AxelfStationst.raat] 97, uur, Ds. A. Thielen. en 2 uur Leeskerk. Zaamslag 9'/, en 27, uur Ds. H. P. M. G. de Walle. Doek 10 uur, Leeskerk, 3 uur. Geen dienst en 6 uur Ds. A. Scheele. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 97ï en 2 uur Ds. A. Timmerman. Doopsbediening. Sluiskil 972 en 2 uur Dhr. L. Dek. Axel 9en 2 uur, Ds. Hugenholtz. Zaamslag 97, en 27, uur, Ds. G. van Dis. Hoek 10 en 3 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 97, en 2 7,u ur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstruat.) Ter Neuzen 10, 3 en 6 72 uur, Ds. D. C. Overduin. Lokaal Ebeii-Haëzer", (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5 72 uur, Evangelisatie. Middelburg, 30 Aug. Boter t 1,20 a f 1,25 voor particulieren f 1,27s per t/i kilo 4 Eieren f 8,50, voor particulieren f 9,90, per 100 stuks. 1) yy is Zaterdag I, Zondag 2 en Maandag 3 September n n 28e 24 4 Oct. m *t 11 11 1 y I li

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3