Buitenland. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landbouwberichten. tieuiengd Nieuws. „R e n a t e Leonhardt." Onderweg vertelde de tweede machinist ons nog, dat tegelijkertijd met de uitvarende Duitsche schepen een Belgisch reliefschip waarschijnlijk de „Gothland" de Waterweg verlaten had, en door hare eigenaardige be wegingen de aandacht had getrokken. Er bestaat dan ook eene ernstige verdenkingen, dat dit schip de aanwezigheid der Duitsche schepen door een draadloos bericht aan de Engelsche marine heeft medegedeeld. Intus- schen waren wij de „Leonhardt genaderd, en reeds aanstonds bleek, dat noch de bewakings troepen, noch de prijsbemanning ons erg vriendschappelijk gezind waren. Men riep op dreigenden toon, dat het schip verlaten was gevonden, en weigerde den kapitein toe te laten. Het werd ons daarbij duidelijk, dat het hier feitelijk ging om eene concurrentie tusschen twee bergingsinaatschappijen, n.I. „Uirkzwager" en „Zur Midden'. Laatste ge noemde had eene bemanning uit Petten aan boord gebracht, die bezig was de lek in het achterscliip te stoppen, en daar men de vlet van kapitein Methling in de nabijheid van een stoomschoener der firma „Uirkzwager" had gezien, bestond de vrees, dat het buitenkansje aan deze ten deel zou vallen. Derhalve weigerde men den kapitein eenvoudig den toegang tot zijn schip. Doch deze liet het niet hierbij, en zette met zijn vlet koers naar een op eenigen afstand koersenden Nederlandse hen torpedojager. Kapitein Methling zette hierop aan den commandant van het oorlogschip den toestand uiteen, waarop deze verklaarde telegrafisch in structies te Nieuwediep te zullen vragen. Een half uur verliep, welke tijd door den kapitein aan boord van den torpedojager werd doorgebracht, terwijl aan de bemanning der vlet bereidwillig een bus met warm voedsel werd verstrekt. Eindelijk bracht de Marconigraaf de Beslissing „Aan kapitein mag den toegang niet worden geweigerd." Onmiddellijk daarop begaf de torpedojager zich naar de „Renale Leonhardt' en gaf de bemanning van het schip door' een scheepstrompet, den last den kapitein toe te laten. Aan dit bevel werd gevolg gegeven, en kort daarop betraden wij het dek van het geteisterde schip. Het leverde een treurigen aanblik op. De brug was met houtsplinters bedekt, het kaartenhuis door meerdere kogels doorboord, de wanden der hutten midscheeps waren op verschillende punten letterlijk door zeefd, terwijl de ernstige schade aan zijkanten toegebracht, en de putten in het metaal op het gebruik van schrapnells wezen. De ver schillende kajuiten zagen er desolaat uit, patrijspoorten waren vernield, flesschen en glazen gebroke.n, verschillende gebruiksvoor werpen stukgeschoten, en de grond, de kasten de tafels, kortom alles was bedekt met een fijne hagel van glasspinters. In de hut van den kapitein stond de ontbijttafel nog gedekt aardappelen en haring was het menu! Hier had overigens ook de prijsbemanning huis gehouden.... de Moezel- en Cognacflesschen lagen over den vloer verspreid In de machine kamer stond een paar voet water, doch daar de lenspompen niet defect bleken, bestaat er alle kans op, dat het schip nog spoedig naar IJmuiden kan worden gebracht. Wij zetten onzen rondgang aan boord voort, doch overal was het aspect gelijk hout-en metaalsplinters en glasscherven. Kapitein Methlinger toonde ons nog de kaart, waarop de route, die het schip had gevolgd stond aangegeven. Meteen kruis was het punt aangeduid, waar de „Renate Leon hardt" aangevallen was binnen de territoriale wateren. Na den kapitein voor zijne bereid willigheid bedankt te hebben keerden wij ten slotte alleen in de vlet terug, want de kapitein bleef aan boord met drie man zijner equipage. In Bergen teruggekeerd maakten wij nog eene wandeling door de omstreken, en vonden op verschillende plaatsen in de duinen granaat scherven. Een man van de kustwacht deelde ons mede, dat in totaal circa honderd schoten waren gelost. Wij hadden daarop nog ver schillende gesprekken met villa-bewoners en dorpelingen, doch hunne mededeelingen komen allen in hoofdzaak op het reeds gemelde neer. En villa bewoner verklaarde, dat hij gecon stateerd had, dat het tijdsverschil tusschen vlam en knal vier seconden was geweest. RAPPORT EVENREDIGE VERTEGENWOORDIGING. Aan de kiesvereenigingen is thans toege zonden het Rapport van het Centraal Comité van Ant.-revolutionaire Kiesvereenigingon, be treffende de invoering der evenredige ver tegenwoordiging, benevens de conceptvvjj/.igin- gen in de Statuten der A.-R. partij. Het rapport is samengesteld door de II. H. Dr. Beumer, De Monté Ver Loren en mr. Rutgers. Er worden 3 zaken in behandeldle de territoriale organisatie der partij met het oog op het nieuwe kiesstelsel, 2e de tot stand- koming der candidatenlijsten, waarmede de partij aan de verkiezingen zal deel nemen, Be de verhouding tot andere partijen bij en naar aanleiding van de verkiezingen volgens het nieuwe stelsel. Er zijn verdere onderhandelingen gaande met de oorlogvoerende mogendheden omtrent een definitieve regeling van een vrije vaart voor Nederlandsche schepen. DE LEEUWARDER KERMIS EN HERV. GEMEENTE. DE De Leeuwarder kermis is dan toch begonnen, niettegenstaande het in 't afgeloopen jaar op haar bestaan ernstig werd toegelegd. Aan den vooravond van de opening der kermis werd in de Groote Kerk een bijzondere godsdienstoefening gehouden, belegd door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem., met het doel een getuigenis te laten hooren tegen de kermis. Drie predikanten der gemeente gingen in deze godsdienstoefening voor; Ds. J. ten Bruggenkate. ds. W. Pothoven en ds. J.i W. Groot Enzerink. De groote kerk was bij deze godsdienst oefening geheel gevuld. Èen getuigenis van niet geringe kracht ging er van die groote schare uit, tegen het kermisgedoe. Zal die kracht merkbaar zijn, ook daar waar het ge meentebestuur zetelt (Ned.) GEREF. VER. VAN DRANKBESTRIJDING. De zeventiende jaarvergadering zal woéden gehouden op Donderdag 9 Augustus a s. in het gebouw „Irene" te Utrecht. Aan de orde komt een referaat van den heer P. C. Hildering, over het Reclasseeringswerk. HET ONDERSCHEPTE DUITSCHE CONVOOI. De Germania wijst inzake het gebeurte te Bergen op de overgroote meerderheid, die de Engelschen gesteld hebben tegenover de Duitsche stoomschepen en meent, dat de aanval gemakkelijk wat uitgesteld had kunnen worden, tot de quacstie van de schending van de Nederlandsche territoriale grens buiten sprake kon blijven. Het blad weet slechts één antwoord „dat het de Engelschen in het geheel niet om buit te doen was, maar om het schenden van de Nederlandsche souve- iciniteitsrechten. Om het kort te zeggen deze nieuwste en meest uitdagende inbreuk op het volkenrecht van Engelsche zijde was niet slechts bownst, maarzelfs gewild. Eeh andere opvatting is niet goed mogelijk, indien men in aanmerking neemt, hoe ongegeneerd de Engelschen de Nederlandsche kust hebben beschoten. Het is waarlijk hun schuld niet geweest dat de granaten geen menschenlevens hebben gekost". Het blad meent, dat de Nederlandsche eerlijke neutraliteit den Engelschen eeudoorn in het oog is. Nederland moet in deze inbreuk op het volkenrecht een bedreiging door Enge land zien, dat Nederland onderworpen moet maken en zegt„W ij hebben maling aijn uwe neutraliteit. Daarin ligt de groote beteekenis van het gebeurde". De Vossische Zeitung acht de nieuwste inbreuk door Engeland op de rechten der neutralen zoo kras dat men op alles verder voorbereid moet zijn. „De Nederlandsche re geering moet zich wel bewust zijn, dat wij van haar maatregelen en niet alleen woorden verlangen, als zij er prijs op stelt, dat wij haar als werkelijk neutraal zullen beschouwen". „Toont Nederland thans geen ruggegraat te bezitten en toont de Nederlandsche regeering thans niet, dat het de Koningin ernst is met haar verklaringen in de troonrede, die van Nederland tot eiken prijs spreekt, dan gaat Nederland onherroepelijk zijn noodlot tege moet." I)E VRIJE VAARGEUL. Het Hbld. verneemt uit Den Haag, dat de Engelsche regeering de gewijzigde bepaling omtrent de nieuwe gevaarlijke Britsche zone voorloopig in zooverre opschort, dat de vaart door de z.g. vrije vaargeul mogelijk blijft. DE OORLOG. Westelijk Front. B ij hoogte 304. PARIJS, Juli. (Havas). Verwoede-, maar vruchtelooze tegenaanvallen, na de dichte stormgolven der Duitschers, die op een hevig bombardement ten W. van hoogte 304 volgden, hebben het belangrijke Fransche succes be vestigd. Het veroveren van twee loopgraaf- lines door een aanval vol élan herstelde en versterkte de Fransche stellingsn bij den top van de hoogte en dwong de Duitschers nu af te zien van een convergeerende beweging in de richting van Esnes. De voorzichtige en zekere tactiek van de Fransche legeraan voering, die weet af te wachten en van de gelegenheid gebruik te maken, spaart het leven der manschappen en boezemt hun een volkomen vertrouwen in. TER NEUZEN. 20 Juli 1917. R o o d e Krui s-o e f e n i n g. Woensdagmorgen ving te Schoondijke de oefening aan van het Roode Kruis in Zeeuwsch- Vlaanderen. Verondersteld werd, dat te Schoondijke een noodziekeninrichting was, vanwaar de pa- tienten die niet meer in de richting VJissingeu konden worden overgebracht, omdat dit niet mogelijk was vervoerd zouden worden naar Ter Neuzen. De aanwezige autoriteiten konden hun te vredenheid betuigen over de snelle inlading der talrijke schijngewonden en voort ging het met boerenwagens, rijwielbaren en trammen. Precies op den vastgestelden tijd, sommige transporten al vroeger, kwamen alle schijn gewonden te Ter Neuzen aan. Te Ter Neuzen als eindpunt dankte generaal Tonnet allen, die hadden meegewerkt. Generaal Koolemans Beyneri sprak uit naam van het Roode Kruis én bracht in het bijzonder een woord van hulde can den heer W. J. M.van Bijsterveld, reserve-officier van gezondheid, die in deze de ziel van alles was geweest. Ten slotte kreeg deze het woord om zijn manschappen hartelijk te danken voor hun medewerking, vooral aan die van Schoondijke en Ter Neuzen, waarbij die van Oostburg ook hulp hebben verleend. 's Avonds kwamen gewonden en dragers te Breskens aan. der distrubtie- erkent E. A. Als handelaar in den zin regeling voor huiden en leder is Ysebaert alhier' Alhier werd eene vergadering gehouden van de Christ.-IIist. kiesvereenigiiig die al sedert een aantal jaren geen blijk van leven meer gegeven had. Zij werd bijgewoond door partrjgenooten uit Axel en Zaamsiag en er werd besproken hoe te handelen bij de in voering van evenredige vertegenwoordiging. Dit stelsel werd uiteengezet ep verklaard door ds. P. J. Steinz uit Góes. Er zullen nader vergaderingen worden gehouden te Axel. en Zaamsiag om ook aldaar kiesvereenigingen op te richten, terwijl pogingen zullen worden aangewend om die in onze gemeente uit te breiden. Ds. Steinz verklaarde zich bereid in die vergaderingen te spreken. Aanbesteed werd het uitvoeren van her stellingswerk aan de middenschutsluis alhier behoorende tot de werken van het kanaal van Ter Neuzen. Raming fI2.100.j Ingeschreven werd door de hoeren G. J. Balkenstein en G. A. van der Straate, Ter Neuzen, voor f 13.850, en H J. te Siepe, Winterswijk, voor f 12.995. Hoek Dinsdag zal de aanbesteding plaats hebben voor het uitvoeren van werken in verband met het oprichten eener electrische centrale in een bestaand gebouw. Biervliet. Zondagnacht woedde een fel on- weder, dat o.a. een schuur van den werkman de Baevere in de Nieüwlandsche straat trof en in de asch legde. De schuur was een houten gebouw met pannen bedekt. De aangrenzende woning bleef behouden, dank zij de onmiddellijke hulp der buurt. Er viel 25 m.M. regen. Provinciaal Comité van Anti.-Rev. Kiesvereenigingen in Zeeland. Woensdag 18 Juli kwam het Prov.-Comité te Goes samen, in buitengewone vergadering. De vergadering werd geleid door den heer D. Mulder, van Zierikzee, als voorzitter van het Comité. Hoofdzaak vormden de bespre kingen over de Ontwerp-Statuten, in verband met den nieuwen toestand. De vraag werd eerst opgeworpen, of het niet beter ware, de behandeling uit te stellen, tot het Centraal Comité de Statuten der partij ter wijziging aan de Deputaten vergadering heeft aan boden en deze wijzigingen zijn vastgesteld. De vergadering meende evenwel, dat om des tijds wille daarnaar niet kon worden gewacht. De verschillende artikelen van het Ontwerp statuten werden met geringe wijzigingen hier en daar, aangenomen. De nu noodiggeworden aftreding van het huidig Moderamen werd uitgesteld tot de najaarsvergadering. De Sybes- ma van Zierikzee eindigde met dankzegging. Vlissingen De heer M. Laernoes, vrijz.-lib. aftredend, wethouder van fabricage moet plaats maken in den gemeenteraad voor den heer J. G. van Niftrik Jr. (lib.) Herkozen werden de heeron G. v. d. Putte (a.-r.) en Dr. A. Staverman (lib.), W. L. Huson (chr.-h.) T. Manse (r.-k.) en G. F. Lindeijer (s.-d.) Definitief is de uitslag nog niet, want er is tegen de verkiezing van den heer van Niftrik een bezwaar ingediend, en wel op grond van art. 24, 3e lidpder Gemeentewet. Daarin wordt bepaald, dat leden van den raad „noch middellijk noch onmiddellijk (mogen) deelnemen aan onderhandsche pacht van gemeente-goederen of inkomsten,aan leveringen of aannemingen ten behoeve der gemeente, aan het koopen van betwiste vorderingen ten hare laste". Middelburg. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad verkreeg het af tredend vrijz.-lib. lid Jhr. Boogaert 362 en Cornelisse, een S. D. A. P. er 447 stemmen zoodat laatstgenoemde gekozen werd. Middelburg. Dinsdagavond ontstond een zware uitslaande brand in een groentenwinkel in de Singelstraat. Het perceel brandde tot den grond toe af. Met moeite werden de kinderen van de bewoners gered. De politie haalde nog een portefeuille met bankpapier uit het brandende huis en stelde die den bewoner ter hand. De bommen op Zierikzee. Naar het correspondentie-bureau van be voegde zijde verneemt, heeft de Britsche regeering hare verantwoordelijkheid voor het werpen van bommen op Zierikzee in den nacht van 29 op 30 April erkend. - Bij de gehouden herstemming te Zierikzee voor een lid van den raad is gekozen de heer mr. A J. F. Fokker aftr. Ifd (lib.) met 400 stemmen. De heer L. J. Henning, candidaat der R. K. Kiesver., verkreeg 340 stemmen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wierden L. van Mastrigt te Vlaardingen te Klundert (toez.)J. Nauta te Mijnsheerenland. Bedankt vóór Tholen Ph. J. Vreugdenhil te Sprang Geref. Kerken. Beroepen te O.- en N.-BildtzijlJ. Gootjes te Engwierum. Aangenomen naar UI rum E. v. d. Laan te Onstwedde. Ds. J. B. Netelenbos zal in Zutphen doen verschijnen een brochure aangaande zijn hou ding die hij op kerkelijk gebied inneemt en betreffende zijn optreden in de Herv. kerk voor den etischen predikant Cramer te 's-Gravenhage. Salarisver hooging b ij zonder o n d e r w ij s. De Kamerleden de hoeren Van Wijnbergen, Van der Molen en Gerritson hebben gezamelijk de volgende vraag gericht tot den minister van binnenlandsche zaken In verschillende provinciën is jjoor meerdere gemeentebesturen met het oog op de tegen woordige omstandigheden een herziening van de salarisregeling der onderwijzers aan de openbare scholen ter hand genomen. Ook is door onderscheiden colleges van Gedeputeerde Staten een circulaire aan de gemeentebesturen gezonden om, voor zoover zulks nog niet ge schied was, alsnog aan te dringen op verhooging der onderwijzers-salarissen. Is de minister nu niet van oordeel, dat ook de besturen van bijzondere scholen moeten worden in staat gesteld de salarissen van hun personeel te verhoogen tot het peil, waarop ze ongetwijfeld in deze omstandigheden dooi de gemeentebesturen terecht zijn of zullen worden gebracht. Zoo ja, is dan de minister bereid de in diening van een daartoe strekkend wetsont werp te bevorderen Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aarn gekomen; A. M. L. de Vree, dienstbode, Dijkstr. 12/14, uit Hontenisse. R. Martens, dienstbode, Noordstr. 28, uit Stoppeldijk. A. P. den Hamer, landbouwersknecht, P. 35 uit Hoek. E Dekker, zonder, O. 202, uil Wageningen. A. A. Goilliet, zonder, Lange Kerkstr. 30, uit Philippine. P. Hamelink, dienstbode, Dijkstraat 22, uit, Rotterdam. A. L. J. van der Hooft, zonder, de Feijter- straat 43, uit Amsterdam. J. L. A. van der Molen, bakkersknecht, Vlooswijkstr. 71 uit Vlissingen. Vertrokken: A. Mechielle, werkman, üonze Visserstr. 103, naar EnkJiuizen. J. Jansen, werkman, Douze Visserstr. 44, naar Enkhuizen. O. A. van de Klippe, aspirant lijnwachter b/d telegraphie Korte Kerkstr. 18. naar Vlissingen. C. van IJk, werkman, Baandijk 28, naar Enkhuizen. J. 't Gilde, werkman, Baandijk 28, naar Enkhuizen. P. J. Buijze, zonder Vlooswijkstr. 60, naar 's-Gravenhage. L. J. den Hollander, burgemeester, Heeren gracht 8, naar Axel. A. Jansen, dienstbode, van Bovenstr. 30, naar Hoek. A. A. L. Bontinck, zonder, Nieuwe station- weg 14, naar Amsterdam. D. E. Buijsse, landbouwersknecht, P 72 naar Westdorpc. C. Buijze, dienstbode, O 35, naar Iloek. A. A. Th. Stockman, dienstbode, Baandijk 40, naar Vlissingen. J. A. van Hove, 2e stuurman, Kortestr. 7, naar Rotterdam. Verwerking afvalproducten tot veevoeder. Ingediend is een suppl. landbouwbegrooting, waarbij f 60,000 wordt aangevraagd voor het oprichten eener proef installatie voor liet ver werken van afvalproducten tot veevoeder volgens een door professor van Calcar te Leiden aangegeven methode. Bij de/.e proef-installatie zal het particulier initiatief, aan 't welk deze zaak verder behoort te worden overgelaten, haar licht opsteken. Voortgezette proeven hebben de bruikbaar heid als opfokvoeder bewezen. Het zal ook onder normale omstandigheden worden ge bruikt. De hongersnood in den komenden winter. door G. KRUSEMAN. (Slot.) Om dit te berekenen moet er voeder zijn voor

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2