i Jinttrevolutionair nieuws- en fldoemmieblad Mvjauvu Dragers van Beginselen. FEUILLETON. OMHOOG! Uit de Pers. Binnenland. Zaterdag 11 Augustus 1917. 15" Jaargang. 1456. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT001J Az. te TER NEUZEN. ADVERTENT1EN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; Het schijnt niet overbodig, om, na afloop van de verschillende gemeenteraadsver kiezingen, eens te herinneren aan liet anti revolutionaire standpunt, gelijk onze partij dat immer heeft ingenomen inzake den band tusschen kiezers en gekozenen. Historisch is drieërlei stelsel te onder scheiden. Ten eerste het stelsel van „de mannen van vertrouwen" Wat verstaat men hieronder Niet anders, dan dat men bij de keuze van zijn candidaten alleen hierop let, op deze zijn, „honorabele", „notabele" menschen, lieden, die de algemeene achting genieten, een onaf hankelijke posilie innemen en van wie men vertrouwt, dat zij ongeveer dezelfde richting zijn toegedaan, als de kiezer zelf. Thorbecke heeft dit stelsel aldus geken schetst zonder eenigen band met dc kiezers". Ten tweede het stelsel, waarbij de te ver kiezen personen moeten zijn dragers van beginselen". Men voelt, hoe hier in het systeem het ver schil schuilt. Gewis kunnen ook bij het eerst genoemde stelsel dragers van beginselen voor komen doch zij worden niet als zoodanig verkozen. In het stelsel van dragers van beginselen staat het beginsel eeniglijk en alleen voorop. Te ontkennen valt niet, dat óók op het terrein der gemeentelijke huishouding hoe langs hoe meer, het politiek beginsel gaat meespreken en zijn invloed laat gelden. Zoo dient dan ook iiij dc verkiezing van 'leden voor den gemeenteraad gelet te worden op de politieke gezindheid, of liever het politiek be ginsel van den candidaat. Ons christelijk volksdeel heeft ook in den Raad zijn vertegenwoordigers noodig, om als tolk vaii dit beginsel, en in de toepassing van dit beginsel Vp de practische vraagstukken, op te treden. Daarom hebben wij noodig dragers van beginselen, En dat maar niet in dien alge- meenen zin, waarbij men stemt op het ver moeden van geestverwantschap, maar in de bijzondere beteekenis, dat dergelijke personen in hetzelfde politiek verband meeleven, hun instemming betuigen met het beginselprogram, en liefst ook het gemeenteprogram der partij onderschrijven. Een derde stelsel is dat, 't welk kortelijk kan worden aangeduid met den term „mandat imperatief'dat is te zeggen dwangbevel. Volgens dit systeem is de gekozene een „lasthebber van het volk". Hij heeft er dus, in uiterste consequentie genomen, geen eigen De vensterluiken werden aangezet, opdat de frissche lucht niet alle toegang zou ontzegd zijn. Laag werd de vlam der lamp gedraaid; naar de zijde van de zieke werd nog be schermend een transparant gehangen, opdat de zwakke oogen geen letsel zouden ouder vinden. In het zijvertrek toefden de twee jongens, in zorgelijke spanning maar het mocht in het ziekenvertrek niet te vol worden. Boven, op haar zolderkamertje, snikte de jongste, van het gezin, de kleine Truida, haar onmetelijk verdriet uit, dat haar den slaap uit de oogjes drong, beluisterend elk gebeuren omlaag. „Zou de trein al aan wezen vroeg Randers, met ingehouden stem. ,,'k Heb 'm nog niet gehoord, vader, maar 't zal niet lang meer duren", klonk gedempt Lena's antwoord. „Daar heb je 'm juist", fluisterde Marie. „Ze zullen er nu gauw zijn. Weer bewoog moeder het hoofd. overtuiging op na te houden. Deze heeft alleen in zooverre waarde en is slechts tot op deze hoogte verdienstelijk, dat de gekozene met des te meer klem en gloed de meening, den wil van het lastgevende volk tot uiting kan doen komen. Maar de quintessence der zaak is toch feitelijk hierin gelegen, dat de gekozene orgaan is van het souvereine volk, dat hem beveelt. Het eerste stelsel hoort thuis in den libe raal-conservatieven hoek. Het derde is dat van de sociaal-democraten en van die liberalen, die in het socialistisch zog meevaren. Het tweede is het anti-revolutionaire. Naar dit stelsel is er geen sprake van, dat een gekozene geen enkelen band zou behoeven te erkennen tusschen hem en zijn kiezers. En evenmin sluit het in, dat de gekozene slechts een spreekbuis zou zijn, waardoor „het volk" zijn bevelen laat hooren. Het handhaaft wel ter dege, dat er een band bestaat tusschen kiezers en gekozenen, maar het verklaart, dat deze behoort te zijn een zedelijke band, en verwerpt mits dien ten stelligste de idee van het mandat imperatief. Toegepast op onzeactieinzakegemeenteraads- verkiezingen vloeit daaruit voort: Ten eerste, dat in de gemeente een organi satie onzer partij behoort te zijn. Onzer partij, en niet van een bepaalde nuanceering in de partjj. Ten tweede, dat dit de Algemeene politieke beginselen worden afgeleid en vastgesteld een program voor gemeenteraads verkiezingen. Ten derde, dat met een club, zelf niet van- geestverwante kiezers, nóch rechtstreeks, nóch middellijk, de candidaten aanwijst, maar dat deze aanwijzing geschiedt daar de officieele organisatie der partij. Elke andere wijze van doen is scheurmakerij. Ten vierde dat de 'candidaat iemand zij die geacht kan worden te zijn, een drager van ons beginsel, die desnoods schriftelijk van zijn instemming met ons program blijk geeft. En wat wordt nu vaak in de practijk gezien Wat het eerste punt aangaatdeorganisatie onzer partij is verre van volledig. Velen blijven buiten staan, oefenen derhalve op de candidaat stelling geenerlei invloed, maar des te meer, vaak afbrekende kritiek uit. Wat het tweede,punt aanbelangt: van een wèlgeschreven gemeenteraads program is me nigeen in ons midden o, zoo bang. Er heerscht op dit terrein zooveel misverstand en conservatisme. Misverstand waar men in de meening verkeert, dat het opstellen van een gemeenteprogram tot de onmogelijkheden be hoort en feitelijk voeren zou tot het stelsel van mandat- imperatief. En conservatisme, dat afkeerig is van elk georganiseerd optreden Dadelijk was Marie aan de sponde. Zacht koosde haar hand die van de dierbare. Haar gestreel deed de zieke de oogen opslaan die oogen, nog immer zoo zacht, zoo vol uit drukking. „Zijn ze... er al klonk hortend de zwakke stem. „Ze zullen dadelijk wel komen, moe; de trein is al aan". Ze knikte, zooveel het vermocht, als in stemmend antwoord en sloot weder de moede oogen. „Nog even innemen, moeder Vader richtte haar teeder op; Marie vulde een lepel van den drank, door den dokter voorgeschreven en lijdzaam slikte ze, schoon ze wel wist, dat het haar geen heul meer zou brengen. De inspanning purperde haar gelaatbe hoedzaam legde vader haar neer. Haar borst bewoog snelhaar ademen was kort en hijgend. Zóó lag ze, toen de deur werd geopend, zachtkens, voorzichtig, schier onhoorbaar. Eerst trad Betje binnen Karei volgde haar onmiddellijk. Fluisterend werden groeten gewisseld ge ïnformeerd naar den toestand op het oogen- blik. Dan ontdeden beiden zich van hun reis er) precies uitstippen van ons beginsel opliet gebied der practische politiek dat elke stap op sociaal terrein aanziet voor een gaan in de richting der sociaal-democratie. Wat voorts het derde punt betreft, moet opgemerkt, dat nog dikwijls allerlei clubjes en kringetjes met candidaten aankomen zoo doende de eigen partij verzwakken en onze beginselen schaden. Ook in onze omgeving hebben we de droeve uitwerking van dit particulier politiek liefhebberen weer moeten ervaren. En eindelijk, ten opzichte van het vierde punt, dat de keur van het beginsel niet altijd nog wordt toegepast; dat nog veel te vaak onder ons de gedachte leeft aan de „mannen van vertrouwen". In de kiesvereeniging èn daarbuiten. In de kiesvereeniging wordt ook nog wel eens iemand aangewezen, die, nu ja, niet liberaal, niet socialistisch is, maar van wie toch ook niet steeds in gemoede kan worden verklaard, dat hij positief wèl, en goed onderlegd anti revolutionair is. En buiten de kiesvereeniging, wat een ver warring vaak. Kerkje spelen, letten op per soonlijke vroomheid, is schering en inslag. Persoonlijke sympathie of antipathie geven nog al te vaak den doorslag. Veiligst gaan we, wanneer wij ons laten leiden door ons beginsel, en daardoor alleen. Drie factoren. „De Zeeuw" schrijft! Een modern Luthersch predikant, ds. Schade v. Westrum schreef dezer dagen in een vrij zinnig tijdschrift „Tcekenen des Tijds" over „hernieuwde belangstelling in den godsdienst". Ilij schrijft die toe aan drie oorzaken de te leurstelling der openbare schoolde tegenvaller der moderne cultuur; de mislukking der mo derne wetenschap. Desillusie brachten de moderne school, de moderne cultuur en de moderne schoolvan daar weer een vragen naar de oude religie. Eenzijdig verstandelijke ontwikkeling heeft niet den uitslag gehad dien men er van ver wachtte. De enorme ontwikkeling der men- scheijke cultuur, d. w. z. van liet monsche- 1 ijk kennen en kunnen de techniek, evenmin. En nog het minst de wetenschap, die toch niet meer kan doen, zegt deze moderne auteur, dan de feiten onderzoeken en rangschikken, doch ze verklaren niet. Gevolg hiervan is geweesttoen de school tegenviel, moedere waardeering van den gods dienst toen de techniek den heiltoestand niet bracht pessimisme en onvoldaanheid, die toilet en zetten zich in de nabijheid van de ziekensponde. Er werd bijna geen woord meer gewisseld na de eerste begroeting; eens deels, omdat men de zwakke niet wilde hinderen ander deels, omdat hier elke nadere verklaring en uiteenzetting wel overbodig was. Betje, als ervaren verpleegster, verschikte nog een en ander aan dekens en peluw, zonder dat Marie of Lena er zich aan stoolten. Ze wisten immers, dat alleen liefde voor moeder de drijfveer van haar zusters handelen was. Opmerkelijk rustig ging de avond voorbij de zieke bleef in tamelijk rustigen sluimer, naar het scheen. Betje vermoedde evenwel, dat moeder door uitputting en verzwakking bewusteloos lag. Voor Karei waren deze kruipende avonduren een pijniging. Zou moeder nog uit dezen toestand ont waken Zou hij haar stem nog eenmaal hooren, haar oogopslag zien Zou ze hem nog toespreken? Of zou die mond voor immer gesloten blijven, als dat oog En terwijl hij in langzame marteling af wachtte, en verlangde naar haar ontwaken, duchtte hij het in gelijke mate. Hoe zou hij voor haar verschijnen Moest de blos der schaamte zijn kaken niet verven, waar hij op zettelijk de twee laatste jaren het ouderlijk uitdreven naar den godsdiensttoen de weten schap faalde, een ontwaking van den ouden dorst naar diepere kennis en dieper inzicht. De metafysische vragen vragen naar het bovenzinnelijke, het bovennatuurlijke worden weer aan de orde gesteld. Het moge waar zijn. Toch zal het zoekende hart geen rust vinden in het vage begrip van godsdienstmaar allen in God ,naar Augustinus zeer juiste woord totdat het ruste vindt in U! DE NEDERL. TERRITORIALE WATEREN. Het lid van de Tweede Kamer de heer Van der Voort van Zijp, heeft gelijk is gemeld, op 2 dezer drie vragen betreffende de bewaking van en het toezicht in de Nedorlandsche ter ritoriale wateren door marinevaartuigen inge zonden. De minister van marine, do heer Rambonnet, heeft daarop het volgende geantwoord Het was den marine-autoriteiten niet bekend, dat in den nacht van 15 op 1(J Juli j 1. een convooi Duiisehe schepen een der Ilollandsche havens zoude verlaten om koers te zetten naar het Noorden. Vermits de alomtegenwoordigheid van de zeemacht in de Nederlandsche territoriale wateren met de voorhanden zijnde middelen is uitgesloten, werd bij het vaststellen van de dienstregeling voornamelijk rekening gehouden met gebeurlijkheden, welke uit de militaire operation der oorlogvoerende strijdmachten zouden kunnen voortvloeien. Daartoe behoorde niet een aanval van een Britsch smaldeel op Duitsche ongewapende koopvaarders binnen ons rechtsgebied. De minister acht het niet in 's lands belang, mededeelingen te doen omtrent de maatregelen, welke genomen zijn 0111 handelsschepen zooveel mogelijk te vrij waren tegen aanvallen in de Nederlandsche territoriale wateren. Bij den aanval van een Engelsche onder zeeboot op twee schepen in den namiddag van 27 Juli j.l. nabij de Texelsche kust waren ter hoogte van de Noordergronden geen schepen of booten meer buitengaats zij moesten der halve van het Nieuwediep komen. Waren zij kruisende op de kust geweest bezuiden de IJaaksgronden, dan zouden zij niet eerder ter plaatse hebben kunnen zijn. Vermits in de inkleeding van de betrekke lijke vraag twijfel gelezen wordt omtrent de uitoefening van den bewakingsdienst der zee macht, zij aangeteekend, dat naar de meening van den minister de marine geen enkele blaam kan treffen en dat de aanwending van de huis had gemeden, en in jacht naar vermaken zelf haar laatsto brieven onbeantwoord had gelaten Moest hem straks niet een schuld belijdenis over de lippen komen En zou het dan zulk eene zijn als moeder welgevallig kon zijn Gewis, als hij in oprechtheid zou spreken maar dat zou hij juist niet vermogen. Hij was zijn beloften ontrouw geworden niet nu pas, maar reeds jarentoch, hij gevoelde het, zou thans die belofte hem herinnerd worden en het gebroken woord zou thans het zwaarste worden, indien niet tegelijkertijd opreciit berouw van zijn schuldbewustzijn en boetvaardigheid blijk zou geven. Hoe klaar herinnerde hij zich nu dien morgen, toen hij de eerste maal naar Oom Van Dalem ter kennismaking was gereisd lioe hij mèt moeder had meegebeden McegebedenHet bidden was hem thans vreemd geworden. Zelfs den vorm nam hij niet meer in acht. Zijn ömkecr was radicaal geweest. Maar toen.... Tegen moeder aange leund, had hij ingestemd in haar teerc fluiste ring. En later had hij zich voorgenomen moeders raad te volgenzijn weg te gaan met God. Hoe was zijn weg gansch anders gekeerd (Wordt vervolgd.) Aj V Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. i nAMMPiuiPMTCM CM A IWCDTCMTIE 3 NI TC kC/nPfiPN Ril I1PN IHTfiPVPP DOOR ZELAND1A. I^Jadrul^jAerbodenJ

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1