nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Antirevolutionair voor FEUILLETON. OMHOOG! 1447. Woensdag 11 Juli 1917. Uit de Pers. Binnenland. 15° Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERT EN TIEN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. V Het lid op de neus. De uitslag van de Terneuzensche Raadver- kiezing stelt niet geheel te leur. Het opslokkingsysteem van de liberalen, die nog immer op hun politieke vaandel de drie II 's voeren: Halen, Hebben en Houden, heeft fiasco geleden. Den zetel van den heer Dees konden ze onmogelijk aan een geestverwant van den af getreden wethouder openlaten. Dien moesten ze ook hebben. En daarom maar een candidaat gezet,'want we zjjn toch heer en meester, niet waar De toeleg is mislukt. De liberale candidaat viel als een baksteen. Misschien wel, dat sommige geestverwanten de handelwijze van de liberale kiesvereeni- ging niet geheel konden goedkeuren. Wellicht, dat men den redacteur van een immers neutrale krant als vertegenwoordiger van de meest geavanceerde liberale beginselen niet den meest geschikten candidaat vond. In elk geval, hij viel. En de christelijk-historische candidaat kwam er met één sprong. Jammer dat de samenwerking der rechter partijen niet zóó volmaakt was, dat ook zijn medecandidaat het haalde. Edoch, het stemmencijfer ook van dezen was niet teleurstellend. Ons dunkt, dat de liberalen in Ter Neuzen een gevoelig lesje gekregen hebben. Dat we hun gaarne gunnen. En waarvan we heilzame uitwerking hopen. V „Tegen de fijnen en de rooien." Dit is de rake typeering van den geest, die op dit oogenblik een deel der vrijzinnigen bezielt. Het Volk is er de uitvinder van. Inderdaad is hier in enkele woorden uitge drukt, wat in het hoofd en het kort van vele vrijzinnigen leeft. Na den roes van 1913, toen de liberalen arm in arm met de Socialisten op trokken, om aan het „clerieale", bewind een einde te maken, het Nederlandsche volk te zegenen met Algemeen Kiesrecht en Staatspensioen, is voornamelijk bij de Liberale Unie het besef ontwaakt, dat, ging het zóó voort, héél het Liberalisme zou worden opgeslorpt door de sociaal-democratie. Bovendien, het extra-parle mentair kabinet Cort. v. d. Linden bracht de verrassing van het Bevredigingsrapport. En daardoor zag het liberalisme zich, naar zijn meening, toch wel eenigermate bedreigd is zijn positie. Met een zuurzoet gezicht werd ten slotte welgestemd vóór het nieuwe artikel 192, doch 30) Ze moest toch niet denken, dat hij haar hulp behoefde ze moest merken, dat hij die eenigermate overbodig en noodeloos opge drongen gevoelde. „Toch voorzichtig zijn, Karei, je stilhouden je bent niet vrij van koorts", antwoordde ze teeder. „En als je vanmiddag eruit mag, wou ik je nog graag even spreken. Wil jeV" Wat wou ze? Een lesje geven Ilem onder handen nemen „Waarom vroeg hij ruw. Ze voelde het pijnlijk. ,,'t Is over thuis", zei ze eenvoudig. En 't is noodig, dat je 't weet". Even werd hij onrustig. Zou er iets bij zonders zijn? Met moeder soms? Ilij had ze al in langen tijd niet gezien. Haar brieven waren den laatsen tijd minder lang, ook min der opgewekt. Maar hij las ze immers maar half meer! Juist, de laatste moest nog onge opend in zijn portefeuille zitten. Die was van uit, den loop der debatten, en vooral ook, door allerlei manoeuvres en uitlatingen na dien, bleek duidelijk genoeg, dat de liberalen zich weinig politieke winst van hufi verzoenings gezindheid beloofden. Zoo stond van twee zijden de zelfstandigheid als politieke partij der toekomst op het spel. En daarom wordt nu het perooi „tegen de fijnen en tegen de rooien." De algemeene vergadering van de Liberale Uuie steekt beide handen uit, links naar de vrijzinnig-democraten, rechts naar de vrije liberalen. „Broeders, reikt elkaar de handen We zullen samen wel een politiek hutspotje te vuur zetten. Hoor maar „De algemeene vergadering van de Lib. Unie, enz., overwegende,dat de vrijzinnige beginselen den grondslag vormen van de drie bestaande vrijzinnige partijen overwegende, dat samenwerking van alle vrijzinnigen in den lande op een vast omlijnd "democratisch program in de naaste toekomst mogelijk en noodig is overwegende, dat een afzonderlijke actie der drie vrijzinnige partijen in de toekomst, tot schade van 's lands belang, slechts nadeel zou toebrengen aan de kracht, waarmede het streven van de gemeenschappelijke tegenstan ders op politiek terrein moet weerstaan en bestreden worden roept alle vrijzinnigen in en buiten de partijen op, hun moreelen, en waar mogelijk daadwerkelijken, steun tot het tot stand brengen van de samenwerking te verleenen besluit, aan een commissie op te dragen, in overleg te treden met de beide andere vrij zinnige partijen, teneinde zoo mogelijk tot de beoogde samenwerking van alle vrijzinnigen in den lande te geraken" Over de vroegere dierbare bondgenoot geen word meer. Die hoort nu tot „de tegenstanders" Tegen het zwarte en tegen het roode ge vaar, moet nu al, wat liberaal heet, worden opgetrommeld. De traditie getrouw, wordt de kracht weer uitsluitend gezocht in het negatieve. Zal het lukken Met instemming nemen we het volgende over uit „De Rotterdammer V Gelijke monniken, gelijke kappen. Herhaaldelijk kwam het voor dat mede- deelingen van het Centraal Comité, voor alle anti-revolutionairen van beteekenis, alleen in veertien daag terug. En natuurlijk had hij sindsdien nog geen letter aan huis gericht. Half angstig draaide hij 't hoofd naar Betje, die zich zachtkens verwijderde. Ze zag het ze onderkende zijn onrust hij jvas dus nog niet geheel los van thuis. „Is er iets met moeder „Je mag je niet te ongerust maken daar voor is nog geen oogenblikkelijke aanleiding," antwoordde ze voorzichtig. Maar toch zou ik je er graag eens over spreken. ,,'t Is goed", stemde hij flauwtjes toe. De plotseling gewekte onrust luwde weer wat. Geen oogenblikkelijke aanleiding, had ze immers gezegd. Het beklemmende gevoel in borst en hoofd verdween; toch niet geheel. Er moest toch wel iets zijn. Nu, hij zou het wel hooren. Wellicht overdreef Betje; deed ze het met opzet. Zou ze En waartoe dan Betje had zich naar het andere eind van de zaal begeven. Zijn gedachten kruisten elkaar, warrelden in zijn holle hoofd, dwaalden in doelloos cirkelgaan, kringelden telkens om dat ééne, wat hij het liefst zich ontveinsde dat moeder erger zou wezen, dat zij misschien Weg met dat gedenk kunnen zijn gedachten dan geen andere milieu hebben Waarom zal hij ze niet dwingen zich om een ander centrum te bewegen Maar al zijn pogen daartoe is als het grijpen naar nevel en rook. „De Standaard" werden gepubliceerd, zonder dat met andere anti-revolutionaire dagbladen werd rekening gehouden. Protest werd daartegen uitgebracht en het scheen alsof een betere weg werd ingeslagen en de billijkheid weer werd betracht. Thans echter kwam wederom „De Stan daard" met mededeelingen, die het „Friesch Dagblad" het volgende doen schrijven De Concept-wijzigingen op onze partij statuten, door de heeren Beumer, De Monté ver Loren en Rutgers ontworpen, en door het Centraal Comité voorloopig aanvaard, worden door „De Stand." gepubliceerd. Aan de Deputaten-vergadering, die in 't najaar 1), V. zal bijeenkomen, de eindbe slissing. We hadden wel gewild, dat onze gansche pers in staat gesteld ware, de publicatie van de wijzigingen op den zelfden dag te kunnen doen plaats hebben, zonder genood zaakt te zijn ze uit ons hoofdorgaan over te nemen. Reeds meermalen maakten we een opmerking in dezen zin, maar het schijnt niet te baten. Werden des namid- dngs afdrukken té Amsterdam gepost van de publicatiën, die 't C. C. den volgenden dag in „De Stand." geeft, dan konden al onze dagbladen er tegelijk mee voor den dag komen. Wat toch zeker wel billijk is. Thans is er voor ons de aardigheid af en zullen we dezer dagen de lange lijst, van wijzigingen weieens opnemen. Men legge zijn Statuut dan alvast ter vergelijking kiaarhet haast niet. Van harte sluiten we hierbij aan. Het geval is des te ergerlijker omdat het C. C. juist besloten had dat dergelijke prac- tijken voortaan achterwege zouden blijven. Uiteraard was onze hoofdredactie, wier leden beiden in het Centraal Comité zitting hebben, even goed in staat aan de „Rotter dammer'' de inlichtingen te verschaffen, die „De Standaard" van een ander lid ontving. In overeenstemming met het genomen be sluit lieten wij dit na. Worden de afspraken niet gehouden, dan moet ieder maar op eigen gelegenheid op buit uitgaan. Verstandig en stichtelijk is dit evenwel niet. DE VAARGEUL IN DE NOORDZEE. (Officieel,) Ten vervolge op de bekendmaking van Dinsdag deelt het Ministerie van Buiten- landsche Zaken mede, dat de Britsche regeering stappen heeft gedaan naar aanleiding van de jongste uitbreiding der gevaarlijke zóne, waar- In al zijn denken, in al zijn peinzen, in al zijn trachten meester te worden, te blijven, van zijn overdenkingen, voelt hij zich de onmachtige: een geheimzinnige macht irekt onverpoosd zijn gansche brein samen op dat ééne, dat hij juist wil ontvluchten. In wielende maling' wentelen zich de ge dachten of zijn het slechts plotselinge in vallen, wilde fantasieën, al doller en doller, in zijn hersenen. Ze bonzen, daveren, mokeren... zijn hoofd zal bersten.... éeri heet gevoel door gloeit liet.... Sneller tuimelen do voorstellingen hem door zijn denken. Denken Is dat nog denken? Dat is vechten, dat is worstelen, dat is revolutie daar binnen daar is de chaos liet woeste, onoverzienbare, onherkenbare het woelen, gisten, koken Een zachte hand legt nieuwe koude com- pressen op het gloeilieete hoofd en een kalme stem maant tot rusten. Maar lieeter stookt de koorts het bloed, dat de geest door de poorten van het bewuste leven uitbreekt en ijlen gaat door de verre, onbegrensde ruimten en de eindelooze velden van het niet bewuste. De dokter verklaarde, bij zijn rondgang 's morgens, dat de patient dezen dag stellig nog niet vervoerd mocht worden. Tegen den avond nam. de koorts af, en door de veilige vaargeul voor de Nederlandsche scheepvaart zou komed te vervallen. In op dracht der regeering heeft de gezant gevraagd om uiterst spoedig antwoord nopens definitieve bedoeling der Britsche* regeering. Hij heeft doen uitkomen, dat hier te lande niet wordt geloofd, dat de maatregel opzettelijk tegen Nederland is gericht, doch dat men niet inziet, welk militair belang met de bewuste uitbreiding gediend is, en dat de levensbelangen van Nederland met den maatregel gemoeid zijn. Blijkens Vrijdag ontvangen bericht heeft de Britsche staatssecretaris geantwoord met de nadrukkelijke verzekering, dat de bewuste maatregel in generlei opzicht opzettelijk was gericht tegen Nederland, aan hetwelk de Britsche regeering juist de grootste achting toedraagt, maar uitsluitend was ingegeven door militaire beweegredenen, welke beoogden aan vijandelijke strijdkrachten den toegang naar Britsche wateren af te sluiten. Hij meende, dat men zich in Nederland een overdreven voorstelling maakte van de gevolgen van den maatregel voor de Nederlandsche scheepvaart, die immers over andere toegangswegen beschikt dan de-dusver gevolgde, veilige vaargeul. Tot het leggen van mijnen zal in de eerste dagen nog niet worden overgegaan. De Nederlandsche regeering heeft geantwoord, dat ten gevolge van den verscherpten duik bootoorlog de voorziening in de behoeften van het Nederlandsche volk langs den weg van het Kanaal onmogelijk is, en dat de weg dooi de Nederlandsche, Duitsche en Deensche territoriale wateren evenmin kan worden gevolgd, daar de Neutrale scheepvaart langs de Duitsche Noordzeekust verboden is, en bovendien de weg door de Nederlandsche territoriale wateren langs de noordelijke eilanden niet kan worden gebezigd, omdat het vaarwater op verschillende plaatsen buiten de territoriale wateren ligt en derhalve in het Britsche mijnenveld valt. Zij sprak het vertrouwen uit, dat de Britsche regeering zich van een en ander rekenschap gegeven hebbende, den voorgenomen maatregel aan een nieuwe overweging zou onderwerpen. DE GRONDWETSHERZIENING. Naar wij vernemen is in het begin van deze week de indiening van de Grondwetsherzie- ningsvoorstellen bij Tweede Kamer te ver wachten. In den ouderdom van 82 jaar is in het Elisabeth-gasthuis te Haarlem overleden de heer F. Lieftinck, lid van de Tweede Kamer voor Zutfen. RUN DVLEESCH DISTRI BUTIE. De „Slagerscourant" deelt het volgende mede voelde Karei zich wel beter, maar krachteloos en lam. Betje drong zich niet aan hem op, maar verpleegde hem, voor zoover zij daartoe geroepen werd, met zorg en trouw. Het werden dagen, de enkele uren, die hij gemeend had, in liet ziekenhuis te moeten vertoeven. Het werden dagen van lang, stil denken; van verveling, die zonder vrucht naar afleiding zocht; die hij doorworstelde. Eindelijk, na een week, klonk het verlossend woord. Hij mocht heen gaan. De hoofdwond was genezenslechts herinnerde een litteeken er aan. 's Middags kon hij vertrekken. Ilij zou maar te voet gaan geen rijtuig nemen. Ilij voelde er zich sterk genoeg toe en de dokter had daar ook geen bezwaar tegen gemaakt. De bange angstgedachten waren weer weg gevaagd door de stralen van de zon van levensmoed en levensgenieting. En het knagen van het zelfverwijt had opgehouden, toen hij zich weer voelde aansterken en opknappen. Afschudden wilde hij nu al die gedachten van naarheid en droefgeestigheid, afschudden als een drukkenden last in het gaan, liet vroolijk gaan door het vrije leven, dat hem aan lachte, hem wenkte, hem trók, onweerstaanbaar. (Wordt vervolgd.) DOOR ZELANDIA. Nadruk verboden.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1