Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Zaterdag 25 Augustus 1917, De Gllindhorst. Binnenland. Buitenland. No. 1459. Woensdag 22 Augustus 1917. 15° Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTttOU Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentlën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Buitengewone Vergadering van Aandeelhouders der Naamlooze Vennootschap „LJCTOR ET EMERGO" te Ter Neuzen op des nam. 3 ure in de Chr. Bewaarschool, Zandstraat, Ter Neuzen. De w/n Voorzitter, D. E. WOLFERT EIz. De school, onder leiding van den hoer Spoor, begonnen Nov. '14 met 17 leerlingen, telt er thans meer dan 130 zoowel behoorende tot de verpleegden als tot gezinnen uit den omtrek. Het bestuur der stichting, overal verspreid, kan moeilijk op het onderwijs enz. toezicht houden en daarom werd er een ouderen raad benoemd. Zelfs een suppletie fonds is gesticht omdat voor alle kinderen de kostende prijs moet betaald worden. Een vierde lokaal wordt straks in gebruik genomen, 't Is thans vacantie, zoodat we de school niet bezochten. Wellicht zullen onze lezers zich herinneren, dat in de laatste week van 't jaar '15 school en onderwijzerswoning af branden en het haast ongelooflijke bericht in dc krant stondop Oudejaarsavond stond er reeds een hulpgebouw, waaraan dag en nacht gewerkt was, zoodat er binnen 5 dagen weer school en godsdienst oefening kon gehouden worden. Na den op bouw der school, is het ruime, luchtige hulp gebouw blijven staan, dat nu als kerk dienst doet. In 't laatste jaar zijn de ambten inge steld on bestaat cr te Glindhorst een eigen geïnstitueerde kerk, behoorende tot dc classe Apeldoorn. Zondag mochten wo twee keer, 's morgens te 9V2 en 's avonds te 6 uur, den dienst bij wonen. Verplegers en verpleegden, verschil lende gezinnen uit den omtrek, ook enkele, die vroeger nooit ter kerk gingen, vulden liet gebouw geheel, een gebouw zoo frisch gehouden, dat sommige groote stadskerken er een voor beeld aan kunnen nemen. Een orgel, bespeeld door den heer P. Vogelaar, die ook als voor lezer dienst doet, en die de ziel is van ver schillende vereenigingen, zoodat zijn aanstaand vertrek naar Kampen diep zal gevoeld worden, begeleidt den zang. Ook aan vereenigingen ontbreekt het niet. Bijna eiken avond is er iets te doen. Er is een jongelings- en een jongelieden, een zang-, een meisjes- en een reciteervereeniging, zelfs is er een vereeniging opgericht voor jongens en meisjes, waar men licht tracht te ontsteken over verschillende vraagstukken van den dag, waar men dus „boomen" opzet, onder het genot van koffie enz., waarom deze club koffie- of boomclub wordt genoemd. Alles met het doel Bevordering der algemeenc ontwikkeling en der onderlinge gezelligheid. Acht a negen maanden 's jaars wordt er geregeld catechetisch onderwijs gegeven. Thans moeten de ver pleegden nog naar Barneveld om 's winters teeken-onderwijs te ontvangen. Op de stichting zelf wordt onderwijs van Rijkswege in Tand en tuinbouw gegeven. Pogingen worden aan gewend om op het terrein zelf ook ander vakonderwijs te doen geven. Werkelijk, wie in de omgeving van Amers foort of Barneveld komt, verzuime niet een kijkje op deze schoone, lieflijk gelegen stichting te komen nemen. Zoo niets herinnert aan een gesticht. Eens werd er een jongen naar de Glindhorst gebracht. Toen hij in de nabijheid gekomen was, bleef hij stilstaan en 'keek voortdurend onderzoekend rond. Hij begreep er niets van, zeide hij tot zijn begeleider, want „hij zag nergens prikkeldraad". Dat drukt zoo precies uit, hoe men hier met elkaar omgaat. Niet streng van elkaar afgezonderd, als gevangenen, geen spoor er van. De ver pleegden bewegen zich vrij, behoudens natuur lijk onder het noodige toezicht. Dat doet weldadig aan en wekt vertrouwen. Zie maar eens, daar zit een groepje bessen te plukken, vroolijk gezang klinkt uit de smederij, gezellige kout komt u uit de naai kamer tegemoet, bij schuur- en huishouw, bij schilder, kleer- en schoenmaker, verwondert ge u over de vorderingen, in korten tijd door de leerlingen gemaakt. We mogen veilig constateeren, dankbaar voor hetgeen we niet in één enkelen dag, doch verscheidene dagen en dat bij herhaling mochten zien en genieten, „de Glindhorst" is een zegen voor do ver pleegden en voor de gansche omgeving. Me- liet oog op het laatste mocht de regeering, die immers de ontginning van woeste gronden ter bevordering van het algemeen belang be hoort te steunen, de stichting wel een flinke subsidie verleenenDoch waar is het Kamerlid, dat zich daar nu eens voor spant Edoch, het is de taak van ons Christenvolk deze stichting, die zich in steeds stijgende sympathie mag verheugen, te steunen met gebed en gaven. De arbeid is moeilijk en gewichtvol, de behoeften zijn vele. Doel van dit schrijven is dan ook de stichting meerdere bekendheid te geven, opdat een beroep op de hulpvaardigheid van ons volk niet vruchteloos zijn. Toch gebeurt het, dat een verzoek om hulp zelfs door met aardsche goederen rijk gezegenden afgewezen wordt. Hoe kan men de stichting op stoffelijk gebied steunen Door aandeelen ad 4pCt. rente te nemen in do ioopende leening, vooral ook door lid of be gunstiger der vereeniging te worden. Wanneer straks een vertegenwoordiger der vereeniging u met dat doel komt bezoeken, och, wijs hem dan niet terug met een „ga heen en wordt warm", „ben ik mijn broeders hoeder", doch laat u dadelijk inschrijven als lid of contribuant der vereeniging, denkende aan het bekende woord „Het is zaliger te geven dan te ont vangen." A. BOOT. „De Glindhorst", 7 Aug. '17. N.B. Juist had ik „punt" gezet, toen juffr. Vogelaar mij vroeg, of ik er wel om gedacht had, te melden, dat zendingen uit de mode geraakten, doch in goeden staat zijnde kleercn ook zeer welkom zijn. VLIEGTUIGEN EN BOMMEN. Bij Winschoten zijn Zaterdagmiddag half drie 2 vliegmachines neergekomen. Volgens mededeeling uit Winschoten waren het twee Duitsche vliegtoestellen, elk bemand met drie personen. Een der toestellen kwam brandend neer. Het andere werd neergeschoten door onderofficier Lok. De inzittenden waren niet gewond. v Beide hier in de buurt gelande vliegmachi nes waren tweedekkers. Beide waren voorzien van drie machinegeweren en tal van ledige hulzen wezen op een veelvuldig gebruik. In elke machine zat een officier, een onderofficier en een soldaat. Te Beerta wilden de vliegers nog trachten op te stijgen, doch de direet aanwezige- brigade marechaussée van Finster- wolde verhinderde dat. Zij nam de drie in zittenden mede en de machine bleef onder bewaking van militairen. De te Blijham ge daalde vliegers werden naar de kazerne te Winschoten overgebracht. De vliegers zagen er goed verzorgd uit, waren omstreeks 25 jaar. Hun zenuwen waren hoegenaamd niet in de war, integendeel, ze bespraken kalm wat hun was overkomen. Uit Stellendam meldt men De bommen schenen niet moedwillig ge worpen te zijn. Het eene vliegtuig heeft met een machinegeweer geschoten, het andere schijnt dit mot bommen beantwoord te hebben. Het was dus een luchtgevecht. Van Hellevoetsluis is een torpedoboot uit geval en naar Goedereede tot onderzoek van de daar neergekomen bommen. N. R. C. KOLEN VOORZIENING VAN SCHOLEN. Op de vraag van den heer van de Velde betreffende de kolenvoorziening van scholen in den a.s. winter luidende: Zijn de ministers van binnenlandsche zaken en van landbouw, nijverheid en handel bereid maatregelen te beramen, om te voorkomen dat gedurende den a.s. winter het onderwijs in openbare en bijzondere scholen door gemis aan brandstoffen zal moeten worden stopgezet heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel, mede namens den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken ge antwoord De openbare en bijzondere scholen vallen onder groep C van het distributiestelsel van brandstoffen en zullen blijkens de circulaire van de rijkskolendistributie van 14 Juli 1917 75 pCt. van haar behoefte ontvangen. Bij uiterst zuinig en beleidvol gebruik mag worden verwacht, dat stopzetting van onderwijs kan worden voorkomen. PETROLEUM. De toewijzingscommissic voor petroleum deelt mede, dat ten gevolge der door de oor logvoerende mogendheden genomen besluiten, nieuwe aanvoeren van petroleum in afzienbare» tijd niet te verwachten zijn. Dientengevolge acht genoemde commissie het noodzakelijk de afleveringen van petroleum tot het uiterste te beperken. Tot nadere beschikking kan geen petroleum meer verstrekt worden aan particulieren voor huishoudelijk gebruik, terwijl leveringen ten behoeve van industrie en transport slechts in zeer beperkte mate, met het oog op de be schikbare voorraden, zullen kunnen geschieden. In aanmerking kunnen komen leveringen van petroleum aan industrieën, werkende ten dienste van het Rijk, dan wel ten behoeve van het vervoer, uitsluitend van levensmid delen, welke aan spoedig bederf onderhevig zijn. Aan schippers kan, voor het voeren der top- en seinlichten, afleen worden geleverd, voor zoover zij de Zuiderzee, de Noordelijke of Zeeuwsche eilanden, alsmede de Merwede, bevaren. Verder zal zooveel mogelijk in de noodzakelijke behoefte der spoor- en tramwegen polderbcmalingen, visscherij en van den land bouw, alsmede voor de medische- den veeart- senijkundige en de openbare diensten worden voorzien. De Toewijzingscommissie verzoekt aanvragen voor leveringen van petroleum, voor niet hier aangegeven doeleinden achterwege te laten en deelt mede, dat bezoeken niet kunnen worden afgewacht. INVOER VAN KOLEN UIT DUITSCHLAND. De Rijkskolendistributie vestigt er de aan dacht op, dat ook thans aan dc industrie nog geen toewijzingen van kolen kunnen worden gedaan, aangezien de met Duitschland Ioopende onderhandelingen in zake de voortgezette levering van de noodige steenkolen nog niet tot eenig definitief resultaat hebben geleid. DE PRIJS DER STEENKOOL. Naar „Het Volk" verneemt, wordt bij do onderhandelingen over den nieuwen aanvoer van steenkolen van Duitsche zijde een ver hooging van den prijs met f 10 per ton of f 100 per wagon geëischt. KOLEN UIT DUITSCHLAND, Omtrent do onderhandelingen met Duitsch land betreffende den aanvoer van kolen ver neemt het Ned.Corr. Bureau van welingelichte zijde, dat Duitschland de levering van een zekere hoeveelheid kolen heeft toegezegd, onder toevoeging, dat indien Nederland meer wenscht te ontvangen, daartoe Nederlandschc arbeiders naar Duitslihland zouden moeten worden ge zonden, om deze kolen uit de mijnen te halen In dat geval zou, aangezien een mijnarbeider gemiddeld 20 ton steenkool per maand kan produceeren, het toegezegde kwantum voor eiken arbeider die naar Duitschland gezonden wordt, met 20 ton per maand vermeerderd worden. DE OORLOG. In Port Arthur, een voorstad van Gent,zijn Zaterdagavond 8 personen gedood door een bomaanslag14 personen vielen te Kortrijk als slachtoffer. LONDEN, 18 Aug.* (II. N.) Lord Robert Cecil, ondervraagd naar het antwoord den Geallieerden op de Pauselijke nota, zeide.dat alleen na raadpleging met de overige bond- genooten een beslissing genomen kan worden. Als zijn persoonlijke meening gal hij te kennen, dat hij verbaasd is geweest over het voorstel van den Paus, geen oordeel uit te spreken over de begane euveldaden. Onpartijdigheid beteekent niet, dat men zeggen moet, dat beide partijen in gelijke mate te laken zijn. Indien de Paus tien kt, dat de Geallieerden zich hebben schuldig gemaakt aan euveldaden moet hij dat veroordeelen. De Paus heeft niets gezegd over euveldaden, die zonder voorbeeld in de wereldgeschiedenis zijn als de torpe deeringen en de behandeling van 't Belgische en het Armenische volk. 's Pausen motieven zijn zeer edel, doch voorbarige pogingen om te bemiddelen zijn gewoonlijk van geen nut. Indien de Paus Duitschland ertoe kon brengen, zijn oorlogsdoeleinden vast omlijnd mede te deelen. zou hij vermoedelijk goed werk hebber, verricht. Op de vraag, van een andere zijde, of Engeland Wilson het antwoord op de riota aan de Paus zou laten formceren, daar Ame rika om internationale redenen aan den oorlog heeft deelgenomen, wcnschte hij geen antwoord te geven. De geruchten over een presidents-crisis in Frankrijk zijn dusver niet bevestigd, maar het lijdt gten twijfel, of cr spelen zich dingen achter de schermen af, die voor de binnen- en buitenlandsche politiek vérstrekkende ge volgen kunnen hebben. Dusver heeft ook Frankrijk zijn staatkunde onder het vaandel van den algemeenen lands- vrede gevoerd. Zoolang het er voor de Republiek enkel om ging, zich te verdedigen, bewaarden de partijen, noodgedrongen, den godsvrede. Nu echter het vredesprobleem, en alles wat daarmee samenhangt, ernstig aan de orde komt, wordt die politiek der geheiligde eenheid alrneer een onmogelijkheid. En zoo nadert allengs hel oogenblik, waarop weer de partijen met partijkabinetten aan het bewind komen. De socialisten hebben dit het eerst ingezien en zich daarom reeds van de regeering los gemaakt. Maar ook bij de andere partijen ontwaakt al sterker liet besef, dat de naaste toekomst andere eischen stelt, al meenen ze dan, dat het nu nog niet de tijd is, om scherp hun positie af te bakenen. De groote vraag is nu, welke groepen bij het einde van den oorlog regeeringsparlij zullen zijnof een samengaan van de middel- partijen met het radicalisme mogelijk zal blijken, dan wel of er een radicaal-socialistisch blok tot stand komt. Op ingrijpende ver anderingen bereit men zich in ieder geval voor, en al die geruchten over Ribots wankele positie en Poincaré's heengaan houden stellig verband met de dingen die komende zijn. Ribot, al is hij meermalen minister, en eerste-minister ook, geweest, mag allerminst de sterke man lieeten dien Frankrijk nu, en straks vooral bij de eind-afwikkeling, behoeft. Reeds president Faure had zoo zijn eigen meening omtrent den nu 75-jarigen Staatsman. „Hij wil altijd met Peter en Paul op goeden voet blijven, en men weet nooit welke daden zijn onveranderlijke beginselen hem zullen in geven." Hieruit bleek wel duidelijk, dat Faure niet geloofde aan de beginselvastheid van Ribot, en zeer vele Franschen deelen zijn on geloof in dit punt nog. Ribots avontuur in (Slot). Van de grens. Lord Cecil over het Pauselijke vredesvoorstel. Crisis-geruchten in Frankrijk.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1