H.H. LANDBOUWERS! cd FruitveiliDgs-Vereeo. „Ter Neuzen eo Ingezonden Stukken Laatste Berichten. Hoogwatergetij te Terneuzeii, Advertenti e n. D ERR I E. Uitreiking Broodkaarten. Aanwijzing verkrijgbaar stelling Levensmiddelen. NIEUWE VOORRAAD Prachtige Kinderparapluies met stokjes uit een stuk f 0.75. Dito Damesparapluies met kleurhoudeude stoffen f 1,25. Eveneens de groote groene Land- of Veldparapluies met 12 GEENSEN's Parapliiiehandel, te TER NEUZEN. Het B e s t u 11 r maakt bekend dat op herhaald verzoek de Veilings-uren zijn vastgesteld op 10 UUR v.m. men voor een bepaald vertrek noodig heeft 20 a 25 pCt. te besparen en toch hetzelfde rendement in warmte te krijgen. Dit middel bestaat in het aanbrengen van een tweede stel ramen voor of achter de be staande, gewoonlijk op een afstand van 8 a 10 centimerer van deze laatste. De dampkringslucht is een slechte warmte- geleidster. De ruimte tusschen de beide ramen vermindert de uitstraling of het warmteverlies en brengt dit verlies, vergeleken bij vensters met enkele ramen, tot de helft terug. Nemen wij tot voorbeeld een kamer welke 6 M. lang, '5 M. breed en 4 M. hoog is, niet 3 vensters, waarvan de glasoppervlakte tezamen 9 vierkante meter is. Verwarmt men dit vertrek met hout, dan heeft men, indien slechts enkele ramen aan wezig zijn, per uur 4Vs K.G. hout van ge middelde qualiteit noodig, doch na het aan brengen der dubbele ramen slechts 31/» K.G. per uur. Een besparing dus van 1 K.G. per uur. Rekent men den prijs van een gemid delde houtsoort tegenwoordig op ten minste G cents per K.G., het aantal branduren van de kachel in het woonvertrek (in de huiskamer) op 15 en het aantal branddagen in een seizoen op 180, dan komt men voor dat eene vertrek in een enkelen winter op een besparing van f 1G2 in geld of meer dan ?/4 waggon hout. Men kan voor dien prijs gemakkelijk de dubbele ramen laten maken. Het daaraan besteedde bedrag zal blijken goed belegd te zijn, want inplaats van het aan brandstof uit gegeven geld. houdt men voor den volgenden winter de ramen over. Bovendien zal in menige kamer des winters een bruikbaar hoekje gewonnen zijn, dat vroeger wegens tocht of koude gemeden werd. Doch het grootste belang is en blijft, dat men brandstof spaart, wat tegenwoordig een nationaal belang is. (Het Vad.) Door een Pernisser zeilburger is te IJmuiden aangebracht een visch van 4,28 meter, wegende rninr 400 pond, onder de visschers bekend als een „Appikou" en behoorende tot de soort haaien. Het reuzen beest bracht in publieke veiling slechts f 15 op. De plunderingen te Amsterdam Voor niet minder dan f8400.is op Katten burg bij de onlusten gestolen aan spek en voor f 7000 aan Aardapelen. De „Tel." schrijft Het Scheveningsche strand leverde Zondag gedurende een groot deel van den dag een zeer merkwaardig beeld op, zooals wij het nog nooit hadden aanschouwd, liet strand- personeel, waaronder menschen met tientallen jaren dienst, verzekerende, trouwens dat het zooiets nog vrijwel nimmer te voren had gezien. Wat er dan was? De glibberige, glei achtige dieren lagen bij honderd duizenden op het strand en op som mige plaatsen had de vloed ze tot vrij dicht bij den voet der duinen gespoeld, zoodat een groot deel van het strand er door bedekt was. Geen plekje zand bijna was over een strook van tientallen meters breedte en onafzienbare lengte ontdekt. Merkwaardig mooi aaneenge sloten over 't groote strand verspreid. Mooie exemplaren waren er onder, met zacht-violettc plekken van binnen. Het strand was intusschen door het offensief van dit reusachtige leger bijna onbegaanbaar. Slechts een vrij smalle strook bij de duinen bleef over om te loopen en wie dichterbij zee wilde moest door en over de glibberige massa heen en dat hebben niet zoo heel velen ge waagd. Met dat al was het een merkwaardige gebeurtenis, door zeer velen met verrassing aanschouwd. Teekenend voor den huidigen toestand is zeker wel het volgende Een veehouder in het gehucht Veenhuizen (N.-H.) (die 13 biggen kreeg bij een moeder-varken), verdronk ze omdat hij gebrek had aan voeder. Een anecdote over F. Lieftinck. Verschillende bladen hebben anecdotes ge geven over wijlen den heer Lieftinck wij wil len er een aan toevoegen, die wij indertijd hoorden in den omtrek van Lieftinck's eerste standplaats te Boyl gelegen op een goed uur gaans van het dorp Noordwolde in Friesland. De jonge domonee speelde eens in een her berg te Noordwolde een spel biljart. Een boer ziet het hoofdschuddend een tijdje aan en zegt dan „dat een dominee zich aan het spel over geeft, dat is kras". Lieftinck kijkt den man eens flink in de oogen en antwoordt „Ik ken den Bijbel beter dan jij, ik heb hem door gelezen en er wordt maar één spel in verboden; weet je wat dat is? Overspel!" De boer, die zich in dat opzicht niet zuiver gevoelde, droop stilletjes af. Fietsen stelen 1 De diefstallen van rijwielen gaan contant door zegt het „LJ. D." In Amsterdam worden circa 2700 fietsen ver mist. Den Haag stuurt aan de politiebureaux van de gestolen rijwielen eén opgave met vervolgbladen, want de nummers zijn onmoge lijk op één lijst te plaatsen De opgave be staat pagina'aHilversum, Breda, Tilburg, Arnhem zenden iederen dag missives, houdende kennisgeving van zooveel vermiste fietsen. Het houdt maar niet op. Het is bijna altijd de schuld der berijders, zelf, wijl zij hun karretje onbeheerd aan den weg laten staan. Wat er van de drankfabrieken wordt. Wat er van de drankfabrieken wordt in droogelegde Staten, heeft, menigeen zich wel eens afgevraagd. Het kortste antwoord op die vraag is van alles! En dat zulks de waar heid is, blijkt uit het volgende. In Troy (Ohio) is een groote brouwerij ver kocht en* de machines worden ingericht voor het vervaardigen van speelgoed. De nieuwe industrie zal spoedig meer werkvolk noodig hebben, dan vroeger in de brouwerij was aangesteld. Een brouwerij in Ohoma is veranderd in een modern pension. De Cedan Rapids brouwerij is een gistfabriek geworden, de Sowa City brouwerij een maat schappij voor roomproducten, de Star brouwerij van Washington een fabriek van verf, olie en vernis, en de North Jakima brouwerij een conservenfabriek. In Limburg het mag hier wel vermeld wordeff, ofschoon dat nog geen „drooggelegde" provincie is zijn reeds eenige brouwerijen tot groeutedrogerijen gemaakt. In Amerika is een actie gaande om aan Pres. Wilson een millioen telegrammen te zenden v/d volgenden inhoud „Woodrow Wilson. President der Vereenigde Staten, Washington, D. C. Om Gods wil, om der wille van de menscheid, om het welzijn van het volk, smeek ik U ernstig en dringend, uw invloed aan te wenden, om, ten minste zoolang de oorlog duurt, te verbieden de vervaardiging en verkoop van bedwelmende dranken onder het gansehe volk, welke handel jaarlijks meer dan twee billioen dollar verloren doet gaan, en ziel geest en lichaam van den gronde richt. Als de hoofdstad „droog" is, waarom dan ook niet de Natie?" Tot zoover het telegram. Wij zijn benieuwd, welke uitwerking het zal hebben. De kwestie bier of brood, drank of brood, heeft zich, nadat ook Amerika aan den wereld oorlog ging deelnemen, daar dadelijk op den voorgrond gedrongen. Buiten verantwoordeijkheid. van de Redactie. Mijnheer de Redacteur Tot veler verbazing zal er kermisgehouden worden in Ter Neuzen, zooals ik eerst in dit blad en heden in de „Tem. Courant" las. De heeren Dees, de Jager, D. Scheele, Az. R. Scheele en ook de heer van Hasselt waren er tegen. Vooral de drie eerstgenoemde raads leden, spraken m.i. kranig M. de R. De heeren v. Borssum Waalkes, Nolson en de Bidder stelden in het bijzonder hun kermislnst aan het licht. En de Burgemeester was ook maar weer zwak op dit punt. Wat zal de militaire Commandant nu doen De vraag wordt thans geopperd of een adres uit de gemeente, inzake vernietiging van dit besluit, noodig zou zijn Mij dunkt M. de R. dit zou zelfs zéér noodig zijn. Met duren tijd wordt niet gerekend en het on heil wat er uit voortkomen kan wordt niet meegeteld. De Westdorpsche kermis gaf daar j.l. Maandag weer een voorbeeld van. Vriendelijk dank voor de plaatsruimte M de R. Uw lezer O. Twee d o o d e n. Een droevig ongeluk had giterenavond plaats bij het afbreken van een schoorsteen der voor malige fabriek „Rozenburg" aan den Zuid Bin nensingel te 's Gravenhage. Twee werklieden stortten namelijk bin nen door den schoorsteen met eeen loslatend gedeelte van het gevaarte van een hoogte van 22 meter uaar beneden en werden onder de meevallende steenen bedolven. De ongeluk- kigen waren onmiddelijk dood. Omtrent het ongeluk aan de voormalige fa briek „Rozenburg", welke door het Rijk is aangekocht voor den post-cheqne en girodienst en in verband daarmdede gedeeltelijk moet worden afgebroken, vernemen we nader. Reeds waren de werklieden gewaarschuwd dat de dagtaak was geëindigd. Ze bleven nog eenige oogenblikken bezig om steenen los te maken. Plotseling viel de losgemaakte massa, een stuk schoorsteen van ongeveer een meter hoogte in plaats van naar buiten, naar binnen met het droevig gevolg, dat beide werklieden werden medegesleept. De schoorsteen, aanvankelijk 42 meter hoog was, toen het ongeluk voorviel, tot ongeveer de helft afgebroken, Een Tragisch bijzonderheid is, dat de vrouw van een hunner, voor haar woning staande welke tegenover de voormalige fabriek is ge legen, getuige is geweest van den ramp, welke haar en haar gezin heeft getroffen. Toen zij na het neerstorten der steenmassa de werk lieden, welke zij echter niet had kunnen onderscheiden, niet meer bespeurde, vreesde zij een ongeluk en begaf zich onmiddellijk naar de fabriek, waar zij moest vernemen, dat haar man tot de slachtoffers behoorde. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 15 JULI 1917. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 14 Juli 9.3G 10.13 Zondag 15 10.50 11.24 Maandag 16 11.53 Dinsdag 17 0.21 0.46 VV oensdag 18 1.9 1.30 Donderdag 19 1.50 2.9 Vrijdag 20 2.2G 2.42 Alle personen die in de gemeente TER NEUZEN -handel drijven in DERRIE, moeten daarvan opgave doen aan de BrandstofFen- Commissie vóór WOENSDAG 18 JULI a s. Namens de Brandstoffen-Commissie, De Voorzitter, J. HUIZINGA. De Secretaris, J. C. JANSEN. Ter Neuzen, 11 Juli 1917. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat de uitreiking der nienwe brood kaarten der 21e 24e week zal plaats hebben in het lokaal „Bethel", 2e Verbindingsstraat, en wel voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters. A D Maandag 10 Juli van 912 v.m. E-H „1-5 n.m. I L Dinsdag 17 912 v.m. M—Q 1—5 n.m. RT Woensdag 18 9 12 v.m. U Z 1 5 n.m. De ingezetenen worden er op attent gemaakt, dat zij bij het in ontvangst nemen der brood kaarten zich moeten overtuigen, dat het juiste aantal kaarten in het pakje zit, daar na het verlaten van het lokaal geen reclames meer kunnen worden aangenomen. Voor de bewoners van wijk O nummers 1 18G en 202—224 zijn de broodkaarten ver krijgbaar bij den heer J. C. JANSEN, Hoofd der school te Driewegen en voor die van Sluiskil bij den heer C. MEULBROEK aldaar. De prijs per pakje bedraagt 2 cent. Ter Neuzen, 13 Juli 1917. Do Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van IER NEUZEN maken bekend, dat in de week van 16 22 JULI geldig zullen zijn voor Bak- en braadvet Bon no. 1G, le Serie Varken svleesch 16, le Groene erwten „11, lo Havermout „4, le Rijst 10, le Ter Neuzen, 13 Juli 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L WABEKE, Secretaris. N,B. Op bon No. 16 voor Varkensvleesch mag 0.400 K.G. worden afgegeven. Op bon No. 4 voor Havermout mag slechts 0.100 K.G. worden afgegeven. Bestellingen FRIESCHE EIGENHEIMERS (Poters) worden vanaf heden aangenomen door ondergeteekenden. Spoedige bestelling gewenscht. Aanbevelend, D. SCHEELE Az. Ter Neuzen, Juli 1917. G. DEES Jr. balijnen, ook in 'tZwart. VERDER: In Dames- en Heeren-Parapluies een Enorme keuze. Prachtige Gloria en geheel zijden. De Nieuwste Knoppen. Repareeren en Overtrekken direct en goed. Met de meeste aanbeveling, aan de Kath. Kerk, Ter Neuzen. n P. J. SCHEELE, Voorz. Ij. DE PEIJTER—Huijssbn, Secr. Een visch van 4 meter 28. Een kwallen-offensief. Een millioen telegrammen. Schoorsteen ingestort. [Zomert ij dj. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 9'/2 en 2 uur Prof. Dr. T. Hoek stra van Kampen. Axel [Singelweg] 9l/2 uur Cand. J. Iïoek van Schiedam en 2 uur, Ds. Thielen. AxeljStationstraat] 9'/2 uur Ds. A. Thielen en 2 nur Cand. J. Hoek. Zaainslag 9'/i en 2 uur Ds H' P. M. G. de Walle. Hoek 10 en 3 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Nenzen 9'/2 uur Ds. A. Timmerman, en 2 uur, Ds. Dek. Sluiskil 9'/2 uur Dhr. L. Dok. en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Doopsbediening' Axel 9'li en 2 uur, Ds. Hugenholtz. Zaamslag 9'/2 en 2'/2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 10 en 3 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9'/2 en 2 uur, Ds L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 10, 3 en ö'/2 uur, Ds. D. C. O verduin. Lokaal Eben-Haëzer", (.Kerkhoflafin) Ter Neuzen 5'/2 uur, Evangelisatie.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 3