Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Donderdag 6 Sept. 1917, Binnenland. 1461. Woensdag 29 Augustus 1917. Jaargang* ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op eestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT00IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIEN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Buitengewone Vergadering van Aandeelhouders der Naamlooze Vennootschap '„L iJCTOR ET E M E R G O" te Ter Neuzen op des nam. 6 ure (Zomertijd) ten kantore van den lieer P. J. SenEELE, Ter Neuzen. De w/n Voorzitter, D. E. WOLFERT Hz. V 3i Augustus. Thans reeds voor de vierde maal viert onze geërbiedigde Koningin Haar verjaardag in oorlogstijd. Telkens in de voorgaande jaren werd de wenscli geuit, dat het den Heere behagen mochte, Hare Majesteit een volgenden keer te doen verjaren in dagen van vrede. Het heeft zoo niet mogen zijn. A. s. Vrijdag zal wederom geen dag van onvermengde vreugde zijn. Want nog immer gromt liet kanon en be dreigt bet oorlogsgeweld ook onze erve. Tot handhaving onzer neutraliteit duurt nog steeds onverminderd de mobilisatie voort. Maar is de vreugde niet onvermengd, toch is er vreugde in bet land. Vreugde bi] elk, die Nederland en Oranje mint, en dat is toch nog altijd de overgroote meerderheid onzes volks. Vreugde, omdat bet Gode beliefd beeft, een dierbaar leven weder een jaar te sparen. Vreugde, omdat de Heere Haar troon beeft willen schragen. Omdat bij Zijne gratie Haar band nog den schepter over ons zwaait. Wat wankelende tronen hebben de ver- loopen jaren reeds aanschouwd Hoe woelt de revolutie, die bet gemunt beeft op de omverwerping van bet gezag, ook dat der Koningen en Overheden. Maar hecht en onbewogen staat, Gode zij dank, nog Haar troon. Ook dat is een reden tot verheuging. Tot dankzegging aan onzen God. Op den 31 Augustus rijze uit veler hart de danktoon tot den Koning der Koningen, den Oppersten Souverein. Met Oranje is de zelfstandigheid van ons bestaan als natie zoo nauw verbonden. Maar liet snoer, dat niet haast verbroken zal worden is niet tweevoudig God, Nederland en Oranje, dat drievoudig snoer bindt ons samen tot een sterke eenbeid. Aan den dank pare zicli de bede, dat bet den Almachtige moge behagen in Zijn gunst te bewaren en te beveiligen onze Koninklijke Landsvrouwe. Tot heil van ons Vaderland, tot zegen van ons volk. En liet gebed laat zicli niet weerhouden, dat een volgend jaar Koningin Wilhelminate midden van een vrij, eendrachtig en jubelend volk Haar naamdag vieren mag. GEBEDSVERHOORING. Verhoor, o Heer! der vromen bede, Die tot U oprijst dag en nacht En geef Europa eind'lijk vrede, Waarnaar elk volk zoo angstig smacht. Gij liet ons werelddeel kastijden Door zwaren krijg, drie jaren lang En doet ons vaderland zoo lijden.... Het wordt ons, Heer! zoo bang, zoo bang. Verhoor, o Heer! der vromen bede, Maak gij een einde aan den strijd. O dat de menschheid toch belede, Dat Gij de God des Vredes zijt, Dat ieders hart zich tot U wende, Den vrede wacht' van U, o Heer Dan waar' bet eind aan alle ellende En lag de oorlogsgod ter neer. Gij, Heer! verboort der vromen bede Op Uwen niet op bunnen tijd Gij schenkt elk harte vollen vrede, Dat zich in ootmoed aan U wijdt. Zoo gaan wij in deez' bange tijden Toch dankbaar, in Uw kracht steeds voort Eu weten Gij zult ons verblijden Gij, Heer die elk gebed verhoort. VERMINDERING BROODRANTSOEN. De Minister van Landbpuw heeft bepaald, dat met ingang van 2 September 1917 de hoe veelheid brood, op broodkaart te verkrijgen, zal moeten strekken voor den tijdsduur van 11 dagen, niettegenstaande op de kaart staat vermeld, dat zij geldig is voor 1 week. ONZE GRAANVOORZIENING. Reuter melde uit Washington: Er is een overeenkomst getroffen tusschen de Ver. Staten en Nederland volgens welke een zekere hoe veelheid graan mag worden verscheept naar Nederland, op voorwaarde, dat een deel dezer ladingen zal worden gereserveerd voor de voed selvoorziening voor België." Het Handelsblad teekent hierbij aan Naar de directeur van liet rijksgraanhureau verzekert, is er nog geen regeling tot stand gekomen. Er worden dien aangaande nog onderhandelingen gevoerd. Reuter seint uit New York De ongeveer zeventig Hollandsche schepen, welke thans in Amerikaansche havens liggen, hebben toestemming gekregen lading naar Holland over te brengen op voorwaarde, dat Holland 270,000 bushels Amerikaansche rogge (vermoedelijk zijn bier de woorden „in België uitgevallen) zal invoeren. PRIJZEN OOGST 1918. Hel dagelijks bestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw beeft bet volgende adres aan den minister van landbouw, nijver heid en handel gezonden Het hoofdbestuur mocht u hij brief van 20 dezer verzoeken zoo spoedig mogelijk over te gaan tot publiceering van de minimumprijzen voor den oogst 1918, meer in liet bijzonder voor de gewassen, die in den herfst moeten worden uitgezaaid. Het dagelijkscli bestuur mocht uit de cou ranten de prijzen vernemen Het schroomt niet zijn groote verbazing uit te spreken, dat wederom do prijs van de tarwe op f 18 is bepaald. Hij kan zicli niet indenken, dat uwe excel lentie niet gevoelt, dat bij een dergelijke prijs regeling, bet onafwendbaar gevolg zal zijn, sterk verminderde uitzaai van dit gewas. Excellentie, herzie nog dezen prijs. Geef den landbouwer liet vooruitzicht een flink loonenden prijs te kunnen maken voor dit onontbeerlijk volksvoedsel, en liet resultaat zal zijn, dat veel meer land met tarwe zal worden bezaaid. Deze prijs, liet dagelijkscli bestuur wil liet onomwonden uitspreken, kan u niet door werkelijk deskundigen, die bet belang van een goede voedselvoorziening overzien, zijn geadviseerd. Het herbaalt het bier, blijft liij ongewijzigd, bet gevolg zal zijn een aanmerke lijke vermindering van den uitzaai van dit gewas. DE BOMMEN OP SCHOUWEN. Wolff seint uit Berlijn Den 18den dezer hebben vliegtuigen van onbekende nationaliteit bommen gegooid op Nederlandsch gebied en wel in de buurt van Zierikzee. Naar bekend is hebben vroeger ai eens Engelscbe vliegers Zierikzee gebombar deerd. hetgeen de Engelscbe regeering, na het aanvankelijk geloochend te hebben ten slotte tegenover de verpletterende bewijzen moest erkennen. Ook voor deze nieuwe schending van de Nederlandsclie neutraliteit komen Duitsche vliegtuigen niet in aanmerking. Reuter houdt intusschen driest vol, dat liet Duitsche vliegers zijn geweest, die van een vergeefschen aanval op de Engelscbe kust. waren teruggekeerd, en die, daar deze vliegers niet konden landen, met hun bommen aan boord, deze brutaalweg op Nederlandsch ge bied hadden neergesmeten, in plaats van op Duitscli gebied. Op Duitscli gebied hadden Duitsche soldaten kunnen worden geraakt, op Nederlandsch gebied liep men op zijn hoogst gevaar neutralen te dooden. De duikbootooclog bewees tot welke laagheden Duitschland in staat was. Deze bewering van Reuter is even brutaal als naief Hadden de Duitsche machines bun bommen moeten weggooien alvorens te landen (bv. wegens een defect aan de machine), dan hadden zij die op den terugweg uit Engeland in zee kunnen gooien. Thans echter komt de Goescbe Courant met bet bericht dat op korten afstand uit betzelfde vliegtuig ook een in de Duitsche taal gesteld biljet is geworpen. (Volgt in uittreksel de tekst van liet onzen lezers reede bekende biljet.) Alleen reeds uit dezen oproep, blijkt on- wederlegbaar, dat men bier te maken bad met een vliegtuig van de entente. Blijkbaar waren wederom Engelscbe vliegtuigen ver dwaald en hebben zij hun bommen en ook hun strooibiljetten, in plaats van op Belgisch gebied op Nedcrlandscli gebied gestrooid." VLIEGTUIGEN EN BOMMEN. (Officieel). Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt het volgende mede Op 18 dezer is het Nederlandsclie rechts gebied door vliegtuigen der oorlogvoerenden herhaaldelijk geschonden. Tusschen 8 uur en 8,15 van dien dag werd te Aardenburg, Sluis, Oostburg, Zuidzande, Cadzand en Groede een eskader van 25 a 30 Duitsche vliegmachines waargenomen, dat zicli van Oostelijke in Westelijke richting over Nederlandsch gebied voortbewoog. Aangezien nergens noodseinen vertoond werden, is liet eskader in de genoemde plaatsen onder vuur genomen. Te 11,30 op dien morgen werden op het eiland Schouwen en Duiveland tusschen Renesse en Scharendijk 14 zoowel Duitsche vliegtuigen als vliegtuigen der Entente waar genomen, waarvan eenige elkaar met mitrail leurs beschoten. Tevens werden uit die vliegtuigen drie bommen geworpen, waarvan een bij liet slot Moermond (Renesse), een bij Scharendijke en een bij Oude Hoeve (aan den duinrand) terecht kwam, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. De vliegmachines, welke met Nederlandsclie afweermiddelen beschoten werden, verdwenen in Zuidoostelijke richting. Vermoedelijk een zestal dezer vliegtuigen werden te Burgli (Z. W. puilt van Schouwen en Duiveland) herkend als Duitsche watervliegtuigen, terwijl eenigen tijd later te Westkapeile 22 Duitsche vliegtuigen werden opgemerkt, koersende Noordoost-Zuidwest boven Nederlandsch rechts gebied. Korten tijd later (11,45 uur v.m.) be wogen zich over de eilanden Goeree in Noord westelijke en Voorne in Noord noord westelijke richting twee vermoedelijk Duitsche vlieg tuigen, welke tusschen Goeree dorp en Goeree- haven zes bommen wierpen, wederom zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Vermoedelijk deze zelfde vliegtuigen werden te 11,55 te Hoek van Holland, gaande in Noord oostelijke richting, te 12 uur boven Hoofddorp, gaande in Noord-noord-oostelijke richting, te 12,30 boven Sloten (Friesland), te 12,45 uur boven Hoogkerk (bij Groningen), te 12,50 uur boven Groningen, te 1 uur boven Slochteren, steeds gaande in Oostelijke richting, te 1,25 van uit Heveskes (bij Delfzijl), gaande in Zuid oostelijke richting, waargenomen. Ver moedelijk een dezer vliegtuigen, de Duitsche tweedekker no. 1059, is daarna bij Blijham geland en met bemanning geïnterneerd. Het tweede vliegtuig, de Duitsche tweedekker no. 1055/16, is onder de gemeente Beerta neergeschoten en met bemanning geïnterneerd. Nog werden op dien dag te 12,10 n.m. boven Sas van Gent een Duitscli vliegtuig, gaande Noordoost-Zuidwest, te 12,20 n.m. boveu Cadzand twee Duitsche tweedekkers, gaande Noordoost-Zuidwest, en te 12,21 n.m. boven dezelfde plaats 20 Duitsche vliegtuigen, gaande Noord-Zuid, waargenomen. Van deze laatste is een vliegtuig door Nederlandsch geschut neergeschoten, docli even over de grens in België neergekomen. De Duitsche regeering heeft door tusschen- komst van den Duitschen gezant inmiddels reeds haar leedwezen over het gebeurde be tuigd, onder mededeeling, dat een eskader Duitsche vliegtuigen boven het kanaal zijn plaatsbepalingsvermogen verloren had en ten gevolge van een dichte wolkenlaag en bij het verlaten daarvan zich reeds boven Nederlandsch gebied bleek te bevinden, zoodat mede ten gevolge van den sterken Zuidwestelijken wind bet overvliegen van Zeeland onvermijdelijk was geworden. De Nederlandscho regeering heeft den gezant te Berlijn opdracht gegeven, de Duitsche regeeriug erop te wijzen, dat bare verklaring noch den tocht van het Duitsche eskader over Zeeuwsch-Vlaanderen van Oostelijke in-Weste- lijke richting, noch dien van de twee ten slotte geïnterneerde vliegtuigen verontschuldigt, en baron Gevers derhalve verzocht, bij de Duitsche regeering met den meesten nadruk te protes teeren tegen de zeer ernstige schendingen van Nederlandsch gebied. De gezant heeft tevens opdracht ontvangen, van de Duitsche regeering volledige ophelde ring te vragen over het werpen van bommen op Goeree, waar de Duitsche vliegtuigen niet in gevecht gewikkeld waren, en over het werpen van bommen op Schouwen, waar een wacht-commnndant met zekerheid meent te hebben waargenomen, dat een der bommen uit een met een zwart kruis gemerkt vliegtuig geworpen werd. Ten slotte hebben de gezanten te Londen, Havre en Parijs opdracht ontvangen, resp. aan de Britsclie, Belgische en Fransche re geering de vraag voor te leggen, of vliegtuigen van bare luchtvloot zicli door deelneming aan liet gevecht boven Schouwen aan schending van Nederlandsch gebied en liet werpen van bommen hebben schuldig gemaakt. Naar de herkomst van de op Goeree en Schouwen gevonden bomscherven wordt in middels van militaire zijde een onderzoek ingesteld. CONSENTENGEKNOEI Men meldt aan de „Ned." Het volgende telegram werd, in verband met ile opzienbarende artikelen in de „Tele graaf" van 22 Augustus over „Consentgeknoei" aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid gezonden door liet bestuur van de Ned. Pluimvee- en Konijnenlioudersbond (N. P. K. B.) „Naar aanleiding der in de „Telegraaf" van 22 Augustus j.l, uitgebrachte beschuldigingen tegen de I'luimveevereeniging eri de Rijks commissie van Toezicht daarop, verzoek ik Uwe Excellentie, namens liet bestuur van den Nederlandsclien Pluimvee- en Konijnenliouders bond op de meest dringende wijze'een gestreng onderzoek naar de daarbij genoemde feiten te willen gelasten. Staat eenerzijds het recht der gecompromitteerde personen vast, bij ge bleken onjuiste voorstelling, volkomen gere habiliteerd te worden, zoo kan anderzijds zelfs bij bevestiging van een klein gedeelte der aan de kaak gestelde wantoestanden, bestendiging daarvan in liet belang der pluimvee- en konijnenfokkers onmogelijk Wurden geduld. Met klem verzoekt ons bestuur UvveExc.dat onderzoek zoo spoedig mogelijk te doen in stellen, opdat aan eventuecle willekeur en kwade practijken een einde moge zijn gemaakt, alvorens opnieuw tot uitvoer wordt overgegaan of liet vertrouwen in de eerlijkheid en liet beleid der personen, met de regeling van dezen uitvoer belast, voordien moge zijn hersteld. VAN BLARCUM, Voorzitter „N. P. K. B." Epe, 24 Augustus 1917. kOJÜWlPO(} n Inzending van advertentiën vóór uren op den dag dermitgave.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1