Buitenland. Uit Stad en Provincie. Kerk e n School. scheepsmacht, uiteraard een zaak van het opperbevel, geheel strookt met de inzichten en de bedoelingen van den verantwoordelijken minister. KAMERVERKIEZING ENKHUIZEN. Naar de Stichtsche Ct. verneemt, zal de A. R. Kiesvereeniging te Enkhuizen den heer A. Bolijn, burgemeester van Nieuwer-Amstel, candidaat stellen voor de Tweede Kamer in de vacature-Oosterbaan. GRANEN EN PEULVRUCHTEN. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend dat aan landbouwers, van wie granen en peulvruchten in bezit zijn genomen voor zoo ver de eischen van de menschelijke voeding dit toelaten, een gedeelte hunner granen en peulvruchten voor de voeding van hun eigen vee zal worden vestrckt dat verder aan ieder landbouwer zal worden bekend gemaakt, welke hoeveelheden en welke soorten zullen worden verstrekt dat den landbouwer voorloopig de beschik king zal worden gelaten over het stroo van de in bezit genomen granen en peulvruchten. (Stct.) HAVERMOUT. De minister van landbouw, nijverheid en handel bepaald, dat met ingang van 6 dezer het rantsoen van havermout wordt bepaald op 75 K.G per 1000 inwoners per vier weken. (Stct.) PETROLEUM. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft tot de burgemeesters de volgende circulaire gericht; Ten vervolge op mijn circulaire van 23 Juni, heb ik de eer te berichten, dat, met ingang van 8 Augustus het percentage petroleum, hetwelk voor licht- en kookdoeleiden ten be hoeve van huishoudelijk gebruik door de distibueerende maatschappijen kan worden afge leverd tot nader order word tereuggebracht van 50 pet. tot 40 pet. van de hoeveelheid, wolke in dezelfde periode van 1916 werd af geleverd. Overigens ondergaat de regeling, in mijn vorengenoemde circulaire neergelegd, geen wijziging. (Stct.) PROEFUITVOER. Volgens „De Veehandel" wordt een proef- uitvoer voorbereid van geslachte voljarige runderen (vare, melkgevende koeien) en gros kalveren (stieren.) Er zullen naar Engeland worden uitgevoerd 2000 koeien en 1000 slachtkalveren. Deze zending is een proefzending, d. w. men wil eens zien, of de zaak marcheert. Gaat het goed, dan zal waarschijnlijk een grooter kwan tum vee volgen. Men zal dan natuurlijk moeten zorgen, dat de centrale mogendheden een even groot gewicht vleesch krijgen als de entente-landen. Die provincies, waar de veestapel het grootst, en het grasgewas het minst goed is, zullen voor dezen proefuitvoer in aanmerking komen, nl. Noord-Holland, Zuid-IIolland, Friesland en Groningen. - Zooveel veehouders als veehandelaren zullen kunnen leveren. De handel is niet uitgeschakeld. Het vee zal worden geslacht aan den Hoek van Holland, en aldaar bevroren worden. Het risico is geheel voor de leveranciers. Het vleesch zal in Engeland op de vrije markt' worden verkocht. NATIONALE COMMISSIE TEGEN HET ALCOHOLISME. Maandag vergaderde te Utrecht de Nat. Comm. tegen het Alcoholisme onder pracsidium van den heer P. van der Meulen. Uit de ingekomen rapporten der bijzondere Commissies kon met voldoeninggeconstateerd worden, dat de arbeid niet onvuehtbaar was. In den a.s. winter zal een anti-alcoholcur- sus voor de studenten der Ilandelshoogeschool te Rotterdam gehouden worden, terwijl de Commissie voor de gemobiliseerden hard aan het werk getogen is, verwachtende steun bij de legerleiding voor haar plannen te vinden. Belangrijke besluiten werden genomen ter uitvoering van de plannen bij een eventueele demobilisatie, waarvoor de steun der Regeering zal worden ingeroepen. De samenstelling van een reizend Drank- weer-museum kwam door de mededeeling van den voorzitter een belangrijke stap nader tot haar uitvoering. De pogingen, die buiten de bestaande orga nisaties om, gedaan worden om voer de drank- weer-comité's een centrale neven organisatie tot stand te brengen, vonden algemeene af keuring. Unaniem was men van oordeel dat zulks met alle elementaire begrippen van organisatie in strijd was. De Commissie Ad vies Bureau Centrale Drankweer (A.B.C.D._) zal de plaatselijke drankweer-comité's tot een con ferentie uitnoodigen. Wat de besluiten der commissie voor de bevordering van de reclame van alcoholvrije dranken in koffiehuizen betreft, besloot men met de uitvoering te wachten tot een proef station voor die dranken verkregen is. Verder werd nog ter tafel gebracht een punt van actie ten opzichte van geinterneerden. De mededeelingen daaromtrent gedaan waren van ernstigen aard, maar stemden tot voor zichtigheid. Een commissie van inquête werd voor deze zaak ingesteld, bestaande uit de heeren ds. v. d. Heide te Britswerd, ds. P. Veen te Utrecht en Adam Walt te Groningen. Een actie in betrekking tot een verbod van alle alcoholhoudende dranken uit de wacht kamers der stations werd voorloopig verdaagd. Met betrekking tot het houden van een gemeenschappelijke „blauwe week" zal ge tracht worden overeenstemming te verkrijgen met de verschillende onderdeden van de Nederlandsche drankweer. De volgende vergadering werd vastgesteld op Vrijdag 28 December, waarna de voorzitter deze zeer belangrijke vergadering sloot. DE KOMENDE WINTER. In het „Ned. Landbouwweekblad" komt de heer K. Cz. de Boer terug op de beschouwin gen door den heer Kruiseman onder boven- staanden titel geleverd. De heer De Boer is het met de beschou wingen van den heer Kruseman inzake de vraag wat er met den veestapel dient gedaan te worden in verband met de voederschaarste, niet eens, en zegt „Nu kunnen wij het allen jamer vinden, dat wij dien veestapel niet intact kunnen hou den, maar we moeten de zaken nu eenmaal beschouwen zooals ze zijn en, hierover zijn wij het allen eens, vooropzetten, dat met onzen beschikbaren voedselvoorraad het aanwezige vee niet door den winter is te helpen op een wijze, die een zelfs bescheiden vleesch- en zuivelopbrengst in het vooruitzicht geeft. „Wij staan dus voor de keuze: öf een ge deelte van het vee op te ruimen, öf buiten gewone middelen te beramen om dien voed selvoorraad te vermeerderen. „De heer K. meent die middelen te kunnen aangeven Over de waarde van die middelen spreek ik straks, maar nu eens een oogenblik aangenomen, dat de middelen uitvoerbaar en doeltreffend waren, wat zouden wij dan nog hebben gewonnen Om die vraag' te beant° woorden, moeten wij de sterkte en den groei van den veestapel wat nader beschouwen. Blijkens het landbouwverslag was het getal in 1895 in 1900 in 1904 in 1910 Runderen 1.543.000 1 655.000 1.690.000 2.026.000 Paarden 266.000 295.000 295.000 327.000 en blijkens de laatste opname thans ong. 2.400.000 354.000 d. w. z. dat sinds 1895 ons rundvee is ver meerderd met bij da 1 millioen stuks, onze paarden met bijna 100.000. „Vooral de iaatste vier jaren is dit accres buitengewoon groot, wat een natuurlijk gevolg van den belemmerden uitvoer en den zeer sterken aanfok is, waartoe de boeren werden uitgelokt door de oorlogsprijzen. „Nu is het voor ieder duidelijk, en zij, die het bedrijf van nabij kennen, weten dat. ook wel, dat accres allen mogelijk was bij een onbelemmerden en altijd grootere invoer van krachtvoer. De verhouding tusschende grootte vau de boerderij en de hoeveelheid vee, die vroeger bestond, was geheel verbroken. „Onze weilanden mogen door ontginnig iets vermeerderd zijn daartegenover staat, dat bijna een even groote hoeveelheid weiland in bouw- en tuingrond is omgezet. Hoezeer onze veestapel op zijn tegenwoordige grootte van det krachtvoer afhankelijk was en meer werd, leeren ons een paar cijfers: „Het saldo invoer van maïs was in 1906 490 millioen K.G. in 1913 702 millioen K.G. in 1905 1080 millioen K.G. „Het saldo invoer van lijn-, raap-en hennep- koeken en van lijnmeel in 1906 189 millioen K.G. in 1913 244 millioen K.G. in 1915 256 millioen K.G. „Met deze cijfers, die ik nog met meerdere zou kunnen aanvullen, moet het toch ieder duidelijk zijn, dat, zelfs al ware de hooioogst normaal geweest,de moeilijkheden toch moesten komen zoo spoedig die reusachtige aanvoeren belemmerd werden, en dat bij eenigen duur van die belemmering die veestapel niet op zijn tegenwoordige grootte is te houden. „En hoe moet dan de toestand zijn bij een gehoele stopzetting van den invoer, samen vallende met een mislukten hooioogst, zooals nu het geval is? Wanneer het ons nu al gelukte dit getal vee door den winter te halen inet de middelen, door den heer K. en andere stuurlui aan den wal aangegeven, dan staan wij het volgende voorjaar precies voor dezelfde moeilijidieid. Zonder een profeet te wezen, kan men toch wel voorspellen, dat, hoe het ook met den oorlog loopt, de aanvoer van krachtvoer het volgend jaar ongeveer even slecht zal zijn als tegenwoordig. De heer K., die in de gelegen heid is hieromtrent eenige ervaring op te doen, zal het tegenovergestelde niet durven beweren. „Het vee zal in de weide gejaagd worden lang voor het gras er is, en de hooioogst zal ook daardoor alweer worden geknauwd." Ten aanzien van de gevolgen van een ader lating van den veestapel, staan wij, zegt de heer Boer, voor twee mogelijkheden. „De eerste is deze, dat een belangrijke uit breiding van onzen graanbouw ten koste van onze weilanden een aangroeïng van onzen veestapel overbodig maakt, en is dat niet het geval, dan zal de aangroei met het grootste gemak gelijken tred houden met de verbetering in den aanvoer van granen, die zeker ook zeer geleidelijk zal gaan." DE OORLOG. Lord Newton heeft den 31en Juli in hot Iloogerhuis bizonderheden meegedeeld aan gaande de 16,000 Engelsche en Duitsche burgerlijke en krijgsgevangenen die in ons zullen worden ondergebracht. „Het ^zullen 7500 invaliede combattanten zijn, 6500 officieren en onderofficieren die meer dan anderhalf jaar gevangen hebben gezeten en 2000 burgerlijke gevangenen, van wie 1600 Duitschers en 400 Engelschen. De minister zei voorts, onder toejuiching, de Nederlandsche regeering dank „voor den grooten dienst dien zij door haar aanbod aan de meuschheid had bewezen". Tegenwoordig werken in het Britsche rijk drie verschillende partijen voor den vrede, die veel overeenkomst hebben met de partijen in Rusland. De extremisten zijn de leden van de onaf hankelijke arbeiderspartij, onder Ramsay Macdonald' die men zou kunnen vergelijken met de boldsjewiki of maximalisten onder Lenin in het voormalige Tsarenrijk. Hun orgaan is „The Call". Zij stichten overal raden van arbeiders en soldaten, naar Russisch voor- beele. Daarnaast werkt de Engelsche socia listische fractie (British socialist party), die ongeveer de positie inneemt van Kerensl i en zijn menajiwiki (of minimalieten). Eindelijk heeft men de partij van de democratische controle, Union of democratie coutrol, die dezelfde beginselen heeft als de Russische kadetten. Daartoe belmoren Morell, Treve- leyan, Poneonbey en anderen. Den 3den Juni 1917 werd de eerste redes vergadering te Leeds gehouden. Den 28sten Juli 1917 volgden de vergaderingen te Londen, Bristol, New-Castle, Leicester en Norwich. Zoo groeit deze beweging steeds. Onge lukkigerwijze zijn deze vredesvrienden even hopeloos verdeeld als hun Russische collega's. Uit Roemenië wordt aan de Voss. Ztg. het navolgende geschrevenHet transport van het graan dat de overwinnende Duitsche troe pen in Roemenië hebben aangetroffen is thans afgeloopen. Het eindresultaat heeft do verwachtingen nog overtroffen. Hiebij dient in het oog te worden gehouden dat in de eerste plaats de regelmatige verzorging der in Roemenië strij denden verbonden legers zoomede der bezet tingstroepen en der burger bevolking gewaar borgd moest worden. Niettemin was de in Duitschland aangevoerde hoeveelheid brood koren zoo groot, dat zij voor den duur van een mand in de geheele behoefte der lands- bevolking en van het veldleger voorzag, op gelijke wijze als Duitschland werd ook Oosten- rijk-Hongarije verzorgd. Verder kreeg Turkije nog zijn rechtmatig aandeel in de buit, terwijl de graanvoorraden der Dobroedsja voornamelijk ter beschikking van Bulgarije gesteld worden. Opgemerkt mag worden, dat meer dan 90.000 ton van het uitgevoerde graan tot den voorraad van het voormalige „Bureau Brit- taniqué" behoorden en dus reeds door de Engelschen waren betaald. De dit jarige oogst, die tot dusverre een gunstig verloop had, zal, naar het zich laat aanzien, in nog ruimer mate tot de levensmiddelen voorziening van Duitsch land bijdragen. Met het transport is bereids een aanvang gemaakt. De heer F. Versloot onderwijzer aan de Chr. school te Driewegen alhier slaagde gisteren voor het examen Engelsch L. O. De politie hield alhier aan P. S. van Sluiskil, onder verdenking, dat deze zich door een valschelijk met den naam van een land bouwer te Hoek geteekenden wissel bij een bankinstelling geld wist te doen afgeven. Door twee agenten zijn Woensdagnacht aangehouden vier varensgezellen, die door verbreking der luiken zich toegang verschaften tot het ruim van een met fruit voor't buiten land geladen vaartuig, liggende aan den Schut- tershofweg, Aan het in druk verschenen jaarverslag over 1916 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, ontleenen we het volgende De voortdurende oorlogstoestand was vo'or onze haven bij voortduring zeer nadeelig, daar de buiterilandsche vaart geheel gestopt bleef. Zoowel zij, die buiten het loodspersoneel hun bestaan vinden in de werkzaamheden bij het op en afschutten der schepen, als de bootwerkers, waren genoodzaakt een anderen werkkring te zoeken om in hun levensonder houd te voorzien, wat hun, naar valt waar te nemen, over het algemeen ook gelukte. Tegenover de hierboven genoemde on gunstige omstandigheden valt evenwel met genoegen te vermelden, dat de binnenscheep vaart op onze haven niet onaanzienlijk was. Een betiekkelijk groot aantal werklieden was bijna het geheele jaar door werkzaam aan het lossen en laden der hier aan- en uitgevoerde artikelen. Voornamelijk werden aangevoerd brandstoffen en bouwmaterialen, terwijl land bouwproducten werden uitgevoerd. Sedert de lijn der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaat schappij is doorgetrokken tot over de brug over den oostelijken kanaalarm en de waggons kunnen worden gerangeerd op het laadspoor, aangelegd ten noorden van dien kanaalarm, valt daar in toenemende mate bedrijvigheid waar te nemen met het lossen en opladen van goederen voor het achterland bestemd, en blijkt de verwachting, dat de tram ook alhier meerdere bedrijvigheid zoude brengen, be waarheid. Bij de bespreking van de industrieën wordt o. a. gewezen op de vellentrekkerij van de N V. „Zeelandia" waar ongeveer 7 maanden 30 personen werkzaam worden gehouden voor het ontharen der hazen-en konijnenvellen, die de vennootschap in het binnenland kon op- koopen. In deze inrichting, de eenige van dien aard in ons land, werkten een aantal Belgische vluchtelingen, die op de hoogte zijn vau liet vak, terwijl ook jongens en meisjes van hier werden aangenomen om dezen in de werkzaamheden op te leiden. Het aantal vellen dat Nederland kan opleveren is te ge ring om een vol jaar te werken, en de aan voer uit het buitenland voornamelijk worden voor deze inrichtingen in België in gewone tijden groote massa's konijnenvellen uit Australië aangevoerd is thans niet mogelijk. Aan de cokesfabriek te Sluiskil bleven 'de werkzaamheden wegens den oorlog voort durend gestaakt. Er kwamen geruchten ter oore, dat pogingen werden aangewend, om de fabriek, al ware het gedeeltelijk, weer in ex ploitatie te brengen. Die pogingen schijnen geen resultaat te hebben gehad. Gewezen wordt voorts op het feit, dat de tijdsomstandigheden de vlasindustrie in deze omgeving tot bloei brachten, waardoor ook in Ter Neuzen een viertal vlasfabrieken werden opgericht, waarin gemiddeld 25 personen goed loonenden arbeid vinden. Nog twee fabrieken zijn aanbesteed. Naar aanleiding van het exploiteeren op terreinen in den Canisvüetpolder bij Sas van Gent van een vlasfabriek en het oprichten van een groente- en vruchtendrogerij, memo reert het verslag dat de combinatie eerst heeft uitgezien naar een fabrieksterrein in de gemeente Ter Neuzen, waarbij natuurlijk als eisch gold, dat dit gunstig gelegen moest zijn aan water en spoor. De breede dijken ter weerszijden van het kanaal zijn eigendom van den Staat. Wanneer het dus lukt een daar aan grenzend terrein aan te koopen, moet vergunning verkregen worden voor het lossen en laden aan en over het voor het terrein liggend dijksgedeelte. Naar we vernamen werden vanwege de Rijkswaterstaat aan die combinatie voor het verleenen der noodige vergunning eischen gesteld, tot het inrichten van kostbare installaties, die door een fabrieks- inrichting van een eenvoudigen omvang, als hier bedoeld, niet kunnen worden gedragen. Die eischen worden voornamelijk gesteld ter voorkoming van belemmering van het verkeer over den weg op den kanaaldijk. Geruimen tijd waren ook onderhandelingen gaande voor het alhier vestigen ecner werf voor den bouw en het repareeren van ijzeren schepen. Daarvoor was de aandacht gevallen op het terrein, gelegen tusschen den ouden en nieuwen kanaalarm nabij Sluiskil. In ver band met de conventie mét België, gesloten voor de verbeteringswerken van het kanaal van Ter Neuzen naar Gent, heeft de Belgische regeering, die de kosten dier verbetering be taalde, over dat terrein medezeggingschap en kon onder de tegenwoordige omstandigheden daarover niet onderhandeld worden, waarom van dat plan is afgezien. Herijk 1917 maten en gewichten. Ter Neuzen: te Ter Neuzen 21, 2?, 23, 24, 27 en 28 Augustus; te Sluiskil 30 Augustus. Zaamslag: 13 Augustus des n.m., 14 en 15 Augustus des v.m. Hoek: 29 Augustus. Aan twee personen uit Borssele, die, toen ze op stroom een boot drijvende zagen, deze achterna roeiden, mocht liet gelukken, ze op te pikken. Het bleek een vrije groote scheepsboot te zijn, geel geverfd. Er bevonden zich twee riemen en een hoosvat in. Op het vaartuig staat geen naam, alleen het jaartal 1915. Met ingang van 15 Augustus wordt te Veere een op het Rijkstelefoonkantoor te Middelburg aangesloten hulptelefoonkantoor voor het algemeen verkeer geopend. Middelburg. Een merkwaardig voorval is voorgekomen. In pand 228 aan de Rotterdamsche kade bewoond door de familie G. is de tuin gedeel telijk een paar meter naar beneden gezakt. Met zwaren doffen val was het gewelf, waarop het tuintje blijkbaar was aangelegd, ingestort on daarop volgde het plantsoen met veel geritsel en nu ligt alles in de diepte. Vele, voor niet deskundigen, onverklaarbare verschijnselen doen zich voor. Een geheimzinnige dichtgemetselde gang, althans zoo schijnt het en allerlei vreemde dingen vertoonen zich nu. (M. Crt.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oude-TongeO. J. van Rood- selaar te Bergschenhoek te Kleverskerke De 16,000 krijgsgevangenen. Vredespartijen in Engeland. De Roemeensche Oogst. TER NEUZEN, 10 Augustus 1917.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2