Schoenmakerij. V Kerk en School. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter neuzen. Advertentie F. BOES. Aan wij zing verkrij gbaa r- stelling Levensmiddelen. Gevestigd sedert 1871. Ls. van Waesberghe-Janssens. Gevestigd Vlooswijkstraat 32. ^^'oordeelen van SANGUINOSE in den vorm, waarin het is gegeven, geheel onjuist. Men kent het juiste bedrag van de schade door de bommen aangericht op liet oogenblik nog niet eens en is juist bezig het bedrag daarvan te doen vaststellen. (N. Crt.) Gewetensgel d. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ont vangen bij den inspecteur der directe belas tingen enz. te Middelburg onder letters T. f 166, wegens te weinig betaalde bedrijfsbe lastingbij den inspecteur der directe belas tingen enz. te Ter Neuzen f 186,72 en f 158,59, 'wegens te weinig betaalde bedrijfsbelasting over 1911/'12; bij den ontvanger der directe belastingen enz. te Ziarikzee onder letters C. D. £351,89 wegens te weinig betaalde belas tingen bij den ontvanger der dir. belastingen enz. te Renesse onder letters X. Y. f291,07 gewetensgeld. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te IJzendijke J. N. Pat.tist te Aardenburg. Geref. Kerken. Tweetal te Vrijhoeven-CapelleF. Staal Pz. te Colijusplaat en F. Wiersma te Ooster- bierum. Bedankt voor LoppersumM. Elzinga te Grootegast; voor De KrimC. J. van den Boom te Uithuizermeeden. Loop dor bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: G. Zorgdrager, zonder, Rosegracht 13, uit Gent. G. II. Bosman, officier b/'h Leger des Heils, Donze Visserstraat 61, uit Tiel. J. C. Mulder, officier b/h Leger des Ileils Donze Visserstr. 61 uit Schiedam. A. S. Vogelaar, zonder Nieuwstr. 42 uit Dinteloord. J. Verschelling, zonder TuinpAd 8 uit Rhenen. L. M. Maas, veldarbeider Sluiskil, uit Iloek. W. Verduin, schippersknecht, Kazernestr. 19 uit 's Gravenmoer. A. N. But, rijwielhandelaar Noordstr. 6 uit Amsterdam. Vertrokken: P. J. Jones, vice konsul van Engeland, Grenulaan 36 naau Vlissingen. F. J. Allebe, zohder Verbindingstr. 12 naar Arnhem. J. A. Rijnberg, timmerman, Donze Visserstr. 97 naar Amsterdam. C. I). Schouten, schippersknecht, Kazernestr. 44 naar Dordrecht. P. Riemens, landbouwer, O 213 naar Axel. D. de Feijter, landbouwersknecht, Baandijk 91 naar Hoek. S. Straver, ziekenverpleegster 8 N naar Amsterdam. De commissaris van politie in de le afdeeling te 's-Gravenhage waarschuwt en maakt bekend, dat uitgegeven zijn zilverbons van één gulden die bij onderzoek zijn gebleken valsch te zijn. De valsche bon is een fotografie, rand en tekst zijn gedrukt in donker bruin, terwijl bij de echte bons de rand bruin en de tekst zwart is. Bij sommige vervalschte exemplaren ontbreekt ondergrond en watermerk, doch bij enkele in omloop gebrachte exemplaren is de ondergrond goed zichtbaar, terwjjl weder bij andere het watermerk „een gulden" door middel van vet zeer gebrekkig is nagebootst. De meeste vervalschingen dragen het serie nummer M. W. No 08470. De rand, die bij de echte bons eene afmeting heeft, aan de buiten zijden, van 7 bij 11 cM., is bij de nagemaakte een paar milimeter kleiner. De druk is over het algemeen gebrekkig. Het fotografiepapier voor het afdrukken ge bruikt is veel dikker dan het papier van do echte bons en ontbreken aan de achterzijde de blauwe vezels, die in het papier der echte bons voorkomen. Drie verdachten gearresteerd. Twee Duitsche deserteurs en jeen Hollander zijn door de Rotterdamsche politie aangehou den wegens het fabriceeren en uitgeven van valscfie éénsgulden zilverbons. De bons ver schillen van de geldige doordat ze geheel bruin zijn in plaats van bruin met zwart. Een groot aantal is reeds uitgegeven door verschillende handlangers, die de bons voor 50 ets. per stuk in soncignatie kregen. De zaak is aan het rollen gebracht door de nauwlettendheid van een rechercheur die op het Beursplein een persoon betrapte, ter wijl hij een zilverbon aan de achterzijde „op kleur bracht", met andere woorden, bevuilde De politie stelt een uitgebreid onderzoek in; talrijke bons zijn reeds in beslag genomen. Een bankroet. Het vorig jaar richtte zekere te Hooge- veen een onderlinge risicobank op. Vrijdag j.l. is S., die als directeur dezer bank veel geld uitgaf, spoorloos verdwenen. Alleen ontving zijn vrouw van hem een brief uit Utrecht, waarin hij schreef, dat hij zich van het leven wilde berooven. Waarschijnlijk zijn verschillende personen te Iloogeveen dupe geworden van de handelingen van den bank directeur, een zelfs voor f 12,000. Het is een opvallend verschijnsel, dat dezen zomer zooveel nachtelijke onweders voorkomen. Wel is ook het aantal onweer.sbuien overdag grooter dan in de meeste zomers, zoodat het ook te verwachten zou zijn, dat het in den nacht meer dan anders zal onweeren, maai er is toch nog een andere bijzonderheid bij, waarop de aandacht gevestigd moet worden. Het is n.l. het feit, dat de nachtelijke onweders van dezen zomer buitengewoon hevig zijn. Het is nu al de vijfde maal, dat tusschen 1 en 3 uur de nachtelijke stilte op een zeer sterke manier verstoord wordt door een hevige onweersbui. Zoo ook in den afgeloopen nacht toen tegen één uur een zeer zwaar onweer, vergezeld van 'n geweldigen slagregen, met ratelende donderslagen over de stad trok. En dit zoo kert, nadat we een nacht-onweer hadden gehad van dezelfde soort en wel in den nacht van Zaterdag op Zondag, toen er een zeldzaam zware regen viel. Nacht-onweders zijn gewoonlijk zeldzaam omdat in het algemeen het onweer een ver schijnsel is, waarbij de sterke verwarming van de onderste luchtlagen door de zon een bij zondere rol speelt. Het onweer is zoo nauw verbonden met de zonnewarmte, dat het als vanzelf spreekt, dat er een dagelijksche variatie in de veelvuldigheid is, waarvan het maximum ongeveer om twee uur in den namiddag (3 uur zonnetijd) valt. Toch is ook een tweede, nachtelijk maximum bekend, waarvan de zaak nog min of meer in het duister ligt. De nacht onweders, welke dezen zomer voorkwamen moeten worden toegeschreven aan het overtrekken van kleine depressies. Waarom dit nu juist in den nachtt plaats heeft, is niet gemakkelijk uit te maken. In ieder geval hebben wij hier te doen met een eigenaardig meteorologisch feit, dat dezen zomer kenmerkt, Reuzelachtig. Een Zweedsch blad weet, op gezag van een Zwitsersche relatie, te vertellen van een pro fessor, die werd geruild tegen honderd ton reuzel. Aan de universiteit te Bern was een Duitsch professor werkzaam, die bij het uitbreken van den oorlog onder de wapenen werd geroepen en ten oorlog trok. Daar het uiterst moeilijk was, voor de werkzaamheden van dien ge leerde die van zeer bijzonderen aard waren, een plaatsvervanger te krijgen, had het universiteitsbestuur zich verschillende malen tot de Duitsche regeering gewend en gepoogd zijn professor terug te krijgen. Maar telkens weer werd het verzoek afgeslagen, totdat de Duitsche regeering zich eindelijk liet ver murwen. De Zwitsers zullen hun professor terugkrijgen. Maar als compensatie zou de Duitsche regeering den uitvoer van 100 ton reuzel verlangen. Het isreuzelachtig. Te Bovcnkarspel (Noord-Holland) werd voor een schuit bloemkoolbladeren f50 betaald. Vroeger werden deze veelal te water ge worpen, waarvoor menigeen geldboete opliep. In Friesland worden voor export naar Duitschland brandnetels opgekocht. De oudsto worden het duurste betaald. Op tal van plaatsen in de Hoelsche Waard en op het eiland Uselinonde wordende bladeren van de wilde kastanjes opgekocht om voor de papierfabricage te dienen. Het „N. v, li. N." schrijftEen onzer leze ressen heeft eens een proef genomen met het koken van bietenbladeren als groente. Zij had verrassende resultaten. De bladeren van de gewone roode bieten worden geheel behandeld als andijvie en geven dan inderdaad een zeer smakelijke groente, die zich ook als andijvie laat gebruiken en door haar hoog suikergehalte zeer voedzaam moet zijn. De voorraad is groot genoeg om er eens een proef mede te nemen. In Oost-Pruisen wordt bietenloof reeds lang gegeten. Uit Helden wordt aan de „N. Venl. Ct." geschreven: Sinds vele jaren zwerft hier in Noord-Limburg een mannetje rond, dat zijns gelijken in ons heele land en daarbuiten wel niet zal vinden, 't Is een echt en zuiver type van de kaboutertjes uit de volkssagen. Het kereltje is 52 jaar oud en maar even zoo groot als een knaapje van 5 a 6 jaar. De leefwijze van dit wezentje is allerzonderlingst. Zijn huis en dak is altijd de bloote hemel, zelfs in de bitterste koude. Dan zoekt hij in 't bosch een beschut plekje en slaat er zijn tent neer een zeil, een paar oude dekens, parapluie, enz. Het manneke, ofschoon half verwilderd door zijn natuurlevon, is toch goed bij zijn zinnen. Steeds heeft hij een schop in de hand, daar hij in vroegere jaren scheper is geweest. Naar zijn zeggen is hij geboortig van Overloon bij Venraij. 't Schijnt een menschenschuw schop seltje te zijn. In de oude maréchausée-kazerne te Maas tricht, welke grenst aan het gerechtsgebouw en het Huis van Bewaring, zijn eenige vertrek ken ingericht tot voorloopige bewaring van smokkelaars, enz. De wacht is in het gebouw gevestigd en do toegangen zijn met prikkel draad afgesloten. Aan beide zijden loopen schildwachten heen en weer. In de vestibule van het Gerechtsgebouw liggen aan weerszij den van de trap, pakken, meel, vet, zeep spek en chocolade. Dat laatste vooral schijnt de begeerigheid der smokkelaars te hebben op gewekt. Telkens waren pakken chocolade en stukken spek verdwenen. 9Ndfs uit het huis van den concierge werd brood en andere le vensmiddelen vermist. De concierge had de hulp van de stedelijke recherche ingeroepen en nu werden een zestal Duitschers op hee- terdaat betrapt, terwijl zij bezig waren zich eenige'stukken chocolade toe te eigenen. Het bleek nu dat zij een paar traliën voor huu vensters hadden uitgelicht, over get dak wa ren gekropen, en zich zoo toegang tot het in nerlijke van het Gerechtsgebouw hadden we ten de verschaffen. Het zestal is gearresteerd en de toegangs weg is nu beter afgesloten. Onder het opschrift „Beter dan katoen" schrijf de „Deutsche Tageszeitung van 9 Aug. „De vezels der brandnetels zijn bij de proef nemingen in den afgeloopen winter een uit stekende spinstof gebleken. Zij komen overeen met do beste katoen en overtreffen deze zelfs in menig opzicht. Vooral vervangt de netel- vezel de Egyptische katoen, die voor de be langrijkste doeleinden wordt gebruikt, uiter mate goed. „De minister van onderwijs heeft daarom geboden, het verzamelen van brandnetels door schoolkinderen steeds weer aan te bevelen en op alle manieren te bevorderen. Waar geheele klassen of scholen ondeij leiding der onder wijzers of onderwijzeressen brandnetels gaan zoeken, mocht het onderricht zoo noodig worden uitgesteld. Ook kan men den jongens en meisjes voor dit doel vrij geven. De prijs, dien de Nesselfaser Verwertungs Gezellschaft voor 100 Kg. geheel gedroogde, ontbladerde stengels betaalt, bedraagt 14 Mark. Het ver zamelen van brandnetels, heet het tenslotte in het ministerieële schrijven, is een vader- landsche plicht van groot belang daar de proefnemingen het verblijdende bewijs hebben geleverd, dat de industrieele verwerking mogelijk is en de vezels de katoen voortreffe lijk vervangen." Vreemde oorlogsschepen langs onze kust. Men seint, uit IJmuiden Te 7 uur 15 Donderdagavond kwamen twee torpedobooten of torpedojagers, vermoedelijk Duitsche, in vliegende vaart voorbij IJmuiden. van noordelijke naar zuidelijke richting stoo- mende. Ze stoomden kort onder onze kust langs, i De te IJmuiden gestationneerde torpedo booten en verlieten in allerijl de haven en keerden eerst te 9 uur terug. Of een en ander in verband staat met een treffen Ier zee is hier nog niet bekend ge worden. De tweede groote slag in Vlaanderen. BERLIJN, 16 Aug. (W. B.) Duitsch' avondstafboricht. De vijandelijke aanval in Vlaanderen, die zich Zuidwaarts nog tot 30 K.M. breedte uitbreidde, is met zware ver liezen gestuit. Bij Driegrachten aan het IJzer-kanaal en bij Langemarck, bereikte de tegenstander plaatselijke successen. Hier wordt nog ge vochten. Van St. Julien, ten N.O. van Yperen af tot Warneton, aan de Lye, is de vijand overal voortdurend teruggeslagen. In Artcis en bij Verdun is de geschutstrijd hevig. Legergroep van Prins Rupprecht. In Vlaanderen is de tweede groote slag ontbrand. De artilleriestrijd steeg gisteren aan de kust en tusschen den Yzer en de Deule weder tot de uiterste hevigheid, werd gedurende den nacgt met onverminderde kracht voortgezet en steeg hedenochtend vroeg tot trommelvuur. Achter dichte vuurgolven ging daarna de Engelsche infanterie tusschen Bixschoote en Wytschacte op een frontbreedte van 18 K.M. tot den aanval over. Bij St. Quentin ontwikkelden de Frauschen 's namiddags een bijzonder levendige vuuractie. Het gelukte hun met ongeveer 3000 schoten op de binnenstad, de pastorie in brand te schieten. Van daar ging het vuur over op de Kathedraal, die sedert halfnegcn 's avonds in brand staat. PREDIKBEURTEN. Zonnetijd. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 18 Aug. 2.8 2.21 Zondag 19 2.37 2.51 Maandag 20 3.7 3.20 Dinsdag 21 3.34 3.48 W oensdag 22 4.3 4.19 Donderdag 23 4.33 4.49 Vrijdag 24 5.25 II. Vlugge bediening. Net en sterk werk. Aanbevelend, Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in de week van 20 —26 Aug. geldig zullen zijn voor: Baken braadvet Bon no. 1, 2e Serie Varken svleesch 2, 2e Groene erwten „16, le Havermout 6, le Ter Neuzen, 12 Aug. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N.B. Op bon No. 2 voor Varken svleesch mag 0.400 K.G. worden afgegeven. Op bon no. 6 voor Havermout mag slechts 0.100 K.G worden afgegeven. Voor uw gezondheid is liet beste niet te goed. De SANGUINOSE bleek voor vele zwakken, overwerkten, overver- moeiden, het beste. Waarom? De- SANGUINOSE wekt uw eetlust, zij be vordert een goede spijsvertering eii her stelt die, waar zij verstoord werd. De SANGUINOSE zuivert, verrijkten versterkt het bloed. De SANGUINOSE versterkt uw maag. De SANGUINOSE versterkt uw zenuwen. Zij voedt de hersenen, zij overwint de hardnekkigste hoofdpijn geneest de slapeloosheid; zij geeft nieuwe kracht en energie. Honderden bij honderden hebben dit ondervonden. Neemt er de proef van! SANGUINOSE kost per 11. fl.50; per 6 fl. f8.12 fl. f 15.— Te verkrijgen bii Apothekers en Drogisten. VAN DAM Co. De Riemerstraat 2c/4. Den Haag. j Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke- Leuniste Axel bij Joz. de Feijter Pz. WISSEL- en EFFECTENKANTOOR, HULST en TER NEUZEN. liet Kantoor te TER NEUZEN is alle werkdagen van 9—1. Valsche zilverbons. Honderden valsche Zilverbons te Rotterdam in omloop gebracht. De nacht-onweders van dezen zomer. Bloemkoolbladeren. Een nieuwe groente. Een kabouter. Een vroolijke gevangenis. Brandnetels beter dan katoen. ZONDAG 19 AUGUSTUS 1917. [Z o m e r t ij dj. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9'/j en 2 uur Ds. S. Groeneveld. Woensdag 33/j uur, Huwelijksinzegening, Axel [Singelweg] 9'/j uur Leeskerk en 2 uur Cond. J. R Goris. AxeljStationstraat] Ö'/j uur, Cand. J. R. Goris en 2 11111* I jPPQk Pt'K Zaamslag 9'/, en 2>/i uur Ds. H. P. M. G. de Walle. Iloek 10 uur, Leeskerk, 3 uur. Geen dienst en 6 uur Ds. S. Groene- veld. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/-j en 2 uur Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9'/-i en 2 uur Dhr. L. Dek. Axel 9'/2 en 2 uur, Ds. Hugenholtz. Zaamslag 9'/j en 2'/ï uur, Ds. G. van Dis. Hoek 10 en 3 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9'/j en 2 uur, Ds. L. de Bruine. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 10, 3 en 6'/i uur, Leeskerk. Lokaal Eben=Haëzer", (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/ï uur, Evangelisatie. Middelburg, 16 Aug. Boter f 1,075 a f 1,17s voor particulieren f 1,17s. per V2 kilo. Eieren f 9,10, voor particulieren f 9,50, per 100 stuks. O.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3