flnfirmlutionair voor nieuws* en Advertentieblad Zeeland. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TBR NEUZEN. Inzending van advertentlën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERT ENT1ËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. V oprichting Persvereeniging. Door de ongunstige weersomstandigheden kon de tegen j. 1. Maandag uitgeschreven vergadering tot oprichten eener anti-rev. persvereeniging geen voortgang hebben. We vestigen er de aandacht op, dat thans deze vergadering is vastgesteld op MAANDAG 25 JUNI A. S. 's avonds 6 uur in de Clir. Bewaarschool te Ter Neuzen. Met aandrang herhalen we onze opwekkin g aan alle anti-revolutionairen in ZeeuwschVlaan deren, deze vergadering bij te wonen. Aanstaanden Maandag hopen we een goede opkomst te hebben. Ieder, die maar eenigszins komen kan, zij dan op zijn post. V Plattelandsbelangen. Nu door den drang der omstandigheden velerlei zaken, welke anders aan het parti culier initiatief werden vrijgelaten, van Over heidswege worden georganiseerd en ter hand genomen, komt vaak uit, hoe onvoldoende vaak de voorlichting en onpractisch en ondoel matig de uitwerking is. Het platteland met name, komt vaak in ongunstige conditie. De steenkoolvoorziening is in vele platte landsstreken ten eenenmale onvoldoende. Waar we soms hooren, dat b.v. in Amster dam de bevolking geregeld wordt voorzien van brandstoffen, is dit ten plattenlande meermalen meer dan treurig. En vergelijkt men nu stad en platteland dan zou men juist het platteland wel het eerst en het ruimst moeten voorzien. Neem een stad met gasfabriek. De inwoners mogen zich dan in het gas verbruik moeten beperken, ze zijn ten minste toch in staat spijs en drank te bereiden. Maar de bewoners van het platteland, die van gas verstoken zijn moeten maar zien, hoe terecht te komen. Petroleum is er niet. Willen ze koffie of thee zetten, bun middagpot koken, ze moeten bun kachel aanmaken. Van een sparen van kolen of turf tegen den winter is dus geen sprake. Dat kan in de stad wèl. En komt straks een weinigje petroleum, dan wordt wederom niet gerekend met de plattelanders, maar er wordt weer gelijk op gedeeld. Maar door dat gelijk op deelen, ontstaat juist de grootste ongelijkheid. Denk ook om de verlichting. Ten plattenlande, waar gas en electriciteit gemist worden, is men geheel op de petroleum aangewezen. Zou bet dan niet billijk zijn, dat degenen, die deze vloeistof bet allerminste missen kunnen, eerst en zoo ruim mogelijk werden voorzien Waar moet bet anders met den winter heen Soms krijgt men den indruk, datdebeeren, die een en ander te regelen hebben, menschon zijn, geheel met plattelands toestanden on bekend. Toch mag in de belasting liet platteland even goed meebetalen. V Fakkelraad. Als het tij verloopt, verzet men de bakens. Dat spreekwoord schijnt ook de vrij-liberale partij in toepassing te willen brengen. Nooit zijn de vrij liberalen con amore voor standers geweest van een politiek, die de sociale kwestie onder de oogen zag. Het waren de mannen van het laissez faire, laissez-allez, het „laat-maar-waaien-stelsel. Evenwel, door den nood gedwongen, staken ze zich ook een rooden pluim op den hoed. Ze moesten, graag of niet, meedoen aan „sociale politiek." Want, deden ze het niet, dan tolden ze gansch niet meer mee. Zoo werden ze voorstanders van algemeen kiesrecht, van staatspensioen eny Maar ai, het ging niet van harte. En thans? Straks komt de evenredige vertegenwoor diging. Is dat geen goede gelegenheid het roer om te gooien Hoor, hoe de vrij-liberale Fakkeluitpakt. Na eerst betoogd te hebben, dat eigenlijk de liberalen een politieke misvatting huldigden, nl. deze, dat slechts zekere arbeidersbelangen en niet de uiiddenstandsbelangen een waardig onderwerp van politieken strijd zouden vor men, gaat het blad als volgt voort „De eindoplossing van het kiesrecht- vraagstuk, de oorlogscrisis met de dooreen- schudding van heel het maatschappelijk en geestelijk leven, doen het oogenblik aanbreken, waarop het liberalisme zich aan de oude een zijdigheid zal kunnen ontworstelen. Het moet ophouden zekere eischen van werkne in ers als de bii uitstek potitiek be langrijke te beschouwen. Het zal ze niet mogen verwaarloozen, maar er in zijn program de plaats aan toekennen die zij om hun be- teekenis verdienen. Voor zoover het daaraan geleden heeft, moet het de vrees van zich afzetten, dat het daarmee zijn invloed onder de arbeiders verspeelt. De arbeider die op uitsluitende behartiging van zijn belangen is gesteld, die liever een lui beambtenleventje in gemeente- of staatsdienst leidt, dan een inge spannen bestaan bij den particulieren werk gever, de man voor wien het uitzicht van nog eens eigen baas te worden niets aanlokkelijks heeft, deze allen kiezen tóch den sociaal democraat. wat het liberalisme ook zou mogen doen om hem ter wille te zijn. En wat het liberalisme daar verliest, toch, en in ieder geval moet verliezen, zal het drie-dubbel winnen aan den anderen kant. Al wat in de nog niet zoo slechte maatschap pij onzer dagen een gewaardeerd bestaan of een toekomst vindt en het zijn er gelukkig honderdduizenden al wat van den staats- socialistichen dwang en de sociaal-democra tische illusies afkeerig is, zal zich met toe nemende belangstelling tot het liberalisme wenden, zoodra het in de oplossing van de in dien kring sedert jaren bestaande en de dagelijks nieuw rijzende problemen zijn hoofd taak ziet." Klinkt dat niet dapper„al wat van den staats-socialistischen dwang en de sociaal democratische illusies af keurig is! Dapper stellig Maar ook oprecht P Wie hebben het hardst meegewerkt aan al dien dwang? Wie hebben die sociaal-democratische illusies het sterkst toegejuicht Wie wilden, waar van rechtsche zijde ge ijverd werd tegen zulk een streven, daarvan nooit weten maar gingen door dik en dun met de sociaal democraten mede Wie toonden den minsten weerstand Le bezitten tegen het staats socialistisch drijven Waren het niet juist de vrij-hberalen Moesten ze op commando der socialisten niet steeds opzitten en pootjes geven En.nu ze meenen, met goed fatsoen apart te kunnen staan, nu slaan ze een hoogen toon aan. Als de man, die zich te buiten ging aan sterken drank, en na zijn roes, bij kris en kras zweert, dat men hem nooit weer in de herberg krijgen zal. ANTI-REV. PARTIJ. Het oud-Tweede Kamerlid van Ridderkerk, Mr. A. P. R. C. van der Borch van Verwolde, lid van Ged. Staten van Gelderland, heeft, volgens de „Stand.", gemeend niet langer lid van het Centraal Comité te kunnen blijven. De heer van der Borch is assessor in het Comité. Ter eerste vergadering van het Centralen Convent bleek tusschen hem en zijn medeleden ernstig meeningsverschil te bestaan. (Ned.) IIET KAMERLID Fr. LIEFTINCK. Men meldt uit Haarlem De heer Fr. Lieftiuck is hoogst ernstig on gesteld. Maandagavond is de hoer Lieftiuck naar het St. Elisabeths-gasthuis vervoerd. Het „Hbld." heeft echter een meer gerust stellend bericht omtrent den patiënt Omdat het voor een ernstige verpleging wensclieljjk werd geacht, is de heer Frans Lieftiuck, lid der Tweede Kamer, in het St. Elisabethgasthuis te Haarlem opgenomen. De toestand van den heer Lieftiuck is overigens goed. Hij is wat zwak en hoest een weinig. Men denkt dat het verblijf in het ziekenhuis niet van langen duur behosft te zijn. OPENING DER KAMERS. Gemeld wordt, dat het thans vastaat, dat H. M. de Koningin 28 dezer de Vereenigde zitting der Staten Generaal in persosn zal openen geheel op dezelfde wijze als in den laatsten tijd in September geschiedt. ONDERZEEBOOTEN. Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging van de marinebegrooting en van de Indische oegrooting voor 1917, voor den bouw te San Francisco van drie onderzeebooten, voor den Indischcn dienst, waarvan de kosten geraamd, worden op f2,500,000 per boot, met uitzonde ring van het torpedo- en artilleriemalerieel verdere inrichting enz., waarvoor een bedrag van f300,000 per boot geraamd wordt. STAKING TE ROTTERDAM. Te Rotterdam is een bootwerkersstaking uitgebroken, die ongeveer het heele havenbe drijf omvat. De stakers eischen een garantie loon van f 17 a f 18 per week UIT DE MIJNSTREEK Men meldt uit Heerlen Ook de directie vari de Staatsmijnen heeft zich bereid verklaard om een commissie van drie personen vanwege den Algemeenen Bond van Christelijke mijnwerkers in Nederland, te ontvangen, ter bespreking van de invoering van het algemeen mijnwerkersfonds. Men meldt dat de Algemeene Nederlandsche Mijnwerkersbond besloten heeft heden de al gemeene mijnwerkersstaking te proclameeren. Naar de „Avp." meldt zal de eerste oefen tijd bij de depóts, zóówel voor lichting 1908 landstorm, als voor de militielichting 1918, in het vervolg niet vier maar 6 maanden duren, omdat men den tijd van 4 maanden te kort acht. Provinciale Staten. In de a.s. zomerzittiug van de Staten van ons gewest komen o. m. de volgende voor stellen aan de orde aanhouding van een verzoek om subsidie van de ver. „ambachtsschool voor Ter Neuzen en omstreken" verleening van een bijdrage van ten hoogste f 8000 in de kosten van de voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg van een drinkwaterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen De begrooting 1918 voor den stoombootdienst op de Wester-Schelde, lijn Ylissingen-Breskens- Ter Neuzen, sluit met een tekort van f27,000, evenals de begrooting 1917, zulks voornamelijk door de hooge steenkolenprijzen die van de lijn Ter NeuzenHansweert met een kwaad slot van f25,000; WalsoordenVlake (met tram) id. f'12,500; De (voorloopige) rekeningen voor de stoom bootdiensten over 191G sluiten Vlissingen Breskens—Ter Neuzen met een goed slot van f 39,915,6679) Walsoorden Vlake idem f 20,G13,61 Va f BlG,821/a van de tram, Ter Neuzen Hansweert, kwaad slot, f 9309,706. Tot het goed slot voor den dienst Vlissingen Breskens—Ter Neuzen werkte mede de ver koop van de „Zeeuwsch Vlaanderen", die f25,800 opbracht en het ontvangen van f9549,59 schadevergoeding voor de schade aan de „Zuid-Beveland" door het ontijdig afgaan van een torpedo van de marine. Voorts bracht verkoop van oude materialen enz. f3610,46 op tezamen f38,960,05. Ged. Staten stellen voor in 1918 te heffen 41 opcenten op de hoofdsom der grondbe lasting voor de ongebouwde eigendommen, 33 id. voor de gebouwde en 28 op de hoofd som der personeele belasting. Vereen i ging tot Christel ij ke Ver zorging v a n krankzinnigen in Zeeland. Woensdag had op de stichting „Vrederust" de 13e jaarvergadering plaats van de ver- eeniging tot Christelijke verzorging van krank zinnigen in Zeeland. Te 9VS ure werd als gewoonlijk een bid stond gehouden in het houten kerkgebouw. Voorgangers waren ds. J. II. Donner, voor zitter der vereeniging, die sprak naar aan leiding van Coll. 4 2, en ds. N. M. de Ligt, vice-voorzitter der vereeniging, die sprak naar aanleiding van Lucas 10 17 t. ra. 23. Te 12 uur werd de jaarvergadering geopend door den voorzitter ds. J. H. Donner, met gebed en toespraak, waarin een hartelijk wel kom werd toegeroepen en werd medegedeeld dat een referaat thans achterwege zou blijven teneinde voldoende tijd beschikbaar te kunnen houden voor een bezoek aan liet terrein en verschillende gebouwen. Aanwezig bleken te zijn buiten het bestuur, 97 afgevaardigden, vertegenwoordigende 43 afdeelingen en 16 corporaties, benevens een aantal belangstellenden. 0 Uit het door den secretaris uitgebracht verslag vermelden we, dat het getal der af deelingen thans bedraagt 64, dat der corpo- ratiën 31, terwijl 71 correspondenten de be langen der Vereeniging voorstaan. Tot de Vereeniging behooren 3660 leden. De vacature ontstaan door het vertrek van den geneesheer-directeur G. F. Gezelle Meer burg is vervuld door de benoeming van den geneesheer dr. W. K. Dikland tot geneesheer directeur voor den tijd van een jaar. Ds. L. Aalders mocht zich wederom aan de geestelijke verzorging wijden. Aan het eind van bet verslagjaar waren aanwezig 236 mannelijke en 236 vrouwelijke patiënten, beuevens 4 vrouwelijke in gezins verpleging. Een nieuw paviljoen werd in aanbouw ge nomen, waarmede het getal der paviljoenen tot 11 zal zijn geklommen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten der Stichting bedroe gen f257,928.026 en de uitgaven f 268.714.03; waar voorts de exploitatie-inventaris vermeer derde met f 11857.27 is er een goed slot van f 1041.266 De winst- en verliesrekening van de ver eeniging wijst een goed slot aan van f420,26, welk bedrag werd afgeschreven op de „op richtingskosten" welke daardoor verminderden tot f79365,56. Op gebouwen en inventaris werd afge schreven f20897,85. Aan contribution, collecten en giften kwam een bedrag in van f 4794,65, terwijl een legaat werd verkregen van f500. De balans wijst aan als totaal der bezit tingen (na afschrijvingen) f 1051286,44 en als totaal der schulden f1130602. Met aandrang werd nog eens een beroep gedaan op de christelijke milddadigheid om het fonds voor den kerkbouw te gedenken, zoodat de kerk zou kunnen 'worden gebouwd uitsluitend van liefdegaven. De secretaris, de heer P. J. de Kruyter werd herkozen als bestuurslid terwijl voorts in de verschillende vacatures werden gekozen de hceren F. G. C. Rothuizen van Goes, L. A. Cysouw van Groede, H. R. Struve van Middelburg en ds. J. W. Drost van YVemel- dinge. De vergadering werd met dankzegging ge ëindigd door ds. J. de Vries van Goes.

Luctor et Emergo | 1917 | | pagina 1