Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. De Glindhorst. F E U 1 L L E T 0 N. OMHOOG! Binnenland. No. 1458. Zaterdag 18 Augustus 1917. 15° Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, hij den Uitgever D. H. LITT00U Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentlën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENT1EN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. (Om het belang der zaak plaatsen ree, bij uitzondering, het volgende ingezonden stuk vooraan Eed.) Als men Amersfoort aan de Oostzijde verlaat en bij den eersten driesprong rechts afslaat voert een straatweg u naar de stille, landelijke kerkbuurt Achterveld. Wilt ge liever den grooten straatweg houden, ga dan rechtuit tot even voorbij Hoevelaken en rijd of wandel dwars door de heerlijkheid Stoutenburg, met zijn mooie bosschen en lanen, die tocht zal u niet berouwen. Ge fietst of wandelt de kom van Achterveld door, vijf minuten later valt uw oogen op een wit hek, waarop met zwarte letters: „De J. P. Adolf-stichting". Dit hek doorgaande, volgt ge den rijweg, voorbij de gebouwen dezer stichting en weldra ziet ge voor u verrijzen de gebouwen van het opvoedingsdorpDe Glindhorst, toebehoorende aan de Vereeniging tot duurzame verzorging van minderjarigen. Wie hier vóór een viertal jaren ook geweest is, kan zijn oogen niet gelooven. Toen een uitgestrekte heidevlakte, hier en daar afge wisseld door kreupelhout en dennebosch, zonder behoorlijke afwatering, met enkele smalle voetpaden, thans in cultuur gebrachte grond slooteu zijn gegraven, wegen, electrisch ver licht aangelegd, land- en tuinbouwproducten bloemen en boomvruchten bewijzen, wat krachtig initiatief en vaste leiding in korten tijd vermag. We herinneren ons, dat de bekende en ge liefde Ds. Rudolph bestemd was als directeur en geestelijk verzorger dezer stichting op te treden. Slechts het begin heeft hij mogen zien. Hij heeft alleen kennis kunnen nemen van het bouwen van de woning voor derf directeur en van twee paviljoenen. Toen werd zijn levensdraad afgesneden. Doch de Ileere zorgde, dat de ledige plaats spoedig vervuld werd door de benoeming van üs. Vogelaar. Zij, die hem van nabij kenden, juichten de benoeming van harte toe, ieder erkende ,,'t is the right man in the right place". En de uitkomst heeft dat ook bevestigd, want met reuzenschreden is het gebied der stichting uitgebreid en zijn dientengevolge de werkzaam heden vermeerderd. Nu reeds belmoren 200 If. A. gronds tot haar. En om zulk een uitgestrektheid te ont ginnen, daar is, behalve kapitaal, heel wat energie voor noodig. Bosschen moeten uitge roeid, ongelijke grond geëffend, wegen aange legd, slooten gegraven, heideplaggen en turf gestoken en verkocht, boomgaarten geplant, bouwland bezaaid, weide aangeld, alles gerc- 34) Eerst een hinken op twee gedachten, al spoedig een kiezen, een breken met God en Zijn diensteerst verholen voor moeder, maar alras erkend. Hoe had hij haar last verzwaard, hij, haar oogappel. Tegen middernacht liep het reeds. De jongens waren op belofte van dadelijk gewekt te worden bij verergering van den toestand, ter ruste gegaan. Kleine Truida's groot ver driet was eindelijk door den slaap over wonnen. Betje stelde voor, dat twee bleven waken, vader en zij, en dat de anderen wat rust nemen zouden. Maar noch Lena, noch Marie, noch Karei wilden daarvan hooren. Het was, alsof ze vóór gevoelden, dat deze nacht de laatste zijn zou. Een half uur later scheen het bewustzijn weer te keeren. Moeder opende de oogen, sloot zeopende ze wederom en keek met licht hoofdwenden de kamer rond. Zocht ze iets of iemand geld en bestuurd worden. En nu moge de arbeid, gelijk in elke goede organisatie behoort verdeeld zijn, er is toch een spil, waar alles om draait, een verantwoordelijk persoon, die de hoofdlijnen ontwerp, richting en stuur geeft, -de vraagbaak bij elke moeilijkheid is, en dat is de Directeur Ds. Vogelaar, in enkele takken van werkzaamheid krachtig door zijn echtge- noote en zijn oudste dochter bijgestaan. Wat de stichting beoogt zegt reedsde naam. Duurzaam verzorging van minderjarigen. De opvoeding wordt in talrijke gezinnen dermate verwaarloosd, dat de voogdijraad moet ingrij pen, de ouders van de ouderlijke macht ontzet, de voogdij aan een of andere vereeniging of diaconie opdraagt, meestal na een daartoe strekkend verzoek, en deze vereenigingen zenden nu die arme stumpers over wier ellende ik hier niet kan uitweiden,naar deze stichting waar ze liefdevol worden aangenomen en ver zorgd. Een enkel staaltje. Enkele kinderen, 2 a 3 jaar oud, hadden voor hun komst op de stichting nooit kleeren aangehad, slechts één stuk vod. Een ander paar werd aangetroffen in een koestal, waar zij meestal verblijf moesten houden. Anderen groeiden op te midden der schan delijkste ongerechtigheid of van ongelooflijke onzindelijkheid, zoodat ze na herhaald baden nog op verre na niet schoon waren. 't Is aandoenlijk soms te zien, hoe die kleinen, vroeger door moeder en vader verwaarloosd of verlaten, thans met aanhankelijkheid en dankbaren blik de liefdevolle zorgen beloónen, waarin ze mogen deelen. Neem maar eens een van die kleintjes op uw arm. Dadelijk omringen u de anderen en steken hun armpjes uit om ook hun kopje legen uw schouder te vlijen. Natuurlijk niet alleen kleinen zijn or wiegbewoners, er zijn meisjes en jongens van eiken leeftijd tot 23 jaar toe. Toen Ds. Vogelaar de directie aanvaard had, kwam 31 Juli 1914 de eersteling en thans zijn er 128 verpleegden, terwijl over de komst van meerderen onder handelingen gevoerd worden. Rechts en links van de mooie ruime directeurswoning ('t is tusschen twee haakjes een genot in zoo'n wening, maar vooral in zoo'n gezellig gezin telogceren) verheffen zich twee paviljoenen, het cene voor kleine jongens en meisjes en bij elkaar en voor grootere meisjes in een afzon derlijken vleugel het andere voor grootere jongens bestemd en aan het laatste is sinds Zaterdag 1.1. een flinke modern ingerichte winkel verbonden, waar zelfs de registeerende cassa niet ontbreekt. Die winkel is niet alleen voor de eigenlijke Glindhorsters, doch ook voor de omgeving bestemd. We hebben alles bezien, eet, zit en slaap- Zes paar oogen zochten de hare. Karei stond op en naderde de sponde. „Moeder Hij boog zich over haar hee'n en drukte eerbiedig een kus op het met klam zweet be dekte voorhoofd. „Karei 1" Er glansde een weemoedig schijnsel uit die halfverdoofde oogen, toen ze hem herkende. Met inspanning van kracht reikte ze hem en Betje de hand. Ze wenkte, dat men haar overeind zou brengen. Wel wilde Betje haar overreden, te blijven liggen, doch ze drong er te sterker op aan. Aan haar verzoek werd voldaan. Door kussens ondersteund zat ze half over eind. Vader aan haar rechterzijKarei ter linker. De dochters eveneens om de sponde geschaard. „Hoe is het nu, moeder? vroeg Karei. Hij had haar hand in de zijne gevat. „Het is goed, mijn kind het is goed. Ik ga straks heen." Ontroering sidderde door de harten dergenen, die haar omringden, nu ze de geliefde zoo kalm en vol zelf beheersching en zonder eenige gejaagdheid of onrust die gewichtige, beslis sende woorden hoorden uiten. Zachte snikken braken los, al te lang weerhouden. Maric sloop op een wenk van Betje naar zalen en onze conclusie was, er zijn heel wat geduld, wijsheid en voorzichtigheid noodig om als vader en moeder bestuur en leiding te kunnen geven. Eén ding viel ons op, waar we kwamen de beleefdheid en de vriende lijkheid, waarmee de verpleegden den directeur en de zijnen begrootten. Dut bewijst genoeg, dat de verpleegden niet als nummers, doch als kinderen behandeld worden. En die besturende hand behoeft niet hard, wél streng te zijn. Ook hier moet ik van liet geven van bijzonderheden afzien. Met het uitsluitende paviljoenstelsel is echter gebroken. De verpleegde, die straks de in richting verlaat, vindt in de maatschappij geen paviljoenen doch gezinnen en daarom geeft men in den laatsten tijd de voorkeur aan gezinsverpleging, Voor dat doel zijn er 15 boerderijtjes gebouwd, terwijl er 4 in aanbouw zijn. Bij die boerderijtjes belmoren 5 H.A. tuin a 6 H.A. bouwgrond. Zij, die deze boerderijtjes van het bestuur in pacht hebben, belasten zich niet alleen met de ontginning der nabij gelegen gronden, doch ook met de opvoeding van |een 5 of 6 tal kinderen, waarbij zooveel mogelijk getracht wordt de kinderen uit één gezin bij elkaar te houden. Zijn de kinderen van school af. dan worden ze in het bedrijf opgenomen en leeren zoo den tuin- of land arbeid. Na eenige jaren houdt de vergoeding, die vanwege de stichting voor hun opvoeding gegeven wordt, dan ook op. De meeste producten worden op de stichting zelve geconsumeerd en wat overblijft naar de veiling te Amersfoort vervoerd. De veestapel eigen aan de stichting telt aan paarden 11 en koeien 7 stuks kippen, kuikens en zwijnen heb ik mij niet verstout te tellen. Nu iigt het voor de hand, dat op zoo'n dorp verschillende bedrijven, waarin de jongens opgeleid worden, niet mogen ontbreken. Ge vindt er een schilder, schoenmakers, kleer makers, timmermans- en smidswerkplaats waarin ook voor de omgeving gewerk wordt een electrische centrale, die stroom voor de verlichting van het geheele terrein met alle gebouwen levert, kortom, alles wat ge ook op een gewoon dorp vindt. Zelfs uw fiets wordt in een minimum tijd hersteld, als ge een „mankement" hebt. Konden we over plaatsruimte genoeg be schikken, gaarne zouden we ook een korte beschrijving van deze bedrijven geven, allo door een baas bestuurd, die elke week reke ning en verantwoording aan den directeur te doen heeft. Behalve genoemde werkplaatsen en schuren bevindt zich nog op het terrein een gebouw dat ten deele bestemd is voor boven, om Truida te wekkende jongens in het zijvertrek, angstvallig luisterend bij het nieuwe gerucht, waren reeds binnengetreden, en leunden over het voeteneind van het ledikant. Spoedig bevonden zich nu allen rondom het bed, om de stervenssponde. Daar was oprechte smartdie hier zich uitte in dof gesnik, daar in droge oogen- branding, jachtend hartgeklop, sidderend beven, luid geschrei. De dood kwam, onzichtbaar, maar onloochen baar zeker. De zieke voelde zijn killen greep in haar hart. Haar man en kinderen voelden hem even zeer, nu hij de teedorbeminde gade en moeder ging wegsleuren, wegscheuren uit fiun kring; ze voelden zijn aanwezigheid, zijn onzichtbare tegenwoordigheid, zijn wreede, niets ontziende machtzijn ijzingwekkende majesteit. Met zwakke, maar toch duidelijke stem, begon ze te spreken. Niet gehaast kalm, zij alleen, te midden der ontroerden. Haar kalmte en rustigheid was als de olieplek, eenzaam en onbewogen, temidden der kokende baren. Ze nam afscheid van haar dierbaren. Van haar man liet- eerst; en haar stem was tegelijk als liet schrijnen van het schaardig mes in het gezonde vleesch, maar ook als het strijken waschhuis met machines, ten deele voor naai- inrichting, het is de moeite waard daar een kijkje te nemen, in zoon groot gezin valt wekelijks aardig wat te naaien, te breien en te stoppen. Verder een ziekenhuisje en ten slotte de school met woning en de kerk. Daarmede komen we weer op het terrein van* de geestelijke verzorging der verpleegden. (Slot Volgt.) V Bescherming der Landarbeiders. Ingediend is nu een wetsontwerp tot be scherming van den landarbeid, ten aanzien van vrouwen en jeugdige personen. Verboden wordt daarin het verrichten van landarbeid door kinderen beneden 12 jaar. Ook kinderen die reeds 12 jaar zijn, mogen geen landarbeid verrichten, indien ze nog leerplichtig zijn. Tusschen 9 uur 's avonds en 5 uur 's mor gens mogen vrouwen, èn jongens van 1216, geen landarbeid verrichten. Ook worden nog beperkende bepalingen voorgesteld ten aanzien van vrouwen, tijdens en na zwangerschap. Deze poging van den wetgever om aanjden grooten misstand van den kinderarbeid een einde te inakgn, Verdient o. i. toejuiching. In sommige streken, ook in onze omgeving, neemt de kinderarbeid in de laatste jaren steeds grooter afmeting aan. Dat de landbouw in abnormale tijden als thans ook den arbeid van kinderhanden vergt, laat zich verklaren. Maar in normale tijden moest deze arbeid reeds lang verboden zijn. De grens (van 12 jaar in dit ontwerp is heuscli niet te hoog. Feitelijk vormt dit deel van het wetsont werp een reeds jaren zeer noodige aanvulling van de leerplichtwet. Het ligt geheel in de neutrale zóne.". Moge het spoedig tot wet worden verheven. DEN.O.T. EN DE ENGELSCHEREGEERING. 7 0 schepen worden vastgehouden. Naar aanleiding van loopende geruchten, vol gens welke alle betrekkingen tusschen de N. O. T. en de Engelsche Regeering zouden zijn afgebroken, vernemen wij van welingelichte zijde het volgende Het bericht is niet geheel juist. Er zijn op het oogenblik moeilijkheden, die voornamelijk voortvloeien uit het feit dat de N. O. T. haar taak tegenover handel en nijverheid hier te van heelende balsem op de diepe wonde. En elk der kinderen bij beurte sprak zij aan troostend, vermanend.... Was het met opzet, dat ze, 't laatst van allen ;zich wendde tot Karei, die nog immer haar hand hield gevat „Karei „Moeder Zijn hand klemde vaster dé hare. Zenuw schokken doortrilden zijn lichaam- Moeders kalmte was de zijne niet. Haar berusting hem vreemd. Opstand woedde daar binnen. Moeder, stervend Waartoe nu reeds W*as dit de almacht, de liefde Gods? Bitter waren zijn overleggingen, den ganscheu avond reeds, van 't oogenblik van zijn thuis komen af. Hij kon zich bijna niet inhoudenzijn wrevel, zijn verbittering gisten en ziedden diep in zijn hart. lloe konden vader, de broers en zusters zich zóó gelaten toonen Hoe konden ze zóó lijdzaam zijn Zoo gedwee zich bukken onder wat hij voelde als tergende onrechtvaardigheid „Karei, kan ik rustig heen gaan Haar zacht oog vroeg het even onderzoekend als haar zachte stem, maar beiden vroegen ze het even stellig. (Wordt vervolgd.) DOOK ZELANDIA.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1