Uit Stad en Provincie. Kerk e 11 School. Gemengd Nieuws. BERLIJN, 21 Juli. (Wolff.) officieelThans staat vast dat in Juni 1,018.000 ton scheeps- ruimte door oorlogshandelingen der midden rijken is vernietigd. Sedert het begin van den onbeperkten duik bootoorlog zijn 4.71000 ton in den grond geboord. Een onzer duikbooten heeft in de Golf van Biscaye weer vijf ss. en drie zeilschepen van 22.500 ton vernietigd, o.a. de gewapende Engelsche s.s. Anglo Patagonian met iOOO ton stukgoed (w.o. vliegtuigen, staal en boter) van Amerika naar Frankrijk Frelissick met 3000 ton haver en 1500 ton staal van Boston naar Bordeauxde Fransche zeilschepen Cambronne (1863 ton) met salpeter naar Nantes, Cores (296 ton) met wijn en sardines van Lissabon naar Brest. De ladingen van overige schepen bestouden uit 3300 ton tarwe en 500 ton meel New York naar Nantes, 2000 ton machineolie van New \ork naar Havre, 2000 aardnoten, palmkernen en was naar Liverpool en 5200 ton steenkool van Glasgow naar Madeira. LONDEN, 20 Juli. (Reuter.) Te Belfast heeft heeft Carson, het nieuwe lid van het oorlogs kabinet, het woord gevoerd, Ik heb, zeide hij, daareven de rede van den nieuwen Duit- schen rijkskanselier in den Rijksdag gelezen. Zij verschilt niet veel van de redevoeringen, die ik vroeger gelezen heb. Zij klinkt hol. Als de Duitschers vrede wenschen, zijn wij bereid den dag te onderhandelen, niets met het Pruisendom, niaar met de besten van de Duitsche natie. Bij wijze van voortbereiding tot zulke onderhandelingen, verzoeken wij den Duitschers naar voren te komen en „als ernstig bewijs van hun oprechtheid en als bewijs dat, zij geen gebied wenschen te verkrijgen of geweld jegens anderen willen gebruiken in onderhandelingen te treden, op voorwaarde dat zij eerst hun troepen achter den Rijn terugtrekken. Als zij iets toonen, dat op berouw lijkt voor het onrecht en de wandaden jegens de mensch- heid, die zij tegen het arme kleine België, in Noord-Frankrijk, Servië en de andere streken, die noodeloos met bloed gedrenkt zijn, bedreven hebben, dan zullen wij als vredelievend volk onderhandelingen beginnen om de wereld voor altoos te redden en haar te bevrjjden van de verschrikking der wapens. Wij verlangen innig naar een vrede, die onze mannen terug zal brengen maar degenen, die wij n'®'; kunnen terugbrengen, leggen ons den plicht op, dat de vrede een werkelijke vrede zal zijn en dat hun offer niet vergeefs gebracht is. De „Daily Telegraph" wijst er op, dat er in Nieuw-Zuid-Wales reusachtige partijen tarwe liggen, voldoende om Engeland zes maanden lang te voeden, en toch moet men in Engeland het broodverbruik beperken. De oorzaak hiervan is het gebrek aan scheepsruimte en het eenige geneesmiddelde aanbouw van nieuwe schepen. „In dit opzicht echter wordt de toestand der Entente van dag tot dag slechter", zegt het blad, „want het gelukt ons bij lange na niet, onze scheepsverliezen weder aan te vullen, De regeering neemt ook geen maatregelen om dit in de toekomst te doen, ofschoon onze groote schepen, waarvan wij er bij het begin van den oorlog 3600 hadden, thans met een tempo van 1000 stuks per jaar worden vernietigd. Het is belachelijk, te gelooven, dat de Vereenigde Staten het probleem op zullen lossen. De Engelsche pers over de rede van Michaëlis, den nieuwen Duitschen Rijkskanselier. De Manchester Guardian zegtIn de rede van Michaëlis is het belangrijkste, dat hij zichzelf bij de motie van de socialisten, vrij zinnigen en centrum heeft aangesloten. Het blufferig gedeelte van de rede en de verdedi ging van Duitschland's rol in het begiu van den oorlog zijn slecbte dingen, die men kon verwachten, maar drie andere punten in de rede zijn van belang le. Zoolang Duitschland als zijn doel alleen zelfverdediging vooropstelt, kan de wereld tegen dat doel geen bezwaar hebben 2e de uiting dat het grondgebied van Duitschland onaantastbaar moet zijn. In dit stadium kunnen wij niet verwachten, dat een Duitsch minister minder zou zeggen. Hij zal naar de vredesconferentie gaan met de ver klaring, dat hij over sommige dingen niet zal parlementeeren, maar als hij er eenmaal is, zal hij misschien handelen naar de^ later ge uite woorden van „geven en nemen"3e. in dien er sprake kan zijn van een duurzaam vergelijk, dat Michaëlis zeide te wenschen, dan kan de kwestie van Elzas-Lotharingen niet op zijde worden geschoven. De Guardian is van oordeel, dat Duitschland hdel wat verder gaat dan in de vorige kan seliers-verklaringen en besluitLloyd George's laatste rede was bedoeld om Duitschland een verklaring omtrent zijn oorlogsdoel te verge makkelijken. Duitschland heeft dat gedaan het heeft zicb tegen inlijving verklaard en op een vergelijk aangedrongen. Het ligt nu op den weg der entente te zeggen, dat zulk een vergelijk op zekere voorwaarden mogelijk is. Dan zal Duitschland kunnen overwegen of de voorwaarden zóó zijn, dat bespreking ervan aanvaard kan worden. (N. R. C De Joden in Roemenië. Het „Weekblad voor Israël. Huisgezinnen" schrijft De beloften van den Roemeenschen koning aangaande de verbetering Van de positie der Joden in Roemenië zijn tot dusver louter theorie gebleven. De berichten uit dat land, voorkomende in de pers van beide oorlog voerende groepen, gewagen zelfs van toe nemende onderdrukking onzer geloofsgsnooten in „het laatste ghetto van Europa". Nu is anti-semietische in Roemenië een oud ver schijnsel thans echter ondervindt liet een nimmer gekende bestrijding die der Russische regeering! Gedurende den thans ernstigen voedselnood in Roemenië weigert de Roemeensche regeering den Joden alle ondersteuning onder voor wendsel, dat zij handlangers der Joden (Centralen zijn. Gesprekken in het Jiddiesch zijn op straat verboden. Vooral aan het front hebben de Joden, die wel hun bloed voor Roemenië mogen geven, vreeselijk te lijden onder anti-semietische maatregelen, meeren- deels gevolg van de propaganda, daar dooi den bekenden Jodenhater prof. Jurga gevoerd. Het feit, dat met deze propaganda ook onder de verbonden Russische troepen werd gewerkt, gaf de Russische regeering aanleiding tot in grijpen. Zij vroeg den Russischen gezant le Jassy Poklewski-Kosjel, inlichtingen over de anti-semietische agitatie. Zijn antwoord, dat in het midden van Mei werd ontvangen, be vestigde, dat de Roemeensche machthebbers gruwelen jegens de Joden hadden doen begaan, vooral tijdens den terugtocht der Roemeensche legers. De tegenwoordige minister van buitenland- sche zaken, Terestjenko, heeft namens de voorloopige regeering de Roemeensche regee ring doen weten, dat de Russische regeering niet kan toestaan, dat in het met Rusland verbonden Roemenië de Joden buiten de wet worden geplaatst en zij het betreurt, dat de Roemeensche regeering zoo weinig rekening houdt met de gevoelens der Russische demo cratie. Ten slotte verklaarde de Russische regeering, dat zij in ieder geval anti-semietische propaganda onder de Russische troepen zal tegengaan, daar het gevaar eener contra revolutie daaruit kan ontstaan. Het ingrijpen der Russische regeering schijnt indruk te hebben gemaakt. De Roemeensche regeering heeft de Russische onverwijld een nota gezonden, waarin zij eene gunstige op lossing van het Joodsche vraagstuk toezegt. Bratianu zelf kwam in St. Petersburg om de Russische pers, die krachtig voor de Roe meensche Joden opkomt, te kalmeeren, terwijl een officieele afgezant der Roemeensche regeering, dr. Lupu, den Raad van Arbeiders en Soldaten kwam verzekeren, dat alle Roemeensche Joden, die aan den oorlog deel nemen, later het burgerrecht zouden verkrijgen. De voorzitter van den Raad nam daar echter geen genoegen mede en noopte den afgezant tot de verklaring, dat in de eerstvolgende zittingen van het Roemeensche parlement het Joodsche vraagstuk in behandeling zou worden genomen. De steenkolennood iu onze gemeente doet zich hevig gevoelen en menigeen is reeds zeer bezorgd tegen den as. winter. De vraag werd gedaan, waarom te Axel 25 kilo förderkolen en 25 kilo stukkolen gedistribueerd in een week en in Ter Neuzen niets dan wat kolen gruis, dat nagenoeg onbrandbaar is. Laten we op verbetering hopen. Bij kon. besluit is benoemd tot plaats vervangend voorzitter der plaatselijke com missie voor de ongevallen vezekering de heer L. Chr. Wabekc secretaris alhier. Zondagmiddag ongeveer 2 uur is de militair Van der Wegen, afkomstig uit Zaamslag bij het zwemmen in de z.g. „leemputten" ver dronken, ondanks de pogingen van zijn com pagniescommandant ingesteld om hem te redden. Axel. In de Zaterdagmiddag gelmuden ver gadering van de „Vereeniging van Zeeuwsche fokkers van het zware trekpaard" werd aller eerst behandeld een schrifteliik voorstel van 13 leden, om tot liquidatie der vereeniging over te gaan. Na korte discussie werd dit voorstel verworpen met 24 tegen 5 stemmen. Besloten werd om in het vervolg de be grooting sluitend te maken, door de contiibutie telken jare naar gelang van de uitgaven vast te stellen. Hierna werd een veulententoon stelling georganiseerd op 27 Juli a.s., aan vangende om 9 uur, waaraan alleen door leden der vereeniging kau worden deelgenomen. Ten slotte werd eveneens aangenomen het bestuursvoorstel om tegen Zaterdag 8Septem. a.s. een concours-hippique te organiseeren. Axel. Zondagmorgen daalde op de Axelsche vlakte een vliegmachine. Daar er niet spoedig genoeg militairen bij waren staken de mannen, de vliegnier naar men zeide was een I'ransch- man en de andere een Engelschman, hun machine in brand. Beide mannen zijn onder militair- en politie- geleide naar Axel gebracht, waar zij half negen arriveerden. Natuurlijk hadden zij nogal bekijks. Later zijn ze vervoerd, naar de plaats waar al zulk soort van menschen kunnen rusten en nadenken over hun hooge vlucht, die zij ge nomen hebben. (Corr.) Westdorpe. Zondagvoormiddag is nabij de Axelsche vlakte onder deze gemeente injeene weide een Engelsche tweedekker gedaald. De machine kwam terecht in den drinkwaterput voor het vee. Inzittenden waren twee luite nants van het Engelsche vliegercorps. In de nabijheid bevond zich een koewachter, aan wien ze vroegen om een sigaret aan te steken, doch toen zij de lucifers hadden, maakten de vliegeniers daarvan gebruik om de vliegmachine in brand te steken, zoodat niet veel meer dan een waardeloos wrak overbleef. Zij wierpen de voorhanden machinegeweer- patronen en revolvers weg, want zij waren van meening in België te zijn neergekomen en vernamen met genoegen hunne vergissing. Aan de militairen die hen interneerden gaven zij terstond hun eerewoord. De commandant dor stelling van de monden der Maas en der Schelde heeft het verblijf in zijn gezagsgebied ontzegd aan Pieter Bernardus Lantsheer, geboren 4 Januari 1881 te Hoek, tijdelijk wonende te Vlissingen, vau beroep schipper, van nationaliteit Nederlander; verdacht van het betrokken zijn bij den smokkelhandel. - Men schrijft aan do Midd. Crt. uit het land van Cadzand Het bijzonder heldere weder op jgisteren (Zondag) maakt het mogelijk om vanaf een eenigszins hooger standpunt dan de begane grond, ver over België heen te zien. Zoo was met een gewonen tooneelkijker te constateeren dat tal van kabelballons boven België zweef den tot in de twintig werden er geteld er schenen evenwijdig met do kust als het ware twee linies van ballons in de lucht te staan, een nabij de kust en een andere dieper Bel gië in ter hoogte van Brugge of nog daarachter beginnendeook is het aantal zoeklichten langs de grens, maar verder uit de kust ver bazend toegenomen, terwijl volgens sommigen vlak bij de grenzen, maar toch onzichtbaar voor wie aan deze zijde staat, enorme ver sterkingen moeten aangelegd zijneen en ander schijnt erop te wijzen dat de Duitschers vast een inval over Zeeuwsch-Vlaanderen ver wachten. - Te IJzendijke hebben Donderdag j.l. de kommiezen van een Belgischen landbouwer d. C., wonende aan het „Goed leven" op Belgisch grondgebied, voor de draadversperring in beslag genomen 6 koeien en een kalf, die hij zonder vergunning liet loopen in een weide op Nederlandsch grondgebied. Hij was meer malen gewaarschuwd, maar liet het niet. Een kapitein van de Jagers, die te Vlis singen met de provinciale boot wilde vertrek ken, reed de ponton op, bij kwam hierbij van de ponton in de buitenhaven te vallen. Het mocht spoedig gelukken den officier en ook het rijwiel weder op het droge te brengen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Groningen]: II. G. W. Briedé te Franeker; voor Rhenen W. v. d. Waal te Slijk-Ewijk. Geief. Kerken. Beroepen te Bolnesdr. K. J. Kapteijn te Giessendam; te Spijkenisse: J. Oosterveen te Geesteren. Bedankt voor Duurswoude F. II. Boersma te Bozum. Aangenomen naar Delfshaven A.Roelloos te Veenendaal. Ds. Netelenbos. De laatst verschenen aflevering van Voor Ilooger Leven behelst stukken van De Hartog, Vermeer, Netelenbos, Smink, Rooseboom en Boutens. Uit de bijdrage van ds. Netelenbos, die naar aanleiding van Ef. 446 over de eenheid der kerk handelt, nemen we een stuk:e over, dat van belang is, omdat het ge schreven is, voordat hij een dienst vervulde in de Herv. Kerk „Wat zouden we veel sterker staan tegen over een wereld, die met God meent te hebben afgerekend, indien we samen optrokken, elkanders taal verstonden, elkanders broeder- hart proefden. Wat zouden er een tranen minder zijn geschreid, een harten minder zijn gebroken en een levens minder zijn vergald, als de Meester op den voorgrond had gestaan en zijne gemeenschap boven die met Zijne leerlingen ware gesteld." - Ds. W. II. Gispen Jr. schrijft in de „Geref. Kerkb.": voor Dr en Ov. 't volgende: Nu zijn er wel menschen die „maling" hebben aan dé „juristerij", en zich misschien opk niet bekommeren om de Kerkenorde. Ze wanen zich er boven verheven. Ze zijn te ruim en te vrij om zich aan dergelijke orden ingen voor het kerkelijke leven te binden. Maar eigenaardig is liet., dat zulke „vrije' geesten op een ander oogenblik, op een andere wijze tegen de Kerkenorde handelend anderen iu hun vrijheid op zeer willekeurige wijze willen beperken. Zijn we wel ingelicht, dan moet ds. Nete lenbos, toen te Middelburg nog een A-, B- en C-gemeente bestonden, een aantal lidmaten van zijn eigene gemeente, die niet meer zijn prediking wenschten te volgen en bij A en B kerkten, hebben willen schrappen als leden, zoodat de classis tusschenbeiden heeft, moeten komen om dit kerkelijk onrecht te keeren. Maar voor zichzelf eischl men het recht op om ongestoord en vrij eene godsdienstoefening te leiden in de Herv. kerk tegenover de Geref. kerk ter plaatse Ziende blind. In de Westfriesche Kerkbode" vermeldt een schrijver, dat de Kinderrubriek van de „Nieuwe Amstedarmmer" begonnen is Bijbel- sclie geschiedenis te vertellen. De N. A. motiveert dit o.a. in de navolgenden woorden „Sedert vele jaren gevoelen vrijzinnige ouders behoefte aan onderricht hunner kinderen in Bijbelsche geschiedenis en zij weten vaak niet waar zij het geede onderricht zoeken zullen." Waarbij de W. F. Kerkbode aangeteekent „Dit herinnert me eenigszins aan den man, die in de Kalverstraat maar 'n sigarenwinkel vroeg. Hij wist er geen te vinden. Dien stakkert hebben we toen terechtgewezen. Dien uit de „Nieuwe Amsterdammer" die niet weet waar 't goede onderricht in Bijbelsche geschiedenis te zoeken is, zullen we niet ver legen laten staan. Zoudt u zich voor dat onderricht nies eent wenden tot een predikant Misschien weet u, dat de studie vau zoo iemand er speciaal op gericht is dit onderwijs te geven. Waar te vinden In iedere plaats, tot in het kleinste nest, zjjn er één of meer. De kosten van dat onderwijs zijn niet groot, meestal nihil en altijd heel wat minder dan die voor de andere dingen, waarin ge uw kind laat onderwijzen. Niet te danken voor 't advies S y r i s c h Weeshuis. Omtrent het Syrisch Weeshuis te Jeruzalem met zijn 12 inrichtingen en zendingsgemeenten te Jeruzalem, Bir Salem en Nazareth wordt bericht,, dat het bange tijden doormaakt. Voor den oorlog stroomden in de Stille week vroeger groote scharen van pelgrims Jeruzalem spoor- ten binnen, om gebeden te doen bij het graf van den Heiland, 't Vorig jaar en dit jaar bleven deze weg. De eenige vreemdelingen, die tegenwoordig gezien worden, zijn soldaten. Het Tehuis voor leerlingen, dat uitgaat van het Syrische Weeshuis, is thans ingericht voor Duitsche soldaten. De oorlog heeft met den hongersnood, de hooge prijzen der levensmiddelen en allerlei ziekten groote ellende gebracht over Palestina. Het Syrische Weeshuis telt thans 450 be woners,doch door Christenen uit onderscheidene landen daartoe in staat gesteld, worden dage lijks nog meer dan 1000 personen, door het bestuur daarvan van levensmiddelen voorzien Een Christ. School te Maastricht. Het College van Kerkvoogden en notabelen te Maastricht heeft met den Kerkeraad der Herv. gemeente besloten tot oprichting eener Protestantsche bijzondere school voor L. en M. U. L. O. De school zal den naam dragen van Suriu- garschool naar dr. J. W. Suringar, die van 1841 tot 1892 eerst 40 jaren predikant was en nadien nog 11 jaren in andere Kerkelijke betrekkingen aldaar werkzaam was. De school zal ten dienste zijn in de eerste plaats voor kinderen van Protestantsche ouders uit Maastricht en omgeving. Voor den grond en de bouwkosten is f 40.000 noodig. Aangiften kwam reeds in f 10.0000 en aan jaarlijksche bijdragen f 400. Het bestuur voor deze school bestaat uit ds. W. Bax Jr. ds. J. ten Bruggenkate, D. Ilendriksz, G. II. G. Lagers, dr. J. P. G. van der Moer. C. Mooyboer en J. D. Schoon. Te Wageningen is een zeer omvangrijke verduistering ten nadeele van den heer L, drogist, ontdekt. Het bleek der politie, dat de knecht, zekere M. regelmatig al twee jaar lang allerlei winkelgoederen stal, die hij bij kleine leveranciers verkocht. Een vroegere knecht, zekere B., thans in garnizoen te Arnhem, die eveneens dergelijke verduiste ringen pleegde, ontving op geregelde tijden van M. kisten vol met poetsmiddelen, schuur- linnen enz. die B. bij zijn geregelde afnemers te Arnhem van de hand zette. Toen de politie het onderzoek begon was er juist weer zulk een zending gereed, ze werd in beslag ge nomen en bleek een waarde te hebben van pl.m. f150. Reeds negen zendingen had B. ontvangen. In de gemeente Ede is een ernstige fraude ontdekt in verband met de Distributiewet. In de maakd Juni was er een tekort aan Regeeringsvarkens en machtigde de Vleesch- vereeniging den burgemeester door eigen aankoop voor aanvulling van het tekort te zorgen. Deze levering werd opgedragen aan den slager I). van Hunnik, tevens lid van den raad. Gekocht werden 19 varkens, waarvan 14 echter van niet voldoende slaclitgewicht (90 K.G.) Deze 14 werden ook lager betaald n.l. f 1,22 per K.G. Op den staat door den gemeente-secretaris, den heer Berger opge maakt en door den burgemeester onderteekend aan de Vleeschvereeniging gezonden, werd eeu lager aantal varkens ingevuld, maar het slaclit gewicht verhoogd. Deze varkens werden tegen f 1,28 per K.G. in rekening gebracht; het verschil ad f250 werd niet verantwoord, noch in de gemeentekas gestort. Gebleken is, dat de slager, tevens raadslid, zelf kocht voor eigen rekening en weder verkocht aan de ge meente. Aan een der verkoopers deelde hij mede, dat de Regeering niet meer betaalde dan f 1,22 en hij dus ook niet meer gaf. De man schreef aan de Vleeschvereeniging die v. II, gelastte het prijsverschil f22,41 te be talen. Daar v. H. weigerde is bij den officier De duikboot- en mijnoorlog. Meer niet? Kan Engeland het duikbootgevaar bezweren? TER NEUZEN, 24 Juli 1917. Belangrijke verduistering- Ernstige fraude.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2