Uit Stad en Provincie. Kerk e n School. Landboiiwberichten. Grcmengd Nieuws. vallen voorgekomen van desertie op groote schaal bv. bij bet garderegiment Wolinsky, waarbij niet minder dan 180 man deserteerden, toen bet regiment wegens bet niet op volgen van een bevel werd afgelost en bij andere afdeelingen ingedeeld. Herhaaldelijk trachtten de officieren, bun manschapden tot staan te brengen, door bun een voorbeeld van opoffe- renden heldenmoed te geven. Daaruit vloeien de zware verliezen aan officieren bij de Russen voort. Het troepen- verband van bet elfde leger wordt na den meesterlijken stoot, bij Zborow toegebracht, steeds losser. Het aan den Zuidelijken vleugel aansluitende zevende leger wordt door deze gebeurtenissen meegesleept. Ook zijn front brokkelt af. Waarschuwingsseinen tegen luchtaanvallen. Laatstleden Donderdagmiddag zijn in Londen proeven genomen voor een nieuwe metbode om de nadering van vijandelijke vliegers te signaleeren, welke proeven werden bijgewoond door Lloyd George, Lord Derby, Lord Milner en Sir George Cave. Een klein koperen kanon, bevestigd aan een stuk bout, ter lengte van een dwarsligger van een spoorweg ongeveer, werd gebruikt om de klanksignalen te vuren. Deze werden bet eerst beproefd en blekeD de eerste waarschuwingsteekenen. De lading is gebracht in een kleine aluminium bus van ongeveer 6 inch lente. Het projectiel worde in de mortior geplaatst en door een langzame lont afgevuurd. Als bet kanon verlaat, ontploft bet met een luiden knal en in de lucht, ter hoogte van ongeveer '200 voet, ontploffen de bussen weder met een luider knal dan de eerste. Er is een iuterval van 4 seconden tusscben den eersten en tweeden knal en deze op zich zelf duidt een waarschuwing aan. Een andere metbode, die beproefd wordt, bad niet zoo'n succes. Natuurlijk kunnen zij geen V/3 mijl ver worden geboord, maar indien deze mortieren op verschillende gebouwen rond de stad worden geplaats en op ieder politie sta tion, zou geheel Londen door beu worden gewaarschuwd. De Duitsche successen op het Oostelijk oorlogstooneel. BERLIJN, 25 Juli. (Part. Correspondentie.) (Tel.) De verrassend snelle opmarsch der üuitschers aan bet R ussische front maakt het onmogelijk de behaalde buit ook maar bij be nadering te schatten. De berichten die van de troepen komen, maken slechts melding van den vooruitgang der militaire werkzaam heden, doch een nauwkeurige telling en zifting van den buit moet tot een later tijdstip worden uitgesteld. Intusschen ben ik in de gelegenheid ge weest de van den vijand gezuiverde gebieden te bezoeken. Ik heb daarbij natuurlijk slechts een zeer onbeduidend deel van al hetgeen in onze handen gevallen is, kunnen zien doch naar mijn eigen waarneming kan in ieder geval worden vastgesteld dat de bevrijding van het door den vijand bezette gebied van bijzondere beteekems is wegens de groote hoeveelheden landbouwproducten die daardoor aan ons zijn toegevallen. Akkers zijn overal uitnemend verzorgd onbebouwde terreinen vindt men slechts on middellijk achter de veroverde stellingen, zoomede in den gordel van stellingen die in de jaren 15/16 bezet waren. Het graan- is reeds gemaaid, en staat in schooven op de velden, de stand der aard appelen is bijzonder goed, terwijl een zeer groot aantal stuks vee door de Russen werd achtergelaten. Wat nu de militaire buit betreft, deze omvat allereerst een werkelijk reusachtige hoeveelheid munitie. Verklaring van het feit, dat zooveel munitie door ons werd gevonden moet waar schijnlijk gezocht worden in de omstandigheid dat de Russen reeds groote voorraden hadden opgeslagen met het oog op een krachtige doorzetting van hun eigen offensief. De omvang der achtergelaten munitie laat zich eveneens moeilijk schatten. Behalve het Munitie Depot te Jezierna werden verder groote voorraden te Plaueza Wielka en aan het Station Denysoff buit gemaakt. Bovendien bevinden zich nog in vele dorpjes, in ravijnen en voormalige artillerie stellingen tallooze munitie reserves wier aanwezigheid echter slechts voor een klein deel is vastgesteld. Op een frontgedeelte dat slechts door een enkele Divisie was bezet werden eveneens negen groote voorraadplaatsen ontdekt. Een dezer voorraadplaatsen werd geteld, waarbij niet minder dan 740 schot zware minutie te voorschijn kwam. Slechts een klein gedeelte der voorraden konden de Russen laten springen, en ook daar waar hen dit ge lukte konden zij niet alle granaten laten ont ploffen, terwijl bovendien de onbeschadigde messinghulzen der kardoezen een waardevolle grondstof voor de Duitsche oorlogsindustrie opleverden. Overigens kan de hoeveelheid ge schut, die door de Duitsche troepen veroverd wordt evenmin als de andere buit nauwkeurig worden aangegeven. De Russen hebben over het algemeen wel kans gezien de lichte batterijen te vernietigen of in veiligheid te brengen, doch juist geschut van zwaar kaliber moest grootendeels in den steek worden ge laten. Verder werden nog vele vrachtauto's achtergelaten, zoomede ook personenauto's die slechts voor een klein deel door het vuur be schadigd werden. Men trof ook nog ver scheidene gepantserde automobielen onder den buit te Jezierna aan. Ten slotte moesten de Russen nog zeer veel rollend materieel, als keukenwagens, waterwagens, desinfectiewa- gens en locomobielen prijs geven. Het zou ons te ver voeren, hier eene volledige op somming van den buit te geven, genoeg zij dat nog omvangrijke kwantiteiten levens middelen, conserven, gerookte visch, meel enz., die slechts voor een gering deel onbruikbaar waren gemaakt, werden aangetroffen. (D. N. IX) TER NEUZEN, 27 Juli 1917. Voor de te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier op a. s. Dinsdag 31 Juli, 's voormiddags 10 uur, komen de vol gende punten in behandeling 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Aanbieding gemeente-rekening. 4. Onderzoek der geloofsbrieven van 4 ge kozen leden van den raad. 5. Verzoek van J. van Luijk om schade vergoeding. 6. Verzoek van A. Huineman e. a. om schadevergoeding, enz. 7. Regeling pensioengrondslag van den leeraar W. Estor. 8. Toekenning van een gratificatie van H. J. Pauw en J. Risseeuw. 9. Wijziging der begrooting voor 1917. 10. Vaststelling instructie voor het perso neel van het levensmiddelenbedrijf. 11. Adres van O. de Kleijn, houdende ver zoek tot aanstelling als makelaar. 12. Ontheffing belastingen. 13. Vaststelling schoolgeldkohieren. 14. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den leeraar F. Hopman. Geen kermis in Ter neuzen. De Militaire commandant alhier heeft geen toestemming verleend tot het houden van kermis in deze gemeente, zulks met het oog op 's lands belang. Door den commandant waren ook de ver zoeken van tegen- en voorstanders overwogen. Het is in onze stad treurig gesteld met brandstof en petroleum. In de hoofdstad onzer provincie, waar ook kookgas is, werd boven dien Donderdag rijkelijk petroleum aan de woningen verkocht; hoewel er op de dorpen op Walcheren evenals in Ter Neuzen, nage noeg geen petroleum te bekomen is. liet schijnt altijd nog ongelijk verdeeld te worden in de wereld. Gisteren slaagde voor het examen voor de hoofdakte de heer C. Koelmans, onder wijzer aan de Chr. school te Hoek, thans in militairen dienst. Woensdagavond was het achtjarig zoontje van Den Exter aan den kanaaldijk alhier aan het spelen. Het ventje geraakte te water jen verdronk, 's Nachts om één uur werd zijn lijkje opgedregd door den politie-agent Witte, vanwien onlangs ook een achtjarig zoontje in de middenhaven verdronken is. Bij de familie A. L. Blok en W. Baert, beiden alhier woonachtig, kregen Woensdag morgen het bericht dat hun zoon en haar echtgenoot, beiden behoorende tot de equipage van het Nederlandsche stoomschip „Elisabeth" van de reederij A. C. Lenden, liggende te New-York, door het omslaan eener sloep j.l. Zondag zijn te water geraakt en verdronken. De bijna 23-jarige zoon van Blok was onge huwd, en Baert was gehuwd. Hoek. Dinsdag had alhier de aanbesteding plaats van de verbouwing van het oude schoolgebouw en het inrichten daarvan tot electrische centrale ten dienste der aan te leggen gemeentelijke electrische. verlichting. Laagste inschrijvers warenle perceel, metselwerk, Gebr. Nieuwelink te Hoek voor f2291. 2e perceel, timmerwerk, Gebr. van 't Hoff te Hoek voor f849. Gegund aan Gebr. Nieuwelink en Gebr. van 't Hoff. De gevreesde vlekziekte onder de varkens komt sedert enkele dagen ook voor in IJzendijke. In den Oranjepolder bezweken reeds vijf dieren, meest van werkmeuschen, terwijl nog andere krulstaarten ziek zijn. Ook in andere buurten openbaart zich de ziekte. We hoorden nog maar alleen spreken van doodgaan van niet- geënte dieren. De heer E. Vos te Vlissingen. volontair aan de school met den bijbel te Oostburg is benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school te Schoondijke. De provinciale boot die te Vlissingen Dinsdagavond 5 uur van Breskens arriveerde, ontmoette vlak bij den ingang der buitenhaven een mijn. Door de marine is het gevaarlijke voorwerp onschadelijk gemaakt. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot voor zitter en leden van de militieraad en tot hun plaatsvervangers voor de lichting der militie van 1918tot voorzitter mr. J. W. Zijlstra, rechter bij de arrondissements rechtbank te Middelburg: tot zijn plaatsvervanger mr. A. A. de Veer, voorzitter van den raad van be roep (Ongevallenverzekering), te Middelburg tot leden mr. J. J. Hcyse, wethouder van Middelburg en mr. II. C. J. Groot, advocaat en procureur te Middelburg; tot hun plaats vervangers dr. J. C. Kindermann. arts, te Mid delburg. en mr. Th. Porthoine, substituut-grif fier bij de arrondissements rechtbank te Mid delburg. lerseke. Alhier kwam een Oostenrijker aan, die opgaf uit het Duitsche leger in België gedeserteerd te zijn. Hij had van een on weersbui geprofiteerd om over den draad te komen, was met de boot naar Vlissingen ge gaan en kwam nu te voet hier aan. Hoewel nog maar 21 jaar, had hij reeds 2 jaar in don Balken en een jaar aan den Yzer gevochten. Zijn 53-jarige vader was ook nog in de gelederen. Daar hij in burgerldeeding was, kon hij vrij zijn reis vervolgen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nijland (Fr.): G. Bolkestein te Katwijk aan Zee; te Oosterwedde (toez J. D. v. d. Veen, cand. te Winschoten te Oost- en West-GraftdijkJ. G. Franck, cand. te Zuidlaren. Geref. Kerken. Beroepen te LoppersumM. Elzinga te Grootegast; te De Krim C. J. v. d. Boom te Uithuizermeeden te Wijckel en Balk (Fr) A. J. Fanoy te Middelburg. Aangenomen naar VinkeveenJ. Offringa te Westbroek; naar Nieuw-Lekkerland J. P. Visscher te Herwijnen. Woensdag werd de Zendingsdag der classis „Middelburg" van de Ger. kerken in Zeeland gehouden op een weide aan den Koudekerkschen weg bij Middelburg. Eeu groote schare belangstellenden was aldaar vergaderd, ook velen uit het Land van Axel. Nadat ds. Kerkhof van Souburg het samenzijn had geopend, traden achtereenvolgens als sprekers op ds. Groeneveld van Ter Neuzen, ds. Sikkel van Klundert en ds. Meijnen van Dordrecht met de onderwerpen „De Zending en de Oorlog", „Komt het Koninkrijk en „Het voorbeeld van den Meester". De zendings- liederen werden begeleid door een muziek gezelschap. De sprekers voldeden uitnemend. De Gereformeerde kerk te Medan. De „Sumatra Post" meldt, dat te Medan de Gereformeerde kerk is geïnstitueerd in eene bijeenkomst onder leiding van dr. II. A. van Andel. Iti den kerkeraad werden gekozen de heeren mr. R. Slotema, dr. A. A. L. Rutgers, P. A. Colijn, J. Ilogervorst en J. J. Meeuwsse- Men weet dat dr. W. G. Harrenstein in het najaar naar Sumatra vertrekken zal. Loop tier bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: Ph. B. A. M. van Es, boekhouder, West- kolkstr. 8/10, uit Hilversum. P. Hoogerheide, Rijksarbeider, O 199, uit Axel. J. van Spingelen, tandteckniker, Noordstr. 47, uit 's Gravenhage. Vertrokken: J. de Wit, schoenmaker, Dekkerstr. 42 naar Utrecht. J. van Cleemputte, werkman, Baandijk 10, naar Eukhuizen P. J. Pijpelink, werkman Baandijk 20 naar Enkhuizen. F. J. van Cleemputte, werkman Baandijk 10 naar Enkhuizen. M. A. C. de Nijs, zonder O 185 naar West- dorpe. P. A. Rammeloo, schipper Tholeustr. 147 naar Philippine. E. N. C. Cortvriend, zonder Lange Kerstr. 77, naar Amsterdam. A. G. Buijze, naaister, Lange Kerkstr. 7 naar Rotterdam. Maximumprijzen van den oogst 1917. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft vastgesteld de navolgende maxi mumprijzen voor producten van den oogst 1917tarwe (winter en zomer) f 18, spelt f 16,50, rogge (winter en zomer) f 18, wiuter- gerst en vicrrijige zomergerst f 16.50, twee- rijige zomergerst (chevalier) f 17.50, haver f 16.50 evene f 15, boekweit 25, veldboonen (wier-, paarden-, duiven-, schapen- en waalsehe) f 21, erwten (allesoorteu groene, gele en grauwe) f 30, boonen (alle soorten bruine, gele en witte) f30, kanariezaad f28, kleiaardap- pelen (consumptieaardappelen, bestemd voor levering in het najaar) f 6, zand- en veen- aardappelen (geen fabrieksaardappelen,) en eveneens bestemd voor levering in het najaar f5. alles per 100 K.G. voor granen, boekweit en kanariezaad f 0.05 voor Peulvruchten f 0.077a Per week per 100 K.G. voor aardappelen voor het tijdvak van 15 October 1917 tot 1 Februari 1918 f 0.70 van 1 Februari 1918 tot 15 April 1918 f 0.077a van 15 April 1918 tot 15 Mei 1918 f0.15 per Week per 100K.G. De onlusten te Amsterdam. In een nota heeft de burgemeester der hoofdstad geantwoord op de vragen tot hem als hoofd der politie gericht, omtrent het op treden van politie en militaire macht bij de jongste onlusten. De heeren de Vlugt' en Manassen meenen, dat ten opzichte van ver schillende punten het beleid is te kort ge schoten en de burgemeester geeft daaromtrent uitvoerige inlichtingen. De heer de Vlugt had bepaaldelijk op het oog het feit, dat Zaterdag 30 Juni door do politie twee wagons aardappelen, staande in de Rietlanden, zijn gedistribueerd, zelfs zonder betaling en hij meende, dat dit tot verergering van den toestand had geleid. Dit laatste ontkent de burgemeester, doch wat het eerste betreft, de distributie is inder daad geschied, doch met toestemming dei- eigenaars. De hoofdcommissaris achtte dit een goede tactiek, ten einde te voorkomen, dat tegen de toegestroomde vrouwen hard handig moest worden opgetreden. Een fout acht hij het intusschen, dat dit buiten de leiders der levensmiddelenvoorziening is ge schied, doch een verzachtende omstandigheid is, dat men niet veel tijd had om te beraads- slagen en te overleggen. De heer Manassen had gevraagd, of de burgemeester niet van meening was, dat de politie op onvoldoende wijze was opgetreden en door een veel te toegevende houding het oproer en de plundering had bevorderd. De burgemeester weerspreekt dit zeer uit voerig, en wijst er op, dat, nadat Donderdag 28 Juni de rust hersteld was, er enkel overleg is gepleegd over de verder te nemen maaf regelen. Besloten is o.a. om het z.g. „trekken" der menigte van meetings of demonstraties niet te verhinderen en dit op grond van vroegere ervaringen. Alleen wanneer daarvan misbruik werd gemaakt, zou anders worden opgetreden. Daarom werd na de demonstratie op den Dam op 2 Juli niet opgetreden. Dit zou hoogstwaarschijnlijk tot een botsing geleid hebben van veel ernstiger karakter dan de ongeregeldheden, welke nu tijdens en na „het trekken" hebben plaats gehad, De aanval op de juwelierszaak van de firma Hoeker en Zoon, hoewel streng af te keuren, is toch een voorbijgaand incident geweest, toe te schrijven aan een onhandig optreden van niet tot'den stoet behoorende personen. Ten aanzien van de ongeregeldheden, welke na „het trekken" in de nabijheid van de groentenmarkt hebbc-n plaats gehad, constateert de burgemeester in de eerste plaats, dat met betrekking tot het belangrijkste gedeelte van deze markt, zijnde de Meermarkt, de politie volkomen geslaagd is in het vervullen van de haar versterkte opdracht. Uit den aard der zaak heeft de bescherming van het overige gedeelte der Groenmarkt daardoor minder krachtig kunnen zijn. Daardoor is het verklaarbaar, dat, terwijl geen enkele der op de Meermarkt opgestapelde aardappelen is gesloten, dit wel is gelukt met aan het andere uiteinde der markt gelegen partijen bloemkool. Toch, niettegenstaande de plaatselijke on gunstige omstandigheden, de rust spoedig hersteld is. Met het oog op dit gunstige verloop, kan de burgemeester ook niet met den heer Ma nassen van meening zijn, dat de onlusten, welke op den avond van dienzelfden dag op de Handelskade uitbraken, als gevolg zijn te beschouwen van de demonstratie op den Dam en wat daarop gevolgd is. Tn afwachting van hetgeen hij later over bedoelde onlusten wel licht zal kunnen modedeelen, volstaat de burgemeester nu met als zijn voorloopigen indruk te kennen te geven, dat deze onlusten als een geheel op zichzelf staande uitbarsting van ontevredenheid zijn te beschouwen. Als eigenlijke bron van ontevredenheid beschouwt hij het gepaard gaan van het niet-ontvangen van een rantsoen op dien Maandag met het aan de Handelskade aankomen van een groot aantal wagons met voor Engelafid be stemde aardappelen en het aanvangen met de lossing dezer wagons. Aan het slot zijner nota geeft de burge meester nog de volgende statistische mede- declingen. Aantal opgemaakte processen-verbaal wegens plundering 27; processen-verbaal opgemaakt wegens opruiing 3; gearresteerde plunderaars 40gedoode burgers 9gewonde burgers 114; gewonde politieambtenaren 11gewonde militairen 2. Geplunderd zijn 8 winkels, 5 pakhuizen, 2 wagens, 1 handkar, 4 wagons en 3 schuiten Behalve hel garnizoen van Amsterdam, voor zoover beschikbaar en voor den dienst ge schikt het grootste gedeelte bestaat uit in opleiding zijnde recrulen werden de volgende van elders aangevoerde militairen gevorderd 5 bataljons infantere, 2 escadrons cavalerie en 48 bereden maréchaussées. Tegen de bewering van den heer Manassen, dat het Amsterdamsche politiekorps zich aan lafheid zou hebben schuldig gemaakt, komt de burgemeester met kracht op. In tegen stelling hiermede heeft hij, evenals de heel de Vlugt, alle waardeering'voor het optreden van politie en militairen. Toch iu 't veilig Nederland. Een jonge man uit Antwerpen wilde naar Nederland. Een smokkelaar zou hem over den draad brengen en stelde hem in betrek king met drie collega's. Deze vroegen en ontvingen f 180. Op een donkeren nacht stapte men naai den grens. Bij de versperring blies een der geleiders eensklaps op een fluitje. Een patrouille Duitschers doemde plotse ling op.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2