Antirevolutionair nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Binnenland. Buitenland. Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LItTOCIJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 1 4 regels ?,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. TWEEDE KAMERVERKIEZING. De Centrale A.-R. Kiesvereeniging te Enk- huizen heeft in de vacature Oosterbaan caridi- daat gesteld voor de Tweede Kamer met 32 stemmen don heer Colijn, burgemeester van Nieuwer-Amstel, broer van den oud-minister. De lieer Smeenk, redacteur van „Patrimonium", wiens verkiezing door arbeiderselementen ge- wenscht werd, verkreeg 22 stemmen. LANDSTORM KLASSE 1899 en 1898. De minister van oorlog beeft bepaald, dat voor den landstorm moeten ingeschreven, zonder daartoe te behooren, de in art. van bet Kon. besluit van 12 April 1917 (Stbl. no. 285) bedoelde personen, voor zooveel zij zijn geboren in 1879 of in 1878. De inschrijving moet zijn tot stand gebracht op 15 October. De keuring zal plaats hebben in October, November en December, eindigend 20 De cember. TARWE, ROGGE EN PEULVRUCHTEN. Het hoofdbestuur der Ilol 1Maatschapij van Landbouw Heeft, blijkens mededeeling in liet Ned. Landbouw Weekblad, aan den minister van landbouw, nijverheid en handel een brief gezonden, waarin wordt gezegd, dat, zal den producent geen tarwe, rogge of peulvruchten voor eigen voedirf& worden gelaten, de mede werking dor landbouwers tot nakoming van de regecringsmaatregelen niet die zal zijn, welke absoluut noodig is voor een goede broodvoorzieningliet hoofdbestuur is over tuigd, dat de uitzaai van tarwe, rogge en peulvruchten in den aanstaanden herfst en liet volgende voorjaar daardoor sterk zal af nemen. Het geeft daarom den minister in ernstige overweging, zoodanige maatregelen te willen treffen, in het belang van een goede broodvoorziening en om den uitzaai in 1918 van deze gewassen tot een maximum op te voeren, dat den producent voedingsgranen in voldoende mate worden gelaten. Mocht de minister hiertoe niet kunnen be sluiten, dan staat er, naar liet oordeel van liet. hoofdbestuur, ernstige stagnatie bij de ontvangst van granen te wachten en kan er een ernstig keerpunt ontstaan in den goeden wil der landbouwende bevolking. DE V L 59. Naar men aan de Nieuwe Ct. van Duitsche zijde meldt, zou het geval der V L 59 zich anders hebben toegedragen dan in de bladen is gemeld. De Duitsche marine-autoriteiten hebben ter plaatse opmetingen gedaan, en daaruit zou zijn gebleken, dat liet incident zich geheel buiten de territoriale wateren heeft afgespeeld. WINTERAARDAPPELEN. Door den Ned. Roomsch Kath. Middenstands bond is een adres gericht tot den minister van landbouw, waarin wordt betoogd, dat het bewaren van winteraardappelen door particu lieren, die daarvoor gelegenheid hebben, met meer zorg kan geschieden, dan wanneer dit van rijkswege geschiedt. Wanneer een particulier nu reeds een zekere hoeveelheid winteraardappelen mag inslaan in mindering van liet hem toegestane quantum gelijk in sommige plaatsen bij de brandstoffen- distributie bet geval is, zullen de belangen van de minvermogenden, die ^een voorraad kunnen opdoen, volgens adr., niet worden geschaad. Adr. verzoekt I. Een tijd vast te stellen, waarop ieder zijn inkoop van aardappelen mag doen. II. Een ieder te verplichten voor de helft aardappelen te nemen, die goed blijven tot Februari en Maart, en voor de andere helft kleiaardappelen. III. Een verkoopprijs vast te stellen, die beide partijen bevredigt. IV. Voor te schrijven, dat elk gezin zijn inkoop mag doen bij één leverancier op een formulier, dat door de plaatselijke distributie kantoren wordt ingevuld. Verzociit wordt, alsnog aan particulieren liet opdoen van een wintervoorraad aardap pelen toe te staan. DE KOLENNOOD. Uit 's-Gravenbage schrijft men Nadat sinds den aanvang van Augustus de aanvoer van Duitsche resp. Belgische kolen niet meer bedroeg dan circa 4000 tot per werkdag, worden thans met Duitschland onder handelingen gevoerd, waarbij onzerzijds met den meesten klem is vastgebonden aan de voortgezette maandelijksclie levering van 350,000 ton, zooals in Maart was toegezegd, waarna echter Duitschland een voor ons land bezwarende kontra-preastatie eischje, namelijk den vervroegden uitvoer van aardappelen. Zoolang nu de onderhandelingen niet zijn af- geloopen, kan de industrie geen toedeelingen van kolen ontvangen. Vertrouwd wordt thans, dat binnenkort een dillnitief resultaat zal worden bereikt. (Het Volk.) In verband met de lieerschende kolen" schaarschte zijn met ingang van tl dezer ver schillende reizigerstreinen op de lijnen der II. IJ. S. M. uit minder rijtuigen samengesteld. Hierbij is zooveel mogelijk rekening gehouden met liet gebruik, dat van de treinen thans wordt gemaakt, en de lijnen waarop in krimping hei best kan plaats vinden. Naar de „Tel." verneemt, ligt het in de be doeling om, door den brandstoffennood daartoe gedwongen, de produktie der Limburgsclie mijnen aanzienlijk op te voeren. In verband daarmede zou het aantal mijnwerkers aan merkelijk worden uitgebreid. Men spreekt zelfs van een verdubbeling. Ter bespreking en regeling van deze kwestie zouden reeds eenige, nauw bij de kolenproduktie betrokken personen, uit Den Haag naar het mijndistrikt vertrokken zijn. DE OORLOG. OOSTBURG, 11 Aug. De geschutsactie aan het Westelijk front tusschen Nieuwpoort en Yperen was gisterenavond tot 12 uur weer hevig. liet geleek een voortdurend gedonder, want alles stond er van te trillen. Boven den omtrek waar men aan liet bombardeeren was, zag men in de lucht de granaten barsten en liclitkogels vliegen. Somtijds zag men de ge- heele omgeving bel verlicht, zoodat liet dag geleek. Aan het schieten kon men bemerken, dat de vliegers mede druk in actie waren. Omstreeks half negen schenen tal van vlieg tuigen boven België in gevecht te zijn. Naar Stockholm LONDEN. 10 Aug. (V.D.) De konferentie van de Labour Party besloot met een meer derheid, vertegenwoordigde een en een kwart millioen arbeiders, tot liet zenden van afge vaardigden naar de konferentie te Stockholm, op voorwaarde dat deze konferentie slechts adviseorend zal werken. GENEVE, 10 Aug. (H.N.) De „Matin" ver neemt uit New-York, dat Lansing den socia listische» leider Hiilquitt teil tweeden male passen voor Stockholm geweigerd heeft. De entente en de neutralen. STOCKHOLM, 11 Augustus. (Woltf.) Naar aanleiding van de overeenkomst van Nederland (Noorwegen) met Amerika behandelen Afton- baldet en Allehanda de vraag, in hoeverre Zweden aan do entente sclieepsruimle zou kunnen afstaan. Beide bladen komen 'ot een ontkende slotsom. Allehanda schrijft; Wij hebben wel een niet gering te schatten voorraad schepen, om er de welwillendheid der entente mee te koo- pen, maar de prijs zou, met het voorbeeld van Noorwegen voor oogen te duur zijn. De Veroenigde Staten doen wel alsof ze veel be- noodigdlieden kunnen leveren, maar dat is zoo erg niet. De voorzichtigheid, die onze reeders tot nog toe ten opzichte van liet schepen en het le ven van Zweedsche zeelieden hebben getoond zal ook wel in 's lands ekonomisch belang het verstandigst beleid blijven. Henderson afgetreden. LONDEN, 11 Augustus. (Reuter). Officieel wordt bevestigd, dat Henderson, lid van liet kabinet, afgetreden is. LONDEN, 11 Augustus. (N. R. Ci) Er wordt druk van gedachten gewisseld, maar er lieerscht nog onzekerheid over liet geschil, dat tot liet aftreden van Henderson heeft, geleid. Volgens een lezing had Henderson zijn collega's in liet kabinet verbaasd door de bonding, welke hij op de conferentie aannam, aangezien zij hem in kennis hadden gesteld met een telegram uit Rusland, behelzende dat de regeering van Kerensky onverschillig was voor de conferentie van Stockholm. De „Evening Standard" zegt, dat Kerensky in dat telegram niteenzette, dat, ofschoon men de Russische gedelegeerden niet zou beletten de conferentie bij te wonen, deze laatste dooi de Russische regeering slechts als de onder neming van een enkele groep beschouwd zou worden en dat haar besluiten voor do Rus sische regeering geenszins bindend zouden zijn. „De Standard" voegt hieraan toe, dat Henderson zich tegenover zijn collega's defi nitief verbondon bad. de houding van de Russische regeering op het congres van de arbeiderspartij te Londen bekend te maken en dat zijn collega's verbaasd zijn geweest, dat bij daarin in gebreke is gebleven. Henderson's indruk schijnt echter anders geweest te zijn. Uit zijn naam wordt ontkend, dat hij zulk een verplichting aanvaard had. Een tweede, nog duidelijker boodschap van Kerensky kwam, zoo meldt men, te laat, om nog op het ar beiderscongres voorgelezen te kunnen worden. Men gelooft dat, indien Henderson die ont vangen bad voor hij het woord voerde, hij een andere houding aangenomen zon hebben. Op liet congres van gisteren hadden Barnes en Roberts al staande gehouden, dat de nieuwe regeering van liet Rusland de conferentie van Stockholm niet weuschte. Henderson, die toen al liet woord had gevoerd, bewaarde liet stil zwijgen. Ramsay Macdonald betwistte daaren tegen zeer warm de verklaring van Barnes en Roberts. De kwestie is daarom zoo belangrijk, omdat liet hoofdargument van Henderson om Rusland draaide. Indien hij werkelijk een verandering in de opvatting van de Russische regeering verheimelijkte, is zijn positie zwak. Uit de Vereenigde Staten. NEW-YORK, 11 Augustus (Havas.) Een groot spionage-proces speelt zich op het oogen- blik te San Francisco af. Daarbij zijn merk waardige onthullingen gedaan over liet drij ven van de Duitscliers in Amerika en Azië, De beschuldiging betreft twee punten het uitzenden van schepen, die bestemd waren om Duitsche oorlogschepen, tusschen 1914 en 1 Januari 1915 van leeftocht te voorzien en een poging tot omkooping van den directeur van liet tolwezen om het vertrek vr.n die schepen mogelijk te maken. De beschuldigden hadden uit de kas van liet Duitsche consulaat tc San Francisco sommen van 10,000 tot 100,000 dollars ontvangen en organiseerden een scheepvaartmaatschappij tot verzorging van Duitsche oorlogsschepen met leeftocht. Deze zaak is nog verwikkeld met een samen spanning in Indië, langer dan een jaar voor de oorlogsverklaring voorbereid, om liet land van het Britsche bestuur te bevrijden en de Engelschc troepen ver van Europa te houden. Het complot is te San Francisco uitgebroeid, aan de goedkeuring van 'liet, ministerie van buitenlandscbe zaken te Berlijn onderworpen en uitgevoerd door Duitsche diplomatieke agenten in de Vereenigde Staten, China, Honoloeloe, Batavia, Manila en Siam. De handelingen van de samenzweerders werden gecontroleerd en gerapporteerd door code-telegrammen, die rechtstreeks door liet, Duitsche gezantschap te Washington naar Berlijn werden gezonden. Er werden man schappen aangeworven en naar Indië gezonden, heimelijk werden geweren en munitie naar Japan en China gestuurd en militaire des kundigen moesten in Indië de opstandelingen organiseeren. Vrees voor de nieuwe duikbooten. Het is Liverpool verschijnende Journal of Commerce schrijft „Er zijn weer gerucht en iu omloop, dat er nieuwe, nog grootere Duitsche duikbooten op stapel staan, die zoo zwaarbe wapend zullen zijn, dat zij den bewapenden handelschepen verre de baas zullen blinken. Er worden véle van deze duikbooten in zee gezonden. Zij zullen zoowel tegenover onze bewapende, als tegenover onze onbewapende schepen oen geweldige vernietigingsmacht vormen. Hot is volkomen juist, wat de Duitsche rijkskanselier hoeft gezegd, namelijk, dat liet transport van een Amerikaanse!) leger naar Europa zooveel scheepsmimte in beslag zal nemen, dat de vloot, waarmede Amerika anders zijn bondgenooten zou kunnen ondersteunen, er geheel voor noodig zal zijn. Het gevaar is nog allesbehalve overwonnen". Gelijk is gemeld, heeft de Antie-Oorlogs-raad dezer dagen in een uitvoering telegram een beroep gedaan op de Engelschc pacifisten, opdat dezen zouden bevorderen dat na liet vredesbesluit van den Duitschen Rijksdag ook van Engelschc zijde woorden van toenadering zouden worden geuit. De Anti-Oorlog Raad beeft thans telegrafisch bericht ontvangen van de secretaris van de Nationale Peace Council, dat deze centrale Engelsche vrederorgonisatie krachtig in dege- wenschtc richting werkzaam is. N. R. C. In de Parijsche „Information" van 4 Aug. zegt Leon Chavedon o. m. het navolgende omtrent de uitwerking van den duikboot- oorlog: „Het is de duikboot oorlog, die de approviandeering van ons Saloniki-leger be moeilijkt. Hij belemmert onzen invoor van olie, graan, steenkool, enz. en laat schepen van een paar ïniljioen ton inhoud met hunne ladingen voor altijd in de diepte verdwijnen. Hij heeft tengevolge, dat een groot aantal neutrale schepen wordt opgelegd, en door de stijgende vrachtprijzen veroorzaakt hij eene toenemende duurte va» alle levensmiddelen en goederen, die door de vermindering der binnenlandsche productie, toch reeds moeilijk te verkrijgen zijn. Ofschoon de nieuwbouw van Engelsche, Amerikaansclie en Japansclie schepen zijne uitwerking ook moge verzwakken, de duikboot oorlog blijft niettemin, evenals de voedingscrisis een groot gevaar, dat ons be dreigt. Men zou zijn vaderland een slechten dienst bewijzen, door de waarheid, welke het behoort te kennen, te verzwijgen". Het telegram van Kornilof. Ilet „Berliner Tageblatt" ontvangt van een correspondent aan het Oostelijke front den tekst van het telegram dat generaal Kornilof den 24en Juli uit Kamienec-Podolski aan den minister-president en den toenmaligen opper bevelhebber, Broessilof, heeft gericht. Het luidt „Het leger van herzenlooze meuschen, dat de regeering niet voor stelselmatig bederving en ontwrichting heeft behoedt, is aan den loop op de velden, die men niet eens slagvulden kan noemen. Er heerst een eindtlooze paniek, smaad en schande, gelijk het Russische leger sedert zijn bestaan nog niet heeft gekend. Indien de vlucht niet ophoudt en de revolu- Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. V Kanongebulder. Voor den Vrede. Een Fransch oordeel over den duikboot-oorlog.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1