Antirevolutionair voor Hieuwt en Advertentieblad Zeeland. Donderdag 6 Sept. 1917. FEUILLETON. OMHOOG! Binnenland. v No. 1462. Zaterdag 1 September 1917. 15" Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Teestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENT1ËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Buitengewone Vergadering van Aandeelhouders der Naamlooze Vennootschap „LJCTOR ET EMERGO" te Ter Neuzen op des nam. 6 ure (Zomertijd) ten kantore van den heer P. J. Scheele, Ter Neuzen. De w/n Voorzitter, D. E. WOLFERT Hz. V Patrimonium en de Kiesvereeni- ging. Naar aanleiding van de pressie, die vanwege Patrimonium werd uitgeoefend, om in de vacature-Oosterbaan te Enkhuizen den lieer Smeenk, redacteur van Patrimoniumcan- didaat gesteld te krijgen, zijn de pennen vaardig geworden. Meest in afkeurenden zin werd er over geschreven. Zóó zou [immers Patrimonium het werk der kiesvereenigingen overnemen en zich gaan bewegen op politiek terrein. Hier zit juist de moeilijkheid. Onze christelijke arbeiders, die zich in Pa trimonium en in de verschillende christelijke Vakbonden georganiseerd hebben, behooren voor zeer aanmerkelijk deel, politiek gerekend, tot de anti-revolutionaire partij. Evenwel, als organisatie kunnen zij aan den politieken strijd geen direct aandeel nemen. Het sociale terrein is bet hunne. Toch moeten, wil hun ijveren het gewenschte succes hebben, in de Tweede Kamer mannen worden gekozen, die hunne beginselen kennen en voorstaan. Het pad toch tot wegruiming van velerlei socialen misstand, loopt in onze huidige maat schappij over het Parlement. Tweeërlei is nu, dunkt ons, te dezen opzichte, de taak der christelijk-sociale beweging. Ten eerste moet zij hare beginselen onver moeid en onverdroten propageeren, hare wen- schen duidelijk en zakelijk formuleeren. Onbekendheid met haar bedoelen mag haar niet onbemind maken. Ten tweede moet zij trachten te verkrijgen, dat onder de afgevaardigden naar Kamer en Gemeenteraad mannen zijn, die haar belangen zullen voorstaan. We zeggen niet, dat die daar uitsluitend als vertegenwoordigers der christelijk-sociale beweging zitting moeten hebben, dan toch ware aan een der eerste eischen van ons anti revolutionair beginsel te kort gedaan. Maar toch is noodig, dat er zich onder de Hij wou er zich niet in mengen, dat straks hij de begrafenis de dominè de leiding zou hebben, neen; dat behoorde hier immers zóó, hij wist hetmaar hij walgde ervan in zijn hart. Hij zou het ondergaan, al dat gedoe, om moeders wil? Moeder Opnieuw klampten de gedachten en overleggingen in haar tegenstrijdigheid met elkaar. Want, al wat daar zou geschieden, hij kon het zich niet ontveinsen, zou zijn geheel in moeders geest, en tóch, ja juist daardoor zou het indruischen tegen de nieuwe levens beschouwing, die hij had omhelsd. Levensbeschouwing Mocht zijn zienswijze dien naam waarlijk dragen Wilde hij waarlijk het leven beschouwen, ontledend overdenken, hij? Was het niet vééleer een zweven óver het leven, een ontkennen of wegdoezelen van zijn werkelijkheden, om er een eedachtenheeld voor in de plaats te schui ven Een gedachtenbeeld vol ijdelheidDat niet óp kon tegen de koude werkelijkheid, dat geen troost hood in leed, omdat het niet rekende en niet rekenen wilde mót liet leed Parlementsleden bevinden, die meer speciaal met haar beginsel en streven veitrouwd zijn. We hebben onze landbouw-, onze marine-, onze onderwijs-, onze koloniale specialiteiten, welnu, in dien zin hebben we ook behoefte aan specialiteiten op het gebied van den arbeid en der sociale wetgeving. Nu komt het lastige puntje. Hoe te zorgen, dat deze mannen de Kamer binnenkomen Ze vanwege de organisatie als candidaten rechtstreeks voor te dragen op de kiesver eenigingen, gaat niet. Daarom is deze raad gegeven. Laten de leden van Patrimonium de ver gaderingen der kiesvereenigingen wat trouwer bezoeken en daar hun invloed aanwenden, om de mannen hunner richting gekozen te krijgen. Maar verplaatst men daarmee de moeilijk heid niet Dan toch komen de mannen van Patri monium ter kiesvereeniging feitelijk met een speciaal doel. En zal hun optreden succes hebben, dan zal dit komen ter vergadering al spoedig het karakter eener georganiseerde actie aannemen. Bijvoorbeeld. In zekere vacature moet voorzien. De Patrimoniummannen, leden tevens der kiesvereeniging, spreken af, de aandacht te vestigen op een bepaald persoon. Ze zorgen, op de bewuste vergadering, allen present te zijn, ten einde „hun" candidaat gekozen te krijgen. Zoo komt een clubgeest in de kiesver eeniging. Men zegge nu niet, dat zulks niet gebeurt. Het gebeurt wel ter dege. En liet gevaar, want dit achten we een gevaar, is niet denkbeeldig, dat dusdoende de kiesvereenigingen het kind van de rekening worden. Men ziet, ook bij het volgen van bovenver melden raad, ligt het pad vol voetangels en klemmen. Wie wijst een uitnemender weg? AANVULLINGSBROODKAARTEN. De minister van Landbouw, handel en nij verheid heeft, in verhand met den lageren geldigheidsduur van de broodkaarten, den gemeentebesturen medegedeeld, dat verwacht mag worden: dat deze noodzakelijke vermin dering en vermeerderde vraag naar aauvul- lingsbroodkaarten ten gevolge zal hebben. De minister heeft er geen bezwaar tegen, omdat het alléén paste op zinnelijke genieting, op leven in voorspoed en gezondheid. Wat was zijn levensbeschouwing feitelijk anders dan de verwrongen werkelijkheid een werke lijkheid, zooals hij zich die gaarne indacht, waarin wèl plaats was voor dromerijen en idealen, voor strevingen naar hóóger staat en weelde genieting, maar die heenschoof over tegenspoed, ziekte, lijden en dood, en daarom door en door valscli was. Moest hij het zich, bij eerlijk dóórdenken, niet bekennen, dat liet juist zijn beschouwing van het leven was, die thans fiasco maakte en niet die zijner moeder, welke bestand bleek zelfs tegen het geweld des doods Was de overtuiging zijner moeder, haar geloof, minstens niet veel eerlijker en sterker, solider dan wat hij zich inbeelde het ware te zijn Lieten zijn denkbeelden hem hier, hij de stervensponde en straks hij liet graf, niet hulpeloos en hopeloos? Maar heen, zoo was liet niet. Wat was de dood, dan een einde van het bestaandan een punt achter een volzin. Neen, geen léven na dit leven;'wat inbeeldidg van een zieke mistiek Geen eeuwig voort bestaan, geen hemel of hel, geen oordeel, geen verdoemenis, geen eeuwig heid. Weg daarmede. Overblijfselen waren deze denkbeelden, van wat men hemels on mondig, onnoozel kind had ingeprentThans wist hij beter. Beter? En weer begon, on danks de lievige ontkenning, de twijfel den dat hij de overweging van daartoe strekkende verzoeken, door de gemeentebesturen, aan den eiscli, gesteld hij de ministerieele circulaire van 28 Maart 1917, dat voor uitreiking eener aanvullingsbroodkaart in het algemeen slechts in aanmerking komen zij, die in den loop van den dag niet ëen warm maal kunnen gebrui ken niet langer de hand zal worden gehouden. Na 2 September aldus zegt de minister zal aan ieder eeneerste aanvullings broodkaart uitgereikt mogen worden, die door spierarbeid den kost verdient. (Tel.) PETROLEUMAANVOER, Zoowel te IJmuiden als te Hoek van Hol land is een petroleumschip binnengekomen. DISTRIBUTIE VAN PETROLEUM. De Minister van Landbouw heeft een schrijven tot de burgemeesters gericht, waarin hij mededeelt dat liet vooruitzicht op voldoende vermeerdering van de hier te lande aanwezige voorraden petroleum zoo gering is dat de distributie van hetgeen nog beschikbaar is en, in liet gunstigste geval kan komen, met de meeste omzichtigheid zal moeten geschieden. De Minister zal voor den voorraad, welke bestemd zal kunnen worden voor huishoude lijke doeleinden, eerlang een distributieregeling afkondigen. Volgens deze regeling zal de hier bedoelde petroleum slechts kunnen worden verkocht ten behoeve van de verlichting van woningen waar tot heden noch electriciteit, noch gas voor verlichting of kookdoeleinden beschikbaar was. Ten behoeve van ieder gezin welke zoo danige woning heeft, zal van Rijkswege een petroleum-distributiekaart beschikbaar worden gesteld. Den burgemeesters wordt verzocht zoo spoedig mogelijk, uiterlijk vóór 10 September, aan de Toewijzingscommissie voor Petroleum, Parkstraat 109, op te geven hoeveel woningen (een gedeelte van een huis, dat door één gezin wordt bewoont, als afzonderlijke woning te beschouwen) er in hunne gemeenten zijn in welke noch gas, noch electriciteit beschik baar is. Indien op den gestelden datum geen opgave van een gemeente zal zijn ontvangen, wordt aangenomen, dat in die gemeente geen distri butie van petroleum zal behoeven te ge schieden. BEPERKING TREINENLOOP. 24 September treedt deze beperking wegens kolennood in, en is van dien aard, dat van een bekoorlijk verkeer geen sprake meer zal zijn. De verwarming in de treinen zal waar schijnlijk geheel stop gezet worden. De ver kop op te steken. Beter Maar wat zou hèm dan resten, als hij eens de poorten des doods door moest? Maar de dood was immers geen poort, geen doorgang liet was het uitblusschen van een vuur, een dooven eener lamp, meer niet. Al zijn denken bewoog zich nog, ondanks zijn nieuwere ideeën, in liet gareel der oude denkwijzen, dat was het. Hij moest er mee breeken méér nog dan tot nu toe; hij moest ze geheel in den ban doen. Wat had hij zich te kwellen met hersenschimmen,voorstellingen van een krank brein of de doorkoorste ver beelding eener stervende. En toch bij moeders sterven had hij gevoeld, ofschoon, hij het zich wilde ontveinsen, dat geen ver beelding haar ziel had bevangenmaar dat onwankelbare werkelijkheden, dat eeuwige onbewogen realiteit van oneindig hoogere orde dan aardsche, haar ziel hadden verkwikt en met haar geestes oog waren aanschouwd. Hier strandde zijn ontkennen, hier faalde zijn theorie; maar was liet waarlijk zóó? Kwam niet alles op rekening van de vereering, die hij zijn moeder diep in het nart steeds had toege drongen van de opwinding en overspanning, waarin hij gedurende die korte, lange uren- had geleefd Zoo kampten de tegenstrijdigste overleg gingen zoo doolden zijn gedachten, als de moede reiziger, die omdwaalt door breede straten en enge stegen van de groote stad, lichting wordt tot het minimum beperkt. Do Zondagsdienst wordt nog meer beperkt. SCHENDING VAN DE NEUTRALITEIT. (Officieel). In aansluiting aan de vroegere berichten betreffende de schendingen van Nederlandsch rechtsgebied door vliegtuigen der oorlogvoerenden op 18 dezer deelt het ministerie van huitenlandsclie zaken mede, dat de Duitsche regeering door tusschenkomst van haar gezant ter kennis van de Nederlandsche regeering heeft gebracht, dat blijkens een dooi den militairen attaché van het gezantschap in Den Haag aan den chef van den Duitschen generalen staf uitgebracht rapport, de twee* Duitsche vliegtuigen no. 1055 en no. 1059, die na hun tocht over Nederland ten slotte ge noodzaakt waren respectievelijk bij Beerta en Blijham te landen, op den bewusten dag te ongeveer 12 uur een negental bommen hebben laten vallen op Goeree en op Renesse of Zierikzee. Bedoelde vliegers verkeerden n.l. tijdens hun tocht boven de wolkeu in de meening nog boven zee te zijn, toen zij zich inderdaad reeds hoven de Nederlandsche kust bevonden, De Duitsche gezant heeft uit naam van zijn regeering en van den opperbevelhebber van het Duitsche leger zijn oprecht leed wezen over dit betreurenswaardig voorval, dat gelukkig geen slachtoffers heeft geëischt, uitgesproken, onder mededeeliug, dat de Duitsche regeering bereid is voor do materieele schade een vol ledige vergoeding te geven. NED. AKKERBOUWERS IN ACTIE. De enkele weken geleden opgerichte Ver- eeniging van Nederlandsche akkerbouwers, die thans reeds ongeveer 1100 leden telt, heeft te Rotterdam een druk bezochte algemeene vergadering gehouden, onder voorzitterschap van den heer A. Colijn, van Nieuwcr-Amstel, liet nieuwe Tweede Kamerlid voor het district Enkhuizen. De agenda vermeldde bespreking van en voorzoover noodig protest aanteekenen tegen regeeringsmaatregelen. De voorzitter leidde dit onderwerp in. Hij wees er op, volgens liet verslag in de „N. R. Crt." dat deze vergadering geboren was uit den nood van de ti]den. Door de regeerings maatregelen zag de toekomst van het land bouwbedrijf er niet gunstig uit. Men tracht dit bedrijf onmogelijk te maken. Als men de boeren geen haver laat, om den bodem te bewerken, als men den boer zijn broodkoren afneemt, waardoor hij niet meer zijn eigen brood kan bakken, als de regecring in de „Staatscourant" van 20 Februari minimum prijzen vastgesteld voor den oogst 1917 en die zonder een plaats van rust te vindeu. Truida had opmerkzaam zijn moegepeinsd gelaat gadegeslagen. Een vurige streep lijnde zich op Kareis voorhoofd. „Wat is dat Karei?" vroeg ze. Ze wees met haar vinger naar liet litteeken zijner wonde. „Wat kind Ilij begreep niet dadelijk haar bedoelen. Haar vinger bewoog zich over de plek, om haar vraag duidelijker te maken. Een donkerood verfde zijn voorhoofd wre velig duwde li ij haar hand weg. Ze begreep niet, wat ze misdaan had. Pruilend trok ze haar hand uit de zijne. Ze had in het donkere hoekje zich tegen hem aangevleid, al zocht ze schuiling in haar hulpe loosheid nu stootte hij haar af. Hij zag in dat hij te ruw was geweest. 't is niets, Truida- Een litteeken van een wond, anders niets," en zijn hand zocht weer de hare en hij trok haar naar zich toe. Kon hij schrijuder herrinnerd worden aan het voorgevallene? Was dat litteeken niet als een bewijs voor de holheid en voosheid van zijn levenswijze De herinnering voerde zijn denken terug naar den bewusten nacht en al wat toen ge schied was, al wat daarop gevolgd was. (Wordt vervolgd.) DOOR ZELANDIA. 36) jj|Jadrul^verbodenJ

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1