Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Fe uilleton." Binnenland. OMHOOG! Buitenland. 1452. Zaterdag 28 Juli 1917. I5e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LIT^OOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs siechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. V Wapenstilstand? Dat we indertijd wel het recht hadden, een vraagteeken te zetten achter de belofte, van links gedaan, dat tijdens den zittingsduurder nieuwe Kamer geen politieke ontwerpen zouden in .behandeling genomen worden, blijkt nu zonneklaar. Immers, naar aanleiding van het votum der Eerste Kamer, waarbij werd uitgesproken, dat door de ontbinding der vorige Kamer ook de toen aanhangige wetsontwerpen als inge trokken moesten worden beschouwd, ontspon zich in de Tweede Kamer een tameljjk heftig debat. Schaper diende een motie in, waarin werd gevraagd van de Regeering, de ontwerpen, welke in de Eerste Kamer nog niet waren afgehan deld, weder in te dienen en wel zoo spoedig mogelijk. Deze motie werd in 't bijzonder ingediend met het oog op de z. g. ouderdomswetten, waarin het Staatspensioen wordt binnenge smokkeld. Dat is nu de goede trouw. Politiek in optima forma. Hechts stónd als één man, en stemde tegen de motie. En dat deze stemming zuiver rechts tegen links was, maakte de zaak nog bedenkelijker. Daaruit blijkt ten duidelijkste, hoe groote rol de politiek hierin speelt Jen hoe weinig op het gegeven woord kan worden vertrouwd. Om in 1918 nog maar eenigszins een draag lijk figuur tegenover de kiez.ers te maken, moet zelfs het politiek accoord verbroken worden en het gegeven woord geschonden worden. Zoo doet thans de linksche Tweede Kamer. Alweer een lesje. INLIJVING MILITIELICHTING 1917. In de hierna genoemde tijdvakken zullen van de militielichting 1917 worden ingelijfd 1. in het tijdvak 15 October. a de dienstplichtigen, toegewezen hetzij aan de regimenten veldartillerie, hetzij aau het korps wijdende artillerie; b. de dienstplichtigen, toegewezen aan de genie (motordienst) en bestemd voor 't tweede in te lijven gedeelte c. de dienstplichtigen, toegewezen aan het regiment genietroepen, met bestemming voor opleiding tot milicien-telegiaiist of telefonist en werkzaam hetzij bij de Posterijen en Tele grafie, hetzij bij de spoorweg maatschappijen. 2. in het tijdvak van 1620 Octoberde Ilij verbleekte. „Toch niet levensgevaarlijk bracht hij moeilijk uit. „Zóó, dat ik vanavond naar huis spoor. Ik heb verlof van den directeur." „Wat is er dan eigenlijk De oude kwaal „Juist, De oude kwaal. Moeder kan hoogstens nog een week leven", zei haar bevende stem. Hij hield zich aan den tafelrand vast. „Een week..." prevelde hij. Zenuwachtig draaide hij heen en weer. „Dan... zou... ik, wel mee moeten gaan", aarzelde hij. „Ik heb je daarom hier verzocht", zei ze. „Je kunt nu doen, wat je wiltmaar ik ver wachtte niet anders van je". „Neen vroeg hij. „Heusch niet Ilij had gemeend, dat Betje zulk een slechten dunk van hem moest hebben, dat ze hem zelfs alle kinderlijk gevoel ontzeide. „Natuurlijk niet. Je houdt immers veel van moeder dienstplichtigen, toegewezen aan de regimenten vestingartillerie en bestemd voor 't tweede in te lijven gedeelte 8. in het tijdvak van 38 Dec. het thans nog overschietend gedeelte van de dienst plichtigen, toegewezen aan de regimenten huzaren. DE „NORDERNEY"GETORPEDEERD IN TERRITORIALE WATEREN. Van gezaghebbende Duitsche zijde wordt het navolgende medegedeeld De gezagvoerder van het nabij Texel door een Eugelscheduik boot getorpedeerde Duittsche stoomschip „Nor- derney", op weg van Rotterdam naar Stock holm verklaart, dat z ij n schip binnen de Nederlandse he territoriale wateren getorpedeerd is. RIJKSKOLEN DISTRIBUTIE. Naar de „Stand." verneemt, heeft het lid der Tweede Kamer, dr. E. J. Beumer, ver leden week de volgende vragen aan den Minister van Landbouw ingezonden Volgens een bericht in de bladen is een regeling door de Rijks-kolendistributie ont worpen, waarbij het rantsoen voor woningen onderscheidenlijk met 2 haardsteden en 2 haardsteden met kookgas is bepaald op 12 II.L. Is de Minister bereid mede te deelen of dit bericht juist is en zoo ja, door wie en op welke wijze het vermelde feit ontdekt is? Is de Minister bereid alsnog de vaststelling eener disiributieregeling te bevorderen, waarbij in mindere mate de belangen van hen, die 2 haardsteden gebruiken, worden opgeofferd aan die van personen, welke meer haardsteden hebben DE KOLEN VOORZIENING. Het Rijkskolenbureau heeft aan het Haar- lemsch Kolenbureau meedegedeeld, dat door den zorgwekkenden toestand onzer kolenvoor- ziening het uitgesloten is, dat in Augustus voldoende in de behoeften der klein industrie wordt voorzien. De aangevraagde hoeveelheden kunnen niet verstrekt worden. Concentratie der bedrijven is noodzakelijk. Ook tot de groot- en middenindustrie is een circulaire gericht door het Rijkskolenbureau, waarin eveneens wordt meegedeeld dat deze industrieën slechts op een zeer geringe toe wijzing kunnen rekenen. De Rijkslcveringen moeten voorgaan, doch de fabrieken, die voor het Rijk werken, moeten andere opdrachten verminderen. Een strenge controle zal worden ingesteld op de voorraden der ondernemingen en de opgaven daarom trent, daar vaak de voorraden te klein en de benoodigde hoeveelheden te ruim worden aan- Een dankbare blik uit zijn oogen trof haar. Hij vergat zijn trots. Hij zou met.... Betje mee kunnen reizen. Ze konden elkaar immers aan het station ontmoeten. „Hoe laat vertrek je?" „Met den trein van zes uur twintig." „Ik zou dan ook kunnen gaan". „Later kan niet. 't Is de laatste. Maar, kun je nog klaar komen. Moet je niet eerst nog naar je pension „Als ik me haast, kom ik wel klaar". „Nu, tot straks dan. Ik zie je dan wel aan den trein". Ilij maakte zich gereed heen te gaan. Er werd terzelfder tijd op de kamerdeur geklopt. „Binnen", riep Betje. „Astublieft, zuster;" zei het dienstmeisje. Ze overhandigde Botje een telegram, en verdween. Doodelijke bleekheid overtrok beider gelaat. Dringendwas het draadbericht. Met sidderende hand, nog steeds zonder een enkel woord te spreken, bang, om het vreese- lijk vermoeden in één oogenblik werkelijkheid te zien worden, knipte ze met een schaar het couvert open. Karei keek over haar schouder heen. „Kom dadelijk. Toestand hopeloos. Vader." Een oogenblik keken ze elkander als versuft gegeven, Ook de opgaven der vorige maanden zullen gecontroleerd worden en streng worden opgetreden tegen degenen die onjuiste opgaven hebben verstrek. DE DUITSCHE KOLEN. Naar de „Tel." verneemt, is in het met Duitschland overeengekomen kwantum van invoer van steenkool naar Nederland geen verandering gekomen. De invoer in ons land is echter tijdelijk beperkt omdat Duitschland, dat niet langer het risico wil loopen van het vervoer over zee naar Skandiuavië, de nog te Rotterdam liggende voorraden cokes voor ons land ter beschikking stelt in mindering op het gebruikelijk rantsoen. Dit verklaart het uitvallen der kolentreincn. HET RIJSTRANTSOEN VERMINDERD. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft in een schrijven aan de gemeente besturen bericht, dat hij zich, in verband met den aanwezigen voorraad rijst en met de moeilijkheden bij den aanvoer ondervonden, heeft verplicht gezien, het bestaand rantsoen van 0.7 E.G. por hoofd en per vier weken te Verminderen. Dit rantsoen dat op den lsten Augustus a.s. zal ingaan, is thans door hem vastgesteld op 0.4 K.G. en per vier weken. Tevens verzoekt de Minister hiermede bij door de gemeentebesturen tot het Rijks Centr. Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen in te zenden bestellingen te willen rekening houden. KAMERZETEL ZUTFEN. Bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer voor het district Zutfen (vacature Lieftinck) werd bij enkele candidaatstelling gekozen de heer mr. J. van Gilse (U.-L), kantonrechter te Steenvvijk. DE OORLOG. Van Duitsohe zijde. BERLIJN, 24 Juli (Korr. Norden.) De Korr. Norden weet volgens juiste berichten, welke langs een omweg te Berlijn zijn ingekomen, dat de gebeurtenissen aan het Russische front de aanvoerders der andere entente legers in verlegenheid hebben gebracht, want de ineen storting van het Russische leger brengt de strategische plannen der mogendheden in het Westen en Italië eveneens aan het wankelen. Gelijk het Duitsche opperbevel natuurlijk nauwkeurig bekend is, treffen de Engelschcn aau. De verwachte slag trof nog te hard. Betje herstelde zich het eerst. „Nu is er zeker geen minuut meer te ver liezen", besloot ze, flink. „Ik ga me kleoden voor de reis. Maak jij je nou ook klaar". Ilij bewonderde haar kordaatheid. Geen lamenteeren, geen scène, niets. Ze handelde. Duwde hem de kamer uit. „Tol straks". Hij stond al buiten. Hoe veranderd was zjjn stemming in dat kwartiertje. Straks vol levensmoed, opgewekt, hunkerend naar pret-leven. Nu, terneerge slagen, onthutst, ontdaan. Werktuigelijk stapte hij, haastig, door het geroezemoes op de straat. Zag niets, hoorde niets. Hij liep als in een droom. Eu de korte woorden van het telegram dansten hem voort durend voor de oogendeinsden tergend achteruit, bleven hem altijd vóór. „Moeder... hopeloos"neen, dat kón niet, dat mócht niet. Hopeloos, dat wil zeggen, stervende! Moeder, zijn moeder, wel vaak door hem veronacht zaamd, maar tóch, in het diepst zijner ziel, had hij ze lief, hartstochtelijk lief. Hij voelde hetnu, nu de dood haar had aangegrepennu onherroepelijke scheiding dreigde. Maar..., was dat wel de waarachtige met grootsehe middelen voorbereidselen tot het opvoeren van aanzienlijke reserves voor een nieuw offensief in Vlaanderen, waaraan de in Frankrijk aangekomen Amerikaansche troepen zullen deelnemen. Aangezien men hun militaire bekwaamheden blijkbaar nog niet vertrouwt, zullen de Amerikanen niet in gesloten eigen formaties optreden, doch bij het Eugelsche leger worden ingedeeld hetgeen volgens betrouwbare inlichtingen bij hen nog al misnoegen heeft gewekt. Aan het Zuidelijke front is Cadorua druk bezig, om zijn legers en magazijnen aan te vullen voor een nieuwen slag. De voorbereidselen waren overal al ver gevorderd. Het algemeen offensief op alle fronten zou plaats grijpen zoodra een onover winnelijk offensief zoo ver zou zijn govorderd, dat Duitschland het Westelijk front van reser ves zou moeten ontblooten. Thans werpt de Russische nederlaag alle mooie voornemens omver. Niettemin zullen de Westelijke mogendheden hun offensief inzetten ten koste van honderd duizenden, die nutteloos als offers zullen vallen, aangezien een overwinning onder deze om standigheden geheel is uitgesloten. Van Duit sche zijde beziet men al deze pogingen, voort gesproken uit vrees voor de toekomstige ver antwoordelijkheid voor de wereld en het eigen volk, om aan een onafwendbaar noodlot nog te elfder ure een beslissende wending te geven, met dezelfde gerustheid, wat aangaat de over winning, als alle besluiten en operaties van het eerste oogenblik van den oorlog af heeft geleid. Alle tegenmaatregelen zijn genomeu en suc cessen van den tegenstander, die aan het algemeene militaire beeld iets zouden kunnen veranderen, zijn ten eenen male uitgesloten. Om Tarnopol. WEENEN, 24 Juli. Uit het oorlogskwartier wordt gemeldDe troepen hebben de ver volging van den terugwijkenden vijand tot laat in den nacht voortgezet. Zij zijn in het bezit van de buitenwijken van Tarnopol. De vliegers der centralen dragen er veel toe bij de verwarring onder de Russen te vermeer deren. Bij elke nadering van een vliegtuig eskader vluchten de Russen hals over kop naar alle kanten. Het station van Tarnopol, waar de Russen in allerijl oorlogstuig in de treinen laten, is opnieuw met goed succes met bommen be strooid. Tot dusver zijn in het geheel 47 kanonnen buitgemaakt. De gevangenen, die van alle kanten naar de verzamelplaatsen stroomen, konden tot dusver nietgeteld worden. Bij afzonderlijke trocpenafdeelingen zijn ge- kinderliefde, die hem bezielde? Ja? Hoe had hij dan zoo koel, zoo onverschillig kunnen zijn voor haar dringende bedenhoe was het dan mogelijk, dat hij haar laatsten brief zelf ongelezen had gelaten Zóó kruisten de ge dachten elkander in zijn brein, terwijl hij snel, af en toe half duizelig van de drukte, na zijn pas-hersteld-zijn, de straten doorliep. Hij had iu zijn kosthuis kennis gegeven van zijn komst. Alles stond gereed. Hij hoorde nauwelijks het belangstellend, nieuwsgierig vragen van zijn hospita en haastte zich naar zijn kamers. Op zijn tafel lagen twee couverten. Het eene bevatte hetzelfde telegram, dat de juffrouw maar had afgeteekend, 't welk hij zooeven bij zijn zuster had gelezen en welks inhoud hem zoo verontrustte. Het tweede... De hospita klopte en trad bijna onmiddellijk daarop, volgens gewoonte, binnen. „O, heeft mijnheer ze al gevonden. Dat eene, dat U daar heb, is een telegram, ziet u", verklaarde ze snugger. „Toch geen zwarigheid nieuwsgierigde ze. „Mijnheer ziet zoo bleek", i „Moeder is ernstig. Ik moet dadelijk weg. Oogenblikkelijk. Wanneer ik terug kom, weet ik nog niet". (Wordt vervolgd.) DOOR ZELANDIA. 31 j^adrul^verbodenj

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1