Buitenland. Uit Stad en Provincie. in gevaar komt, geloovcn wij niet, dat echter bij 'de nadere uitvoering van art. 192 van li berale zijde een krachtige oppositie te ver wachten is tegen de opvattingen der Rechter zijde, schijnt wel zeker. Een reden te meer voor ons, om in de komende periode niets achterwege te laten teneinde in 1918 de meerderheid aan ons te verzekeren. AARDAPPELEN. Men meldt aan de N. R. Ct." dat tegen 15 September een algemeene inventarisatie van den te verwachten aardappeloogst in ons land zal plaats hebben. D E O O R L O G. PARIJS, 22 Augustus. (Havas.) De tweede slag van Verdun is zich gunstig blijven ont wikkelen. De dag ging voornamelijk voorbij met aanvallende verrichtingen en verwoede tegenaanvallen der Duitschers. Sterke Duit- sche tegenaanvallen werden gebroken en dadelijk daarop hervatten de Franschen hun offensief ter weerszijden van de Maas, waar ze het front brachten op de beheerschende hoogtelinie, die ze in October 1914 bezet hielden. Aan den linkeroever omvat de linie nu alle voorname stellingen, die de Franschen vóór den eersten slag van Verdun in bezit hadden. Alleen is nog noodig enkele machinegeweer nesten op hoogte 804 te zuiveren. Het moreel der troepen is uitnemend. Zij namen dorpen en vervaarlijke verdedigingsstellingen, maakten 5000 gevangenen en leden zelf geringe verliezen, dank zij de nauwkeurige voorbereiding door de artilerie, waarbij de stukken van 870 en 400 m.m. een groote rol speelden, alsmede het vroed beleid van het opperbevel. Painlevé (minister van oorlog), die te Parijs is teruggekeerd, geeft hoog op van de geest drift en den prachtigen moed van de troepen. De correspondenten der bladen aan het front stellen het gewicht van de voorbereidselen ter verdediging van de Duitschers in het licht, die den stoot verwachtten. liet aantal vuur monden bereikte de 1700, die door machtige verdedigingsmiddelen werden ondersteund. Machinegeweren waren overal tot voor de linies opgesteld, teneinde den vooruitgang te vertragen. Elk was voorzien van 4000 patronen die van de derde linie van 6000. Nieuwe divisies, onlangs opgevoerd, werden aanstonds in stelling gebracht. In weerwil van alle voorzorgen is de Kroonprins nog eens verslagen De Franschen kunnen erop bogen, vóór Verdun de militaire macht van Duitschland te hebben gekraakt. WEENEN, 22 Augustus. (Korr. bureau.) OfficieelGisteren is het in de geschiedenis van het Izonzolger een der heetste veehtdagen geweest Beoosten Canale moest den vijand liet dorp Vrh worden gelaten. Alle moeite van de Italianen om den stoot tot voorbij de hoogten bezuiden die plaats uit te breiden bleven nutteloos. Evenzoo mislukten bezuiden Descla verscheiden met aanzienlijke machten uitgevoerde aanvallen van de tegenstander, waarbij het Moravische regiment landstorm nr. 25 inzonderheid op den voorgrond trad. Zegevierend als de vorige dagen handhaafden beoosten Görz en bij Biglia de dappere ver dedigers hun voorste schansen tegen herhaalde stormloopen. Zware verliezen en volslagen uitputting dwongen den vijane hier des mid dags den rustpoos te laten intreden. Het ergst werd op de Karsthoogvlakte ge worsteld. Ondersteund door een in kracht nauwelijks meer te overtreffen geschutvuur wierp de vijand van den vroegen ochtend tot den laten avond divisie op divisie tegen onze stellingen. De felste schok kwam aan tegen de beide vleugelsectoren en het gebied van den Faiti, Kostanjevica, waar sinds den zomer van 1915 de op den Kars vechtende Hongaar- sche legerregimenjen nr. 39 en 46 nieuwen roem oogstten, en tegen Medeassa en San Giovanni. De uitkomst van den dag beantwoordde aan de schitterende houding der troepen en van hun aanvoerder. Mocht het ook tot kleine, uit den afweer voortgekomen schom melingen gekomen zijn, het succes bleef on betwist aan onzen kant. Vandaag stormen sinds het aanbreken van den dag de Italiaansche drommen opnieuw op onze Karststcllingen los. Bij de legergroep van veldmaarschalk Con rad kwam het herhaaldelijk tot verhoogde gevechtswerkzaamheid. In het Saguna dal hebben verkenningsafdeelingen van ons 70 gevangenen meegebracht. Bij de gisteren gemelde ondernemingen ten N. VV. van Arsiero bleven twee officieren, 150 man en drie machinegeweren in onze handen. Bewesten het Gardameer bemach tigden onze troepen na felle gevechten een vijandelijk steunpunt. ROME, 22 Augustus. (Stefani.) Officieel: De strijd blijft vinnig en ononderbroken aan den gang. Benoorden Görz ontwikkelt het krijgsbedrijf zich regelmatig. Wij krijgen den vijandelijken tegenstand eronder zoo goed als de bezwaar lijke gesteldheid van den bodem. Zuidwaarts nam de strijd beperkte afmetin gen aan, vooral op den Karst. Langs de heele slaglinie hebben onze troepen nieuwe voordeelen behaald. Ze kwamen de moeilijkheden te boven, die aan eiken duim breeds terrein, stormenderhand genomen en gehouden, de waarde geeft van een vermee- sterd fort. Meester in de lucht van den slag, hebben onze vliegers de troepen en loodsen in het dal van Cliiapavano en langs de oostelijke hellingen van den Hermada gebombardeerd, tal van branden, zoo in de linies als daarachter, gesticht en den vijand verliezen berokkenen. Het aantal valide gevangenen is gestegen tot 311 officieren en meer dan 13.000 man. Tot nu toe hebben wij den hand gelegd op een dertigtal kanonnen, alle van middelbaar kaliber. De zeer aanzienlijke buit van anderen aard blijft, gestadig aanwassen. KEULFjN, 21 Augustus. (N. R. C.) Vólgens de „Köln. Ztg." meldt de „Tribuue de Genève", dat in diplomatieke Zwitsersehe kringen het gerucht loopt, dat de Paus aan de oorlog voerenden een nieuwe nota heeft gezonden, waarin hij het sluiten van een wapenstilstaud voorstelt. De Zwitsersehe pers-telegraaf verneemt, dat Ferrane, de bisschop van Milaan zirfh in Zwitserland ophoudt. Men brengt dit in ver band met de pauselijke vredesnota. KEULEN 22 Aug. Volgens een telegram uit Kopenhagen aan de Koelnische Zeitung heeft de Japansche gezant in St. Petersburg ernstig protest aangeteekend tegen de politieke en economische concessies die Amerika in Siberië en op Sachalin heeft gekregen. Een correspDiulent van de „Voss. Zeitung" maakt melding van nieuwe vliegeraanvallen der Engelschen op de Belgische stad Kortrijk. Met angst en beven, schrijft hij, zag ik daar mijn weg over Kortrijk leidde sporen van nieuwe, zinnelooze vliegeraanvallen der Engelschen op de vreedzame Belgische stad, die maar dan twintig kilometer achter het gevechtsfront is gelegen. De correspondent vertelt, dat er op één punt, door een enkele bom acht Belgen gedood werden. Op tallooze punten waren verscheidene dooden en ge wonden. Dinsdagmorgen vijf uur vernielde een vliegerprojectiel van het zwaarste kaliber met één slag drie huizen in de buurt van het ouderwetsche, groote pleintwee andere bommen vielen voor het hospitaal midden in de stad neer er. een scherf die door het venster in de kamer drong trof een gewonde, gelukkig niet ernstig. De conferentie heeft opnieuw en wel met 1,234,000 tegen 1,231,000 stemmen, besloten afgevaardigden naar Stockholm te zenden. Naar „Ruszki Invalid" mededeelt, zal in September eene nieuwe Conferentie der Ge allieerden te Londen worden gehouden, alwaar een plan voor een gezamenlijk optreden van alle Geallieerden in 1918 zal worden ontworpen. Ook de Farijsche correspondent van de „Secoio" kondigt eene nieuwe conferentie der Geallieerden aan, doch deelt mede, dat deze te Rome zal worden gehouden. Minister-Pre sident Ribot en de Minister van Oorlog Painlevé hadden aanvankelijk het plan te zamen met Poincaré naar het Italiaansche front te reizen en zich dan naar Rome te begeven. Ze hebben echter hunne reis tijdelijk uit gesteld met het oog op de a.s. Conferentie te Rome. De meeste Russische bladen bespreken de nota van den Paus niet zonder instemming, al zjjn er öok, die haar toeschrijven aan zijn wensch, om den socialisten het werk uit de handen te nemen. De „Izvestia" het officieel orgaan van de Soviet, merkt op, dat de Paus zijn nota niet gepubliceerd zou hebban, zoo hij niet over tuigd was dat de omstandigheden thans gunstig zijn, nadat hij het terrein bij de voornaamste oorlogvoerenden verkend had. „Het is dan ook mogelijk het beroep van het Vatikaan te beschouwen als een nieuw verschijnsel van den keer, die er in den wereldoorlog gekomen is, als een bewijs van de overwinning van de vredeszaak. Natuurlijk zullen de aandoenlijke uitingen van den Paus onmachtig zijn het hart van het imperialisme te verzachten. De hand van den beul der volken heeft gebeeft voor de steeds duidelijker onmogelpkheid om de conflicten door wapengeweld te beslissen. Ondergang en hongersnood bedreigen de landen der oorlogvoerenden, de verontwaardiging over den oorlog neemt toe, de dorst naar vrede wordt door de arbeiders van alle naties steeds meer gevoeld. Onder deze omstandigheden is er niets verwonderlijks in zoo een regeering tracht het vredesvraagstuk op te lossen vóór de volken dat doen in demokratischen zin. De demokratiën van alle landen moeten van de nota van de Paus gebruik maken, om de regceringcn te dwingen hun bedoelingen dui delijk te maken en den strijd voort te zetten voor een demokratischen vrede. De aarzeling onder de imperialisten moet het internationale proletariaat aansporen zijn pogingen voer de conferentie te Stockholm te verdubbelen." Uit naam van den R. v. A. en S. heeft Tsjeidze een telegram gezonden aan Henderson en Ramsay Mocdonald. om hem geluk te wenschen met hun moedige houding ten gunste van de conferentie in Stockholm, die het her- stol ten doel heeft van het internationale socialisme en de vestiging van een duurzamen vrede. Het te Genève verschijnende blad „Nouvel- liste" schrijft Ondanks al het geschreeuw van doer te vechten tot het bittere einde, doet zich bij do Fransche soldaten meer en meer het verlangen naar vrede gevoelen. En dit vredesverlangen deelen zij met de grootste helft van hun mede burgers achter het front. Daarentegen wat de bestuurders van Frankrijk aangaat, deze willen van geen vrede weten. Zij doen in tegendeel al het moeilijke, om den moed bij de soldaten en de burgers op te beuren, door hun het Fata Morgana „overwinning" voor te spiegelen. Met dit doel wordt over de aankomst eenige Amerikaansche troepen in Frankrijk, en eveneens over het Russische offensief zulk een ophef gemaaktAlles is zuivere bluf, boerenbedrog, dat noch in Frankrijk noch bij ons iemand op het dwaal spoor zal brengen Meurice de Walesse wijst in de „Journal" op een nieuw gevaar voor de vrouwen in Frankrijk. liet leven der vrouwen heeft zich door den oorlog plotseling veranderd. Uit de ateliers, huiskamers en kinderkamers zijn zij gekomen in de munitiefabrieken, de Fransche arbeidsters, vooral iu Parijs spreken over het algemeen een beetje „vrij-uit". En thans is dit veel erger geworden. Vele arbeid sters en vooral de jongere, schijnen te meenen, dat, nu zij mannenwerk verrichten, haar taai ook „mannelijk moet klinken. De taal die in de werkplaatsen gehoord wordt, zal menigeen soldaat doen blozen. De vrouwen verliezen het wapen,dat de beschaving haar gegeven heeft, de eerbaarheid en schaamte. Oogstvooruitzichten. De Parijsche editie van de „New-York Harald" bevat een bericht van het Ameri kaansche ministerie van landbouw te Was hington, meldende, dat de oogstvooruitzichten in de Vereenigde Staten gedurende Juli veel slechter zijn geworden. Tengevolge van de aanhoudende droogte en de hitte zijn bijvoor beeld in Texas 70 pCt. van alle veldvruchten vernietigd. Ook de berichten uit de graan- streken in het Westen luiden minder gunstig. De „Morning Post" van 11 Aug. bevat een telegram van haar hijzonderen correspondent te New-York, waarin wordt medegedeeld, dat de opbrengst van den tarweoogst waarschijnlijk niet kleiner zal zijn dan die van den laatsten oogst. Zij zal echter 392 millioen bushels kleiner zijn dan de oogstopbrengst van 1915 en ongeveer 253 millioen bushels beneden de gemiddelde opbrengst der laatste 5 jaar blijven. De mals- en haveroogst, alsmede de aardap peloogst, beloven goed te worden. Het bureau voor voedselcontrole zal de Amerikanen trachten te bewegen, zooveel mogelijk andere graansoorten te gebruiken iu plaats van tarwe, omdat er dit jaar meer tarwe moet worden uitgevoerd dan verleden jaar. Naar wij in de „Times" van 10 Aug lezen, wasch er in den nacht van 8 op 9 Augustus in Lincolnshire en in de Frens^l1/* inch regen gevallen, wat gelijk staat met 125 ton per acre. De haver, die overal uitstekend stond en gereed was gesneden te worden, had in vele gevallen zeer geleden. Ook in het Zuiden van Essex had het gewas door den regen geleden, terwijl in de buurt van Roford het land en de wegen overstroomd waren. In een beschouwing over den stand van den oogst in de maand Juli schrijft de bijzondere correspondent van de „Times", dat de hevige slagregens aan het einde van Juli en 't begin van Augustus veel schade aan het gewas, in het bijzonder aan het koren, hadden gedan. Verschillende berichtgevers van den corres pondent, die hun berekeningen omtrent de te verwachten opbrengst hadden gemaakt, voor dat de regebuien loskwamen, waren thans van meening, dat men minstens tien punten van hun schatting moest aftrekken. Een enkele raamde de vermindering zelfs op twintig punten. Daar waar de gewassen het beste stonden, waren zij in het grootste gedeelte van het land platgeregend, in het bijzonder in het westen en zuiden, en behalve dat dequaliteit sterk verminderd was, moest men thans ook rekenen met de vergroote moeilijkheden en de verhoogde kosten bij het oogsten. (Stand.) Waarom voert Amerika oorlog Een hoofdartikel van de „Kölnlsche Zeitung" tracht te verklaren, waarom Amerika oorlog voert en nog van geen vrede wil weten. Aan Amerika's oorlogzuchtigheid, zegt het blad, is niet te twijfelen. „Niet zoozeer, omdat de groote geld- en industriemachten, die het land regeeren, den gouden vloed van de oorlogsbestellingen niet gaarne zouden zien weg ebben. Zij rekenen ook na het sluiten van den vrede op schitterende tijden, want zij weten dat de verwoeste landen van Europa hersteld, de fabrieken weer met machines, de pakhuizen met grondstoffen gevuld moeten worden en dat er groote navraag naar Ameri- kaansch geld en goed zal los komen. „Maar de vele leeningen en onbetaalde rekeningen van de entente, die men in de ksst heeft liggen, de vele zaken, die men samen met Engelschen en Franschen heeft gedaan, die vereischen de overwinning van de gemeenschappelijke zaak, en aangezien deze overwinning nu eenmaal niet zonder eigen militair meedoen te verwerven is, ondersteunt men de oorlogspolitiek van de regeering. „Deze echter zal de zaken iets anders be kijken. Of de entente in het volgende jaar met Amerikaansche hulp zal overwinnen, weet zij niet. Dit echter weet zij welneemt zij op het oogenblik den tijd niet waar om het land een eenigszins voldoende militaire uit rusting te geven, dan verzuimt zij wellicht een nooit terugkeerende gelegenheid. Op het oogenblik heeft zij bevoegdheden als nooit in tijd van vrede wetten, waarmede zij genoeg soldatenmateriaal uit de bevolking kan halen een vaderlandslievende stemming, waarmee zij het land eindelijk een andere positie ten opzichte van militaire dingen kan geven. Zij weet, dat de Vereenigde Staten voortaan een leger zullen noodig hebben Dit hebben zij noodig, als zij hun machtspositie in Noord- Amerika naar Noord en Zuid willen beschermen en uitbreiden. Zij hebben het noodig, als zij den handel met Japan om den Grooten Oceaan tot een goed einde willen brengen. Zij hebben het noodig, als zij in Zuid-Amerika de toon gevende rol willen spelen. Zij hebben het in de toekomst noodig. maar ook reeds bij het sluiten van den vrede, als zij daarbij hun be langen ton volle willen doorzetten, als zij hun aanspraken geërbiedigd willen zien. Voor het minst moet men dan gelooven, dat zij weldra een militaire groote mogendheid zullen worden. „Daarom wil men te Washington nog niets van vredesonderhandelingen weten...." Naar ons van juiste zijde wordt medegedeeld is door de Rijkskolendistributie thans beschik baar gesteld uitsluitend voor de gemeeut,olijke en bijzondere scholen in onze gemeente, inbe grepen dus ook die van Sluiskil en Driewegen 25000 K.G. eierkolen on 25000 K.G. stukkolen. De heer Duizendstra, leeraar in gymna stiek aan de IJ. B. School alhier, zwom Woensdagmorgen in 3 uur en 14 minuten de Schelde over van hier naar Vlissingon. Een sloep volgde deze reis mede. Axel. Donderdag j.l. ontdekte mon bij hot, begin van de werkzaamheden in de z.g.n. „Stoof", nabij Vaartwijk, brand. Door spoedig optreden van het personeel kon men don brand blusschen. De oorzaak van den brand is, naar men vermoedt, dat vonken uit den schoorsteen van de machine in het gebouw terecht zijn gekomen. (Corr.) Axel. Alhier is opgericht een Chr. Hist. Kiesvereeniging. Een voorloopig bestuur werd gekozen. Aanvankelijk traden reeds een 30 leden toe. Verwacht wordt dat dit aantal spoedig een honderdtal zijn zal. Zaamslag. Door notaris van der Moer, werd ten verzoeke van de weduwe J. Platteeuw verkocht, een woonhuis staande in de Roze marijnstraat, groot 1 are 13 centiaren. Kooper werd de heer J. C. Meijer, alhier, voor f 2400. Tot brigadecommandant der Rijksveld- wacht te Zierikzee is benoemd de heer J. van Splunter te Zaamslag. Geslaagd voor de hoofdacte de heer J. J, Verlinde te Zaamslag, onderwijzer aan de Chr. school. Sas van Gent. Eene partij steenkolen groot 1000 kilo welke door een schipper aan een particulier verkocht waren, werd in beslag genomen. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de school voor m. u. 1. o. te Aardenburg is benoemd mej. J. S. Kools aldaar. Te Hoofdplaat zijn de acht kisten zeep, die in beslag waren genomen en op het raad huis geborgen, plotseling verdwenen. Een huiszoeking bij de bewoners der ge meente leidde tot niets. De smokkelwaar was en bleef weg. De dieven zijn vermoedelijk door opschuiving der ramen in het gebouw gekomen. Te Biervliet lag bij den landbouwer V. in den Pieterspolder Woensdag de landbouwers knecht dood op het voer graangewassen toen de wagen bij de schuur kwam. De man is zeer waarschijnlijk lijdende ge weest aan een hartkwaal. Voorbijgangers, die den wagen waren ge passeerd en den voerman zagen liggen op het voer graan, dachten dat de knecht iu slaap was geraakt. J. G. v. N., directeur der gasfabriek te Vlissingen, is wegens eenvoudige beleediging veroordeeld tot f50 boete of 14 dagen hecht., met vrijspraak van de hem ten laste gelegde smaad. Borssele. Tot onderwijzeres aan de openbare school alhier, werd benoemd mej. J. S. van Baal, van Oostburg. Een boodschap uit de lucht. Uit de vliegmachine, die Zaterdagmiddag over Ovezande kwam, is een briefje geworpen in de Duitsche taal gedrukt, dat vertaald het navolgende inhield Duitsche soldaten. Met een nieuwe lengen, met een nieuw bedrog zal het Duitsche leger en het Duitsche volk bij aanhouding tot vernietiging gebrach t worden. Na het bedrog van de vredesaanbiedingen en na de bedrogen hoop, die door den ver scherpten duikbootoorlog bij u verwekt, is geworden, liegt men u voor, dat Rusland tot een afzonderlijken vrede met de centralen Westelijk Front. Van het Italiaansch-Oostenrijksche gevechtsterrein. Een nieuwe nota van den Paus? Amerika, Rusland en Japan. Van je vrienden. De Engelsche arbeiderspartij en de conferentie van Stockholm. Plannen der Geallieerden voor 1918 Eene Conferentie der Geallieerden te Rome Rome en Stockholm De Vredesneiging in Frankrijk De verwildering der vrouwen. TER NEUZEN, 24 Augustus 1917.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2