Landbouwberichten. GemeugdNieuws. Laatste Berichten. Burgerlyke Sta 11 d. Hoogwatergetij te Terneuzeii. Advertentie n. Groenten- en Frnitveilings- Vereeniging Openbare- Verkooping. Maandag 6 Augustus 1917, 6 H A. Haver, 41/= Aardappels, Yoorloopig Bericht. een Woonhuis, Stallen, Erf en Tuin Van de Europeanen behoorden 47,057 tot de protestantsche en 32,62.4 tot de r.-kath. kerk. Voor de inlanders waren die cijfers resp. 697,129 en 51,951 als volgt verdeeld: Java 37,398 protest., van wie 9659 (w.o. 4960 militairen) deel uitmaakten van de Inlandsche christengemeenten, aangesloten bij de Ind. Prot. kerk en 27,794 van de Prot. Zendingsgemeenten, benevens 2162 r.-kath., van wie 693 behoorden lot de statiën van Europeanen en 1469 tot de statian van Inl. christendom. Buitenbezittingen 659,278 protestanten, van wie 348,006 (w.o. 2256 militairen) behoorden tot de Zendingsgemecntcn. Veulenkeuring. Door de „Vereeniging van Zeeuwsche fokkers van het zware Trekpaard" werd op het terrein van het concours-hippique, even buiten de gemeente Axel een veulenkeuring gehouden, waaraan alleen leden der vereeniging konden deelnemen. Er waren prachtige dieren aan gevoerd. Hoewel het aantal inzenders niet bijzonder groot was, kon men toch bemerken, dat zij het beste fokmateriaal hadden mede gebracht. Ingezonden waren totaal 48 veulens, 27 zoons en 21 dochters. Van de 27 hengstveulens bekwam don eersten prijs „Hasan", zoon van Mon Revede Roeulx en Cambrine 40 B, eigenaar de heer Joh. de Feijter te Zaamslag. Verder be kwamen in deze klasse prijzen de heeren H. P, Puylaert te ZuiddorpeTh. Roegiers te Westdorpe G. A. Goethals te Ter Neuzen Fr. de Munck te Zuiddorpe; Joh. Scheele te Boschkapelle en J. de Putter te Axel. In de klasse merrie-veulen verwierf den eersten prijs de heer II. 1'. Puylaert te Zuid dorpe met „Annie" van Monaco B 132 en Lizette A 560. Verder werden prijzen toege kend aan de heeren F. Dekker Pz. te Axel E. P. Stoel te Stoppeldijk B. L. IJsebaert te Axel (2 prijzen), Th. Roegiers te Westdorpe Kr. van Hoeve te Zaamslag en Fr. Dekker Pz. te Axel. Stand landbouwgewassen op 21 Juli 1917. (Tusschen haakjes stand 1916). Tarwe 60,6 (63,4), rogge 64,4 (63,5), winter- gerst 64,7 (57,6), haver 61,3(70,7), zomergerst 64,7 (63,5), boekweit 68,3, kanariezaad 53 (62,5), blauwmaanzaad 60,9 (61,2), karwij 59,8 (67,8), koolzaad 52 (72,9), mosterdzaad 60,8 (70), vlas 53,8 (67,8), paardeboonen, enz. 58,1 (71,4), erwten 70,6 (63,7), bruine boonen 74 (49,8), aardappelen 79,4 (61,2), suikerbieten 73,6 (58,9) cichorei 67,8 (62,2), uien 60,3 (61,5), klavers 54,6 (72,2), weiland 46,7 (71,6), gras hooi 42,3 (86,8). Ter juiste beoordeeling van deze cijfers zij opgemerkt, dat, naar de ervaring heeft geleerd, een gemiddelde oogst in dit stelsel kan worden aangegeven door het cijfer 67. Aardappelen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gezien zijn beschikking van 19 Juli, heeft ingetrokken zijn hierboven genoemde beschikking, en bepaald Artikel 1. De aflevering en het daarmede verband houdend vervoer van alle aardappelen is verboden. Artikel 2. Het verbod, in het voorgaand artikel gesteld, is niet van toepassing op de aflevering en het daarmede verband houdend vervoer van a. die soorten aardappelen, welke uit sluitend als vroege aardappelen in den handel komen b. Eigenheimers of Borgers c. de aardappelen gedekt door een vervoer bewijs, afgegeven door de Rijkscommissie van Toezicht op de Aardappelvereeniging. Gemeenteraad van Ter Neuzen. In de heden gehouden raadszitting in de Gem. II. B. S. alhier, waren alle leden be halve de heeren D. Scheele Az. en G. de Ridder aanwezig. Voorzitter de heer J. Iluizinga die de ver gadering opent. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Een adres van den heer C. Klaassen om de betrekking van marktmeester, schatter voor de vergunningen, en opname hondenbelasting ambtshalve te mogen bekleeden wordt ge adviseerd daarop in te gaan. Een verzoek van F. v. d. Ree om in aan merking te komen voor den aankoop der faecalien wordt voor kennisgeving aangenomen aangezien deze reeds aan een ander zijn toe gewezen. Een adres van den Typografenbond met verzoek geen drukwerken op te dragen aan patroons die niet zijn aangesloten bij de orga nisatie wordt aangehouden tot bij de be handeling van de begrooting. Van Ged. Staten ingekomen goedgekeurd raadsbesluit inzake de uitgifte van grond in erfpacht. Van Ged. Staten een niet goedgekeurd raadsbesluit wijziging begroeting. Begrooting commissie tot wering van school verzuim, alsmede die der brandweer zullen behandeld worden bij de gemeentebegrooting Een bericht van de commandant, dat de kermis niet doorgaat. De gemeenterekeuing wordt aangeboden en gesteld in handen eener commissie nl. de lieeren D. Scheele Az., Waalkes en Eijke. De vergadering wordt geschorst tot onder zoek der geloofsbrieven van de herkozen en gekozen raadsleden, waarbij een commissie bestaande uit de heeren Nolson, De Feijter Scheele worden aangewezen, welke na opheffing der schorsing adviseeren tot toela ting van de heeren Visser, Eijke, Waalkes en Van den Ouden. Overeenkomstig het advies wordt besloteu, bij afwezigheid van genoemde herkozen ledeu. Een verzoek van J. v. Luik om schadever goeding wordt, om dat nader onderzoek ge- wenscht is, aangehouden. Een verzoek van A. Huineman en anderen om schadevergoeding bij gelegenheid van de watersnood door hen geleden, wordt na breede bespreking gewezen van de band. In dit verband wordt mede gewezen op ver schillende omstandigheden die oorzaak waren van het ongeval. Een pensioensregeling wordt vastgesteld voor den heer Estor, alsmede een gratificatie verleend aan de heeren II. J. Pauw van f70 en J. Risseeuw van f 100 voor bewezen dien sten van de school te Sluiskil. Een wijziging in de begrooting over 1917 wordt aangenomen, alsmede de instructie voor de werklieden en ambtenaren bij het levens- middelenbedrijf. Een verzoek van de Klein om aangesteld te worden als makelaar wordt gewezen van de hand. Ontheffingen belastingen worden toegestaan en de kohieren voor schoolgelden aangenomen. Het verzoek om eervol ontslag van den heer F. Hopman wordt uitgesteld. Op nader toegelichte en weer aannemelijkere voorwaarden wordt met algemeene stemmen besloten de gemeentelijke II. B. S. over te doen aan het Rijk. Een nadere regeling met Elfrink iu zake toewijzing grond in verband overname II. B. S. wordt aangenomen. Besloten wordt een perceel grond te ver- koopén aan Plansoen voor f 5.de M2. De rekening van de Brandweer zal bij de gemeente rekening worden gevoegd, tot nader onderzoek. In een volgende vergadering zal een gespe cificeerde rekening worden gegeven van de kosten van het in gereedheid maken van den grond aan de II. B. S. en in dat verband nadere prijzen worden vaslgesteld voor den grond. Aangaande openstelling der veslingbruggen zal een adres gezonden worden aan de M. v. Oorlog. De verordening voor het rijden met een maximum snelheid voor motorrijtuigen is nog niet in orde, en zal zoo spoedig mogelijk volgen. Hierna is de v.q^gadering gesloten. Een lezer, ooggetuige van het ongeluk, schrijft nog het volgende aan het „N. v. d. D Donderdagochtend was ik naar het vlieg terrein gefietst, toen ik met enkele andere getuige was van het ongeluk. Wij waren er vlak bij. Juist was een vlieger veilig neerge streken, toen we weer het bekende gebrom hoorden. Het vliegtuig was eerst nog niet te zien. Het zat in de laagdrijvende wolken. Vóór het nog zichtbaar was, werd blijkbaar de motor stil gezet en daalde de machine, evenals de vorige, in glijvlucht. Zoo werd zij zichtbaar. Vlak boven het terrein evenwel begon het toestel te schommelen en na nog tweemaal een kleine cirkel beschreven te hebben, dook het plotseling van een hoogte van 5 a 7 Meter met den kop omlaag. De fragiele vogel was dadelijk geknakt. Van de beide inzittenden zagen we niets en we wilden toesnellen om, indien ons dat mogelijk kon zijn, te helpen, maar de wachthebbende soldaat liet ons niet passeeren. Dit was ook niet noodig, want de officieren en mechanicieus op bet vliegterrein kwamen van alle kanten toesnellen. Een officier van gezondheid en een verpleeg ster waren gelukkig ook dadelijk ter plaatse zoodat er bijna onmiddelijk eee noodverband kon worden gelegd. Op brancard werden de beide neergestorte daarna naar het hospitaaltje op het vliegterrein vervoerd. Het leek ons haast onbegrijpelijk, dat er zoo vlak boven den grond een nog zoo ernstig ongeluk kon gebeuren maar 't was toch in elk geval een val van ongeveer 6 M. hoogte en tusschen de deelen vau 't brekende toestel Van een val van 70 M. hoogte zooals ik gelezen heb was stellig géén sprake. Dezer dagen gevoelde een familie te Hilversum zich na het gebruik van bitter koekjes onwel. De vrouw begaf zich met het overschot naar den gemeentelijken keurings dienst, waar dr. Polak constateerde, dat zich in de koekjes chinine bevond. De verkoope gehoord, bekende dat bij door de tijdsomstandig heden gedwongen, genoodzaakt was naar een ander middel om te zien dan het gewone, um de koekjes bitter te maken. Hij was daarom naar den apotheker geloopen. Hij had dit van zjjn vroegeren patroon afgezien!! (N. R. C.) Vervoer van rijwielen- Voorwerpen welke geacht kunnen worden tot de uitrusting van het rijwiel te belmoren, kunnen daaraan bevestigd blijven en behoeven niet afzonderlijk te worden bevracht. Als zoodanig zullen voortaan de Spoorweg- Maatschappijen worden beschouwd lo. een regenjas, een gereedschaptachje, een lantaarn, een handpomp, een bel, een signaalhoorn. 2o. bagagedragers, waaraan mantels, porte feuilles, pakjes, kaarten enz. vastgemaakt kunnen worden en welkeof \yel aan het stuur bevestigd zijn en niet meer dan 30 cM. van de breedte daarvan innemen, daarvoor en daarboven of wel boven het spakbord van het achterwiel zijn aangebracht mits de af metingen niet meer zijn dan 40 cM. lengte bij 15 c.M. breedte en bij 15 cM. hoogte en overigens toestellen, waar dan ook bevestigd, waarvan de hoogte, de breedte en de lengte niet meer dan 10 cM. zijn 3o. een mandje met afmetingen van hoog stens 35 bij 20 bij 20 cM. bevestigd op het stuur of achter het zadel en speciaal bestemd voor kleine reisbenoodigheden 4o. een platte frametasch van stof of van leder, bevestigd tusschen en blijvende binnen de stangen, welke het voorste en het achterste gedeelte van het rijwiel mot elkaar verbinden. Daaronder vallen dus niet de door den A. N. W. R. (Toeristenbond voor Nederland) gele verde tasschen, verdeeld in twee afzonderlijke afdeelingen, welke aan weerskanten van het frame komen te hangen, doordat de tasch op de bovenste framestang wordt gelegd en met een riem aan het balhoofd wordt bevestigd. Een smokkelhistorie. Naar het Huis van Bewaring te Rotterdam zijn overgebracht vier personen, die verdacht worden een groote partij vet over de grens te hebben willen smokkelen. Hoe de zaak zich precies heeft toegedragen, zal natuurlijk blijken, als zij voor de Rechtbank in openbare behandeling komt. De inlichtingen, die het R. N. inwon komen op het volgende neer Een Duitscher II. genaamd een 22 jarigen officier, voor de verderen militairen dienst af gekeurd, kwam naar Rotterdam in opdracht van een Duitsehe firma en kocht hier voor deze een partij vet tot een waarde van 28 000 Dit vet, moest in eenige wagons over de grens. Maar hoe? Ziedaar een moeielijke vraag, want dat gaal niet zoo maar één, twee, drie. De exporteur, W. die de vaten had gekocht zou misschien wel een middel weten. Maar hij wist er niets anders op dan dat hij zich wendde lot een entrepotbediende, met wien hij bevriend is. Behalve W. vervoegde zich bij deze ook een kcllner, D. C. eveneens van do geschiedenis op de hoogte gebracht en nu vingen de pourparlers aan. Wie nu op het lumineuse idee kwam een van de drie of vier bedoelden dan wel of er nog anderen aan conferentie deelnamen, die de oplossing van de moeilijkheid aan de hand deden, het schijnt, dat het beste middel om het vet over de grenzen te krijgen werd geacht dit, dat aan gegeven zou worden, dat een paar wagons mosselen over de grens zouden gaan, Was dit zaakje geklonken dan konden im mers de mosselen er uit gehaald en kon de partij vet er voor in de plaats ingeladen worden. Enmaar dat is waar ook, dan moesten de loodjes van de wagons ook de vereischte behandelngi ondergaan. Zou misschien de entrepotbediende zoo goed willen zijn om dat zaakje op te knappen De zaak werd nu toch eenmaal te zijnen huize besproken en bij kon er een lapje van f 100 aan verdienen. Wat de ongelukkige geantwoord beeft, blijke later zeker is dat zich eenige dagen geiedan twee rechercheurs te zijuent vervoegden en hij toen hij niet thuis bleek, elders opzochten en in hechtenis namen. En dat deden zij ook met den exportenr W,. den Duitschen koopman II. en den kellner D. C. En den volgenden dag namen zij ten huize van den expeditieknecht bij bun huiszoeking nog in beslag een tang en een reep blik, omdat rechercheurs nu eenmaal graag zeker van hun zaak zijn. Nu is nog de vraag: hoe rook de recherche hier lont? Ziehier het antwoord: er zou nog een Duitscher, een 22-jarig jong- meusch meedoen, maar men vond hem al gauw het vijfde wiel aan den wagen en scha kelde liem „mir niichts dir nients" uit, zoodat hij de zaak ging verklikken terwijl ook een spoorwegbeamte terzelfdertijd iets in de gaten gekregen scheen te hebben. Deze waarschuwde zijn chef, die hem de opdracht gaf de heeren te laten begaan en inmiddels de politie op de hoogte te brengen. Als gezegd, met 't gevolg dat de vier verdachten naar het Huis van Bewaring verhuisden, Het onderzoek in deze zaak is geleid door den inspecteur der recherche den heer P. J. D. Snippe. Voor den expedetieknecht is het gebeurde vooral droevig, daar hij meer het slachtoffer blijkt te zijn van onbedachtzaamheid en ieder geval als zeer oppassend bekend staat. VLISSINGEN. Het Arbeids-Secretariaat stelt pogingen in het werk om alhier een ambachtsschool op te richten. Een a a n v a 1 op Brugge. LONDEN, 31 Juli (Reuter). De admiraliteit deelt mede In den nacht van 28 Juli hebben onze zee vliegtuigen bomaanvallen gedaan op de ver dedigingswerken van Brugge en op andere gebieden. Verscheidene tonnen bommen werden met goeden uitslag geworpen en vele ontploffingen wer .en veroorzaakt. Alle toe stellen en bestuurders keerden behouden terug. NEW-YORK, 30 Juli (Havas). Het Amer. Roodekruis besloot 300,000 dollar te besteden voor hulpbetoon aan Armeniërs en Syriërs, slachtoffers van Turksche wreedheden. Huwelijks-aangiften. 27 Juli. Maitinus Diele- man, oud 25 j„ jm. en Elisabeth Kaan, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 26 Juli. Pheophilius Smet. oud 28 j., jm. en Maria Josephina Kaas, oud 24 j., jd. Klaas Spoelstra, oud 29 j jm. en Emma Nathalia Cornelia Cortvriendt oud 31 j-, jd. Geboorten. 22 Juli. Willem, z. van Cornelis Leunis en van Lideweij Johanna Loof. 26 Juli. Johan, z. van Sara Cornelia Kouwijzer. Overlijden. 23 Juli. Francies d'Hont, oud 74 j., echtg. van Paulina de Bakker. 25 Juli. Jan den Ëxter, oud 8 j., z. van Arie en van Catharina Pladdet 26 Juli. Cornelts Jan Aar- neudse, oud 29 j., echtg. van Maria Jans Geertruida Tto Zeeuw- DAGE N. Nam. W oensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 1 2 3 4 5 6 7 Aug. „TERNEUZEN en OMSTREKEN" te TER NEUZEN. Het Bestuur maakt, bekend, dat telers, welke boomgaarden of enkel booinen wen- schen te laten veilen, dit per brief of briefkaart aan den Secretaris moeten melden en dit niet op de telersverklaring moeten zetten, daar wegens drukte hier niet op gelet kan worden. Aanbeveling verdient bet om ook verkoop voorwaarden en uitersten bedingprijs te melden. Voorts wordt bekend gemaakt, dat alle groenten en vroege aardappelert ter veiling aanwezig moeten zijn. Telers van „Eigenheimers" worden in hun belang aangeraden met rooien nog te wachten tot. nadere maatregelen zijn getroffen, welke zullen bekend gemaakt worden. Het Bestuur is verder bereid alle mogelijke inlichtingen te verschaffen. Het Bestuur, P. J. SCHEELE, Voorzitter. L. DE FEIJTERHuijssen, Secretaris. De Notaris E. B. DUMOLEYN te Honte- nisse, zal ten verzoeke van den WelEd.Geb. heer F. HOM BACH te Hulst, op des namiddags 4 uur (zomertijd) in het open baar verkoopen wassende aan den Liniedijk. Te vergaderen bij P. Doffemont buiten de Bagijnepoort te Hulst. Openbare verkooping op 17 en 3! Augustus a.s., van te Sluis aan de Sinedestraat, samen groot 24 Aren 16 Centiaren. Nagelaten door den heer J. F. BUIJSSE. Notarissen L. G. JAMES en W. C. DE SMIDT. Het ongeluk te Soesterberg. Voorm.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3