Buitenland. Uit Stad en Provincie. K e r k en S c li o o I. Landboiiwberichten. STEENKOLEN. De directie van het Haarlemsche districts- kolenbureau heeft van het Rijksbureau eeu aanschrijving ontvangen om maatregelen te nemen ter concentratie van bakkerijen en bleekerijen in de klein-industrie, daar er voor Juli nog minder kolen beschikbaar zijn dan in Mei en Juni. In die maanden moest 1200 ton geleverd worden er is toen 35B ton te weinig geleverd. De bedrijven zijn toen gaande gehouden door beslagnemingen van kolen bij andere ondernemingen, die voorraad hadden. DE OORLOG. BERLIJN. 30 Juni. De Parijsche corres pondent van het „Berlijner Tageblatt seint aan zijn blad eenige Fransche persstemmen, waaruit de oorlogsmoeheid duidelijk te voor schijn treedt. De bekende Gustave Hervé schrijft onderander in de „Victoire" „Het is ongelooflijk, dat de regeering, nu wij aan den rand van een vierde oorlogsjaar blijken >te staan, en het moreel van het land juist steun behoeft, voortgaat met het toelaten van een vredespropaganda, die onder deze omstandigheden niet anders dan verraad is. Deze propaganda is een dolkstoot in den rug onzer strijdende legers. Iloe komt het toch, dat men aarzelt couranten en brochures te onderdrukken, die zich aan dit verraderlijke werk schuldig maken Het „Journal des Débats" wijst op het feit, dat in spoorwegrij tuigen en aan de"stations briefjes werden opgeplakt, waarin den eiscli werd gesteld tot het sluiten van een onverwijlden vrede. De Parijsche politie heeft in de omgeving der groote stations eenige agitatoren in arrest gesteld. De „Temps" schrijft„De rechtbanken hebben herhaaldelijk met individuen te doen,die klaarblijkelijk tot geheime organisaties belmo ren, en die uit de verschillende lagen des volks hunne propaganda hebben gecruteerd. De derde Parijsche krijgsraad had b.v. de zaak te behandelen van een verlofganger, die zich op het Ocsterstation aan oproerige uit latingen schuldiginaakte. Dij werd gearresteerd juist op het oogenblik, dat hij„Leve de Revolutie!! Weg mot den oorlog!" riep, In het „Petit Journal" laat Stephen Piclion zich als volgt uit„Het ontbreekt niet aan lieden, die door den oorlog smartelijk beproefd, en onder den langen duur van den strijd, zich door vredesapostelen laten bekeeren. Grimm en Hoffman zijn hiervan de voornaamste slachtoffers geworden. Velen achter het front, en ook velen te velde vragen zich af, waarom de legers eigenlijk voortstrijden, en de Geal lieerden verder ontzettende offers wenschen te brengen, terwijl een voor alle oorlogvoerende eervolle vrede zou kunnen worden gesloten." Ook een ander Zwitsersch blad, met name de „Neue Zürcher Zeitung geeft verschillende Persstemmen j o. a. schrijft de „Petit Parisien" „Herhaaldelijk hiuldqn militaire personen, die echter de kenmerken van het korps, waartoe zij behoorden niet droegen, in de treinen tégen de verlofgangers alanneerende en de- primeerende redevoeringen." Het blad eiseht van de regeering dat deze krachtige stappen zal nemen ter bestrijding van de demoralisatie onder de Fransche troepen. In gelijken zin schrijft ook de Echo de Paris, de Intransigeant en l'Heure. Hervé richt een lang artikel tot den uit Rusland teruggekeerden Thomas, die gezien heeft, wat de revolutie beduidt, en zegt, dat Thomas bedenken moet, dat de Russische revolutie merkwaardige illussies aan het Fransche front in het leven heeft ge roepen, Hij (Herve) heeft zelfs brieven van het front gekregen, waarin gezegd wordt, dat men in Frankrijk precies zoo als in Rusland revolutie moest verwekken. Men móet toe geven zoo heet het vcrderin het artikel dat het optreden van den Arbeidersen Sol- datenraad een magischen invloed op de Fran sche soldaten heeft uitgeoefend. Oogenblik- kelijk droomen de soldaten aan het Fransche froift van een idyllisehen oorlogstoestand, zooals thans aan het Russische front heerscht. Thomas moet ter zake echter opheldering verschaffen, en bewijzen, dat de Russische revolutie, niet tot een dwaas pacifisme ver vallen is, doch dat men zich in Rusland met eene reorganisatie van het leger bezig houdt. Evenals. Kerenski in Rusland, dient Thomas de Fransche' regeering tot krachtiger handelen te brengen. BERLIJN, 30 Juni. (Wolff.) Officieel. Een onzer duikbooten heeft den llen Juni in de Middellandsche Zee een onbekenden Engel- schen kleinen kruiser van een oud type ge torpedeerd. Gevonden wrakgeslagen booten droegen aan den boeg de letter G. PARIJS, 30 Juni. (Reuter.) De Fransche kruiser „Kléber" is bij Brest op een mijn ge loopen en gezonken. Van de bemanning worden 38, o. w. 3 officieren vermist. De „Kléber" was een gepantserde kruiser van 7700 ton, in 1902 van stapel geloopen De bemanning telde 503 koppen. De overdreven optimistische tcon, welke in het bijzonder de Nerthclilfe-pers kenmerkt doet een medewerker van het weekblad Truth' de navolgende bittere opmerkingen uit de pen vloeien„Erkennende, dat het Engelsche vcdk door de Daily Mail wordt bestuurd, in teresseerde het mij bijzonder te zien hoe de ze autoriteit in de afgeloopen week herhaal delijk de bewering ten beste gaf, dat bacon fEn'gelsehe spek) op het oogenblik verreweg het goedkoopste vleesch is dat verkrijgbaar wordt gesteld, zoomede, dat de handelaren tengevolge van het afkeuringswaardigc feit, dat het' publiek geen bacon koopt, zich ge noodzaakt zagen dit billijke voedingsmiddel hoe ongaarne ook - aan de zeepfabrieken te verkoopen ter verwerking tot zeep. De zeep kan van deugdelijke .hoedanigheid zijn, dit ver telsel deugt echter niet. Ik heb de voornaam ste winkels bezocht, en kwam tot de ondek- king, dat de prijs van bacon tusschen 2 schil ling en 2 schilling 2 pence (f. 1.20 a f. 130) per Engelsch pond (ca. 450 gram) varieert. Bij den slager betaalt men voor een pond vléesch echter ca. 1 schelling 8 pence (f. 1.00) Toen ik kort daarop er in slaagde vast te stellen, dat de oogenblikkelijke zeepprijs 5 pence per pond bedraagt, voelde ik, dat men mij beentje had gelicht. Aan de verwerking van 2 schilling bacon in 5 pence zeep, zijn allicht eenige kosten verbonden, en onder deze omstandigheden zal toch het voordeel, dat er in schuilt om'het bacon tegen 10 pen ce aan het publiek te verkoopen toch wel aan een ieder duidelijk zijn, behalve aan oen spekfabrikant, wiens hersens zijn aangedaan, door een al te nauwe verwantschap met het artikel, waarin hij handelt." KEULEN, 30 Juni. Volgens een bericht van de „Koelnische Zeitung" uit Sofia schrijft het onafhankelijke Bulgaarsche volksblail kanska Plosjta" een lang hoofdartikel over de vredesvooruitzichten, waarvan de inhoud op het volgende neerkomt. De opreglite en eerlijk gemeende beinoeingen van de mi Idelmogendheden om tot een schikking te komen, die reeds zijn begonnen na de groote nederlaag der Russen in 191o, zijn door de entente hardnekkig verijdeld. Het Engelsch imperialisme heerscht in Europa en verbreidt dood en ellende. De oorlog zal nu voortduren en wel net zoo lang, totdat Rusland en Frankrijk geen krach ten meer hebben om tegenstand te bieden. Zoodra dat het geval zal zijn zal Engeland overeenstemming met de centralon zoeken en dan zal het ook geenzins er voor terug deinzen zijn overwonnen bondgenooten te overwinnen. De Antwerpsche correspondent van het „Vad." schrijft: Het is thans een woelige tijd, waarin onge wone dingen worden gezegd en gedaan. Daartoe behooren helaas ook eeu boel diefstallen, of wat met een minder brutale omschrijving als misbruik van vertrouwen, ontvreemding enz. wordt aangeduid. De burgemeester van een gemeente in Henegouwen, hoofd van een gezin van twee personen die bij het plaatselijk comité voor Voeding voor zeven stonden op geschreven, heeft de agenten van het Voe dingscomité valschelijk beschuldigd bij de bezettende macht, omdat ze hem daarover een opmerking hadden gemaakthij is enkele dagen geleden veroordeeld geworden. En wilder: Een koopman die gesmokkelde bloem verkocht tegen 10.75 frs het kilo, werd aan gevallen door een bende mannen en vrouwen, die bloem wilde koopen tegen den officieelen prijs van de verordeningen. Hii ontving zijn ongewenschte klanten op revolverschoten en werd met moeite naar de „Kqmmandantuur gesleurd door de verontwaardigde menigte. Te Antwerpen werden in een geheim speel huis, op zolder onder de pannen, een dozijn woekeraars aangehouden, die daar het geld verspeelden dat ze van de bevolking hadden afgeperst. Het zou maar slecht met ons gelegen zijn, waren we uitsluitend op dergelijke kerels aangewezen en hadden we de hulp van Ame rika en in den laatsten tijd vooral van Nederland niet. Door de groote hoeveelheid graan die Nederland ons heeft afgestaan en geleend, konden we een gevaarlijke crisis ontkomen en zijn we voor de naaste toekomst nagenoeg gerustgesteld. Het ziet er niet rooskleurig uit met den toestand van onze bevoorrading. Sedert Februari zijn ongeveer 80.000 ton levensmiddelen bij hét comité binnen gekomen in plaats van du 400 a 500.000 die we hadden verwacht, aangezien Amerika maandelijks van 100.00 tot 120.000 ton voor ons verzendt. De stocks, die het Comité met groote spaarzaam heid langzamerhand had kunnen aanleggen, zijn zoo goed als op. De nationale oogst levert maar het vijfde op van wat de bevolking aan voedsel noodig heeft. Voor een paar weken wilde het Comité er toe over gaan het brood rantsoen op 150 gram daags te brengen, wat door do onmiddellijke hulp van Noderland gelukkig niet is noodig geweest. Onze geneesheeren vragen zich af wat de komende winter brengen zal. Het aantal teringlijders ueemt schrikbarend toe, en de meeste zijn thans wel niet te redden. In de scholen zijn vlijt en aandacht sedert lang verdwenenonze dokwerkers arbeiden in ploegen van één uur aan de zeldzame lichters, die in onze dokken komen aanleggen. In zijn groote rede te Glasgow zei Lloyd George onder meer Dj Oostenrijksche premier heeft juist met allen nadruk 'het beginsel verworpen dat de naties haar zelfbestemmingsrecht moeten be zitten volgens haar wenschen. Maar er zal geen vredo zijn, zoolang deze beginselen niet worden erkend. De vrede is alleen gewaar borgd, wamjeer de Pruisische militaire macht gebroken is. De beste waarborg zon zijn de democratiseering van de Duitsche regeering. Niemand wensclu den Duitschers den vorm van hun regeering voor te schrijven, maar wij zouden met een gedemocratiseerd Duitsch- land in onderhandeling treden in heel anderen geest en op heel andere wijze dan met 'n Duitschland, dat door een agressieven uitda-- genden geest is bezield. Het zou verstandig zijn, wanneer de Duitschers dat onderscheid in hun algemeene houding en in eventueele besprekingen van vredesvoorwaarden deden uitkomen. Naar we vernomen stond vrijdagnacht in de Elleboogstraat alhier het water tot aan liet bed van een kraamvrouw. Voorts deelde men ons mee dat er op het request jaan don Raad en Gedep. Staten om trent den watervloed druk geteekend wordt. Donderdag is het 25 jaar geleden dat de heer J. A. van Rompu alhier gëinslalleerd werd tot lid van de Prov. Staten van Zeeland. Men wilde dezen dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan. In een vergadering van de afd. Ter Neuzen van de Centrale R. K. Kiesvereeniging in het district Hulst werd de voorzitter, de heer J. A. van Rompu, naar aanleiding van dia om- standigneid, toegesproken door den heer F. de Meijer, die hem een, voorzittershamer ge monteerd met^ zilver met inscriptie, aanbood, tevens wijzende op de vele belangrijke ver beteringen die tijdens het bestuur van den jubilaris voor deze streken zijn tot stand gekomen. Vervolgens werd het woord verleend aan dun lieer Vienings, uit Goes, die eveneens den heer van Rompu huldigde, en verder de komende evenredige vertegenwoordiging voor de druk bezochte vergadering uiteenzette. Aan het eind der vergadering dankte de heer van Rompu voor de hem betoonde blijken van sympathie. Axel. Op 4 Juli a.s. hoopt de heer P. Leieher, onderwijzer* van de school voor Chr. Nat. Schoolonderwijs alhier don dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar zijn taak aan deze school aanvaardde. Zijn beste krachten heeft hij aan het onderwijs gewijd en daardoor de liefde en achting van ouders en kinderen verworven; Wat hij op 't gebied van het landbouwonderwijs heeft verricht, zal den meesten lezers van „Luetor" wel bekend zijn. Het, zijn voor de jubilaris jaren geweest van noesten vlijt. Spaar de Heere hem nog lang voor zijn arbeid. Uit Clinge zijn Zaterdag weer een paar Belgen op Hollandsch gebied weten te komen. Ze verzekerden, dat in den nacht van 30 Juni tot 1 Juli te St. Gilles, circa 2 uur van de grens gelegen, alle mannelijke ingezetenen van 20 tot 45 jaar oud in de kerk moesten zijn, om dan met onbekende bestemming te worden vervoerd. A.s. Donderdag wordt te Zuidzande een Zomerfeest gehouden, op de weide van den heer J. Cappon. Door de volgende predikanten zal er gesproken worden. Dr. J. D. Schmidt van Kapelie, Ds. G, F. Kerkhof van Souburg, Ds. H. Jansen veld prediker, Ds. M. J. Mooy van Oude Leye, Ds. G. van Dis van Zaamslag, Ds. G. W. van Leussen van Goes en Ds. H. M. Brouwer van Schoondijke. Schoondijke. Toen de landbouwer A. van W. terugkwam van Breskens met een wagen bespannen met twee paarden, werd eensklaps eender dieren zoo wild, dat het niet meer te houden was. Al slingerende ging de wagen over den weg en kwam in een diepe sloot terecht. Een der paarden was door den val plotseling dood, terwijl de voer man door een ongelukkige val eeu diepe hoofdwonde bekwam. Voor het verloren paard was enkele weken geleden nog f2500,— ge boden. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de scliade, daar v. W. een verlies lijdt van f 1700,—. (Zei.) Bij het hevige onweer op Donderdag avond werd te Biervliet bij den landbouwer W. NaeyeWeeda in den Ameliapolder een rund door den bliksem getroffen. Van 10 uur tot middernacht duurde het onweer onver poosd voort, en er viel gedurende die uren 21,5 m.M. regen. Op 1 Juni mocht, de heer J. A. Borren bergs, hoofd der R. K. bijzondere school te Oostburg, den dag vieren dat hij 25 jaren als zoodanig werkzaam was. Tal van bewijzen van belangstelling vielen den jubilaris ten deel. Tijdens het hevig on weder van Vrijdag nacht werd te Heinkenszand een paard van de wed. Kloosterman door den bliksem getroffen en gedood. Vrijdagnacht sloeg de bliksem in een schuur van den heer van der Peijl te Goes. De schuur werd gedeeltelijk vernield. Twee schapen, die zich bevonden in een naastge legen schaapskooi werden door het hemelvuur gedood. Geref. Kerken. Bedankt voor Ridderkerk J. P. Klaarhamer te Wommels. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oude Niedorp J. I). v. d. Been te Winschoten. Aangenomen naar MonnikendamG. E. Alers te Haulerwijk. Men schrijft ons De kerkeraad der Geref. kerk te Middelburg sprak in zijne vergadering dd. 25 Juni 1.1. bijna unaniem zijne afkeuring uit over het optreden van Ds. Netelenbos in den dienst des YVoords in de Ned. Herv. Kerk te Den Haag, en be sloot hiervan mededeeling te doen aan den kerkeraad der Geref. Kerk te 's Gravenhage. Ds. Netelenbos weigerde te beloven, dat hij zulks niet meer zou doen, en daarom be sloot de kerkeraad met eene meer derheid .van 2 8 s t e m m e n, Z. E e r w. dergel ij k optreden te verbieden. De vergadering, die van acht tot half.twaalf uur duurde, had een kalm verloop. D s. Netelenbos. Kw. schrijft o.m. in de „Overtoomsche Kerkbode" van 1 dezer Nu is ds. N. in kerkelijken zin iemand die heele lange armen heeft, want hij wil over de kerkmuren heen toenadering zoeken. Ik voor mij, vrees zeer, dat zulks toch niet gaan zal. En wat zijne prediking betreft, vond ik daarin altijd iets vaags, iets onzekers, iets als van iemand die eigenlijk niet voor zijn eigen meening durfde uitkomeu. Ds. Netelenbos moet dan ook nu maar weter,, dat er voor een prediker in de Geref. kerk geen'plaats is oor een eigen meening, maar dat hij zich in zijn denken, studie en prediking binden moet aan het gezag van Gods woord, den Bijbel. Wil hij dat niet of kan hij dat niet, wel, |*dan moet hij uit de Geref. kerk uittreden. Dat is de meest eenvoudige weg. Van D. schrijft o.m. in het zelfde nr. van die kerkbode het volgende Ds, Netelenbos heeft ongetwijfeld behoefte aan verbroedering met vele hervormden. Ilij is zoo voor eenheid. Och, Iaat hem eerst maar eens de eenheid zoeken met zijne Geref. broeders. Komt hij trouw op onze Universiteitsdagen Of bezoekt hij geregeld de Theologische Schooldagen in Kampen Zoekt hij met mannen van den Geref. Bond, als dr. d'e Lind van Wijngaarden c.s., met Confessioneelen als dr. Kromsigt e.a. ge meenschap Of zijn het voornamelijk de mannen van de ethische richting, die hij zoekt Daarom komt de vraag: is ds. N. ooit van hart en ziel, uit diepgewortelde overtuiging, gereformeerd geweest Van alle kerkismo ben ik een vijand. Maar dat brengt mij er niet toe om kerke lijke scheidsmuren omver te stooten of voor nul en geener waarde te verklaren. Protestanten in het klooster. „De Beiaard" brengt een artikel van dr. Gerard Brom over „orthodox en modern". In een noot herinnert hij aan het retraite huis, dat dr. van Senden gaat openen, en voegt daarbij: „Intusschen verlangen ook .verschillende protestanten rens de Excercitius in een roomsch retraitiehuis als monresa te volgen, terwijl zich meerderen al tijdelijk in de Benedictijner-abdij van Oosterhout terug trokken". Door den correspondent van de provinciale maatschappijen van Landbouw is de huidige stand Nier landbouwgewassen opgegeven in cijfers, waarbij 100 uitmuntend, 90 =zeer goud 70 góed, 60 vrij goed, 50 matig, 40 vrij slecht, 30= slecht en 10 mislukt. Leidt men uit de voor de verschillende stre ken opgegeven cijfers onder inachtneming der beteelde oppervlakte het cijfer af voor het geheele land, dan komt men tot het volgende resultaat, waarbij het tusschen haakjes geplaat ste cijfer den stand op 7 Mei j.l. aangeeft. wintertarwe 51,8 (46) winterrogge 62,2 (5,37) wintergerst 57,4 (46,2) haver 64,6 zomergerst 63,1 zomertarwe 68,2 paardeboonen 63,7 erwten 65,3 stamboonen 70,5 vlas 55.7 kanariezaad koolzaad blauw maanzaad karwij mosterdzaad aardappelen suikerbieten uien cichorei roode klaver witte klaver weiland hooiland 65,1 47.5 (45,6) 56,8 55,7 (53) 65 69,3 58.6 60.2 52 (44,7j 52 46,5 (43,9) 44 Opgemerkt wordt, dat een gemiddelde oogst kan worden aangeduid door het cijfer 67. De stemming in Frankrijk. Een Engelsche kruiser getorpedeerd. Fransche kruiser gezonken. Het Levensmiddelenvraagstuk in Engeland. De vredesvooruitzichten. De hulp van Amerika en Nederland. Lloyd George aan 't woord. TER NEUZEN, 3 Juli 1917. Ds. Netelenbos' antwoord aan zijn kerkeraad te Middelburg. De stand der landbouwgewassen. 66.1

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2