Buitenland. Uit Stad en Provincie. lande niet behoorlijk kan vervullen. Ongeveer 70 Nederlandsche schepen, waar van een 40 beladen met levensmiddelen, grond stoffen enz., worden in verschillende havens aangehouden, niettegenstaande de N. O. T. zich strikt aan haar overeenkomsten heeft gehouden. Bovendien zqn er nog andere moeilijkheden in den laatsten tijd ontstaan. Aangezien ons land in groote economische ellende zou komen, indien hier niet weder ten spoedigste ge regelde aanvoeren kunnen plaats hebben, zijn van de zijde der N. O. T. ernstige pogingen in het werk gesteld om er zich van te ver gewissen of de N. O. T. haar taak tegenover den Nederlandschen handel zal kunnen blijven vervullen. Er bestaat reden om aan te nemen, dat de Britsche regeering de moeilijkheden beseft en tot een bevredigende regeling zal medewerken. (Vad.) DE OORLOG. Branting do Zweedsche socialist, heeft ge zegd (en Huysmans zegt iets dergelijks): nu komt er in de ententelanden een breuk tus- schen de socialisten en hun regeeringen. Be gebeurtenissen schijnen hem met verras sende snelheid gelijk te geven, aldus de „N. R. C." Het bestuur der Engelsche Arbeiderspartij heeft zich solidair met Henderson verklaard. Zelfs zijn trots het besluit van de regeeriug om de passen te weigeren, de gedelegeerden al benoemd. In Frankrijk, gezien het besluit van het Seineverbond, schijnt een dergelijke ontwikkeling van zaken op handen. Of de regeeringen dus van liuu weigering van de passen, ten opzichte van de binuenlandsche toestand plezier zullen beleven, is de vraag. Maar of zij, ten opzichte van de buitenlandsche politiek, op zoo'n gemeenschappelijk besluit gemakkelijk terug kunnen komen, staat ook nog te bezien. Op het oogenblik, dat dus de regeeringen van de Entente het hunne doen, 0111 de socialistische conferentie te Stockholm te ver ijdelen, komt de Paus met êen vredesvoorstel voor den dag, waarop men in Amerika en Engeland (van elders is nog geen commentaar ontvangen) fluks denzelfden stempel heeft ge drukt als op de conferentie te Stockholm oen Duitsch-Oostenrijksche intrigue, waarmee dan vooral gemeend wordt, dat een vrede door schikking op het oogenblik alleen maar voor Uuitschland on Oostenrijk voordeelig zou wezen. Maar terwijl op het moment het voornaamste, wat van het voorstel des Pausen bekend is, de ongunstige kritiek in Amerika en Engeland is, gaan de Ententemogendheden nog eens op een andere manier den vrede, hun vrede, zien te bevorderen. Wij hebben er al eenige keeren op gewezen, dat aan het Westelijk front een nieuwe gigantische worsteling op het uit breken staat. Woensdag liet het Duitsche hoofdkwartier aan zijn mededeeling de opmer king voorafgaan, dat krachtige aanvallen der Engelschen en Franschen in voorbereiding zijn. De Koelnische Volkszeitung vermoedt, dat ditmaal de hoofdaanval door verschillende flankaanvallen zal worden gesteund, en inder daad is behalve in Vlaanderen,ook bij Atrecht, aan de Aisne en Champagne, en aan beide oevers van de Maas, een onheilspellende on rustigheid waar te nemen. Legergroep Mackensen Onze kolonnes vol gen den vijand, die in het bergland weerszijds van de Lui na naar het N.O. wijkt. Aan den rand van het gebergte is Straoani (ten N.W. van Panciu) genomen. De zegevierend voor waarts dringende troepen verijdelden de hef tige tegenaanvallen des vijauds. I11 de vlakte van de Sereth vermeesterden Duitsche divisies het hardnekkig verdedigde bruggehoofd van Baltaretu op den westelijken oever Afgezien van hooge bloedige verliezen verloren de Russen en Roemeniërs bij de Sereth en het gebergte meer dan 3000 gevangenen, ettelijke vuurmonden en tal van machinegeweren. ROME, 14 Augustus, (Reuter.) De Paus heeft vredesvoorstellen gezonden aan de re geeringen van alle oorlogvoerenden. Men zegt, dat de Paus het herstel van België, Servië en Roemenië voorstelt; alsmede een vreedzame oplossing van de vraagstukken no pens Elzas-Lotharingen, Trentino, Triest en Polen. De Romeinsche correspondent van „De Tijd" seint, dat de vredesvoorstellen van den Heiligen Stoel niet zoo onverwacht zijn ingediend als men uit de wijze van publicatie der daarop betrekking hebbende berichten schijnt te moeten opmaken. De zorgvuldige voorbereiding daartoe, welke reeds lang voor het jongste Duitsch- Oostenrijksche offensief in het Oosten dateert daar de indiening der voorstellen oorspron kelijk was berekend op den vierden oorlogs verjaardag, maar door verschuiving van zekere verbinding was uitgesteld werden echter strikt geheim gehouden. Te voren zijn de bij den Heiligen Stoel geaccrediteerde gezanten gepolst nopens de opvatting van hun regeeringen betreffende den voorgenomen stap. Behalve de Panzelijke deplomatie hebben geleerden van internationale vermaardheid en groote ervaring in het volken recht aan de vredesvoorstellen medegewerkt. (N. R C.) Hoe men ook denken moge over den inhoud der pauselijke vredesvoorstellen, de oproep van Benedictus aan de oorlogvoerende Mo gendheden heeft rechr op dankbare waardee ring. Om het heroïeke van de (laad zelve, maar ook hierom, dat, naar 'tzoo schijnt, moeilijk [een gunstiger oogenblik er voor kon gekozen worden. De Regeerders kunnen vooruit noch terug. De volken kloppen wel van allen kant op de vredespoort, maar missen nog de kracht om die open te stooten. Stockholm is nu ook al, voor wie er althans groote dingen van ver wachtte, een illusie gebleken. En terwijl zoo alles geen uitweg meer ziet en geen uitkomst speurt, komt nu de paus te Rome met voor stellen, die tamelijk wel herstel van den toe stand vóór den oorlog beoogen. Dat hij bij de Centrale Mogendheden een gunstig gehoor zal vinden, is wel aan te nemen. Maar wat zullen de Geallieerden Hun pers zet al brutaal afwijzend in, doch we kunnen moeilijk aannemen, dat de paus bij de Entente ranstonds op een botte weige ring zal stuiten. Stond het aan Engeland en Frankrijk wlléén, ja, dan moest men zich misschien op het ergste voorbereiden. Amerika is er echter ook nog. E11 we hebben nog altoos wel zooveel vertrouwen in een man als Wilson, dat de pauselijke oproep hem weer indachtig zal maken aan zijn oude leus van: geen overwinnaars en geen overwonne nen Precies wat Benedictus nu ook wil. Dit staat vast: Met holle phrasen kunnen de Geallieerden zich van deze pauselijke be moeienis niet afmaken. Ze moeten nu ook zeggen waar het op staat, en, wijzen ze af, hun oorlogsdoelen duidelijk omschrijven. Dat is vooral Wilson verplicht aan zijn éigen volk, aan heel de menschheid, aan de geschiedenis die over zijn rol oordeelen zal. I11 ieder geval dus weer een straal van hoop. De lijdende menschheid ademt éven lichter, nu ze het flauwe schijnsel van een beteren dag mag waarnemen. Neige God de Ileere, die de doodsschaduw verandert in morgenstond, nu maar de harten der Regeerders tot den vrede, dien ze wel zeggen te willen, maar niet durven of kunnen najagen (Standaard.) De „Populaire du Centre" drukt onder elkaar de volgende uitspraken van toonaan gevende staatslieden af Ribot zeide Indien het Duitsche volk slechts tot inzicht kwam, dat wij een vrede willen, die op het volkenrecht gebaseerd is Michaelis sprak Do vrede moet gebaseerd zijn op een voortdurende overeenstemming der volkeren. Balfour zeide: Wij strijden niet uit lust tot den oorlog. Wij verlangen naar vrede, even zeer als de tegenpartij. Czernin sprak Op het bogenblik is het voortzetten van den oorlog onzin. Welnu, zegt het Fransche volksblad, als iedereen nu den vrede vvenscht, waarom kan men er dan niet eens over gaan praten Het „Hamburger Fremdenblatt" wijst er op, dat de oorlogskosten der Centrale mogend heden van Augustus 1914 tot Augustus 1917 127,028,9 millioen mark en die der Entente 302,289,3 millioen mark hebben bed ragen, te zamen dus ongeveer 500 milliard mark. Om er een voorstelling van te geven, wat deze som beteekent, schrijft het blad In millioenen Mk. De waarde van alle tot 1914 geslagen gouden munten sinds hun invoering in alle staten bedraagt 56,988,2 Die van zilveren munten IS,068,6 De waarde van al het goud en zilver, dat sinds 1493 op den geheelen aardbol is gevonden, bedraagt, 11a aftrek van de hoeveelheden, die tot munten zijn geslagen 45,050,2 De schulden van alle mogendheden te zamen tot 1914 bedragen 190,550,0 De waarde van alle bankbiljetten in Europa 34,140,5 De nominale waarde van de aan deden van alle banken, spoor wegen en andere verkeers- en industrieele ondernemingen enz. bedraagt 150,000,0 505,403,5 Wat dus door eeuwen noesten arbeid aan kapitaal bijeen was gebracht, dat heeft de oorlog in drie jaren tijds verslonden De bekende Fransche militaire criticus ge neraal Malleterre bespreekt in de „Teinps" de in Frankrijk heerschende stemming en dringt daarbij in de eerste plaats aan op eene betere voorlichting van het publiek door de leger-autoriteiten omtrent den algemeenen mili tairen toestand der Entente. „Bij zijn terugkeer in Frankrijk," zoo zegt de generaal, „heb ik in de bladen een zoo groot aantal door de censuur aangebrachte witte vakken gevonden als ik nooit in delta- liaansche pers heb aangetroffen. Inderdaad ik ben nooit zoo slecht op de hoogte geweest van de oorlogs gebeurtonissen als sedert de drie weken die sinds mijn terrugkeer zijn ver- loopen. Het is echter maar al tewaar.dater bij ons een algemeen gevoel van onbehagen bestaat dat zelfs niet door de snelle aankomst der eerste Arnerikaansche troepen is verdwe nen. Laten wij rondweg zeggen, zoowel aan als achter het front heerscht teleurstelling. Men rekende erop, dat dezen zomer zooal niet het einde van den oorlog zou worden bereikt dan toch minstens een groote slag zou plaats hehben, die het einde in de naaste toekomst in uitzicht zou stellen. De terugtocht der Duitschers aan de Somme had hoop gewekt, dat onder den druk der Fransch-Engelsche legers eene aanmerkelijk grootere bevrijding der bezette gebieden zou zijn bewerkstelliugd. Men bemerkte, dat de tegenstand van Duitschland niet verzwakte en dat het in tegendeel zelfs tegenaanvallen ondernam. Hin denburg en Ludendorfï' verklaren dat de mili taire toestand goed is en bewijzen dit ook door hunne heftige tegenaanvallen zoowel aan het Oostelijk als aan het Westelijk front. Bij de hervatting van het Lussisch offensief aan het Galicisch front heeft Hindenburg zonder aarzelen een krachtigen tegenstoot op eene gevoelige plaats ondernomen. De Rijkskanse lier kan dan ook een welverdienden lof toe zwaaien aan de „dappere Keizerlijke troepen" die nagenoeg overal voortdurend op den vij andelijken bodem strijden, welk grondgebied door hen reeds sedert drie jaren veroverd is en zoo zij dan al geen vorderingen maakten, terugwijken deden zij evenmin. Anderzijds verklaren de Duitsche Marine-autoriteiten dat de uitkomsten van den duikbootoorlog de voorspellingen en verwachtingen hebben over troffen en dat voor den winter het lot van Engeland beslist zal zijn. E11 Michaelis kan dan ook verklaren dat hij met onverschilligheid de tusschenkomst der Vereenigde Staten tegemoetziet. Want voor de Amerikanen de ter voorziening in de dagelijksche verhezen benoodigdescheeps- ruimte zullen hebben gebouwd, zullen de Duitsche duikbooten hun werk gedaan hebben. E11 anderzijds droeg de toestand in Duitschland en in de (landen zijner bondgenooten zoowel op economisch gebied als ten aanzien van het levensmiddelen vraagstuk een verontrustend karakter. En Duitschlands vijanden baseerden dan ook eerder eene spoedige overwinning hierop dan op hunne wapenen. Deze toestand is echter weer normaal geworden tengevolge van overvloedige oogsten waartoe de opbrengst der bezette gebieden ook heeft bijgedragen. E11 al deze dingen worden openlijk en op zettelijk op een plechtigen toon en met recht- matigen trots gezegd. Waarom zouden de Duitschers aan de besliste en nauwkeurige woorden geen geloof schenken. Deze officieele woorden gaan ook over de grens en over de fronten de pers brengt hen ter kennis van de geheele wereld. Moet het nog verwouderen dat zij de volkoren veront rusten en bij hen een gevoel van teleurstelling en onbehaaglijkheid achterlaten? Vijftien maanden geleden hebben wij geloofd dat Duitschland zich in een toestand van erger uitputting bevond dan het in werkelijkheid was. Maar hoe is de oogenblikkelijke toestand Duitschlands leger heeft de geweldige aan vragen van Verdun ondernomen. Het heeft de hevige hamerslagen aan de Somme door staan en eveneens aan de Hindenburglinie. Het heeft deelgenomen aan de veldslagen in Wolhynie, Galicic en Roemenie. Het her nieuwt op het oogenblik de massale aanvallen tegen het Plateau op den Chemin des Dames en het heeft de worsteling met Rusland hervat. Zijn dit wanhoopspogingen Beschikt de Duitsche Generale staf over ongekende men- schenreserves Ter bevoegder plaatse moet men dat weten. Laat men het ons dan ook zeggen! En laat men ons nauwkeurig zeggen wat wij van den Amerikaanscheu scheepsbouw en van de bestrijding van den duikbootoorlog kunnen verwachten." In de openbare vergadering van den ge meenteraad, te houden op Donderdag 23 Augustus 1917, des voormiddags 10 uur, komen de volgende punten in behandeling 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Aanbieding der gemeentebegrooting voor 1918. 5. Voorstel tot het verleeneu van eervol ontslag aan F. J. Hopman. 5. Benoeming van een lid van de commissie van loezicht op het lager onderwijs. Aanbevolen worden in alphabetische volg orde Th. A. van Pienbroek en G. de Ridder. 6. Idem van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. 7. Voorloopige vaststelling van de ge meenterekening. 8. Voorstel tot verpachting in het openbaar voor 7 jaar van grond naast de begraafplaats tp Sluiskil. 9. Voorstel tot verpachting in het openbaar van grond bestemd voor algemeene begraaf plaats. 10. Verzoek van J. van Luik om schade loosstelling. De Persvcreeniging vergaderde Dinsdag avond in de Chr. Bewaarschool alhier. Door het voorloopig bestuur waren ingediend con cept-Statuten en liuisli. reglement. De ver gadering vereenigde zich daarmee. Binnenkort. zullen uitgewerkte plannen, betreffende de uitgave van een blad aan de vereeniging worden voorgelegd. Als naam van het uit te geven orgaan werd gekozen: Zeeutvsch-Vlaanderen. De persvereeniging koos als naam Chr. Pers- vereeniging voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Wel licht worden te Axel en Zaamslag binnenkort propaganda-vergaderingen belegd. Bij den landbouwer Joz. Dees onder Sluiskil wonende, is ongeveer 100 K.G. tarwe gestolen. Het concours -hippique te Middelburg. Er was gisterenmorgen al vroeg volk op hot Molenwater, waar reeds te 8 uur de 59 deel nemers aan de Ringrijderij te paard aanwezig moesten zijn om te loten in welke volgorde gereden zou worden. Als bijzonderheid mag wel worden vermeld, dat behalve 58 personen uit verschillende plaatsen op Walcheren ook een heer uit Haarlemmermeer zich had opgegeven, namelijk de heer P. Oly. Er waren als prijzen beschikbaar 18 kunst voorwerpen en twee verguld-zilveren medailles, namelijk van de heeren J. H. Blum en F. C. O. -M. Hombach. Er waren 52 deelnemers opgekomen, die in 2 banen naar den ring staken. Tegen 1 uur werd het weer drukker opliet Molenwater, want nu zouden naast het ring- rijden ook weer verschillende andere wedstrij den een aanvang nemen, en wel het eerst een concours voor het schoonste paard type trek paard (zwaar wagenslag) éénspan, aangespannen voor twee- of vierwielig rijtuig, toebehoorende aan een landbouwer. Er hadden zich hiervoor 8 landbouwers met 16 paarden opgegeven, terwijl de prijzen be stonden uiteerste f 40 en zilveren medaille van Z. K. II. Prins Hendrik tweede f 25 en verguld-zilveren medaille van den heer Hom bach derde f 15, alles zoo gewenscht te ver vangen door een kunstvoorwerp. Verder waren er twee speciale prijzeneen van 15, uitgeloofd door jhr. Van Vredenburch, voor den deelnemer, die het verst buiten Walcheren woont, en een verguld-zilveren medaille door den heer Blauwpot ten Cate uitgeloofd voor het schoonste paard uit Wal cheren. De jury bestond uit de heeren Ph. J. van Dixhoor Axel, F. C. O. M. Hombach, Hulst en G. Luijk Hansweert. Intusschen hadden de deelnemers aan het volgende concours, namelijk tweespannen voor men wagens, zich opgesteld. Er waren opgegeven 11 spannen van 7 landbouwers; de volgende prijzen waren be schikbaar: eerste prijs f 50 en verguld-zilveren medaille van jhr, De Muralttweede prijs f 30 en verguld-zilveren medaille van „Vreem delingenverkeer"; derde prijs f 20 en zilveren medaille van den heer H. j. G. Hertman, be nevens f5 voor den knecht voor ioderen prijs- winner. De heer Jhr. Van Vredenburch had ook voor dit concours weer een specialen prijs van f20, uitgeloofd voor den deelnemer, die het verst buiten Walcheren van daan kwam. Er kwamen 9 spannen in den kring. Als extra nummer buiten het programma kwam de heer Oly met zijn vierspan mooie witvoeters nog eens op het terrein. De brik was thans bezet door een zestal boerinnetjes in Walchersche en Zuid-Bevelandsche dracht terwijl op den bok ook een Zuid-Bevelandsche schoone had plaats genomen. Dit alles be schenen door een heerlijke zomerzon, maakte oen zéér aardig effect. Er volgden nog een tweetal nummers ter opluistering. Ten eerste toonde de heer Ph. J. van Dix- hoorn uit Axel een viertal 2-jarige hengsten, prachtexemplaren uit zijn hekende stallen. De heeren S. Janse uit Nieuwland en A. C, de Steur uit Souburg toonden ieder een vierspan landbouwpaarden. Al deze viertallen gaven, evenals de hengsten, die gemonsterd werden een bewijs hoe hoog de paardenfokkerij in Zeeland reeds gestegen is. Voor de aanwezige landbouwers was het een voorbeeld hoe zij in deze alleen nog veel kunnen helpen verbeteren, schrijft de Midd. Crt. Vlissingen. De uitslag van de verkiezing van een lid van den raad op Maandag, heeft aan de sociaal democraten het verlies van een zetel gekost en zij zien daardoor hun aantal van 4 op 3 komen. De gekozene, de heer M. Laernoes, was ook nu lid van den raad maar is bij stemming voor de periodieke aftreding niet herkozen; in zijn plaats werd de heerJ. G. van Niftrik gekozen, met wien de vrijz.- democraten hun tweeden man in den raad brachten. De bommen op Z i e r i k z e e. Aan de „Avondpost" ontleenden wij een bericht, waarin werd medegedeeld, dat de Britsche regeering de schade, te Zierikzee aangericht, door bommen uit een Britsche vliegmachine, zou vergoeden met f 120,000. Daaraan werd toegevoegd, dat de werkelijke schade f 80,000 zou bedragen. Menigeen zal dit bericht met bevreemding gelezen hebben. Het kon toch niet de be doeling zijn, dat uit dit droevig incident, dat drie menschenlevens kostte, een „zaakje" ge maakt werd. Het bericht blijkt ons dan ook bij informatie DE TOESTAND. Van het Oostelijke gevechtsterrein. Vredesvoorstellen van den Paus. De vredesvoorstellen van den Paus. De Olijftak. Roerende eenheid. De oorlogskosten. Het oordeel van een bekend Fransch generaal over den toestand. TER NEUZEN. 17 Augustus 1917.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2