Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Uemengd Nieuws. tionaire regeering deze schandvlek niet uit- wischt, zal, zoo dat niet mogelijk is, de onaf wendbare loop der geschiedenis andere men- sclien aan het hoofd stellen, die wel de schande zullen afwasscheu, maar tegelijkertijd vernie tigen wat de omwenteling heeft bereikt. Dat zal het ongeluk van ons land zijn. Er is geen keusde revolutionaire regeer macht moet den vasten weg inslaan, die eenig en alleen naar de redding van het vaderland en van de vrijheid voert. Ik, generaal Kornilof wiens geheele leven zich van den eersten|dag van zijn bewuste bestaan af tot nu toe in den tronwsten dienst van het vaderland afspeelt, verklaar, dat het vaderland ten onder gaat, en daarom verlang ik, zonder dat het mij wordt gevraagd, onmiddellijke staking van het offensief aan alle fronten ter handhaving en redding van het leger, ten einde het op den grondslag van de strengste tucht te reorgani- seeren en niet het leven van de helden, die het recht hebben betere dagen te zien, nog verder op te offeren. Het is om den toestand onafwenbaar noo- dig, de doodstraf weer in te voeren en te velde opnieuw den krijgsraad in te stellen. Men verhele zich niet, dat de zachte.inaatregelen van de regeering de tucht in het leger onder mijnd en de wreedheid van de door niets meer te beteugelen massa's uitgelokt hebben die zich in gewelddaden, roof en moord toont,. Men moet weten, dat de dood niet slechts in de gedaante van vijandelijke kogels, maar ook uit de hand van de eigen broeders voortdurend in het leger rondwaart. De wederimoering van de doodstraf zal het leven van vele on- schuldigen redden en den ondergang van eenige weinige verraders en lafaards ten gevolge hebben. Ik verklaar, dat ik op een verantwoordelijken post er nooit genoegen mee zal nemen, als middel ten ondergang van het vaderland te dienen. Genoeg ik, generaal Kornilof, verklaar dat, indien de regeering de maatregelen die ik voorstel niet inwilligt en mij dus van het eenige middel ter redding van het leger be rooft, op eigen hand de volmacht van een opperbevelhebber zal neerleggen." In een onderschrift verklaart Saminkof, commissaris aan het Zuidwestelijk front, het geheel met Kornilof eens te zijn. De liberaal Chancellor heeft den 30en Juli in het Lagerhuis de verstoring van de pacifis tische bijeenkomst in de Broederschapskerk aan de Southgate Road in Islington (Londen) ter sprake gebracht. Hij vertelde dat de bende kroegloopers en anderen, die zich tot dat doel had verzameld, geleid werd door een aantal Austraische en Canadeesche troepen, waar een officier bij was. Een van de soldaten ging Chancellor voort, zei, dat ze last hadden, de bijeenkomst te verstoren, maar niet de men- schen te deren een ander, dat 't was bevolen, de mannen te slaan en van de vrouwen de Moeren te verscheuren. Toen een vrouw werd aangevallen werd de hulp van een politieagent aangeroepen, maar hij glimlachte slechts. Er waren vier fotografen op het terrein. Hoewel Chancellor niet instemde met de meeningen der vergaderden, kwam hij op tegen deze onderdrukking van het vrije woord. Cave, de minister van binnenlandsche zaken, zei, dat hij de bijeenkomst had laten doorgaan, al was er algemeene verontwaardiging over wat men voor het doel van den (Engelschen) Raad van arbeiders en soldaten hield, nl. op roerigheid in het land en onder het leger te wekken. Die raad vertegenwoordigt, ging de minister voort, slechts een nietig klem aantal arbeiders en nagenoeg geen soldaten. Er was genoeg politie in gereedheid gehouden. Dat zij niet in ernst goed en leven had beschermd, ontkende de minister. Ook geloofde hij niets van wat de aangehaalde soldaten was in den mond gelegd. De liberaal Lees Smith las een brief voor, dien do 2e luitenant Sassoum, van het 3e regiment Welsche fuseliers, die van 't begin van den oorlog af aan te velde heeftgevochten, meermalen gewond is en het militaire kruis voor dapperheid en van zijn bevelhebber bij zonderen lof ontvangen heeft, eenige weken geleden aan zijn bevelhebber had gericht. Die luidt „Ik schrijf dezen brief, mij wel bewust dat ik het miilitaire gezag tekort doe, omdat ik geloof dat de oorlog opzettelijk wordt verlengd, door wie de macht hebben er een einde aan te maken. Ik ben soldaat en overtuigd, in het belang van de soldaten te handelen. Ik geloof, dat deze oorlog, waarin ik mij heb begeven als zijnde een verdedigings- en be vrijdingsoorlog, een aanvals- en veroverings oorlog is geworden. Ik ben van meening, dat het doel waarvoor ik en mijn kameraden in den oorlog trokken, zoo duidelijk vastgesteld had moeten worden, dat het onmogelijk was geweest het te veranderen. Was dat geschied, dan was het doel, dat ons in den oorlog bracht, nu door onderhandelingen te verkrijgen. Ik heb het lijden van de troepen gezien en ge dragen. Ik kan niet langer mudeplichtig zijn aan verlenging van dat lijden, aan iets dat ik voor slechts en onrechtmatig houd. Ik kom volstrekt niet in verzet tegen de oorlogvoering, maar wel tegen de politieke misslagen en onoprechtheden, waarvoor strijdende mannen worden opgeofferd. Uit naam van hen, die nu lijden, protesteer ik tegen de misleiding, die men tegen hen heeft bedreven, en ik hoop dat dit er toe zal bijdragen, de hartelooze gelatenheid op te heffen, waarmede de meer derheid van hen die thuis blijven de verlenging van de ellende aanziet waaraan zij geen deel heeft en die zij zich bij onvoldoende verbeel dingskracht niet kan voorstellen." Lees Smith deelde verder mede, dat Sas- soun, kort na zijn stuk te hebben ingediend, voor de gezondheids commissie is gebracht en op last van deze naar een sanatorium voor zenuwziekte officieren gezonden is. Lees Smith zei, dat echter noch de brief noch de schrijver, met wieu hij had gesproken en die aan vele afgevaardigden bekend is, eenige aanduiding geeft, dat Sassoun aan zenuwschok- lijdt. Hij had op Smith den indruk gemaakt van iemand met ongewone geestesgaven en een buitengewone vastberadenheid van karak ter. De beslissing van de gezondheidscommissie berust niet op medische, maar op taktische overwegingen, zei Smith. In dezelfde zitting van het lagerhuis deelde Lees Smith mede dat onlangs afgevaardigden van vijf Engelsche bataljons een vergadering gehouden en daar besluiten aangenomen had den. waarvan er één eischte, dat de regeering het oorlogsdoel, waarvoor de soldaten vechten zou bekend maken De besluiten waren aan het hoofdkwartier gezonden, waarna de afge vaardigden voor een conferentie bij den briga de-generaal waren geroepen, (N. R. C.) Inzake Elzas-Lotharingen hebben de Fransche socialisten nu ook hun standpunt duidelijk verklaard. Bijeengekomen voor liet invullen der vragenlijst van het Nederlandse!) Skandi- nafisch comité tot Stockholm, verklaarden zij, dat Elzas-Lotharingen Fransch gebied isj krachtens een recht, dat niet verjaart. Zij herinneren daarbij aan de instemming door de beide provincies en Frankrijk betuigd met het protest van de nationale vergadering te Bordeaux, aan de verkiezing van 15 protest candidaten bij de Rijksdagverkiezingen van 1871, 1882, 1884 en 1887 op de 15 gekozenen en aan de protesten van Bedel en Liebknecht en verklaren ten slotte, dat slechts geweld den band tusschen Elzas-Lotharingen en Frankrijk kon doorsnijden. De Fransche socia listen eischen derhalve den terugkeer der beide provincies tot Frankrijk, doch uit over maat van angstvalligheid, verzoeken zij aan Frankrijk toe te stemmen in een referendum bij wijze van schitterend voorbeeld, aan welk referendum echter de Duitsche immigranten niet mogen deelnemen. Deze verklaring is belangrijk, daar er uit blijkt, dat de Fransche socialisten om ge voeligheid te vermijden, Duitschland in zoo verre tegemoet wil komen, dat zij toestemmen in een referendum in den zin als minister Thomas dit wenscht, n.l. zonder deelneming van de Duitschers, die later in het rijksland zijn gaan wonen. Hoezeer de Fransche burger lijke pers verbitterd zal zijn over deze ver klaring, moge bij wijze van 'voorproefje reeds blijken uit dit zinnetje van de Temps" De voorzichtigheid der bewoordingen en de trouweloosheid der motieven verzachten niet het afschuwelijke karakter van de gevallen beslissing". De Fransche socialisten nemen dus een verzoeningtgezinde houding aan en dat is be moedigend. Dit blijkt ook uit de uittreksels uit het antwoord, welke de „Ilumanité" pu bliceert, uittreksels, die allerminst aangenaam voor Engeland zijn. In het telegram van het „Holl. Nwsb." dat dit alles ons meldt, luidt het althans: De Fransche sociaal-democratie wijst Duitschlands eisch betreffende de vrijheid van de zee in oorlogstijd af, erkent echter dat in de toekomst een onwaardige toestand, zooals die is ontstaan uit het plan om Duitschland uit te hongeren, moet worden vermeden. De desbetreffende passage luidt als volgtWij zouden geen sociaal-democraten en geen menschen zijn, indien wij zonder meedogen zouden blijven tegenover Duitschlands ver wijzing naar de door honger bedreigde be volking. Wij wenschen, dat het Duitsche volk in de toekomst nooit meer het schrik beeld van den honger zal leeren kennen. De eenige oplossing, welke zoowel in Engeland als in Duitschland de volledige vrijheid dei- zee waarborgt, is dat de zeeheerschappij uit de handen van Engeland overgaat in de handen van den bond der volkeren. De mogelijkheid van blokkade moet voor alle partijen worden verboden onder bedreiging met boycott van de internationale rechtsinstelling van den volkerenbond. Op deze wijze z'al het vraag stuk van de vrijheid der zee een rechtvaardige oplossing vinden. De bond van volkeren zal aan ieder volk een uitgang naar de zee ver zekeren. Het antwoord verwijst verder naar Wilson's vredesboodschap -van 22 Januari 1917 over het neutraliseeren van de groote scheep vaartwegen onder waarborg van het vredes verdrag. (Ned.) Een Italiaansch blad bevatte onlangs het bericht, dat Japan een volledige uitgerust, van artillerie en ammunitie rijkelijk voorzien leger van 2V3 millioen man onder de wapenen heeft staan. Eenige duizenden spoorwegwagens voor troepenvervoer zijn gereed. De troepen zijn verzameld geworden in kampen, die buiten de wegen liggen, waarlangs het vreemdelingen verkeer gaat, zoodat buitenlanders van de bewapening niets bemerkt hebben. Nog zonderlinger is, wat de Zweedsche pers in dit verband uit Rusland verneemt. Volgens deze berichten zouden reeds twee maanden geleden, bij het critiek worden der toestanden in Rusland, de Japaneezen groote troepentrans porten naar Wladiwostok gezonden hebben. Zelfs zouden ongeveer een half millioen Japan- sclie troepen voor Mantsjoerije ontscheept zijn. De Japanners zouden Wladiwostok, Kharbien, Kirien en Moekden bezet hebben, en bezig zijn deze plaatsen te versterken. Ook langs de Amoer zouden Japansche troepenafdeelin- gen opgesteld staan. Het geheele bestuur zou volkomen in handen der Japanners zijn, die overal Japansche overlieden hebben aangesteld. Japan zou, zoo heet het verder dit gebied met Rusland's toestemming in onderpand voor verschuldigde betaling hebben bezet. Wegens bezwaren echter door de Vereenigde Staten gemaakt tegen bezetting van Chineeschgebied, zouden zich de Japanners op de Amoer-linie en de kustplaatsen teruggetrokkon hebben en eveneens het Russische gedeelte van Sachaliën hebben bezet. Op bet Noordelijke gedeelte van dit eiland, waar Amerikanen van Rusland in pacht hebben, zouden intusschen onder geleide van Amerikaansche oorlogsschepen transportvaartuigen aangekomen zijn met in genieurs en mijnwerkers voor de ontginning van dit eiland en een gedeelte van Sibeiië. Wat van dit alles waar is, valt thans on mogelijk te zeggen. Er is misschien wel wat fantaisie in 't spel, en de cijfers zijn zeker op den gis genomen. Een leger van 273 millioen zou onder de wapenen staan Maar dat. Japan de kans waarneemt om zijn macht en invloed uit te breiden, kan men veilig aannemen (Stand.) Naar men ons uit goede bron bericht, wordt aan de invulling der rantsoenkaarten voor do brandstoffen met spoed gewerkt. Tegen het einde der week zal met de uit gifte tegen inruiling der oude kolenkaarten een begin worden gemaakt. Onmiddellijk daarna zullen dan GO ton stuk kolen en 50 ton eierbriquetten door de Brand- stoffencommissie worden gedistribueerd, die in den loop der volgende week door 100 ton förderkolen worden gevolgd. Er zal echter worden aangedrongen op het betrachten van de uiterste zuinigheid. Dè vroege Aardappelen. Als een protest tegen het besluit van den Minister van L., N. -en H. tot verbod van verkoop van vroege aardappelen is 10 Au gustus door een aantal aardappelverbouwers uit Axel en Ter Neuzen het volgende telegram gezonden aan den Minister van L., N. en H. te 's Gravenhage „Op heden gehouden veiling te Ter Neuzen zijn vroege aardappelen onverkoopbaar. Stellen te uwer beschikking 100.000 K.G. vroege aardappelen tegen maximumprijs f6 per 100 K.G. Levering Maandag 13 Augustus, franco schip Neuzen. Onmiddellijke afname, in ver band met uw belofte, dit voorjaar in de Staats courant gepubliceerd, wordt geëischt. Zoo niet, wordt vervolging wegens woordbreuk ingesteld. Namens Zeeuwsch-Vlaamsche aardappelen verbouwers". (Volgen 6 handteekeningen.) Koewacht. Zondag vloog een Duitsche twee dekker zoo laag boven den grond, dat men de inzittenden kon zien. Toen de Hollandsche soldaten het vliegtuig beschoten, verdween het in de richting Antwerpen. Door de ambtenaren te Sas van Gent is rijdagmorgen naar de Zeeuwsche Koerier meedeelt, een belangrijke partij smokkelwaar te voorsclujn gehaald uit de aan den steiger ter onderzoek liggende boot „Renus 20". Een partij B.U.K., naar schatting 600 a 700 K.G. werd verborgen gevonden. Een landbouwer te Nieuw Namen, Clinge ontving voor zijn vlas niet minder dan f700 per gemet, dus ongeveer de som, waarvoor men, eenige jaren geleden, een gemet goed land kon koopen. M. Crt. Vliegers boven Zeeuwse h- Vlaanderen Zondag hoorde men den ganschen dag het geronk der motoren hoog en laag ih de lucht reeds in den voormiddag kwamen vliegers over Aardenburg er werd flink op geschoten doch alleen met resultaat dat ze naar België terugkeerden in de buurt van IJzendijkc schjjnt men ook op een vlieger geschoten te hebben, die naar men zegt, genoodzaakt was te dalen, maar nog juist over de grens kon komen. Even na twaalven vloog een tweedekker over Oostburg die op een kwartier afstand langs den rijksweg naar Schoondijke op bloot land, na eenige wendingen, daalde. Hoewel zeer zacht neerkomende, buitelde de machine over den kop en lag vlak op den rug. De beide vliegers, een le luitenant en een korpo raal waren ongedeerd. De machine was bijna precies gelijk aan die welke een 14 dagen geleden bij Oostburg landde; een schroefblad was stuk. De vliegers schenen opgestegen te zijn bij Gent als oorzaak der landing werd voorgegeven een gat in het benzinereservoir. In den namiddag trok een eskader van 7 vliegtuigen, ook gedeeltelijk boven Hollandsch gebied, in de richting der Noordzee om te ongeveer 7 a 8 uur terug te koeren, wellicht na een aanval op Engeland gedaan te hebben. M. Crt. De regens hebben in Oostelijk Z.-Vlaan deren zeer belangrijke schade aan de veld gewassen veroorzaakt. De gemaaide gerst staat in de struiken ge schoten, iets wat vele landbouwers nog nooit beleefd hebben het gebonden vlas is zwart en van binnen wit door de nattigheid, zoodat uitspreiden weer noodig isde erwten zijn gedeeltelijk uit de schulpen gesprongen en liggen geschoten op den grond. Het meest schijnen de aardappelen geleden te hebben [do (bekende onaangename luebt wordt men langs de velden gewaar, zoodat sterven der planten en rotten der knollen op vele velden is te wachten. Men schrijft uit Schoondijke Zondagmiddag zweefde boven de kom van Schoondijke een tweedekker, die niet zeker van de omgeving, soms zóó laag vloog, dat hij bijna te bereiken was. Tenslotte daalde hij in een weiland van den heer Iz. de Hullu. Het bleek een Duitsche machine te zijn, be wapend met bommen en revolver patronen. De inzittenden, twee in getal, werden naar Oostburg overgebracht. De bommen op Zierikzee. Enkele bladen melden, dat de Engelsche regeering f 120,000 beschikbaar zou hebben gesteld als vergoeding der schade, bij het werpen van bommen door een Engelschen vlieger op Zierikzee veroorzaakt. De schade, opgenomen door een lid van den raad deskun dige en den gemeente-bouwmeester, was op f 80,000 geraamd. Vlissingen. Zondagmiddag was de 19-jarige Christiaan de Nooijer, kruideniersbediende, met twee andere jongens in bet Kanaal bij de werkplaatsen van de Staatsspoor gaan zwemmen. De ongelukkige zonk en kwam niet meer boven. Eenigcn tijd later werd zijn lijk opgehaald, dat naar de woning van de ouders werd overgebracht. Van de grens. Langs de Belgische gemeente Assenede kwamen de laatste dagen weer een Duitsch soldaat en twee Belgen over de grens. De laatsten hadden aan versterkingen moeten werken op last der Duitsche overheid. Het loon en de voeding die zij daarvoor ontvingen waren slechtde laatste bestond hoofdzakelijk in soep van raapkool en een vierde deel van een brood per dag. Het brood was erg on smakelijk en moeilijk te verteren, Geref. Kerken. Tweetal le SliedrechtG. Kerssies te En schedé en H. v. d. Zanden te Harmeien. Ned. Ilerv. Kerk. Bedankt vnor Dedemsvaart T. .1. Jansen te Schoonhoven. De a. s. Generale Synode. Verschenen in het Vnqploopig Agendum der Generale Synode, welke D.V. gehouden zal worden te Rotterdam op Maandag 27 Aug. a. s. en volgende dagen. De volgende punten komen op dat Agendum voor Dienst des Woords en der Sacramenten. Theologische School. (Rapport. Curatoren.) Theo!. Tac. der V.U. (Rapport Deputaten.) Opzicht en Tucht. Protesten Verzorging van emeriti-predikanten. Hulpbehoevende Kerken en personen. Evangelisatie. Kerk en Overheid. Kerken in Ned, Indiü. Buitenl. Kerken.! Verbetering van de Traktementen der Die naren des Woords. Archief. Varia. De bankwerker B. W. v. B., verblijf hou dende in den Opport te Rotterdam, is's avonds omstreeks 11 uur op de Willemskade aldaar door den stoker J. F. V. aangevallen met de woorden „Je geld of je leven". Tegelijkertijd greep de aanrander doen horlogeketting van den bankwerker vast om hem dien te ontrukken. Een worsteling volgde, een paar klappen vielen, de bank werker rukte zich los en liep weg. Spoedig bemeikte hij, dat de stoker hem achtervolgde, waarop hij uit zelfverdediging zijn mes trok en daarmede zijn vervolger een niet ernstige verwonding aan de linkerzijde van den hals toebracht. Op de komst van een politieagent is de stoker ten slotte gearresteerd en overgebracht naar het politiebureau in de Witte de With- straat. Tijdens deze overbrenging heeft hij den agent zoo tegen de beenen geschopt, dat deze man buiten dienst is gesteld moeten worden. Ook een O.-w.er De territoriale bevelhebber te Assen heeft een bekend smokkelaar bet verblijf in zijn gebied verboden. Hij moet dus verhuizen voor een poos. Hij beklaagt zich echter, zegt het „Volk" dat er zoo weinig plaats was te.. Scheveningen. Hij heeft nu nog een plaatsje kunnen krijgen en zijn vrouw en kinderen zullen elders de baden gebruiken. In verband met het bericht van de „Tel.", betreffende het ernstige ongeval, overkomen Vredesverlangen onder de Engelschen. Fransche toenadering. iapan slaat zijn slag. TER NEUZEN, 14 Augustus 1917. Zending. Een straatroover. Het motorongeval te Watergraafsmeer.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2