Buitenland. Uit Stad en Provincie. Kerk e 11 School. Gemengd Nieuws. of invoer mocht verminderen. Ten slotte zij opgemerkt, dat de bovenstaande rantsoenen de normaal-rantsoenen zijn voor alle brandstoffen-commissies. In zeer bijzondere gevallen kan een brandstoffen-commissie ten plattelande, indien harenzijds kan worden aangetoond, dat aldaar ook in normale tijden wegens afwezigheid van brandhout en gas uitsluitend kolen en turf verbruikt worden, aan de Rijks-Kolendistributie een gemotiveerc voorstel doen om alsnog een geringe verhooging van het minimum rantsoen toe te staan, terwijl aan den anderen kant de brandstoffen-com missie van die plaatsen, waar in normale tijden, omdat men brandhout gebruikt, met een geringes kwantum kolen of turf wordt volstaan, verplicht zijn brandstoffenkaarten ui) te schrijven met evenredig langere rant soenen. Voorts zal er bij de toedeeling aan de ver schillende brandstoffen-commissies rekening worden gehouden met de plaatselijke om standigheden. Die plaatsen, welke in hoofdzaak turf gebruiken, zullen ook thans in hoofdzaak turf ontvangen. Waar op het platteland in gewone tijden veel brandhout werd gebruikt, dient dit ook thans zoo te blijven wordt uit zulk een gemeente te veel brandhout uitge voerd, dan kan daartegen worden gewaakt op de wijze als aangegeven in de circulaire van den minister van landbouw, nijverheid en handel dd. 4 Juli 1917 No. 52328/afd. Handel inzake brandhout. Bij de aflevering der rantsoenen is aan te nemen, dat 1 ILL. steenkool in stookwaarde gelijk staat met l1/^ H.L. cokes of cirka 300 stuks bruinkolenbriketten; met turf is niet een vaste maatstaf voor vergelijking te treffen. In te plaats van 1 H.L. steenkool kunnen in het algemeen 350400 turven verstrekt worden. De Rijks-Kolendistributie hoopt voorts nog in staat te zijn, voor aanmaakturf geringe hoeveelheden ter beschikking te stellen. Van de Regeeringswege worden groote hoeveelheden boter opgeslagen ter voorziening in de binnenlandsche behoefte voor de a. s. winter. DE OORLOG. De Rijkskanselier gaat heen. In afwachting van zijn opvolger is de Rijksdag verdaagd. KEULEN, 13 Juli. Heden nam de politieke crisis plotseling een acuut verloop. De Kölnische Volkszeitung bevat een tele gram van haar Berlijnschen correspondent, die meestal goed is ingelicht, waarin deze seintHet is beslist. De Rijkskanselier heeft zijn ontslag genomen. Nopens het verzoek om ontslag is waarschijnlijk reeds op het oogenblik beslist. Met het oog op dezen toe stand is de Rijksdag tot Donderdag verdaagd, om den opvolger gelegenheid te geven voor den Rijksdag een verklaring af te leggen aan gaande de door den Rijksdag gestelde eischen en reeds inwilligde toezeggingen betreffende „Neuorientuierung". De nieuwe rijkskanselier. BERLIJN, 14 Juli. (Wolff.) Een afzonder lijke uitgave van den Reichsanzeiger meldt, dat een Von Bethmann Hollweg op zijn ver zoek ontslag is verleend en dat. dr. Michaelis is benoemd tot rijkskanselier, tot president van het Pruisische staatsministerie en tot minister van buitenlandsche zaken. BERLIJN, 14 Juli. (Wolff.) De keizer heeft v. Bethmann Hollweg de ster van groot-com mandeur der huisorde van Hohezeller verleend en tot hem den volgenden brief gericht „Met bezwaard hart hen ik besloten uw verzoek om ontheffing van uwe ambten in te willigen. Acht volle jaren hebt gij de verant woordelijke hoogste ambten in rijks- en staats dienst met prijzenswaardige trouw vervuld en uwe uitnemende krachten en persoonlijkheid met succes in dienst van keizer, rijk, koning en vaderland gesteld. In den moeilijksten tijd, dien de Duitsche landen en volken ooit hebben doorleefd waarin het gaat om beslis singen van de allergrootste beteekenis voor het bestaan en de toekomst van het bestaan en de toekomst van het vaderland, hebt gij mij met raad en daad onvermoeid terzijde gestaan. U voor al uw trouwe diensteu mijn innigsten dank te betuigen is mij een behoefte des harten." De Kölnische Ztg. schrijft over den nieuwen rijkskanselierals doel van zijn politiek heeft hij in de eerste plaats genoemd de bevorde ring van de eenheid des volks naar binnen en naar buiten, en handhavig onzer beproefde verbondspolitiek. De Kölnische Volkszeitung zegt, dat Michaëlis ongetwijfeld dichter bij de rechter- dan bij de linkerzijde staat. Hij is een streng geloovig protestant. Van alle zijden wordt zijn groote werkkracht, zijn onbuigzame wilskracht en zijn vastberadenheid geprezen. Het volk en alle partijen roepen sedert twee jaar om een krachtig man, die weet wat hij wil en recht op zijn doel. De aanval op Peking. Volgens nadere berichten valt de schade, die bij den aanval op Peking is aangericht erg mede, en is er van verwoesting geen sprake. Ook is er niet geplunderd. Bij straat gevechten werden 30 burgers gedood en vele burgers gewond. Sjang Soen heet nu in de Nederlandsche legatie gevlucht te zijn. Een Engelsch blad heeft berekend, dat de oorlog aan Engeland 9000 gulden per seconde kost. of 7.200.000 pond sterling per dag. Op Jeruzalem zijn zeventig bommen ge worpen. TER NEUZEN. 17 Juli 1917. Zondagmiddag werd in onze gemeente de Zondags stemming verstoord doordat een Mu ziekgezelschap uit Ilansweert, al spelende door de straten zich van de Markt naar de Prov. boot begaf. Maandagnacht zijn er vliegtuigen die waar schijnlijk bommen bij zich hadden boven onze stad geweest. Hoorbaar waren ze duidelijk, doch niet zichtbaar. Gelukkig werden hier geen bommen gegooid. Volgens berichten van uit België gekomen personen zijn bommen geworpen op Selzaete en is een bom neergekomen onmiddellijk bij de grens op de suikerfabriek der firma Tyd- gadt. Er zouden twee volwassenen en een kind gedood zijn. De samenwerking op de H. R. School. De overgangen van de klasse lila (M/IJ. L. O.-school) naar de klasse Illb (H. B. S.) alhier konden niet worden medegedeeld dooi de candidate!) was wel een examen gedaan, doch de verkregen cijfers op de rapporten konden niet worden beoordeeld, aangezien het hoofd der Mulo-School weigerde deze aan den directeur der H. B. S. bekend te make n. Ook aan een lid der commissie van toezicht werd dit geweigerd. J.l. Zaterdag, daags na de voorloopige beoordeeling, zijn de rapporten door het hoofd der school aan de leerlingen uitgereikt. Sluiskil. Zondag had alhier de plechtige inwijding van de R. Kath. schoolplaats, f200 was bijeengebracht voor de feestelijke opening ervan. Een 130-tal kinderen bezoeken reeds de school. Bij den uitslag van de aanbesteding van 10 woningen, ten behoeve van het personeel der Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaatschappij te Axel waren de laagste inschrijvers A. van 't Hof en A. van Luijk Axel. Op het erf van den heer G. Voerman te Philippine heeft men een zouterjj voor groenten gebouwd. Voorloopig zal er lamsoor gezouten worsen. Later zal men ook andere groenten inzouten. IJzendijke. Naar verluidt zou de vlasfabriek alhier opgedoekt en naar Breskens overgebracht worden om transportkosten te besparen. Een betrekkelijk groot aantal arbeiders en arbeid sters die daaraan werkzaam zijn en hier hun woningen hebben, zullen daardoor een groot verlies leiden doordien zij in de fabriek veel hooger daggeld verdienen dan bij den boer die al sinds lang met leede oogen moest toezien, dat zij hem verlieten om beter den kost voor zich en de hunnen in de vlasindustrie te verdienen. De Belgische werklieden zul len waarschijnlijk mede verhuizen en zoo zul len ook de neringdoenden schade van de ver plaatsing ondervinden. Vlieger actie. Gisterennacht tusschen 12 en 1 werden tot driemaal toe vliegeraanvallen gedaan op de Vlaamsche kust. De zoeklichten werkten voort durend, hetgeen van de grens kon worden waargenomen. Een vlieger dwaalde af en vloog heel laag over Aardenburg, waar hij dooi de grenswacht werd beschoten. Hij verdween in Oostelijke richting. Geref. Kerken. Beroepen te 's Bosch B. v. d. Werff te Dokkum te 's Gravenland E. J. van Voorst te Borssele. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vinkeveen (hulppred.)J. Offringa te West broek. Bedankt voor HijlaardJ. de Waard te Donkerbroek voor Schoonhoven A. H. J. G. van Voorthuizeu, te Zegveld. Zondag predikte in de Geref. kerk te Ter Neuzen Prof. Dr. F. Hoekstra uit Kampen, voor een groote schare zeer aandachtige hoorders. Op zeldzaam schoone wijze werd in beide diensten een gedeelte van de open baring van Johannes, diep-treffend behandeld, s' Middags deelde de professor mede dat 's morgens een biljet van I' 100 in de collecte gevonden was, bestemd voor de Theol School. „Gezamenlijk optreden van andersdenkenden". Men schrijft aan de „Amst": Tengevolge van de formuleering van het besluit van den Kerkeraad der Geref Kerk te Amsterdam, in zake het gezameiijk optreden van Geref. predikanten met andersdenkenden, heeft een der ouderlingen bij bedoelden Kerkeraad ontslag aangevraagd en verkregen. D s. Netelenbos. Het hier volgende werd ingezonden op de vergadering der Classis Middelburg. Aan de Eerwaarde Classis Middelburg der Geref. Kerken in Nederland ver gaderd te Middelburg op 11 Juli 1917. Weleerwaarde en Eerwaarde Broeders. De kerkeraad van O. en W. Souburg vraagt uwe aandacht voor een tweetal belangrijke punten, in de hoop dat deze op uwe verga dering (in behandeling gebracht worden. Ze betreffen eene kerkrechterlijke kwestie en eene dogmatische kwestie. I. De Kerkeraad van O. en W. Souburg, met leedwezen vernomen hebben het op. treden van Ds Netelenbos in de Herv. Kerk te 'sGravenhage om daar voor te gaan in de bediening des Woords, zicii geheel en al vereenigde met het be zwaarschrift van den Kerkeraad van 's-Gra- venhage, uit de dagbladen gelezen hebbende, wat Middelburg's Kerkeraad naar aanleiding van het bezwaarschrift van 's-Gravenhage gedaan heeft, gevoeld zich gedrongen uwe classis voor te stellen aan den kerkeraad van Middelburg enkele vragen te doen le. Is de meededeeling van uw besluit in de pers conform de waarheid 2e. Zoo ja, ligt daarin ook vervat, dat ds. Netelenbos erkent verkeerd te hebben gehan deld, door ongeroepen ambtelijk te dienen, in strijd met art. 15 KO.dat hij zijn leedwezen over dit zijn optreden heeft betuigd, en beloofd heeft voortaan niet weer op deze wijze te zullen optreden 3e. Indien op deze vraag bevestigend kan worden geantwoord, is de kerkeraad van Souburg omtrent dit punt nog niet geheel voldaan maar vraagt of de Classis niet van oordeel is, dat het op den weg ligt van Middelbnrgs kerkeraad bij dezen Dienaar des Woords er op aan te dringen, dat hij voor zijne opinie in deze materie geen propaganda make, als zijnde in beginsel een afbreuk doen aan ons Gereformeerd kerkelijk leven. II. De kerkeraad van O. en W. Souburg, kennis genomen hebbende van uitspraken door ds. Netelenbos van Middelburg gedaan op eene Algemeene vergadering van Hervormde pedi kanten te Utrecht, te vinden in een persver slag dat door genoemden leeraar niet is tegen gesproken, oordeelt, dat die uitspraken aan leiding kimnen geven tot het rijzen van ernstige bedenkingen tegen de leer van genoemden leeraar, en acht het daarom, in aansluiting aan het onderteekeningsformulier van de Dienaren des Woords gewenscht, dat door de de Classis aangaande die punten vragen gesteld zullen worden aan dezen leeraar, opdat moge lijke verdenking van onrechtzinnigheid zou kunnen worden weggenomen en alzoo de Gereformeerde Kerken in ons land gerustge steld. Na breede bespreking besloot de Classis gehoord het advies der Deputaten art. 49, deze zaak voorloopig te laten rusten in af wachting van wat de kerkeraad van Middelburg op eene volgende vergadering in den breede zal rapporteeren. Provinciale Staten. Z o m e r z i 11 i n g. Vergadering van Vrijdag 13 Juli. Voorzitter de Commissaris der Koningin, mr. H. J. Dijckmeester. Aanwezig 41 leden. Afwezig mot kennis geving de heer Wondergem. Alvorens tot de behandeling der aan de orde gestelde voorstellen wordt overgegaan, wordt met 30 stemmen tot buitengewoon lid van Ged. Staten herkozen de heerdeVeer.de overige stemmen waren verdeelt. Aan de orde is de behandeling van de al gemeene verslagen der afdeelingen over de voorstelleu van Ged. Staten en wel het eerst dat over de bezoldiging van het personeel der Provinciale stoombootdienst. In de eerste afdeeling werd naar aanleiding van het adres van van den conducteur van Beusekom gevraagd, waarom zijne belooning f 100.lager is dan die van de overige con ducteurs, waarop namens Ged. Staten geant woord werd dat 4' 100. verhooging voorden conducteur voldoende werd geacht. Voor een salaris van dezen conducteur van f800 tot f1100 waren 4 stemmen voor, twee tegen, terwi|! 8 leden zich hun stem voorbe hielden. De heer Dumoleyn verdedigde een door hem ingediend amendement om het maximum der jaarwedde van den conducteur v. Beuzekom der lijn Hansweert-Walsoorden te brengen op f 1100.— Het amendement-Dumoleyn, dat namens Ged. Staten door den heer v. Rompu, als zijnde geen reden tot deze verhooging werd bestre den, werd ondersteund door den heer v.Waes- berghe en aangenomen met 23 tegen 17 stem men. Stoombootdiensten. Bij het desbetreffend hoofdstuk werd aange drongen op scheiding der lijnen Breskens Vlis- singen en Vlissingen-Neuzen, ten einde bete re aansluiting op de spoortreinen te verkrijgen. Een lid van Ged. Staten merkte hiertegen op, dat de niet-aansluiting een gevolg is van de wijziging van den spoordienst, splitsing in de bootdiensten zou hier weinig baten. Een ander lid vroeg is er voldoende kolen- voorraad en is het niet te voorzien, dat er kolennood zal komen? Mocht dit laatste het geval zijn, dan vestigt hij de aandacht van Ged. Staten hierop en geeft ook hij in over weging om alsdan een afzonderlijken dienst VlissingenBreskens in het leven te roepen en zoo noodig de boot VlissingenNeuzen te doen vervallen. Deze boot is voor Breskens het eenige vervoermiddel, terwijl Ter Neuzen nog andere vervoermiddelen heeft. Datzelfde lid herinnerde nog aan de indertijd gedane toezegging, dat er een waarschuwingsdienst voor de booten zoude ingesteld woVden op het station Vlissingen, dit is te meer wensche- lijk nu men weder door de militaire machten belet wordt direct op de ponton te mogen gaan. Een lid van Ged. Staten zeide, da? het College zooveel mogelijk voor kolen voorraad zorgt en drukte er zijne groote bevreemding over uit, te vernemen, dat er thans weder een schildwacht op de ponton staat, daar de militaire autoriteiten hebben gezegd dezen post te zullen intrekken. Aan een ook in eene andere afdeeeling ge daan verzoek, om in de wachtkamer te waar schuwen, zal door Ged. Staten worden voldaan. Verzocht werd om te trachten gedaan te krijgen, dat, wanneer de boot Ilansweert W alsoorden door het wachten op den trein te laat wegvaart, de. tram WalsoordenHulst ook zal wachten tot aankomst van de boot. Waterleiding Zeeuwsch- Vlaanderen. Bij de behandeling van het voorstel lot verleening van eene bijdrage van ten hoogste f 8000 in de kosten van de voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg van eene drinkwaterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen, werd in een der afdeelingen betreurd, dat niet volgens het advies van den directeur van het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening f 10000 is voorgesteld, zulks in verband met dieps advies aan den minister van binnen landsche zaken. Van de zijde van Ged. Staten werd opgemerkt dat hun college geen vrijheid heeft kunnen vinden, om van den eenmaal aangenomen regel nl. dat de provineie evenveel zal betalen als de gemeenten en belangheb benden te samen af te wijken. Het voorstel werd goedgekeurd. De hongersnood in den komenden winter. door G. KRUSEMAN. Er dreigt in den aanstaanden winter hier te lande gebrek aan voedsel voor mensch en dier te komen. Om die ramp te voorkomen, koestert men het voornemen, gelijk men ge lezen zal hebben, onzen veestapel met een half millioen stuks te verminderen. Zal dat helpen. Op die vraag geeft de heer G. Kruseman, de bekende landbouwer te Halfweg, voorzitter van de Kunstmëstcommissie, in het onder staande artikel een antwoord. Hij betoogt daarin, dat we door dien noodmaatregel van den wal in de sloot zullen geraken en doet andere, z.i. betere maatregelen aan de hand. Uit de woorden van den Minister van Landbouw bij de behandeling in de Tweede Kamer over de oorzaken van de aardappel relletjes te Amsterdam is gebleken, dat de voorraad aan granen voor de broodbereiding niet geheel onvoldoende is, doch dat de hoe veelheid veevoeder in ons land in geenendeele voldoende is voor de voedering van het vee en dat de aanvoer van dit voederorgaan zeer groote belemmering onder vipdt en thans geheel stilstaat. Wanneer men hierbij in aanmerking neemt, dat er in de weilanden haast geen gras voor het vee is, tengevolge van de zeer lang aan houdende droogte, terwijl door diezelfde oorzaak de hooi oogst slechts een derde bedraagt van de normale hoeveelheid, dan is het duidelijk, dat het vee in den aanstaanden winter slechts met groote moeite in het leven zal zijn te houden. Dezelfde gevaren gelden ten opzichte van de varkens en het pluimvee, die in gewone omstandigheden bijna geheel met ingevoerde granen gevoederd worden. Het. redmiddel tegen dezen hongersnood onder het vee schijnt men algemeen te willen vinden in het dooden der varkens en kippen, zoo mogelijk gevolgd door den uitvoer dezer dieren en door den uitvoer in levenden staat van vijf honderd-duizend koeien. Het wil mij voorkomen, dat deze groote uitvoer van kippen, varkens en vee niet in het belang is van Nederland in het geheel, en zeker niet in het belang van de boeren, die hun vee zullen moeten afstaan. Het is een noodmaatregel om het aantal monden in deze tijden van gebrek te beperken, doch de gevolgen van dien maatregel zullen zijn, dat de welvaart van zeer vele veehouders in de toekomst vernietigd wordt, omdat deze menschen door het opruimen van kippen, varkens en koeien, hun middel van bestaan geheel of grootendeels missen. Het is noodzakelijk dit punt nader toe te lichten. Indien een kleine boer geen voeder voor zijn koeien heeft en dit uit nood verkoopt, dan beteekent dit, dat hij voor deze dieren slechts -een zeer lagen prijs krijgt. Ware dit anders, dan was er geen nood. De boer, die verkoopt, krijgt dus veel minder dan hetgeen de dieren hem van aankoop of aanfok hebben gekost. Dit deel van zijn bedrijfskapitaal is hij kwijt. Het overige deel, dat hij in handen krijgt, kan hij niet productief maken, omdat men reeds voor zéér veel geld in Nederland vruchteloos een goede, veilige belegging zoekt. Onze toe vallige beleggers vinden allicht een geheel

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2