Uit Stad en Provincie. Ke r k en School. Gemengd Nieuws. wapenstilstand volstrekt niet onmogelijk is, temeer als wij er bijvoegen, dat ook hier te lande reeds eenige dagen geruchten gingen, waarin dezelfde meening ontwikkeld werd. Al merkt men van de vredesgezindheid van sommige regeeringen thans in de officieele uitlasting nog niets, er zal wel niemand zijn, die durft beweren, dat zij inderdaad nog vol geestdrift zjjn om den oorlog voort te zetten. LONDEN, 25 J-uni. (Reuter). Officieel. De verliezen door den luchtaanval op Londen van den 13en, zijn 157 dooden en 432 ge wonden. De bijzondere correspondent van de „Times" beschrijft het werk der geallieerden vliegers in den slag bij Messines „Een enkel van onze luchteskader zond op den dag van den slag „Calls", d. w. z. aan wijzingen omtrent de artilleriestellingen van den vijand, welke onze kanonniers in staat stelden, niet minder dan 72 vijandelijke batterijen buiten gevecht te stellen. Behalve dezen waarnemingsdienst, waren de inlichtingen welke onze vliegers zouden aangaande het verloop der gebeurtenissen gedurende den slag, van de allergrootste waarde, en nog nooit te voren heeft dit corps zoo verdienstelijken arbeid geleverd als in den slag bij Messines. Er gebeurde niets van militair belang, dat de scherpe waarnemers daarboven niet zagen en onnuddelijk berichtten. Wat de overige functie van den luchtdienst betreft, n.l. het lastigvallen van den vijand achter zijn linies, deden onze Lichtmannen zooveel van allerlei aard, dat het moeilijk is, hun arbeid ook slechts oppervlakkig te ver melden. In den ochtend van den slag wierpen zij ongeveer drie ton ontploffingsmiddelen op verschillende spoorwegknooppunten, vliegkam pen en andere dergelijke belangrijke punten. Doch dit is nog slechts een onderdeel van de luchtactie. Het weder was zoodanig, dat de operaties er gedurende den nacht door be lemmerd werden; maar zoodra de dag aanbrak gingen onze vliegers erop uit en veroorzaakten schrik en verwarring in alle vijandelijke vliegkampen binnen een kring op bepaalden afstand. Zij bepaalden zich niet tot het werpen van bommen op de kampen, maar vlogen even boven den grond langs de loodsen en vuurden daar met hun machinegeweren naar binnen. Na dit werk verricht te hebben vlogen de machines weder weg om andere vernie lingsdaden te verrichten, maar keeren na een poosje terug en bleven vlak boven den grond in de luchtkampen rondvliegen, steeds vurende, zoodat de vijand geen machines naar buiten kon brengen. CORK, 25 Juni. (Reuter.) Een optocht van „8inn Feiners", die gisterenavond een recru- teeringsbureau aanviel, werd daarbij lastig gevallen door familieleden van frontsoldaten. Het kwam tot een ernstig gevecht, zoodat de politie herhaaldelijk een charge moest doen en militairen met machine-kanonnen te hulp werden geroepen. Daar het gepeupel geweldig met steenen wierp, moest de politie tot scher per maatregelen overgaan en van haar schiet wapenen gebruik maken. Een man werd gedood ei: 12 werden gewond. De relletjes duurden tot middernacht. Het duurgeworden passagierstarief bij de Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde, zal van af 1 Juli a.s. velen zeer afschrikken. Een reisje van Neuzen naar Vlissingen of omgekeerd kost nota bene f 1,05 en f0,75 d,i. Ie en 2e klasse. VlissingenBreskens f0,55 en f0,40. NeuzenBreskens f 1,60 en f 1,15. NeuzenHansweert f 1,05 en f 0,75, en Walsoorden Hansweert f0,60 en f 0,45. Dit zijn dan tarieven voor een enkele reis slechts. Met 1 Juli a.s. komt er een nieuwe dienst regeling op de lijn VlissingerjBreskens Neuzen. Neuzen—Hansweert en Walsoorden Hansweert. Ten gerieve van onze lezers nemen we thans deze gewijzigde dienstregelingen op. Gisteren werd alhier opgericht een Anti- Rev. Persvereeniging. De vergadering was druk bezocht. Uit de verschillende plaatsen uit Z. Vlaanderen was men opgekomen. Een bestuur werd gekozen. Een en ander zal voorbereid worden om daarna weder een al- gemeene ledenvergadering te houden. Deze vergadering kenmerkte zich reeds door bij zender geanimeerde besprekingen. Later ho pen we op deze zaak terug te komen. Tot bestuurslid der vereen. „De Am bachtschool voor Ter Neuzen en Omstreken" werd benoemd de heer W. J. H. Harmsen, ingenieur van 's Rijks Waterstaat. Voor notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier werden gekozen de heeren J. de Bree Fz., Abr. de Jonge en Jac. Leunis Cz. Tot tijdelijk onderwijzer aan school A alhier is benoemd de heer P. de Zeeuw, al hier, en tot tijdelijk onderwijzeres aan school C mej. C. Risseeuw, van Sluiskil. De landbouwer M. Wolfert in den Vloos- wijkpolder bemerkte dezer dagen, dat een zwerm bijen een wilgenboom als woning ge kozen had. Zondag a. s. wordt de Roomsch-Katho- lieke jongens- en meisjesschool te Sluiskil ge opend. Aan deze school zal alleen vrouwelijk personeel werkzaam zijn. Axel. De Antirev. Kiesver. alhier stelde de volgende candidaten voor de Gemeente raadsverkiezing J. de Feijtcr (aftr. a.-r.), Adr. de Ruijter, H. Zegers en F. Dieleman. Lamswaarde. Op den koopdag bij de famillie De Waal werd Woensdag een paard met veulen verkocht voor f 2650.ongerekend het dekgeld en de onkosten. Door den draad gedood. IJzendijke. In de buurt van deze gemeente is gisteren een Duitsch militair, die even voelen wilde of er stroom op den draad stond, door de electriciteit gedood. Schoondijke. Bij het op hol gaan van een span paarden van den landbouwer v. W. kwamen zij in een sloot terecht. Een dier paarden stikte in den modder. Het was een zeer duur beest. Groede. De heer M. A. van Noppen, arts alhier, legt zijn practijk neder. De heer G. Bujjck te Sluis heeft door tusschenkomst der Duitsche autoriteiten zijn vermist vee teruggekregen, behalve één koe. die reeds geslacht was. Deze is vergoed ge worden. Van het paard waren de manen afgesneden. Deze week werd onder Sluis klaver te velde verkocht, waarvan de prijzen varieerden van f208 tot f 24 4 per Brugsch geniet voor één snede, een ongehoorde prijs. Daarbij komen 9 pCt. onkosten. De rechtbank te Middelburg heeft rechts ingang met bevel tot gevangenhouding verleend tegen den koopman C. O. uit Breskens, verdacht van liet verzenden van een aangeteekenden brief naar Rotterdam, waarin hij in plaats van 10 biljetten ad f 1000 courantenpapier had gedaan. Ged. Staten hebben goedgekeurd liet besluit van den gemeenteraad te Grijpskerke tot opheffing van de openbare school in die gemeente. Met de mailboot Zeeland kwam te Vlis singen aan een 16 jarige jongen, vroeger leerling van een normaalschool in Zuid-Limburg. De jongen ontvluchte destijds de ouderlijke woning en kwam na eenig zwerven in het vluchtelin genkamp te Eede, waar hij zich voor Belg uitgaf. Hij wist naar Engeland te komen, waar hij dienst nam in het Belgische leger. Hij streed mede en werd voor betoonden moed zeifs gedecoreerd. De jongen schreef aan zijn ouders en deze wendden pogingen aan hem uit het leger te krijgen en naar huis te doen terugkeeren. Toen hij met een boot van Havre naar Engeland zou oversteken, werd deze boot getorpedeerd, maar de jongen werd gered en kwam weder in Frankrijk terug. Later stak hij het Kanaal met meer succes over, en door tusschenkomst van den Nederlandschen consul-generaal te Londen werd de jongen nu met de Zeeland naar vlissingen gezonden, vanwaar hij door de politie op transport naar zijn geboorteplaats werd doorgezonden, om weder onder het ouderlijk gezag te worden gesteld. Vlissingen. In Augustus wordt hier een huisvlijttentoonstelling gehouden, uitgaande van de vereeniging Vlissingen Vooruit. Het beschermheerschap is aanvaard door den heer H. J. Dijckmeester, Commissaris in Zeeland. Opening jacht waterwild. Door Ged. Staten van Zeeland is de opening der jacht op waterwild bepaald op Maandag 16 Juli a. s. behoudens in de ook in 1916 genoemde strook in Zeeuwsch-Vlaanderen, in de genoemde polders in Walcheren en het betreden der duinen aldaar, waarvoor eene bijzondere toestemming van den militairen commandant in Zeeland noodig is. Her ij k in 1917. De Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de herijk der maten en gewichten in 1917 voor de hierna vermei le gemeenten als volgt vastgesteld Te Ter Neuzen 21, 22, 23, 24. 27 en 28 Augustus; te Sluiskil 30 Augustus. Hoek 29 Augustus. Axel: 16 Juli des n.m. 17 Juli des v.m., 18 en 20 Juli en 21 Juli des v.m. Zaamslag: 13 Augustus des n.m., 14 Augustus en 15 Augustus des v.m. is aan dien van uur, samen- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te BreskensJoh. A. Raams, te Asch (G.) Aangenomen naar Ter Aa, B. N. B. Bout hoorn, cand. te Dordrecht. Ds. Netelenbos. „De Nederlander" meldt: Door den kerkeraad Middelburg geschreven „Met diep leedwezen heeft de kerkeraad der Gereformeerde kerk te 's-Gravenhage kennis genomen van het feit, dat één uwer Dienaren des Woords, namelijk ds. Netelenbos, j.l. Zondag is opgetreden in de Ned. Herv. kerk te dezer stede. Dit optreden geschiedde in hetzelfde waarin de Gereformeerde kerk hare komsten heeft. Het had plaats in een door den kerkeraad der Herv. kerk geordenden dienst. Het droeg het karakter van Bediening des Woords, waarbij dan ook de zegen werd op gelegd en de vergaderden werden toegesproken als „Geliefden in onzen Heere Jezus Christus". De kerkeraad alhier heeft hiertegen zeer groote bezwaren. Hij acht deze daad „eene openlijke miskenning van het werk Gods der Reformatie in 1834 en 1886"; een on broederlijk „voorbijgaan van do Gereformeerde kerk te dezer plaatse" en een „geven van ergernis aan vele zwakken en onbeslisten, die uit dit optreden aanleiding kunnen nemen om de rechte paden, door Gods Woord ons voor het kerkelijk leven geteekend, te verlaten. Wij kunnen ons niet voorstellen dat de kerkeraad van Middelburg deze handeling van ds. Netelenbos, waardoor de gemoederen van duizenden bij duizenden ontroerd zijn, sanctioneeren zal. Eer achten wij het zeker, dat hij er tegen opkomen zal met alle kracht. En aangenaam zal het ons zijn, wanneer wij spoedig mededeeling van u ontvangen, van wat door u in dezen is verricht". Opmerkelijk lijkt ons dat in dit schrijven geen beroep is gedaan op art. 15 der kerken ordening der Geref. kerken, aldus luidende „Het zal niemand geoorloofd zijn, den dienst zijner kerk onderlatende, of in geenen vasten dienst zijnde, hier en daar te gaan prediken buiten consent en autoriteit der Synode of Classe. Gelijk ook niemand in eene andere kerk cenige predikatie zal doen of Sacramenten bedienen, zonder bewilliging des kerkeraads van die kerk". D s. J. B. Netelenbos. De „Heraut" schrijft o. m. De kerkeraad van Middelburg zal aangaande het optreden van Ds. N. in de Ned. Herv kerk, maatregelen moeten nemen om herhaling te voorkomen, anders zou bandeloosheid en willekeur in ons kerkelijk leven vrij spel hebben. De „Bazuin" schrijft nog: In artikel 15 D. K. wordt een willekeur, zooals Ds. N. toonde, beslist afgekeurd. Het verstoren der kerkelijke orde en het geven van ergernis, is een ingaan tegen het Woord des Heeren. De „Geref. kerkbode" van Zutphen bevat Ds. N. vertrok dien Zondag dat hij in de Herv. kerk in Den Haag gepreekt had, na den dienst per spoortrein naar Rotterdam. De „Rijnlandsche Kerkbode" schrijft Dertien Hervormde Eenheidsmannen hebben hem elk maar 4 Zondagen per jaar af te staan, en Ds. Netelenbos preekt het geheele jaar van Hervormde kansels. Anonymus geeft in het „Geil. Volksblad" het volgende leekedichtje Netelen. Netelenbos 1 dat 's een neetlige quaestie Dat 's allerminst een „doleereude" gestie Gij op den kansel van zoo'n synodaal! Driemaal gezangen, één psalm slechts te zingen, En daarbij óók nog naar „Eenheid" te dingen... 't Heeft heusch wel wat van een christ'lijk schandaal. Had 'k in Uw kerk iets te zeggen, o guit 'k Pakte U bij de ooren en 'k wipte U er uit. Prof. D r. P. A. Deze hoogleeraar te Amsterdam, die Bedankt Ierseke. Geref. Kerken, voor Sliedrecht B. Meijer, te E. S i 11 e v i s S m i 11. aan de Vrije Universiteit in „Eudokia" te Rotterdam geruimen tijd verpleegd werd, is thans in zooverre hersteld, dat hij tot de zijnen mag terugkeeren. Monument voor Thomas a K c m p i s. In de vergadering van de Ver. tot beoefening van Overijsselsch Recht en Geschiedenis heeft pater Meijer uit Zwolle het een en ander meegedeeld overr een eventueel te stichten monument voor Thomas a Kempis. Daarvoor is door de vereeniging op aanstichting van dr. Kalff den vorigen winter het initiatief ge nomen. Met dr. Cuypers heeft men bij Zwolle een plekje uitgezocht, dat door de familie van Roijen gratis voor dat doel is afgestaan. Het monument, door denzelfden bouw meester ontworpen, stelt een groot kruis voor met de woordenIn cruce salus, in cruce vita. De hoeken zijn versierd met de sym bolen der vier evangelisten. Onder het kruis staatHier leefde Thomas van Kempen. Hij schreef de navolging van Christus 1399 1471. Het bestnur werd dour de vergadering ge machtigd om de voorloopige stappen tot het tot stand komen van dit monument te doen. (Ned.) Studiebeurzen a. d. Vrije U u i v e rs i t e i t. De Min. van Binnenl. Zaken, overwegende dat met 1 Sept. twee Rijksbeurzen van f500 voor studeerenden aan de Vrije Universiteit zullen zijn te begeven, noodigt studenten aan die universiteit die in aanmerking wenschen te komen voor de toekenning van eene van bovenbedoelde beurzen, uit, daarvan 1 Juli te doen blijken door een gezegeld verzoekschrift aan hem, met vermelding van het doctoraat, dat adr. wenscht te verkrijgen, welk verzoek schrift bij curatoren der universiteit zal zijn in te zenden. Bedoelde beurzen zijn bestemd, om onver mogende studenden van buitengewonen aanleg aan de Vrije Universiteit in de gelegenheid te stellen een doctoraat te verkrijgen in de klassieke letterkunde, in de Semietische letter kunde of in de wijsbegeerte. Als een loopend vuurtje Jverspreidde zich Zaterdagmiddag door Rotterdam de blijde mare, dat een aantal schuiten met aardappelen in de Nieuwehaven en het Haringvliet lagen. Vrouwen en kinderen trokken er bij honderden heen en trachtten een deel machtig te wor den. Men waagde zich zelfs op dé schuiten de toestand kreeg reeds een ernstig aanzien, toen bereden polite verscheen en de orde herstelde. De schuiten werden toen verhaald naar de Waalhaven. Het vorige jaar werden aan het station te Oldenzaal twee postzakken met inhoud ge stolen. Door de politie werd zonder resultaat een onderzoek ingesteld. Dezer dagen zijn de beide zakken ledig teruggevonden bij het uit graven van een sloot op den Bonkenberg. Het stond er in den officieelen politiestijl zoo koud en onaandoenlijk dat een bewoonster van de Baanbrugsteeg te Amsterdam en haar kind van negen maanden zich in verregaanden toestand van vervuiling bevonden, dat de be trokken busdokter hiermede in kennis was gesteld en dat deze opneming van vrouw en kind in een gasthuis zou bevorderen. Een paar vrouwelijke familieleden van de bewoonster der Baanbrugsteeg waren het Vrijdag op het bureau Westerstaat komen „aangeven" en een rechercheyr werd op onderzoek uitgezonden naar de Baanbrugsteeg, de eerste steeg tusschen Haarlemmerdijk en Brouwersgracht van het Haarlemmerplein af Tweehoog achter van perceel nummer 4een éénkamerwoninkje, armoedig, vervuild. Er stond alleen maar een tafelop een strooma- tras op den grond lag een meisje van negen maanden, in krantenpapier gewikkeld. De rechercheur beurde het kindje opde plaats waar de arme kleine lag, krioelde van het ongedierte.... De moeder een vrouw van nauwelijks negentien jaar, al evenzeer vervuild als haar kind, vertelde dat haar man te 's-Gravenhage in militairen dienst was wegens desertie was de uitkeering aan zijn gezin ingehouden. En nu had ze successievelijk alles naar den lommerd gebracht, zoodat ze op de planken van de bedstede móest slapen. De politie waarschuwde den betrokken busdokter, die beloofde de opneming van moeder en kind in het gasthuis te zullen be vorderen. Maar de dokter vond, na persoonlijk bezoek, dit toch meer een geval van armoede dan van vervuiling. Hij ried de vrouw aan, bij haar moeder te gaan inwonen, met wie zij ruzie had. De vrouw zou dat doen. Maai den volgenden morgen was zij nog op haar woning, zoo vertelden de buren, onder wie de eigenaar, de komenijsbaas van het beneden huis. Lastig dat ze was, die vrouw, en vuil... Buurman van tweehoog voor had haar eens een stuk zeep en water gegeven. „Mensch wasch je toch eens 1" had hij haar gezegd, en dat was toen dan ook gebeurd. Buren, die medelijden hadden met het kindje, gaven de vrouw zoo nu en dan wat te eten. Mag men hun verhalen gelooven, dan zou de vrouw, als ze eens geld had, dit gebruiken om te snoepen. De eigenaar had haarde huur opgezegd, maar was teruggedeinsd voor haar grooten mond. Ze kreeg huurbons van het Steuncomité(bons van f 1) maar wat er nog bij moest om de huur van f 170 op te brengen, betaalde zij niet. Het is zeker te hopen, dat de gemeentelijke gezondheidsdienst hier ingrijpt. (Hbld.). Door een burger te Amsterdam is aan liet bureau van politie een 18-jarige magazijn bediende opgebracht, wiens opsporing werd verzocht als zijnde verdacht van verduistering van f 11.467. Bij fouilleering bleek hij f 10.999 op zich te hebben. Zonder dat men de daders op het spoor kon komen werd tweemaal een inbraak gecon- stateert in een directiekeet bij een bouwwerk te IJmuiden. Eindelijk is het de politie ge lukt bij een derde inbraak den dader op hee- terdaad te betrappen. Deze bleek een twaalf jarig knaap te zijn, die zijn vierjarig broertje als helper had medegenomen. Deze veelbelovende jongen was bij het on derzoek uiterst brutaal en gaf zelfs nog een valschen naam op, doch bekende tenslotte aan de diéfstallen schuldig zijn. Verschillende voorwerpen werden in zijn lessenaar op school teruggevonden. Andere had hij reeds ver- De slachtoffers van den luchtaanval. Hoe de vliegers der geallieerden bij Messines streden. Relletjes in Ierland. TER NEUZEN. 26 Juni 1917. 1 Aardappelnood. Vervuiling. Een veelbeloovend knaapje.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 2