Rieuw$- en Advertentieblad Zeeland. Antirevolutionair voor Binnenland. FEUILLETON. OMHOOG! Buitenland. Woensdag 27 Juni 1917. Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEEZEN. ADVERTENTIËN: Van 1 4 r,egels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. V Gemeenteraadsverkiezingen. De strijdbijl is nog niet begraven. In onze omgeving zal als van ouds wederom slag geleverd worden op het electorale veld. Op zich zelf ligt er iets stuitends in, dat het advies; „laat zitten, wat zit", geen na volging vond. Immers, de toestand, in welken wij leven is nog steeds een uiterst gespannene. Aangenamer en meer in overeenstemming met den ernst des tijds zou het derhalve zijn, indien voor tijd en wijle de wapenschorsing bleef gehandhaafd. In het begin van den oorlog werd daar méér voor gevoeld. Edoch, aan alles raakt men gewoon het besef, eerst diep en krachiig, slijt uit. Zoo zal dan in verschillende gemeenten in den omtrek dè strijd ontbranden. Hpt is te hopen, dat tweeërlei worde bedacht. Ten eerste, dat in dien strijd gematigdheid worde betrachtdat de politieke hartstochten niet te zeer gewekt en aangewakkerd worden. Dit kan, indien slechts beginsel gesteld worde tegenover beginsel, en wat naar per soonlijke beleediging of verdachtmaking zweemt, strikt worde gemeden. En in de tweede plaats, dat een ieder man van beginsel, zich aan den strjjd niet onttrekke. Nu het eenmaal noodzakelijk blijkt, dat er gestreden wordt, moet ook alle man onzerzijds in het geweer. Dat zijn we aan ons beginsel en de eer der partij verplicht. Laat toch niet de gedachte postvatten, gelijk we reeds van meer dan één zijde hoorden uitsprekenhet heeft niet veel om het lijf, er komt immers binnen kort toch evenredige vertegenwoordiging. Want zoover zijn we thans nog niet. Er kan tusschendien nog zooveel gebeuren. En bovendien, ook straks bij evenredige vertegenwoordiging komen de candidaten maar niet uit de lucht vallen en blijft de strijd even noodzakelijk, al zal hij dan ook op andere wijze gestreden worden. We herhalen waar we ditmaal geroepen worden onzen kiezersplicht te vervullen, daar doen we het naarstig. Alle lauwheid moet verre van ons zijn. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. District Amsterdam II. Bij de gehouden herstemming voor een lid der Tweede Kamer verkreeg de heer A. H. Gerhard (S. D. A. P.) 281 Van het andere eind der straat naderde een vro'olijk groepje. Een gezelschap dames en heeren, van een feestje, dat den morgen haast had gehaald, huiswaarts keerend. De feest stemming liet zich door den zwijgzamen nanacht niet temperen. Luid öp klonken stemmen en schaterde het telkens herhaald lachen. Het was nog wat napret die genoten werd. De twee groepen naderden elkaar. De vier studenten stieten elkaar aan. Toen ze het gemengd gezelschap ontmoetten, gaven ze elkaar een hand en trachten al dansend een kring te formecren rond het troepje, terwijl ze hun hossend opdringen vergezeld deden gaan van een met heesche stemmen uitgeschreeuwde straatmop. Gilletjes van de omsingelde meisjes, échte en gemaakte, sneden door de nachtstilte. De heeren studenten lieten niet af. Boos duwde een der dames één van het viertal terug, niet gediend van zijn onbehoorlijk opdringen. Maar de andere liet zich niet op zij duwen met de dwaze koppigheid van een beschonkene 1292 stemmen de heer Z. Kamerling (A. S.P.) 897 stemmen, zoodat gekozen is de heer Gerhard. HET VARKENSVLEESCH. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, wordt de verstrekking van versch varkens- vleesch eerdaags gestopt, wijl door de duurte en schaarschte van het varkensvoeder de varkensmeslerij dermate verhinderd is, dat de varkens opraken. GETORPEDEERD. Zondagavond zijn te Scheveningen aange bracht 10 schipbreukelingen van het stoom schip „Telegraaf 18", welke door de „Sch. no. 60" tien mijlen uit de kust werden op gepikt. Het schip is Zondagmorgen 4 uur door een Duitsche duikboot in den grond geschoten 28 mijlen ten westen van Hoek van Holland. De 10 aangebrachte schipbreukelingen vormden de geheele bemanning van het tot zinken gebrachte stoomschip. Er waren geen gewonden. De aangebrachte bemanning had een paar uren in een sloep op zee rond gedreven, al vorens zij door de „Sch. no. 60" werd opgepikt. Zondagavond laat zijn de schipbreukelingen nog van Scheveningen naar Rotterdam ver trokken. PETROLEUM. De Toewijzingscommissie voor Petroleum deelt mede, dat ingevolge beschikking van den Minister van L. N. en H. vanaf 2 Juli tot nadere beschikking, uitsluitend voor zuiver huishoudelijke licht- en kookdoeleinden petro leum beschikbaar zal worden gesteld door tusschenkomst van wederverkoopers. In totaal zal beschikbaar kunnen worden gesteld een hoeveelheid, ongeveer gelijk staande met 50 pCt. van die, welke het vorige jaar, in denzelfden tijd voor dezelfde doeleinden werd afgeleverd. De Minister heeft van 2 Juli a.s. af vast gesteld een maximumprijs voor den verkoop van petroleum voor huishoudelijk gebruik in den kleinhandel van f0.25 per Liter. AARDAPPELOOGST 1916. Naar het Hbld. meldt, zal geen distributie van regeeringswege meer plaats hebben. De kleine partijtjes, die mischien hier en daar nog bij de boeren zijn kunnen, tegen de vast gestelde maximumprijzen, onderhands worden verkocht. De regeering heeft alleen nog de beschikking over een partij, die bestemd is naar Engeland uitgevoerd te worden. hield hij aan. Toen kwam het conflict. De begeleiders der dames trokken voor deze partij. De studenten gaven geen kamp. Spoedig kwam het, terwijl het vrouwelijk deel van het gezelschap verschrikt op zij stoof onder angstig roepen, tot een handgemeen. De studenten, nog onder den invloed van den drank, weerden zich verwoed, maar waren weldra door de anderen, die bovendien tal rijker waren, overmand. Karei voelde zich, terwijl hij l^iid schreeuwend zich gereed maakte voor den aanval, plotseling aangegrepen en met kracht achterwaarts ge trokken. Nog wilde hij zich te weer stellen en dengene die hem had aangegrepen een slag met den wandelstok toebrengen, toen deze, zijn toeleg voorziende, hem een hevigen stomp tegen de borst toediende, die hem achterover deed vallen. Nóg voelde hij een snijdende pijn in het hoofd, toen verloor hij het be wustzijn. HOOFDSTUK X. „Wat hier aan de hand was", informeerde op vrij barschen toon een politieagent, terwijl hij op den bewustelooze wees. Een omstandig verhaal volgde. 't Eind was, dat de namen der heeren en ONS BROOD. Naar de N. Ct. verneemt, zal de samenstel ling der bloem voor wittebrood binnenkort weer een wijziging ondergaan. Het aardap pelmeel zal geheel of gedeeltelijk worden ver vangen door maïsmeel. Er zijn reeds proeven mee genomen. Het brood heeft een eenigszins gele kleur. DE SAMENSTELLING VAN HET BROOD. De Minister van L., N. en H. heeft bepaald, dat, met ingang van 25 Juni, onder regeerings- bloem zal worden verstaan een mengsel van 56 pCt inlandsclie tarweblosm, 24 pCt. maïs- bloem, bij 20 pCt. Amerikaansche bloem, en dat onder regeeringsmeel zal worden verstaan een mengsel van 70 pCt, ongebuild tarwemeel en 30 pCt. ongebuild maïsmeel. Uit deze mededeeling blijkt, dat, ingaande 25 Juni a s„ het aardappelmeel uit het witte brood en het bruinbrood zal worden vervangen door maïsmeel. DE OORLOG. De toestand in Antwerpen. De heer M. Vintges, Vrijdag uit Antwerpen in Nederland terruggekeerd, deelde aan De Grondwet o.m. het volgende over den toestand aldaar mede „Dat het voor de Antwerpsche bevolking nijpend wordt en de honger bij velen voor de deur staat, kan men begrijpen, als men de volgende prijzen nagaat. Voor algemeene ondersteuning krijgt een ieder 9 brooden per week voor 4 personen, voor do rest moet ieder maar voor zichzelf zorgen. Hoe dat gaat, kan men wel begrijpen als men weet, dat spek fr. 10 kost, aardap pelen fr. 2,50 witte en bruine boonen fr. 12, bloem fr. 15, rijst fr. 18, chocolade fr. 36, thee fr. 40 koffie fr. 22, groene zeep fr. 16 alles per K.G. Een stukje kwatta kost fr. 1,25, een stukje zeep fr, 3,75, een zak suiker fr. 600 800, een paar schoenen fr. 65100. Men begrijpt, dat bij zulke prijzen schraal- gans keukenmeester is. Over den algemeenen toestand wist de heer V. slechts mede te deelen dat de Duitschers nog steeds doorgaan met talrijke en zeer sterke verdedigingsmiddelen rond Antwerpen aan te leggen en de forten te verbeteren. Dezer dagen zijn op last van de Duitsche overheid alle telefoontoestellen (alle Red. M. Crt.j weggehaald en naar verschillende plaatsen nabij de Nederlaudsche grens over- dames werden opgeteekend voor nader onder zoek. Een ieder werd aangemaand rustig door te loopenKarei werd per brancard, die inmiddels ontboden was, naar het zieken huis gevoerd, opdat zijn hoofdwond onderzocht en verbonden zou kunnen worden. Een der collega's, ontnuchterd door het treurig einde van de fuif, kon nog Kareis adres opgeven. In het ziekenhuis werd Karei te bed ge bracht, nadat de gapende hoofdwond gereinigd en verbonden was. Ze bleek niet ernstigna een poosje gerust te hebben, zou de patiënt wel vervoerd kunnen werden. De bewusteloosheid was geweken. Karei lag, met gesloten oogen en trachtte zich te herinneren, wat geschied was. Hot gebeurde trad langzamerhand duidelijker voor zijn geest. Het eerste gevoel, dat zich van hem meester maakte was wrevelhet tweede schaamte. Dat werd een rechtzaakjedat beteekende zijn naam in de krant, misschien een veroor deeling. Ellendig, dat het zoo moest loopen. Hij zou de zaak zien te sussen, nam hij nü al voor. Met geld en goede woorden kreeg je veel gedaan. Niet, dat het hem zoo erg zou hinderen, een veroordeelinkje op te loopen wegens dat nachtelijk avontuurtje, dat liep licht met een geringe boete afmaar het gebracht om daar voor legerdoeleinden te dienen. De hoofdzetel der Duitschers te Antwerpen is thans van het Gouvernements-gebouw op de Groenmarkt overgebracht naar een van de paleizen op de Kunstlei no. 98, terwijl het burgelijk bestuur siuds 7 Juni is verhuisd naar liet hotel Metropolo, hoek Leistraat- Kipdorpsvest. Een wapenstilstand aanstaande In een overzicht in „De Nederlander" lezen we Wij blijven dus hopen op een spoedig einde, temeer nu er weer teekenen zijn, die ons daartoe het recht schijnen te geven. Stauning is weer veel optimistischer, nadat hij met Thomas te Stockholm gesproken Heeft. Wel licht zullen de Franschen, zeide hij, ook ter conferentie komen, en in elk geval staat nu buiten twijfel, dat deze doorgaat. Dit laatste is al een reden om weer moed te vatten, want a 1 s de conferentie doorgaat, zullen de regeeringen wel gaan inzien, dat het toch al tijd beter is zelf de zaak ter hand te nemen dan die over te laten aan een groep, wier vredesbeschouwingen niet in alle opzichten die der regeeringen kunnen zijn. Maar er is ook nog een andere moedgevende uitlating. De Brusselsche correspondent van liet „Hbld" deelt ook mede, dat mgr. Heylen de bisschop van Namen, die bekend is als de organisator der Eucharistische congressen en ook te Weenen, waar het laatste congres ge houden werd, nog steeds uitmuntende betrek kingen onderhoudt, moet hebben verklaard, dat half Juli een wapenstilstand zal worden gesloten, waarop, na vermoedelijk zes maanden lange besprekingen eindelijk vrede gesloten zal worden. De correspondent deelt mede, dat in de omgeving van den bisschop niemand er meer aan twijfelt, dat in élk geval een wapenstilstand zeer aanstaande is. Wij maken van dit bericht gewag, omdat zeer veel voor de waarschijnlijkheid daarvan pleit. Naliet bovenstaande behoeven wij daarop niet meer nader in te gaan maar wél willen wij er nog aan toevoegen, dat men in Oostenrijk waarmede immers de bisschop relaties onderhoudt, ook met de hofkringen zeer naar vrede verlangt, wat al bij verschillende gelegenheden gebleken is. Denk daarbij aan het nog steeds falend offensief der geallieerden, de toenemende ontreddering van Rusland,dat wellicht niet meer tot een onweerstaanbaar offensief is op te zweepen en aan het feit, dat Amerika, ondauks zijn geweldige inspanning voor eerst nog wel met oorlogsgereed zal zijn, en dan komt men tot de overtuiging, dat een werd openbaar, en dat hinderde hem. Tot nu toe wjs hem nog nimmer zoo iets over komen. En, beloofde hij zich, het zóu hem ook nooit weer gebeuren. Hij zou er wel voor oppassen. Het kwam zijn eer te na. Nog eenige maanden, en de studie was voltooid, dan moest hij een positie innemen in de samenleving: hij moest sterk zijn, zich niet meer verlagen. De wonde trok onwillekeurig liet hij een gekreun liooren. Pas waren de pleegzusters, die dienst hadden gedaan dezen nacht, afgelost door andere. Op zijn kreunen boog zich de nieuw aange komen zuster zich over hem heen, ten einde te onderzoeken, of ze den patiënt van dienst kon ziju. Een zachte uitroep van verrassing hoorde Karei. Hij opende de oogen. Thans was het zijn beurt zich te ver wonderen. Hunne oogen ontmoetten elkaar. Snel sloeg hij de zijne neer. Een wolk van schaamte en ergernis trok over zijn gelaat. „KareiBen jij het werkelijk klonk het op den toon der uiterste verbazing. (Wordt vervolgd.) Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. DOOR ZELANDIA.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1