Buitenland. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Dit is een wrange opmerking, en wij moeten maar hopen, dat het telegrafisch bericht ons de opmerking der „Temps" niet juist heGft weergegeven. Laat er ons niet veel meer van zeggen, dan dat het nóch aan Nederland, nóch aan België ligt, zoo Nederland zijn tekort aan steenkool niet uit België kan dekken. Neder land is niet schatplichtig aan Duitschland. Neen, zeker nietDuitschland is dat trouwens evenmin aan Nederland. Daarom juist geven wij geen aardappelen aan Duitschland, of wij moeten er iets, dat wij op het oogeriblik meer noodig hebben, voor in de plaats krijgen. En zoo wilde Duitschland niets geven, of wij moesten er iets voor verstrekken. Er zijn nu eenmaal geen landen meer, of zij passen het „voor wat hoort wat" toe. De Export centrale zal dat systeem bij ons verder ont wikkelen. Alleen ten aanzien van België "volgen wij echter die leer niet. Hetgeen wij naar België uitvoeren, komt daar door bemiddeling van het Relief comité. Er zal wel geen Neder lander, en waarschijnlijk geen Franschman ook zijn die deze leveringen zou willen gebezigd zien, om België de levering van steenkool af te dwingen. Maar hoe kan dan de „Temps" ons voor steenkool naar België verwijzen? DE BATAVIER EN DE ZEEMEEUW. De bemanningen van de Batavier II en de Zeemeeuw, tezamen 28 man, zijn achter Den Hoorn op Texel geland, In het Hbld. lezen wij nog het volgende Naar reeds werd gemeld, hebben de Engel- schen aan boord van de Batavier II een prijs- bemanning geplaatst, die bij de komst der Nederlandsche oorlogschepen teruggeroepen werk. Intusschen aangekomen visschers van den Helder trachten toen aan boord van de verlaten Batavier te komen, ten einde te trachten het zinkende schip op strand te zetten, met het oog op berging. Het werd hun echter verboden. Ook was dit het geval met de voor anker liggende eveneens geheel verlaten Zeemeeuw. Echter" trokken de vletterlui zich in dit geval van het verbod niet veel aan en gingen zij toch aan boord. Eerst waren het een man of 15, later zeker wel 35 a 40. Nadat men tevergeefs getracht had den motor op gang te krijgen (de machine was naar alle waarschijnlijkheid niet meer intact) werd met een reederij een overeenkomst getroffen, waarbij de visschers, die het vaartuig in bezit genomen hebben, zouden deeien in het bergloon. De sleepboot Assistent nam daarop het schip op sleeptouw en kwam ermede bij het aanbreken van den dag binnen. De Batavier II ligt thans geheel op zij naar de visschers mededeelden, staken de kimkielen boven water uit. DE OORLOG. Westelijk Front. Het trommelvuur in Vlaanderen. BERLIJN, 28 Juli. (W. B.) In Vlaanderen woedde de geschutstrijd met groote hevigheid, nl. ten zuiden van Dixnniiden en aan beide zijden van Ilollebeke. In den ochtend van 28 Juli werd van af Mersken tot Houten een krachtig roffelvuur ingezet. De oorlog met Siam. BERLIJN, 28 Juli. (W. B.) De Siameesche gezant deelde het Departement van Buiten- landsche Zaken mede, dat Siam zich in oorlogs toestand met Duitschland beschouwt. Den gezand werd te kennen gegeven, dat hij zijn passen zal ontvangen, zoodra er een stellige mededeeling is aangekomen, dat den Keizerlijken vertegenwoordiger te Bangkok een vrijgeleide naar Duitschland gewaarborgd wordt. Voorts is de gezant niet in twijfel gelaten, dat zijn regeering voor elke schade, welke den Duitschen onderdanen in Siam op een met het volkenrecht in strijd zijnde wijze zou worden berokkend, ter volle verantwoor ding zal worden geroepen. In overeenstemming met het optreden der Siameesche regeering tegenover de zich in Siam bevindende Duitsehe onderdanen, zullen de in Duitschland verblijf houdende onderdanen van dienstplichtigen leeftijd worden geïnter neerd. De Nederlandse lie Regeering is ver zocht de Duitsehe belangen in Siam te be hartigen. Middeleeuwsch. Dat de dienstweigeraars in Engeland hard worden aangepakt, in weerwil van de bescherming die de wet aan de mannen met gewetensbezwaren heet te verzekeren, is be kend- Een ergelijk geval bleek in de zitting van het Lagerhuis van 18 dezer uit een vraag van den liberaal Harvey. In het kamp te Cleethorpe heeft de soldaat James Brightmore, die om gewetensbezwaren dienstweigerde, elf dagen en nachten moeten doorbrengen in een ïB/j M. diep gat in den grond. Van dien tijd moest hij vier dagen tot aan kijn enkels iu modder en water staan. Marcpherson, de onderminister van oorlog, erkende, dat die voorstelling iu hoofdzaak juist was. Zoodra de zaak ter liooger plaatse bekend was is er aan die straf eer, einde ge maakt en een onderzoek gelast. De bevel voerende officier zal gestraft worden, het legerbestuur vindt de zaak zeer ernstig. Fransche tanks. Warner Allen, de correspondent van de „Daily News,' bij het Frausche leger op het Westelijk front zegt: „De Fransche tanks, of „Chars d'Assaut" zooals zij officieel genoemd worden, verschillen zeer van de Engelsche landschepen. De Fransche tank is lichter, breeder en vlugger. Zij deed mij denken aan een gepantserden sproeiwagen, en ze manoeuvreert met verras send gemak, ofschoon zij geen staart heeft en het vermogen schijnt te hebben om in het midden om te buigen. Een jong officier vertelde, die hot bevel over een afdeeling tanks in den slag van Craonne voerde, mij de volgende geschiedenis van een dier monsters. „Het gevoel dat men in een tank heeft, zal wel ongeveer overeenkomen met dat in een onderzeeër, omdat men, zoodra men er in is en alle luiken gesloten zijn, zich geheel van de buitenwereld afgesloten gevoelt. Het over- doovend geweld van den motor maakt, het iemand onmogelijk, over ander dingen te denken, en belet teveus dat men iets anders hoort. Ik zag eenmaal een groote granaat op een meter afstands van een andere tank uit eenbarsten. Na den slag zeide ik tot den officier, die er in gezeten was: „Dat was op het kantje af!" „Wat bedoelt ge?" vroeg hij „er is geen granaat dichter dan op honderd nieter van mij af neergekomen." Hij had er geen idee van, dat het gevaar zoo nabij was geweest. Wij ontweken de granaten zeer gemakkelijk eu bereikten spoedig de eerste Duitsehe loop graaf. Mijn kannon en Machiuegeweren zuiver den die spoedig van vijanden, terwijl wij langs den rand reden. Wij kwamen bij een machine geweerstelling uit beton en gingeu daarop zitten tot zij inzakte. De infanterie was in tusschen aangekomen en ik besloot de loop graaf over te steken De neus van mijn tank omhoog toen wij de borstwering beklommen, en dook toen de loopgraaf in. Het lawaai dat de moter maakte, terwijl de tractjeband hou vast zocht in den weeken grond, was ontzettend. En toen gingen wij weder aan de ander zijde naar boven met een beweging als een boot die over een golf rijdt,. Zoo ontzettend was het geluid, dat ik niet eens de ontbranding van ons kanon hoorde, nadat ik het bevel had gegeven om te vuren." Zal er vrede komen In een hoofdartikel in het „Ber. Tagebl." getiteld. „Zal er vrede komen?" spreekt Dr. Reek de meening uit, dat na de rede van den nieuwen Rijkskanselier en de vredesresolutie van den Rijksdag, de Centrale Mogendheden thans tot een vrede bereid zijn, die aan alle oorlogvoerenden wel gevallig zou kunnen zijn voor zoover zij althans niet den oorlog met roofzuchtige bedoelingen voeren. De schrijver is van oordeel, dat de oorlog voor Duitschiand en Oostenrijk-Hongarije nooit iets anders heeft beduid dan de afweer van eeue om hen te vernietigen. Eene onpartijdige beschouwing van den wercldtoestand moet tot de navolgende conclusie voeren; in het Westen staat de partij remise. Ook de Amerikaansche legers zullen daar niets kunnen uitrichten. Daartegen over hebben de Centralen twee goede kansen, die den oorlog waarschijnlijk tot een einde zullen brengen. Eerstensde Russische revo lutie met hare inwendige desorganisatie van het Rijk en het leger: tweedeus de duikboot oorlog. Bij een langgerekte duikbootoorlog loopt Engeland's handelsvloot gevaar op den achtergrond te worden gedrongen, en dat is gevaarlijker dan de honger, meent de schrijver. TER NEUZEN, 31 Juli 1917. Vrijdagavond begonnen, eindigde Zondag middag het zware geluid van het trommelvuur aan het Wesifront. Zaterdagavond laat hebben vele ingezetenen in het luchtruim den vuurgloed van granaat kartetsen die uitbarsten waargenomen. Zondag nacht kwam een vliegtuig boven onze stad, dreef in de richting van Hoek om weder naar hier terug te keeren. Velen die het geronk hoorden werden ongerust. Zaamslag. In de laatst gehouden raadszitting werd na installatie van den heer S. van Hoeve, de rekening over 1916 aangeboden met f58,220,03 ontv. en f58,211,13 uitgaven. Het verzoek van de afdeeling Axel van „Patrimonium" om adhaesie te betuigen aan liet door haar tot den Minister van Landbouw gericht verzoek betreffende het toestaan van den uitvoer van vlas, wegens de groote hoe veelheden die in de magazijnen der vlassers liggen opgestapeld, en de daarbij betrokken belangen dezer streek, daar wegens de volte der magazijnen niet kan worden voortgegaan met de vlasbewerking, gaf aanleiding tot een breedvoerige bespreking- De voorzitter en meerdere leden waren er voor, maar een tweetal raadsleden achtten dit een zaak voor den Minister, die wel weten zal waarom hij geen uitvoer, toestaat. Ten slotte werd besloten aan het adres adhaesie te betuigen, doch onthielden deze twee leden zich van mede stemmen. Het kohier van den hoofd, omslag, waarvan de verhooging tot f23,000 de koninklijke goedkeuring verwierf, werd vastgesteld op f24,147,25V3. Een reclame van bewoners van Othene be treffende een wijziging in den ligger der wegen en voetpaden aangebracht, door verlegging van een voetpad, werd ongegrond bevonden en voor kennisgeving aangenomen. Zaamslag. De steenbakkerij in den Marga- rethapolder zal gesloopt worden. De Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de herijk der maten en gewichten in 1917 voor de gemeente Zaamslag als volgt vastgesteld 13 Augustus des n.m., 14 Augustus en 15 Augustus des v.m. Hoek. Zondagnamiddag werd tijdens het onweer een veulen van den landbouwer de Kraker, dat in de weide liep, door den bliksem doodgeslagen. Hoek. In de Vrijdag gehouden raadsverga dering werd tot wethouder benoemd de heer A. Jurry, thans tijdelijk wethouder. Tot gemeentewerkman werd benoemd de heer J. L. Platteeuw, raadslid aldaar, zoodat tengevolge van deze benoeming een vacature iu den gemeenteraad is ontstaan. Op verschillende plaatsen is in deze gemeente de vlekziekte bij de varkens gecon stateerd en zijn reeds verschillende dieren daaraan bezweken. Dour den veearts zijn reeds vele dieren tegen de ziekte ingeënt. Gisterenmorgen werd te Ter Neuzen door de maréchaussees uit Philippine een Duitsehe deserteur aangebracht, die des nachts liet Nederlandsche grondgebied had weten te be reiken. Het was een 24 jarig militair uit Beieren, die naar hij verhaalde 2 jaren aan het front gestreden heeft, zoowel in Rusland als aan het West front. Tot directeur van de ambachtsschool te Hulst is benoemd de heer G. Maas, leeraar aan de ambachtsschool te Bergen op Zoom. Bij Kon. besluit is benoemd tot inspecteur der directe belastingen te Oostburg de heer N. J. T. Stubbé, waarnemend adjunct-inspecteur te Tilburg. Een vliegtuig gedaald b ij O o s t b u r g. Zaterdagnacht kwam circa half een a een uur een vliegtuig, de inwoners van Z. VI. W. verontrusten door vlak over die streek heen te vliegen. Zondagavond verscheen er weder een vlieg tuig, thans goed zichtbaar; immers 't vloog slechts een veertig meter hoog. Was eerst genoemd vliegtuig van onbekende nationaliteit, dit laatste was een Duitsch. Blijkbaar zocht het een plaats om te landen, maar slaagde daar niet zoo gemakkelijk in; na een paar malen over Oostburg gevlogen en herhaaldelijk in kringen boven een tweetal weiden gezweeft te hebben vloog het in Zuid-Westelijke richting over Oostburg heenthans werd het hevig beschoten en begon toen onmiddellijk te dalen totdat het, even buiten het dorp, doch thans op grondgebied der gemeente Schaemdijke landde, midden in een bietenveld. Binnen eenige minuten waren honderden ter plaatse, het vliegtuig, een tweedekker van groene kleur met het bekende zwarte kruis, was over den kop gebuiteld en stond met den staart schuin in de lucht, de schroefbladen waren stuk en op nog een paar plaatsen waren deuken zichtbaar. De vliegermatroos die het bestuurde kwam er ongedeerd af, in de vleugels waren verscheidene kogelgaten. Het vliegtuig was genummerd C. V. 5287, terwijl daaronder een ander nummer stond, 2048 met jaartal '16; aan de voorzijde stond de naam Gertrud erop geschilderd. De machine was een 6-cylinder motor, de bewapening een mitrailjeur. Vlieger en vliegtuig zijn geïnterneerd sedert Novemb. is dit nummer 6. Ondertusschen was belang rijke schade toegebracht aan diverse veld vruchten. Smokkelen te Aarden burg. Het is den commiezen eindelijk gelukt op een tweetal beruchte smokkelaars in Aarden burg de hand geleggen. Reeds eenige malen was er bij die heeren huiszoeking gedaan, maar niets werd gevonden, tot men Zaterdag ochtend onverwachts weer een inval deed, waarbij een massa artikelen, voornamelijk zeep, in beslag werd genomeni Toen de smokkelaars onraad merkten, trachten ze er van door te gaan, doch liepen onmiddellijk in handen van een paar soldaat-commiezen. Eveneens werd ue hand gelegd op een drietal vrouwen, afkomstig uit Middelburg. Deze kwamen zoo vaak naar Aardenburg en zagen er zoo verdacht uit, dat de ambtenaren het raadzaam vonden hen door de visiteuse te doen onderzoeken. Ook zij hadden een massa zeep bij zich, alles natuurlijk bestemd voor den uitvoer. De geheele vangst werd in de kazerne der maréchaussees opgeborgen. Vrijdagnacht ontmoette de rijksveld wachter van Waterlandkerkje 6 smokkelaars, ieder beladen met een zak kazen tot een ge zamenlijk gewicht van pl.m. 250 K.G. Door een list bracht hjj de lui in den waan, dat hij niet alleen was. waarop zij het hazenpad kozen en hun vrachtjes in den steek lieten. Met behulp van twee soldaat commiezen, die ook in de buurt van den Oranjedijk op dienst waren, werd de smokkelwaar voor dien nacht veilig geborgen. Den volgenden ochtend werd zij naar IJzendijke vervoerd. Geld ver zoet den arbeid, maar overigens lijkt het nog al een heele toei voor de smokkelaars om van de plaats van aanhouding meer dan een uur van de grens een vrachtje van 4050 K.G. te slepen naar den draad. (M. Crt.) Vlissingen- De Gemeenteraad behandelde het adres van den voorzitter der drie rechtsche kiesvereenigingen, waarin wordt geprotesteerd tegen de toelating van den lieer J. G. van Niftrik (vrij.-dem.), omdat deze is directeur van de gasfabriek, die concessie heeft voor levering van gas aan de gemeente. De Raad besloot ondanks dit protest tot toelating van den heer Van Niftrik. Vlissingen. Alhier moet wederom een ver kiezing voor een lid van den Gemeenteraad in het derde district plaats hebben wegens vertrek van den heer Duijs (soc.dem.). Wij vernemen, dat zal worden candidaal gesteld de heer M. Laernoes, wethouder van fabricage, die bij de periodieke verkiezing in district I niet werd herkozen. De heer Laernoes is bij geen politieke partij aangesloten, maar werd ditmaal caudidaat gesteld door de vrij-liberale kiesvereeniging „De Grondwet". De Z o m e r t ij d. Door den Gemeenteraad van Vlissingen is aan-B. en W. opgedragen bij den Minister nog eens aan te dringen op verlenging van den zomertijd tot 15 October of zeker tot 1 October. Men meende ondanks het pas ter dezer zake door den Minister gegeven ant woord, men toch moet doorgaan van alle zijden op de groote wenschelijkheid er van te wijzen. Dat de klein landbouwers ook in de toe komst nog hooge prijzen verwachten voor de landbouwproducten bleek te Colijnsplaat bij een verpachting van landerijen, toebehoorende aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente aldaar. 34 perceelen werden voor den tijd van 10 jaar, ingaande met het rooven van den oogst 1918, verpacht tegen prijzen, variëerend van f82 tot f 126 per gemet. Daarbij komen nog 10 pCt. onkosten, f7,50 voor onderhoud van den grinddreef en f3 blokgeld. Sommige perceelen brachten het dubbele op van het bedrag bjj de vorige verpachting. (M. Crt.) Derrie als brandstof" Naar de M C. verneemt, zal er weer vergunning gegeven worden tot het steken van derrie langs de Scheldeoevers. Door de distributie is voor steken van derrie als loon vastgesteld 15 gulden voor 1000 stukken, dat is ongeveer 4000 K. G. Als stappelplaatsen voor Zeeuwsch- Vlaanderen zijn aangewezen Terneuzen en Breskens Met persmachienes zou men daal de derrie bewerken, om ze spoedig droog te krijgen. (De juistheid hiervan wordt echter tegen gesproken.) Geref. Kerken. Aangenomen naar Ridderkerk J. Couvée, cand. te Rotterdam. Bedankt voor Nieuw-WeerdingeG. de Jager te Wolfaartsdijk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kampen M. van Grieken to Delft; te Nijmegen: F. II. G. van Iterson te Wirdum. Aangenomen de looz. naar Rekken A. Adriani te Serooskerke (Schouwen): de toez. naar Zundert (N.B.), ds. Joh. D. Jansen te Nieuwvliet (Z.-Vl.) Scholen, die 25 jaar bestaan. De christelijke school te Joure zal op 31 Juli a.s. 25 jaar hebben bestaan. Voor het hoofd der school, de heer M. J. ter Hoor. zal het dien dag tevens een herdenking zijn, omdat hij al dien tijd aan het hoofd der school heeft gestaan. Op 1 Augustus herdenkt de chr. school te Koudekerke hetzelfde feit. Ook daar heeft de heer G. ten Brink van de oprichting af aan het hoofd der school gestaan. Ds. H. Ph. Ingweersen, van Berlikum, zal dien avond een gedachtenisrede uitspreken. V oor keur? Ds. J. N. Pattist, herv. pred. te Aardenburg, heeft iets nieuws bedacht, om een band tusschen hem en de catechisanten, en deze onderling, te geven. Hij onderneemt n.l. reisjes met zijn vrouwelijke catechisanten van 13—18 jaar, naar Domburg, om daar te wandelen. De meisjes sparen er zelf voor op 3 cent in de week; wie vijfmaal zonder nood zaak verzuimde de cetechisatie te bezoeken, moet thuis blijven. Nu, 't is wel iets nieuws. Men zou geneigd zijn te vragen: is het catechisatie bezoek te Aardenburg zoo slecht, dat dit middel er voor te baat moet worden genomen Maar even eens komt de vraag opwaarom de meisjes alleen dit pleziertje bezorgd De jongens zouden jaloersch kunnen worden. Of willen ze misschien niet, vraagt de „Z. Kerkbode". De Christenen in I n d i Volgens het Koloniaal Verslag hegint het aantal Christenen in Ned. O. Indië reeds naar het millioen te loopen. Het bedroeg op 31 Dec. 1915 reeds 831,757, n.l. 76,680 Europeanen en 725,077 inlanders. Het aantal Christel, vreemde Oosterlingen bedroeg slechts pl.m. 1000.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2