VAN DALEN, Kerk en School. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentie n. I)e Brandstoifen-Coiniiiissie Gevestigd sedert 1871. Ls. van Waesberghe-Janssens. Verwerking Runderkoppenvleesch en Runderharten en vaststelling maximumprijzen. T andarts, NIET te consulteeren. gegolden heeft. Bovendien is het ook nadeel voor de gemeente, daar het van invloed is op de opbrengst der beerruiming. De heer Dees heeft bij de bespreking van de beerruiming, er steeds op aangedrongen, dat deze zoodanig zoude worden ingericht, dat zij zichzelf be druipen zou, dat de opbrengst zoo hoog moge lijk zou zipi en daarom begrijpt hij diens standpunt in deze heejemaal niet, waar nu wordt medegedeeld, dat burgemeester en wethouders al sedert vier jaar wisten dat er zulke privaten bestonden of gemaakt werden. Voor zulke vergunningen zou spreker dan ook tegenover het nadeel dat de beerruiming er van ondervindt jaarlijks een Hink bedrag voor de gemeentekas willen ontvangen. De lieer Waalkes is het er in het geheel niet mede eens, dat de beer beter worden zal, als het extract er van door de riolen wegvloeit al de oplosbare deelen gaan er uit. Hij her haalt ook, dat het een ongewenschten toestand schept, dat zulke stoffen worden afgevoerd in een stilstaand riool. Er is nog geen aanslui ting met de Nieuwstraat, dus het riool krijgt nog geen doorspoeling naar de kade. De heer Eijke merkt op, dat toch wel is toegelaten dat urinestoffen uit paardenstallen in liet gemeenteriool vloeien zooveel verschil is er dan toch niet. De voorzitter stelt in het licht, dat de be zitters van zoodanige putten zichzelf zouden schaden, wanneer ze niet zorgden, dat alleen de vloeibare deelen der faecaliën naar het riool vloeiden, daar ze er zelf de dupe van zouden worden, als hunne riolen verstopt ge raakten. Over de kwestie of die dunne deelen de beste bestanddeelen van de faecaliën be vatten, wil hij met den heer Waalkes, die daarvan als scheikundige kennis kan hebben niet twisten. Het inrichten van zulke privaten dringt meer en meer door en vooral zal dat meer ingang vinden, als er een waterleiding komt. Nu achtten B. en W. de kwestie nog niet van zoo'n groot belang, dat zij terstond met eene wijziging der verordening meenden te moeten aankomen. Deze wordt wel voor bereid, maar er moet nog meer worden ge wijzigd. Bovendien waren B. en W. het vorig jaar, toen het bouwen van huizen aan de Sclieldekade in het vooruitzicht was. met een voorstel tot wijziging der verordening op dit punt gekomen, dan zou men gezegd hebben, „zie je wel, nu komen zo met een voorstel tot wijziging, nu de rest zal spreker er maar niet aan toevoegen, hij meent, dat men hem wel begrijpt. Dat er nog geen aansluiting met de rioleering in de Nieuwstraat is, kunnen burgemeester en wethouders niet helpen, maar het ligttoch in elk geval in de bedoeling, die tot stand te brengen, De heer Waalkes wijst er op, dat er in elk geval thans nog geen doorspoeling in het riool is, en dat de stoffen die er in komen er dus in blijven staan. De zaak is in de commissie ter sprake gebracht door den heer Scheele met het oog op het nadeel dat er in deze in richting der privaten voor de gemeente ligt besloten, door mindere opbrengst der beerrui ming. Hij vraagt voorts, of als er soortelijke aanvragen komen uit het oude stadsgedeelte, deze ook zullen worden toegestaan. De voorzitter antwoordt, dat, als er uitliet oude stadsgedeelte aanvragen komen voor aan sluiting op het gemeenteriool en graven in ge meentegrond, daarmede zal gehandeld worden zooals dat reeds met zulke aanvragen geschiedt. De heer Nolson herhaalt nog, dat de be sproken methode van inrichting der privaten geen nadeel oplevert, daar men integendeel de zeer veel water bevattende faecaliën niet zou kunnen verkoopen, althans dat deze veel minder waarde zoude hebben. De heer D. Scheele blijft het een groote schade noemen voor de gemeente. De heer A. Wissel, onderwijzer bij liet chr. onderwijs, afkomstig van Zaamslag en thans gemobiliseerd, behaalde dezer dagen de acte Fransch L. O. Te Oostburg kwam een landbouwer tot de ontdekking, dat men hem op even origi- neele als brutale wijze besloten had. Van de, aan stuiken op het veld staande tarwe, bleken een kleine 100 schoven ter plaatse uitgedorscht te zijn. Men moet'snachts de kurkdroge schoven op het veld op een stuk zeil voor een groot, gedeelte hebben uit gedorscht. Dit beteekent voor den landbouwer niet alleen een belangrijke schade, doch belet hem ook om later de hoeveelheid aan 't rijk af te leveren, waarvoor hij staat aangeteekend. Men schrijft uit Oostburg Op de fruitveiling Donderdagnamiddag waren aangevoerd ruim 12.900 K.G. fruit, voornamelijk appelen en peren de prijzen varieerden van 3 tot 16 cent per K.G. Zoolang de telers bij hun inzending de namen niet opgeven, is vermelding van de voorde verschillende soorten gemaakte prijzen onmogelijk. Bohalve op het ontbreken van de namen van 't fruit mogen de inzenders ook wel eens wat meer aandacht aan verpakking en sorteering wijden immers, de zeer enkele goede uitzonderingen daargelaten meestal vindt liet vervoer plaats in graanzakken op boerenwagens, er is dan ook bijna geen appel of peer die geen sporen van 't vervoer draagt. En dan de sorteeringdeze is allerbedroe vendst inzenders vergeten dat, wanneer het minderwaardige niet gescheiden wordt van het betere, alles als 3e soort beschouwd wordt. De prijzen zijn hier dan ook aanmerkelijk lagers dan elders. (M. Crt.) Bommen b ij de haven van C a d z a n d. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn door een onbekenden vlieger twee bommen geworpen bij de haven van Cadzand (aan den ouden mond van het Zwin, dus vlak bij de grens). Nader vernemen wij daarover het volgende: Zaterdagavond deden zoeklicht en lichtkogels aan de Belgische kust naderend onraad ver moeden. Omstreeks half twaalf kwam een vlieger aansnorren, die eenige, waarschijnlijk drie bommen wierp in de nabijheid van de Cadzandsche haven, doch op 't grondgebied van de gemeente Retranchement, niet ver van de hofstede „Arendsburg". In een weide, een stuk bouwland en in de duinen zijn 10 gaten geslagen. Drie kuilen zijn zoo diep, dat er water in staat. De stukken en scherven zijn zooveel mogelijk door de militairen verzameld De nationaliteit schijnt nog niet vastgesteld te zijn. Vele bezoekers uit Cadzand en omstreken gingen Zondag de plaats des onheils bezoeken, maar aangezien bijna niemand in het bezit is van een pas van den militairen commandant konden de meesten hun nieuwsgierigheid niet bevredigen. Daar het reeds de tweede maal is, dat. nabij de haven helsche machines vielen, sloeg velen de schrik om het hart. Gelukkig was de uitwerking niet zoo hevig als op 8 Aug. 1915. Het mag wel een wonder lieeten, dat beide gevallen geen persoonlijke ongelukken hebben veroorzaakt. (M. Crt.) Middelburg, Alhier is opgericht een N. V., met het doel daar te stichten een reparatie- werkplaats voor scheepsmachines, landbouw werktuigen, motoren enz. Beslag is reeds gelegd op terreinen in de onmiddelijke nabij heid van Middelburg, waar vermoedelijk bin nenkort deze inrichting zal verrijzen. De combinatie bestaat uit eenige Amster- damsche, Goesche en Middelburgsche heeren. Derrie steken. Over het steken van derrie in Zeeland schrijft men nog aan de N. It. Ct. Op het einde van Juli werd op verzoek van pachters van oesterperceelen vergunning ver leend tot het wegsteken van oneffenheden op den bodem van sommige dier perceelen, waardoor men een vrij goede brandstof ver krijgt. Ook op de Hout of Wester-Schelde zijn terreinen aangewezen om derrie te steken. Men is nu druk aan het werk. Tot 1.000.000 K.G. per week wordt in de Schelde wegge- graven. De prijs van deze derrie bedraagt f3.50 a f4.50 pér 1000 K.G. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuw-loosdrecht: It. de Jager Kamerik. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te BorkumJ. Nauta, Mijns- heerenland. Salarieering der onderwijzers- Het hoofdbestuur vau de „Vereeniging van Chr. Onderw. en Onderwijzeressen in Nederland en de overzeesche Bezittingen" is inzake de salarieering der onderwijzers tot de navolgende overeenstemming gekomen a. Een schrijven te richten aan de Recht- sche leden der Tweede Kamer, waarin leed wezen werd uitgesproken over de houding ten opzichte van het voorstel-Marchant. b. Een adres te richten aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal, waarin dringend verzocht wordt aanneming van het bovenge noemde wetsvoorstel. c. Een schrijven te richten aan de heeren van der Molen, Wijnbergen en Gerretson, waarin hun dank gezegd wordt voor hun vragen, tot Z.Exc. den Minister gericht, en waarbij tevens bovengenoemde heeren uitge noodigd worden op dien weg voort te gaan, totdat recht en gelijkheid verkregen is voor het Chr. onderwijs en de Chr. onderwijzer. d. Eene buitengewone vergadering te be leggen in het laatst van October, te houden te Den Haag, uitsluitend gewijd aan de salieering, waarop alle afgevaardigde^ der Afdeeling verwacht worden, terwijl alle leden der Ver eeniging opgewekt zullen worden indien eenigszins mogelijk tevens tegenwoordig te zijn. Ook zullen leden dfer Tweede Kamer daartoe een invitatie ontvangen. Enkele op den voorgrond tredende leden der Antirev. en Chr. Historische partij zullen uitgenoodigd worden, daar het woord te voeren, teneinde de salarieering van onze zijde toe te lichten. e. Aan de afdeelingen een schrijven te zenden, waarbij ze opgewekt zullen worden de actie te voeren bij do besturen der Chr. scholen, zooals reeds hier en daar is geschied. Deze opwekking zal vergezeld gaan van een concept, opgesteld door het Hoofdbestuur. Den afdeelingen zal tevens gevraagd worden, de resultaten van den arbeid aan 't Hoofdbe stuur mede te deelen, om langs dien weg te komen tot een statistiek, die gepubliceerd kan worden. f Onderwijzers, die in dringenden nood verkeeren, worden uitgenoodigd dit aan het Hoofdbestuur bij vertrouwelijk schrijven te melden, opdat het II.B. öf lielpe uit 't onder- steunings-fonds, öf voor zoover dit fonds ontroereikend is, op andere wijze in den nood trachte te voorzien. De Antwerpsche correspondent van de „Limburger Koerier" las in de „Echo de Sumbre et Meuse", van Namen de volgende advertentie (vertaald) Voeding der dieren. Eene groote hoeveelheid bedorven Hol- landsche brooden zal van af Dinsdag 31 Juli verkocht worden in de school Jeanly en Bodrat, Joseph Grafé straat. Zij moeten uitsluitend dienen voor de voeding der dieren. De correspondent voegt daaraan toe Toevallig had ik denzelfden morgen in een der Hollandsche bladen gelezen, dat vermoe delijk het broodrantsoen in ons land opnieuw verminderd zou moeten worden. Ik wil wel eerlijk bekennen, dat dit samen treffen mij onaangenaam stemde. Bij nader onderzoek bleek mij, dat er niet alleen in Namen, maar ook elders groote partijen van dat brood voor de dieren verbruikt zijn. Te Gent heeft men het brood ook publiek voor de dieren verkocht. Het antwerpseh stads bestuur heeft h(T aan do stadsvarkens ver voerd. Uit mijn onderzij bleek voorts, dat het brood over het alq^i jen niet in den smaak der Belgen vielli^tzag min of meer geel door de vermenging ^m;t maïs, en daarom waren er geen koopers te vinden. De Belgen die duur brood kunnen koopen, willen wel zuiver wit maar geen gemengd brood hebben. Ik wil hier even herinneren aan wat ik reeds vroeger schreefnu de Amerikanen uit de voedingscomités zijn, en de Nederlanders daarin een rol spelen, nu zullen er klachten genoeg komen. Ik geloof wel met die voor spelling gelijk gehad te hebben. Do feiten zijn er als bewijzen. Wat men in oorlogstijd in Holland eet, kan men dat ook in België niet eten In Frankrijk is het brood blijkens de vele klachten der pers aldaar nog heelwat slechterHolland zou met pleizier zuiver wittebrood bakken, als de Amerikaansche vrienden van België maar genoeg tarwe naar Holland wilden leveren en de Engelschen onze schepen niet vasthielden. Naar aanleiding van het bericht van den „Limburger Koerier" over het Hollandsche brood, schrijft een lezer aan het „Hand.", dat volgens eenige vrouwen van geïnterneerden, die pas hier zijn aangekomen, het b'-ood groen beschimmeld wordt afgeleverd als men het doorbreekt, is het draderig. Toch zijn er nog velen die het brood in den oven laten opdrogen en het eten met gevaar voor hun gezondheid. De schrijver voegt er bij Het zou aanbeveling verdienen om in plaats van brood, harde beschuit te doen bakken en naar België te sturen. Zwitserland stuurt harde beschuit naar de Duitsche gevangen kampen en deze blijft zelfs na een transport van twee weken nog zuiver en goed van smaak. Voor onze reputatie zou het wel gewenscht zijn dat werd vastgesteld bij wien de schuld zit, dat het brood beschimmeld bij de ver bruikers komt. We meenen, dat het in goeden toestand over de grens gaat, schrijft de M. Ct. Gedurende de geheele maand hebben de pressies, die uit het Westen schenen te ko men, aanvallen gedaan op het mooie weer, dat wij den gcheelen zomer hebben gehad. Voortdurend belette een gebied van hooge luchtdrukking boven Midden-Europa het voort- dringen van deze depressies naar het Oosten, zoodat het mooie weer langen tijd kon blijven. Sedert de laatste dagen echter was de hooge drukking weer naar het Noord-Oosten ge trokken en verkreeg de depressie bij ons de overhand, waaraan dan de achteruitgang in het weer is toe te schrijven. Daar nu na zoo'n langen tijd van mooi weer, dien we gehad hebben, de kans gering schijnt te zijn, dat het weer zich weer herstellen zal en er nog een mooie nazomer zal komen, zou daaruit moeten volgen, dat do zomer nu al zou hebben afgedaan. Sedert verleden week echter zijn de kansen weer ten gunste van een inooien nazomer gekeerd, want het gebied van hooge drnkking is op zijn plaats in Midden-Europa teruggekeerd. De voortdurende stijging van den barometer is daarvan een gevolg. Ook is het weer daardoor stormachtig geworden, maar als dat gebied van hooge luchtdrukkiDg stand houdt en daarop is altijd veel kans in dezen tijd van het jaar en als de barometer nog wat meer stijgt, zal de weerstoestand veel verbeteren. De meeste kans hebben wij dan op eenigszins winderig weer met een bewolkte lucht en weinig of geen regen. Men kan nu zelf verder voorspellen als men weet, dat bij stationnairen of stijgenden barometer zulk weer of beter te verwachten is en dat een dalende barometer regenachtig weer in het vooruitzicht stelt. Bij het heden te 's-Gravenhage gehouden examen voor akte Duitsch slaagde o.m. de heer P. van Es, onderwijzer aan de Chr. school, voor 1. en m. u. 1. o., Jozinastraat, te Ter Neuzen. DAGE N. Voorin. Nam. W oensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 29 30 31 1 2 3 4 Ang. Sept. 10.45 11.53 0.18 1.8 1.51 2.32 3.14 11.22 0.44 1.30 2.13 2.53 3.34 Het Bestuur van de Vereeniging „VESTA" van gediplomeerde oud leerlingen van de Landbouwhuishoud-cnrsussen voor meisjes te Axel en Ter Neuzen doet een dringend beroep op allen die belangstellen in de ontwikkeling der Boerenmeisjes om toe te treden als contribueerend lid hunner Ver eeniging. Het Bestuur, JAC. WEIJNS, Voorz. C. DE FEIJTER, Vice Voorz. E. A. DE P.UTTER, Secr. P. DE RUIJTER, Penn. N. DE FEIJTER, Bibl. te TER NEUZEN maakt bekend, dat ieder, die in het bezit is van eene grijze Brandstoffenkaart, vóór of op Woensdag 29 Augustus a.s., een roode bestel- kaart kan inzenden tot het ontvangen van 40 K.G. steenkolen. De kaarten, nauwkeurig ingevuld met het no. der Brandstoffenkaart, naam van den handelaar en duidelijke ouderteekening, kun nen in de bus der secretarie worden geworpen of per post worden toegezonden en te Drie wegen bij den heer J. C. Jansen, te Sluiskil bij den heer Meülbuoek worden bezorgd. De kolen kunnen worden afgehaald op Vrijdag 31 Augustus of Zaterdag I September. DE BRANDSTOFFEN-COMMISSIE. Dc Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, ingevolge circ. No. 63879. a. het is verboden liet gebruiken van Runderkoppenvleesch en Runderharten als grondstoffen, voor de bereiding van andere levensmiddelen, en het inzouten of op eenige andere wijze verduurzamen dezer artikelen b. het verkoopen of te koop aanbieden, het afleveren en het daarmede verband houdende vervoeren van levensmiddelen, be reid in strijd met liet bovenbepaalde, is verboden C. voor Runderkoppenvleesch is vastgesteld een maximumkleinliandelprijs van 20 cent per K.G. en voor Runderharten een maxunumkleinhandelprijs van 15 cent per K.G. Ter Neuzen, 25 Aug. 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA WISSEL- en EFFECTENKANTOOR, HULST en TER NEUZEN. Niet van ons brood gedient. Brood naar België. Er is nog veel kans op mooi weer. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Aug. Jan Scheele, oud 80 j., jm. eu Cornelia Pie- teruella Dekker, oud 25 j jd. 23 Aug. Lodewijk Staes, oud 32 j jm. en Engelina Maria van Cleemput, oud 36 j., jd. Geboorten. 19 Aug. Jan.z. van Marinus Drabbe en van Janna Maas. 21 Ang. Amelia Maria, d, van Franciscus Josephus Jacobs en van Regina Angelina Spietael. 22 Aug. lloelufje, d. van Oene Ebe de Vries en vau Catharina Pieternella Adri- aansen. 23 Aug. Minikus, z. vau Jan Pladdet en van Catharina van IToecke. 24 Aug. Johanna Prudentia, d. van Edemondus Johannes de Wael eu van Maria Johanna de Witte. Clement, z. van Jacobus van Damme en van Elodia Maria Konijzer. 25 Aug. Elisabeth Juliana, d. van Henricus liom- beke en van Johanna Livina Gislena Proost Tan- neke Neeltje, d. van Adriuan Kaan en van Mathilde Verstraeten. Overlijden. 20 Aug. Suzanna Roose, oud 60 j., echtg. van Adriaan Dubbelman. Zonnetijd. Aan- en verkoop van cheques op binnen- en buitenland tegen de voordeeligste koersen. is Zaterdag I, Zondag 2 en Maandag 3 September

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3