Buitenland. Uit Stad en Provincie. bedragen later verandert in maximumprijzen, dan dient, naar de meening van het bestuur, tegen deze maatregelen te worden geprote steerd, dan moeten de boeren daartegen in verzet komen. Verder wees spreker er op, dat de boeren van de zandstreken tot den bedelstaf worden gebracht, doordat zij hun rogge moeten afstaan tegen regeeringsprijzen. Ook tegen dezen regeeringsmaatregelen moest worden geprotes teerd. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten, een commissie op te dragen, zich tegen de regeeringsmaatregelen te verzetten en bij den minister er op aan te dringen, terug te komen op zijn besluit, om de minimum prijzen te vervangen door maximum prijzen en alsnog andere meer voor den boerenstand billijke prijzen vast te stellen. Vervolgens liet de vergadering zich in af keurenden zin uit over den onvoldoenden haver, die men den boeren gelaten had en over den regeeringsmaatregel, waardoor de boeren hun eigen tarwe niet mogen gebruiken voor eigen gebruik en dat van zijn arbeiders. De voorzitter wees op het immoreele karakter van deze maatregelen. Spreker kon zich geen enkelen boer voorstellen, die paarden fokt en deze dieren zou laten verhongeren door on voldoenden haver. Werd de thans bestaande maatregel gehandhaafd, dan was het gevaar groot, dat er geen haver meer zou worden gezaaid. Er moet worden gezorgd, dat de paarden voldoende kunnen worden gevoerd. Werd aan die voorwaarden voldaan, dan zouden de boereu zooveel mogelijk aan de wenschen van den Minister tegemoet komen. Ook moet den boeren de vrijheid worden ge laten, eigen koren voor eigen belmeften te gebruiken. Besloten werd. ook deze verkeerde maat regelen onder de aandacht van den Minister te brengen. Ten slotte wees de voorzitter er op, dat de prijzen, die de Minister voor den volgenden oogst (1918) heeft vastgesteld, dezelfde zijn als die voor den tegenwoordigen oogst. Spreker betoogde, dat deze prijzen niet loonend zijn. De kunstmeststoffen, zoo ze nog te verkrijgen zullen zijn, zullen veel duurder zijn. De ar- beidsloonen zijn belangrijk hooger geworden. Aangedrongen moest worden bij den Minister om wijziging in deze prijzen te brengen en ze alsnog belangrijk te verhoogen. De vergadering besloot, ook deze grief van de akkerbouwer onder de aandacht van den Minister te brengen. AFGEWAAID FRUIT. De Fruitcentrale heeft bepaald, dat afge waaide appelen en peren gedurende enkele dagen geheel vcor binnenlandsche fabrieken en voor het buitenland mogen worden geveild. De partijen kunnen dus zoowel door binnen landsche fabrikanten als door exporteurs ^worden gekocht. DE OORLOG. Het slagveld in Vlaanderen. Men schrijft aan „Het Vaderland" van Vlaamsche zijde Van Bixschote, het dorpje van landelijk be drijf met zijn 900 inwoners en zijn 800 huizen, blijft er thans geen steen meer geheel. /Óp 1 K.M. van Bixschote, aan het kruispunt der straatwegen op Langefnarck en Pilkem ligt een troffeltje huizen rondom de herberg Kortekeer, waar Terriere destijds goede zaken deed met Over-Rijnsche paardenkooplui. Hier verdreven de Franschen deze laatste weken na bloedig gevecht de Duitschers. Opnieuw van Bixschoten den baanweg DixmuidenYpcren volgend komen wc na een half uur gaans te Steenstrate, het be roemde gehucht van Znydschote, aan. Het was voor den oorlog een bedrijvig vlekje. Sedert April '15, toen de Duitschers hier hun eerste stikgassen-aanval deden, en tijdelijk over 't kanaal geraakten, is het dood. Toen is hier de bevolking, en ook deze van Pilkem en Boesinghe weggevlucht. Van liet eens zoo schoone dorpje Boesinghe (2300 inw.) blijft niets dan puin over. De fijne torenspits, uit de XHIe eeuw, ligt ten gronde en in de muren der vroeger zoo mooi ver sierde kerk zijn gaten geslagen zoo groot dat men per kar dwars door het schip kan rijden. Langemarck is een kerkhof en, van aan zijn gehucht Boschkant tot aan zijn wijk Sint- Juliens, een pain, om welks bezit thans nog stroomen jong bloed vloeien. Even bezuiden Juliens is het gehucht Het Wieltje, van strategisch belang om zijn ligging aan den driesprong: Yperen-Poelcapelle- Roesselare. Bij dezen hoop huizen heeft het granaatvuur dagen na dagen geroffeld en kwamen de Engelschen over stapels lijken vooruit.... H o 11 e b e k e zelf op een paar kilometer van 't kasteel is een hoog gelegen dorpje met ongeveer 800 inwoners en met een merk waardige oude gothische kerk. 't Is er al bosch, tot ten zuiden, Oosttaveerne en, ten westen, Sint-Eloi. SU n t Eloi is een hoogtepunt, een gehucht met een dertig huizen. Het is bolwerk van Yperen. Bloedig is er gestreden geworden, strijdt men er nogVroeger was het er zoo vreedzaam, in die weelderige, bloeiende hoppe- streek. Oosttaverne is een nog Vlaamsch ge huchtje. Het ligt op plm. 5 K.M. ten Westen van Ilouthcm, waar meest Waalsch wordt gesproken. Even boven Ploegsteert, Waasten, Houthem, Komen en even bezuiden Wervik, Meenen en Halewijn loopt de taalgrens. Nu stappen we over de kronkelende, schil derachtige, peiselijke beekjes, wier boorden thans zoo wreed omgewoeld wordende Wambek e, die zich te Komen, de D o u w e, die zich te Waasten in de Leye verliezen. W a a s t e n is een aloud, Waal-sprekend Leye-stadje, waar een bevolking van 3 tot 400 inwoners van landbouw, tabakteelt, suiker fabrieken leefde. Zijn oude Sint Pieter en Pauwel Kerk had prachtige stallen, zijn oud stadhuis was een bezoek waard. Te Zuid-Westen ligt La B a s s e v i 11 e, op de Leye. Een wijk, vol fabrieken, waar vooral suiker werd gemaakt, en omringd met meer- schen en velden, waar vooral bieten werden gekweekt en tabak. Hier is de Leye nog niet de „golden river" voor de vlasteelt, haar wa teren worden hier, door de Deuie en andere rivieren van Noord-Frankrijk, die door de fabrieken besmet worden, ongeschikt gemaakt tot het roten. Ten Westen van La Basse-Ville groeten we Sint Y v o en ten Zuiden Ploegsteert, waarvan de namen meermalen voorkomen in de laatste legerberichten. Langs den straat weg, die van Sint avo naar de Leye loopt, verlaat de frontlijn den Vlaamschen bodem in de richting van Rijssel. Amerika wijst den Paus af. WASHINGTON, 28 Aug. In Amerika's antwoord op de panselijke nota, vervat in de meest hoffelijke bewoordingen, wordt verklaard dat er geen grondslag is om over te gaan tot besprekingen over vrede, daar de Duitschers hunne voorwaarden niet bekend gemaakt hebben. De conferentie der entente-socialisten. LONDEN, 29 Augustus (Reuter.) De confe rentie der entente-sscialisten heeft met 55 tegen vier stemmen een motie verworpen, die zich kant tegen alle besprekingen met vijan delijk e vertegenwoordigers, zoolang Duitschland de bezette gebieden niet heeft ontruimd. Hoe de discipline in het Russische leger hersteld wordt. Naar aan de „Berliner Lokal Anz." uit Stockholm wordt geseind, heeft generaal Korniloff, zooals „Nowoja Schisn" mededeelt, opnieuw verscherpte maatregelen tot ver betering der discipline in het leger gelast. Politieke agitatie onder het frontleger is ab soluut verboden. Het verbod tot het houden van soldaten-vergaderingen en andere in het belang der discipline voor het frontleger uit gevaardigde bepalingen worden thans ook voor het binnenland van kracht. Het geheele leger is hierdoor onder de politieke controle der Corpscommandanten gesteld. In gevallen van overtreding wordt met degradatie en verlies van kiesrecht gedreigd, zelfs voor diegenen die daaraan geen direct aandeel hadden, doch tot de demonstreerende regimenten behoorden. Verder wordt nog als straf eene vermindering van de soldij van 5 roebels op 50 kopeken en van 7 roebels op 75 kopeken in uitzicht gesteld. Ten slotte zullen alle troependeelen die dergelijke incidenten toelaten, gestraft worden. Het blad van Maxim Gorki, de „Nowoja Schisn" knoopt aan dit bericht de navolgende beschouwing vast: „Bij den aanvang dei- revolutie kenschetsten wij de bestaande eer waardige politieke tradities als gewelddaden, dachten daarbij echter aan de vurige rede voering van Kerenski, en geloofden, dat hij het geweld-systeem zou overwinnen. Op het oogenblik moeten wij echter erkennen, dat de bestuurs-traditie overwonnen heeft. Wederom is een almachtige rechter opgestaan, die de stille agenten achter zich heeft, Slechts heeft men nu voor de gewelddadig heden eene nieuwe formule gevonden, thans hebben zij plaats ter redding van de revolutie." Een Zwitsersch oordeel. Het „Bunder Tageblatt" schrijft over den militairen toestandhoe groot de aderlating der oorlogvoerende volken in de laatste 'weken is, blijkt uit eene aanschouwelijke berekening van een militair deskundige dat Wilson 20 groote transportschepen volgepropt met sol daten over den Atlantischen Oceaan aan de Engelschen zou moeten zenden, ten einde de Engelsche verliezen tijdens den jongsten slag in Vlaanderen te vervangen. Men zou dan echter nog niet krachtiger zijn, dan vóór het offensief afgezien dan nog van het feit, dat de vervangende troepen niet gelijk gesteld kunnen worden met de geoefende troepen. Men heeft erkend dat de geallieerden ge durende dezen zomer in het Westen aan dooden, zwaar gewonden, ernstige zieken en vermisten (gevangenen inbegrepen) bereids meer dan 240,000 hebben verloren. Aangezien kan worden aangenomen dat in Augustus, September en October de verliezen niet ge ringer zullen zijn doch eerder grooter, hebben de geallieerden vóór het intreden van den winter op een totaal verlies) van ongeveer een millioen manschappen te rekenen. Amerika zou dus een half millioen menschen moeten leveren, voordat dit verlies eenigermate zou zijn goed gemaakt. De verliezen van den verdediger bij aanvallende ondernemingen als deze bedragen ook thans nog ongeveer het vierde of vijfde deel der verliezen van den aanvaller, aldus 100,000 a 125,000 mannen. Aangezien Duitschland echter in staat is ieder jaar een veel grooter aantal manschappen te recruteeren, kan het in militair opzicht niet alleen het hoofd bieden aan den groei van het vijandelijk leger door recruteering, doch het kan evenzeer de toenemende getalssterkte door Amerikanen, Chineezcn enz. bij een vast houden aan het defensief verdragen. Het optimisme van Lloyd George. Naar aanleinding van de optimistische rede, die Lloyd George in het Lagerhuis over den duikbootoorlog hoeft gehouden, schrijft de „Daily News" van 17 Augustus satirisch: „De cijfers van Loyd George oogen volko men juist zijn. Ik ben niet erg sterk in re kenkunde en bovendinn is het niet eerlijk hij kan altijd de antwoorden echter in 'het rekenboekje nazien, en wij, gewoone menschen, kunnen dat niet. Maar ik zon willen, dat hij zijn berekeningen niet altijd maakte in wat iemand eens eoemde „de 'culminatie van op gewondenheid". „X plus Y min 2 is X min 2 plus XY plus Y min 2", zegt een der per sonen uit een tooneelspel van Sir James Barrie. „Ik kan het niet gelooven". En als de eerste minister met millioenen smijt, zooals hij giste ren deed, millioenen acres niew bouwland, millioenen tonnen voedsel en vleesch meer, en millioenen en millioenen tonnen het vol gende jaar meer met den besten wil van de wereld, ik kan het niet gelooven Ik heb het gevoel, alsof ik een Openbaring lees, ge schreven door een ketterschen en lichtelijk krankzinnigen groothandelaar in levensmid delen. „Het onaangename is, cjat eeuige van deze cijfers van belang zijn. De statistiek dor ver loren scheepsuimte is bijvoorbeeld van het grootste belang en buitengewoon bevredigend. MaaW. als zij zoo bevredigend is, waarom is zij dan voor het geduldige Britsche publiek zoo lang verborgen gehouden En als er werkelijk met het geheimhonden iets is be reikt, waarom wordt zij dan nu, met geen ander resultaat dan een goedkoop Succesje tegenover Duitschland, gepubliceerd De Vereenigde Staten en onzijdigen. Wilson heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin de verscherping van goederen naai de onzijdige staten in Europa, behalve indien daarvoor consent is gegeven, wordt verboden. Bovendien wordt de lijst van goederen, waar voor consenten noodig zijn bij verscheping naar de geallieerden en niet-Eiiropeesche on zijdigen, uitgebreid met: katoen, alle vleesch- soorten, suiker en de meeste andere Ameri- kaansche uitvoerwaren. In een verklaring bij deze proclamatie zegt Wilson, dat de regeering zal zorgen dat geen Amerikaansehe voortbrengselen rechtstreeks oflindirect, den vijand ten goede komen. Regeeringskringen zien in deze order een voorbode van een streng toezicht op den uit voer als oorlogswapen en als politiek van strikte rantsoeneering der landen, die aan Duitschland grenzen. Uitvoeren naar Duitsch land en zijn bondgenoten worden formeel verboden. Daaruit wordt afgeleid dat't toezicht op den uitvoer der Ver Staten het Engelsche stelsel zal vervangen en voor Amerikaansehe ladingen certificaten zal invoeren. Gemunt geld, ongemunt goud en zilver en schuldbrieven worden geplaatst onder de be palingen van de uitvoerbewilliging. Wilson zegt, dat het doel der proclamatie niet is, den uitvoer te verhinderen, maar er toezicht op te houden. Het is niet de bedoe ling, noodeloos den Amerikaanschen buiten- lan.dschen handel te belemmeren, maar eigen behoeften te waarborgen en eveneens in de behoeften van alle volken, die tegen Duitsch land oorlog te voeren, te voorzien. Daarnevens is het onze wensch en bedoeling, aan de be hoeften van de onzijdigen tegemoet te komen, voorzoover onze hulpbronnen dat toelaten, mits de zekerheid bestaat dat deze uitvoeren noch rechtstreeks, noch direct den vijand ten hoede komen. Het „Belgisch dagblad" ontleent aan het Parijsche „Journal" de navolgende, aan den tachtig jarigen oorlog herinnerde beschrijving eener episode uit den strijd bij Lens „Vijfhonderd lieters kokende olie, uitgesproeid door speciale spuiten sloten de verschrikte Duitschers in een ring van |helsch vuur. Wan hopig gehuil steeg een oogenblik uit den hollen weg doch het gordijnvuur verdubbelde en ver hinderde alle vlucht. Snel werd het [stil over dien hoop verkoolde lijken. Een walgelijke reuk van verbrand menschen- vleesch duidt de plaats van die vleeschklomp aan." Toenemende spanning tusschen Rusland en Finland. Het te Stockholm verschijnend „Svenska Daghladet" verneemt uit Petersburg dat in de Russische hoofdstad, reeds Kozakken en ge pantserde automobielen gereed worden gehou den, ten einde onmiddelijk naar Finland te vertrekken, indien de Finsche Landdag in haar verzet tegen het ontbindingsbesluit der Russi sche regeering mocht blijven volharden. In lichtingen via Haparanda aan „Attonbladet" bevestigen het bericht. Kerenski's rede. „Zelfs indien het Congres te Moskou eene op zichzelf staande gebeurtenis was, zou het een treffend bewijs zijn van den vooruitgang der demokratie, die trouwens in alle landen valt op te merken", zoo schreef dezer dagen de „Daily Chronicle". Mogelijk is onze kjjk op de zaak een andere maar wij hebben in de redevoering van Rus- land's eersten minister weinig demokratisch kunnen vinden. Zelfs den indruk, dat zij het werk van een machtig redenaar is, hebben wij er niet van gekregen, ofschoon we haar toch in haar geheel hebben gelezen. Ja, zonder twijfel heeft Kerenski veel ovei de revolutionaire kracht gesproken maar hij heelt haar slechts geprezen om haar kracht in negatie\en zin, als macht tegenover pogin gen om het oude regiem te herstellen. En dat de minister daartoe zoo krasse woorden gebruikte als: wij zullen alle aan vallen op de revolutionaire macht in bloeden ijzer smoren dat is geen teeken van gerust heid over de stevigheid van het revolutionaire gebouw. Trouwens, de geheele redevoering dioeg het kenteeken van wij zouden haast zeggen een onevenwichtige ziel, gestormd en heen en weer geslagen tusschen de feiten die haar Ruslands lijden klaar voor oogen stellen, en de begeerte om aan dat lijden een einde' te maken. Het was niet de bezonkenheid van den staatsman, maar de c r i de c o e u r van den volksleider, die gevaren ziet voor zijn systeem, dat te gebrekkig is om orde te scheppen, doch dat hij niet wil loslaten en niet jkan loslaten zonder met dat systeem te vallen. Hij gewaagde dan ook van een „on dragelijke en groote verantwoordelijkheid die wij te dragen hebben." Is er iets demokratisch in hetgeen over de nationaliteiten gezegd werd Komt de dwang om ze in het Russisch staatsverband te willen houden, komt vooral het „Czaristisch" optreden tegenover Finland, overeen met de phrase dei- Entente, waarmee Kerenski het zoo hartroerend eens bleek: dat de volken hun eigen bestem- mingsrecht moeten hebben? Was dat demo kratisch Geen woord voorts dat hoop geeft op Kerenski's werken voor den vrede, waarnaar ook het Russische volk verlangt. Integendeel krijgsgeschreeuw tegen Duitschland, en een spreken over de vredespogingen, dat op markt geschreeuw geleek en op applaus berekend was. Daarnevens verhaalde Kerenski, wat nog niemand heeft gehoord voor zoover we weten, nl. dat de Geallieerden „voor eenige dagen" een nieuwe poging om een afzonder lijken vrede te sluiten met verontwaardiging hadden afgewezen. Wat bedoelt hij daarmede De vredespoging van den Paus? Het is niet waarschijnlijk, want een afzonderlijken vrede bedoeld de Paus zeker niet. Maar wat dan? Of was ook dit een op effect berekende phrase Onder deze retliorica verzweeg Rusland's eersten minister niet, dat Rusland in een ontzaglijke crisis verkeert, ofwelin een oogenblik van doodelijk gevaar. Zijn ambtge- nooten kwamen dat trouwens nog aandikken. Het leven in de provincies is bedroevend, in enkele is geen brood meer. De belastingen stijgen, en moeten stijgende arbeidsloonen gaan zeer omhoog, maar het helpt de bevolking niets, want de Staat vraagt steeds meer, en in de jonge democratie neemt men deswege tot indirecte belastingen zijn toevlucht. Samenvattend, kan men zeggen, dat de Russische politiek ven het oogenblik deze twee zijden vertoont: krachtsvertoon naar binnen een deemoedig in 't gevlei komen der Entente naar buiten. Zijn dit nu de zegeningen der democratie De hemel mege er ons voor bewaren In de te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier op Dinsdag 4 Sep tember a. s., des voormiddags 10 uur komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van twee wethouders. 4. Benoeming leeraar(es) Engelsche taal. 5. Toestaan crediet voor de toepassing van de huurcommissiewet. 6. Verlenging termijn van uitvoering on bewoonbaar verklaring woning. Er hebben zich voor de vacantkomcnde betrekking van leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan de II. B. S. alhier aange meld, 3 dames en 1 heer. Voor de oproeping van sollicitanten naar de betrekking van twee plaatsen aan de Gem. M. U. L. O. school alhier hebben zich vier sollicitanten aangemeld. Door notaris Van den Moer is ten ver zoeke van den heer C. M. Kerpel. alhier ge- vei ld' een woonhuis en erf, staande aan do Blokken, groot 68 centiaren. Hiervan werd kooper de heer N. Scheele voor f 2175. Door het overlijden van den heer C. N. van Dijke, is wederom een vacature ontstaan in de Kamer van koophandel, alhier. De over ledene heeft wegens zijn ziekte niet één ver gadering van dit college kunnen bijwonen, bovendien was hij nog maar kort geleden ge kozen. De faecaliën-afvoer aan de Scheldekade. Thans geven we na onze beschouwing en na die van de „Tem. Crt." omtrent de faecaliën-geschiedenis aan de Scheldekade, behandeld in de laatste raadszitting, nog enkele gedachten hieromtrent uit het verslag in het Tern. V o I k s b I. Men moet niet uit het oog verliezen, dat onze rioleering niet alleen dient voor afvoer van vuil maar dat ook bij brand in de kom Oorlogsgruwelen TER NEUZEN. 3 I Augustus 1917.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2