Buitenland. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. door gemeenten, instellingen en particulieren moet worden ontraden, aangezien een minder goede uitslag van den oogst inbezitneming van alle winteraardappelen van Rijkswege waarschijnlijk noodig zal maken. DE OORLOG. LONDEN, 27 Juni (Reuter.) Aan de „Mor- ning Post" wordt uit Washington gemeld: de geregelde troepen in het leger en de marine zijn gedurende de laatste weken meer dan verdubbeld en deze vermeerderiug is liet gevolg van vrijwillige dienstneming en niet van den dienstplicht. Jonge mannen hebben de regeering hun diensten aangeboden, omdat zij voelden dat het hun patriotische plicht was zulks te doen. Den 6en April had het geregelde leger een sterkte van nog geen 100.000 man. Thans bedraagt het effectief 250.000. De nationale garde, d. w. z. de militie is van 150.000 man gestegen toi 260.000 en de mariniers van 60.000 tot 120.000. Verder bevinden zich 40.000 man in ver schillende oefeningskampen voor officieren, die na opgeleid te zijn, hun aanstelling ont vingen, en elf regimenten spoorweggenie, welke tezamen meer dan 12.000 mannen zullen tellen, daar de gelederen snel worden aangevuld. Dit maakt een totaal van 712.000 man, tegenover 327.000 man op 6 April. Alleen maunen, die naar lichaam en geest volkomen geschikt zijn, worden aangenomen. PARIJS, 27 Juni ""(Havas). Fransch staf- bericht. De artllleriestrijd duurt zeer lievig voort in de strook van ïlurtebise. De Duit sellers hebben geen enkele nieuwe poging gedaan om (de stellingen, welke den 25en in Fransche handen raakten, te heroveren. Volgens nieuwe inlichtingen viel ook in onze handen de Caverne du Dragon ter diepte van 300 meter. Zij was in een ware vesting herschapen met talrijke uitgangen. Uit haar schoorsteenen kwamen mitrailleurs te voor schijn. Het geheel vormde een belangrijk steunpunt voor de Duitsche verdediging. Er lag aanzienlijk materiaal opgestapeld 9 mi trailleurs in goeden staat, meer dan 300 uit rustingsstukken, talrijke geweren en voorraden munitie en schijnwerpers zijn door ons buit gemaakt. Het cijfer der gevangenen steeg tot 340, waaronder 10 oificieren. In Champagne is een Duitsche overrompe lingspoging Westelijk van den Mout Cornillet mislukt. Van hun kant hebben deFranschen een. inval in de Duitsche linies gedaan, die hun een 12 tal gevangenen opleverde. Gisteravond hebben iDuitsklie vliegtuigen verschillende bommen op Naucy geworpen. Er zijn geen slachtoffers en er is ook geen schade aangericht. LONDEN, 27 Juni (Reuter). Reuter's bij zondere correspondent in een Fransche haven deelt mede, dat de eerste vloot transportsche pen, die Amerikaansche troepen voor den dienst in Frankrijk vervoeren aldaar is aan gekomen. WEENEN, 27 Juni (Korr. Bur.). Het Huis van Afgevaardigden nam het voorstel aau van den president om de viagenvanden afgevaardigde Diaczynski c. s. aan de regeering, betreffende de voorbereidingen voor eventueele vredesonderhandelingen, heden na afloop van de agenda te behandelen. NEW YORK, 27 Juni. De export-raad zal waarschijnlijk beginnen met de opvorde ring van alle tarwe, die de Ver. Staten door onzijdigen is aangekocht. De onzijdigen zullen rantsoeueu krijgen uit de voorraden die er overschieten, als in de behoeften vau de Ver. Staten en de geallieerden is voorzien. Volgens een telegram uit Washington aan de Sun beseft het ministerie van buitenland- sche zaken de mogelijkheid van verwikkelin gen met de Europeesche onzijdigen over deze beperking der verscheping van levensmidde len, maar Amerika moet in de eerste plaats zorgen voor de behoeften van zichzelf en zijn bondgenooten. Volgens een particulier telegram uit Kopeu- hagen, heeft Martoff in eene zitting van den Arbeiders- en Soldatenraad verklaard, dat hij liet onbegrijpelijk vond, hoe de regeering er toe kon medewerken geweld tegenover Grieken land te gebruiken. Zeretelli deelde daarop mede, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken een protest tegen de schending van de rechten om de grondwet van Griekenland heeft doen hooren. Het Grieksche volk moet het recht hebben zijn eigen lot te bestemmen. Uit een Zaterdag j.l. uit Brussel ontvangen particulier schrijven van een familielid gewerd ons het volgende uittreksel. Als eerst gemeld is, dat vele menschen door den dood als weg gemaaid worden„Mocht de beterschap aanhouden (het gaat over een aanvankelijk herstellende zieke, de moeder), dan komt straks de zou noodige versterking. Het komt er nu op aan eten te krijgenonze voorraad, dien wij gespaard hadden, gaat op, er is niet veel meer. Van het „Comité d'Alimentation" krijgen wij (om daarmede drie weken te doen), 100 gr. boonen en 100 gr. rijst per persoon. (De boonen kosten in de stad fr. 20 de kilo). Voorts een stukje spek en wat reuzel. Zoudt ge niet eens naar Den Haag kunnen gaan en bij het voedingscomité een consent aanvragen om ons een en ander te zenden (de pakken mogen ongeveer 41/2 K.G. wegen)boter is niet noodig. De dokter heeft dezen morgen (volgt de naam van een opgeschoten knaapje van ongeveer 10 jaar) onderzocht. Hij is goed gezond, maar moet maar veel vet en spek eten 1 kilo vet kost fr. 25,Begin daar maar aan Tot hiertoe hebben we ons te vreden gesteld met ons bescheiden deel, maar in 't bijzonder ook de kinderen moeten iets meer hebben dan het strikt onontbeerlijke, anders gaan ze er onder. Ook al mag de beterschap toenemen, eer dat de verloren krachten herwonnen zijn, zal het nog wat duren, gelet ook op de kwaliteit der levens middelen. Wie schaft ons raad Kwame er spoedig verandering 1" (De Stand). Met betrekking tot de pogingen om de Russische troepen tot eene hervatting van het offensief te brengen, schrijft de Russische soldatencourant „Volna"Er zijn lieden, die tot eiken prijs, het leger „kalmeeren", en weder eene „harde discipline" wensclien in te voeren. Met deze methode werpen zij echter eene smet op de jonge vrijheid, waarover zif zelf zoo veel en zoo bombastisch spreken. Hun hoofddoel is ieder protest der soldaten te onderdrukken, en de legers tot een aanval op te drijven. „Oorloswinst", is de leuze der Russische kapitalisten. Indien men de wil dezer lieden ten uitvoer brengt, werkt men in werkelijkheid mede tot eene tegen-revolutie. Het zijn alle dezelfde gebruikelijke methoden, die door geweldenaars tegen de naar vrijheid strevende massa's in practijk worden gebracht Wij hebben reeds vooruit gezien, dat de Rus sische Imperialisten en hunne onderdanige aanhangers vroeg of laat tot dergelijke prac- tijken hun toevlucht zouden nemen, en wij hebben liet Russisch volk er voor gewaar schuwd. Men wilde ons toenmaals niet gelooven, doch thans hebben zij hun masker afgelegd, wat echter voor onze revolutionaire zaak slechts een voordeel kan worden genoemd." Eergisteren reeds vérnam de „Daily Tele graph uit de beste bron, dat president Wilson besloten was om een eind te maken aan het „schandaal" dat er voorraden door de neutrale landen naar Duitschland gaan En nu is er een officieel bericht uit Washington, dat Wilson bij présidentieel beshiit een Raad heeft inge steld. welke met de toepassing der uitvoer verbodsbopalingen op grond van spionagowet belast is. Deze wet maakt heet 't dan hét aan de Vereenigde Staten mogelijk om velerlei stappen in liet belang der voortzetting van den oorlog te doen. o.a. door te beletten, dat Duitschland door bemiddeling van de neu tralen voorraden ontvangt. De Raad bestaat uit de ministers van bui tenlandsche zaken, van handel van landbouw en van levensmiddelenvoörziening. Het rantsoeneer ing-stelsel voor de Euro peesche neutralen is reeds uitgewerkt en zal zonder verwijl in praktijk worden gebracht. De eerste artikelen waarop de wet zal toege past worden, zijn steenkool en graan. Dat ziet er dus voor Ue neutralen kwaad uit, voorzoover ze uit Amerika hun voedsel krijgen. Eigen gaat voor, en dan volgen de vrienden. Wat schiet er voor de rest over, gelet op Amerika's minder belovende oogst? Zondag begint bij de Prov. Stoombootdienst op de Westerschelde de volledige zomerdienst- regeling. Er is echter geen Zondagsdienst- regeling bij want niet één of meer reizen vallen er uit des Zondags. In dezen gaat het Rijk vóór tegenover onze Provincie wat ge deeltelijke Zondagsrust betreft, aangezien des Zondags nnnder treinen rijden dan in de week. En beperking schijnt ook wel te kunnen bij de Prov. boot daar er reizen gemaakt worden met zeer weinig passagiers. Zelfs worden des Zondags per Prov. boot ook nog goederen vervoerd bovendien. De watervloed in Ter Neuzen. Gisterenavond ontlastte een onweder gepaard met onafgebroken bliksemstralen zich boven onze gemeente. Om 10 uur begonnen was het 1 uur vooraleer het weer bedaarde. De regen was bijzonder veel. Van ongelukken vernamen we gelukkig niet. Toen het weer wat verminderde en men zich onder hard regenen buiten kon begeven, was de aanblik in de Vlooswijk- en Nieuwediepstraat weer aller treurigst, en veel erger dan Maandag middag 18 dezer het geval was. Deze straten stonden weer geheel blank en tot de knieën ging men door het water, gedeeltelijk modder. Bij de heeren Buurman, Huinemau en Stoffels en anderen stroomde hot water binnen en stond er weldra zéér hoog. Men vluchtte naar boven, doch tafels, canapé, piano, enz. stonden ruimschoots in het modder water, wat een onaangename stank verspreidde. Het water liep in de kasten zoodat daarin de boel rond dreef. Het was in die huizen een complete watersnood die zonder overdrijving aan die. van Noord-Holland denken deed. Ook in de De Jongestraat, een niet laag stadsgedeelte, stond het water tot over de trottoirs. In de schuur van Gebrs. Loof in 't Nieuwe- diep dreef ook alles in 't water en ook daar stroomde het Water menig huis binnen. Een vorig maal was gezegd door autoriteiten, dat liet water niet weg kon omdat het hoog water was. Thans echter was het juist laag water, doch het water ging evenmin weg. Men zag het bij de riolen beginnen en de modder uit de riolen opbruischcn. Het riolen stelsel is blijkbaar niet in orde en het schijnt dat de afvoerpomp niet tijdig bediend werd. Het publiek (velen kwamen na het weer eens kijken), was niet vriendelijk gestemd in zijn oordeel, wat liet Gemeentebestuur en de betrokken ambtenaren aangaat. Autoriteiten waren op de jilaatsen des onlieils niet aan wezig en middelen werden blijkbaar niet óf te laat aangewend om te trachten het water te loozen. Het idee werd geopperd met de brandspuit liet water weg te krijgen, doch zooals gezegd, er waren geen autoriteiten om hulp of raad aan te vragen, aanwezig op straat. De vraag werd herhaaldelijk gedaan, wie vergoed mij de rüinatie van kleeden, zeilen, meubelen, enz. enz. Het is te hopen dat 't Gemeentebestuur afdoende maatregelen neemt in dezen, en de bevolking is benieuwd welke verklaring er nu aan gegeven zal worden. Men deelde ons lieden nog mede dat een request naar het Gemeentebestuur alhier wordt verzonden, en eveneens naar Gedep. Staten, betreffende den watervloed in de Vlooswijkstr. en omgeving. Ook is den lieer Secretaris der Gezondheids-Commissie den toestand meege deeld. De Postdirecteur alhier verzocht ons opname van het volgende De door de Duitsche autoriteiten in beslag genomen post voor en over Engeland welke 10 November 1916 met S.S. „Koningin Regen tes" der maatschappij Zeeland werd verzonden, is thans uitgezocht en voor zoover niet aange houden, naar hare bestemming doorgezonden. De aangehouden stukken van die post zijn aan het „Prismamb" in HamLurg verzonden. Aan vragen tot het vrijgeven van die stukken moeten uiterlijk 31 Juli a.s. worden ingediend door een te Hamburg gevestigd Duitsch advo caat. Verder iuliehtingen worden aan het post kantoor verstrekt. Een politieagent alhier ontdekte Woensdag morgen toen hij aan het kanaal op surveillance was, A. J. W. K. van Wemeldinge, slager, wiens opsporing door den burgemeester aldaar is verzocht, wegens verdenking van diefstallen. De verdachte trachtte zich, door in een roei boot het kanaal over te varen, aan de arrestatie te onttrekken. De agent zette in de richting, waarin hij verdween, de vervolging per rijwiel voort en ontdekte K., die zich op de grens der gemeente Hoek in het riet verscholen hield, waarna hij hem arresteerde. Voor de verbetering van de oeverver dediging in de Oostbuitenhaven te Ter Neuzen, raming f8000, waren inschrijvers de heeren R. Verschelling te Ter Neuzen, voor f12,350 en G. A. van der Straaten te Ter Neuzen, voor 11,274. Bij Kon, besluit is benoemd tot kanton rochter-plaatsvervanger in het kanton Ter Neuzen, met ingang van 1 Juli, L. Th. van Hasselt, betaalmeester te Ter Neuzen. Hoek. Bij de verkiezing van drie leden van den gemeenteraad zijn gekozen verklaard J. D. de Feijter (aftr.), D. Koster (aftr.) en J. L. Platteeuw (aftr.) Axel. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd met algemeene stemmen besloten tot den aankoop van 25000 straatklinkers voor het voetpad in de Zeestraat van L. van de Casteele tot aan de woning van A. van Puyvelde, en om nog dit jaar het werk ten uitvoer te brengen. Op voorstel van B. en W. werd eveneens met algemeene stemmen besloten, de helft van de kosten voor de uitwatering van den polder „Noord" (deze kosten waren geraamd op f 1575) bij te dragen, doch, indien deze kosten meer dan genoemde som mochten bedragen, dat de bijdrage hoogstens f800 zal zijn, daarbij in overweging gevende, om aan de andere zijde ook een ontvangput te maken. Axel. De burgemeester dezer gemeente maakt bekend, ingevolge aanschrijving van den Kapitein-Intendant belast met de liooi- vordering in Zeeland, dat de hoeveelheid hooi, welke door eiken landbouwer moet worden geleverd niet zal worden bepaald naar do hoeveelheid, die op het oogenblik der vordering in zijn bezit, doch zal worden afgeleid uit: a. de oppervlakte aan wei- en klaverland, welke hij in 1917 heeft of heeft gehad b. de hoeveelheid bijvoer (strop, voeder, bieten, pulp, enz. c. de grootte van den veestapel. Hieruit volgt onmiddellijk, dat geen rekening zal worden gehouden met voorgenomen ver- koopen van veevoeder en meer in het bij zonder, niet met den voorgenomen verkoop van hooi. Sas van Gent. De Raad besloot aan de bouw- vereeniging „Sas van Gent" een voorschot van f 20 000 te geven voor den bouw van arbeiderswoningen. Schoondijke. Hoewel er 3 aftredende leden waren, werd verzuimd een candidatenlijst in te leveren, zoodat niemand gekozen kon ver klaard worden voor den gemeenteraad. Dezer dagen is te Sluis aangekomen uit Brugge een oud-stadsgenoot. Na vele pogingen was hem op den duur toegestaan door de Duitsche overheid, met vrouw en kinderen naar Nederland te vertrekken. Op de reis hierheen is hij te Gent drie-en-twintig dagen in quarantaine gehouden, om hem onkundig te laten van hetgeen er gedurende dien tijd in België voorviel. De toestemming tot ver trek, de quarantaine en de reis zelf, alles kostte zeer veel geld. Dan ging het een stoker van de stoomtram gemakkelijker om over te komen. Dinsdag morgen kwam de tram weer aan de grens om koopwaren te halen. Toen de locomotief vlak bij Nederlandsch grondgebied was, stapte de stoker (een Belg) van de machine en was, tusschen de aanwezige kooplieden, lossers en laders doorgaande, spoedig over de „streep" en bereikte na korten tijd Sluis. Geldleening Prov. Zeeland. Gedep. Staten van Zeeland stellen aan de Prov. Staten voor de post geldleening voor buitengewone uitgaven op de begrooting voor 1917 te verlioogen met f 18.000 en te brengen op f135.000. De nieuwe spoorwegdienst. Uit de 1 Juli in werking tredende dienst regeling op de spoorwegen blijkt dat op de Zeeuwsche lijn de veranderingen niet groot zijn. Alle bestaande treinen blijven loopen. Alleen zijn er eenige wijzigingen gekomen in de uren van vertrek en aankomst. We laten liierondèr de uren voor enkele stations volgende tusschen haakjes ge plaatste cijfers zijn die van de thans geldende dienstregeling Naar Roozendaal Uit Vlissingen 6,05 (6,25), 6,56 (7,20), 9,10 (9,10), 12,25 (12,25), 1,10 (1,27), 4,45 (4,50), 7,34 (7,46). Aank. Roozendaal8,09 (8,16), 8,29 (8,37), 11,09 (11,13), 2.15(2,19), 2,44(2,41), 6,40(6,42), 9,10 (9,10). Vertrek uit Roozendaal7,(7.—), 10,41 (10,41), 1,37 (1,41), 4,20 (4,16), 4,30 (4,25), 7.29 (7.29), 9,55 (9,39). Aankomst Vlissingen9,06 (9,06), 12,15 (12,02), 3,36 (3,36), 5,52 (5,35), 6,35 (6,29), 9.30 (9,30), 11,35 (11,04). Het vervoeren van r ij w i e 1 e n vindt met sneltreinen niet plaats, tenzij hiervoor ten minste de vracht van f 1,— wordt betaald. Evenals als nu zullen des Zondags sommige treinen niet loopen. Op de Zeeuwsche lijn is dat de trein die te 1,27 uit Vlissingen vertrekt, en die welke te 5,52 daar aankomt. De vervoerprijzen zijn nogmaals verhoogd, zoodat ze nu 50 pCt. boven die van vroeger beloopen. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Hattum A. J. W. van Ingen, Gameren; te EextaU. P. Okken, Kolham. Aangenomen naar Biezelinge J. K. F. Mantz, Hall (bij Brummen). Bedankt voor KampenJ. de Bruin, Zeist voor Bergambacht: II. Éwoldt, Aalburg. Geref. Kerken. Beroepen te Uithuizen D. v. Dijk, Knijpe te UlrumE. v. d. Laan, Onstwcddete Hijlaard: J. v. d. Waard (te Donderbroek ta BeetgumII. Popma te Oudega, te Hen drik Ido-AmjbachtA. M. Boeijenga te Koog- Zaandijk. Bedankt voor Sleen W. Oosterhout, Ter Appelvoor Loppersum T. L. Kroes, Coe- vorden voor Koudekerk a. d. Rijn D. van Dijk, Knijpe; voor Koudekerke (ZC. J. Wielenga, te Hazerswoude Prediken in een andere kerk. Door den Kerkeraad der Geref. kerk van Amsterdam zal een schrijven worden gericht aan de Generale Synode, om te wijzen op de bezwaren verbonden aan het gezamenlijk op- tredon in publieke samenkomst van onze mannen, met dezulken, die afwijken van de Belijdenis. D s. J. B. Netelenbos. De kerkeraad der Geref. kerk te Amsterdam, gaat met een voorstel in verband met Ds. N, optreden, naar de Generale Synode. De kerkeraadsvergadering der Geref. kerk te Middelburg behandelde Maandagavond het ingekomen schrijven van den kerkeraad der Geref. kerk te 's;Gravenhage, omtrent Ds. N. optreden op Zondag 10 Juni aldaar. De vergadering duurde tot 's nachts half 12 ure. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: J. van Es, landbouwersknecht, 0 84,' uit Zaamslag. J. Versluijs, zonder, Selioolweg 27, uit Rot terdam. Leger en marine in de V. S. Fransche en Engelsche voordeelen. De eerste Amerikaansche troepen geland. Interpellatie over den vrede. De Ver. Staten en de onzijdigen. De Russische regeering protesteert tegen de interventie in Griekenland. Toestanden in Brussel. De Russische soldatencourant „Volna" waarschuwt tegen een nieuw offensief. De rantsoeneering der Neutralen. TER NEUZEN. 29 Juni 1917.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2