Buitenland. Uit Stad en Provincie. LICHTING 1910 (Officieel.) De dienstplichtigen van de be reden corpsen van de lichting 1910 zullen met uitzondering van de onderofficieren, omstreeks het begin van October a.s. met onbepaald (klein) verlof worden gezonden. GELDVERK-WISTING. Men schrijft uit Delft: Naar aanleiding van uw bericht „De rijke Landbouwers", wil ik u op iets gelijksoortigs wijzen. Bij houders van Javarijst werd vooreenigen tijd deze vooraad van Rijkswege in beslag genomen. Monsters werden genomen, partijei getaxeerd en bericht gezonden, dat de geheele in beslag genomen voorraad moest worden afgeleverd naar Rotterdam. Houders van Javarijst vervoegden zich bij het Levensmiddelenbedrijf alhier, om eeri zekere hoeveelheid Javarijst voor winkelver koop. Doch toen werd here! end 6 a 10 gulden per 100 K.G. hooger, dan houders van Java rijst voor hun rijst hadden ontvangen. En dit is natuurlijk overal zoo geweest. Waarom iederen winkelier nu niet een gedeelte van zijn voorraad gelaten om te vcrkoopen in het klein Doordat heen en weer zenden werd dus aan houders van Javarijst, die winkelier zijn, een schade berokkend van 6 a 10 gulden per 100 K.G. zonder dat de consument er eenig voordeel bij heeft. (Stand.) DE OORLOG. DEN HAAG, 24 Aug. (V.D.) De Ned. Anti- Oorlogsraad ontving een telegram uit Londen meldende, dat de verschillende Engelsche bladen zich gunstiger over de vredespogingen van den Paus uitlaten, dan uit de telegram men van Reuter valt af te lijden, met name heeft de in konservatieve kringen invloedrijke „Yorkshire Post" de Pauselijke vredesvoor stellen een goede stap in de richting van den vrede genoemd. ROME. (H. N.) De pauselijke kanselarij heeft den vertegenwoordiger van de United Press Zaterdag tot de volgende verklaring gemachtigdPresident Wilson gaf in zijn mededeeling aan den Senaat te verstaan, dat het gedeelte in de pauselijke nota, betrekking hebbende op de ontwapening en de vrijheid der* zee, en de gedeelten, betrekking hebbende op wederzijds afzien van vergoeding voor de oorlogsuitgaven en van schadeloosstelling, evenals de wederkeerige teruggave van bezet gebied, opgesteld waren, naar aanleiding van de jongste openbare redevoeringen der staats lieden van beide oorlogvoerende partijen en naar aanleiding van de vredesresoluties, dooi de onderscheidenlijke parlementenaaugenomen. Daarbij dient de opmerking te worden ge maakt, dat voor het afzien van schadeloos stellingen een uitzondering is gemaakt voor België. De II. Vader kon geen bepaald voor stel doen om speciale vraagstukken van territorialen aard op te lossen en uitte derhalve den wensch, dal genoemde vraag stukken in den geest van verzoening mogen worden onderzocht en dat daarbij zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden met de gerechtvaardigde aspiraties van het volk. De II. Stoel wenscht met nadruk te herhalen, dat 's Pausen oproep niet geïnspireerd is. De II. Vader heeft niet gesproken over de demo cratiseering van eenige bestaande regcering, omdat de geschiedenis leert, dat een regeerings- vorm, met geweld van wapenen opgelegd, niet kan blijven bestaan, en ook uit respect, voor den vrijen wil van de volkeren zelf, die in het bezit van algemeen stemrecht, den regeeriitgsvorm mogen kiezen, dien zij begeeren. Ten slotte zal de democratie door den oorlog zoo krachtig gestuwd worden, dat een wijs beleid noodig is om te verhinderen, dat zij in een buitensporigen vorm als anarchisme ont aardt. GENEVE, 25 Aug. (H. N.) De Temps, de Matin, Le Journal en de Gaulois zijn van meening, dat in de tweede week van Sept. na het bekend worden van het antwoord van alle oorlogvoerenden, het misschien mogelijk zal zijn antwoord te geven op de vraag of dit oorlogsjaar werkelijk het laatste zal zijn. BERLIJN, 24 Aug. (H. N.) Het „Berl. Tagebl. verneemt uit Genève: De volledige kommissie van de Fransche socialistische partij kreeg op de vergadering van gisteren een telegram van Camiile Huysmans, bevattende de vraag of de datum van 9 September voor het houden van de konferentie te Stockholm geschikt was. De kommissie besloot aan Camiile Huysmans te antwoorden, dat de Fransche socialisten met betrekking tot den termijn van het bijeenroepen van de konferentie te Stockholm volledig de vrije hand laten aan het centrale comité aldaar. Volgens Peterburgsche persberichten wenscht de regeering de bevolking van St. Petersburg te ontlasten. Zij heeft daarom een wetsvoor stel aangenomen, die de volgende punten bevat 1. De ontruiming der St. Petersburgsche ziekenhuizen en weldadigheidsinrichtingen 2. de verwijdering van die elementen der bevol king. welke op het oogenblik een gevaar vormen met het oog op de tegenrevolutie, in het bijzonder de vroegere gendarmen en agenten der geheime politie3. de herkeuring van alle voorloopig vrijgestelde dienstplichtigen en het naar Tiet front zonden van alle ten onrechte vrijgestelden 4. het verbod van terugkeer naar St. Petersburg zoolang de oorlog duurt voor alle personen, die niet een bijzondere vergunning bezitten van de provin ciale en plaatselijke overheden. Al deze maat regelen zijn dadelijk van kracht. De bekende Zwitsersche militaire criticus, Stegemann, wijdt in het dagblad „Der Bund" eene beschouwing aan het offensief programma der Entente, waaraan het volgende wordt ontleend „Noch de slag in Vlaanderen, noch de strijd bij Verdun, noch de elfde slag aan de Isonzo zijn ten einde. De aanvallers zullen hen weliswaar niet meer als doorbraakspogingen kenschetsen doch zij zullen niettemin steeds op een doorbraak van het vijandelijk front hopen. De verdediger zal niet meer op het behouden zijner voorste linies uit. zijn, maar hij zal er voor zorgen, dat de versterkte zóne gehandhaafd blijft. Wij hebben dan ook sedert Februari 1915 aan het Westelijk en Zuidelijk front een earicatuur van moderne veldslagen van een verschrikkelijk karakter verkregen; niettegenstaande dc on^angrijke artilleristische werkzaamheid, in weerwil van de afgrijselijke beproevingen die zij den strijdenden opleggen, niettegenstaande de reusachtige krachtsin spanning, die zij eischen, zijn zij geen ver- nietigings-slagen doch verschrikkings-slagen." BERLIJN, 25 Augustus. (Korr. Norden.) De Korr. Norden verneemt van bevoegde zijde, dat hoe meer de oogst nadert, de opbrengst zich ook des te gunstiger laat aanzien. Uit Pommcren wordt thans gemeld, dat daar overal voldoende broodkoren is. Tengevolge van de veelvuldige regens is de opbrengst van vroege aardappelen buitengewoon gunstig geweest. Ook de late aardappelen doen over het geheel genomen een zeer goede opbrengst verwachten. Uit Zuid-en Zuid-West Duitsch land komen nog altijd de beste berichten over den oogst binnen. In de districten, waar vroeg gedorscht wordt, wordt tengevolge van de onberispelijke organisatie zooveel graan afgeleverd, dat men zich over dit voorspoedig werk voor de molens al bezorgd maakte en het vroege dorscheu in Beiereif voor den tijd van twee weken staakte. Natuurlijk is elke ongerustheid over te groote ophoóping van verseh gedorscht graan misplaatst, want het rijkskoren-bureau beschikt over zooveel droog- inrichtingen, dat bederven van graan ten eeneninale uitgesloten is. Evenals in Duitsch land doet ook de oogst in de bezette gebieden het beste verwachten. Dit wordt bevestigd door berichten uit België en Roemenië. Zooals men weet, verzette Duitsch leger bestuur en Duitsche regeering zich met hand en tand tegen de Fransche bewering, dat de Duitschers den kathedraal in brand stakeu. Zij beweren talrijke bewijzen van hun onschuld te hebben. De kathedraal werd door Fransche projectielen in brand geschoten. De berichtgever van de „Times" is nu tegen deze opvatting opgekomen Hij berichtte toch 16 Augustus woordelijk in het blad Tot andere bewijzen worden aangevoerd, kan niet worden aangenomen, dat de kathedraal met opzet is vernield De brand is misschien dooi de toevallige ontploffing van een munitie magazijn veroorzaakt. Een VIaamsch geneeskundige, die na eenigen tijd in Nederland te hebben vertoefd, naar Frankrijk vertrok om zijn diensten aan te bieden in het Belgisch leger, schrijft ons Ons hospitaal werd ingericht in' een eigen dom van wijlen Koning Leopold II, gelegen bij Cap Ferrat, het schoonste hoekje der Cöte d'Azur. Van uit onze Balkous, omschaduwd door ceders, palmbooinen, oranjeboomen, vallen onze bewonderende blikken op Bordighiera, San Remo, op de toppen der Zee Alpen waar doorheen de vermaarde Cornische loopt, de heirbaan van Napeleon, en thans nog bevolkt met duizenden toeristen, vallen op Nico, Gannes Monaco en Monte-Carlo met zijn prachtig Palais des Jeux, op Heuton, en rondom, op do „Eeuwige Blauwe", met haar rollende golfjes en haar azuren hemel. Bloemen, en steeds bloemen! De lucht is éen balsemEn het zou hier het aardsch paradijs zijn, als niet af en toe de wreede mistralstorm woei, die, de aarde doet trillen, ijskoud in den winter, zwaar en heet in den zomer. Maar wat nog meer het genot van de be koorlijke landschappen bederft is de groote ellende onzer soldaten, de lichamelijke en zedelijke ellende onzer ergzieken die iiier, in 't milde zuiden, herstel of genezing van hun geschokte zenuwen en verminkte ledematen komen zoeken. Hier vooral kan ik me rekenschap geven van de buitengewone opofferingen van ons volk, van de verantwoordelijkheid, die op mij rust en de eer, die me te beurt valt om onze dapperen te verzorgen en te troosten. Helaas! geen pen kan beschrijven wat hier om mij gebeurt. Wat een dagen, wat een nachten van zwaar lijden van opbeuring ook... van (iefde vooral. Helaas! wat een stonden ook van ondrage- lijken rouw.... De jongens komen hier aan, dikwijls zoo verschrikkelijk gehavend, dat dit land het einde is van hun Kalvarietocht. En dan ontvangt Fraukrijk's gastvrije aarde ze in haar schoot. Hun lieve vaderland zullen ze nooit terug zien ze zullen hun oude, grijze ouders niet meer troosten, noch hun broeders en zusters, die ginds gebleven zijn op wacht bij den ge schonden haard. Viiend! vriend! zeg aan de Belgen, die in Holland zijn, aan de grooten en aan de kleinen, dat ze nooit vergeten dat ze Belgen zijn. En dat ze niets verliezen van hun tijd, maar zich met hart en ziel en met al de krachten van hun lichaam wijden aan het land, dat iederen dag een nieuwe en dieper wonde wordt ge slagen. Ik zie hier van nabij, sedert twee jaar reeds liet lijden, de hoop, den moet onzer gehospi taliseerden. Ik zei u daareven, dat hier het land zoo schoon is, en dat de bergen en de golven der zee wonderen zijn,... Schooner is, vriend, schooner is de bloem, die bloeit in de harten onzer gekwetste, stervende jongens de hoop en het vertrouwen in het goede Recht van België (Het Vad.) Uit een artikel in de „Manchester Guardian" Wij kunnen slechts gissen, hoevele mannen in de verschillende oorlogvoerende landen onder de wapenen zijn geroepen, maar waar schijnlijk zijn de getallen, voor leger en vloot te zamen, de volgende In het Engelsche Rijk 7,000,000 In Frankrijk 6,000,000 In Rusland 15,000,000 In België, Servië en Portugal 750,000 Li Italië 2,500,000 In Duitschland 9,000,000 In Oostenrijk 7,000,000 In Bulgarije 500,000 In Turkije 2,000,000 tezamen 49,750,000 In andere woorden gezegd: de oorlog heeft 49,750,000 mannen uit hun gewone vreedzame bestaan gehaald en hun geheele leven ont wricht. Bij dit totaal moet nog gevoegd worden het groote- aantal dergenen, mannen, vrouwen en kinderen thuis, die buitengewoon hard hebben moeten werken om de legers te velde op de been te houden, wat in alle oorlog voerende landen tot groote onrust in de nijverheid heeft aanleiding gegeven. Bij de bovenstaande schattingen is geen rekening gehouden met de door ziekten ver oorzaakte verliezen. Sommige landen publi- ceeren liet aantal aan ziekten, overledenen wèl, andere niet, in hunne verlieslijsten. Maar geen enkel land somt ze uitvoerig op. En evenmin publiceert eenig land het aantal zieken bij de troepen. En verder Aantal voor militairen dienst opgeroepen mannen 49,750,000 Aantal gesneuvelden 9,750,000 Totaal verlies der bevolkingen 14,250,000 Aantal gewonden 23,500,000 (het laatste cijfer kan som mige gegevens dubbel be vatten) Aantal blijvend invalide mannen 12,000,000 Aantal gevangenen 4,250,000 Directe oorlogsuitgaven 21,600,000,000 Vernieling en slijtage 1,200,000,000 Vernielde tounenmaat (in tonnen) 9,5000,000 Opgelegde 3,5000,000 Deze cijfers zijn noodzakelijkerswjjs specu latief, in bijzonderheden ongetwijfeld onnauw keurig, maar wat hun totaal betreft authentiek. De uitgaven der Vereenigde Staten zijn er niet bij inbegrepen, ofschoon dat land door zijn toetreden ongetwijfeld eveneens zware offers aan goed en lijden zal moeten brengen. Hierbij moet met nog een punt rekening worden gehouden; dat n.l. de verliezen aan menschenlevens m liet vierde oorlogsjaar buiten verhouding grooter zullen zijn dan in de eerste drie jaren. Hoe vreeselijk het over zicht van het verleden ook moge zijn het ergste komt nog. Wij maken onze lezers, in verband met achterstaande advertentie attent op 't volgende lo. Brandstoffen kunnen thans alleen be steld worden bij de Brandstoffen-Commissie door personen, in het bezit eener grijze brand- stoffenkaart. 2o. Deze bestelling kan alleen geschieden, wanneer de Brandstoffen-Commissie per ad vertentie bekend maakt, dat er voorraad aanwezig is. 3o. Roode bestelkaarten zijn gratis ver krijgbaar aan het bureau der brandstoffen- Commissie. (Voor Driewegen bij den Secretaris, voor Sluiskil bij den heer Meulbroek.) 4o. Op de kaarten moet nauwkeurig worden ingevuld het no. van de grijze kaart, de hoeveelheid, door de Commissie per advertentie aangegeven, de naam van den handelaar en duidelijke onderteekening. 5o. De kaart kan ongefrankeerd per post worden verzonden en te Driewegen en Sluiskil bezorgd worden bij de heeien Jansen en Meulbroek. 6o. Wie gewoon is zijne kolen zelf te halen kan zich bij den handelaar vervoegen op de dagen, per advertentie aangegeven. Wie ze gewoonlijk thuis bezorgd krijgt, wachte ook nu rustig af. 7o. Leden van coöperatieve vereenigingen zullen voorloopig hunne kolen bij een dei- handelaars hebhen te halen, aan te wijzen door de Brandstoffen-Commissies. 8o. Geen brandstof, vallende onder de distributie, mag worden vervoerd, tenzij ge dekt door een roode bestelkaart als geleide- biljet. 9o. De betaling geschiedt bij de handelaars. De gemeentebegrooting dezer gemeente werd aangeboden op een eindcijfer van f 157,993,71 Vg, met een sluitpost van f i554,647a. De hoofdelijkeu omslag is uitgetrokken op f68,750, doch onder de uitgaven zijn uitge trokken die voor distributie van levensmiddelen, geraamd op f 15.000, benevens f 1000 als sub sidie aan hel Steuncomité. De gemeenterekening over 1916 werd goed gekeurd. De ontvangsten bedroegen f 186,926,05 de uitgaven f 168,499,(J4y3 alzoo een goed slot. van f 18,426,00y2. Dit goed slot is voornamelijk ontstaan, door dat een bedrag voor het in orde brengen van bouwterrein geraamd, nog niet in 1916 behoefde te worden uitgegeven. •Ook werd goedgekeurd te rekening van het Ievensmiddelenbeheer van 24 October tot 31 December, waarvoor was ontvangen f68,084,005 en uitgegeven f70,990,485, nadeelig verschil dus f2906,48. Naar aanleiding van ons kort verslag van de j.l. gemeenteraadszitting schrijft, de heer Nolson, als bewoner van de Scheldekade ons o. m. het volgende „Uw verslaggever schrijft; „De Gemeerit.e-rekeiiing (het gaat hier over de Gemeente-rekening 1916) werd voorloopig vastgesteld. In verband daar mede werd gesproken over meerdere inkomsten voor de faecaliën t-n kwam daarbij uit, dat de woningen aan de Scheldekade hunne faecaliën uitwerpen in de gemeenteriool, wat een ongewenschte toestand wordt geacht." Waar Uw verslaggever zegt „kwam daarbij uit", moet zulks bij Uwe lezers zeker wel den indruk wekken, als zouden de bewoners der Scheldekade iets in het geheim gedaan hebben, dat ongeoorloofd was. Dat zulks geheel onjuist is, zal een ieder blijken die het volledige raadsver- slag leest. Teii tsveedeDe bewering „dat de woningen aan de Scheldekade hunne fae caliën uitwerpen in de gemeenteriool" is in strijd met de waarheid. De faecaliën komen niet in de gemeenteriool, doch blijven in de beerput, deze zullen dan ook bij de woningen aan de Scheldekade even goed door de gemeentebeerruiming geledigd moeten worden als elders. Hieronder laten we het verslag hieromtrent uit de Tern. Crt. volgen, dan zal de lezer zien dat de leden Waalkes en D. Scheele Az., hieromtrent een andere meening toegedaan zijn dan de heer Nolson. De heer Waalkes meent even in het licht te moeten stellen, de bemerking der commissie over de privaten van woningen aan de Schelde kade geheel verschillend is. Wel heeft spreker er op aangedrongen dat water closets in de hoogere burgerschool zouden worden gemaakt, maar niet dat deze zoodanig zouden worden gemaakt, dat de faecaliën in het gemeenteriool zouden kunnen wegvloeien. Dat kon bovendien ook niet, want er lag daar toen nog geen riool. Waar het volgens de verordening niet mag, verwondert het hem, dat B. en W. al sedert 4 jaren dusdanige vergunningen hebben ver leend. Hij noemt het onvoorzichtig, want als het daar wordt toegestaan, kan het ook in de oude stad niet geweigerd worden, en hoe moet het dan met de riolen gaan Men heeft onlangs al ondervonden dat deze vervuld zijn. Wat de vergunningen betreft voor de huizen aan de Scheldekade wijst hij er op, dat dit ongewenscht is, daar de faecaliën daar vloeien in een stilstaande riool, waarin geen door spoeling is. De heer Nolson acht de meening van den heer Waalkes, dat faecaliën in het riool vloeien geheel onjuist; de privaten zijn zoodanig ge maakt, dat alleen het spoelingwater en de urine wegvloeien. De vaste stoffen blijven echter in de putten achter. De heer Dees sluit zich aan bij de woorden van den heer Nolson hij acht ook geen ver schil aanwezig tusschen de privaten aan de Scheldekade en die der H. B. S. Het moge al juist zijn, dat volgens de letter der ver ordening het maken van zoodanige privaten niet kon worden toegestaan, in den geest dei- verordening was dit wel. Van verschillende zijden wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen die de hygiene bevorderen en dat geschiedt ook door het aanbrengen van closets inet spoeling. Hij begrijpt niet, hoe hierop aanmerking kan worden gemaakt. De privaten zijn zoodanig gemaakt, dat de faecaliën niet in de riool komen. De heer D. Scheele stelt zich op het stand punt, dat B. en W. den raad omtrent deze zaak hadden belmoren in te lichten. Het is toch verboden om faecaliën in de gemeente riolen te laten uitloopon, zij het dan ook ver dunde, want dat worden liet dan toch. Het gaat hier ook om het principe, dat nog steeds De Pauselijke vredesnota. Paus-nota. Stockholm. In Sint Petersburg. Een Zwitsersch oordeel over den militairen toestand. De oogst in Duitschland. Een onverdacht getuige in zake de kathedraal van St. Quentin. Belgisch hospitaal te Cap Ferrad. Wat 3 jaar oorlog kosten. TER NEUZEN, 28 Augustus 1917. Distributie brandstoffen.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2