Buitenland. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. In verband met het feit, dat de prijzen van voederbieten, koolrapen, e. d., ten gevolge van aankoopen door speculanten, die voor deze producten in verkoop buitensporige bedragen besteden, worden opgejaagd, worden maatre gelen overwogen om dit tegen te gaan. Evenals zulks reeds is bekend gemaakt met betreking tot stroo, zullen de te nemen maat regelen ook hier waarschijnlijk bestaan in het vaststellen van maximumprijzen. Daar bij deze maximumprijsregeling geen rekening zal worden gehouden met gesloten voorkoopcontracten, wordt belanghebbenden aangeraden zich van het opkoopen van deze producten te onthouden. (Stct.) VROEGE AARDAPPELEN. Thans is bepaald, dat de groote aardappelen aan de veilingen 5 cent per K.G. moeten op brengen, de poters (drielingen) 3 cent. Daalt de prijs daar beneden dan mag de partij overzee overgeveild worden. UITWISSELING VAN KRIJGSGE VANGENEN. Reuter seint uit Louden Lord Newton heeft na de voorbereidende maatregelen van de overeenkomst met Duitsch- laud nopens de uitwisseling van gevangenen te hebben blootgelegd, de diepeerkentelijkheid van Britanje aan de Nederlandsche regeering betuigd voor haar groote menschlievende dien sten om aan gevangenen gastvrijheid aan te bieden. Groote dankbaarheid komt ook toe aan den Nederlandschen minister (van buitenlaudsche zaken), die de beraadslagingen in de ietwat delicate omstandigheden met tact en bekwaam heid leidde. Newton zei nog, dat er feitelijk geen klacht was geuit over de behandeling van Britsche gevangenen. DE DUITSCHE REGEERING ERKENT DE STOOMTRAWLER „KONINGIN EMMA" ONRECHTMATIG TE HEBBEN OPGE BRACHT. SCHADEVERGOEDING ZAL VOLGEN. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deeld mede Den 3e Mei jl. werd de Nederlandsche stoomtrawler „Koningin Emma" Sch. 417 aan gehouden door den onder Duitschen prijsbe- manning naar Einden varenden Nederlandschen stoomtrauwler „Emma" IJM. 177. Van de „Emma" ging een Duitsche matroos als prijs- bemanning op de „Koningin" Emma over,(ten einde het schip naar een Duitsche haven te brengen. Tengevolge van verkeerde navigatie kwam de „Koningin Emma" echter binnen Nederlandsch gebied en geraakte nabij Ter schelling aan den grond. Door de binnenkomst binnen het Neder landsche rechtgebied werd deze Nederlandsche stoomtrawler vrij, terwijl deals prijsbemanning fungeerende matroos werd geïnterneerd. De Regeering heeft bovendien bij de Duitsche Regeering geprotesteerd tegen de onrechtma tige wijze, waarop hier het prijsrecht was uitgeoefend, aangezien het recht van aanhou ding en opbrenging uitsluitend aan oorlogs vaartuigen en niet aan een schip onder prijs bemanning toekomt. In antwoord heeft de Duitsche Regeering erkend, dat de opbrenging der „Koningin Emma" onrechtmatig was geschied. Zij heeft over deze fout van hare zeestrijdkrachten haar oprecht leedwezen betuigd en zich bereid verklaard de ten gevolga der aanhouding en stranding der „Koningin Emma", geleden schade te vergoeden. De Duitsche Regeering heeft daarbij de verzekering gegeven, datjalle noodige maatregelen zijn genomen, teneinde een herhaling van zoodanig voorval te voor komen. DE OORLOG. Westelijk front. LONDEN, 31 Juli, (Reuter.) Officieel: In verbinding met de Franschen op den linker vleugel hebben wij vanochtend om half vier over een breed front benoorden de Ley een aanval gedaan. De bondgenooten namen de eerste doelpunten aan het heele aanvalsfront en volgens de berichten maken ze op alle punten bevredigenden voortgang. Aanzienlijke aantallen vijanden zijn al gevangenen gemaakt. BERLIJN, 31 Juli. (Wolff.) officieel avond- bericht De heden op een 25 K.M.breed front aan weerszijden van Yperen losgekomen eerste stormloop van het Engelsche leger is afgeslagen. Na wisselvallige verbitterde gevechten van grooten omvang heeft de met overmachtige strijdkrachten in diepe gelederen aanvallende vijand zich met het bezit van trechterstellingen in onze afweerzone moeten vergenoegen. Aan de Chemin des Dames heeft een krach tige aanval ons in het bezit gesteld van een belangrijke hoogtestelling bjj Cerny. Wjj hebben daar meer dan 1500 gevangenen gemaakt. LONDEN, 31 Juli. (Reuter.) Reuters bericht gever bij het Britsche leger in Frankrijk seint Vanochtend om tien uur was een geheel Britsch leger over een gemiddelde diepte van 1000 M. opgeschoten. Zoowel de Engelschen als Franschen zijn op verscheidene plaatsen de IJzer overgestoken. De Engelsche aanval. (Van D u i t s c h e z ij d e.) BERLIJN, 1 August. (Wolff) Officieel: De groote slag in Vlaanderen, een der ge weldigste van het heden ten einde loopende derde oorlogsjaar, is begonnen. Met strijdmas- sa's. gelijk tot dusver nergens zijn ingezet, ook niet door Broessilof in het Oosten, vielen de Engelschen met hen de Franschen, gister op het 25 K.M. breede front tusschen Noord- schoote en Warneton aan. Hun doel was zeer verstrekkendzij wilden een vernietigenden slag toebrengen aan de duikboot-pest, die van de Vlaamsche kust uit Engeland's heerschappij ter zee ondermijnt. Zeer sterke aanvalsgolven in gesloten gele deren volgden elkaar op. Tal van gepantserde auto's en ruiterij-troepen grepen in. Met ge weldige kracht drong de vijand na den veer- tiendaagschen geschutstrijd, die gisteren bij het aanbreken van den dag tot roffelvuur was aangezwollen, onze afweerzone binnen. Hij liep in eenige vakken onze in trechterstellingen liggende linie onder den voet en won op eenige punten tijdelijk aanmerkelijk terrein. In onstuimige tegenaanvallen wierpen onze reserves zich tegen den vijand in het vuur en drongen hem in een den geheelen dag voortdurenden strijd van man tegen man uit onze afweerzone of in het voorste trechterveld terug. Ten N. en ten N. O. van Yperen bleef de vijand zich echter in een diep trechterveld handhaven en konden wij Bixschoote niet houden. Nieuwe aanvallen die des avonds op een breed front loskwamen leverden den vijand geen verdere voordeelen op. Zij mislukten vóór onze nieuwgevormde gevech'tlinies. Onze troepen maken melding van zware verliezen des vijands die geen offers inziet. Op den Westelijken oever van de Maas hebben dappere bataljons uit Baden de onlangs aan den vijand verloren stelling aan weers zijden van den weg Malancourt—Esnes her nomen. Op een front van meer dan 2 K.M. breedte en 700 M. diepte zijn de Franschen daar teruggeworpen. Meer dan 500 gevangenen zijn ingeleverd. Wat het plan was. De oorlogscorrespondent van het „Berliner Tabeblatt" bij de legergroep E i c h h o r n te Dunaburg meldt, dat uit het den Duitschers rijkelijk in handen gevallen kaartenmatriaal en de dagorders der Russen blijkt, dat het in het plan der la:.tsten dag om door eengelijk- tijdigen aanval bij Jacobstadt, Dunaburg 'en Smorgon Eichhorn's front op drie plaatsen te doorbreken en na een gelukte doorbraak sectorsgewijze, naar het noorden en zuiden op te rollen. Daartoe waren over een front van 15 K.M. zee aanvalsdivisies opgesteld. Deze waren in drie stelsels van zgn. honinggraat- ondergebracht. De Franschen hebben dte het eerst bij Verdun aangelegd. Divisies cavalerie stonden klaar om als de infanterie haar werk zou hebben gedaan toe te stooten. Links en rechts van den spoorweg Dunaburg—Wilna in het centrum van den aanvalssector stond het eerste legerkorps en in het midden daarvan het zgn. doodenbataljon. Zouden de Russen hun doel hebben bereikt, dan ware hun front daar tot op de helft ver kort en zouden de Duitschers een terrein van 8 tot 12 K.M. diepte en 15 K.M. lengte ver loren hebben. Ook in de aanvalsvoorbereiding van de Russen was het Fransche model kenbaar. Zware mijnwerpers en 500 stukken geschut slingerden 48 uur lang een vernietigend vuur op de voorste stelling der Duitschers. Vier tot vijf maal stormden de troepen van generaal Danilof met hun officieren aan het hoofd er bezuiden Dunaburg op los zonder dat opvoe ring van bijzondere reserves voorde Duitschers noodig was. De Russen trachtten de plaatsen, waar ze in de stelling waren doorgebroken, onmiddellijk naar Fransch voorschrift naar' achteren af te sluiten. De Duitschers telden in 't geheel 20,000 dooden en gewonden op het slagveld. Het antwoord van Ribot op de onthulling van den rijkskanselier. PARIJS, 31 Juli. (Havas.) In de Kamer heeft Ribot heden naar aanleiding van de vraag van den Duitschen rijkskanselier of hij in de geheime kamerzitting van 1 Juni geen mededeeling heeft gedaan van een geheim verdrag, kort voor de Russische ontwenteling gesloten en waarbij de tsaar zich verbond Frankrijk's aanspraken op Duitsche gebieden aan den linkeroever van den Rijn te steunen, verklaard,: Er zijn grove onnau wkeurigheden en een werkelijke leugen in de voorstelling van den rijkskanselier, met name ten aanzien van de rol, die hij aan Poincaré toesfchrijft als zou deze buiten Briant om bevel hebben gegeven een verdrag te teekenen. Douwergue heeft, na een onderhoud met den tsaar, van Briant machtiging ontvangen om akte nemen van de beloften van den tsaar om onze aan spraken op Elzas Lotharingen, dat ons met geweld is ontnomen te steunen en ons vrij te laten waarborgen te verlangen tegen een nieuwen aanval, niet door inlijving bij Frankrijk van gebieden aan den linker oever van den Rijn maar door van deze gebieden een auto nomen staat te maken, die ons, evenals België, zou beschermen tegen een inval van over den Rijn. Wij willen .geen geweldadige inlijving, wij willen alleen terug hebben wat ons toebehoort. Wat wil de rijkskanselier? Hij tracht de voorwaarden, waarop hij vrede wil sluiten, te verbloemen en bovenal.de aandacht af te leiden van de vreeslijke verantwoordelijkheden die op het geweten van den keizer en zijn raads lieden rust. De conferentie te Stockholm. Op voorstel van de Russische afvaardiging en na overleg met den uitvoerenden raad der Engelsche arbeiderspartij, heeft het comité van alle Engelsche socialisten en arbeiders groepen besloten: le op een lOen Aug., den dag na de vergadering der ententesocialisten een congres bijeen te roepen, waar de ge noemde uitvoerende raad zal voorstellen de vroegere motie-Torne tegen deelneming aan de conferentie te Stockholm te herroepen ten gunste van deelneming te besluiten en afge vaardigden te kiezen 2e indien in dezen zin wort besloten de afgevaardiging den 15en Aug. te laten vertrekken 3e. voor te stellen de conferentie te Stockholm tot 23 Aug. te verdagen. De deelneming van de Engelsche arbeiders kan hierdoor als verzekerd worden beschouwd. Het secretariaat van de conferentie heeft ook een telegram van Samuel Gom pers ont vangen, waarin hij als voorzitter van den Amerikaanschen arbeidsbond nadere inlichtin gen over de conferentie vraagt, hetgeen het vermoeden wettigt dat ook afgevaardigdigden der Amerikaausche vakvereenigingen naar Stockholm zullen komen. Weest zuinig De Fransche m i u i s t e_r van oorlog heeft zooeven een gedrukte aanmaning rond gestuurd, die in de batterijstellingen moet worden opgehangen. Ze begint met den zin „Kijk, alvorens een noodeloos schot te lossen naar deze lijst." Daaronder staan alle prijzen van een kanonschot vermeld, van het bescheiden 75 m.M.-kaliber tot de laatste monsters. En het „tarief" gaat van 60 tot 6,300 frank. (N. R. C.) TER NEUZEN, 3 Augustus 1917. De Gem. H. B. S. In een schrijven van den Minister van Bin nenlandsche Zaken waarin deze veel billijker voorwaarden stelde voor het overnemen der H. B. S., zal het volgens Z.Exc. ook nog van omstandigheden afhangen, of na 't inrichten, der school als 5-jarige H. B. S. nog een M. U. L. O. school in deze gemeente zal noodig zijn. Thans kunnen de eventueele kosten daarvoor niet bij de berekening voor de over name der H. B. S. in aanmerking komen. Do Minister heeft zijn subsidieaanvraag met f2000 verminderd en ook laten vervallen de rente voor het uitbreidingskapitaal. Met algemeene stemmen besloot de Raad op het voorstel van den Minister in te gaan. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen voor de Engelsche taal l.o. is geslaagd mej J. J. Bol onderwijzeres aan de Chr. School te Ter Neuzen. Van de 37 candidaten slaagden er 29 dien dag. Een merkwaardige ervaring, had een in gezetene uit onze stad, die Woensdagochtend per provinciale boot uit Ter Neuzen kwam om te Middelburg te elf uur in te schrijven voor een aanbesteding. Doordat een viertal Rijnschepen den invaart van do haven belem merde, had de boot een half uur vertraging, en was de trein bij aankomst weg. En de tram reed niet. De bedoelde persoon had echter het geluk dat hij juist bij de Keersluis een militaire auto zag aankomen, waarop een Dnitsclie vliegmachine werd vervoerd. Van een oogenbhk godwongen stoppen van de auto maaktede persoon gebruik om den begeleidenden officier zijn toestand kenbaar te maken met 't gevolg dat hij onder de vliegmachine mocht plaats nemen, cn nog juist bijtijds in Middel burg arriveerde. Geslaagd voor de acte Fransch L. O. de heer D J. Galle te Zaamslag. Axel. Dinsdag vergaderde alhier den ge meenteraad. waarbij alle leden tegenwoordig waren. Ingekomen was een adres van het bestuur der afdeeling Axel van de vereeniging „Patri monium", waarin wordt verzocht adhaesie te betuigen aan een door die vereeniging tot den Minister van Landbouw gericht verzoek, om wegens de ophooping van bewerkt vlas in de magazijnen, waardoor stagnatie zoude ontstaan in de bewerking van vlas, wat werkeloosheid zou tengevolge hebben, uitvoer van dat product toe te staan. De gevraagde adhaesie zal verleend worden. Door B. en W. wordt overgelegd de rekening der gemeentegasfabriek over 1916. De ont vangsten hebben bedragen f 19,525,de uit gaven f 58,797,9772, het nadeelig slot bedraagt alzoo f 9272,97'/a- Deze rekening wordt gesteld in handen eener commissie van onderzoek. Ook was ingekomen een adres van de ver eeniging tot Ziekenverzorging in Ter Neuzen, die daarin te kennen geeft dat zij overtuigd is, dat het bij haar in be heer zijnde ziekenhuis van zeer groot nut is, niet alleen voor Ter Neuzen, maar ook voor de bevolking van de gemeente Axel, en voor de geheele omgeving dat dit nut ook wel blijken kan, uit de om standigheid, dat de inrichting in betrekkelijk korten tijd aanzienlijk moest worden uit gebreid dat voortdurend geijverd wordt, om ver beteringen aan te brengen, waaronder mag vermeld worden de aanschaffing in den laatsten tijd van een aantal instrumenten voor de be handeling van operatieve gevallen dat de uitgaven voor het ziekenhuis, vooral in dezen duren tijd, groot zijn, en vermeer dering van inkomsten hoog noodig is redenen waarom zij zich tot den raad wendt met beleefd verzoek, de ,aarlijksche bijdrag.e door de gemeente Axel verstrekt, te willen veihoogen, als blijk van waardeering voor den arbeid door de vereeniging verricht, ook in het belang van, de gemeentenaren van Axel zal bij de begrooting 1918 behandeld worden. «Van het bestuur van de Z.-Vl. Tramwegm. is ingekomen Sen adres, waarin wordt mede deeling gedaan van het voornemen om over te gaan tot den bouw van 10 arbeiders woningen voor haar personeel, op een terrein ten Oosten van het emplacement aan de Drie Schouwen. Door een toegangsweg ten Oosten en ten Zuiden van het emplacement zal dat bouwterrein worden verbonden met den open baren weg. De maatschappij verzoekt, wijl dit terrein niet aan eene openbare straat is gelegen of voor openbare straat is aangewezen, dit terrein alsnog als zoodanig te willen aanwijzen en eene rooilijn vast te stellen en voor zooveel noodig vergunning te willen geven tot aanleg van een zoodanige straat, wordt aangehouden voor onderzoek. Door de synode der Ned. Herv. kerk is aan de gemeente Retranchement een bijdrage toegezegd van f 4200 in den bouw eener nieuwe pastorie. Aan het reddingstation Cadzand zijn vuur pijlen toegezonden tot het geven van seinen aan in nood verkeerende schepen zij zijn gelijk aan die, welke van rijkswege van de lichttoren worden gegeven. Middelburg. Wegens het zéér ongunstige weder en in verband daarmede ongeschikt terrein is het Concours Ilippique dat Woensdag en Donderdag zou plaats hebben vervallen. Het zal gehouden worden op 15 en 16 Augustus a.s. met hetzelfde programma en nieuwe inschrijving. Vlissingen. Woensdagmorgen is de dreigende staking op de electrische tram Middelburg Vlissingen uitgebroken. Ongeveer te zes uur heeft er nog één tram gereden, bestuurd door den onderdirecteur en met een controleur als conducteur. Deze tram heeft de werklieden van „De Schelde" uit Middelburg overgebracht. Maar daarna zijn ook die wagens in de remise gebracht, en stond het verkeer stil. De electrische centrale werkt echter door met het gewone personeel. De levering van electrisch licht en electrischen stroom voor de bedrijven blijft dus voortgaan. Door het personeel wordt gevraagd een loonsverhooging van 3 gulden per week voor het geheele personeel, doorbetaling van den duurtetoeslag van 10 gulden per 6 weken, dien men nu sedert eenigen tjjd heeft, vast legging van verdere arbeidsvoorwaarden. Deze eischen heeft de directie niet inge willigd. Wel heeft zij zich bereid verklaart tot een verhooging van den duurtetoeslag. Verder is daarover niets openbaar gemaakt. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor St. Annaland J. G. Woel- derink te Mijdrechtvoor Gouderak G. II. Poth te Leerbroek. Geref. Kerken. Tweetal te Tholen F. J. van den Ende te Westkapcllo en K. Veen te Meliskerke. Beroepen te Witmarsum J. Voerman te Warns. Bedankt voor Den Ham (Dr.): A. J. de Boer tx: Garrelsweervoor OldehoveII. Ubbens te Enumatil. Modus Vivendi. De synode der Ned. Herv. Kerk besloot met 10 tegen 9 stemmen den Modus Vivendi niet verder in behandeling te nemen. Voor dit besluit adviseerden Prof. Slotemaker de Bruine en de secretaris en stemden de leden Steenbeek, Dr. van der Beke Callenfels, Prins, Van Druten, Landsman. De Groot, Zoete, Hannema, De Haan en Dr. Weyland. Er tegen adviseerde Prof. Knappert en stemden de leden Tatnmens, Mr. Huber, Dr. Deeleman, Dr. Visser, Gordon, Spandaw, Pi- card, Van Mork, Cremer en Pijper. Een „oude s c h r ij v e r". Ds. J. W. Gunst verhaalt in de „Rijnl. Kerkbode". In een Geref. Kerk moest een predikatie gelezen worden. De ouderling verscheen voor den lessenaar, met den ouden schrijver Beu- keiman onder den arm. Het volk zag het al men zou een goeden avond hebben. Ze kenden den ouden leeren band wel. Nu isBeukelman inderdaad een gezonde en flinke prediker. Werd hij mpi' beter verstaan! Doch welke streek haalde de oolijke ouder ling uit? Tusschen de bladen van het dikke bock had hij een preekje gelegd van den predikant, die op die plaats in het ambt stond, en door velen zonder reden! ge wantrouwd werd, ik mag wel zeggen veracht. De ouderling las de preek van den eigen dominéé der gemeente. Het was een leerrede over de offerande van Abraham. Na afloop van den dienst klonk het uit den mond van hen, die hun dienaar in ziju pree-

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2