Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. FEUILLETON. OMHOOG! TJit de Pers. iiiniieiiland. So. 1445. Woensdag 4 Juli 1917. 15' Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Frarrco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT00IJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIEN: Van 14 regels 0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. V „Het aangewezen veld". „De gemeente is het aangewezen veld voor toepassing op kleine schaal van het socialis tisch beginsel". Dit is een zin uit een artikel in Het Volk, om de kiezers toch aan te vuren, in den strijd om de raadszetels. liet is openhartig gesproken, en dat heeft het voordeel, dat wie gewaarschuwd wezen wil, althans geen onwetendheid kan voor wenden. Ook bij den strijd voor de gemeenteraads verkiezing in liet algemeen ligt hierin een vingerwijzing. Al heeft in een raad de eerste sociaal democraat nog zijn intrede te doen, toch moet het gewicht van bovenstaande uitdrukking niet onderschat. Men kent de zuigkracht van het beginsel. Al komt de liberaal uit eigen beweging er nog niet zoo grif toe, om allerlei socialistische maatregelen te nemen, de kracht van het beginsel drijft toch dien kant uit. We hebben het gezien in de Tweede Kamer. En dat zal doorwerken. De „gemeenschap" moet overal dienst voor doen. En allerlei maatregelen worden doorgedreven in naam van het algemeen belang. Zeer zeker heeft een gemeenteraad daarvoor te zorgen. Doch de bedenkelijke kant van het vraag stuk is, dat de oplossing van velerlei kwesties gezocht wordt uitsluitend naar socialistischen trant. Vooral klemt dit voor zulke gemeenteraden, die in groote meerderheid liberaal zijn. De les der historie is, dat uit liet liberale kamp de sociaal-democraten worden gerecru- teerd. En in de practijk is er vaak een opbieden tegen elkaar, om den wille van de „volks gunst". Wat de kosten aangaat, daarover maakt men zich minder bezorgd. De belastingschroef worde maar meer en stijver aangedraaid. Zie het in Zaandam. En lukt ook dat niet te best meer, welnu, Polak heeft in de Eerste Kamer immers nog niet lang geleden verklaard, dat er meer en meer zal dienen te komen monopoliseering der verschillende bedrijven door den Staat. Ende gemeente is het aangewezen veld voor de toepassing van het socialistisch be ginsel". We zouden wel gèneigd zijn te lezen: het aangewezen proefveld. 29) Hij had zich hersteld. „Zooals je ziet", luidde het knorrig bescheid. Hij hield de oogen gesloten. Neen, hij wou Betje niet aanzien. Hij wist, dat ze, instêe van dienstmeisje, verpleegster was geworden hij wist ook, dat ze in de stad washad haar wel een enkelen keer ontmoetmaar was haar zooveel doenlijk uit den weg gebleven. Ten eerste, ze harmoni eerden niet al te best op het stuk van gods dienst Betje was als moeder, óók zoo fijn en in de tweede plaats, dat hinderde hem' dat zij hier was. Hij voelde zich in zijn eigen schatting vèr boven haar. En daarom hield hij zich op een afstand. Niemand hoefde te weten, dat het eenvoudig verpleegstertje zijn zuster was. En zij drong zich niet aan hem op. Nu kon hij haar toch niet afweren. En terwijl hij daar lag, mei verbonden hoofd, met een ellendig gevoel van onmacht, wrevel, pijn, alles door elkaar, hinderde hem evenwel haar nabijheid, ze wou hem wellicht opheldering vragenweten, hoe hij in dezen toestand was En lukt de proef niet, welnu, dan ligt de schuld bij de kapitalistische maatschappij, en het socialisme gaat vrij uit. Beloften en daden. De heer Zuideman schrijft in „Onze Gids" over de afgeloopen vierjarige periode aldus: „Het is een goede gewoonte, dat ieder die zaken doet aan het einde van elk boekjaar een balans opmaakt. Daardoor is het mogelijk met één oogopslag met den stand van zaken op de hoogte te komen. Ook in liet politieke leven kan zulk een balans goede diensten bewijzen. Niet ieder is in staat een inventaris of zelfs een verkorten inventaris van een vier-jarige periode na te gaan en te bestudeeren. Daarom willen w(j thans nu de gewone zittingstijd voorbij is en de Kamer in afwachting van de ontbinding naar huis gezonden werd even een balans samenstellen, waaruit men kan zien of de vrijzinnigen en socialisten, die in 1913 zoo r\jk waren in 't beloven het hun geschonken vertrouwen waard zijn, of we hier met een al of niet solide firma te doen hebben. Aan de eene zijde van onzen balans plaatsen wij de vrijzinnig-socialistische verkiezingsbe loften, aan de andere zijde de daden. BALANS OP 23 MEI 1917. BELOFTEN. Royaal Ouderdomspen sioen Invaliditeits-verzeke ring Geneeskundige en gel delijke hulp bij ziekte. Steun voor weduwen. Hulp voor weezen Vrijen handel Vermindering van Ro me's invloed Bescherming Hervorm de Kerk Verbetering van het onderwijs Verbetering onderwij zers-salarissen DADEN. Niets. Niets. Niets. Niets. Niets. Verhoogde invoer rechten. Gezantschap bij den Paus. Niets Niets. Tweemaal een „houten ham." Een geheel zuiver beeld geeft deze balans nog niet. Zij heeft van de vrijzinnig-socialistische politiek nog een te gunstige voorstelling. Immers de linkerzijde verzuimde niet alleen gekomen en wat moest hij dan antwoorden. Of, misschien vroeg ze niet, maar zou ze hem beschouwen met meewarigen blik, met oogen vol compassie met zoo'n diep gezonken zondaar. Wellicht had ze een zedepreek voor hem gereed en zou hij haar sermoenen moeten aanhooren. Hij sloot opnieuw de oogen, die hij even half geopend had. Was ze maar weg wat deed ze hier; waarom had hij ook ge kreund hij zou zich stil, zich inhouden haar in den waan brengen, dat hij sliep. Betje bekeek hem, terwijl hij daar in zijn stugge onbeweeglijkheid vóór haar uitgestrekt lag. Ze was altijd een stille natuur geweest en had niet uit nevenbedoelingen het pleeg zusterschap gezocht. Barmhartigheid te oefenen had ze immer beschouwd als christen- plicht niet slechts, maar meer, als hooge roeping. Hoe was ze reeds thuis steeds ge weest de kleine diakones, die immer graag bereid was broertjes of zusjes kinderlijk leed te verzachten met zoete troostwoordjes en zacht streelgelei, met ongekunstelde deel neming. En het had haar weinig overredings kracht gekost, om moeder tot haar gevoelen over te halen en van haar en vader de toe stemming te erlangen, haar roeping te volgen moeder die altijd zoo gaarne haar kinderen ter wille was, waar dit eenigszins kón en die het nu dubbel gaarne deed, nu Betjes keuze de beloofde Invaliditeitsverzekering te geven, maar zij wist bovendien te bewerken, dat de reeds door de Koningin bekrachtigde wetten- Talma, niet werden ingevoerd. Overigens is deze balans zoo duidelijk als de dag, en toont ze onweersprekelijk aan, dat de vrijzinnig-socialistische meerderheid ondanks de veelvuldige en schoonschijnende verkiezings beloften, minder dan niets tot stand bracht. Aan onze propagandisten de taak de tegen woordige en de toekomstige kiezers met de cijfers van deze balans op de hoogte te brengen en hen duidelijk te maken, dat aan de linksche firma's ondanks hunne lokkende reclame, niet opnieuw vertrouwen mag worden geschonken. De balans toont het onweersprekelijk aan: Deze firma's zijn insolvent en onbetrouw baar". DE GRONDWETSHERZIENING. Er loopen verschillende tegenstrijdige geruch ten omtrent het tijdstip waarop de Kamers der Staten-Generaal nu de grondwetsher- zieningsvoorstellen in behandeling zullen ne men. Eensdeels wordt verondersteld, dat «.niks door de Tweede Kamer nog zal geschieden binnen het tegenwoordige tijdstip van bijeen komst, waarna dan de Ëerste Kamer zoo spoedig mogelijk zou bijeenkomen om ze harerzijds af te doenvan andere zijde ver luidt dat de afdoening door de Tweede Kamer eerst in September a. s. zou plaats hebben, vóór de sluiting, in die maand van het gewone zittingsjaar. Hoe het moge zijn, allereerst zal moeten worden afgewacht de indiening bij de Tweede Kamer door de Regeering van de eigenlijke voorstellen tot grondwetsherziening. De Staten- Generaal hebben thans slechts, naar men weet met bijna eenparigheid de voorstellen tot het in overweging nemen dezer voorstellen aan genomen.) Omtrent het tijdstip van indiening is op liet oogenblik nog niets met zekerheid bekend. Wèi meenen wij te weten dat de voorstellen thans naar den Raad van State om advies zijn gezonden. Niet onwaarschijnlijk is de in diening echter spoedig te gemoet 'te zien. En dan volgt de bepaling, door de Tweede Kamer, van het tijdstip waarop de voorstellen in hare afdeelingen zullen worden onderzocht. Onjuist is de meening, die men hier en daar vernam, dat- de voorstellen door gemengde afdeelingen der Eerste en Tweede Kamer moeten worden onderzocht. Zulk een onder zoek in verschillende afdeelingen geschiedt alleen bij een Grondwetsherziening, waarbij zoo geheel in haar geest viel, zij, die zoo bij ervaring wist, wat lijden was; vader, dieniet licht iets weigerde, wat maar even mogelijk was. Zoo was ze uit het ouderlijk huis vertrokken had een degelijke, maar vaak harde opleiding doorgemaakt, was gediplomeerd en diende nu in het ziekenhuis met haar onuitputtelijk ge duld, met haar overgegevenheidbij eiken zieke geliefd. Haar zusje, dat haar opvolgde in jaren, Marie, was thuis en was moeders rechterhand. Zóó kon ze zich wijden aan haar levens taak, zonder dat de gedachte haar behoefde te pijnen, dat haar zorg voor de vreemden ontstolen werd aan de toewijding, welke ze allereerst aan moeder had moeten betoonen. Ze zag Karei aan. Ze voelde, dat hij haar negeerde, dat ze hem te veel wasze voelde ook waaróm. Ze kende hemze scheelde slechts éen jaar met hem. Ze wist, hoe eer zucht, hoe trotschheid hem verteerde. Neen, ze zou niet naarstig en nieuwsgierig navragen, door welke oorzaak hij in dezun toestand ver keerde; ze zou niet scherpelijk navorschen, hoè hij werd gewond ze kende zijn leven, ze had ervan gehoord ze wist liet maar al te goed. 't Was haar geen raadsel, geen reden tot al te groote verwonderingkón het wel anders loopen met hem? Was niet zijn op- o. a. wijziging in de Troonsopvolging betrokken is. (Ned.) GEZOUTEN VARKENSVLEESCII. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft I. voor gezouten varkensvleesch vastgesteld een maximum inkoopprijs voorde gemeenten, ingevolge art. 3 der Distributiewet 1916, van f 1,50 per K.G. II. aan de gemeentebesturen in overweging te geven een verkoopprijs van gezouten varkensvleesch, ingevolge art. 3 der Distributie- wet 1916, van f 0,85 per K.G. III. vastgesteld de volgende maximum prijzen in den kleinhandel voor gezouten varkensvleesch a. Gezouten karbonaden f 0,70b. Gezouten rollade f 0,75c. Gezouten fricandeau f0,75; d. Gezouten vette lappen f 0,50e. Gezouten doorregen lappen f0,55; f. Gezouten mageie lappen f0,50; g. Gezouten gehakt f 0,60 h. Gezouten vet spek f0,50; i. Gezouten mager spek f 0,60j. Gezouten krabbetjes f 0,40k. Gezouten kruisschijf f 0,401. Gezouten hamschijf f 0,45, alles per Va K.G. (St.ct.) ONBEPAALD (KLEIN) VERLOF. (Officieel). Behoudens onvoorziene om standigheden, zullen op 13 Juli eerstkomende in het genot van onbepaald (klein) verlof worden gesteld a. de dienstplichtige korporaals en man schappen van de militielichting 191.3, die bestemd zijn om later naar de landweer over te gaan (dus uitgezonderdJien, die belmoren tot de bereden korpsen, de pantserfort-artillerie of de torpedisten) b. de dienstplichtige korporaals en man schappen van de lichting 1911, behooreude tot de pantserfort-artillerie of de torpedisten. NIEUWE BELEMMERING IN DE SCHEEPVAART. (Officieel). De Britsche regeering heeft met ingang van 4 Juli wijziging gebracht in de gevaarlijke zóne in de Noordzee, waardoor alle scheepvaart van en naar Nederland on mogelijk zal worden. De Nederlandsche regeering heeft door be middeling van haar gezant bij de Britsche de verwachting laten uitspreken, dat dit niet de bedoeling is geweest van de Engelsche regeering en dat alsnog wijziging erin zal worden gebracht. L. F. BRANDTS BUYS, t Te Velp is Ludwig Félix Brandts Buys overleden. Op 69 jarigen leeftijd ontviel deze kunstenaar de Nederlandsche muzikale wereld. zettelijk zich-vervreemden van haar, van moeder, van thuis, het duidelijkste en onweer- legbaarste bewijs van zijn veranderde levens richting Moeder had wel eens, in haar vacantie, als ze zich weer een poosje onder moeders vleugelen kwam verkwikken, rusten, naar lichaam en ziel, gesproken over hem. Ze kende moeders zorg over Karei en wat ze van hem had weten te vernemen is zijdeling- sclie informaties en argelooze vragen, had haar geopenbaard, dat Kareis afdwaling erger was dan het moederhart vreesde. Ze wou niet vragen. Ze legde haar koele hand met zachte streeling op zijn hoofd ze voelde de koortsige gloeiing ze voelde óók het bijna onmerkbare beweeg om haar af te weren. „Stil blijven liggen", maande ze met stillen drang. En koude compressen vleide ze zorgzaam op zijn voorhoofd. Haar sympathie beschaamde en hinderde hem! Hij voelde zich schuldig tegen haar waarom liet ze hem niet aan zijn lot over. „Het heeft niet veel te beduiden", weerde hij af. „Tegen den middag kan ik weer naar huis, heeft de dokter verzekerd", zei hij met lichte wrevel in zijn stem. (Wordt vervelgd.) Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. DOOR ZELANDIA.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1